Integriteit manager belangrijk Nieuwe man is ijdel en narcistisch Verslaving V8 PZC Heer Bommel en de Grauwe Razer varia donderdag 18 december 1997 Een beetje bedrijfsleider heeft aan gewoon doen genoeg homeopathie puzzel stuk zaken-e-e e-i-e-s-n 1-nalaten fik-si ko-gis armenie n-o1 tulband recept snelheidscontrole het weer Zon door Evelien de Jager Meneer de directeur met een grote auto van de zaak en een kantoor in een ivoren toren kan in Nederland op weinig sympathie rekenen. Van een on benaderbare alleenheerser moet de werknemer hier niets hebben. Veel meer waardering is er voor een sociaal gezicht, positieve instelling, enthousias me en visie. Maar dat alles wel met mate en argumenten. Een beetje manager heeft aan ge woon doen genoeg. Dat is een van de conclusies waarop Deanne den Hartog (28) deze week promoveerde aan de Vrije Universiteit, in Amster dam. Ze vroeg 300 managers en 2.000 'gewone' Nederlanders naar hun wensen over goed lei derschap. Welke kenmerken moet de manager van tegen woordig hebben? Integriteit blijkt in Nederland heel belangrijk, net als visie en inspiratie. ..De manager moet vooral betrouwbaar zijn, doen wat hij of zij zegt en weten waar het met het bedrijf heen moet. Daarnaast moet hij mensen kunnen motiveren, enthousiast maken." De ideale manager is met zich zelf in balans, niet te overheer send en combineert zakelijk in stinct met waardering voor zijn ondergeschikten. ,,Een mana ger moet natuurlijk heel zake lijk zijn, maar dat alleen is niet genoeg. Wie wil inspireren, cre- eert een wij-gevoel, laat mensen trots zijn op wat ze doen, stimu leert tot inspraak en vraagt af en toe eens hoe het thuis gaat." Al met al weinig opvallende uit komsten, geeft ook Den Hartog toe. ,,Het wordt pas interessant als je de resultaten vergelijkt met hoe er in andere landen wordt aangekeken tegen de ide ale manager." Haar onderzoek maakt dan ook deel uit van het Globe-project dat in zestig landen over de hele wereld wordt uitgevoerd. Den Hartog vergeleek de Neder landse visie op leiderschap met die in Polen.In het Poolse bu reaucratische systeem draait het meer om diplomatie. Een leider moet kunnen aangeven welke regels je moet omzeilen om iets te bereiken. En dat staat natuurlijk op gespannen voet met integriteit." Uiteindelijk is het mondiale on derzoek bedoeld om in kaart te brengen hoe mensen aankijken tegen leiderschap en hoe ze door hun chef willen worden behan deld. „Met inzicht in de cultuur verschillen kunnen bedrijven bijvoorbeeld een onderhande lingsstrategie opstellen." Hoog van de toren blazen heeft in Nederland in elk geval weinig zin. „Een grote afstand tussen manager en ondergeschikte is hier ongewenst. Formeel gedrag ook. Een manager mag zich niet in een ivoren toren opsluiten. Maar het beeld in de internatio nale literatuur waarin Neder land wordt afgeschilderd als een bescheiden land, klopt niet. Lef geldt hier als een prima ei genschap voor een manager. Ri sico's hoef je niet te vermijden. En mocht het daarbij een keer tje fout gaan, dan hoeft een lei der ook niet geforceerd te pro beren zijn gezicht te redden of het imago van het bedrijf." Seksen De ondervraagde managers en 'andere Nederlanders zijn het daarover aardig eens. Wel be staat er tussen mannen en vrou wen verschil van opvatting over leiderschap. „Mannenleggen de nadruk op rationaliteit en in spirerend gedrag. Vrouwen vin den het belangrijk dat een manager diplomatiek en mee voelend is. Aan dominante ma nagers hebben beide seksen een hekel, maar vrouwen zijn daar over nog iets negatiever dan mannen." Mannen en vrouwen hebben verschillende opvattin gen over management, zo blijkt uit haar onderzoek. Den Hartog ziet daarin ook voorspelling voor het leiderschap van de toe komst. „Meer vrouwen werken door Jeroen Mater Er is een nieuw soort vent in opmars. Dat moet blijken uit een onderzoek dat is verricht bij het 25-jarig bestaan van het blad Man. De man als vaderfiguur of hoofdkost winner is niet langer een vanzelfspre kendheid. Ookis het aantal mannen dat er voor uitkomt homoseksueel te zijn hoger dan ooit te voren. Door deze ont wikkelingen is de man veranderd, con cludeert Man uit het onderzoek. De 'nieuwe man is ijdel en narcistisch. Dat oordeel is gebaseerd op de mening van de 600 lezers die op een enquête in het blad reageerden. 'Behoorlijk repre sentatief', vindt Man. Mogelijk voor de lezers, want 40% is homo, 12,5% bi en de rest hetero. Het blad, een glossy uit de Telegraaf Tijdschriften Groep, schrijft dat de nieuwe man het zeer waardeert als an deren hem bewonderen. De meeste mannen vinden het positief dat zij be schikken over cosmetische middelen om zichzelf te verfraaien. Volgens Man is die welbewuste aandacht voor het ei gen lichaam nieuw. 'My body is my castle. Ik woon er in en maak het mezelf naar de zin', is een uitspraak waarin de nieuwe man zich goed kan vinden. 'Mannen die zorgen zijn de kerels van morgen', is een andere uitspraak die in stemming verwierf. Jongere mannen scharen zich nadrukkelijker achter die stelling. Voor de bewering 'vrouwen willen liefde, mannen willen seks', komt alleen nog maar applaus van ou dere mannen. De nieuwe man van Man wil meer dan seks. In bed mag hij een beetje experi menteren, al hoeft het niet al te kinky toe te gaan. Klaarkomen is wel ge wenst, maar niet een eerste vei'eiste. Een op de vijf mannen heeft wel eens een orgasme gefingeerd. Hoe dat bij mannen toegaat, vermeldt het onder zoek niet. CarlRohde, cultuursocioloog bij de Universiteit Utrecht, ziet het als een teken van onzekerheid. Mannen zijn niet langer de stei'eotiepe, ongetroubleerde bovenliggers; niet in sociaal-economisch opzicht en niet in emotioneel opzicht, zeggen de onder zoekers. Mannenclubjes mogen zich blijkens Man in een grote belangstel ling verheugen. Dat is geen gering schatting ten opzichte van vrouwen. Veel mannen vinden het goed dat man nen zich af en toe jongensachtig gedra gen. „Het maakt van hem niet per se een in fantiel wezentje met een geblokkeerde emotionele ontwikkeling. Het maakt hem avontuurlijker en speelser dan zijn voorganger." ANP door Jacq. van Dam Verslaving is zo oud als de mensheid. Homeopathie kan een hulp zijn om verslaving onder controle te krijgen. Ik ken niemand zonder een be paalde vorm van verslaving. Dit hoeft niet altijd een verslaving te zijn aan genotmiddelen. Denk ook eens aan werk, seks, gokken en Internet. Mensen kunnen ook verslaafd zijn aan hobby's, zoals fitness, lezen of televisiekijken. Ook deze op het oog minder ern stige vormen van verslaving kunnen om behandeling vragen als die buitensporige propoities aannemen. Als iemand niet meer in staat is zijn verslaving binnen bepaalde grenzen te houden, wordt dit door hem (maar in eerste instan tie door zijn omgeving) als hin- deiTijk ervaren. Iedereen weet dat verslavingen in allerlei gra daties bestaan. Over de norm of de grens van wat 'normaal' en aanvaardbaar is, gaat dit arti kel niet. Ik geef alleen maar aan hoe homeopathie kan helpen. Een personeelsfunctionaris van 39 jaar komt op consult met de volgende klachten. Hij heeft al tijd hard gewei'kt, maar is zijn Advertentie HET SODA-CLUB SYSTEEM Dè frisdranksensatie waarmee je in een hand omdraai spuitwater én frisdrank maakt. Tot 31 december '97 bij aankoop van het systeem korting of sprankelende cava cadeau. Voor verkoopadressen: ja GRATIS 0800^- 0223637 Ga nu naar de winkel! ^•sOJi zin in het werk langzamerhand wijt geraakt. Hij raakt snel geïr riteerd. Hij heeft herhaaldelijk het gevoel dat hij naar het toilet moet. Eenmaal daar gezeten verdwijnt de aandrang tot ont lasting en komt er niets of een klein beetje. 's Ochtends komt hij met moeite op gang. Zonder koffie is hij niet vooruit te branden. Hij drinkt dagelijks 10 tot 15 koppen kof fie. Hij rookt anderhalf pakje si garetten per dag. 's Avonds als hij thuis komt van het werk wil hij met rust gelaten worden en schenkt allereerst een glas whisky in. Na het eten een aan tal bieidjes en nog een paar gla zen whisky voor het slapen gaan. Bijna altijd wordt hij tussen drie en vier uur wakker en komt dan moeilijk weer in slaap, waar door hij zich 's ochtends moe en ellendig voelt. Al deze klachten duiden op het medicijn Nux Vomica (Braak- noot). Dit wordt dan ook voor geschreven. Twee maanden la ter komt hij terug op consult. Met zijn ontlasting gaat het stukken beter. Hij heeft meer plezier in zijn werk. Hij rookt en drinkt minder en slaapt beter. Anorexia Het. tweede voorbeeld betreft een eetverslaving. Of liever een verslaving aan niet eten; ano- ï'exia. Naast homeopathische behandeling zal het vaak nood zakelijk zijn dat een vorm van psychotherapie wordt gevolgd. Een meisje van 17 jaar lijdt aan een lichte vorm van anorexia. Uit het consult blijkt dat er nau welijks een band met de moeder is. Dit is ontstaan in de puber teit. Ze heeft veel meer gevoel naar de vader. Deze gevoelens worden als con flictueus beleefd. Diep van bin nen bestaat de angst voorincest. Ze geeft onbewust haar vrou welijkheid op. Ze wil een vriend, een makker zijn voor haar vader. Ze rebelleert tegen het vrouwelijke aspect. Haar li chaam moet jongensachtig zijn en door weing te eten verliest ze haar vrouwelijke vormen. Ook andere vrouwélijkè kwaliteiten raakt ze kwijt of stopt ze diep weg. Affectie en genegenheid zijn niet van belang. Verstand, praten en begrip voeren, de bo ventoon. Het voorschrift Sepia (Zeekat) zorgde voor een geleidelijke verbetering. Er bestaat niet één medicijn voor anorexia, maar vele verschillende medicijnen kunnen worden voorgeschreven al naar gelang de aard en ach tergrond van de klacht. Toonder Studio's De heer De Canteclaer herstelde zich spoedig. Met een koele blik monsterde hij de lakeien door zijn lorgnon en schudde het hoofd. „Fi done!", sprak hij. „Uitgegroeide, weke figuren! Zelfs een een voudige strafoefening kan ik niet aan u overlaten. Misschien heb ben wij de krachten van deze eh... Bommel wat onderschat. Maar dat ge bij uw werk geen handschoenen draagt, stempelt u tot non- valeurs!" De lakeien sloegen de ogen op en namen een zittende houding aan. „Genoeg gepraat", hernam de edelman. „Herstelt uw erreur en be geeft u opnieuw naar binnen. Wij kunnen dit pand niet verlaten zon der dat mijn eer hersteldis..." Op dat moment kwam de kraai door de versplinterde ruit naar bui ten gefladderd en zette een keel op. „Opgekraamde halfsleet!", kraste het dier. „Repelaar!" 1 D E R E O O N M 2 G V O L E A K D 3 S H A T O R M P 4 T B R O I E S K 5 H M A E A E R D 6 R N O W E S T A 7 K A L u R 1 D T 8 D W A O N R P A 9 A L R L G E O N 10 H P O A S T O A 11 T F O D O R N E 12 V U N T E L R 13 W P L E A A R G 14 K E R U 1 L S D Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeenkomt met de omschrij ving. De resterende letters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1. Voorstelling in de slaap; 2. egaal; 3. vuiststoot; 4. kledingstuk; 5. stookplaats; 6. ijverig; 7. brok aarde; 8. gooi; 9. edelgas; 10. kneedbaar mengsel; 11. woede; 12. smerig; 13. onheil; 14. muziekteken. Oplossing woensdag: _Janny van der Lee_ Zeeland: Vorst voorbij en dat vraagt een andere type manager: socialer, flexibeler en creatiever." GPD Gisterenochtend vroor het nog 3 a 4 Door: Tom van der Spek graden. Meteen krachtige tot harde oostenwind voelde het echter nog veel kouder aan. Vandaag is het voorbij met de vorst. Zachte lucht verovert ons land, onze regio eerst. Vanochtend liggen de temperaturen 3 graden boven het vriespunt. Vanmiddag wordt het 7 a 8 graden. Wel waait er een stevige zuidoostenwind, vrij krachtig en op zee hard windkracht 7. Er is veel bewolking en van tijd tottijd valt er regen. In de loop van vanmiddag en vanavond wordt het vanuit het zuidwesten wat dro ger en klaart het ook wat op. Het wordt echter niet koud met mini ma rond 6 graden. Morgen is het wat rustiger. Er waait een matige zuiden-tot zuidoostenwind. Wolkenvelden en zon wisselen elkaar af. Met 8 a 9 graden is het zelfs vrij zacht. Na morgen blijft het vrij zacht, een volgende koude periode is niet in zicht. Tijdens het weekeinde blijft de wind zuidelijk, maar is niet al te sterk, hooguit een windkracht 3 a 4. 's Nachts daalt de tempera tuur naar 4 a 5 graden. Alleen tijdens een langdurige opklaring kan het nog wat kouder worden, maar de kans op vorst blijft in onze regio beperkt. Overdag stijgt de temperatuur naar 7 a 8 graden. Hoewel bewolking dominant zal zijn, laat de zon Zich ook regelmatig zien en kan er,van tijd tot tijd wat regen of een bui vallen. De winter deelde even een speldeprik uit. De komende dagen is daar niet veel meer van te merken. De aanloop naar de Kerstdagen verlopen vrij zacht en licht wissel vallig. Enige regen MaximümlernpsratMj^fvsicteag -ri Minimumtemperatuur voor da komende nacht I VERWACHTING VOOR f I ZO 5 I Vooruitzichten weer vrijdag éÊÈb> zaterdag ÜÉfe zondag lil» maandag max. 9° 8° 8C 7° min. 6° 5° 5° 4° wind ZZ0 4 ZO 3 Z 3 ZZW 4 donderdag onder 16.37 fli vrijdag op 8.47 Maan donderdag onder 11.21 vrijdag op 22.31 Nautisch bericht Zuidoosten-wind, 6-7 Beaufort. Goed zicht. Temperatuur kustwater rond 8 graden. Geen kans op onweer of mist. Waterstanden DONDERDAG Hoog water Laag water 18 DECEMBER uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 04.31 226 16.51 232 10.51 196 22.59 164 Terneuzen 04.51 250 17.09 257 11.25 203 23.31 172 Bath 05.52 291 18.07 301 12.25 225 Roompot Buiten 04.25 164 16.45 175 10.45 144 23.05 111 Zierikzee 06.05 160 18.35 169 12.15 144 Wemeldinge 06.10 183 18.30 192 12.10 159 Philipsdam West 06.40 167 18.55 177 12.10 153 VRIJDAG Hoog water 1 .aag water 19 DECEMBER uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 05.11 211 17.35 213 11.35 186 23.40; 152 Terneuzen 05.32 236 17.56 237 11.59 193 Bath 06.28 275 18.49 280 00.33 197 13.02 216 Roompot Buiten 05.10 154 17.35 161 11.30 140 23.50 105 Zierikzee 06.40 153 19.10 159 00.15 111 12.50 144 Wemeldinge 06.45 174 19.10 180 00.20 127 12.55 157 Philipsdam West 06.40 158 19.20 167 00.20 121 12.45 152 Nu rezen de knechten haastig overeind en kozen het hazenpad, ter wijl de markies opnieuw van kleur verschoot. „Parbleu!", stamelde hij. „Tegen zóveel plat geweld is geen verfij ning opgewassen. Ik moet mij op andere maatregelen bezinnen!" „Zwamdraad!", krijste de vogel hem na. „Uitgetrokken zwam- draad!" Het geschreeuw drong helder door tot het studeervertrek waar heer Bommel, tot de knieën in versplinterd meubilair, aan het venster stond. „Ik heb dit niet bedoeldriep hij met zwakke stem. „Alles loopt me uit de hand, als u begrijpt wat ik bedoel." „Toch hebt u het krachtig aangepakt", zei Joost, die aarzelend bin nentrad. „Als ik mij tenminste zo mag uitdrukken." lichte sneeuw matige sneeuw itr efc zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen V onweei 7 <7 hagel Europa: Omslag De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Den Bosch-Eindhoven vice versa; A9 - tussen Alkmaar-Diemen vice versa; A10 - ringweg Amsterdam; N201 - tussen Uithoorn-Aalsmeer; A28 - bij Amersfoort; A16-tussen Rotterdam-Belgische grens (Mheer). Friséesalade met kip en mango (4 personen) In plaats van frisée kunt u natuurlijk ook een andere salade nemen als lollo blonde, eikenbladsla, een ge mengde salade of mesclun (Franse gemengde salade met kruiden). In plaats van mosterdpoeder kunt u ook mosterd gebruiken. Ingrediënten: 1/2 krop frisée 2 kipfilets peper, zout mosterdpoeder gemberpoeder boter om te bakken 1 mango enkele walnoten of pecannoten 2 eetlepels zonnebloemolie 3 theelepels witte wijn- of sherrya zijn. Bereiding: Slablaadjes wassen, in stukken scheuren en droogstaan in slacentri fuge. Kipfilets inwrijven met peper, zout, mosterd- en gemberpoeder. Boter verhitten en hierin kipfilets gaarbakken. Uit pan nemen en op snijplank uit laten dampen. Mango halveren, pit verwijderen en met meloenballetjesschepje balletjes uit mangohelften scheppen. Olie en azijn dooreenkloppen en op smaak brengen met peper en zout, mengen met slablaadjes en over 4 bordjes verdelen. Filets in plakken snijden en over bordjes verdelen. Bestrooien met mangoballetjes en noten. De koude lucht in grote delen van West-Europa wordt geleidelijk verdreven. Het hogedrukgebied dat al enkele dagen koude lucht aanvoerde neemt in kracht af. Hierdoor krijgen Atlantische storin gen meer grip op het Europese weer. Een storing ten westen van Ierland veroorzaakt op de Britse eilanden bewolkt en regenachtig weer. De temperaturen liggen daar omstreeks 11 graden. Ook in Frankrijk is de kou verdreven. Op veel plekken is het vandaag niet veel kouder dan 12 graden, Bovendien is er veel bewolking en valt erflink wat regen. Ter vergelijking: gisteren sneeuwde het in het noorden van Frankrijk bij temperaturen van -4. In Duitsland, Polen en Tjechië blijft het vandaag droog. Tevens is daar ruimte voor zonnige perioden. Op het Iberisch schiereiland is het weerbeeld tamelijk onbestendig. Er zijn wolkenvelden en vooral in het oosten van Spanje wordt veel regen verwacht. Ook in Griekenland be palen bewolking en neerslag het weerbeeld. De temperaturen zijn daar bovendien vrij laag. In het binnenland wordt het op veel plekken niet veel warmer dan 10 graden. De temperatuur op de eilanden komen plaatselijk nog tot 15 graden. In Moskou is de ergste kou ook verdwenen. Ten opzichte van afgelopen dagen zijn maximumtemperaturen van -5 als vrij zacht te bestempelen. Topmanagers van Shell uit verschillende landen steken de handen uit de mouwen in de Enschedese speeltuin de Wester. Vrijwel alle speel toestellen moeten worden gesloopt, omdat ze niet meer voldoen aan de veiligheidseisen. foto Werner Ra u werd i n k/G PD A771

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 4