Druk jaar voor landinrichting Dokwerkers waren nog echte mannen PZC Vbo'ers verbouwen Domburgs hotel zeeland 15 Verbeteren wegen, waterbeheersing en landschap op Walcheren Bruse vissers eisen meer ruimte in haven Pauselijke onderscheiding Man moet vier maanden cel in Gooien met barkrukken bestraft Middelburger krijgt laatste kans West-Brabant doet het slecht zuider SI buren Rijontzegging en boete voor herhaald onder invloed rijden Vrijspraak voor van heling verdachte man woensdag 31 december 1997 door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De landinrich tingscommissie Walcheren heeft een druk jaar voor de boeg. Op het programma staat het verbeteren van wegen, het aan leggen van paden, het verbete ren van de waterbeheersing en het treffen van maatregelen op het gebied van natuur en land schap. De landinrichtingscom missie gaat daarnaast gewoon verder met het verplaatsen van boerderijen die moeten wijken voor bos. Verwacht wordt dat in '98 de derde boerderijverplaat sing kan worden gerealiseerd. BRUINISSE - De afdeling Schouwen-Duiveland van Ko ninklijke Schippersvereniging Schuttevaer wil dat de gemeen te vaart zet achter de herinrich tingsplannen voor de havens in Bruinisse. De vissershaven is propvol en de laatste aanwinst van de Bruse vloot moet zelfs op een proviso rische plek aanleggen, waar voor weer tijdelijke voorzienin gen moeten worden getroffen. Weggegooid geld, blijkt uit de woorden van voorzitter H. Hoo- gerheide. Het probleem is al j aren bekend. De vissershaven is langzamer hand uit haar jasje gegroeid en er is een schreeuwende behoefte aan nieuwe aanlegplaatsen. Uitbreiding van de haven duurt Schuttevaer allemaal te lang. Er zit weinig schot in deze zaak, zei voorzitter H. Hoogerheide dins dagavond tijdens de jaarverga dering van de afdeling' Schou- wen-Duiveland. Terwijl de tijd dringt. „De afmetingen van de schepen maken het absoluut on mogelijk om ze onder te brengen in de huidige vissershaven. Met 'passen en meten' kon de havenmeester de schepen lange tijd nog een plekje geven. Maar die periode is zo goed als voor bij. „Het is zaak voor de ge meente om enige spoed te be trachten met het realiseren van definitieve voorzieningen", zei Hoogerheide gisteren in zijn jaarrede. De landinrichtingscommissie is komend jaar bezig met het aan planten van meer bos op Wal cheren. Dit jaar werd daarmee al een begin gemaakt. Langs de Westkapelse Kreek werd het Westkapelse Bos gerealiseerd. Voor '98 staat een bos ten oosten van de Landschuurweg bij de Veersche Kreek gepland, twee kavels bij de Valkenisseweg in Biggekerke en een stuk grond langs de Bergweg, eveneens bij Biggekerke. In totaal gaat het om een oppervlakte van 25 hec tare. Het natuurontwikkelings gebied aan de Vroondijk (vier hectare groot) wordt heringe richt. Daar moet een bloemrijk grasland ontstaan met struiken, poelen en knotbomen. De com missie gaat ervan uit dat er in het voorjaar begonnen wordt met de werken. Wegen In voorbereiding zijn verder het verbeteren van de Eendekots- weg bij Gapinge, de Oude Veer- seweg bij Middelburg, de Viso- deweg en Havenweg bij Ritthem, de Noorddorpseweg tussen Sint Laurens en Seroos- kerke en de Buttingseweg bij Buttinge. Hoe de wegen er gaan uitzien, is onduidelijk. Belang hebbenden krijgen daarover nog bericht. Ook wordt een aan tal fietspaden aangelegd. Het gaat om het pad langs de Vlis- singse watergang nabij het Kustlicht langs de Thijsweg' en het pad tussen de Braamweg en de Noordweg bij Koudekerke. Er komen twee fietsbruggen over de watergangen. Schema De infrastructurele werken in het kader van de landinrichting Walcheren duren volgens het schema nog tot en met 2002. Drie jaar geleden werd ermee begonnen. Het bijna afgelopen jaar stond onder meer in het te ken van het verbeteren van plat telandswegen, de aanleg van drie rotondes om de verkeers veiligheid te verbeteren, het verbeteren van de waterbeheer sing en het aanplanten van het bos bij Westkapelle. De dit jaar in aanvang genomen werken zijn vrijwel allemaal afgerond. Op dit moment wordt nog een aantal kleine klusjes verricht, zoals het aanvullen van de ber Enkele stagiairs van Schcldemond onder leiding van een docent aan het werk in hotel Nehalennia. foto Ruben Oreel door Miriam van der Schot VLISSINGEN - Twintig leer lingen van de Scholengemeen schap Scheldemond in Vlis- singen nemen deel aan een bijzonder stageproject. De jongens uit de derde klas bouwtechniek van het vbo zijn betrokken bij de verbouwing van Hotel Nehalennia in Dom burg. Hun praktijkbegeleider op school is tevens de aanne mer van de verbouwing. Tij dens de stage krijgen de jonge ren de kans om eens echt van de bouw te proeven. 5 Iedere dag fietst een groep van drie a vier jongens van veer tien tot en met zestien jaar vanuit de regio naar het hotel. Daar maken de leerlingen scheidingswanden in nieuwe badkamers. Iedere leerling mag een dag wérken van 8.00 tot 16.00 uur..Ze krijgen daar een riante reiskostenvergoe ding vóór. Op 22 december be gonnen de jongens hun werk zaamheden onder leiding van praktijkbegeleider en aanne mer M. Vreeken. Vandaag leg gen zij de laatste hand aan hun werk. Tijdens hun stage moeten de jongens de bouwtekeningen lezen en metingen verrichten. Ook leren ze omgaan met nieu we materialen en gereed schappen. Een ander belang rijk onderdeel van de stage is de samenwerking met hun klasgenoten en.de verbetering van het contact met hun bege leider. Hoewel de stage in de kerstvakantie valt, zijn de sta giairs enthousiast. Van de vierentwintig scholieren doen er slechts vier niet mee omdat zij met vakantie zijn. Voortzetting Dit is de eerste keer dat leer lingen van de Scholengemeen schap stage lopen. En omdat het goed is bevallen, probeert Vreeke nog deze winter een project te verzinnen voor de jongens uit klas vier. Hij denkt erover om hen de kozijnen van het hotel te laten zetten. Dat is een graad moeilijker en sluit daarom, goed aan bij hun ni veau. T. Maas, de eigenaar van Ne halennia, heeft het aanne mersbedrijf Timmer- en Ge velrenovatie de opdracht gegeven het hotel uit te brei den met elf kamers. Maas was positief over het idee de jon gens bij de klus te betrekken. Hoewel de werkzaamheden voor de jongeren woensdag beëindigd worden, gaat de verbouwing nog verder. MIDDELBURG - R M. Hoondert uit Middelburg heeft dins dag de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice in ontvangst genomen. Hoondert kreeg de onderscheiding voor zijn inzet en werkzaamheden voor de rooms-katholieke ge meenschap. Vanaf 1973 tot 1981 was Hoondert kerkmeester van de paro chie Heilige Petrus en Paulus in Middelburg. Van 1981 tot 1995 was hij bestuurslid van het bejaardentehuis Sint Willi- brord. In het bestuur van de School voor Praktische Vorming vertegenwoordigde de Middelburger vanaf 1978 de Neder landse Katholieke Schoolraad. In alle besturen was hij voor de financiële zaken verantwoordelijk. De onderscheiding werd uitgereikt tijdens een bijeenkomst van het voormalige Bestuur van de Stichting Samenwer kingsscholen voor voortgezet buitengewoon onderwijs voor moeilijk lerende kinderen. Namens het bisdom van Breda kreeg Hoondert de onderscheiding uit handen van de voorzit ter van het bestuur, J. J. Ham. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft dinsdag een 56-jarige man uit Ovezande veroordeeld tot negen maan den gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Verder dient de man zich onder toezicht van de reclassering te houden. De rechtbank vond de poging tot toebrengen van zwaar lichamelijk letsel bewezen. De rechtbank nam de conclusie van het psychiatrisch rapport over dat de man sterk verminderd toerekeningsvatbaar moet zijn geweest toen hij september dit jaar in Goes de vriend van zijn vrouw met een mes opwachtte en vervolgens zijn 'prooi' achterna rende met de bedoeling hem te steken. Twee weken geleden had de officier van justitie achttien maanden, waarvan zes voorwaardelijk, geëist. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter mr. R.C.P. Rammeloo heeft dinsdag een 20-jarige man uit de Zeeuwse hoofdstad veroordeeld tot vijftig uur dienstveiiening" en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. De man moet ook vijfentwintig uur les in alcoholpreventie volgen. De politierechter vond de poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel bewezen. De verdachte had vorig jaar juli in een discotheek in Westkapelle met het gooien van barkrukken twee slachtoffers gemaakt. De Middelburger zei zich niets van het incident te herinneren. „Ik had een fles wodka gedronken. Ik was zo dronken dat ik niet meer wist wat ik deed." Eén barkruk trof een vrouw, die een oogwond met een blij vend litteken en schade aan haar gebit opliep. Een man, die de tweede barkruk op zich kreeg, werd met een hoofdwond naar het ziekenhuis afgevoerd. Officier van justitie mr. F. van Es eiste twee maanden gevangenisstraf, maar verzette zich niet tegen omzetting in een werkstraf. MIDDELBURG - Een 23-jarige Middelburger krijgt nog een kans van de rechtbank in Middelburg. De man had in septem ber dit jaar op de Markt in zijn woonplaats een jongen onder bedreiging beroofd van een pakje sigaretten en enkele cd'sNa een eis van anderhalf jaar komt de Middelburger er vanaf met een celstraf van zes maanden, om te zetten in een werkstraf van 240 uur. De man heeft al diverse keren in de gevangenis gezeten, maar vertelde de rechtbank twee weken geleden zelf al dat hij in middels weer op de goede weg was. De rechtbank vond dat de verdachte gezien zijn goede vorderingen nog een kans ver dient. Bovendien besloten de rechters de man niet te vervol gen voor een aanklacht wegens bedreiging; de Middelburger was een vriend te hulp geschoten die in elkaar werd geslagen, BERGEN OP ZOOM - De regio West-Brabant blijft vergeleken bij de overige Noord-Brabantse regio's achter in de werkgele genheidsontwikkeling. In het algemeen is het zo dat hoe ver der oostwaarts, hoe beter de re sultaten. Dat staat in het zoge naamde conjunctuurbericht van het ETIN, Economisch Technologisch Instituut Noord- Brabant. In de periode 1993-1997 be droeg de provinciale groei 8,8 procent. Zowel Noordoost (10 procent) als Zuidoost-Brabant (12,6) overtreffen deze groei. Midden-Brabant (8,1 procent) komt nog in de buurt van het ge- I middelde, maar West-Brabant (3,8 procent) haalt deze score bij lange na niet. Opvallend zijn de grote dalingen in de industrie en bij de overheid (met name de fensie) en de sterk achterblij vende groei in de zakelijke dien sten. Oorzaken moeten met name gezocht worden in de sa menstelling van de regionale bedrijvigheid (procesindustrie, logistiek) die sterk afhankelijk is van de haven-gerelateerde ac tiviteiten in de Rijn-Schelde- Delta. „Zoals bekend is de eco nomische groei in het Rijn mond-gebied en Zeeland de af gelopen jaren -bescheiden", meldt het conjunctuurbericht. De cijfers die in dit bericht wor den genoemd komen overeen met de sociaal economische ver kenningen voor Noord-Brabant die het ETIN enkele weken gele den zijn gepubliceerd. (Advertentie) Kwaliteitsmode voor OPRUIMINGSPRIJZEN OVERHEMDEN ARROW-MELKA-ELMIOR 59,- p/st 2 voor 110,- Arrow Fleece truien nu voor 135,- Melka winterjacks en -coats ^-^->4^.- nu 298,- Schiesser ondergoed 2 stuks voor 21,95 herenmode (De fwekjnet de kleding van klasse Lange Delft 46-48 fwef^Segeenstraat 4331 iftHljMiddeCèurg, telefoon 0118-613073 door Bart De Clerck Yan het woord havenarbeider kijkt men in Antwerpen raar op, gewoon als ze daar zijn aan het veel minder plechtige 'dokwerker'. De dokwerker, met een zak van honderd en meer kilo op zijn schouders, zoals hij een stand beeld kreeg vlak naast het Antwerpse stadhuis, ontdek je niet meer in de Vlaamse havenstad. Deze kleurrijke fi guren verdwenen voor het grootste deel door de modernisering en vooral dooi de komst van de containers. De 'klassie ke' havenarbeider, die in het stukgoed werkt en daarbij nog heel wat handen arbeid verricht, is wel gebleven. Ze zijn nog met 2.190 op een totaal van 6.208 dokwerkers, de mannen die in het stukgoed werken en voor wie de handen de belangrijkste werkinstrumenten zijn. Deze 'echten' worden op de voet gevolgd door 1.878 specialisten. Het gaat om dok-autovoerders, kraandrij vers, dekmannen, markeerders, wakers en kuipers. Vervolgens zijn er meer dan 350 bestuurders van speciale voertui gen waaronder walkraanmannen en chauffeurs van straddle-carriers en reuzenvorldiften. Het leidinggevend personeel bestaat uit 850 personen en dragen in Antwerpen merkwaardige namen als ceelbazen, foremannen, chef-markeerders, conterbazen en wa kers-controleurs Er is ook een nieuwe categorie van dok werkers, met name de vaststellers van schade aan de containers. In het getal van 6.208 zitten tenslotte de magazijn arbeiders (458) en de distributiearbei ders (318). De cijfers komen van Frans Van Geel, voorzitter van de Centrale der Werkge vers aan de Haven van Antwerpen (Ce- pa). Hij meent dat de klassieke dokwer ker (die onder meer stukgoed aan- en afslaat, zakkengoed op paletten brengt i en ijzeren staven of stalen buizen in het schip stouwt) blijft bestaan, zolang er aan de dokken stukgoed wordt behan deld. En dat kan nog wel even duren, vermits Antwerpen voorlopig de groot ste stukgoedhaven van Europa is. Boek Dokwex-kers hebben een boek waarin hun arbeidsdagen worden opgeschre ven. Er bestaan twee soorten: een slech te en een 'goeie' boek. De eerste is een B- boek met een blauwe kleur, de tweede een A-boek, die een rode kaft heeft. Met een 'goeie' boek (vroeger het rode boek je genoemd omdat vooral socialistisch gesyncliceerde dokwerkers er een had den) heeft een havenarbeider meer be staanszekerheid. Als hij werkloos is, krijgt hij een toeslag uit een fonds. Een man met een 'slechte' boek krijgt alleen zijn werkloosheidsvergoeding. Van de 6.208 dokwerkers in Antwerpen wer ken er 2.907 vast. De overige 4.111 zit ten inlos dienstverband. Die moeten el ke dag naar het aanwervingslokaal, in Antwerpen beter gekend onder de naam 't Kot. Dat werk gebeurt in vier ploegen: een dagshift en nog drie ande re shif ten die samen een periode van 24 uur overbruggen. Het 'afzetten' of aan werven gebeurt: om 7 uur voor de dag shift, om 13 uur voor de namiddag- dienst, om 15.30 uur voor de nachtploeg en om 14.30 uur voor de morgenshift van 's anderendaags. Werkbriefje Elke dag weer is het bij 't Kot een komen en gaan van dokwerkers. Ze gaan in grote groepen binnen om een werk briefje te ontvangen. Op dat papiertje staat wanneer en waar er dient ge werkt. Wie geen opdracht krijgt, is die dag werkloos. Volgens directeur Guy Vankrunkelsven van de Cepa (Centrale der Werkgevers aan de Haven van Ant werpen) zit het de jongste maanden vrij goed met de tewerkstelling. „De werk loosheid bij de losse havenarbeiders ligt in 1997 duidelijk op een lager peil dan in 1996. Vorig jaar waren er regel matig pieken van meer dan duizend werkloze havenarbeiders per dag, ver deeld over de vier shiften." De daling is volgens Vankrunkelsven toe te schrij ven aan het feit dat er voorlopig geen dokwerkers meer bijkomen. Voor het overige hangt de tewerkstelling nauw samen met de trafiekcijfers van de ha ven. Die gingen volgens het Studiecen trum voor de Expansie van Antwerpen tijdens de eerste acht maanden, van 19'97 met 5,8 procent naar omhoog in vergelijking met dezelfde periode in 1996. In deze stijging zit een opmerke lijke verhoging van de fruittrafiek, die bij uitstek arbeidsintensief is. Hoe meer bananen, sinaasappelen en kiwi's wij eten, hoe meer werk er aan de dokken is, zou je dus kunnen stellen. Gouden palm Frans Vermeulen uit de Antwerpse randgemeente Ekeren was onlangs bij de 750 dokwerkers die de 'Gouden Palm der Kroonorde' kregen. Een ver diend ereteken: hij werkte meer dan twintig jaar in de Antwerpse haven, kreeg er stoflong en liep een hartziekte op toen hij op rijpe leeftijd met een 'Kangoeroe' had leren rijden, zo'nreus- achtig tuig dat containers optilt en waarvan de chauffeur op een hoogte van twaalf meter achter het stuur zit. Zijn vader was al dokwerker vanaf zijn veertiende. Frans kan een boek schrij ven over de verhalen die hij van hem hoorde.,Het was nog de tijd van de ech te mannen, die zware lasten torsten in of uit het ruim van de schepen. In de polderdorpen rond de haven waren ze met velen die destijds met de paarden tram of te voet naar het werk gingen. Ze vertrokken om vier uur, eerst naar het aanwervingslokaal en daarna naar de kaaien. Ze stonden veel in het graan. Zakken afdragen, wegen werken in de buik van de schepen die toen vaak aan een boei op de stroom afmeerden. Lich ters kwamen langszij om de lading over te nemen. Als het graan los in het ruim. lag, wat meestal het geval was, moest het eerst in zakken belanden. Dat gebeurde via een trechter, die de dokwerkers met een schop volschepten." Congoboten Toen Frans zelf begon, moest hij eerst in de Chinaclay gaan werken, een soort kalk die in de papierindustrie gebruikt wordt. „Een vuil werk waarvan ik het op de longen kreeg", zucht Frans. Plij vond uiteindelijk werk bij de Compag nie Maiitime Beige (CMB) aan de kaai waar de zogeheten Congoboten aan meerden. „Ik moest de bagage aan booi'd brengen van die boten die alle maal namen droegen van koningen of prinsen: Albertville, LeopoldviUe. Ze kwamen trouwens overeen met de na men van de toenmalige Congolese ste den. Het waren passagiersschepen die ook vracht meenamen naar de kolonie. Vijf- tot zeshonderd passagiers, het kon tellen wat die aan bagage meebrach- ten." door Aector Dooms MIDDELBURG - Voor officier van justitie xnr. F. van Es was dinsdag in Middelburg de maat vol. Tegen een 40-jarige man uit Nieuwdorp eiste hij op de zit ting van de Middelburgse poli tierechter voor het rijden onder invloed twee weken cel, een jaar rij-ontzegging en een boete van 2.000 gulden. Daarnaast vor derde hij de tenuitvoerlegging van zes maanden rij-ontzeg- ging, waarvan de verdachte nog in zijn proeftijd verkeerde. De Nieuwdox-penaar was dit jaar op 28 april in Goes en op 17 oktober in Oost-Souburg in de fout gegaan. Hij was sinds 1993 regelmatig voor alcoholovei'tre- dingen in aanraking met j ustitie gekomen. De verdachte had al twee alcoholverkeerscursussen gevolgd. Hij zei gisteren op de zitting dat er bij hem een lichtje was gaan bi'anden. „Ik ben met een bewustwordingsproces be zig. Volgens de officier ging dat wel erg langzaam. De man zag de bui al hangen. Hij had een ei gen bedxijfje en met het opleg gen van een langdurige rij-ont zegging zou de voortzetting in gevaar komen. Hij bekende stom te zijn geweest. In Goes had hij notabene een taxi ge beld. „Ik wilde alleen nog even mijn auto verzetten", verklaar- de hij zijn naïviteit. Hij veroor zaakte een aanrijding met een paaltje. Een bloedproef wees uit dat de verdachte vier keer (1,99 milligram) de toegestane hoe veelheid alcohol in zijn bloed had. In Souburg wilde hij een jongen met een kapotte fiets naar huis Imengen. Ook hier tro hij de politie op zijn weg. Uit de blaastest bleek een score van 590 microgram (220 microgram is toegestaan). Intentie Politierechter mr. R. C. P. Ram meloo wilde, zij het met pijn en moeite, rekening houden met zijn wex-komstandigheden. Hij wilde best geloven dat hij in Goes niet de intentie had gehad om met zijn auto naar huis te rij den. Hij sprak van een bijzonder geval en veroordeelde de ver dachte tot zes maanden onvoor waardelijke ontzegging van de i'ijbevoegdheid en een boete van 2.500 gulden. Daarnaast werd hem een jaar voorwaardelijke rijontzegging en twee weken voorwaardelijke gevangenis straf opgelegd. De tenuitvoer legging werd gehalveerd tot drie maanden rijontzegging. Antwerpse dokwerkers in 't Kot, waar het werk wordt verdeeld. foto Wim Daneels door Aector Doorns MIDDELBURG - Drugsver slaafden zouden een 52-jarige man uit Middelburg in '95 en '96 regelmatig hebben voorzien van goederen die van diefstal af komstig waren. Een junk had tegenover de politie verklaard dat iedereen bij de man terecht kom voor zijn spullen. Het was diefstal op bestelling. De ver dachte ontkende dinsdag op de zitting van de Middelburgse po litierechter de hem ten laste ge legde feiten. Het ging om heling van televisies, een video-recor der, cd-speler, computer-appa- ratuur en een boormachine. De Middelburger vertelde het tegenovergestelde. „Als ik ver moedens had dat de spullen van diefstal afkomstig waren, dan belde ik de politie. Waarom zou ik het niet doen? Ik kreeg van de politie het bedrag terug waar voor ik het had gekocht." De man gaf gisteren wel toe kof fie en wasmiddelen van een junk te hebben gekocht, maar daarvoor stond hij niet terecht. Voor officier van justitie mr. F. van Es was het zonneklaar. „U weet bliksems goed wat er aan de hand is. In deze maatschappij stelen drugsgebruikers om geld te krijgen." De officier achtte gewoonteheling bewezen en eis te een boete van 5.000 gulden en een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf. Raadsman F. A M. te Braake vond de tenlastelegging te ma ger „Hij hield alles bij in het re gister Bij twij fel belde hij de po litie." Hij vroeg om vrijspraak voor zijn cliënt. Ook politie- rechter mr. R. C. P. Rammeloo twijfelde. „Alles ademt de sfeer uit dat het gaat om een heling, maar ik twijfel. Dus moet ik u vrijspreken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 15