s Zeeuwse economie blijft achter I wii oud nieuw Vuurwerk zwaarder en veiliger 4 WEKEN Rendierkudde voor medicijnproductie Man krijgt 15 jaar voor doodslag op toevallige passant I 9° f 5° Groei van omzet, export en werkgelegenheid blijft onder landelijk gemiddelde VOOR 15,00 1 n Verwijten over fraude Keniase verkiezingen vliegen over en weer 6ouw je eigen huis met je muis! Jouw stad bestaat nu ook op Internet: City OnLine. irnMW'ffi" s,raat '<om ie er stadsgenoten tegen met wie je J<unt kletsen. Natuurlijk vind je er ook winkelsA) theaters en bioscopen,nieuws uitje eigen stadK^^^3 "H -, en de rest van de wereld en heel veel informatiettHBB* Een Internet-product van Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant bv Voor informatie over advertentiemogelijkheden: T. van Waarde, Tel. 0118-484401 of e-mail naar: tannow@pzc.nl Z 5 Eerst regen Vanmiddag regen, maxima rond 9 graden. Vannacht bij jaarwisseling weer droog. Wel behoorlijk stevige zuidenwind. 240e jaargang no. 311 woensdag 31 december 1997 losse nummers 1,75 Gijzeling in Brazilië voorbij Opstandige gedetineerden op het dak van de gevangenis in het Braziliaanse Sorocoba. Zij hielden daar van zondag toten met gisteren circa zeshonderd mensen in gijzeling. Ze eisten overplaatsing naar een minder volle in- K-*» richting. Veel doden in verkeer Met 51 doden tot oudejaarsdag is 1997 een zwart jaar gewor den voor de verkeersveiligheid in Zeeland. Ten opzichte van 1996 lieten tien mensen meer het leven op de weg. Sinds het rampjaar 1991 is het aantal verkeersdoden '1 niet zo hoog geweest. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5 financiën en economie: 7; kunst cultuur: 8 en 9; zeeland: 13, 14,15,17 en 19; sport: 21 en 23; oud nieuw: 25,26,27,28, 29,30, 31, 32,33, 34 en 35; vrije tijd: 37, 39,4143 en 45. van onze redactie binnenland DEN BOSCH - Een 24-jarige man uit Hoorn is gisteren tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens doodslag op Serge Heederik. Het ge rechtshof in Den Bosch legt hem daarmee in hoger beroep drie jaar meer op dan eerder de rechtbank in Maastricht. De man stak op 2 5 mei vorig j aar in de voetgangerstunnel van het NS-station in Heerlen bij een toevallige confrontatie de 25- jarige filosofiestudent Serge Heederik dood. De uit Bruns- sum afkomstige student, een volstrekt willekeurige passant, werd op de bewuste avond het mikpunt van 'zinloos geweld' omdat hij inzijn haast niet tijdig opzij ging voor een uit Heerlen afkomstige maat van de ver dachte. Deze kennis begon on middellijk na de botsing te vechten met de zich excuseren de Heederik. Hij kreeg gisteren drie jaar gevangenisstraf en tbs opgelegd. Beide vechtersbazen zouden voorafgaand aan het treffen tientallen glazen alcoho lische drank hebben genuttigd. Mede gezien het 'extreem ge welddadige karakter van het delict en de verontrusting die het misdrijf teweeg heeft ge bracht in de maatschappij', be sloot het hof de hoofdverdachte de maximumstraf op te leggen. Tegen de medeverdachte was twee weken geleden achttien jaar gevangenisstraf geëist. De ongebruikelijk hoge vorde ring was mede ingegeven door het feit dat ook Serge Heederiks drie jaar jongere broer Willem Nederlander wint twee miljoen in Belgische lotto LANAKEN - Tvveemiljoen- tweehonderddertigduizend- achthonderdtweeënzeventig gulden en twintig cent. Dat be drag heeft een in Lanaken wo nende Nederlander het afgelo pen weekeinde gewonnen in de Belgische lotto. De man, wiens identiteit geheim wordt gehouden, speelt iedere week met een vaste cijfercombi natie mee in de lotto. Hij had zijn formulier zaterdag vlak voor sluitingstijd ingeleverd. GPD bij de dodelijke confrontatie en kele keren door het mes werd geraakt. Procureur-generaal A Franken trok in haar requisitoir een parallel met andere ge ruchtmakende geweldsmisdrij ven van de laatste tijd, zoals de moord op Joes Kloppenburg in Amsterdam en de fatale moles tatie van Meindert Tjoelker in Leeuwarden. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA; ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 8 713214 000002 been overig slachtoffers verkoop in miljoenen guldens (1997 verwachting) letsel in '96/ 97 84/'85 'f J5/*86 '86/'87 Ï7/'S 8 '88/'89 '89/90 '90/91 '91/>92 '92/93 '93/'94 '94/95 '95/96 '96/97 '97/98 Advertentie MEDEDELING De vestigingen van WEA ZEELAND zijn op vrijdag 2 januari a.s. gesloten WEA Accountants en Belastingadviseurs wenst u zowel in persoonlijk als zakelijk opzicht een succesvol 1998. van onze redactie buitenland NAIROBI - Na twee verkie zingsdagen zijn gisteravond in Kenia de stembussen gesloten. Zowel president Daniel arap Moi als de oppositie meent dat er met de uitslagen is geknoeid. Een ongeldigverklaring van de verkiezingen kan het land in een diepe politieke crisis storten. De algehele verwarring rond de volksraadpleging, die een dag langer duurde dan gepland, kan ook leiden tot ernstige onlusten, zoals na de vorige verkiezingen in 1992. De nationale kiescommissie, er kent dat er veel misging, maar spreekt tegen dat er van kwade opzet sprake is. Het gezagheb bende dagblad The Nation schreef gisteren dat het verloop van de verkiezingen op incom petentie duidt. Het is een natio nale schande en een belediging van de kiezers, aldus The Na tion, maar de krant gelooft niet dat de chaos het gevolg is van verkiezingsfraude De problemen waren volgens de kiescommissie vooral het ge volg van uitzonderlijk zware re genval. De voorzitter van de commissie, Samuel Kivuiti, zei dinsdag ook dat de stembiljet ten in een aantal districten vol strekt niet deugden door grove fouteq van de Britse drukker. President Moi zei kort voor de sluiting van de stemlokalen dat de organisatie duidelijk heeft geprobeerd de uitslagen op een voor de oppositie gunstige ma nier te beïnvloeden. Hij zin speelde echter niet op een ongel digverklaring van de omstreden verkiezingen. De oppositie zag in de chaos juist de hand van Mois regeringspartij. Formeel loopt Mois huidige ambtster mijn op 4 januari af. AFP/RTP. anp - bron: Stichting Consument en Veiligheid Federatie Vuurwerkhandel Nederland Vuurwerk in Nederland SERGE YEVICHI - Rendierfokker Nikolai Merkul bekijkt trots een van zijn oogappels die zijn voedsel naar binnen werkt op de staatsboerderij bij het dorp Sergeyevichi in Wit-Rusland. De rendieren die hij grootbrengt zijn bedoeld voor de productie van medicijnen. De geweien worden vermalen tot poeder, dat een heilzame werking zou hebben. foto Vasily Fedosenko/RTR door Ben Jansen MIDDELBURG - De Zeeuwse economie is in 1997 achtergebleven bij de landelijke ontwikke lingen. De groei van de omzet, de export, de werk gelegenheid en de investe ringen bij het bedrijfsle ven in Zeeland is geringer dan het gemiddelde over heel Nederland. Wel hebben in deze provincie iets meer bedrijven winst ge boekt en voldoende rendement behaald dan landelijk het geval was. De werkgelegenheid is dit jaar met ongeveer 2000 arbeids plaatsen toegenomen. Op nationaal niveau steeg de omzet met 3,1 procent, de ex port met 5,7 procent en de werk gelegenheid met 3,1 procent. Het Zeeuwse bedrijfsleven bleef steken op respectievelijk 0,5 procent, 0,4 procent en 2,6 pro cent. Die eerste twee percenta ges dienen te worden gecorri geerd tot 2,2 en 4 gezien de aard van het Zeeuwse bedrijfsleven. Grote industriële bedrijven in de Zeeuws-Vlaamse kanaalzo ne en in Vlissingen-Oost expor teren een belangrijk deel van hun omzet. Ook met deze aan passingen blijft de Zeeuwse economie op afstand vergeleken met het landelijke beeld. De groei van de werkgelegenheid was vorig jaar overigens 1,6 procent hoger dan in 1996. Enquête Een en ander blijkt uit cijfers van de Kamers van Koophandel in Middelburg en Temeuzen. Met het oog op hun samengaan Oproerpolitie slaat betoging Kosovo uiteen PRISTINA - De oproerpolitie heeft dinsdag in Pristina, de hoofdstad van de Servische pro vincie Kosovo, ongeveer 2000 Albanese studenten uiteenge slagen die betoogden voor het recht opnieuw tot de universi teit te worden toegelaten. De demonstraties maken deel uit van een campagne van mili tante Albanezen om de aan dacht van de wereld te vestigen op de onderdrukking van de Al banese meerderheid in Kosovo. Negentig procent van de bevol king van de provincie is van Al banese herkomst. RTR/DPA in één Zeeuwse Kamer van Koophandel - deze fusie is mor gen (donderdag) formeel een feit - hebben de beide kamers voor het eerst de resultaten van hun Enquête Regionale Be drijfsontwikkelingen (ERBO) in elkaar geschoven en geza menlijk gepresenteerd. Daar door is - eveneens voor het eerst - een duidelijk beeld te krijgen van de ontwikkeling die de Zeeuwse economie in 1997 heeft doorgemaakt. Aan de enquêtes hebben 2500 bedrijven.in Zee land meegewerkt. De omzet van het Zeeuwse be drijfsleven bedroeg in 1997 27 miljard gulden. Daarvan is een derde deel geëxporteerd. De hoogste omzetgroei deed zich voor in de dienstensector (met 2,6 procent) en de detailhandel (met 2,4 procent). De Zeeuwse detailhandel zat hiermee .bedui dend boven het landelijk ge middelde van 0,3 procent groei. Detailhandel en dienstverle ning deden het in Midden- en Noord-Zeeland beter dan in Zeeuws-Vlaanderen. De omzet van de Zeeuws- Vlaamse industrie nam, gecor rigeerd in verband met de sche ve verhouding tussen binnen- en buitenlandse afzet, sterker toe dan in het gedeelte van Zee land benoorden de Westerschel- de (3,6 tegen 1 procent). Lande lijk boekte de industrie een omzetverhoging van 4,6 pro cent. Bouw Op het gebied van de export ver toonden de dienstensector in Midden- en Noord-Zeeland en de bouw in Zeeuws-Vlaanderen forse stijgingen (achtereenvol gens 16,3 en 33,5 procent). De bouw kende ook een toename van de werkgelegenheid die vergeleken met het landelijke beeld in deze sector gunstig is (4,9 tegen 3,6 procent). Naar de mening van de Kamers van Koophandel blijkt hieruit dat de bouw na enkele moeilijke ja ren weer in de lift zit. Ook bij de groothandel en de de tailhandel zijn in Zeeland meer nieuwe banen gekomen dan bij dezelfde sectoren in andere de len van het land. Bedrijven in de dienstverlening in Midden- Zeeland bleven dit jaar in ver gelijking met de landelijke ba nengroei duidelijk achter. Net als de ontwikkelingen over 1997 staan ook de verwachtingen voor 1998 bij het Zeeuwse be drijfsleven op een lager pitje dan landelijk het geval is. Wat de werkgelegenheid betreft ver wacht 7,7 procent van de onder nemers in Zeeland een toename van personeel (landelijk 12,8 procent). Daar staat wel tegen over dat 3,4 procent een vermin dering van arbeidsplaatsen ziet aankomen (landelijk 4 procent). Vooral in Zeeuws-Vlaanderen denken bedrijven volgend jaar meer te gaan exporteren. van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Nederlan ders kopen dit jaar voor onge veer 70 miljoen gulden aan vuurwerk. Dat is net zoveel als vorig jaar. Dit voorspelt secre taris H. Kapel van de Federa tie Vuurwerk Nederland (FVN) waarbij alle importeurs en grote grossiers zijn aangeslo- ten. 'j Voor dat bedrag gaat er onge- veer 10 miljoen kilo vuurwerk over de toonbank. Het aantal stuks is echter beduidend min- der dan vorig jaar. „Dat komt 1 omdat het gewicht van het i siervuurwerk het dubbele is van wat vorig jaar was toege- staan", legt Kapel uit. Een wij ziging van de vuurwerkregels 3 per 17 december maakte die i) verzwaring mogelijk Dubbel zo zwaar, dus dubbel zo gevaarlijk? „Nee", zegt de secretaris van de FVN, „eerder dubbelzo veilig. Want hoe gro- ter een stuk vuurwerk is, hoe beter je de kwaliteit kunt con troleren en vast kunt houden. Een pot van tweehonderd gram maken is heel wat anders dan een stokje peuteren in een i rolletje karton van een paar millimeter." Dat zwaardere siervuurwerk is niet alleen vei liger maar ook zoveel mooier dat je volgens Kapel daarvoor niet meer naar België hoeft te gaan. „Nu moeten eigenlijk al- leen de regels voor het knal- vuurwerk nog worden aange- past." De FVN zou graag zien dat de knalgrens bij 155 deci- bel (dB) komt te liggen, 2dB 1 meer dan de huidige 153„Dat betekent wel bijna een ver dubbeling", zegt Kapel er eer lijk bij, „maar we vinden dat voor maar een paar uurtjes per jaar wel acceptabel." Dat er minder illegaal vuur werk zou zijn verkocht dan vo rig jaar zoals het landelijk Openbaar Ministerie meent, laat Kapel geheel voor reke ning van het OM. „Dat merken we tijdens de jaarwisseling wel", zegt hij. Wat er dan ook de lucht ingaat, legaal of ille gaal, mensen kunnen van nacht pas gerust gaan slapen als ze zwerfvuurwerk uit de tuin en van de stoep hebben opgeruimd. Dat voorkomt veel ongelukken. Dit betogen de Stichting Ideële Reclame (SI RE) en de stichting Consument en Veiligheid in het kader van de landelijke vuurwerkcam pagne. De stichtingen wijzen erop dat 80% van de vuurwerkonge lukken bij de laatste jaarwis seling gebeurde op nieuw jaarsdag. De helft daarvan viel tussen negen uur 's morgens en zes uur 's avonds. „Het zijn over het algemeen kinderen die het slachtoffer worden, doordat ze met resten spelen die op straat liggen", aldus de stichtingen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1