Betere wegwijzers naar recreatie 4 Natuurkampen zijn altijd het leukst PZC Meester Willy vreest het zwarte gat niet Walvisj acht onder leiding van orka's I zeeland 17 West-Zeeuws-Vlaamse kust makkelijk te vinden Collecte voor basiliek brengt 64 mille op Politiechefs ruilen van plaats Automobilist Iaat gewonde achter Autodieven aangehouden Ongewenste vreemdeling in Sas Jack gestolen in Terneuzen Fietser in botsing met auto Kamminga lijsttrekker voor Progressief Hontenisse Tentoonstelling kerstartikelen mensenwerk miü donderdag 18 december 1997 door Hans Heijt OOSTBURG - De Recron en het Toeristisch Bureau Zeeuws- Vlaanderen gaan in samenwer king met de provincie en de fo- toANWB de bewegwijzering naar de recreatiebedrijven aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust verbeteren. Voor het nieuwe zo merseizoen worden op vijf af slagen tussen Roofack en Sluis borden met een grote letter 'R' geplaatst, die verwijzen naar concentraties van recreatiebe drijven. Directeur T. Maenhout van het Toeristisch Bureau Zeeuws- yiaanderen legt uit dat het het HULST - De speciale einde jaarsactie van de stichting fondsenwerving Redt de Basi liek heeft 64.000 gulden opge bracht. Door huis-aan-huis in Hulst te 'collecteren', mensen kregen een accept-girokaart waarop ze een bedrag naar keu ze konden invullen, haalde de stichting 32 mille binnen; een bedrag dat werd verdubbeld door de Hulstersë vestiging van het uitzendbureau Tence. Het uitzendbureau had een maximumbijdrage van 25.000 gulden beloofd, maar wilde de feestvreugde gisteravond niet t»ederven. De wetenschap dat hun gift werd verdubbeld, was voor veel mensen een stimulans om wat dieper in de buidel te tasten, verklaarde R. van der Berg, bestuurslid van de stich ting fondsenwerving. De Nec- kermanndirecteur was zelf één van de zeventig collectanten: „Hoewel er al vaak een beroep op de Hulstenaars is gedaan, wilden veel mensen - nu ze de Willibrordusbasiliek langzaam maar zeker steeds mooier zien worden - voor deze actie op hieuw de portemonnee trek ken." Redt de Basiliek heeft nu dik 8,6 ton voor de restauratie van de Hulster basiliek binnenge haald. De stichting rekent er op dat het streefbedrag van een miljoen gulden eind volgend jaar is ingezameld. project met de 'R-borden' een vervolg is op de in 1995 geïntro duceerde uniforme bewegwij zering in Zeeuws-Vlaanderen. Er was een wildgroei aan bor den ontstaan. Daarom werden deze vervangen door blauwe borden. Maenhout verklaart dat met het project de kwaliteit van cle bewegwijzering aanmerke lijk is verbetei'd. Ook de ver keersveiligheid is toegenomen, meldt ze. „Met behulp van de borden kunnen fietsers langs de rustig ste routes worden geleid. „Maar hier en daar diende de beweg wijzering nog verbeterd te wor den", aldus Maenhout. „Voor mensen die tussen Roofack en Sluis naar een recreatiebedrijf wilden rijden, ontbrak na een eerste aanwijzing een bevesti ging dat ze op de goede weg za ten. Vooral Nieuwvliet was een knelpunt." Het Toeristisch Bureau en de af deling Zeeuws-Vlaanderen van de Recron besloten zich daarom sterk te maken voor het plaatsen van nieuwe borden langs de Provincialeweg tussen Sluis en Roofack, De provincie betaalt de borden. Ze worden geplaatst bij de afslagen die in het project herinrichting Kust West- Zeeuws-Vla anderen zijn aan gewezen voor de afwikkeling van het verkeer. In de genum merde borden komt de letter 'R' van recreatie te staan. De bor den zijn blauw, de genummerde R wordt wit op bruin weergege ven. „De R is een internationaal teken voor recreatie", legt be stuurslid J. van de Velde van de afdeling Zeeuws-Vlaanderen van de Recron uit. „Onze gasten weten dus waar we met de bor den op doelen." Nummers De R101 voert de recreant via de Noordweg naar Breskens-bad en Groede-bad.De R102 leidt de weggebruiker via de Sint Bavo- dijk naar de recreatiebedrijven in Nieuwvliet en de R103 loopt via de Sint Jansdijk naar Nieuwvliet-Bad. Toeristen met de bestemming Cadzand-Bad moeten de R104, de afslag Zuid- zandseweg nemen. De R105 voert het toeristisch verkeer over de Braamdijk naar de re creatiebedrijven bij Retranche- ment. Van de Velde: „De ANWB plaatst de borden voor Pasen. Groep 3 van Op Dreef is de laatste klas die Willy van Helden na 38 jaar in het onderwijs onder handen heeft. foto Charles Strijd door Hans Heijt AARDENBURG - De meer dan vierhonderd opgeknapte strijkijzers in allerlei soorten en maten hebben een promi nente plaats gekregen in een kast en voor het raam. De kans is groot dat de collectie verder wordt uitgebreid. Leraar Wil ly van Helden neemt vrijdag officieel afscheid van de rooms-katholieke basisschool Op Dreef in Aardenburg. Van Helden krijgt dus veel meer tijd voor het verzamelen van strijkijzers en al zijn andere hobby's. De 61-jarige Aardenburger sluit deze week zijn 38-jarige loopbaan in het onderwijs af. Zijn eerste sporen voor de klas verdiende hij op de voormalige huishoudschool in IJzendijke. .„Ik was 22 jaar oud en gaf op de spinazie-academie reke nen, taal en andere algemene vakken aan meisjes van zes tien", herinnert Van Helden zich. „Aan de éne kant was het heel leuk, maar aan de andere kant vielhet niet mee om voor een groep giebelende bakvis sen te staan. Van Helden reed elke dag met de bromfiets van Aardenburg naar IJzendijke en terug. „Met slecht weer was dat niet pret tig, daarom ging ik na vijfen- eenhalf jaar weiken op de jon gensschool in Aardenburg. In 1970 kon ik aan de slag óp de. meisjesschool. In 1972 werden beide scholen samengevoegd tot Op Dreef." Van Helden laat weten dat de tij d voor hem heel snel is voor bijgegaan en dat er veel is ver anderd. „Er moet tegenwoor dig veel meer tijd worden gestoken in cursussen, verga deringen en andere bijkom stigheden. Soms lijkt het of het lesgeven op de tweede plaats komt. Ik vraag me af waar het allemaal voor nodig is. Ik ge loof niet dat de scholieren vroeger minder presteerden. Dat de scholieren al op de ba sisschool met de computer in aanraking komen, vindt de Aardenburger voor een deel begrijpelijk. „In onze netwer keconomie kun je de computer niet meer wegdenken. Mar je moet wel wachten tot de leer lingen een jaar of tien zijn. De kleinsten moeten gewoon bui ten spelen en hun eigen fanta sie gebruiken." Betrokkenheid 'Een andere verandering is de toegenomen betrokkenheid van de ouders bij het onder wijs. „Vroeger zag je ze nau welijks op school, maar tegen woordig lijkt het met al die wachtende ouders wel tram halte Rotterdam-Feijenoord. Dat ouders meedenken en meehelpen is een goede zaak, maar het mag" geen bemoei zucht worden. Naast zijn werk op school, stak Van Helden Veel energie in ne venactiviteiten. Wanneer hij komend voorjaar met het werk in de gemeenteraad stopt, is hij 28 jaar gemeentebestuurder geweest voor de fractie van Gemeentebelangen. Verder was hij ondermeer actief in het Bachcomité en bestuurslid van de Koninklijke Fan fare. „Ik ben niet bang voor het zwarte gat", stelt Van Helden. „Ik blijf voorzitter van de Zeeuws-Vlaamse Volkspartij en actief bij de jaaxiijkse uit reiking van de Kikkerorde. Verder wil ik verre reizen ma ken, veel met de hond en klein kinderen wandelen en samen met mijn vrouw Hennj' onze collectie strijkijzers uitbrei den. De eerste strijkijzers kreeg ik van een oom op een boerderij in Tsjechië. Als je die dingen gaat sparen, kun je niet meer ophouden." Willy van Helden houdt op vrijdag 19 december van 19.00 tot 21.00 uur een afscheidsre ceptie in Op Dreef. TERNEUZEN - Een jaaxtje later dan gepland, ruilen dis trictschef F. Goudswaard van de Zeeuws-Vlaamse politie en hoofd regionale eenheid J.G. den Rooijen van functie. Korps- chef A Smeels kwam precies een jaar geleden met het plan voor regelmatige verschuivingen binnen het management team van de Zeeuwse politie. Verplaatsingen zijn verfrissend en uitdagend voor de betrokkenen en voorkomen vastroesten op één bepaalde functie in één bepaald gebied, betoogde Smeels. Begin dit jaar lieten de Zeeuws-Vlaamse burgemeesters nog weten dat ze Goudswaard gi'aag wat laxxgere tijd als commis saris voor het distinct wilden behouden. De Texmeuzense bur gemeester R. Barbé zei destijds echter al dat ook de regio be zuiden de Westerschelde de voordelen van job-rotation ziet. Goudswaard zelf kondigde gisteren tijdens een bijeenkomst over verkeersveiligheid aan dat hij 'zo goed als zeker' per 1 ju li volgend jaar van functie ruilt met zijn Middelburgse collega Den Rooijen. SINT-JANSTEEN - Een 52-jarige fietser uit Hulst ï-aakte dinsdagavond omstreeks 21. uur gewond toen hij dooreen au to werd aangereden op de Hoofdstraat in Sint Jansteen. De man liep hierbij een hoofdwond op en enkele lichte vei-won- dingen, ook werd een hersenschudding geconstateerd. De au tomobilist is na de aanrijding doorgereden. De toedracht en oorzaak van het ongeval wordt nog onder zocht. TERNEUZEN - De politie heeft woensdag in Westdorpe twee mannen van achttien jaar aangehouden. Het tweetal, afkom stig uit de Franse plaats Grand Fort Philippe, wordt verdacht van de diefstal van een auto van een 21-jarige vrouw uit West dorpe. Aan de hand van hun bekentenis kon de wagen worden ach terhaald in een plaatsje nabij Calais. De diefstal werd ge pleegd in de nacht van 7 op 8 december De mannen waren met pech gestrand in Westdorpe en zochten vervangend vervoer voor hun verdere reis naar huis. De poli tie heeft hen in de loop van de voox-avond weer in vrijheid gesteld. Ze zullen hun daad binnenkort moeten ver-antwoorden voor de rechtbank. SAS VAN GENT - In Sas van Gent heeft de politie woensdag avond een ongewenst verklaarde vreemdeling aangehouden. De 30-jarige man werd ingesloten in afwachting van zijn uit zetting naar het land van herkomst. TERNEUZEN - Uit een winkel aan de Noox-dstx-aat inTerneu- zen werd dinsdag namiddag een jack gestolen. Het winkel personeel bemerkten de diefstal toen een man en een vrouw de zaak verlieten, waarna het alarm afging. Een korte achtervol ging bleef zonder resultaat. De jas is 190 gulden waard. ZUIDZANDE - Op de Sluissedijk in Zuidzande kwam het woensdagavond tot een botsing tussen een fiets en een auto. Het ongeluk gebeux-de doordat de 40-jai-ige fietser uit Halle (B) onvoldoende rechts-hield. De hem tegemoetkomende wa gen wist de man niet meer te ontwijken. Zowel de fietser als de 60-jarige automobilist uit Sluis kwamen er zonder kleer scheuren vanaf. De auto liep schade op aan de motorkap, bumper en voorruit. De fiets werd geheel vernield. door René Hoonhorst VOGELWAARDE - Gosse Kamminga uit Ossenisse is ge kozen tot lijsttrekker van Pro gressief Hontenisse voor de ge meenteraadsverkiezingen van volgend jaar. Kamminga, een bekend schaker in het Zeeuwse, heeft de 'kwali teiten en het strategisch inzicht' dm de partij naar nieuwe hoog ten' te leiden. Bovendien heeft hij als leerkracht in het speciaal onderwfj s meer tij d dan het hui dige raadslid Fons Rensen om namens Progressief Hontenisse acte de présence te geven bij al lerlei sociale en culturele ge beurtenissen in de groene long- van Zeeuws-Vlaanderen. De in Hengstdijk wonende Ren sen bezet de tweede plaats vóór Irma van den Hoff (Klooster- zande) en de bekende actievoer ster tegen de varkensinvasie Janny Erpelinck (Hengstdijk). PvdA-Statenlid Maria le Roy (Vogelwaarde), ook voox'zitter van Progressief Hontenisse, fungeert als lij stduwer op de 2 7 - ste plaats. De partij is er trots op een 'evenwichtige' lijst te pre senteren met kandidaten uit alle Hontenisser dorpen. Bijna de helft vrouw van de kandidaten is vrouw. Le Roy rekent er op dat Progressief Hontenisse dxte raadszetels haalt. „We misten de vorige keer de tweede zetel op een haar na. We horen nu van zoveel mensen dat ze vinden dat de tijd rijp is voor politieke ver anderingen dat we nu serieus aan drie zetels duiven denken. Of die verwachting uitkomt, weten we na de verkiezingen, maar we zijn er in elk geval klaar voor-. KLOOSTERZANDE - Tot en met zaterdag 3 januari loopt in de bibliotheek van Klooster- zande een tentoonstelling van kerstartikelen. Het zijn werken yan aardewerk en keramiek, ge maakt door Flora Verdunnen uit Paal. fje.tentoonstelling is van maan dag tot en met zaterdag te be zoeken tijdens de openingsuren yan de bibliotheek. Het atelier van Flora Verdunnen, De Paai en aan de Paalseweg 6 in Paal, is ópen op dondex-dag, vrijdag, za- terdag en zondag van 13.00 tot £8.00 uur en na telefonische af spraak op telefoonnummer 0114-635.484 door Frank Gijsel Jongeren zouden geen interesse heb ben voor natuur en milieu. Jongeren zouden hun neus ophalen voor herstel plannen, natuurmonumtenen, herin richting van de kust, excursies, telpos- ten. Zo kunnen we nog even doorgaan. Toch een misvatting? In Nederland be staat al enige tijd een Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie (NJN) met leden in de leeftijdscategorie van twaalf tot vijfentwintig jaar. Geen gro te, maar wel een enthousiaste groep, die de natuur in eigen omgeving nauw aan het hart ligt. In totaal zijn er in Neder land pas een kleine negenhonderd le den, verdeeld over vijfenvijftig afdelin gen. Voor het midden en oosten van Zeeuws- Vlaanderen bestaat sinds twee jaar een afdeling van deze jeugdbond. Weke lijks komen de leden bij elkaar in de Wereldwinkel in de Walstraat in Ter- neuzen om alleiiei activiteiten op touw te zetten. Elke week wordt een excursie gehouden naar een natuurgebied in het eigen Zeeuws-Vlaanderen. Afgelopen zondag was er bijvoorbeeld een uitstap in de buurt van Hulst om onder leiding van de Steltkluut ganzen te bekijken. Er wordt ook gebruik gemaakt van de diensten van de andere natuurbescher mingsverenigingen. Bij die verenigin gen kan men altijd terecht om met raad en daad terzijde gestaan te worden. Kampen Van die jongeren van het eerste uur zijn Jaap Wilting (voorzitter) uit Biei-vliet en Wannes Castelijns uit Philippine, die verantwoordelijk is voor de excursies, de stuwende krachten. Wilting: „Naast de wekelijkse natuurexcursies wordt maandelijks een kamp van twee of drie dagen opgezet. Er wordt zelf gekookt en er worden verschillende thema's na der belicht. Zoals het een goed natuur liefhebber betaamt, kiezen ze voor de fiets als transportmiddel. Af en toe worden ook kampen opgezet buiten Zeeuws-Vlaanderen, zoals bijvoor beeld aan de kust van Walchei-en. We hebben ons eigen bestuur-met een voor zitter- penningmeester-, redactie, mate riaalbeheerder en er is zelfs iemand die de pi-opaganda voor zijn rekening neemt." Wannes Castelijns is momenteel bezig met de voorbereidingen voor een kamp in Absdale. „We verblijven daar in een huisje en gaan onder andere sten-en kij ken. Verder zullen we in opdi-acht van het landelijk bestuur in het voorjaar een onderzoek verrichten naar de stand van de broedvogels", zegt hij. De hoogtepunten van de NJN zijn de Leden van de jeugdbond voor natuurstudie doen een knotwilg na. zomerkampen. Wilting: „Die organise ren we niet zelf, dat gebeux-t vanuit het landelijke hoo fdbestuur. Zo zijn er vijf tien verschillende kampen in binnen- en buitenland, waaraan men kan deel nemen. Interessante natuurgebieden krijgen dan de aandacht. Van Terschelling tot de Eifel, Zuid-Lim burg of de Franse kust bij Cap Griz-Nez om de vogeltrek te bestudex-en", zegt Wilting. „De ledengroep beperkt zich tot nu toe helaas tot het midden en oos ten van Zeeuws-Vlaanderen. Daar komt vex-andering in, want op vrijdag 12 december vond in het clublokaal van 't Duumpje aan de Pilipsweg in Oost- burg een opx-ichtingsvergadering plaats om te komen tot een afdeling in het westen. Aan de hand van dia's van de activiteiten werden aanwezige aspi- x-ant-leden enthousiast gemaakt voor de bond voor natuurstudie. De respons was redelijk. Het kan beter, maar dat komt waarschijnlijk door het feit dat we nog niet zo bekend zijn", zo vertelt Wilting. Belangstelling „De natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje draagt de jongeren een warm hax-t toe en is bereid hen te steunen", zegt Duumpje-lid Ward de Brabandere uit Breskens. „We willen hier in het westen eigenlijk al jaren iets opzetten voor de jeugdleden. Er ligt een duide lijk gat tussen de jeugd en de volwassen leden. Er zijn voldoende natuuractivi- teiterr voor onze leden, maar om een of andex-e reden vallen de jongex-en net buiten de boot. Ze hebben wel genoeg foto Peter Nicolai belangstelling voor de natuur, maar die jongeren hebben ook veel meer de be hoefte om het allemaal zelf op te zetten. Ze willen veel meer een uitdaging aan gaan. Die jeugdgx-oep wil zijn koers graag zelf bepalen en kan dat het beste in zijn eigen kring. De belangstelling gaat soms ook naar iets anders, uit. Ho pelijk komt de bond ook in West- Zeeuws-Vlaanderen van de grond. Wij willen hen daar graag bij helpen door allerlei hand- en spandiensten te ver richten", aldus De Brabandere. Jongex-en van twaalf tot vijfentwintig jaar die de Nedex-landse Jeugdbond voor Natuurstudie willen leren kermen kunnen gi-atis gedurende drie maanden meedoen aan alle activiteiten. Hebben ze daarna de smaak te pakken, dan kunnen ze lid worden. De Zeeuivs-Vlamingen Saskia Henderikse en Marc van den Broecke trekken een jaar lang door Australië. Ze proberen als 'werkende toeristen' zoveel mogelijk van dit werelddeel, dat ook bekend staat als Down Under, te zien. Eenmaal per veer tien dagen houden ze de PZC-lezers op de hoogte van hun be levenissen. Ze trekken momenteel langs de oostkust van het land en bevinden zich in de Goulburg Valley, staat Victoria, op zoek naar werk als fndtplukkers. Vandaag in de zesde afleve ring gaat het over walvissen. De oostkust van Australië, waar het merendeel van de bevolking woont, is voorname lijk ingesteld op toerisme. Naast diepzeeduiken en het maken van boottochten is één van de grote attracties het whale watching. Walvissen die tijdens de zomer in de wateren rond de Zuidpool leven, bx-engen de wintermaanden in de warmere Australische kustwateren door om hun jongen te baren. Tijdens het walvisseizoen (mei-novem- ber) is het mogelijk om vanaf een cruiseschip deze machtige bewoners van de zee te bewon deren. De Twofold Bay, vlakbij het hui dige Eden in de staat New Sou th Wales, is onlosmakelijk verbon den met de walvissen. De wal visgeschiedenis begint bij de aboriginals, die in deze streek leefden. Door de rzr\ eeuwen j jff\\\\j\\ji'p heen heb ben 's lands eerste be woners een uniek sa- menwer- kingsver- Marc van den Broecke band met en Saskia Henderikse orka's ge sloten. De orka's dreven zeehonden en andere zeedieren, waaronder walvissen, naar de baai. Hier waren de opgedreven dieren een makkelijke prooi voor de abori ginals met hun speren. De abo riginals dachten dal de oi-ka's hun gereïncarneerde leidex-s waren, die hen hielpen met de jacht. Op hun beui-t gooiden de aboriginals voedseloffers in het water De Europese kolonisten begon nen in 1828 aan de wahhsjacht. De walvis leverde tal van pro- ducten die in die tijd amper ver krijgbaar waren, zoals lampolie en baleinen voor corsetten. De walvisjagers namen aborigi- nalsin dienst en oi-ka's die op hun beurt zagen dat de walvis sen gedood werden, besloten de walvisjagex-s te helpen. Ze be gonnen voornamelijk walvissen naar de baai te drijven en als be loning lieten de walvisjagers rt' hen de tong en de lippen opeten. Orka's leven in groepen en wor- den aangestuurd door een lei der. Eén van de meest spraak makende leiders was een orka genaamd Old Tom. Old Tom zwom vaak de baai in om de walvisjagers te laten weten dat zijn bende een walvis had inge sloten. Vaak was Old Tom zo on geduldig dat hij hielp de walvis binnen te halen door een har poenlij n i n zijn bek te nemen om zo de walvis af te remmen. De walvisvangst ging echter niet altijd van een leien dakje. In 1891 gingen drie walvisbootjes uit om een walvis te vangen. De walvis in doodstrijd veiwoestte echter één van de bootjes. De ovex-levenden werden door de andere bootjes opgepikt, twee bemanningsleden werden ver mist. Toen de walvis vijftien uur later wei-d gevangen, h j f r' lrt'i jzagen de o' L tvL walvisja gers iets be wegen in de buik. Het. was één van de ver- iPpr misten. Zijn huid was wit ge bleekt door de maagsappen van de walvis en zijn haar viel uit, maar hij leef de. Hij is nooit meer naar zee te ruggegaan en stierf achttien jaar later, 39 jaar oud. Old Tom werd in 1930 dood in de baai aangetroffen. Zijn dood betekende tevens het einde van de walvisvangst in Twofold Bay. De daaropvolgende walvissei zoenen wachtten de walvisja gers tevergeefs op de orka's. Geen van de bendeleden liet zich nog in de baai zien. De wal visvangst, die de laatste jaren toch al was afgenomen door over-exploitatie, kon zonder de hulp van de orka's geen door gang meer vinden. Voor alle pro ducten die van de walvissen ge maakt werden, zijn inmiddels vervangers gevonden. In 1978 werd de walvisvangst in geheel Australië verboden. Walvissen zijn nu een beschermde dier soort.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 41