Bestuur De Rede ontslaat rector PZC Eerste stap voor bouw ROC gezet Kalashnikov verruimt de horizon Wegbeheerders gaan ferm door met strijd tegen verkeersdelict Hydro Agrl moet uitstoot ammoniak ee stof beperken GPV bepleit socialer beleid gemeente Axel zeeland donderdag 18 december 1997 z 18 lezers schrijven Scholengemeenschap Terneuzen bereikt overeenstemming met G. Hulscher door Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN - Het plan was de eerste paal van de nieuwbouw van het Terneu- zense ROC Westerschelde woensdagmid dag in de grond te heien, maar helaas. De vergunningen zijn nog niet rond en daar om werd ter vervanging gekozen dan maar symbolisch een gat te graven waai de eerste paal in de nabije toekomst moet verreizen. De eer om de hendels van de graafmachi ne te bedienen viel te beurt aan Anneke Verdonk, de weduwe van oud-rector van het dag- en avondonderwijs Zeeuws- Vlaanderen, Bert Verdonk. Het dag- en avondonderwijs ging later op in het Re gionaal Opleidingen Centrum Wester schelde. Verder werd de ceremoniële han deling bijgewoond door onder andere ROC directeur A Rietra en de Terneuzense burgemeester R. Barbé. De nieuwbouw, die achter het huidige hoofdcomplex aan de Zeldenrustlaan gepland is, zal op 1 .ja nuari 1999 in gebruik zijn. In het gebouw zullen naast enkele klaslokalen ook vijf praktijklokalen en een open leercentrum worden ondergebracht. Het centrum wordt vijfhonderd vierkante meter groot, bedoeld voor honderd computers. De be doeling is dat studenten dan meer zelf standig kunnen werken. Na de oplevering vap het nieuwe centrum komen de vier de pendances van het ROC te vervallen. Ook verhuist de hoofdingang van de Zelden rustlaan naar de Vlietstraat. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Asielbeleid II Opnieuw en voor de zoveelste keer laat Vermeulen uit Sluis zijn ware aard zien (PZC 13-12). Steeds opnieuw blijf je na het le zen van zijn racistische brieven met een vieze smaak in je mond zitten. Volgens hem is de WD de enige die het goede voorbeeld geeft. Maar het is niet de WD als partij, maar z'n voorman die dezelfde misselijke ideeën als Vermeulen heeft. Je zou bijna denken dat hij vroeger nog in Zuid-Afrika heeft gewerkt. Niet de 'vele asielzoekers die hun plaats niet weten' zijn de boosdoeners maar lieden zoals Bolkenstein, Janmaat en Ver meulen. Juist nu je de laatste weken de berichten ziet en hoort over de Joodse bezittingen moet je met lui, zoals bovengenoemd, zeer voorzichtig zijn. H. A Joosse Zusterstraat 51, Middelburg Maan Europa Het artikel in de PZC van 12-12 over de ontdekkingen op de Ju- piter-maan Europa, beweert u, dat deze maan ongeveer zo groot is als onze 'moeder aarde'. Dit klopt echter niet. De maan Europa is kleiner dan onze eigen aardse maan, die een diameter heeft van 3476 km. Daar onze aarde een diameter heeft van 12756 km, betekent dit, dat Eu ropa ongeveer een kwart van de grootte van onze aarde heeft. Tjerk Westerterp Populierenlaan 3 Middelburg Kerncentrale Dat EPZ zich neerlegt bij slui ting van de kerncentrale in 2 O 04 (PZC, 16-12) lijkt een kwestie van de overwinning gunnen aan de bierkaai. Deze manier van stroomprodüctie is met draco nische maatregelen veel duur der gemaakt dan redelijk is. Het gevolg is geweest dat hierdoor de veiligste kerncentrale ter we reld ontstond met de hoogste vakkennis. Het is voor de omge ving,' Vlissingen incluis, de komende paar duizend jaar on veiliger als deze kerncentrale gesloten wordt. Het soort tech nici dat nu hier werkt kan men goed gebruiken in niet zo verre buitenlanden. Met Doel, waar de centrales minder in kwaliteit maar nog wel veilig zijn, wordt een grotere bedreiging gevormd voor Nederlanders dan met Borssele. Over sluitingsacties daar hoort men niets. Uranium erts komt wereldwijd op diverse plaatsen voor in oppervlaktela- gen, het is dus iets waar we reeds lang mee leven. Het is duidelijk nogal laat in de aardgeschiede- nis uit de lucht komen vallen anders zat het gewoon bij de aardkern. Aangezien uranium- gebieden taboe waren voor mensen die er vlakbij woonden kan men veronderstellen dat zij zich van directe gevaren bewust waren. Het inslaan van de ura nium heeft met zijn fall-out kunnen zorgen voor de grote sauriërsterfte en de sprongen in de evolutie, waaronder het ont waken van de mensheid. Alle gevonden dateringen zijn in dat geval vals, de missing-links ver klaard. De verguisde uranium heeft dan scheppend gewerkt voor onze beschaving, zelfs de tegenstanders van de kernener gie zijn er zo een product van. N. A Blomine Ruys de Beerenbrouckstraat 32 Vlissingen Onschendbaar? Het is toch onbegrijpelijk dat een Europarlementariër zijn blijkbaar niet kostbare tijd ver doet met het willen recht trek ken van een bagatel, namelijk het aanvechten van een boete van een schamele vijftig gulden wegens te hard rijden (PZC, 16- 12)Hij kan dan wrel uitgaan van het principe van parlementaire onschendbaarheid, maar gezien elke Nederlander zijn boetes moet betalen, zou het nogal wat eleganter zijn als hij dat ook stilzwijgend deed, en niet strui kelde over zo een flauwigheid. Parlementariërs hebben im mers al faciliteiten genoeg, al was het alleen maar het genot van belastingvrije dranken en sigaretten. Over andere zaken maar te zwijgen. Parlementaire immuniteit: de tijd dat de bood schapper van het slechte nieuws door een vijandelijk heerser werd omgebracht, ligt ver ach ter ons. Naar mijn gevoel moet dit begrip hoognodig op de hel ling. Wim van Gilst Boogerdlaan 23, Kortgene Bij gebrek aan een vergunning voor het echte heiwerk, werd een gat gegraven op de plaats waar de eerste paal voor de nieuwbouw van het Terneuzense ROC Westerschelde moet komen. foto Charles Strijd door Marcel Modde TERNEUZEN - De bestuurs commissie van de Terneuzense scholengemeenschap De Rede heeft met rector G. Hulscher overeenstemming bereikt over ontbinding van het arbeidscon tract. Half januari volgt nog een gesprek met de rector en diens zaakwaarneemster over de pre- Souburgers willen licht bij Berlijnse Muur OOST-SOUBURG - De Berlijn se muur van Oost-Souburg. Zo wordt de muur van de nieuwe TV-studio van Omroep Zeeland al door buurtbewoners ge noemd. Bewoners van de Poortugaal- straat die tot voor kort via hun brandgang uitkeken op de Ka naalstraat, kijken tegenwoor dig uit op een drie meter hoge muur van baksteen. Met deze muur willen ze best leren leven, maar dan moet Omroep Zeeland wel zoals beloofd de brandgang verlichten. W. Buijs, één van de omwonen den, heeft al bij de omroep aan de bel getrokken. Tot nu toe ech ter tevergeefs. Er is nog geen antwoord op een brief gekomen. Buijs wil dat de brandgang weer kan worden gebruikt. De hoge muur neemt al het licht vanuit de directe omgeving weg. Met name tijdens deze korte dagen is de donkere brandgang levens gevaarlijk- Naast het tegelpad zitten putten in de grond waar over de gebruikers - waaronder veel oudere omwonenden - kun nen struikelen. Ook is een veertig jaar oude doorgang naar de Kanaalstraat door het gebouw opgeslokt. De situatie is op dit moment ho peloos. Kortgeleden is een bouwlamp vernield door van dalen. Sindsdien heerst na de middag complete duisternis in de brandgang. Directeur van Omroep Zeeland Flip Feij, zegt in een reactie dat eerst de elek triciteit moet worden aange legd. Dan pas komt de verlichting. Volgens hem is dat een kwestie van hooguit een paar weken. cieze invulling van de regeling. Naar verwachting zal kort daarna het ontslag van de rector zijn beslag krijgen. In een woensdag verspreide brief aan alle medewerkers van De Rede laat de bestuurscom missie weten 'in samenwerking met de rector tot een voor beide partijen bevredigende oplos sing te zijn gekomen'. De uitkomst van die onderhande lingen is voorgelegd aan burge meester en wethouders, als hoogst bevoegd gezag van de openbare school verantwoorde lijk voor het personeelsbeleid. Het college wil de overeenkomst nog op enkele onderdelen wijzi gen, voordat het definitieve be sluit wordt genomen. Wethouder A Stahl-Hemelsoet (onderwijs) gaat er vanuit dat B en W de kwestie in de eerstvol gende vergadering van 6 j anuari bespreken. Om welke 'details' het nog gaat, kon ze gisteren niet zeggen. „We kunnen alleen maar constateren dat in het be lang van de school er zo snel mo gelij k een duidelij ke rector moet komen te zitten. De huidige si tuatie schept enkel een hoop on nodige onrust." Slepende zaak Commissielid W. Broekhuysen, samen met W. van Walraven af gevaardigde namens de ge meente, bevestigt dat de ver houding tussen het bestuur en de docenten door de al ruim één jaar voortslepende zaak er niet beter op is geworden. In de brief tonen voorzitter E. van Doorn en secretaris T. Haks begrip voor de heersende opvatting dat 'te weinig actief' is omgesprongen met de problematiek rond Hulscher. Anderzijds getuigt de interne kritiek volgens hen 'van weinig begrip voor de privacy gevoeligheid die nu eenmaal met een dergelijk probleem sa menhangt'. Van Walraven: „De brief is, denk ik, duidelijk ge noeg. Er moet nu heel snel een oplossing komen. Het wachten is op het antwoord van het colle- ge." Bij een voor beide partijen aan vaardbare regeling is het vol gens sectorhoofd personeelsza ken H. van der Veeke van de gemeente Terneuzen niet nodig om de gebruikelijke drie maan den opzegging van het arbeids contract aan te houden. „Wan neer er een overeenkomst is, kan een beëindiging van het con tract heel snel rond zijn." Pas na het daadwerkelijke ver trek van de rector, begint het be stuur een sollicitatieprocedure om in de vacature te voorzien. Naar alle waarschijnlijkheid worden de kandidaten buiten de school gezocht, teneinde een herhaling van de problemen te voorkomen. Hulscher ging sep tember 1996 met ziekteverlof. Hij werd niet geaccepteerd door de 'Petrus Hondius-bloed- groep'. Verschillende pogingen om hem te laten terugkeren, mislukten dan ook. Het Petrus Hondius fuseerde in 1994 met De Vaart tot De Rede. door René Hoonhorst KLOOSTERZANDE - De Zeeuws-Vlaamse wegbeheer ders gaan door met verkeersvei- Iigheidscampagnes. Het aantal drankrijders loopt weliswaar langzaam terug en het houden van snelheidscontroles werpt ook vruchten af, maar deson danks zijn te hoge snelheden en overmatig drankgebruik nog steeds de voornaamste oorza ken van het relatief hoge aantal ongevallen in de streek. Het blijft daarom zaak de wegge bruikers tot nadenken te dwingen met grappige, con fronterende posters, stelde ge deputeerde J. Hennekeij woens dag bij de introductie van de vierde regionale verkeersveilig- heidscampagne. Voor de eindejaarscampagne richten Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland, Rijk, provincie, gemeenten en water schappen zich speciaal op het alcoholvrij achter het stuur zit ten, Kreten als 'Happy hour? Levenslang!' en 'Het laatste glas lag in de berm' moeten au tomobilisten er toe brengen zich te laten rijden als ze een glaasje op hebben. Die leuzen zullen de komende maanden op de grote matrixborden langs doorgaan de wegen te zien zijn, Bij toe gangswegen tot dorpen en stad jes zullen daarnaast regelmatig 'Loesje-posters' om aandacht vx-agen. Plakkaten met teksten als 'Waar een wilg is, is geen weg', 'Ik slinger niet, dat doen de wegen hier' en 'Die tegenlig gers doen soms wel heel moei lijk', moeten bestuurders een glimlach ontlokken en tegelij- kexdijd aanzetten tot veiliger rijgedrag. Controles De politie blijft - samen met cle Koninklijke Marechaussee en vrijwilligers van Veilig Verkeer Nederland (WN) - fanatiek controles uitoefenen, waar- Video en cd's weg in Goes GOES - Uit een woning aan de Monnetstede in Goes werden dinsdagavond zestig cd's gesto len en een videorecorder: De in brekers kwamen binnen door een deur te forceren. De waarde van de gestolen goederen is niet bekend. schuwde inspecteur J. van Op- dorp, voor-zitter van het Gericht Verkeerstoezicht (GVT). „Afge lopen jaar zijn zo'n 200.000 voertuigen op snelheid gecon troleerd. Tien procent van de bestuurders kreeg een boete voor te snel rijden." Onderzoek wees uit dat automobilisten vooral 's avonds en 's nachts het gaspedaal indrukken. Mini maal tien procent van de eon- troles zal daarom in het vervolg in die rustiger ui*en plaatsvin den. Niet zozeer om veel boetes uit te kunnen schrijven, maar om automobilisten er van te doordringen dat ze zich onder alle omstandigheden aan de maximumsnelheid moeten hou den, betoogde Van Opdorp. Folders Het aantal aangehouden drankrijders is weliswaar ge daald van 5,6 naar 4,5 procent, maar dat zijn er nog altij d veel te veel. Afgelopen weekeinde wer den bij een grootscheepse grens controle veertig bestuurders die te diep in het glas hadden geke ken in de kraag gevat. „Op der- tienhondei-d blazers is dat pro centueel misschien niet veel, maar - in aanmerking genomen dat zo'n grote controle altijd binnen de kortste keren bekend is - ik vind het nogal wat", zei commissaris F. Goudswaard. Naast het uitvoeren van gere gelde controles continueren WN-vrijwilligsters de voor lichtingsacties. Er zijn vier nieuwe folders uit. Eén is speci aal geidcht op de Belgische be zoekers, de andere drie gaan over beveiligingsmiddelen (zo als autogordels en kinderzitjes) en de invloed van alcohol en drugs in het verkeei-. Viswedstrijd voor wildprijzen KLOOSTERZANDE - De hen gelsportvereniging De Vogel in Kloosterzande heeft op de Wes terschelde bij Kampen de jaarlijkse viswedstrijd voor wildprijzen gehouden. Vijfentwintig deelnemers gooi den hun hengel uit. De eerste prijs werd gewonnen doorH. Sikkelerus uit Klooster zande. Zijn vangst bedroeg to taal 146 cm, M. van Bellen uiit Kloosterzande eindigde als tweede met 72 cm; de derde plaats was voor mevrouw Sik kelerus met 71 cm. doorConny van Gremberghe SLUISKIL - Hydro Agri Sluiskil (HAS) zal tegen 2003 geen gebruik meer mogen ma ken van het prillproces bij de productie van kunstmeststof fen. Dit stelt het provinciebe stuur in de voorwaarden bij de herziening van de milieuver gunningen voor het Sluiskilse bedrijf. Gedeputeerde Staten zijn het met de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) eens dat het desbetref fende productieproces (prilling) verouderd is. De ZMF had dan ook bij de provincie aangedron gen om in de vergunningvoor- waarden een afbouwperiode op te nemen van twee jaar. De milieufederatie toonde zich verder tegenstander van het op timaliseren van het prillproces, omdat pogingen daartoe bij an dere bedrijven niets hebben op geleverd. De uitstoot van am moniak en stof is grotendeels te wijten aan het prillen. Stofuitstoot De ZMF opperde verder bezwa- ren tegen de stofuitstoot van het bedrijf bij het granulatie-pro- ces. De natuurbeschermers stel den dat HAS met het oog op de stofuitstoot feitelijk geen nieu we milieuvergunning verstrekt zou moeten worden. Gelet op het economisch belang wilden ze niet zo ver gaan en vonden voorts dat de provincie het be drijf een jaar de tijd moest geven om orde op zaken te stellen De provincie wil zo ver niet gaan. Volgens GS hanteert het bedrijf voldoende uitstootbeperkende technieken, waardoor het zich in de sector van ureumprodu- centen in de rangen van de minst vei-vuilende rangschikt, Gaswasser Het bedrijf is ver-der bezig te in vesteren in nieuwe technieken om de stof emissie bij de produc tie van ureum verder terug te brengen. Ook de plaatsing van een extra gaswasser zal daartoe bijdragen. Het bedrijf wordt wel verplicht om regelmatig te rapporteren over de daadwer kelijk stofuitstoot. Op basis van de onderzoeksresultaten kan de emissie-eis worden veranderd. GS zijn verder van mening dat de bedenkingen van de ZMF ge deeltelijk gegrond zijn. Neemt niet weg dat het bedrijf kan i*e- kenen op een nieuwe milieuver gunning. doorConny van Gremberghe AXEL - De gemeente Axel moet de komende vier jaren nadruk kelijk aandacht blijven beste den aan de minima en sociaal zwakkeren. Het Gereformeerd Politiek Verbond (GPV) vindt dat Axel - binnen de wettelijke kaders - een ruimhartig en rechtvaardig sociaal beleid moet voeren..Mensen die buiten hun schuld in armoede raken, zullen door het gemeentebe stuur aanvullende hulp moeten worden geboden. Het GPV stelt dit in het verkiezingsprogram ma voor de komende gemeente- raadsverkiezingen in maart. Het GPV ruimt in zijn program ma veel ruimte in voor de mini ma, gehandicapten en ouderen. Het verbond pleit voor een soe pele toepassing van de Wet Voorzieningen Gehandicapten. Voorts dient de gemeente te zor gen voor voldoende recreatieve voorzieningen voor ouderen, alaimsystemen en tijdelijke verzorging bij ziekte. Hetzelfde vei'haal hoort volgens het ver bond op te gaan voor het min derhedenbeleid. Bestrijding van de criminaliteit en de openbare veiligheid is een ander belangrijk verkiezings thema van de GPV. De partij vindt dat criminaliteitbestrij- ding niet een zaak is van alleen de politie. Het GPV vindt niet dat Axel gebruik moet maken van de mogelijkheden om voor bordelen een vergunningenstel sel in het leven te roepen.Het GPV vindt verder dat Axel zich de komende raadsperiode meer moet profilex-en als woonge- meente, in de woonkernen der tig kilometerzones moet aan leggen en meer moet ijveren voor intergemeentelijke samen werking. Kalashnikov wil onbekende, maar verrassende bands als Nothing Gained uit Oostburg redden van onterechte vergetelheid. foto Peter Nicolai door Marcel Modde TERNEUZEN - Het zal er nooit zo wor den als in De Piek, 't Beest of Brogum. Maar die intentie heeft het Terneuzense jongerencentrum Kalashnikov ook hele maal niet. De centra aan de overzijde van de Westerschelde bieden -onder invloed van de Stichting Popmuziek Zeeland- veel van het zelfde. Terwijl het varen van een eigen, onafhankelijke koers juist zo verrassend kan zijn, meent Ivo Guerand van de activiteitengroep. Want welke mu ziekstroming is niet ontstaan in het alter natieve circuit? Zelfs oerdegelijke rock 'n roll was ooit bizar. Binnen die marges ver kent Kalashnikov de grenzen en kan het gebeuren dat de aanhangers van het ge broken geweer hun podium belangeloos gaan openstellen voor onervaren bands uit welke hoek dan ook en zelfs toenade ring zoeken tot de organisatie van het be faamde Schelde Jazz Festival. Kalashnikov lijkt, na twee j aar in de Bom- vrije en de vijf jaar nadien op de huidige stek in buurtcentrum De Triangel, einde lijk volwassen geworden. Het, jeugdhonk is uitgegroeid tot een volwaardige thuis basis voor muziekstromingen die elders amper een poot aan de grond kxnjgen. Maar daar blijft het niet bij. Hoewel de non-commerciële artiesten nog altijd de hoofdmoot vormen, hebben bestuur en activiteitengroep van het jongerencen trum besloten de horizon te veriuimen. Guei'and, 'DJ van origine' introduceerde een goed jaar geleden samen met een aan talmedestanders voorzichtig de dansbare muziek. Jungle en chemical-beats waren tot dan toe taboe. Maar het initiatief sloeg aan. De behoefte was daar. En dus werd besloten nog een stapje ver der te gaan. Naast de vrijwel maandelijk se concerten op zaterdag, woi'dt vanaf volgend maand het podium ook op vrij dagavonden opengesteld. Onder het mom 'uit de klei getrokken' wil Kalashnikov drie bands per avond de gelegenheid ge ven zich aan het publiek te presenteren. Beginnelingen of ervaren muzikanten die echter nog nooit hebben opgeti'eden, alles is welkom. Te beginnen op 16 januai'i met een gitaargroep pui-sang luisterend naai de naam Avenge uit het land van Hulst. Belangstellenden moeten zich zelf aan melden. Criterium „Het bei'oerde van Zeeuws-Vlaanderen is dat je als jonge band bijna nergens ter- recht kunt om je kunstjes te vertonen. Daar willen wij wat aan doen. En wie weet wat je zo nog voor veelbelovends opdoekt. Het enige criterium is dat ze uit Zeeland komen en tevreden zijn met een paar con sumptiebonnen als vergoeding", aldus Guerand. Het nobele streven is bands als Nothing Gained uit Oostburg te redden van de onterechte vei-getelheid. De vier mafkezen uit de kuststreek debuteerden amper vijf maanden na hun oprichting op het podium van Kalashnikov ter gelegen heid van het Zeeland Onderwaterfestival. Na hun energieke optreden hoorde je er, spijtig genoeg, nooit meer van. Het Terneuzense jongerencentrum in de binnenstad onderging afgelopen zomer een ingrijpende verbouwing. Café en klei ne zaal werden één, zodat er nu voor een beetje concert ook ruimte is voor een gro ter publiek en een bredere programme ring. Een aantal contracten voor het sei zoen 1998 is inmiddels getekend. Onder hen de Rottex-damse punkfonnatie Vanity 4 en de grund-metal band Brezh Nev. En binnen het kader van het Schelde Jazzfes tival beginnen vandaag besprekingen over het opnemen van Kalashnikov als podium. Guei'and: „Voor het festival ontstaat zo de mogelijkheid om het programma-aanbod te verruimen, texwijl wij de kans krijgen iets aardigs met wat jazz-invloeden bin nen te halen. In de sfeer van De Raggende Mannen bijvoorbeeld. Zo trek je nieuwe jeugd naar het festival, die toch een wat andex-e smaak heeft dan de oudere garde. Het lijkt er op dat we eindelijk serieus worden genomen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 42