De sauna Is het taboe voorbij Goede uitvaart helpt rouwenden PZC OVET steekt tien miljoen in milieu Omwonende eist schadevergoeding voor overlast bedrijf zeeland woensdag 24 december 1997 sbw 29 ondernemend zeeland Lieke Bosveld begint eigen begrafenisonderneming in Goes beursbericht Café Stout agenda door Lianne Sleutjes Dat het gezond is, is mooi meegeno men. Nederlanders beschouwen saunabezoek toch meer als een gezel lig uitje dan als goed voor lijf en leden, blijkt uit een Nipo-enquéte in op dracht van een van de overkoepelende saunaclubs, de Nederlandse Sauna vereniging (NSV). En al gaat het voor al om de gezelligheid, in de sauna sociale contacten leggen of die daar verbeteren doet de Nederlander toch niet zo snel, zegt vice-voorzitter Cees Verwater van de NSV. Dat is toch meer iets voor de Finnen die de saunagang in het bloed hebben zitten. Of voor Russische presidenten die de wereldproblematiek al zwe tend willen bespreken. De vereniging wilde, ter voorbereiding op haar der tigjarig bestaan over twee jaar, weten hoe de Nederlander vandaag de dag aankijkt tegen de saunagang. Volgens het onderzoek vinden vrijwel alle on dervraagden, vijfhonderd niet-sau- nagangers en vijfhonderd regelmati ge bezoekers dat je met goed fatsoen naar een sauna kunt gaan. „Het taboe dat pakweg tien jaar geleden nog wel gold, de associatie van een sauna met seksueel contact, is verdwenen", meent Verwater. Al bestaan er natuur lijk nog altijd sauna's waarvan de cli entèle juist wel hierop gericht is. In Nederland zijn er circa driehonderd 'gewone' sauna's waar de bezoeker zweet zonder dat er seks aan te pas komt. Eigenaar Piet Hardenberg (links) van de Vlissingse sauna: „Mensen willen zich tegenwoordig laten verwennen en daar speel je op in". foto Ruben Oreel Hartspier „Het is gezond voor je lichaam", do ceert Verwater. „Het is een goede trai ning voor je hart. Die spier moet in de sauna immers optimaal werken. Een spier die rust, verslapt." Eigenlijk vecht het lichaam in de sauna telkens tegen de hitte. Zweetporiën openen zich en bloedvaat j es zetten uit door de warmte. Daardoor neemt de bloed druk af. Het hart moet aan de slag om voldoende bloed rond te pompen. Nederlanders gaan volgens Verwater normaler om met bloot door het be kender worden van bijvoorbeeld naaktstranden. Van het slechten van dit taboe profiteren de sauna's. „De mensen vinden een sauna ook niet al leen iets voor jonge mensen of voor mensen die strak in het vel zitten. Ie dereen kan er komen, vinden de mees ten." Het lijf mag getoond, of het nou een rimpel meer of minder heeft. Niet alleen de denkwijze over de sau na is geëvolueerd, ook de sauna's zelf zijn sterk veranderd. Romeinen en Grieken hadden hun thermen, de oer- Fin had het zweethol in de grond waar hij een vuurtje stookte voor zijn hete- luchtbad. De saunaënde Nederlander lijkt het niet voor minder te willen doen dan luxe cabines met diverse kruiden, een buiten- en binnenzwem bad, hete bubbelbaden, zoute en zoete douches en een stoombadje ertussen door. En er moet natuurlijk wel een restaurant zijn. Spruitjes „Maar de basis is nog steeds het zweethokje, het buiten lopen en het dompelen." Verwater hamert op het buiten lopen. Want niet alleen de bui tenkant van het lijf is verhit, ook de binnenkant. De longen hebben minu tenlang hete lucht ingeademd, tot honderd graden Celsius, en moeten afkoelen. Dat red je niet alleen met een koude douche of dompelbad. Dat is wat hij tegen heeft op de sauna's die de meeste fitness-scholen bieden. „Zo'n fitness-sauna is eigenlijk anti reclame, want daar kun je meestal niet naar buiten. Het z weethokj e staat vaak in een kleedkamer De enige af koeling komt via een koude douche. Op die manier ervaren veel mensen de sauna als een ruimte waar het erg be nauwd isEn dat is in een goede sauna absoluut niet het geval. Ik vergelijk het al tij d maar met sprui t j esAls j e die voor het eerst eet en ze zijn niet goed klaargemaakt, dan eet je ze nooit meer." Medewerkster Matty van een sauna- bedrijf in Axel probeert zelf elke week een keer van de sauna gebruik te ma ken. Het komt er niet altijd van, lacht ze. Ook in Zeeuws-Vlaanderen zijn de mensen steeds vaker de schaamte voorbij en weten ze de gang naar de zweetcabines te vinden. Maar er blijft volgens haar altijd een groepje dat het maar niets vindt om zich bloot te ge ven. „Dat gaat om oud en jong, het ligt niet aan de leeftijd. Je hebt ook vrou wen die graag komen op onze vrou wenavond, als alleen dames aanwezig zijn. Sommigen hebben moeite met een gemengde avond." Ook bij de be zoekers in Axej/ staat gezelligheid voorop. „Ze komen in het begin voor de ontspanning, latei- merken ze dat het ook heel lekker is. Dat het goed is voor hun huid en hun weerstand. Regime Eigenaar Piet Hardenberg van een Vlissingse sauna staat perplex over de Nipo-enquête. Niet zozeer over de uitkomsten, want dié liggen volgens hem wel voor de harid. Maar hij was als voorzitter van dié andere sauna vereniging, Sauna Alliance Neder land, wel graag op de hoogte gesteld dat de NSV het onderzoek überhaupt zou laten uitvoeren. Dat heeft zijn club, met elf aangesloten bedrijven, bij een eerdere enquête in omgekeerde richting wel gedaan. „Wij zijn zelfs al aan het sparen voor een vervolgon derzoek. Onze enquêtes waren in 1987 en in 1992/1993. Tien jaar geleden ging het slecht met cle sauna's en we wilden weten waarom. Daarna heb ben we een reclamebureau in de arm genomen en er veel aangedaan om de sauna bekend te maken. Ook hebben veel bedrijven zich aangepast. Het starre Finse en Duitse regime waarbij je als het ware bij de dokter zat, werd verlaten." Het verzetten van de bakens leverde klanten op, volgens Hardenberg. Ging tien jaar geleden acht procent van de Nederlanders regelmatig naar de sau na, vijf jaar later was dat 45 procent. Onder regelmatig verstaat Harden berg een keer per half jaar. De 'heavy users' laten zich een tot twee keer per week in het zweet werken. „Je telt mee als je dertig- tot honderdduizend be zoekers per jaar krijgt. Met slechts honderd in de week red je het niet." Hardenberg wil alleen kwijt dat hij meetelt. Zelf doet 'ie veel moeite om jongeren binnen te krijgen, de klanten van de toekomst. „Mensen willen zich tegenwoordig laten verwennen en daar speel je op in. Ik houd bijvoor beeld speciale beautydagen. Het gaat de klanten niet om het blabla, het 'Kij k eens hoeveel ik uitgeef'Het gaat er hen om: 'Kijk eens hoe ik geniet'." door Claudia Sondervan GOES - Nazorg, betrokken heid van alle nabestaanden inclusief kinderen en persoon lijke invulling: dat zijn de ka rakteristieken van de nieuwe uitvaartonderneming van Lie ke Bosveld (47) in Goes. De pe riode tussen overlijden en uit vaart is cruciaal voor een goede rouwverwerking en acceptatie van het verlies, ervoer Lieke Bosveld. De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie pan Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus IS, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102, Industrie groeit volgend jaar met vijf procent VLISSINGEN - De Neder landse industrie blijft groeien. In 1997 mat het EIM een groei van vier procent, voor 1998 voorspelt het onderzoeksbu reau in Zoetermeer vijf procent groei - veel beter dan elke an dere marktsector. De werkge legenheid groeide in 1997 be perkt met 1,5 procent, dat kan volgend jaar twee procent wor den. EIM onderzocht het belang van de industrie voor de economie. De kapitaalgoederenindustrie loopt voorop met bijna tachtig procent van de totale export waarde van de Nederlandse economie. De sector werkt hard aan productvernieuwing en investeert stevig in produc tieprocessen. In vergelijking met omringende EU-staten is de bijdrage aan het Nationaal Product even hoog als in Frankrijk, Groot-Britannië en Zweden, maar lager dan in Duitsland en België. In het onderzoek Ondernemen in de industrie 1998 wordt: in gegaan op posities, trends en prognoses in vijf hoofdgroe pen: grondstoffen en halffabri katen, kapitaalgoederen, bouwmaterialen, consumen tenproducten food en non food. „Ik werkte tot vijf jaar geleden als psychotherapeut. Toen kwam ik veel mensen tegen met onverwerkt verdriet. Ik kwam daarna in dienst bij uitvaartor ganisatie Dela als oproep kracht. Ik bezocht families die ontkerkelijkt waren en die geen dominee of pastor wilden, maar wel een vorm van woord dienst. Met hen maakte ik een in memoriam en vulde de rest van de dienèt in. In zo'n dienst probeer ik de eigenheid van de overledene, maar ook die van elk van de nabestaanden weer te geven. Mensen moeten de ge legenheid krijgen te schrijven en te zeggen wat ze nog kwijt willen. Na de uitvaart bracht ik de mensen een boekje van de dienst. Dat werk ging me steeds meer boeien." Ze stond op het punt om met haar man naar Goes te verhuizen en nam zich voor in Goes de definitieve keuze te maken tussen psycho therapie en uitvaartwezen. Besef Bosveld is voorstander van het in eigen woning opbaren van een overledene. „Het zelf was sen, verzorgen en aankleden door de nabestaanden, het slui ten en meedragen van de last - het helpt allemaal bij het door dringen van het besef dat het allemaal echt is. Veel mensen leven in de vier, vijf dagen tus sen overlijden en uitvaart in een vacuüm. Een half uurtje afscheid nemen in een rouw- centrum voor de uitvaart is begrijpelijk uit ondernemers oogpunt, maar bij lange na niet genoeg voor nabestaanden. Bij thuis opbaren is zo'n afscheid veel ontspannener." Kinderen Zij wil in haar bedrijf speciaal aandacht besteden aan de rol die kinderen kunnen spelen. Te veel nog worden kinderen weg gehouden bij een begrafenis, weet Lieke Bosveld. „Kinderen gaan elke zondag mee naar opa in het verzorgingshuis, maar als hij overlijdt worden ze bij de buurvrouw ondergebracht omdat de volwassenen de han den vol hebben aan zichzelf. Ik heb een reeks boeken van onder anderen Dick Bruna die kunnen helpen." Ook nazorg is een punt bij Bosveld. Ze blijft de familie tot een jaar nadien enkele malen bezoeken. Vanuit haar woning aan het Nieuwe Diep in de Goese Meer gaat ze in februari van start met haar onderneming. Bos veld presenteert haar uitvaart onderneming zaterdag-31 ja nuari in de Hollandse Hoeve in Goes. Ze ontvangt er geïnteres seerden vanaf 15.00 uur met koffie en geeft om 15.30 uur een presentatie. De bijeenkomst besluit met een drankje. Ze huurt voorlopig een ruimte bij het mortuarium in verzor gingshuis Randhof in Goes als rouwcentrum, zolang ze nog geen eigen rouwcentrum heeft. Begrafenisauto's huurt ze ook in naar wens van de opdracht gevers. Lieke Bosveld verzorgt niet-kerkelijke en kerkelijke uitvaarten voor elke denomi natie. Als nieuwkomer in de Zeeuwse markt is ze zich gaan voorstel len bij collega-ondernemers. „De reactie was beleefd be langstellend en afwachtend", lacht ze. Ze ziet zichzelfvoor lopig, niet als concurrentiefac- tor van belang. „Ik verwacht in het eerste jaar tien tot twaalf uitvaarten te verzorgen." Lieke Bosveld: „Een half uurtje afscheid nemen in een rouwcentrum is begrijpelijk uit ondernemersoogpunt, maar bij lange na niet ge noeg voor nabestaanden." foto Willem Mieras door Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN - Het Terneuzense over slagbedrijf voor kolen en petroleumcokes, OVET, trekt tien miljoen gulden uit voor milieumaatregelen. Het bedrag wordt ver deeld over verschillende projecten. Het merendeel wordt besteed aan de verhar ding van het terrein en de rest aan verbete ring van de waterhuishouding zoals de be- tonnering van de sloten en de bouw van een bijna vijf meter hoge muur rondom een gedeelte van het bedrijfsterrein om ge- luids- en stofoverlast voor de omgeving te beperken. „De verharding van het terrein is nodig voor het garanderen van de veiligheid van het personeel", zegt OVET-woordvoerder J. Kolijn. „Ons personeel moet met zwaar materieel over de wegrijden en als die niet egaal ligt, kunnen gevaarlijke situaties ontstaan." Het kolengruis zal met een ver beterde filterinstallatie uit het water wor den gezeefd en de omliggende sloten krij gen een laag beton, zodat het gruis niet in de grond kan zakken. De muur zal de omwonenden het zicht ont trekken aan de hoge kolenbergen die het uitzicht verpesten. Ook dient de muur als een geluidswal die het lawaai dempt van de zware machines zoals de laadschoppen op het terrein. Een bijkomend voordeel is dat het wegwaaien van kolengruis en het neerslaan ervan in de wijk Oude Vaart in de toekomst verleden tijd zal zijn. Ovet heeft besloten om op de locatie Ter- neuzen te investeren, omdat een eventuele verhuizing van het bedrijf naar Sluiskil- Noord nu voorgoed van de baan is. Het be drijf en de gezamenlijke overheden die werken aan de uitvoering van het Ruimte lijke Ordening en Milieuproject voor de Kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen hadden eerst het plan opgevat om het overslagbe drijf van de Zevenaarhaven te verhuizen naar een nieuw aan te leggen havencom plex noordelijk van de Cokesfabriek in Sluiskil. Die verplaatsing zou tussen de 75 en 100 miljoen gulden kosten. Studies maakten al snel duidelijk dat een insteek- haven vlakbij de brug van Sluiskil nauti sche problemen zou opleveren. In tweede instantie bleek bedrijfsverplaatsing ook economisch gezien op te veel bezwaren te stuiten. Ovet blijft nu op de eigen stek zit ten en zal ook daar verder investeren. door Adri Klinkenberg DEN HAAG- Rechter E. Berg van de Raad van State is niet te vreden over de manier waarop b en w van Borsele de verhuizing hebben geregeld van het repara tie- en handelsbedrijf Techno West Service 's-Gravenpolder. In de bodemprocedure, die over enkele maanden bij de Raad van State zal dienen, kan Borsele re kenen op een flinke uitbrander, zo verwacht schorsingsrechter Berg. Gisteren voerde de voor malige buurvrouw van het in middels verhuisde TWS, J. Kor stanje, bij de Raad van State een schorsingsprocedure tegen de gemeente. Haar eigenlijke doel, het wegwerken van TWS uit haar woonbuurt, is inmiddels bereikt. Nu is haar belangrijk ste eis een schadevergoeding van zevenentwintigduizend gulden. De gemeente moet dat bedrag betalen voor alle over last die zij van TWS heeft on dervonden, zo vindt Korstanje. Afgelopen zomer is het hef- truckbedrijf verhuisd van de Langeweg naar de Spoorstraat. De ondernemer voelt zich door Korstanje op hoge kosten ge jaagd. Rechter Berg wees erop dat ook de gemeente erkent dat Westrate met zijn reparatiebe drijf overlast heeft veroorzaakt. Onterecht zijn de klachten van Korstanje dus niet, vindt de rechter. Wel is haar verzoek tot schadevergoeding zeldzaam. De Algemene Wet Bestuurs recht biedt de mogelijkheid om zogenaamde nadeelscompensa tie te vragen als de gemeente een besluit heeft genomen waar door een ander schade lijdt. In het geval van TWS heeft de ge meente het bedrijf laten door werken zonder dat een milieu vergunning kon worden verleend. De gemeente heeft de verhui zing van TWS geregeld in een gewoon privaatrechtelijk con tract tussen de gemeente en Westrate. Als Westrate niet voor 1 augustus zijn biezen zou heb ben gepakt, moest hij aan de ge meente een boete betalen van 250 duizend gulden. Rechter Bexg zei dat zoiets echt niet kan. De gemeente moet gebruik maken van publiekrechtelijke mogelijkheden zoals een ge- doogbeschikking'. Gemeente woordvoerster T. van der Ven zag dit gisteren ook in. Uit spraak op het verzoek van Kors tanje volgt vandaag. Markt Goes Aardappelen 17,00-/18,00; klasse II ƒ0,47-/0,50 Hooi en stro oogst 1997, uit de schuur per 1000 kg: weide- hooi 165,00-/200,00, dijkhooi ƒ120,00- ƒ145,00, veldbeemd 115,00-145,00, roodzwenk 100,00-/115,00, raaigras- sen ƒ90,00-/125,00, gerstestro ƒ100,00- ƒ130,00, tarwestro (kleine pakken) uit schuur 102,50-/122,50, (grote pakken) uit schuur ƒ87,50-/107,50. Tarwe, bij hectolitergewicht van 72 ƒ24,45, bij 72 of meer ƒ26,00; brouwgerst voorschotprijs bij 100% brouw ƒ28,30; voergerst, voor schotprijs ƒ24,25, blauwmaanzaad ƒ230,00-/247,50, karwij ƒ120,00; bruine bonen oogst '97 ƒ112,50.-/120,00. (Advertentie) v. Dishoeckstr. Vlissingen Wij zijn ook open op: 1e en 2e kerstdag en oud en nieuw (kaartverkoop) Wij wensen u een stoute kerst en een extra stout '93 Evenementen woensdag: TENTOONSTELLINGEN BERGEN OP ZOOM - De Botte Hommel, 21 uur; De Zingende Fresia's en The Dutch Madonna; Gertrudiskerk, 23.30 uur: Koor- en orgel muziek, samenzang; DOMBURG - Kerk, 20 uur: Kerstzang- dienst m.m.v. brassband Apollo; GRIJPSKERKE - Imkerij Poppendamme, 12-17 uur: Christmas Fair; OOSTKAPELLE - Zionskerk, 19.30 uur: Kerstzangdienst m.m.v, brassband Cres cendo, zangkoor Sursum Corda, J. Jobse (orgel) en Yvonne Verton en Carin Won- dergem (cornet); ZIERIKZEE - Grote of Nieuwe Kerk, 19.30 uur: Volkskerstzangdienst m.m.v. de Ko ninklijke Harmonie Kunst Eer en orga nist Hans Biesma; Evenementen donderdag: Kerstvogel- AXEL - De Halle, 10- DOMBURG - Kerk, 10 uur: Kerstdienst m.mv. Domburgs Kerkkoor; VLISSINGEN - Bachten Reede, 10-22 uur: Kerst-lnn; ZIERIKZEE - Gebouw Leger des Heils, 16 uur: Kerstmusical door jeugdgroep van het Leger des Heils; Evenementen vrijdag: AXEL - De Halle, 10-18 uur: Kerstvogel show; BERGEN OP ZOOM - Het Markiezenhof, 15 uur: Optreden van poppentheater Ut Poppenspul; BROUWERSHAVEN - Grote Kerk, 22 uur: Gospel-kerstconcert Lillian Boutté and her musicfriends; DOMBURG - Uitspanning De Roode Leeuw, 14-17 uur: Kerstkaraoke; GOES - R.K. Kerk, 15.30 uur; Kerstconcert Zeeuwse Koorschool; MIDDELBURG Stadsschouwburg, 14.30 uur: A Christmas Carol, muzikale kerstvoorstelling door het Zeeuws Cen trum voor Amateurtheater; Oostkerk, 15.30 uur: Concert door Het Middelburgs Mannenkoor; Kloveniersdoelen, 17.30 uur: Concer Di ner Noël met Geoffrey Douglas Madge (piano) en Conjunto Ibérico, cello oktet met Young Hee-Kim, sopraan; Nieuwe Kerk, 19.45 uur: Kerstconcert door Liselote Fennema (panfluit) en Pe ter Wildeman (orgel); TERNEUZEN - Porgy Bess, 15 uur: Open Haard Concert door het Holland HarpTrio; VLISSINGEN - Bachten Reede, 10-22 uur: Kerst-lnn; BERGEN OP ZOOM - Roxy, wo en do 14 uur, vr 14 en 16.30 uur: Hercules; wo en do 16.30 uur, vr 16.30en 18.45 uur: Spice- world The Movie; wo en do 14 en 16.30 uur, vr 14,18.45 en 21.30 uur: Horn* Alo ne 3; vr 21.30 uur: Nothing to lose; Cinemactueel, wo, do en vr 12.45, 14.45 en 17 uur: Hercules; wo, do en vr 19 en 21.45 uur: Seven years in Tibet; wo, do en vr 13, 15.45, 18.30 en 21.30 uur. Tomor row never dies; wo, do en vr 13,15,17 en 19.15 uur: Home Alone 3; wo, do en vr 21.30 uur: Alien 4, resurrection; GOES - Grand, wo, do en vr 14 uur: Her cules; wo en do 20 uur, vr 19 en 21.45 uur: Tomorrow never dies; HULST - De Koning van Engeland, wo 14 uur, do 13.45, 16,15 en 19 uur, vr 13.45, 16.15 en 19.30 uur: Hercules, Spice World The Movie en Father's Day;. wo14 uur, do en vr 13.45 uur: George uit de jungle; wo 14 uur, do 13.45,16.15,19 en 21.30 uur, vr 13.45,16.15,19.30 en 22 uur: Tomorrow never dies en Home Alone 3; do 16.15,19 en 21.30 uur, vr, 16.15,19.30 en 22 uur: Seven years in Tibet; do 21,30 uur, vr 22 uur:The Game, Alien 4 en A life less ordinary; MIDDELBURG - Cinema, wo en vr 14 uur: Pipi Langkous; wo 20.30 uur, vr 22 uur: Gordel van Smaragd; vr 19.30 uur: Tesis; VLISSINGEN - Alhambra, wo en do 14 uur, vr. 13.30 en 16 uur. Hercules (Ned.) en Tomorrow never dies; wo 14, 19 en 21.30 uur, do 14 en 20 uur, vr 13.3016,19 en 21.30 uur: Spice World The Movie; wo 19 en 21.30 uur, do 20 uur. vr 19 en 21.45 uur: Tomorrow never dies; wo 19 en 21.45 uur, do 20 uur, vr 19 en 21.45 uur: Seven years in Tibet; wo 14en 19uur,do 14en 20 uur, vr 13.30,16en 19 uur: Home Alone 3; wo en vr 21.30 uur: Hercules (Eng.); BERGEN OP ZOOM - Markiezenhof, wo en vr 14-17 uur: Peter van Straaten, teke ningen (t/m 10/1); Galerie 't Lievevrouwke, wo 13.30-18 uur: Karei Panken, keramische sculptu ren en May Criado, keramische objecten en etsen op porselein (t/m 10/1); BURGH HAAMSTEDE - Galerie't Zuud- dek, vr 13-17 uur: Herman Put, beelden, Ida Wendrich en Liesbelh Mullemeister, keramiek (t/m 9/1); De Bewaerschole, vr 13.30-16.30 uur: Marijn van de Ven, foto's (t/m 3/1); GOES -Museum, wo 1Q-17 uur: Cor Ruis- sen, schilderijen, pentekeningen en et sen (t/m 7/2); GRIJPSKERKE - Imkerij Poppendamme, wo 12-17 uur: 'Appels en peren'en 'Win- terplezier' (t/m 24/12); GROEDE - Galerie d'Ouwe Smisse, wo 13.30-17 uur: Vijftien kunstenaars tonen hun werken (t/m 12/1 HEINKENSZAND -.Gemeentehuis, wo 8,30-12.30 uur: Kees van der Wal, acryl- schilderijen (t/m 1/1); KAPELLE - Fruitteeltmuseum, wo 13-17 uur: 'Banana-mama' (t/m 27/3), Gemeentehuis, wo 8.30-12 en 13-16 uur: P.A. van de Kreeke, schilderijen en conté- tekeningen (t/m 24/12); KLOOSTERZANDE - Bibliotheek, wo 13.30-17 uur; Flora Verdurmen, kerstarti kelen (t/m 3/1); KRUININGEN - Gemeentehuis, wo 8.30- 12 en 13-16 uur. Kara Jansen, foto's (t/m dec.); MIDDELBURG - Zeeuws Museum, wo en vr 11-17 uur: 'Nehalennia 350 jaar'(t/m 1/3); 'Saudara', portretten en (levens)verhalen van oudere Molukkers (t/m 1/3); Galerie Het Gouden Briefke, wo 10-17.30 uur: Werken 6 exposanten o.a. hoeden, kleding, tassen, keramiek (t/m 8/1); Zeeuwse Bibliotheek, wo 10-21 uur: Daar is niet één die eenzaam gaat als ik.,.,Uit de nalatenschap van P.C. Boutens (t/m 10/1); Kerstgroepen uit de collectie van Riet Kruitbosch (t/m 6/1); Galerie 't Zeepaardje, wo 9.30-12.30 en 13.30-18 uur: Eleanor Winters, kalligrafie quilt collage en Marion Stoffels, kalligra fie (t/m 2/1 Metro S Kuiperspoort, wo 13-17 uur: Lin da Hoen, installatie (t/m 17/1); Vleeshal, wo 11-17 uur: Werken Zeeuwse Kunstkring met thema interieur en de sign (t/m 3/1); Galerie 'De Appel', wo 12-17 uur: Piet Rij ken, schilderijen; Anita Dekker, beeld houwwerken en Angèle Rijken, poppen (t/m 31/12); OOSTBURG - Gemeentehuis, wo 9-12 en 14-16 uur: Werken uit artotheek van Het Vlaemsche Erfgoed Groede (t/m 23/1 OOST-SOUBURG - Watertoren, wo en vr 12-17 uur: Werk van Ab van Hanegem, Marenne Weiten, Jeroen Buser, Remco Boender en André Groothuizen (t/m 1/2); OOSTKAPELLE - Zeeuws Biologisch Mu seum, wo 12-17 uur: 'Naar de haaien' (t/m 1/3); Hannie Joziasse, foto's van paddestoelen (t/m 3/1); SLUIS - Raadskelder, wo 14-17 uur: Roe meense ikonen van Mariana Papara en haar leerlingen (t/m 4/1 VLISSINGEN - Bellamy 19, wo 10-17 uur: 'She loves Carrots Very Much', van beel dend kunstenaar Ronald van Dokkum (t/m 11/1); YERSEKE - Museum, wo 10-16 uur; 'Wat een kreeft beleeft' (t/m aug. '98); IJZENDIJKE - Streekmuseum, wo 10-12 en 13-17 uur; Werk van 5 fotografen de geschiedenis van de camera (t/m 28/3); ZIERIKZEE - Galerie Galerij, wo 13-16 uur: Arie 8erkulin, tekeningen, aquarel len en kleine plastieken (t/m 30/1);Noord- havenpoort, wo 11-17 uur: Werk Joke Blom, Rijnhard Schregardus en Rob Jan sen (t/m 3/1); HULPCENTRA Alarmnummer voor geheel Zeeland; tel. 112. Centraal Meldpunt Milieuklachten Zee land, tel. 0118412323. SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 0118 615551 (dag en nacht bereik- Chr. Hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 0118 625414. Stichting Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 0118469869 (dag en nacht bereikbaar). Kindertelefoon Zeeland, tel. 0800 0432 (gratis), dag. van 14.00-20.00 uur. Bureau Vertrouwensarts Kindermishan deling, tel. 0118 628800. Aids Infolijn, tel. 0118 638384,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 29