Moskou eist meer invloed in Navo Winnie Mandela ziet af van vice-voorzitterschap ANC PAAUWE Soeharto niet thuis voor Wijers ZEELANDNET buitenland Kinderen ziek door tekenfilm Paus krijgt gitaar B.B. King Voorstel gouden euro-munt Witte haai bedreigde diersoort Mir verliest camera-satelliet Belgische para's vrijgesproken Lubbers' energiepact met ex-Sovjetunie treedt vanaf maart in werking Gletsjerman Otzi verhuist naar Italië Egyptische afdeling Louvre vernieuwd Kremlin vooral geïnteresseerd in plannen voor legers voormalige partners Zweedse bank kocht bijna 60 ton nazi-goud Bang&Olufsen STOCKHOLM - De Centrale Bank van Zweden heeft tijdens de Tweede Wereldoorlog 59,7 ton goud ontvangen van nazi- Duitsland. De transacties had den volgens een onafhankelijke J commissie van de Riksbank de instemming van de Zweedse re- i gering. I De Zweedse overheid had van J de Duitsers de garantie gekre gen dat het niet ging om van jo- (Advertentie) Net wat ik wilde hebben! Een abonnement op ZeelandNet cadeau. de provider die meer doet! telefoon: 0113-377770 tijdens de Tweede Wereldoorlog neutraal. Volgens de commissie zit nog 4,7 ton met een huidige waarde van ruim 90 miljoen gulden in de kluizen van de bank. Een deel ervan, 1,6 ton, is afkomstig uit Nederland en wordt in Stock holm bewaard met goedkeuring van de Nederlandse centrale bank. De transacties waren vol gens de commissie legaal. De Duitsers kochten met het goud ijzererts of Zweedse kronen. De commissie heeft in de archie ven van de centrale bank geen aanwijzingen gevonden over de herkomst van het nazi-goud. Zij kan dus ook niet aangeven, of een deel ervan afkomstig was van joden of slachtoffers van de concentratiekampen Na de oorlog sloot Zweden een akkoord met de geallieerden om goud terug te sturen dat de Duitsers uit bankkluizen van door hen bezette landen hadden gestolen. AFP donderdag 18 december 1997 Een van de monstertjes uit de gewraakte tekenfilm. foto Kyodo/RTR van onze redactie buitenland TOKIO - Een tekenfilmpje heeft in Japan voor grote ophef gezorgd. Meer dan zeshonderd kin deren van drie jaar en ouder kregen dinsdag avond een soort epileptische aanval, nadat zij de film Pokemon hadden gezien. De film is ge baseerd op de figuurtjes van het Nintendo- spelletje Pocket Monsters. Een explosie na een vijf seconden lange felrode lichtflits uit de ogen van Pikachu, het popu lairste ratachtige figuurtje in de film, veroor zaakte bij de kinderen stuiptrekkingen en irritatie aan de ogen. Velen moesten ook over geven. De meeste slachtoffertjes zijn naar zie kenhuizen gebracht, waar er gisteren nog 120 verbleven. De tekenfilmserie Pocket Monsters, die elke dinsdagavond om half zeven wordt uitgezon den, trekt een miljoenenpubliek van jonge kijkers. In een Japanse krant van gisteren ver gelijkt een arts de verschijnselen met de licha melijke reacties van sommige kinderen op videospelletjes. De Japanse regering heeft ge zegd een onderzoek in te stellen naar het inci dent. RTR PARIJS - Een verslaggever loopt woensdag voorbij het grote standbeeld van farao Seti II (1214 - 1208? v.Chr) en de buste van koning Amenhotop III (1402 -1364 v. Chr.) in een van de opnieuw ingerichte Egyptische zalen van het Louvre in Parijs. De Egyptische afde ling wordt aanstaande zondag officieel heropend. foto Joel Saget/AFP VATICAANSTAD - De Amerikaanse blueszanger B.B King zal zijn oude rode elektrische gitaar 'Lucille' aan paus Johan nes Paulus II schenken. De 72-jarige zanger heeft zo'n vijftig jaar op het instrument gespeeld. King treedt morgen op tijdens het jaarlijkse kei-stconcert van het Vaticaan,Een ontmoeting met de paus zal een zeer emo tionele ervaring voor mij zijn, ze zal mij opwinden", zei de blueszanger woensdag. Plet hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk ontvangt hem vandaag in audiëntie. Tot de andere artiesten die aan het kerstconcert deelnemen, behoren de Franse zangeres Mireille Mathieu, de Italiaanse popster Massimo Ranieri en diens landgenote, de filmster Monica Vitti. RTR STRAATSBURG - Het Europees Parlement pleit voor een speciale gouden munt voor verzamelaars van 100 euro. Deze moet gelijktijdig met de andere muntstukken van de een heidsmunt op 1 janauri 2002 in omloop komen. Via de speciale munt wil het EP de centrale banken een goede mogelijkheid bieden om van de goudvoorraden af te geraken. De Europese Centrale Bank, die vanaf 1999 zal waken over de eenheidsmunt euro, zal nauwelijks of helemaal geen goud in voorraad houden als tegenwicht voor de eurovoorraden. Het Europees Parlement wil voorts niet acht maar zes euro munten in omloop te brengen. De muntstukken van 2 en 20 eurocent dienen te verdwijnen. ANP SYDNEY - De Australische regering heeft de witte haai, be rucht door aanvallen op mensen aan de kusten van Australië en nog steeds gevreesd door surfers en duikers, gisteren o ffici- eel op de lijst van bedreigde diersoorten geplaatst. Ooit wemelden de gematigde en subtropische kustwateren van Australië van witte haaien, die tot vierenhalve meter lang worden. Maar dat aantal is teruggelopen tot circa 10.000 vol wassen dieren, vooral door de commerciële vangst. AP KOROLJOV - De kosmonauten van het Russische ruimtesta tion Mir hebben woensdag besloten een camera-satelliet op te geven. De een meter grote camera-robot 'Inspektor' was eer der op de dag vanaf een onbemand ruimtevrachtschip gelan ceerd, maar functioneerde slecht. Het stuurloze instrument leek een dreiging te gaan vormen voor het ruimtestation. De satelliet reageerde onvoldoende op de besturingscom mando's. Mir-kapitein Solovjov wil niet het risico lopen van een botsing met de Inspektor. Een zegsman van Dasa, de Duit se fabrikant van de satelliet, bevestigde dit risico. Volgens hem kon Inspektor niet meer in een veilige baan rond Progress en Mir worden gebracht. RTR BRUSSEL - Twee Belgische para's, die tijdens een vredesmis sie in Somalië een kind hebben mishandeld, zijn gisteren in hoger beroep opnieuw vi'ijgespro ken. Het krijgshof bevestig de een eerder vonnis van de rechter in juni. De twee militairen hadden een Somalische jongen boven een vuur gejonast. Foto's daarvan waren verschenen in de Vlaam se krant Het Laatste Nieuws. Een anonieme getuige, vermoe delijk een andere soldaat, had het tweetal beschuldigd van bedreigingen en martelingen. Maar de daders zelf spraken van een spelletje om de verveling te verdrijven tijdens de ver- desoperatie 'Restore Hope' in Somalië. Het Belgische Cen trum voor Gelijke Kansen en Racismebestrijding had ge waagd de feiten aan te merken als een oorlogsmisdaad. Maar het hof wees deze eis. ANP/Belga van onze redactie buitenland goedkeuringen, van Albanië en Azerbeidzjan, kan het licht de- BRUSSEL - Het Energiehand- finitief op groen. Europees vest, het geesteskind van oud- energiecommissaris Papoutsis premier Lubbers, treedt in noemde het verdrag een belang- maart definitief in werking. De rijk economisch en politiek suc- laatste twee landen, nodig om ces. Maar hij betreurde het dat het internationaal verdrag tot drie EU-lidstaten, Frankrijk, leven te wekken, hebben deze Ierland en'België, en Rusland de week hun goedkeuring gegeven, overeenkomst nog niet hebben maakte voorzitter Charles Rut- goedgekeui'd. Ook de Verenigde ten woensdag bekend. Staten en Canada laten verstek Het verdrag regelt wettelijke gaan. ANP garanties voor westerse bedrij- ven die willen investeren in de exploitatie van olie- en gas- (Advertentie) voorraden in de voormalige Sovjetunie. Het biedt boven dien bescheiming voor de pijp leidingen en doorvoer in de be trokken landen. De bedoeling van initiatiefnemer Lubbers is om voormalige communistische landen te helpen bij de ontwik keling van hun economie door de samenwerking met het wes ten. Zijn plan concentreerde zich op de sector die het snelste vruchten zou kunnen afwerpen. Het handvest is in december 1994 ondertekend door 49 lan den, van Japan en Rusland tot Groot-Biïttannië. Van hen heb ben er 32, waar-onder Neder land, het verdrag imniddels ge ratificeerd. Met de twee laatste ROME- De gletsjerman Otzi, die in 1991 in Tirol werd gevon den, verhuist langs een geheime weg van Oostenrijk naar Italië. De 5300 jaar oude mummie krijgt een plaats in een speciaal voor hem gebouwd museum in de Noord-Italiaanse stad Bolza no. Volgens de Italiaanse omroep RAI zal Otzi vóór 20 januari in Bolzano arriveren. Italië en Oostenrijk hebben sinds de ont dekking gestreden om het bezit van de gletsjennan die in het bergmassief Otztal op de grens van beide landen werd gevon den. De twee landen zijn het nu kennelijk eens geworden. In de universiteit van Innsbruck is langdurig onder-zoek naar hem gedaan, waarbij is vastgesteld dat hij bij leven last van vlooien had. De gletsjerman wordt in Bolzano bewaard in een koelcel. Door een raampje kunnen be zoekers naar hem kijken. ANP van onze redactie buitenland JAKARTA - Minister Wijers (Economische Zaken) brengt deze week zijn derde bezoek in drie jaar aair Indoiresië. Maar anders dan de twee vorige keren zal hij niet worden ontvangen door president Soeharto. Bijna twee weken geleden zette de 76-jarige president zijn werkzaamheden op een lager pitje. Hij deed dat op doktersad vies om bij te komen van een zware rondreis naar Zuid-Afri- ka, Canada en Saudi-Arabië. Meteen x-ezen vraagtekens over zijn gezondheid, zeker nadat hij een aangekondigde reis naar Maleisië het afgelopen week einde op de valreep afzegde. Hardnekkige geruchten in Ja karta willen dat hij een lichte beroerte heeft gehad. Positief De financiële markten in Jakar ta reageerden gisteren positief op het nieuws dat Soeharto weer aan de slag gaat. Hij zal vandaag in zijn paleis een mili taire ceremonie bijwonen. Mi nister Wijers lijkt hiervan het slachtoffer te zijn. Officieel heeft hij geen reden gehoord waarom de audiëntie vandaag niet doorgaat. Wijers zou van morgen doorvliegen naar Sura- baya. De minister was woens dag vol begrip. „Je moet je eigen positie niet overschatten. Het is geen goed signaal als hij het le ger laat lopen, om een minister van een klein land te kunnen ontvangen." Wij ers is in Indonesië om de eco nomische banden aan te halen. In tegenstelling tot twee jaar ge leden, toen hij meereisde met koningin Beatrix, zijn dit keer maar een handjevol (voorlopi ge) overeenkomsten ondex-te kend. Destijds sloten massaal aanwezige bedx-ijven voor zo'n 2,5 miljard aan orders. Zij zijn niet allemaal omgezet in echte contracten. ANP van onze redactie buitenland den geroofd goud. Zweden was MAFIKENG - Winnie Madiki- zela-Mandela heeft zich giste ren uiteindelijk toch niet be schikbaar gesteld als kandidaat voor het vice-voorzitterschap van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC). Hierdoor is de door de leiding van de Zuid- Afrikaanse regeringspartij voorgedragen Jacob Zuma au tomatisch benoemd. Op het par tijcongres in Mafikeng had zich verder niemand voor deze post opgeworpen. De 55-jai'ige Zulu Zuma is al ruim drie decennia politiek ac tief en zat tien jaar lang vast op Robbeneiland. Door zijn jeugd vriendschap met Mbeki kreeg hij recentelijk een belangrijker rol. Besluit Eerder had de vrouwenliga van het ANC besloten Winnie Man dela^) niet als kandidaat voor te dragen. De enige mogelijk heid voor president Mandeia's ex-vrouw mee te dingen naar deze topfunctie was dat op het congres een kwart van de gede- steunen. Voordat hierover kon worden gestemd, kondigde ze aan van de functie af te zien. Winnie Madikizela-Mandela is zeer omstreden. Zij is onlangs voor de Waarheidscommissie beschuldigd van betrokkenheid bij moorden en mishandelingen in haar woning in Soweto. Maar veel arme zwarten in Zuid-Af ri- ka dragen de voormalige antia- partheidsactiviste nog steeds op handen. Mbeki De Zuid-Afrikaanse vice-presi dent Thabo Mbeki is bij accla matie tot voorzitter van het ANC gekozen. Hij volgt presi dent Mandela op. Mbeki was de enige kandidaat. Nu Mbeki, -zoals verwacht voor zitter van het ANC wordt, is het bijna zeker dat hij Mandela als president van Zuid-Afrika zal opvolgen, als die partij de ver kiezingen in 1999 wint. Saai De 55-jarige Thabo Mvuyelwa ('hij die vreugde brengt') Mbeki werd in 1994 vice-voorzitter Advertentie 1956 aan bij de jeugdafdeling van de organisatie in zijn ge boorteplaats Idutywa. De Xhosa studeerde in de jaren zestig economie in Engeland. Hij werkte op het ANC-kantoor in Londen, kreeg in 197 0 een mi litaire training in de toenmalige Sovjetunie en verhuisde naar de Zambiaanse hoofdstad Lusaka, waar hij diverse functies in de top van het ANC vervulde. In 1989 werd hij hoofd van het de partement voor internationale betrekkingen. Na de vrijlating van Nelson Mandela in februari 1990 maakte Mbeki deel uit van het ANC-team dat met de blan ke regering onderhandelde over de afschaffing van de apartheid. Niet geliefd Critici verwijten de nieuwe par tijvoorzitter saaiheid, pragma tisme en gebrek aan visie. Hij is niet geliefd bij de radicale vleu gel binnen het ANC, maar hij is wel één van de weinigen uit de partijtop die op vertrouwen binnen de blanke economische gemeenschap kunnen reken- nen. RTR/AFP door Paul Koopman BRUSSEL - Rusland en de Navo verschillen diepgaand vivn mening over de vraag in welke mate het Kremlin mag meepraten over interne Navo- aa ngelegenhe den De Russische minister van bui tenlandse zaken Primakov de poneerde gisteren op het hoofd kwartier in Brussel het verzoek de Russische Federatie te be trekken bij besprekingen o ver- drie gevoelige onder-werpen: militaire investeringen in Po len, Hongarije en Tsjechië; het ontwerp van een nieuwe Navo- defensiestrategie en de vormge ving van de nieuwe vredes macht in Bosnië. De Navo stelt zich echter op het standpunt dat het bondgenootschap Rusland over deze kwesties slechts hoeft te 'informeren'. Irv mei dit jaar sloten de Navo en Rusland in Parijs een akkoord over nauwere samenwerking. Dat was bedoeld om het weder zijds wantrouwen weg te nemen en Moskou nauwer bij het reilen en zeilen van de defensie-orga nisatie te betrekken. In deze 'Stichtingsakte' werd onder meer bepaald dat de Russische minister van buitenlandse za ken, evenals zijn defensie-colle ga, tweemaal per jaar het recht heeft aan te schuiven bij de zes tien Navo-ministers. Gisteren werd bij de tweede gezamenlij ke Navo-Russische raad de 'werkagenda' voor het komend jaar vastgesteld. Primakov greep de gelegenheid aan om een plaats aan tafel op te eisen bij alle besluitvorming over za ken die mogelijk Russische be langen raken. Luchtafweer Het Kremlin is vooral geïnteres seerd in de Navo-plannen voor- het op peil brengen van de strij dia-achten in de voormalige Sovjet-satellietstaten Polen, Hongarije en Tsjechië. Volgens Navo-diplomaten zal in de eer ste fase vooral in de luchtafweer worden geïnvesteerd; een de- fensietaak die met het vertrek van de Russen uit de drie landen vrijwel is ontmanteld. Gevreesd wordt dat Rusland bezwaar zal maken tegen deze en andere in frastructuur die nodig is om Navo-troepen te ontvangen in tijden van externe dreiging. Primakov onderstreepte na af loop van zijn besprekingen in Brussel dat de Stichtingsakte hem het recht geeft over 'infra structurele aangelegenheden' in de nieuwe Navo-lidstaten mee te praten. Navo secretaris generaal Javier Solana reageer de echter afhoudend. „Wij me nen dat over deze zaken niet hier, maar in Wenen bi j de OVSE moet worden gediscussieerd", zei hij Primakov zegde gisteren toe dat Rusland ook na juni 1998 troe pen wil leveren voor Navo-vre desoperaties in Bosnië, als het huidige SFOR-mandaat is ver lopen. Maar hij vroeg daarvoor wel een prij s: meer invloed op de besluitvorming en commando voering in voormalig Joegosla vië. In de vergadering herinner de hij eraan dat een aantal Navo-acties in de afgelopen twee jaar geen Russische in stemming had: het bombarde ment op Servische communica tiecentra in 1995 en, eerder dit jaar, de bezetting van Bosnisch- Servrsche televisiezenders en de arrestatie door Britse troepen van twee gezochte oorlogsmis dadigers. 'Er zijn fouten bij de commandovoering gemaakt', vond Primakov. Wat hem in aanvaring bracht met de Ameri kaanse minister- Albright die daar niet van wilde horen. Ook de herziening van de Navo- defensiedoctrine wil Rusland in de gezamenlijke ministerraad bespreken. Dit laatste onder werp ligt evenzeer-gevoelig, om dat het 'strategisch concept' van de Navo nog de spox-en van de Koude Oorlogstijd draagt. 'Bij die discussie willen wij echt geen zeventiende partner aan tafel', klonk het gisteren. De Navo wil zijn 'grondwet' gemo derniseerd hebben voordat de Alliantie in april 1999 in Was hington haar vijftigste verjaar dag viert en f oimeel drie nieuwe lidstaten toelaat. GPD van onze redactie buitenland legeerden haar kandidatuur zou van het ANC. Hij sloot zich in Ze verzinnen tegenwoordig van alles om hel leven aangenaam le maken, hi Impulse bedden zijn techniek, materiaalkunde en fysiodynamische kennis samengebracht. Daardoor passen die bedden van verende lattenhodems en speciale latex matrassen zich automatisch aan lie: lie haam aan In de elektrisch verstelbare versie kun je je/elf traploos van zitstand naar slaapstand en omgekeerd brengen. Dat zijn geen gewone bedden meer. Dat zijn bakermatten voor goede ideeën, want al rustend wordt de creativiteit van de geest gewekt. Zelfs in de sluimer van de slaap. dat cornf°tV 12000m2 showroom Marconistraat 15, Goes, 0113 - 220840 r Impulse geldt Paauwe's wooncheque-aanbieding DE MAGIE VAN MUZIEK IS ZICHTBAAR GEMAAKT Met een licht gebaar van uw handen schuiven de beide glazen deurtjes open. U vindt daarachter een CD, radio en cassette. Dat alles in een vormgeving waarvan alleen Bang&Olufsen het geheim kent. Ooit kiest u voor mooist AXEL Electro World Van Cadsand Bang Olufsen Center, Stationsstraat 7. GOES Van den Berge Audio Video Bang Olufsen Center, Gasthuisstraat 2-4. MIDDELBURG Expert Kamperman, Lange Noordstraat 20. ST. JANSTEEM Weemaes Electro World, Hoofdstraat 7. TERNEUZEN El. Techn. Installatiebureau Verlinde, Axelsestraat 25. VLISSINGEN Audio Video Design Louis Hemelaar, Spuistraat 82 3 jaar garantie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 7