Picavet ziet plek voor sportclubs Tussen hoogaars en moderne kotter PZC Hengstdijk hoorde kabouterverhalen Het vonkte tijdens het kerstconcert zeeland 13 Voor aanleg extra voetbalveld en tennisbaan Sint-Jansteen Werkloosheid in bouw gedaald Provincie eens met baggerdepot Reclamezuil vernield in Axel Jas en trui weg uit winkel Axel Mortel gestolen in Terneuzen Gevelisolatie gloort voor Terhole Rechter scherpt vergunning van afvalbedrijf aan 'LV'Llt OfAZ l'Eüi Beschuldigingen van Oostburgse politici grieven PvdA'er Wille dinsdag 23 december 1997 door René Hoonhorst SINT-JANSTEEN - Voetbal vereniging STEEN en tennis club Smash smachten beiden naar nieuwe speelruimte. Be stuurders van beide sportver enigingen uit Sint-Jansteen hebben al vaker laten weten graag een vierde veld en een vierde baan aan te willen leg gen. Als het aan wethouder B. Picavet (sportzaken) ligt, krij gen de clubs daar op termijn de ruimte voor. De wethouder wil zijn collega's in het dagelijks be stuur van Hulst voorstellen een perceel landbouwgrond aan de Wilhelminastraat voor de clubs vrij reserveren. De akker werd eerder al.eens ge zien als toekomstige locatie voor woningbouw of voor. een kleinschalig woonwagencen trum. Picavet: „Maar als de naastliggende sportverenigin gen binnen afzienbare tijd met ruimtegebrek te kampen krij gen, is het natuurlijk logischer om die ruimte vrij te benutten voor de clubs. In het verleden heb ik dat bestuurders van Smash al diverse malen laten weten. Begin deze maand meld de ook het bestuur van STEEN dat er in de nabije toekomst wordt gedacht aan uitbreiding met een vierde veld. Ui heb de vertegenwoordigers van de voetbalclub geadviseerd het ge meentebestuur een brief te stu ren, waarin wordt aangegeven om welke redenen een vierde veld noodzakelijk is. Maar ge zien de gesprekken met beide clubs lijkt het me logisch de agrarische bestemming van het perceel aan de Wilhelmina straat vooiiopig niet te veran deren in woonbestemming." Het bestuur van STEEN staat bij voorbaat niet afwijzend te genover privatisering van de velden, heeft het de gemeente laten weten. „Maar natuurlijk wil de club dan wel eerst weten wat de financiële consequenties zijn. Als gemeente moeten wij dat vo or het b estuur op een rijtj e zetten. Mocht het tot privatise- door Edy de Witte HENGSTDIJK - Vertellen is een oude volkskunst. Moderne me dia als radio en tv wisten deze cultuur bijna helemaal te ver dringen. Hier en daar en met na me in Belgisch Vlaanderen hiel den enkele vertellers rond de open haard stand. In Hulst kent men al de vertelavond 'Ge keu mij nog meer vertell'n'. In zaal 't Jagershuis werd zaterdagavond deze oude volkskunst ook in Hengstdijk in ere hersteld. Drie vertellers brachten in deze donkere dagen voor kerst met smeuiige verhalen een av.ondje nostalgisch amusement ten ge hore. Onder het motto 'K èn 's ööre zeggen...' boeiden Marjan Dankaart, William Asselman en Ed Steijns de zestig aanwezigen met hun vertelkunst. Omdat vertellen een vorm van theater is die moet plaatsvinden in een kleine, intieme ruimte leende zaal 't Jagershuis zich uitste- ring komen, dan kan de club zelf als gegadigde voor de verwer ving van de benodigde grond optreden", stelt Picavet. De wethouder was verheugd dat het CDA en de WD zich (bij monde van J. van Eek en R. van Haperen) tijdens commissiever gaderingen ook al met voorstel len voor de uitbreiding van de clubterreinen op de proppen kwamen. Picavet is blij met de steun van andere politieke par tijen, al heeft hij wel de indruk dat die er met het oog op de ver-» kiezingen met zijn initiatief aan de haal willen gaan. „Maar het gaat er tenslotte 0111 dat aan wensen van de VV STEEN en Smash tegemoet wordt geko men. Wat dat betreft is het mooi dat ook PvdA'er Iiabraken tij dens de raad liet doorschemeren dat er aan de sportclubs in Sint- Jansteen moet worden ge dacht." Wethouder G. van de Voorde is wat minder enthousi ast dan zijn collega Picavet. „Het zijn voor mij nieuwe wen sen en, zoals ik ook al tijdens de commissie financiën zei, daar moet wel geld voor zijn. Dat zelfde geldt voor een locatie voor een laatste woonwagen- centrum. Raadsleden kunnen wel gemakkelijk roepen dat dat centrum niet aan de Wilhelmi nastraat moet komen, maar ik hoor niemand die vertelt waar het dan wel kan verrijzen." kend voor deze vertelavond. Met vuurpotten buiten, van bin nenuit een blik op de prachtig verlichte g'las-in-loodramen van de aangrenzende kerk en eenglaasjeglühwein bij de hand waren alle ingrediënten aanwe zig om er eens lekker voor te gaan zitten. De drie vertellers hebben allen hun sporen al verdiend in deze vorm van kleinkunst. Marjan Dankaart verhaalde over een caféruzie van twee vrienden uit Hengstdijk. William Asselman vertelde over de belevenissen van het zoontje van de veld wachter. Dit dorpsfiguur was zeker geen honderd procent maar...wie durfde dat te zeggen. Ed Steijns tenslotte liet kwade kabouterventjes herleven die de nodige streken uithaalden. Uit eindelijk werden ze omgetoverd tot viooltjes. Gezien de enthou siaste, positieve reacties van het publiek krijgt de vertelavond volgend jaar een vervolg. Een stralend paar: Jan Lako en Jo de Muynk uit Aardenburg. foto Peter Nicolai door Sheila van Doorsselaer AARDENBURG - Op een van de meest romantische dagen van het jaar sprong 65 jaar ge leden de vonk over tussen J0 de Muynk en Jan Lako. Tijdens een kerstconcert in Zuidzande was het raak: liefde op het eer ste gezicht. Het diamanten echtpaar ge niet zichtbaar van alle aan dacht die ze krijgen in hun boederijtje in Aardenburg. De boerderij is al generaties in de familie van Jo (87) en omdat zij als enige uit haar familie was overgebleven, pikte zij samen met Bressiaander Jan (89) de draad van de akker- en tuin bouw weer op. Het echtpaar kreeg vijf kinderen en latei1 nog acht kleinkinderen en ze ven achterkleinkinderen. In zon groot gezin mag je ver wachten dat ze wel weten hoe het zit met de bloemetjes en de bijtjes en dat is in het geval van Jo en Jan dubbel het geval. Jan houdt al vanaf zijn veertiende bijen en is daarvoor zelfs on derscheiden door de Bijen- bond, Ook scharrelt hij graag rond in de tuin om zijn bloeme tjes te verzorgen. Jo Speelt graag een spelletje jokeren of bieden. Na 65 jaar kan het echtpaar het nog uitstekend met elkaar vinden, zegt Jo. „Als we eens ruzie hebben, zegt hij altijd dat hij wel op vakantie zal gaan en dan zeg ik 'dan ga ik met je mee." VLISSINGEN - De werkloosheid in de Zeeuwse bouwnijver heid is in een jaar tijd flink afgenomen. Eind september was 3,2 procent van de timmerlieden, metselaars, schilders en dergelijke beroepsbeoefenaren werkloos. Een jaar eerder be droeg dit werkloosheidspercentage nog 4,4. De daling van de werkloosheid heeft te maken met het aantrekken van bouw activiteiten na de zomer. Landelijk ligt de werkloosheid op 3,6 procent. Een en ander blijkt uit gegevens van de stichting Bouw-Vak-Werk. Ongeveer een derde van de drie maanden geleden geregistreerde werklozen zit korter dan een halfjaar zonder baan. Vier op de tien werkloze bouwvakkers is ouder dan 45 jaar. AXEL - De provincie is bereid een vergunning te verlenen voor het baggeren van de waterloop achter de Middenhoves- traatjin Axel en het deponeren van de baggerspecie op een gedeelte van het dorpsbos dat bij het Axelse bos wordt aange legd. De waterkwaliteit in de watei'loop is slecht door een ge brek aan zuurstof. Bovendien is af en toe sprake van stank overlast. Verder wordt op een deel van de waterloop regelmatig water geloosd uit twee riooloverstolden van het ri oolstelsel van de gemeente Axel. Waterschap De Drie Am bachten is verantwoordelijk voor het kwantiteitsonderhoud en kan de kosten declareren bij het Rijk. Rijkswaterstaat is bereid om een deel van de waterloop op haar kosten uit te bag geren. Het gaat in totaal om 13.000 kubieke meter. Woord voerder M. van de Pas van waterschap De Drie Ambachten verwacht dat de werkzaamheden in april kunnen beginnen. Het depot met baggerspecie wordt circa 1,8 hectare groot. AXEL - In de Axelse Generaal Sikorskistraat werd maandag nacht een reclamezuil vernield. Namens zijn werkgever meldde een 57-jarige Axelaar duizend gulden schade. In die zelfde nacht werd ook een automaat in de Axelse Walstraat bewerkt door vandalen. Ploe groot de schade is is onbekend. AXEL - In de nacht van zondag Op maandag werd ingebroken in een winkel aan de Passage in Axel. Uit de zaak van de 43-ja- rig'e Axelse ondernemer verdwenen een j as en een trui met een gezamenlijke waarde van ruim vierhonderd gulden. TERNEUZEN - Afgelopen weekend werd ingebroken in een bedrijfspand aan de Terneuzense Kennedylaan. De 52-jarige aangever uit Zaamslag mist 16 zakken metselmortel. TERHOLE - Gedeputeerde Staten dragen het dorp Terhole als 'autonoom saneringsproject verkeerslawaai' voorbij het ministerie van VROM. Terhole wordt doorsneden door rijks weg N60Het dorp staat weliswaar op de nominatie voor aan leg van een rondweg, maar Rijkswaterstaat liet de gemeente Hontenisse eerder weten dat die weg nog minstens tien j aar op zich laat wachten. Burgemeester T. Steenkamp: „Ons ge meentebestuur maakt zich al jaren sterk voor de bestrijding van het verkeerslawaai in Terhole. Als naast de gemeente en Rijkswaterstaat ook de provincie pleit voor gevelisolatie in het dorp, is de kans dat er daadwerkelijk wat gebeurt een stuk groter. Hopelijk kunnen nu ook de inwoners van Terhole, na die van Kapellebrug en Kuitaart, binnen niet al te lange tijd de isolatie van hun huis tegemoet zien, zodat ze niet langer dag en nacht het voorbijrazencle verkeer horen." DEN HAAG - Een omwonende van het terrein van Recycling Scheldebekken bv aan de Koegorsstraat in Sluiskil heeft bij de Raad van State in Den Haag met succes aangedrongen op strengere vergunningsvoor schriften. Rechter J. Leyten van de Raad van State heeft uitgemaakt dat de provincie de aan Schelde bekken opgelegde stankvoor schriften moet aanscherpen. De voorschriften hebben te maken met de composteringsinstalla- tie van het afvalbedrijf. Aan de uitspraak van rechter Leyten ging een milieuonderzoek voor af van de Stichting Advisering Bestuursrechtspraak. Dit is een onderzoeksinstituut dat in op dracht van de Raad van State onderzoek doet. Omwonende H. van der Eijck vroeg op 24 juni aan rechter Leyten om de milieuvergunning van Scheldebekken te schorsen. Behalve klachten over stank uitte Van Eijck zijn ongenoegen over geluidsoverlast en over de ratten die op het composte- ringsmateriaal afkomen. De rechter heeft alleen de stank klachten gegrond verklaard. Groenafval Scheldebekken verwerkt puin, bedrijfsafval en grof vuil. In de composteringinstallatie gaat groenafval zoals takken, gras en bermmaaisel. Vooral deze laat ste twee veroorzaken een speci fieke stank. Om die reden heeft rechter Ley ten, in aanvulling op de vergun ning, bepaald dat in de com- postberg niet meer dan dertig procent gras, hooi, berm- of slootmaaisel mag zitten. Ook mag de berg niet hoger zijn dan drie meter en dient de compost wekelijks te worden gecontro leerd op vocht en temperatuur. De rechter heeft in de uitspraak uitdrukkelijk vermeld dat het composteren van groente- en fruitafval is verboden. HULST Kindje wiegen - In de H. Willi- brordusbasiliek in Hulst wordt woensdag 25 december (eerste kerstdag) het traditionele 'kindje wiegen' gehouden. Tij dens deze jaarlijks druk bezoch te bijeenkomst komen kleine kinderen samen rond de kerst stal. Hier wordt dan het kerst spel met levende figuren ge peeld. De muzikale inbreng komt van het kinderkoor De Walnoten. Het kindje wiegen begint om 15.00 uur en duurt dertig minuten. door Jaap A. J. Boekhout In de hoop dat er betere organisaties ontstaan, worden er studies verricht naar de mogelijke sanering van vismij nen in Nederland. Ook de drie Zeeuwse bedrijven, waaronder die in Breskens, worden daarvoor onder de loep geno men. Dat heeft natuurlijk gevolgen voor de visserij en de werkgelegenheid in de sector. Maar de Breskense visserij heeft in de loop van haar ruim honderd jarig bestaan al meer golven in op- en neerwaartse zin gekend. In 1893 stond de zeevisserij in feite nog in haar kinderschoenen. De vloot be stond uit niet meer dan vijf vaartuigen. Het eerste schip, een half gedekte hoog aars, dateerde uit 1872. Rond de eeuw wisseling was de vloot al uitgegroeid tot veertien hoogaarzen. Het ging goed in de visserij. De aan wal gebrachte vis werd rechtstreeks verkocht, waarbij omroepers de bevolking meedeelden dat er weer vis werd verkocht. In tijden dat er veel vis werd gevangen trokken de vissers ook naar andere dorpen in de omgeving om hun koopwaar aan te prijzen. Later werd ook vis geëxpor teerd. Op die manier ontstond er een le vendige vishandel. Weerberichten In de winterperiode kon er veel minder worden gevist dan in de andere jaarge tijden. De schepen waren in feite niet voldoende zeewaardig. De vissers brachten hun tijd dan door met het breien en boeten van netten en met on derhoudswerkzaamheden. Met het oog op slechte weersomstandigheden liet het gemeentebestuur in 1896 een bord aan de haven plaatsen waarop de weer berichten werden gepubliceerd. Op verzoek van het Koninklijk Meteorolo gisch Instituut werd deze dienstverle ning voor visserij en scheepvaart elke dag verzorgd door het plaatselijke tele graafkantoor. Om nog meer goede voorzieningen voor de visserij en overi ge scheepvaart bij de overheid te kun nen bepleiten werd de Breskense afde ling van de Vereniging Schuttevaer opgericht. De afdelingsleden hebben in de loop der jaren veel werkverzet, zeker wat de verbetering van de havenfacili teiten betreft. De oprichting vond plaats op 20 februari 1909. De eerste jaren van de Eerste Wereld oorlog (1914-1918) waren voor de Bres kense visserij bijzonder somber. Door versperringen van de haven en zeenrij- nen in de monding van de Westerschel- de werden de vissers beperkt in het uitoefenen van hun beroep. Maar ook anderen die van het werk in en om de haven afhankelijk waren, kwamen in financiële moeilijkheden. Er werd een steunfonds opgericht om de financiële De vishandel in Breskens heeft in ruim honderd jaar veel hoogte-en dieptepunten gekend. foto Peter Nicolai noden enigszins te verlichten. Het Ko ninklijk Nationaal Steuncomité zorgde voor een juiste verdeling van de uit te keren gelden. Zeemijn Op 16 juni 1915 werd Breskens in diepe rouw gedompeld. De Breskens 19 was in de vroege morgen uitgevaren en in de loop van de middag op een zeemijn ge varen. De vier bemanningsleden bij het onge luk om het leven gekomen. Breskens betaalde ook toen al een zware tol voor het oorlogsgeweld. Werd er in het begin van de zeevisserij nog 'op zeilen' gevaren, na de oorlogs periode waren de meeste vissers in staat om hun zeilschepen om te laten bouwen tot motorvoertuigen. De vloot groeide in die jaren uit tot 25 schepen. De activiteiten namen sterk toe. Er werd een visserij vereniging met de toe passelijke naam 'Ons Belang' opgericht in 1918. en twee jaar daarna volgde de oprichting van de Vereniging 'Visserij- school Breskens'. Het doel daarvan was Breskense jongeren tot vissers op te lei den en bijscholing in algemene zin te geven. De vereniging werd gesubsidi eerd door het gemeentebestuur onder leiding van burgemeester D. H. van Zuijlen (1911-1937). De Breskense jeugd was echter nauwelijks te motive ren om de lessen te volgen. „We leren het vak wel in de praktijk", was de filo sofie. Het gevolg daarvan was dat de school reeds in 1923 werd opgeheven. Slechte jaren De jaren dertig verliepen voor de visse rij weinig rooskleurig. De prijzen van de garnalen waren laag; de schaaldie ren werden veelal opgekocht door Bel gische handelaren, die bijzonder be dreven bleken in het handelsvak. Een poging om tot coöperatief verzenden van de garnalen te komen om daardoor beter te kunnen besommen, mislukte door gebrek aan handelskennis en goe de samenwerking. Het gemeentebestuur bleef in dat ver band op haar hoede en dacht mee over mogelijke oplossingen. Het resultaat daarvan was dat op 15 mei 1935 een ge meentelijk vismijnbedrijf werd opge richt, Alle aangevoerde vis moest vaha f dat moment via een centraal punt wor den verwerkt. De band tussen de vissers en opkopers werd steviger; de concur rentie tussen de opkopers sterker. De garnalenvisserij leefde op. Het vismijn gebouw kon worden gebouwd en werd op I april 1940 geopend- De gebeurte nissen gedurende de Tweede Wereld oorlog verliepen voor de Breskense be volking desastreus. Van de 51 in het Centraal Register voor de Visserij inge schreven vaartuigen zijn er 29 verloren gegaan, mede door geallieerde bom bardementen in de maand september 1944. Het dorp werd grotendeels verwoest, terwijl ongeveer 200 mensen het leven lieten. Ook werd de nieuwe vismijn ver nieldIn latere j aren werd een nieuw ge bouw gerealiseerd. Haringvisserij Doordat het vissen gedurende de oor logsjaren erg bemoeilijkt werd, was de Noordzee overbevolkt van haring. Na 1945 kwam zodoende de haringvisserij goed op dreef. Jarenlang werden de Breskense vissers in hun beroep verge zeld door vissers uit andere delen van het land. De haringtijd (1945-1965) was een hoogtepunt in de visserij geschiede nis. Dieptepunten waren onder meer de verliezen van mensenlevens als gevolg van scheepsrampen. De laatste decennia werden geken merkt door het laten bouwen van grote re schepen met veel meer vermogen dan de vroegere. Het aantal vissersvaartui gen is echter sterk verminderd. door Hans Heijt OOSTBURG - PvdA-fractie- voorzitter L. Wille is zeer ge griefd door opmerkingen van de fractievoorzitters H. Lippens (CDA), J. Provoost (VVD) en L. Baarends (Dorpsbelangen &Toerisme) dat hij zich bij het verlenen van een offerte schul dig had gemaakt aan draaierij om publiciteit te halen. Wille verweet de fractievoorzitters vrijdag tijdens een vergadering van de commissie financiën dat ze hadden gelogen. Hij verklaarde dat hij niet was teruggekomen op een eerder be sluit in een vergadering van het seniorenconvent. Wethouder A Rosendaal liet weten dat de no tulen van de vergadering van het seniorenconvent waren na getrokken en dat Wille inder daad het gelijk aan zijn zijde had. Lippens maakte eerder deze week op een vergadering van de commissie openbare werken duidelijk dat hij zich ergerde aan een schriftelijk verzoek van Wille om een tweede offerte voor het vervangen van een wegver harding op het bedrijventerrein Stampershoek. Akkoord Volgens Lippens was Wille en kele weken eerder akkoord ge gaan met slechts één offerte. De CDA' er vermoedde dat Wille die brief en epistels over andere on derwerpen vooral schreef om de krant te halen en zich te profile ren. Lippens adviseerde zijn PvdA-college een dagelijkse co lumn in de krant te schrijven. Provoost en Baarends schaar den zich achter de woorden van Lippens. SINT-JANSTEEN Kerstinstuif - De jeugdafdeling van de voetbalvereniging Steen houdt dinsdag 30 december een kerstinstuif in het gemeen schapscentrum De Warande in Sint-Jansteen, De jeugd komt 's middags vanaf 13.30 uur aan haar trekken. De kinderen kun nen zich amuseren met allerlei spelen, zoals pieren, tollen en sjoelen en computerspellen. Ook kan de jeugd tafeltennissen en biljarten, 's Avonds is er een schieting op de liggende wip. De liefhebbers spannen vanaf 19.00 uur de boog. De organisa tie stelt pijl en boog beschik baar. Wille was woensdag niet aan wezig op de bewuste commis sievergadering en haalde daar om vrijdag fel uit tijdens een vergadering van de commissie financiën. „Als ik op basis van feiten wordt beschuldigd van draaierij kan ik daar mee le ven", aldus Wille. „Maar het is gebeurd op basis van leugens. Daar kan ik heel slecht tegen." Wille benadrukte dat hij ner gens, ook niet in het senioren convent, akkoord was gegaan met één offerte voor de werk zaamheden aan de Stampers- hoek. „Het gewraakte geval wordt niet genoethd in de door het college op 26 november aan genomen nota aanbestedingen. Bovendien dateert de voor Stampershoek uitgebrachte of ferte van 17 november, dus van vóór die datum", wist de PvdA- fractievoorzitter. Ingrijpen Wille verweet voorzitter A Bo- lijn-Hertzberger van de com missie openbare werken dat ze niet had ingegrepen toen D&T. CDA en WD uit de school klap ten met informatie over een be sloten vergadering. Hij vond ook dat Bolijn had moeten mel den dat de drie fracties het niet bij het rechte eind hadden. Provoost, Baarends en Lippens waren niet aanwezig op de com missievergadering en konden geen reactie geven. Rosendaal vond het vervelend dat de on duidelijkheid over een uitge brachte offerte tot zoveel on enigheid had geleid. Plij zegde toe dat het college in de toe komst een betere uitleg geeft over de reden waarom één of meerdere offertes worden ge vraagd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 25