Dorpshuis Ritthem blijft open Kleine kernen met een 'grote' naam PZC Team Wegwijzer korfbalkampioen zeeland 13 Nieuwe beheerders bieden Ons Dorpsleven toekomst Schuttevaer Bevelanden wil fusie met Walcheren •EVEfH. OMZIE^L Groep duwt fietsster (16) sloot in Kat vergiftigd in Aardenburg Valse franks opgedoken in Hulst Honden vallen schapen aan Gewinkeld zonder te betalen Slechtvalken in 't Zwin Aanhangwagen ontvreemd Boete voor winkeldief in Hulst Middelburger grijpt naast titel Nieuwsquiz dinsdag 30 december 1997 ioor Maurits Sep IITTHEM - Het dorpshuis Ons )orpsleven in Ritthem blijft ipen. Het Ritthemse echtpaar )e Bree gaat het dorpshuis leheren. Het is dat overeenge- Open Tafel n Middelburg HIDDELBURG - Het gemeen- ebestuirr van Middelburg loudt maandag 5 januari de raditionele Open Tafel. Die 'indt plaats in de Burgerzaal 'an het stadhuis. )e Open Tafel is een gelegen- ïeid voor het gemeentebestuur, nwoners, vertegenwoordigers 'an verenigingen, instellingen, ledrijven en organisaties om in ien informele sfeer met een ge- ;amenlijke, eenvoudige maal tijd het nieuwe jaar te openen. 3e bijeenkomst begint om 17.30 ïur en eindigt om 19.30 uur. Het tadhuis is al om 17 uur open. Zoals ieder jaar wordt een klei ne bijdrage gevraagd in de kos- en van de maaltijd. Die be draagt vijf gulden. Het bedrag can betaald worden bij de in gang. Burgemeester mr. L. H. B. Ipahr van der Hoek houdt een ïieuwjaarstoespraak. Autokrakers in actie op Walcheren VLISSINGEN - Onbekenden liebben in de nacht van zondag op maandag voor 700 gulden ichade aangericht aan het slot van een personenauto in de Ca- landstraat in Vlissingen. Ver moedelijk is geprobeerd de wa- jen te stelen. Diezelfde nacht werd schade veroorzaakt aan de sloten en een ruit van een bestelauto die ge parkeerd stond in de Badhuis weg in Domburg. Uit de wagen wordt niets vermist. De schade aan de auto is onbekend. Uit twee andere auto's die in de straat stonden geparkeerd wer den twee autoradio's en een tas met ondergoed ter waarde van 200 gulden gestolen. Van beide wagens waren de sloten gefor ceerd. komen met het Dorpscomité Ritthem en de gemeente Vlissin gen. 1998 wordt een overgangs jaar voor de nieuwe beheerders, die zullen bezien of het dorps huis in de nieuwe constructie rendabel is. De gemeente Vlis singen blijft eigenaar van het gebouw en verhuurt het voor een symbolisch bedrag aan het echtpaar. De verbruikerskosten komen voor rekening van de be heerders. In juni van dit jaar liet de ge meente Vlissingen het Dorpsco mité Ritthem weten het beheer van het dorpshuis uit handen te willen geven. De gemeente wil zo veel mogelijk niet puur ge meentelijke taken afstoten. Het echtpaar De Bree heeft toen de gemeente en het dorpscomité benaderd met het voorstel het beheer over te nemen. „Anders zou het dorpshuis ge sloten worden en dat vonden wij zonde. Bovendien hebben we al tijd al eens iets voor onszelf wil len beginnen. De horeca trekt aan en dit was een mooie kans eraan te ruiken", veidelt Miran da de Bree. „Er zijn diverse ge sprekken gevoerd. Het heeft een tijd geduurd maar in december hebben we eindelijk een over eenkomst gesloten." Baan Miranda de Bree en haar man hebben beide een volledige baan. Toch denken zij het be heer goed te kunnen combine ren met hun werk. „Het aantal grote activiteiten per jaar in het dorpshuis is gering. En vergade ringen en muziekuitvoeringen vinden alleen 's avonds plaats." De nieuwe beheerders willen het vertrouwen van de Ritthe- mers in hun dorpshuis herstel len. „Niet dat er wantrouwen is, maar het aantal activiteiten is de laatste jaren toch teruggelo pen", legt Miranda de Bree uit. „We zullen ons voor de volle honderd procent inzetten. Ho pelijk vinden er dan straks meer activiteiten in het dorpshuis plaats. 1998 wordt in ieder geval een spannend jaar. Voor H. A J. van Hoepen, voor zitter van het Dorpscomité Rit them, zit er al een spannend j aar op. Sinds juni is hij druk bezig geweest een oplossing te vinden om Ons Dorpsleven voor Rit them te behouden. „Als het dorpshuis dicht gaat, hebben we hier straks niks meer", ver zuchtte hij in oktober tegenover de PZC. Dat het net voor de jaarwisseling inderdaad is ge lukt sluiting te voorkomen, is dan ook een grote opluchting. „We waren al lange tijd iemand aan het zoeken die het beheer wilde overnemen. Gelukkig hebben we het echtpaar De Bree bereid gevonden dat te doen", reageerde Van Hoepen maan dag. „Hopelijk is het perspectief over een jaar zo goed dat we door kunnen gaan." Een duel tussen de Lichtboei en de Regenboog in de Westkapelse sportzaal. foto Ruben Oreel door Maurits Sep WESTKAPELLE - Het eerste team van basisschool De Wegwijzer uit Seroosker- ke (W) heeft maandag de 22e editie van het schoolkorfbaltoernooi in Westkapelle ge wonnen. In de finale werd De Lichtstraal 1 uit Westkapelle nipt verslagen: 2-1. „Het was een spannende finale", ver klaarde de winnende coach, Jan Theune. Voor Theune zelf had de overwinning ex tra glans. De ondeiwijzer van De Wegwij zer korfbalt bij de Westkapelse korfbal vereniging De Stormvogels. In het hol van de leeuw - sportzaal De Belling in Westka pelle - troefde hij gisteren zijn collega's, tevens organisatoren van het toernooi, af. Het toernooi vond dit jaar voor de 22e keer plaats. Er deden veertien teams van vijf Walcherse basisscholen mee. Maandag ochtend werkten de lagere klassen hun wedstrijden af. In een spannende finale versloeg De Springplank 2 uit Aagtekerke het vierde team van De Lichtboei uit Westkapelle: 2-0. De hogere klassen sti'eden 's middags om de wisseltrofee. De Lichtstraal - winnaar van drie van de laatste vier edities van het schoolkorfbaltoernooi en dus vooraf to renhoog favoriet - moest zijn meerdere er kennen in De Wegwijzer 1. De Wegwijzer 1 ging twee j aar geleden ook al met de trofee aan de haal. „We hebben wel wat getraind op het schieten op doelen", erkende Theu- YERSEKE - De afdeling Beve- landen van de Koninklijke Schippersvereniging Schutte vaer heeft besloten te fuseren met de afdeling Walcheren. Vandaag (dinsdag) vergadert de afdeling Walcheren over dit on derwerp. Achterliggende gedachte van de fusie is dat de afdelingen van Schuttevaer met steeds groot schaliger lichamen te maken hebben voor overleg en de dage lijkse praktijk. Dat maakte het voor de individuele afdelingen steeds moeilijker om in de eigen kring mensen te vinden die ge schikt zijn die belangenbeharti ging op zich te nemen. De Bevelandse afdeling ging maandag unaniem akkoord. Wel wordt er op voorstel van een van de 25 aanwezigen naar ge streefd in de naamgeving vart de nieuwe afdeling het woord Be- velanden terug te laten komen. Secretaris J. C. J. de Vries vroeg aandacht voor een brief van één van de leden die erop wees dat het Straatje van Willem in de Westerschelde verzandt. Dat is het gevolg van baggerwerk- zaamheden voor de verdieping van die rivier. Het komt er vol gens de brief op neer dat de Wes terschelde verdiept wordt in het voordeel van de zeevaart op Antwerpen en in het nadeel van de binnenvaart. De binnenvaart kiest juist voor het Straatje van Willem omdat het rustiger en daardoor veiliger is. Besloten werd de kwestie bij de vaarweg beheerder aan te kaarten. In zijn jaarrede constateerde voorzitter J. Weber dat de over heid enorme investeringen pleegt in rail- en wegvervoer, terwijl de belangrijkste Neder landse industriegebieden al een goede verbinding met het water hebben. Hij pleitte verder ten behoeve van de containersche pen voor een doorvoerhoogte van 10,5 meter, in plaats van de huidige 9,4 meter en voor be weegbare bruggen op nieuwe weg/water- en weg/rail-krui- singen. Weber zag ook positieve ontwikkelingen zoals een toe nemende belangstelling voor investeringen van reders in de binnenvaart en extra geld om vervoer over water te stimule- ren.Hij schetste een toekomst beeld waarin hij ervan uitging dat de binnenvaartsector in 2025 zo'n 65 procent van het to tale grensoverschrijdend ver voer voor haar rekening neemt. Juist de files spelen de binnen vaart in de kaart. door Aad de Klerk Het is ongetwijfeld door weinigen gezien en door de meesten onopge merkt gebleven: Klein-Mariekerke be staat niet meer. Sinds enkele maanden heet het gehucht in het hart van Wal cheren weer net als vroeger: Marieker- ke. Toen in 1966 de geméénte Marieker- ke ontstond, was er geen plaats voor ook nog een dórp met die naam. Maar met het opheffen van de gemeente per 1 januari van dit jaar kon de 'geleende' naam weer worden teruggegeven aan de oorspronkelijk rechthebbende. Mariekerke deelt de bewogen historie - met de beginjaren (1572-1574) van de Opstand tegen Spanje als absoluut dieptepunt - met een tiental andere Walcherse kerntjes. In het bekende, 19de-eeuwse 'Aardrijkskundig Woor denboek der Nederlanden' van A J. van der Aa worden ze op stereotiepe wijze aangeduid: 'een gehucht, voormaals een dorp'. Ze dragen meestal een naam die herinnert aan de vroegere status van kerkdorp: Boudewijnskerke, Poppe- kerke, Mariekerke. En men kan er in een enkel geval nog een laatste over blijfsel van de kerk zelf of van het kerk hof aanwijzen: Buttinge, Schellach. Anno 1997 kleiner dan klein, ooit ech ter groter en centra van parochies. Kwijnend Enkele kerkdorpen leidden al voor 1572 een kwijnend bestaan. Vaak was daar de ligging, op een smalle kreekrug en temidden van steeds verder uitge- moerde poelgebieden, debet aan. Op sommige plaatsen, zoals in Sint Jans- kerke en West-Souburg, klaagde men al vroeg over teruglopend kerkbezoek en daardoor dalende inkomsten en on vermijdelijk verval van de kerk. Deed de Beeldenstorm van augustus 1566 de kerken daar en elders geen goed, veel ingrijpender waren de gevolgen van de Opstand. Het platteland werd het oor logsterrein voor een guerilla-achtige strijd tussen Geuzen en Spanjaarden, waarbij vooral de kerken het moesten ontgelden. Door hun torens en hun weerbare bouwwijze wax-en ze kenne lijk attractief als uitvalsbases, zodat ze fungeerden als waren het 20ste-eeuwse bunkers. Vrijwel alle werden ze geheel of gedeeltelijk verwoest. Nadat in februari 1574 het 'loopen, stroopen en pionderen der krijgsben den' ten einde was, kwam een stroom subsidieverzoeken richting Middel burg op gang. Maar in deze wederop- bouwfase ontbrak het de gewestelijke overheid natuurlijk aan geld voor her stel van alle kerkgebouwen. Sommige werden in verkleinde vorm gerestau reerd, zoals in Meliskerke en Ritthem. Andere werden compleet heropge bouwd: Domburg, Zoutelande, Oost- -Souburg, Biggekerke. Sinds de recente herindeling op Walcheren heeft het kerkdorp Mariekerke weer zijn oorspronkelijke naam terug. foto Dirk-Jan Gjeltema Van enkele beschadigde kerken weten we dat herstel uitbleef, terwijl van an dere bekend is dat ze met medeweten of op gezag van de overheid (verder) wer den afgebroken. Zo fungeerde de kerkruïne van West-Souburg - kenne lijk met instemming van de magistraat van Vlissingen - als een soort van steen groeve. Met de afbraaksteen werden de Walcherse dijken en fortificaties ver sterkt. Regelmatig ook gebruikte men materiaal van de ene, voor opbouw van de andere kerk. In 1575 gaf de overheid volmacht 'omme te doen afbreken sHer-Boudinskercke ende St.-Janskercke' en het materiaal te ge bruiken voor herstel van fort Ramme- kens. Rond 1585 werd herbouw van de verwoeste kerk van Zanddijk blijkbaar niet meer overwogen, want de stenen mochten gebruikt worden voor het Veerse Oranjebolwerk. Met een besluit tot kerkherstel verleende het geweste lijk bestuur een belangrijke garantie voor het voortbestaan van het bijbeho rende dorp. Daarentegen betekenden uitblijvend herstel of afbraak van de kerkruïne meestal de doodsteek voor het dorp in kwestie. Want met de kerk verdween het 'oudste lokale verzor gingselement', waarna het dorp vervol gens langzaam maar zeker afgleed tot een gehucht of minder. Schaalvergro ting was het gevolg, want de bewoners verruilden hun woonplaats voor een dorp mét kerk. Zo'n proces verliep niet altijd zonder slag of stoot; er waren krachten en tegenkrachten in het spel. De gang van zaken in Seroos- en Grijpskerke vormt daar een illustratie van. De overheid achtte kerkherstel in deze dorpen financieel niet haalbaar. Die van Serooskerke moesten voortaan maar in Gapinge, en die van Grijpsker ke in Buttinge ter kerke gaan. Maar daar voelden beide plaatselijke ge meenschappen mets voor! Het resul taat van enig actievoeren was: behoud van de kerken in Seroos- en Grijpsker ke en het uitblijven van kerkherstel in Buttinge. Was het anders, dat wil zeg gen: volgens Middelburgse plannen ge lopen, dan kenden we nu het kerkdorp Buttinge naast het gehucht Grijpsker ke. In het voor ons liggende jaar zal onder meer de Vrede van Munster (1648), offi cieel het einde van de Opstand tegen Spanje, worden herdacht. Dat de rela tie met Spanje ook bepalend is geweest voor het huidige patroon van (kleine) kernen, blijft bij die herdenking hope lijk niet onopgemerkt. MIDDELBURG - Een 16-jarig meisje uit Oost-Souburg is zondagnacht lichtgewond geraakt nadat zij in een sloot was geduwd door een groepje onbekende jongeren. Het slachtof fer hep kneuzingen en een hersenschudding op. Zij is in het ziekenhuis aan haar verwondingen behandeld. Het meisje fietste op de Oude Vlissingseweg richting Oost- Souburg en werd door de jongeren ingehaald. Deze sneden haar en reden haar de sloot in. De politie zoekt getuigen. AARDENBURG - In Aardenburg is een kattenhater actief. Zondag werd een kat aangetroffen met vergiftigingsver schijnselen. Het diertje overleefde het niet. Het is nog niet duidelijk welk soort gif is gebruikt. HULST - In een winkel in de Hulsterse Overdamstraat werd zondagnamiddag met vals geld betaald. Het betrof twee bil jetten van 2000 Belgische franks. Het verschil met echt geld was te zien aan de kleur. De valse biljetten leken te zi jn meege- wassen in de wasmachine. MIDDELBURG - Waarschijnlijk honden hebben zondag een slachting aangericht onderschapen in een weiland aan de Ra- vensteijnweg in Middelburg. De politie vond één dood schaap, dat volledig was opengereten. Enkele andere schapen waren gewond. Een dierenarts moest één dier afmaken. Verder werden vier kreupele schapen uit een sloot gehaald, twee schapen liepen bij het Delta College, twee schapen wer den aangetroffen in een weiland in de omgeving en één in de gang van een bergruimte van een flat aan de Driewegenhof. De afrastering van het weiland was op enkele plaatsen onder- bx-oken. De politie vraagt eventuele getuigen zich te melden, MIDDELBURG - In een winkel aan de Lange Delft in Middel burg is maandag een 16-jarig meisje uit die stad aangehou den. Zij had oorbellen, een haarstrik en een armband gestolen met een totale waarde van 16 gulden. Het meisje is doorge stuurd naar het Halt Bureau voor een alternatieve straf. KNOKKE - In natuurreservaat 't Zwin tussen Knokke en Re- tranchement zijn deze winter een aantal zeldzame vogels te zien. Conservator G. Burggraeve maakt melding van de aan wezigheid van twee slechtvalken, drie kleine zilverreigers en twee koereigers. Ook worden er regelmatig sneeuwgorzen, ijsgorzen en strandleeuweriken geobserveerd. Andere opval lende gasten zijn twee overwinterende zwartkopmeeuwen. MIDDELBURG - Uit de Pauwpoort in Middelburg is tussen zondagmiddag 1 uur en maandagochtend 8.15 uur een aan hangwagen gestolen. De waarde is ongeveer duizend gulden. HULST - Een 64-jarige Belg uit Stekene ging er maandag middag zonder te betalen vandoor met een lamp van 25 gul den. Dat gebeurde in een winkel aan de Hulsterse Gentse straat. De man moest een boete betalen van 220 gulden. door Selma Osman MIDDELBURG - Geen titel en trofee, maar wel een warme her innering aan een ontzettend leuke dag. Dat houdt de Middel burger Kees Kisjes over aan zijn deelname aan NCRV's Nationa le Nieuwsquiz, die maandag avond op televisie werd uitge zonden. Kisjes moest het in de finale afleggen tegen twee vrou welijke nieuwsmakers. Hij ein digde op de derde plaats, maar vat zijn verlies heel sportief op. „Ik vind dat ik het als gewone Middelburger nog ver geschopt heb. Ik zou liegen als ik niet ach teraf een paar momenten heb gehad waarop ik dacht: 'ik heb die finale bereikt, nou had ik het ook wel kunnen winnen'. Maar ik doe de hele uitzending mee en da's een hele prestatie. Ik zou vreselijk gebaald hebben als ik niet verder was gekomen dan de eerste ronde." Tien onbekende Nederlanders streden samen met evenzoveel bekende landgenoten tegen een team van twintig nieuwsmakers om de titel Nationale Nieuws- kenner 1997. Aan de hand van vragen en filmfragmenten wer den de deelnemers getest op hun kennis van het nieuws. Parle mentair verslaggeefster Wouke van Scherrenburg van Den Haag Vandaag mocht uiteinde lijk de Nationale Nieuwstrofee mee naar huis nemen. Enthousiast Kisjes, die twee weken geleden voor de televisieopname van de quiz naar Amsterdam afreisde, heeft er 'bijna warme gevoelens' aan overgehouden. „De volgen de dag viel ik gewoon even in een zwart gat. Zo leuk was het." Enthousiast beschrijft hij de sfeer is daar zelf - „zo ben ik ei genlijk niet" - een beetje ver baasd over. „Het was gemoede lijk, helemaal geen opgeklopt gedoe en absoluut nietcom- petatief. Er werd gewoon voor gezegd." Zenuwen speelden de Middelburger geen parten - „ik hoop dat je dat ook op televisie kon zien" - wel sloeg in de finale de vermoeidheid toe. De bijna vier uur durende opnames eis ten hun tol. „De finaleronde ging erbarmelijk. We waren al ledrie doodmoe, het systeem was plotseling anders en er ging het nodige fout." Moesten de deelnemers in de eerste twee ronden nog meerkeuzevragen beantwoorden, in de finale kwam het aan op het bekijken van filmpjes die moesten wor den gekoppeld aan een nieuws gebeurtenis. „Dan zag je beel den van het plaatsen van containers in de buurt van de Erusmusbrug. Van Scherren burg riep 'trillen', ik vermoedde dat het te maken had met het be zoek van de Amerikaanse presi dent en riep 'Clinton'. Blijkt de vraag te zijn wat de aanleiding van zijn bezoek was." Voorbereiding De Middelburger, docent Ne derlands aan de Christelijke Scholengemeenschap Walche ren, had zich voorbereid door de krant met een meer dan gemid delde belangstelling te lezen. Vlak voor de opnamen bracht hij twee avonden door in de Zeeuwse Bibliotheek waar hij de kranten nog eens op microfi che doornam. „Maar een heel jaai-, dat neem je niet meer op." Hij vergat zijn aantekeningen, die hij in de trein nog had willen lezen, maar zelfs dat maakte hem niet nerveus. Kisjes ver trouwde op zijn intuïtie en die liet hem tijdens de quiz niet in de steek. „In de tweede ronde werd gevraagd waar het gerestau reerde schilderij van Rem brandt is gebleven, dat in de ja ren tachtig werd vernield. Je kon kiezen uit twee musea of een derde mogelijkheid op een kaart invullen. Ik zag niemand naar die kaart grijpen, maar op het moment dat ik de naam Rembrandt hoorde, dacht ik aan de Hermitage in Leningrad. Dat heb ik - als enige - ingevuld en het bleek goed te zijn. Het was een vreemde ervaring." Instinkers waren er ook. Kisjes: „De Elfstedentocht. Vragen ze niet wie hem gewonnen heeft, ook niet wie er tweede werd, maar naar de nummer drie. Mochten de spelregels het toela ten, dan zou Kisjes graag nog eens meedoen, „ik heb een ont- zét-tend leuke dag gehad. En ik heb in de tweede ronde Andries Knevel van de EO verslagen!" MIDDELBURG Wandeltocht - Wandelsportver eniging 't Zand uit Middelburg houdt op zaterdag 3 januari haar 22e l'amilie-snert-puzzel- wandeltocht, De vijf kilometer lange tocht voert door de bin nenstad van Middelburg. Voor de deelnemers is er na af loop een leuke herinnering én een kom snert. Het startbureau is geves tigd in wijkgebouw De Vergulde Baars aan de Baarsjesstraat 42 in Middelburg. Deelnemei's kunnen tussen 13.30 en 14.00 uur vertrekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 13