De fooien zijn goed met oudjaar Middenstand keert Axel de rug toe Politie neemt illegaal vuurwerk in beslag Bonafide aannemer favoriet bij verbouwing Accommodatiegids voor Z-Vlaanderen zeeland woensdag 31 december 1997 sbw 19 agenda Drukke dag brandweer ondernemend zeeland HEMA weg, Grens Wissel Kantoor weg, markt loopt langzaam leeg door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De politie Wal cheren heeft maandagavond een grote partij illegaal vuur werk in beslag genomen. Een 30-jarige Vlissinger, die ver klaarde het spul voor eigen ge bruik gekocht te hebben in Bel gië, is aangehouden en na verhoor vrijgelaten. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. De politie hield de Vlissinger aan in de wijk Paauwenburg tij - dens een controle op het afste ken van vuurwerk. Omstanders wezen de man aan als degene die zojuist een superstrijker had aangestoken. In zijn woning vond de politie een fikse hoe veelheid vuurwerk. De politie vond 70 zware vuur- werkbommen, 9 uit het leger af komstige zogeheten Thunder Flashes, 180 grote vuurpijlen, 6 widowmakers, 100 strijkers, 63 dieptebommetjes en 8 ni- traatbommen. Klachten In dezelfde wijk werd na klach ten uit de buurt een 16-jarige Vlissinger betrapt op het afste ken van vuurwerk. Bij zijn aan houding had hij nog rotjes en 21 mini-vuurpijlen bij zich. Deze zijn in beslag genomen. De jon gen is doorverwezen naar het Halt Bureau voor een alterna tieve straf. Dinsdag hield de politie nog eens vijf jongeren in Middel burg aan voor het in bezit heb ben of te vroeg afsteken van vuurwerk. Een aantal van hen werd doorgestuurd naar het Halt Bureau. Een 16-jarige jon gen bleek hardleers. Hij had al eerder een alternatieve straf ge had en kreeg nu een boete van 150 gulden. door Richard Hoving Een goed gevulde schaal met olie bollen in de centrale bedrijfshal en een bemoedigend telefoontje van de directeur. Voor een aantal mensen in Zeeland knallen vanavond om klokslag twaalf uur de champagne kurken niet na een gezellig samenzijn met familie of vrienden. Werken tij dens de jaarwisseling hoort er binnen bepaalde bedrijven, instellingen en organisaties nu eenmaal gewoon bij. „Onderling proberen we er het beste van te maken." Gecompliceerdere industriële proces sen leg je niet zomaar even stil. Het chemieconcern Dow Benelux draait vanavond dan ook 'gewoon op volle toeren door', zegt woordvoerder P. P. van de Wijs. Dow Benelux doet niet echt iets speciaals voor het personeel. „Elke afdeling wordt voorzien van een schaal met oliebollen, maar daar blijft het dan ook bij." Werknemers die nadere invulling willen geven aan het 'oudejaarsgevoel' zijn aangewe zen op hun eigen creativiteit, aldus Van de Wijs. „Vorig jaar bleef de avondploeg die om elf uur wordt afge lost, nog even hangen om samen met hun collega's van de nachtdienst de drempel van het nieuwe jaar over te gaan." Bezoekuur In het Oosterschelde Ziekenhuis in Goes is de personele bezetting op de laatste dag van het jaar zeker niet minder dan op andere dagen in het jaar. Het extra bezoekuur rond midder nacht en de behandeling van mogelij ke vuurwerkslachtoffers vragen eer der extra inzet, zegt directeur P. C. Bouman. De eerste hulp-post is tot diep in de nacht volledig bezet. „Het aantal chirurgen en oogartsen dat met het oog op ernstige ongelukken met vuurwerk kan worden opgeroepen, is iets uitgebreid." Het 'oudejaarsbezoekuur' van half twaalf tot half een is een traditie in het Oosterschelde Ziekenhuis. „Onze er- varing is dat zowel patiënten als fami lieleden de mogelijkheid om tijdens de jaarwisseling even samen te zijn erg waarderen", aldus Bouman. Als de ziekenhuisdirecteur oud en nieuw in Goes viert, loopt hij na twaalf uur al tijd even binnen in het ziekenhuis om de beste wensen aan het personeel over te brengen. Dit jaar blijft het bij een telefoontje, omdat hij elders in het land verblijft. „Een kleine geste als blijk van waardering voor de mensen die moeten werken." Rijkswaterstaat ontkomt er volgens Kerstboompje op de balie, oké, oliebollen bij de hand, natuurlijk, maar op oudejaarsavond moet er in ziekenhuizen en op allerlei andere plaatsen wel gewoon doorgewerkt worden. foto Pieter Honhoff woordvoerder J. Geluk niet aan om de sluizen en de verkeersposten voor de Oosterschelde en Westerschelde te bemannen. „Het scheepvaartverkeer gaat altijd door." De toestand van de wegen wordt de hele avond door een handvol mensen nauwlettend in de gaten gehouden. „Als de weersge steldheid daartoe aanleiding geeft, kunnen we vrij snel beroep doen op een groot aantal medewerkers die stand-by zijn." W. Marinussen draait vanavond dienst op de meldkamer van de Regio Politie Zeeland in Middelburg. Vol gens Marinussen wordt er bij de poli tie niet zo zjvaar getild aan werken tijdens de jaarwisseling. „Ik had het uiteraard niet vervelend gevonden om thuis te zijn, maar het hoort er nu een maal bijBovendien heb ik in tegen stelling tot andere collega's niet tijdens de kerstdagen gewerkt." De onvermijdelijke schaal met oliebollen zal ook in de meldkamer niet ontbre ken, verwacht Marinussen. „Onder ling proberen we er het beste van te maken." Tegen een mogelijk drukke dienst ziet hij niet op. „Tussen twaalf en een uur zal het wel even storm lo pen. De ervaring leert dat het daarna niet veel drukker is dan tijdens een normale nachtdienst." Verloting In zorgcentrumBorrendamme in Zie- rikzee wordt vanmiddag alvast een voorschot genomen op de jaarwisse ling, laat de receptioniste weten nadat ze het hoofd zorg heeft geconsulteerd. „We houden een oudejaarsinstuif met een verloting en een borreltje." Vol gens de receptioniste is het dit jaar voor het eerst dat er iets speciaals wordt gedaan voor de bewoners van het zorgcentrum en de aangrenzende aanleunwoningen. De eigenlijke overgang van het oude naar het nieu we jaar gaat aan de 'oudjes' voorbij. „Het mei'endeel is boven de tachtig en gaat om negen uur naar bed." Voor taxibedrijven is 31 december on getwijfeld de beste dag van het jaar, zegt W. Duden van de Taxicentrale Middelburg. Duden verwacht dat ge durende de avond en nacht ongeveer dertig auto's van de Taxicentrale bij de weg zullen zijn. „Op een normale zaterdagavond kunnen we met tien wagens volstaan." Volgens Duden is het niet lastig om chauffeurs te vinden die bereid zijn om te werken. „Het is voor de meeste van onze klanten toch een speciale avond. De verdiensten uit fooien kunnen dan ook behoorlijk op lopen. Daar geven veel chauffeurs graag een avondje thuis voor de buis voorop." Gevangenen De directie van de Penitentiaire Inrichting in Middelburg heeft de me dewerkers zoveel mogelijk de kans gegeven om oudejaarsavond in de 'privésfeer door te brengen', zegt hoofd sociaal en cultureel werk P. Baayens. „De personele bezetting is hierdoor gehalveerd." Voor de gevangenen be tekent dit dat ze vanavond voor acht uur al terug naar hun cel gaan, waar ze de rest van de avond en nacht ook blij ven. Volgens Baayens hebben de gevangen geen behoefte aan een uitbundige vie ring van de jaarwisseling 'zover het verblijf in Torentijd dat natuurlijk toelaat'. „Op een avond als deze wor den ze nog eens extra geconfronteerd met hun daden." Evenementen woensdag MIDDELBURG - Café Desafinado, 14 uur: Concert Sessieband met gastmuzikan- Evenementen donderdag Centrum Nieuwe Muziek, 17 uur: Nieuw jaarsconcert met Joanna Mac Gregor, oiano; Xenakis Strijkkwartet; Ab Baars Trio; Xenakis Ensemble en Willem Breu- ker Kollektief; VLISSINGEN - Badstrand, 14 uur: Nieuw- jaarssnorkeltocht;; BERGEN OP ZOOM - Roxy, woe en don. 14 uur: Hercules; woe 14 en 16.30, don. 14 en 20 uur: Home Alone 3,-woe en don 16.30 uur: Spiceworld the movie; woe. 16.30 en 20, don. 18.45 en 21.30 uur: Star ship Troopers; Cinemactueel, woe. 12.45 en 14.45, don. 14.45 en 17 uur: Hercules; woe. 13, don. 15.45,18.30 en 21.30 uur: Tomorrow ne ver dies; woe. 13 en 15, don. 15, 17 en 19.15 uur: Home Alone 3; don. 19 en 21.45 uur: Seven years in Tibet; don. 21.30 uur: Starship Troopers; GOESGrand, don. 20 u: Tomorrow ne ver dies; woe. en don. 14 u: Hercules; HULST - De Koning van Engeland, woe. 13.45, don. 20 u: Home Alone 3; Tomor row neverdies; Hercules; woe. 13.45 uur: Spiceworld the movie; George uit de jungle; Fathers day; don. 20 u: Seven years in Tibet; A life ordinary; The Game MIDDELBURG - Cinema, woe en don 14 uur: Pippi Langkous; don. 20.30 uur: Gor del van Smaragd; VLISSINGEN - Alhambra, woe. en don. 14 uur: Hercules; woe. 14, don. 14 en 19 uur: Home Alone 3; woe. 14, don. 14, 19 en 21.30 uur: Spiceworld the movie; woe. 14, don. 14 en 20 uur: Tomorrow never dies; don. 19 en 21.45 uur: Seven years in Tibet; don. 21.30 uur: Hercules (orig.); TENTOONSTELLINGEN BERGEN OP ZOOM - Markiezenhof, 14- 17 uur: Peter van Straaten, tekeningen (t/m 10/1); Galerie't Lievevrouwke, woe, 13.30-18 uur: Karei Panken, keramische sculptu ren en May Criado, keramische objecten en etsen op porselein (t/m 10/1); BURGH HAAMSTEDE -De Bewaerscho- le, woe. 13.30-16.30 uur: Marijn,van de Ven, foto's (t/m 3/1); GOES -Museum, woe. 10-17 uur: Cor Ruissen, schilderijen, pentekeningen en etsen (t/m 7/2); GROEDE - Galerie d'Ouwe Smisse, woe. 13.30-17 uur: Vijftien kunstenaars tonen hun werken (t/m 12/1 HEINKENSZAND - Gemeentehuis, woe. 8.30-12.30 uur: Kees van der Wal, acryl- schilderijen (t/m 1/1); KAPELLE - Fruitteeltmuseum, woe. 13-17 uur: 'Banana-mania' (t/m 27/3); KLOOSTERZANDE - Bibliotheek, woe. 13.30-17 uur: Flora Verdurmen, kerstarti kelen (t/m 3/1); KRUININGEN - Gemeentehuis, woe. 8.30-12 en 13-16 uur: Kara Jansen, foto's (t/m dec.); MIDDELBURG - Zeeuws Museum, woe. 11-17 uur: 'Nehalennia 350 jaar'(t/m 1/3); 'Saudara', portretten en (levensverha len van oudere Molukkers (t/m 1/3); Galerie Het Gouden Briefke, woe. 10- 17.30 uur: Werken 6 exposanten o.a. hoeden, kleding, tassen, keramiek; Zeeuwse Bibliotheek, woe. 10-17 uur: Daar is niet één die eenzaam gaat als ik- Uit de nalatenschap van P.C. Boutens (t/m 10/1); Kerstgroepen uit de collectie van Riet Kruitbosch (t/m 6/1), Galerie 't Zeepaardje, woe. 9.30-12.30 en 13.30-18 uur: Eleanor Winters, kalligrafie quilt collage en Marion Stoffels, kalligra fie (t/m 2/1); Metro S Kuiperspoort, woe. 13-17 uur: Linda Hoen, installatie (t/m 17/1); Vleeshal, 11-17 uur: Werken Zeeuwse Kunstkring met thema interieur en de sign (t/m 3/1); Galerie 'De Appel', 12-17 uur: Piet Rijken, schilderijen; Anita Dekker, beeldhouw werken en Angèle Rijken, poppen; OOSTBURG Gemeentehuis, woe. 9-12 en 14-16 uur: Werken uit artotheek van Het Vlaemsche Erfgoed Groede (t/m 23/1); OOST-SOUBURG - Watertoren, woe. 12- 17 uur: Werk van Ab van Hanegem, Ma- renne Weiten, Jeroen Buser, Remco Boender en André Groothuizen (t/m 1/2), OOSTKAPELLE - Zeeuws Biologisch Mu seum, 12-17 uur: 'Naar de haaien' (t/m 1/3); Hannie Joziasse, foto's van padde stoelen (t/m 3/1); SLUIS - Raadskelder, 14-17 uur: Roe meense ikonen van Mariana Papara en haar leerlingen (t/m 4/1); VLISSINGEN - Bellamy 19, woe. 10-17 uur: 'She loves Carrots Very Much', van beeldend kunstenaar Ronald van Dok- kum (t/m 11/1); YERSEKE - Museum, woe. 10-16 uur 'Wat een kreeft beleeft' (t/m aug. '98); IJZENDIJKE - Streekmuseum, woe. 10- 12 en 13-17 uur: Werk van 5 fotografen de geschiedenis van de camera (t/m 28/3); ZIERIKZEE - Noordhavenpoort, 11-17 uur: Werk Joke Blom, Rijnhard Schregar- dus en Rob Jansen (t/m 3/1); HULPCENTRA Alarmnummer voor geheel Zeeland: tel. 112. Centraal Meldpunt Milieuklachten Zee land, tel. 0118 412323. SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 0118 615551 (dag en nacht bereik baar). Chr. Hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 0118 625414. Stichting Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 0118 469869 (dag en nacht bereikbaar). Kindertelefoon Zeeland, tel. 0800 0432 (gratis), dag. van 14.00-20.00 uur. Bureau Vertrouwensarts Kindermishan deling, tel. 0118 628800. Aids Infolijn, tel. 0118 638384. MIDDELBURG - De Middel burgse brandweer moest dins dag zeven keer uitrukken. In ho tel Du Commerce vatte 's avonds een wand vlam door een waxi nelichtje. De gasten moesten el ders ondergebracht, omdat de brandweer een door de brand aangetaste, lekkende gasleiding had gevonden. Aan het eind van de middag rukte de brandweer uit omdat een brievenbus aan de Amne- stylaan in brand stond. Enkele uren later moest zij in actie ko men bij een container aan de Driewegenhof. Kort daarna was er een keuken brandje in de Prins Hendrik straat. Toen de brandweer arriveerde bleek een buurman het vuur al te hebben geblust. In Arnemuiden was het dinsdag tussen 20.45 en 23.00 uur drie keer raak voor de brandweer: tweemaal ging het om branden de autobanden op de openbare weg en eenmaal om een bran dende caravan op een parkeer terrein. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het Toeris tisch Bureau Zeeuws-Vlaan- deren heeft in samenwerking met de VW's in de regio een ac- commodatiegids voor Zeeuws- Vlaanderen op de toeristische markt gebracht. De uitgave is verschenen in twee talen, Ne derlands en Duits en verkrijg baar bij de WV-kantoren. In de meerkleurenbrochure staan alle hotels, pensions, campings, kampeerboerderij en en vakantiewoningen in de regio vermeld, compleet met; de prijzen en de geboden facilitei ten, Van veel voorzieningen staan foto's afgedrukt. Daar naast hebben ook caravanver huurders, congrescentra en an dere toeristische centra in de gids een plekje gekregen. De gids biedt de toerist verder nog informatie over de veer diensten, musea, toeristische attracties, routes en schoolva kanties. Tevens zijn in het boekwerk verschillende kaar ten opgenomen en informatie over het Zeeland Nazomerfes tival, dat volgend jaar gehou den wordt van 3 tot en met 27 september. De HEMA aan de Noordstraat in Axel gaat vandaag voorgoed dicht. foto Charles Strijd De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus IS, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Huiseigenaren met ver bouwingsplannen gaan bij voorkeur naar een officieel geregistreerde aannemer om wille van zekerheid en deskundig advies. Dat blijkt uit een onderzoek dat het Ne derlands Verbond van Ondernemers in Bouwnijverheid (NVOB) door Bureau La gendijk heeft laten uitvoeren onder huisei genaren. Doel was na te gaan om welke re denen particulieren voor een aannemer of een andere partij in de verbouwmarkt; kie zen. De schriftelijke bevestiging van af spraken, de verzekering tegen ongevallen en schade, de garantieregeling en de ver zorging van regelwerk als vergunningen wegen zwaar voor particuliere opdracht gevers. De ondervraagden waardeerden bewezen diensten van de aannemers met een gemiddelde van acht min. Een op de vijf ondervraagden heeft ver bouwingsplannen. Jaarlijks wordt een op de tien eigen huizen verbouwd. Daaraan wordt gemiddeld vijftienduizend gulden uitgegeven. Twee op de vijf ondervraagden kiezen voor een aannemer. Zo'n 36 procent pakt de ver bouwing zelf aan. Het eenmansbedrijf krijgt in twaalf procent de opdracht. Vrienden, buren, familie, klusbedrijven en zwart- en grijs werkers scoren elk vijf pro cent of minder. De verwachtingen van de hulp uit dergelijke persoonlijke contacten zijn vaak te hoog gespannen, stelt het NVOB. Van de twaalf procent die zegt op die hulp te rekenen, wordt slechts twee procent met het daadwerkelijk opdagen van assistentie beloond. Onderhoud Groot onderhoud heeft met 33 procent het grootste aandeel in de verbouwactiviteit, terwijl slechts achttien procent van de on dervraagden aangeeft plannen te hebben voor groot onderhoud. De verklaring daarvan zoekt het NVOB in de uitkomst van het onderzoek dat verbouwingsplan nen van particulieren een hoge graad van spontaniteit kennen: plots opgekomen en voortvarend uitgevoerd. door Sheila van Doorsselaer AXEL - Het winkelbestand van Axel loopt langzaam maar zeker leeg. Vandaag om vijf uur sluit de HEMA in de Noord straat definitief de deuren. Ook het Grens Wissel Kantoor (GWK) in de Molenstraat ver dwijnt. Tevens staat de ambu lante handel danig op de helling. De vroeger zo druk be zochte zaterdagmarkt zag het aantal kramen in een jaar tijd met zeven afnemen en de plaat sen worden niet herbezet. „De Axelse HEMA-vestiging was niet lucratief en langer openhouden was slechts uitstel van executie", zegt woordvoer der E. van de Elshout van het hoofdkantoor van HEMA in Amsterdam. Eerder was er nog sprake van de opening van een HEMA in Oostburg, maar dat is voorlopig van de baan. „Zeg nooit nooit, maar voor een HE- MA in West Zeeuws-Vlaande- ren is op dit moment nog te wei nig draagvlak", zegt Van de Elshout. Op dit moment bekijkt kle dingzaak Deto-Jeans of zij zo lang in het pand van de HEMA neer kan strijken, want het hui dige pand van Deto-Jeans on dergaat binnenkort een ingrij pendeverbouwing. In het geval van het GWK wordt het con tract niet langer verlengd. Dit contract loopt ook vandaag af. In Axel gonsden geruchten dat de vestiging van Zeeman Tex- tielsupers in de Noordstraat ook zou opdoeken, maar dit is volgens regiomanager R Per- quin niets meer dan een hai'd- nekkige roddel die naar het land der fabelen kan worden verwezen. „Ik heb geen idee waar deze onzin vandaan komt. We zijn nu al twee jaar open in Axel en het gaat steeds beter. We zijn absoluut niet van plan Axel de rug toe te keren. Pensioen Met de Axelse zaterdagmarkt gaat het minder goed. Markt meester T. van Goethem wijt dit onder andere aan de komst van het winkelcentrum op het Szydlowskiplein zes jaar gele den. „Sindsdien wordt het steeds minder. Ook vallen er gaten in de markt omdat de marktkramers ermee stoppen. De meeste pensioneren en de plaatsen worden niet opge vuld", zegt Van Goethem. T. Marteyn van winkeliersver eniging Axclusief heeft een eenvoudige oplossing voor dit probleem: „We moeten af van de oude regels van vroeger, die voorschrijven dat er van een bepaalde branche maar een be paald aantal kramen mag staan, want nu worden de lege plaatsen niet opgevuld omdat er geen aanbod is. Op deze ma nier bloedt de markt dood en dat is zonde. De markt moet vrijgegeven wox'den maar he laas voelt de ambulante handel hier weinig voor. Toch is dit de enige optie als we de Axelse markt willen behouden." Chef Volkshuisvesting Ruim telijke Ordening en Milieu (VROM) van Axel, W. Goud zwaard kan de zwakke com merciële positie van Axel niet ontkennen. ,,De tijd dat er op zaterdagen bussen vol Belgen naar Axel kwamen, hebben we achter ons, maar ik vind het on terecht dat er zo negatief over Axel gesproken wordt. Het gaat niet alleen met ons slecht, ook Terneuzen doet het niet best. We verliezen veel klandi zie aan bijvoorbeeld Antwer pen, Wijnegem en Goes. Toch doen we zeer ons best om Axel te promoten", zegt Goud zwaard. „Ik geloof nog in Ax el." foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 19