Kerncentrale megabios en disco PZC Laatste dag voor zelfstandig Den Berg zeeland 17 Bouwkundige uit Heinkenszand bedenktrecycling-plan lezers schrijven Interkerkelijke gebedsweken woensdag 31 december 1997 sbw Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. door Rinus Antonisse BORSSELE - Bouw de kern energiecentrale bij Borssele na sluiting in 2004 om tot een me gabioscoop en, in de bol, een superdisco. Maak van de naast gelegen kolencentrale een sportsimulatiegebouw, met mo gelijkheden voor allerlei doe- activiteiten. Zorg voor een ge varieerde, maar landschappe lijk verantwoorde invulling van de grond tussen de twee energie centrales aan de Westerschelde en het toekomstige tolplein van de Westerscheldetunnel. In dat gebied is onder meer ruimte voor een groot, langgerekt be drijventerrein, diverse snel weg-gebonden functies en een nieuw bos. 1 Deze ideeën heeft ir. Miriam Uitterhoeve uit Heinkenszand neergelegd in haar plan Trans formatie Kernenergiecentrale Borssele. Het project vormde de afronding van haar studie tot bouwkundig ingenieur, richting architectuur, aan de Technische Universiteit Delft. Ze scoorde er j flinkmee;metnamede waarde- ringen voor de bouwtechnische uitwerking en de landschappe lijke inpassing van haar plan vielen hoog uit. Of haar gedurf de project ooit tot uitvoering I komt, is zeer de vraag. Ir. Uitter hoeve is er nuchter over. „Wat ik vooral wil laten zien is dat je straks verder kunt gaan dan een I hek erom heen zetten en gras in- zaaien." Miriam Uitterhoeve heeft zich altijd geïnteresseerd voor een herkansing van gebouwen en gebieden die hun-functie verlie zen. Een Zeeuws praktijkvoor beeld werd haar als het ware op een presenteerblaadje aange reikt. De kerncentrale zal vol gens de huidige inzichten vanaf 2004 geen stroom ineer leveren en de kolencentrale heeft ook niet het eeuwige leven. Wat kan er met dit energiecomplex in de toekomst gebeuren, anders dan zoveel mogelijk slopen en de restanten afsluiten voor de bui tenwereld? Met die centrale vraag is ze aan de slag gegaan, met als basisgegeven dat Zee land zowel de havenactiviteiten als de recreatie verder wil ont wikkelen. Uitgangspunt voor het plan Transformatie is hergebruik GOES - Van 12 januari tol en met 24 januari vinden in Goes de jaarlijkse interkerkelijke ge bedsweken plaats. Tijdens deze weken komen christenen vanuit verschillende kerken samen. De eerste gebedsweek, van maandag 12 tot en met zaterdag 17 januari, gaat uit van de Evangelische Alliantie. Het the ma is Jezus, het Licht der we reld. Tijdens deze week is er ie dere avond van 18.45 uur tot Ï9.45 uur een gebedsuur. De plaats van samenkomst is het gebouw van het Leger des Heils aan de Ravelijn de Groene Jager in Goes. I Van zaterdag 17 tot en met za- I terdag 24 januari is er de jaar lijkse week van het gebed voor de eenheid, uitgaande van de Raad van Kerken. Deze week heeft als thema De Geest komt onze zwakheid te hulp. Iedere dag, met uitzonde ring van zondag, is er van 12.00 uur tot 12.30 uur een korte mid- dagpauzedienst, steeds met een voorganger uit een andere kerk. Op zondag 25 januari is om 10.30 uur een grote oecumeni sche dienst van Schrift en Tafel in de Maria Magdalena Kerk in Goes. Het jeugdkoor l'Esprit zal op deze middag zin gen. Nieuwe stichting brengt avond vol cabaret en muziek GOES - De Stichting Om Den Potkachel, kortweg O.D.P, gaat in het nieuwe jaar verassend van start. Vrijdag 9 januari houdt de Goese stichting een ca baret- en muziek-avond met verschillende optredens. Als openingsoptreden staat He renleed gepland, een imitatie van het gelijknamige program- ma.Tijdens dit optreden zal het O.D.P-geschenk 1998 onthuld worden. Het gaat om een collectief ca deau dat erop gericht is de cul turele doelen van de stichting verder uit te bouwen. Ook zul len Guido van de Boom en Patrick Lodiers, twee jonge ca- berettalenten van Zeeuwse ori gine, hun kunsten laten zien. De band Raccoon, met Bart van dei- Weide en Dennis Huige zal een optreden verzorgen. Bart van der Weide won vorig jaar tijdens de popwedstrijd de Grote Prijs van Nederland de prijs, voor beste zanger. De cabaretavond begint om 21.00 uur en vindt plaats in Café Baarends in Goes, In de kerncentrale in Borsele kunnen een megabioscoop, superdisco en sportcentrum komen. van de hoofdgebouwen van bei de centrales, met inbegrip van het bolvormige reactorgebouw. Alle bijgebouwen kunnen ver dwijnen. Amerikaanse studies gaan ervan uit dat het react orgebouw van een kerncentrale niet vele jaren hermetisch moet worden afgesloten, maar zonder stralingsgevaar weer benut kan worden. Dat doet Miriam Uit terhoeve dan ook. Ze heeft de centrales nadrukkelijk aan de Westerschelde geplaatst, dooi de zeedijk landinwaarts te ver leggen en te voorzien van een astaltbeldeding. Die dijk moet als een soort promenade gaan fungeren. Sport Van de kolencentrale zijn de ke telhuisgebouwen en machine zaal bruikbaar voor tal van sportieve activiteiten. Uitter hoeve denkt aan onder meer een klimwand, kartbaan, laser games, simulatiegolf en skiba nen. Met uiteraard algemene voorzieningen in de sfeer van sanitair en horeca. De 175 meter hoge schoorsteen leent zich pri ma voor bungyjumping en de watertank kan als zwembad voor duiklessen worden ingezet. De locatie is voor concentratie van zoveel mogelijk van derge lijke zaken bijzonder geschikt, meent ir. Uitterhoeve. „Je hebt in Nederland niet zo erg veel plaatsen waar dat allemaal zon der problemen uitvoerbaar is." Reactorgebouw Voor de kerncentrale zijn in het machinehuis en het reactorge bouw de functies van megabio scoop en disco weggelegd. Uitterhoeve heeft allemaal nauwkeurig ingevuld. In de bol - doorsnee 48 meter - op ver schillendeniveaus een disco (die nooit voor geluidsoverlast zal zorgen). In het rechthoekige machinehuis drie conventionele bioscoopzalen, vier kleinere zappzalen, acht videoruimten en vier individuele kij kruim ten. Het bijzondere van de bioscoop- SmHW foto Dirk-Jan Gjeltema zalen is dat ze hangend in het machinehuis worden bevestigd. Naast allerlei servicefuncties, 'tin; zijn ook overnachtingsmoge lijkheden voorzien in de vorm van hotelkamers en (goedkope) slaapcabines. Aan de landschappelijke inpas sing van de centrales en het ach terliggende gebied - de strook tussen het industriegebied Vlis- singen-Oost en het dorp Borsse le heeft ir. Uitterhoeve veel aan dacht besteed. Uiteraard bij het recreatiecomplex volop par keergelegenheid. Langs de scheiding met het Sloegebied een strook van ongeveer 30 hec tare, bestemd voor bedrijven. In de nabijheid van het nieuwe tol plein voor de Westerschelde tunnel eet-, tank- en winkelmo gelijkheden. Uitterhoeve: „Als het goed is komen er straks heel veel motorvoertuigen door de tunnel. Mensen moeten altijd stoppen voor een kaartje. Daar moet je op inhaken." Een grote resthoek bij bedrijventerrein en tolplein kan bufferbos tussen Sloegebied en Borsselepolder worden. Ambitieus Miriam Uitterhoeve erkent dat haar plan ambitieus is en een flinke aanslag doet op de fanta sie. Technisch is het allemaal haalbaar, maar of het ook be taalbaar is? De jonge bouwkun dige wijst op de miljoenen gul dens die opzij gezet zijn en nog opgebracht moeten worden voor de ontmanteling van met name de kerncentrale. In dat kader kan haar plan meegewo gen worden, vindt zij. „Er moet in elk geval serieus onderzoek gedaan worden naar de moge lijkheden voor hergebruik en die moeten dan ook benut wor den." Ir. Uitterhoeve is zich er van bewust dat de medewerkers van stroomproducent EPZ niet staan te juichen over haar plan nen. „Die denken vooral aan hun baan, dat begrijp ik wel. Maar mijn plan is slechts een onderzoek en niet meteen reali teit. Je kunt echter niet blijven wachten met ideëen; het is nog maar zes jaar te gaan tot 2004. Bouwkundig ingenieur Miriam Uitterhoeve uit Heinkenszand heelt een plan gemaakt voor hergebruik van de kerncentrale Borssele. foto Dirk-Jan Gjeltema door René Schrier GOES - Tussen een instelling met een handvol zusters Fran ciscanessen in een herenhuis aan de 's Heer Hendrikskinde- renstraat en de huidige Stich ting Den Berg met 109 bewo ners en 241 medewerkers zitten 35 jaar. En meer zal het niet worden ook, want officieel met ingang van donderdag be staat de Stichting Den Berg niet langer. De Stichting Den Berg fuseert dan met de Stich ting Arduin. De naam Den Berg bestaat vanaf dat mo ment alleen nog als aandui ding van een lokatie. Waar overigens die naam Den Berg vandaan komt is niet te achterhalen. W. Terporten, manager bewonerszorg, ver moedt dat het iets te maken heeft met de Noord-Brabantse familie Nollen, die onder de ti tel van de voormalige stichting Samivoz vanaf het begin de touwtjes in het Goese inter naat in handen had. De zusters verlieten Den Berg in 1971. Een vertrek met de nodige vraagtekens. Ze namen zelf ontslag bij de Samivoz naar aanleiding van een 'geschil van inzicht met betrekking tot de begeleiding van de pupillen in de staf van het internaat'. Gegroeid Het huidige complex aan de 's- Heer Hendrikskinderenstraat met dependances aan de Grote Kade en de Willem Dreeslaan in Goes ziet er indrukwekkend uit, maar vergeleken met soortgelijke instellingen in het land valt het nog wel mee. Het huidige complex is stukje bij beetje gegroeid, nadat het ene na het andere pand aange kocht kon worden. Momenteel zijn er 106 bewoners. In de loop van de jaren zijn de inzichten op het verplegen van minder begaafden nogal eens gewijzigd en dat ging niet on opgemerkt aan Den Berg voor bij. Zo mochten de ouders 35 jaar geleden amper het ge bouw bimien als ze hun kinde ren voor een weekeindje kwa men afhalen. De nonnen maakten van Den Berg een ge sloten burcht. Sinds kort heb ben dergelijke instellingen te maken met het zogenaamde beleidstoetsingskader van het ministerie. Daarin wordt on der meer sterk gehamerd op in tegratie. En dat is nu juist iets wat sinds een aantal jaren in Den Berg de praktijk is. Het Goese stadsbeeld is niet com- Hel begon 35-jaar geleden allemaal in een statig herenhuis aan de 's Heer Hendrikskinderenstraat in Goes, foto Dirk- Jan Gjeltema pleet als er niet ergens een groep j e verstandelijk gehandi capten door de straten schui felt. Eenijsje eten, iets drinken op een terras is voor de bewo ners van Den Berg niets onge woon. Niemand kijkt daar nu nog van op, al hebben ook de Goesenaren er aan moeten wennen. In het begin van de ja- ren zeventig kregen de ver pleegkundigen wel eens het ■verzoek van Goese midden standers of ze zich met hun pu pillen niet te lang bij hun win kel wilden ophouden. En een medewerker van de gemeente heeft in diezelfde periode wel eens gebeld met de mededeling dat wandelingen maar beter ergens uitgevoerd kunnen worden waar het niet te druk is. Als dergelijke mensen het voor het zeggen hadden gehad was Den Berg, net als soortge lijke instellingen elders in het land, weggestopt in de bossen. Nog maar zeven jaar geleden leek Den Berg een zonnige toe komst tegemoet te gaan. Het aantal van ruim 100 bewoners was altijd wat aan de krappe kant om vanuit economisch oogpunt optimaal zorg, huis vesting en behandeling te kun nen bieden. Vandaar dat een convenant met Vijvervreugd in Middelburg werd gesloten om een tachtigtal bewoners van die instelling naar Goes te la ten verhuizen. Het zou even wel anders lopen. De proble men bij Vijvervreugd, toen onderdeel van de Stichting Verpleeg en Rusthuizen Zee land in Middelburg en het rijksbeleid gooiden roet in het eten. Den Berg bleef zoals het was. Om de toekomst voor de Goese instelling veilig te stellen rest te dan ook geen andere oplos sing dan aansluiting te zoeken bij de ondertussen opgerichte stichting Arduin, het voorma lige Vijvervreugd. Dat wil niet zeggen dat er nu in Den Berg helemaal niets meer verandert, of dat de instelling gaat func tioneren als een aanhangsel van Arduin. Niveau De vertrekkend algemeen di recteur van Den Berg,, W. A Hurkens, legt uit dat het voor nemen van de overheid er op gericht is zoveel mogelijk ver standelijk gehandicapten op verschillende plaatsen in de maatschappij te huisvesten. Dat moet gebeuren in groepen die bij voorkeur niet groter zijn dan zes bewoners. Dat bete kent dat er bewoners van Den Berg weggaan. Het ministerie erkent dat er een categorie mensen overblijft die er geen baat: bij heeft om in een twee- onder-één-kap-woning te ver blijven. Deze mensen met een zogenaamd laag niveau blij ven in Den Berg, dat daarmee waarschijnlijk als een zoge naamde centrumvoorziening gaat functioneren. Ook vanuit Arduin in Middelburg zullen er om die reden mensen naar Goes verhuizen, Aan de andere kant kunnen door de fusie bewoners van Den Berg makkelijker van de dagbestedingsfaciliteiten van Arduin gebruik maken, zoals de kringloopwinkel of de kaar senmakerij. Voor de verpleeg kundigen zal eveneens het een en ander veranderen. Als de bewoners overdag gaan wer ken en alleen 's avonds thuis zijn heeft dat om te beginnen al consequenties voor de werktij den, verwacht Hurkens. Daar naast speelt Arduin met de ge dachte om de staf, inclusief de mensen die nu nog in Den Berg een kantoor hebben, te verhui zen naar een nieuw kantoor in Goes. Directeur Hurkens zet officieel op ljanuari een punt achter Den Berg. Zevenjaarlang leid de hij zowel Den Berg als Ter Weel, maar in het nieuwe jaar kan hij zich volledig aan Ter Weel wijden. Asielbeleid-V Meneer Eversdijk maakt zich, in zijn kritiek (PZC Lezers schrijven. 27-12) schuldig aan wat hij de heer Joosse nu juist verwijt. Bestiaal gedrag van de nazi's vergelijken met de verde diging van asielzoekers, dat is nou echt onpasselijk misbruik van de Tweede Wereldoorlog. Foei, wat onbehoorlijk en onbe nullig. Maar Eversdijk kan nog wat leren van de Bolkesteinbrij van Vermeulen (PZC Lezers schrijven, 27-12). Deze meester weet zich in zijn denkbeelden gesteund door de opvattingen van de voltallige VVD en de overeenkomstige stemming on der de Nederlanders. De strek king van zijn relaas: racisme is een gegeven in onze samenle ving en 'vol is vol' heeft een breed draagvlak. Dat blijkt im mers uit die 'onlangs gehouden enquête' waaruit, aldus Ver meulen, bestuurders en verte genwoordigers 'de voor de hand liggende conclusies' moeten trekken. Stel je voor dat die be windslieden uit dezelfde wel- edelgeleerde en -gestrenge leringen komen! Als de cijfers, statistieken en berekeningen de maatstaven voor ons denken en doen worden, is dat vooral te wijten aan de meesters, docto randi, opiniepeilers, stemmen- jagers en Übermenschen, die niets hebben opgestoken van de geschiedenis. Zij ontzielen de samenleving, waaraan zij mede hun positie en titel danken en roepen op tot zelfzucht. Het is vrijwel ondenkbaar dat deze 'voorbeeldige' zakkenvullers ooit in staat zijn te begrijpen dat 'wat voor de wijzen is verbor gen, aan de kinderen is geopen baard'. Ik geef toe, dat mij thans geen cijfers bekend zijn, die de ze vooronderstelling" weten schappelijk ondersteunen. Maar die bijna twintig volle eeuwen (en zo'n kerstbood schap van Beatrix) spreken toch wel boekdelen! Pïeter Ham Wagenaarstraat 18 Veere Asielbeleid-VI Even reageren op het geniepige stukje van mr.J. W. Th. Vermeu len in de PZC (Lezers schrijven, 27-12) over het hier en daar laffe asielbeleid. Via een enquête zinspeelt hij op bepaalde senti menten bij de bevolking. Voor waar een knap stukje demago gie, waarmee hij kennelijk in het aanstaande verkiezingsjaar ook een zeteltje hoopt te win nen. Van een meester in de rech ten mag worden verwacht, dat hij nationale en internationale wetten respecteert en dat hij niet met de wolven in het bos mee huilt. Van regering en par lement mag eerlijk spel worden verwacht en niet het via allerlei achterbakse smoesjes onttrek ken van verplichtingen. In dat geval dient de regering c.s. zijn gezicht dicht te houden en ande re instanties, die niet te laf zijn, hun verantwoordelijkheid te la ten. Voor Vermeulen is het te ho pen, dat hij nooit ergens asiel zoeker moet worden en dat hij nooit zijn handje op zal moeten houden voor een bordje eten of voor een slaapplaats hoeft te schooien. In andere landen zijn ook politici met een VVD-men- taliteit. K. Bosma Esdomsstraat 26 Oost-Souburg (discussie gesloten) Kerstgeschenk Een ieder heeft kunnen lezen (PZC 20-12) met wat voor een mooi kerstgeschenk de Regio Politie Zeeland verblijd werd. Ik zelf als werknemer van deze zelfde politie.had ook hetgenoe- gen dit geschenk in ontvangst te mogen nemen. Alleen al het idee om volwassen mensen zo een kinderspel te geven. De enquête die naar aanleiding van fyet prachtige geschenk van vorig jaar gehouden werd, gaf toch duidelijkheid. Als men van de leiding iets had willen geven, waar men wat aan heeft, had men die enquête serieus geno men. Edoch wederom werden we verblijd met iets waarop het beleid van Smeels en de zijnen werd uitgedragen. Menig poli tiefunctionaris zit niet met kerst te wachten om zo een spel letje te spelen, noch op dat mo ment aan het beleid van de poli tie te worden herinnerd. De man op de werkvloer (zoals men dat: noemt), de politieman op straat, krijgt het toch al het gehele jaar voor zijn kiezen, Te weinig men sen met een zeer ongezond roos ter. Het wordt tijd dat men eens uit de ivoren toren komt en het wol- kenfietsen afleert. Men kan het inderdaad niet iedereen naar de zin maken, maar men kan toch wel zijn 'eigen' mensen serieus nemen Plet totale kostenplaatje van dit spel weet ik niet, maar dat het geld beter benut had kunnen worden, daar ben ik zeker van. John van der Made Ewisland 49 Middelburg Lood Prof. Ding Zongyi heeft betref fende de blijvende schade bij de opgroeiende jeugd door lood- vergiftiging volkomen gelijk (PZC 16-12). Op het gebied van agressief gedrag heeft hij onge lijk. Het is hooguit een redeloze onwilligheid die optreedt die meestal overgaat in lethargie. Dat is onder meer ook te consta teren inde streek rond Granada, waar de Spaanse loodmijnen zijn. De oorzaak van de sterke toename in Peking ligt slechts in zeer geringe mate bij de indu strie en in nog geringere mate bij het autoverkeer. Het komt ge woon voort uit de natuurlijke omgeving. Diverse provincies in China hebben namelijk erg veel lood in hun ondergrond. Alle grondwater komt er mee in aan raking in die gebieden. Dat dit water ongeschikt drinkwater was, wist men vroeger. Het uit moorden door de Jappen heeft die kennis uitgewist en bij de herbevolking lette men daar niet meer op. Met dit onbruik bare water wordt er tegenwoor dig ook bevloeid, terwijl de sterk loodhoudende grond ho gerop langs de betreffende ri vieren meer en meer als land bouwgrond in gebruik genomen wordt. De oude taboe-kennis in ere herstellen kan het probleem gedeeltelijk oplossen. Het af valwater van de uraniummij- nen, welke zich uiteraard ook in de loodgebieden bevinden beter reinigen kan eveneens helpen. N. A Blounne Ruys de Beerenbrouckstraat 32 Vlissingen Stroomgigant Een aantal 'stroombazen' heeft minister Wijers een kerstpakket bezorgd in de vorm van een principebesluit over een fusie van de elektriciteitsproductie- bedrijven, waaronder EPZ (PZC 22-12). In deze donkere dagen kan een D66-minister wel een lichtpun tje gebruiken, Plet lijkt mij ver standig om, alvorens de feest verlichting te ontsteken, na te gaan of er geen kortsluiting kan optreden. Voorde fusie is de me dewerking van Delta Nutsbe drijven en zijn aandeelhouders (provincie(s) en gemeenten) no dig. Een positief besluit daar over is nog niet genomen. Dat gebeurt pas als er in voldoende mate met de belangen van Delta en zijn afnemers rekening wordt gehouden. Tot nu toe lijken er geen aanwijzingen te bestaan die dit zeker stellen. Ik zie de heer Wijers zijn glanzende mi nisteriële carrière afsluiten in kaarslicht, omdat 'GPB- stroom' voorlopig nog niet voor handen is. Mr. ir J. Huisman Middelmeet 43 Goes Bus-boot Met verbazing heb ik het artikel Aansluiting bus-boot Perltpol- der gelezen (PZC-22-12). De tij delijke dienstregeling van de PSD is er de oorzaak van dat de bus-bootaansluitingen niet goed lopen voor de buspassa giers. De ergernis die dit met zich meebrengt voor de passa giers is begrijpelijk. Het eerste aanspreekpunt in deze is de chauffeur, de opmerkingen die deze krijgt zijn dan ook niet al tijd even tactvol. De ervaring van de familie Bonnewei kan een incident zijn, hun reactie dat de OV-studentkaarthouders onvriendelijk behandeld wor den spreek ik tegen. Dat aan sluitingen momenteel niet goed lopen ligt niet aan de chauffeur. Volgens woordvoerder Rade makers van PS.D is gebrekkige communicatie van ZWN de oor zaak. Dit is echter een zwak ar gument. De PSD kent de aan komsttijden van de bussen, bij eventuele busvertraging wordt dit doorgegeven. De busdienst regeling tussentijds aanpassen is niet eenvoudig omdat de bus sen op voor- en natraject met andere busaansluitingen te ma ken hebben. Het verdient ook niet de schoonheidsprijs wan neer de bus aan de boot komt, de ophaalbrug naar boven wordt gedaan, en de boot vervolgens vertrekt. Rademakers kan beter de hand in eigen boezem steken, in plaats van te zeggen dat het de buschauffeurs toch niks kan schelen. Er wordt een onjuiste wending aan het verhaal gege ven, het is niet fraai dergelijke uitspraken te gebruiken om zijn eigen straatje schoon te houden. Problemen probeer je terug te dringen door overleg te voeren, de krant is hiervoor niet het juiste kanaal, hiermede zijn de passagiers niet gebaat. W. van de Branden Inghelosenberghe 1 Sint Jansteen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 17