Griepcentrum in de startblokken 9Zware jongens' voeden elkaar op PZC Gedetineerden knappen speeltuinen op ECUIJ^ Tien houders van coderekeningen voor de rechter Utrecht gekozen tot Zorgstad binnenland donderdag 18 december 1997 Werkloosheid blijft dalen Batavia opent het vuur Bouwbedrijfjes in de knel Personeel tegen SHB-akkoord Geld voor opruimen mijnen Deskundigen wachten af of gevaarlijk virus uit Hongkong naar Europa komt Verzekeraar verzetsman keert toch uit Moret gedaagd wegens nalatigheden bij Daf Penny Time van onze redactie binnenland ZUTPHEN - Gedetineerden gaan helpen bij het opknappen van de toestellen in speeltuinen. Er zijn ongeveer duizend speeltuinen waarvan er zeshonderd met achterstallig onderhoud kampen. Nuso,. de landelijke organisatie voor speeltuinwerk, heef teen beroep op de ge vangenen gedaan, omdat zij 30 procent goedkoper werken. Het plaatsen van nieuwe toestellen vind plaats door gedeti neerden die in de laatste fase van hun straf zitten in de half openinrichting in Doetin- chem. De fabricage van de toestellen heeft voor een deel plaats in de gevangenis van Zutphen. Dat gebeurt onder leiding van fabrikant Areka De nieuwe Wet op de veiligheid van speel tuinen die sinds 1 maart van kracht is, stelt zwaardere eisen aan de kwaliteit en veiligheid van de toestellen en de omge ving. Zeshonderd van de duizend speel tuinen hébben volgens Nuso behoefte aan een dringende opknapbeurt, ondanks het regelmatige onderhoud door pakweg 50.000 vrij willigers Zonder renovatie rakende speeltuinen op termijn in de problemen. De eindcontrole op de veiligheid is in handen van de Keu ringsdienst van Waren. Deze dienst heeft daarvoor dagelijks drie mensen op pad. Van het 'buitenwerk' zijn criminelen uit gesloten die met een verslavingsprobleem kampen of vastzitten voor een zedende lict. ANP VOORBURG - Het aantal werklozen is in de periode septem- ber-november gedaald tot 349.000. Dat waren er 82.000 min der dan in dezelfde periode vorig jaar. Dat blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het percentage werklozen bedroeg eind november 5,2 pro cent van de beroepsbevolking. Bij de peiling in die maand vo rig jaar was dat nog 6,4 procent. Er stonden eind november 182.000 mannen en 167.000 vrou wen bij de arbeidsbureaus ingeschreven. De werkloosheid is het grootst in de leeftijdsgroep van 35 tot 64 jaar. ANP LELYSTAD - Op het VOC-retourschip De Batavia in Lely stad worden volgend jaar op iedere eerste zaterdagmiddag van de maand schietoefeningen gehouden Kanonniers op de werf beantwoorden, gestoken in zeventien- de-eeuws scheepsvolk-kledij het vuur vanaf de wal. Datgaat niet alleen gepaard met veel rook en geknal, maar tevens met deskundige uitleg over de werking en bediening van het zë- ventiende-eeuwse geschut. ANP AMSTERDAM - Kleine bouwbedrijfjes met minder dan tien werknemers krijgen het steeds moeilijker. Ze moeten het vooral hebben van kleine opdrachten van particulieren en krijgen in toenemende mate concurrentie van kleine zelfstan digen. Dit blijkt uit een onderzoek van het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid (EIB). Op dit moment zijn er meer dan 5.200 kleine aannemersbedrijven met minder dan twintig werknemers. De afgelopen tien jaar is het aantal kleine be drijven verminderd met circa 20%. Volgens het EIB zijn de vooruitzichten voor kleine bedrijven op korte en middellange termijn redelijk gunstig gezien de vraag naar onderhoud, her stel en verbouw. De concurrentie neemt echter toe. ANP ROTTERDAM - Ruim vierhonderd werknemers van de Rot terdamse havenpool SHB hebben tijdens twee personeelsver gaderingen het oveiievingsplan voor het bedrijf afgewezen. De personeelsbijeenkomsten waren georganiseerd door de ondernemingsraad. Bij de havenpool werken ongveer 950 mensen. De ondernemingsraad gaat nu opnieuw kritisch naar het ak koord kijken alvorens een advies hierover aan de directie zal worden uitgebracht. Morgen verspreidt de Vervoersbond FNV de stembiljetten voor een referendum, waarin de 700 FN V-leden bij de haven pool zich kunnen uitspreken over het overlevingsplan. Zij hebben daarvoor tot en met 28 januari de tijd. GPD DEN HAAG - Nederland stelt 5 miljoen gulden beschikbaar voor het opruimen van mijnen in CambodjaDit heeft het mi nisterie van Ontwikkelinsgsamenwerking gisteren laten we ten. In Cambodja liggen als erfenis van de burgeroorlog naar schatting tussen de vier en de zes miljoen mijnen en andere explosieven. Iedere maand vallen daardoor 150 tot 300 doden en zwaargewonden. Het Nederlandse geld komt uit de fondsen voor Ontwikke lingssamenwerking. Via het ontwikkelingsprogramma van de Verenigde Naties gaat het naar het Cambodjaanse Mijn Actie Centrum. Dit had halverwege 1997 al 75.000 landmij nen en meer dan 400.000 andere explosieven geruimd. Ook in 1996 heeft Nederland 5 miljoen gulden bijgedragen aan het centrum. ANP Gedetineerden uit de gevangenis van Zutphen zijn in de weer met het vervaardigen van een toestel voor een speeltuin. foto Cees van Aalten/ANP Universiteit, volgt de ontwik kelingen in Hongkong nauwge zet. In noodgevallen is het cen trum binnen twee maanden in staat om een vaccin tegen de nieuwe griep op de markt te brengen. Een draaiboek waarin productie en distributie van het middel alsmede vaccinatie- prioriteiten zijn geregeld, ligt al klaar. Claas: „Normaal kost het uit brengen van een vaccin zo'n zes maanden. Als we bijvoorbeeld in februari beginnen kan het in september op de markt zijn. Dat heeft te maken met de noodza kelijke procedures, zoals de re gistratie van het middel en de veiligheidsprocedures. Maar als de nood aan de man komt, kun nen we inderdaad over een maand of twee iets op de markt brengen. Primeur Het Nationaal Influenza Cen trum was het eerste onder zoekscentrum ter wereld dat de nieuwe griepvariant H5N1 iso leerde. Het virus was afkomstig van het allereerste dodelijke slachtoffer, een 5-jarig jongetje uit Hongkong. De laatste we reldwijde griepepidemie, de Hongkong-griep, dateert van 1968. Hongkong lijkt de bakermat van griepvirussen, maar het gaat eigenlijk om de hele regio Zuidoost Azië. Claas: „Er be staat daar nauw menselijk con tact met de dieren: met de een den in de rijstvelden, de kippen op het erf en met de varkens die door de huizen sjouwen. Var kens treden op als intermediair tussen vogelgriepvirussen en menselijke virussen. Er is tot op heden gedacht dat zoiets onmo gelijk was, maar de praktijk wijst anders uit. Het blijkt maar weer dat virussen ontzettend veranderlijk zijn. Dat nu zeven mensen deze griepvorm, onder meer via de vogelmarkten in Hongkong, hebben gekregen is zorgwekkend. Onvoorspelbaar Een betrouwbare voorspelling over verloop van de vogelgriep is onmogelijk. „Deze griep is volstrekt onvoorspelbaar. Mis schien komen er in Hongkong nog een aantal dodelijke slacht offers bij en stopt het daarna. Mogelijk zal het virus zich ook- daadwerkelijk op grote schaal van mens tot mens versprei den.". Meer industrialisatie op het Aziatische platteland kan op den duur leiden tot een daling van het aantal griepepide mieën. „Als het Chinese platte land verandert zal in ieder geval de frequentie van het aantal op tredende griepvirussen lager worden. GPD van onze redactie binnenland ROTTERDAM - In het meest pessimistische scenario zou de vogelgriep, de nieuwe potenti eel dodelijke griepvariant uit Hongkong, Nederland binnen een maand kunnen bereiken. Dat zegt de viroloog E. Claas, werkzaam bij het Nationaal In fluenza Centrum in Rotterdam. Volgens Claas is er nog geen re den om de noodklok te luiden. Daarvoor is de reguliere griep virusactiviteit in Hongkong momenteel te laag. Het gaat nu nog maar om een tiental gevallen, waarvan enke le met dodelijke afloop. Een acute, wereldwijde uitbraak van de nieuwe griepvariant be hoort evenwel tot de mogelijk heden omdat het vogelvirus zich in snel tempo kan vermengen met menselijke virussen. Ook kan het virus vlot van gedaante veranderen en op die manier een mondiale epidemie veroorza ken, met mogelijk vele duizen den slachtoffers als gevolg. Draaiboek Het Nationaal Influenza Cen trum, ondergebracht bij de me dische faculteit van de Erasmus (Advertentie) van onze redactie binnenland Stichting Toezicht Effectenver keer. Directie, commissarissen AMSTERDAM - Het Openbaar en de bank zelf blijven buiten Ministerie heeft de identiteit schot. Wel trof Justitie met Ban- achterhaald van vrijwel alle gert Pontier een schikking en houders van Luxemburgse co- ruimden de directeuren en com- derekeningen die op 10 novem- missarissen het veld wegens ber dit jaar werden ontdekt bij overtreding van de wet Melding de in Amsterdam gevestigde Ongebruikelijke Transacties. Bank Bangert Pontier. In tien Die verplicht banken verdachte van de veertig gevallen hebben geldtransacties van meer dan rekeninghouders de belasting 25.000 te melden, dusdanig getild dat zij zich voor De inval bij de kleine Amster- de rechter moeten verantwoor- damse bank maakt deel uit van den, zo heeft het OM gisteren het beursfraudeschandaal dat bekendgemaakt. sinds 24 oktober gepaard ging met huiszoekingen bij diverse Justitie verwacht de eerste za- effectenbanken en beurshande- ken al eind januai-i bij de recht- laren. In deze affaire heeft het bank te kunnen brengen. Begin Openbaar Ministerie inmiddels februari en eind maart volgt nog ongeveer negentig verdachten een reeks. Namen van verdach- en 26 getuigen gehoord. Er zijn ten maakt het OM niet bekend, zestien arrestaties verricht Volgens eerdere berichten gaan Drie verdachten zitten nog vast. achter de nummerrekeningen Het onderzoek richt zich op verschillende bekende Neder- fraude (met name witwassen), landers schuil.- valsheid in geschrifte, belas- Het merendeel van de veertig tingfraude, oplichting, het ver- belastingfrauders behoort tot strekken van steekpenningen, de categorie lichtere gevallen, misbruik van voorwetenschap Zij krijgen een lichte straf in de en deelneming aan een crimine- vorm van een naheffing plus een le organisatie. Justitie onder boete. Die staat in de meeste ge- zoekt nog de herkomst van geld vallen gelijk aan het bedrag dat is weggesluisd op tientallen waarvoor zij de belastingdienst coderekeningen van de effec- hebben ontdoken, tenhuizen NIB Securities, Ge- De inval bij Bangert Pontier stion, Bank Bangert Pontier, vond plaats na aangifte van De Van Meer James Capel en Leem- Nederlandsche Bank en de huis Van Loon. ANP/GPD Middelburg, Lange Delft 57 CULEMBORG - Verzeke ringsmaatschappij Aegon is bereid de drie kinderen van een in 1944 vermiste verzetsman geld uit te ke ren van diens levensverze kering. Dat heeft één van de nabestaanden, de 56- jarige A Gillard uit Cu- lemborg, woensdag ge zegd. Na de oorlog heeft de echtgenote van de uit Rheden afkomstige ver zetsman al eens gepro beerd geld te innen van de maatschappij waar haar man voor de oorlog een le vens verzekeiing afsloot. Die maatschappij, welke later in handen kwam van Aegon, ging toen van het standpunt uit dat zij niet uitkeerde zolang de fami lie geen lichaam kon to nen.. Afgelopen zomer trók Gillard, mede namens de - andere twee kinderen, op nieuw aan de bel naar aanleiding van de kwestie van de joodse tegoeden. Hij kaartte de zaak aan bij Aegon en dat legde de kwestie weer voor aan de Ombudsman Levensver zekering. De Ombudsman adviseerde Aegon uit te keren. Deze maatschappij heeft de nabestaanden nu een minnelijke schikking aangeboden. De kinderen Gillard overleggen nog of zij die accepteren of niet. Stichting Samenwerkend Verzet 1940-1945 denkt dat dit de eerste keer is dat een levensverzekering geld uitkeert aan de nabe staanden van een vermis te verzetsman. ANP Veelbelovend project in rijksinrichting Den Engh door Roeland Franck DEN DOLDER - Niet de tradi tionele groepsleider, maar de jongeren zelf zijn sinds septem ber van dit jaar het belangrijk ste instrument bij hun herop voeding in Rijksinrichting Den Engh in Den Dolder. Directeur A Jonker beschouwt de bewo ners van de instelling, ruim ze ventig jongelui van 12 tot 23 jaar, als de moeilijkste catego- Een groot gedeelte zit vast voor feiten als overvallen, verkrach ting en moord en heeft al een lange weg langs tehuizen, in stellingen en hulpverleners af gelegd. Ze bekommeren zich vooral om zichzelf en houden zich weinig bezig met hun toe komst. Het worden er meer en de gevallen zijn ernstiger, signa leert Jonker. „En daar denken wij een antwoord op te hebben gevonden." Gisteren ontving staatssecreta ris Schmitz van justitie in Nij- kerlc het eerste exemplaar van het boek Opvoeden en behande len op Den Engh'. Het geeft een gedetailleerd beeld hoe na vier jaar wetenschappelijk onder zoek gekozen is voor een metho de die volgens Jonker nieuw is voor Nederland. De bedoeling is dat. in de Dolderse instelling elk half jaar een nieuwe groep vol gens de zogeheten sociogroeps- strategie van start: gaat. Over enkele jaren werkt dan de gehe le instelling volgens deze me thode. De jongeren op Den Engh heb ben veelal door verwaarlozing en mishandeling de ontwikke lingsfasen in hun jeugd niet goed doorlopen. Ze kunnen zich hierdoor in de samenleving niet handhaven. Bovendien hebben Advertentie ze vaak elk vertrouwen in vol wassenen verloren. Daarom is intensieve individue le behandeling door volwassen hulpverleners volgens Jonker niet de geëigende weg. Het is ef fectiever leeftijdsgenoten hier in te betrekken. Onder leiding van een leider krijgt de groep een intensief programma, met sport, werk en spel om hen posi tieve ervaring te laten opdoen. De eerste groep is nu enkele maanden aan de slag, en met succes meent Jonker. „Bij hun komst hier naartoe moest de bus van de parketpolitie nog uitwij ken naar het politiebureau om dat de wagen gesloopt werd." Nu is de groep al veel rustiger, ademt zelfs een zekere gemoe delijkheid. Jonker: „straffen komt nauwelijks voor. De jon gens spreken elkaar steeds meer aan. De isoleercel is nog niet ge bruikt en dat zegt wel wat. Daartoe is een uitgekiend pro gramma opgesteld dat begint met het doorbreken van de vaste negatieve gedragspatronen waaraan de jongens gewend zijn. In deze desoriëntatiefase krijgen ze enkele dagen te ma ken met onverdachte en on voorspelbare situaties en activi teiten. Het gedrag waarmee ze gewend zijn zich te handhaven, krijgt dan geen kans. Zo trof de eerste groep een vies en leeg pa viljoen aan. Eerst schoonmaken en schilderen was de opdracht. Daarna kwam het meubilair. De bedden werden pas, 's avonds laat binnengebracht. Dat was niet wat ze gewend waren in de vele andere tehuizen en instel lingen die ze voordien leerden kennen. Ook het onverwacht vroeg wekken voor een sport- training gevolgd door een war me maaltijd moet bijvoorbeeld voorkomen dat oude gewoonten worden voortgezet. Na deze eerste verwarrende da gen volgt een periode met een overvol, maar strak programma vol sport, werk, spel. De jongens mogen binnen de groep geen vaste posities innemen. Het is de bedoeling dat zij samenwerken en nieuwe gedragsnormen aan vaarden. Als dat het geval is kan aan grotere projecten gewerkt worden met een gezamenlijk te bereiken doel. „Dat kan bij voorbeeld zijn met een vlot het IJsselmeer oversteken en naar wrakken duiken," zegt Jonker. „Dan moeten ze leren lassen voor de constructie en een brief aan rijkswaterstaat schrijven. Daarvoor moet je Nederlands leren schrijven." Naarmate de jongeren leren dat hun negatief gedrag niet meer nodig is, staan zij open voor aanvullende be handeling. GPD Een bronzen beeld van Theo Makaay (r): dat was de prijs die Utrecht gisteren in Rotterdam in ont vangst mocht nemen als winnaar vanZorgstad 1997. foto Cees Spruyt/ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De stad Utrecht is gistermid dag uitverkozen tot de zorgvriendelijkste ge meente van Nederland. Naast de titel Zorgstad 1997 levert het de stad honderdduizend gulden op, te besteden aan het ingediènde project voorstel op het gebied van zorg. Utrecht heeft de prijs te danken aan eenproject voor chronisch zieken in de wijk Noordwest. Tijdens twaalf bijeenkomsten leren mensen omgaan met de beperkingen die de ziekte hen oplegt en een oplossing voor dagelijkse proble men te vinden. Zorgstad ontstond op initiatief van de Natio nale Commissie Chronisch Zieken (NCCZ). In 1995 ging de eretitel naar Oisterwijk en vorig jaar naar Gorinchem. GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM- Na ruim vier jaar is A Nieman, voormalig aandeelhouder van het in 1993 gefailleerde Daf, er in geslaagd accountant Moret, Ernst Young voor de tuchtraad van de accountantsvereniging Nivra te krijgen. Het bureau moet zich alsnog verantwoorden wegens vermeende nalatigheid. Volgens Nieman heeft Moret de jaarstukken van Daf-oude-stijl over 1991 ten onrechte goedge- keurd. Nieman, zelf gepensio neerd accountant, signaleerde in de jaarrekening duidelijk hi aten, Hij trok daarover al in 1993 aan de bel bij de Nivra- tuchtraad in Den Haag, Die verklaarde de klacht pas twee jaar later niet ontvanke lijk. Nieman tekende daartegen protest aan bij de Raad van Be roep voor het Bedrijfsleven. Die stelde hem woensdag alsnog in het. gelijk en heeft de zaak door verwezen naar de Nivra-tucht- raad in Amsterdam. Mocht de raad Moret berispen, dan kunnen Nieman en andere gedupeerde aandeel- en obliga tiehouders bij de civiele rechter een schadeclaim indienen tegen de accountant. Volgens Nieman kan die oplopen tot 'enkele hon derden miljoenen guldens". De klacht richt zich specifiek tegen H. Neleman RA, de voor malige accountant van Daf. Hij gaf bij Moret leiding aan het kantoor Rotterdam, maar is in middels met pensioen. Diezelf de Neleman is onlangs door de curatoren van Fokker aange zocht om te bekijken of accoun tant KPMG steken heeft laten vallen bij de controle van de jaarverslagen van de failliete vliegtuigbouwer. ANP lange vorstslraat goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5