Rode Kruis begint met thuishulp Jagers ruiken het jaareinde James Bond voor behoud basiliek Arbeidsvoorziening wil meer mensen aan baan helpen in 1998 Alleen blikschade op Schouwen-Duiveland door plotselinge ij zei zeeuwse almanak Opvoeding Inzet vrijwilligers op Schouwen Middelburg proefgebied actie tegen sluikbouw zeeland donderdag 18 december 1997 door Ben Jansen MIDDELBURG - Arbeidsvoor ziening Zeeland/Goeree- Overflakkee wil volgend jaar 6300 werklozen aan een baan helpen. Daarmee schroeven de arbeidsbureaus en de eraan ge koppelde scholingsinstituten hun taakstelling fors op. In 1996 waren het er bijna dui zend minder en het aantal per sonen dat dit jaar via de ar beidsbureaus aan het werk komt, zal ongeveer 5800 bedra gen. In het beleidsplan 1998 be toont Arbeidsvoorziening zich ambitieus. De toename van het aantal te helpen werklozen moet worden bereikt in een situ atie waarin het aantal vacatures nauwelijks zal toenemen. Beleidsplan De provincie Zeeland houdt in het onlangs verschenen sociaal- economisch beleidsplan voor de komende jaren rekening met een groei van de werkgelegen heid. Voorzichtigheidshalve gaat Arbeidsvoorziening uit van een zeer geringe groei van het aantal vacatures. Reden daarvoor is onder meer dat mo gelijk nog reorganisaties bij Zeeuwse bedrijven te wachten staan. De arbeidsbureaus in Zeeland en op Goeree- Overflakkee verwachten vol gend jaar 5300 personen in een vacature te plaatsen. Het gaat daarbij voornamelijk om werk lozen, van wie een deel door be geleiding, scholing, training en ervaring geschikt wordt ge maakt voor een baan op de ar beidsmarkt. De uitzendbureaus Start en Vedior, waarmee sinds dit jaar een samenwerkingsver band bestaat, zullen nog eens 700 plaatsingen voor hun reke ning nemen. Arbeidsvoorzie ning veronderstelt dat daar naast 300 bij de arbeidsbureaus ingeschreven werklozen op ei gen kracht een baan zullen vin den. Arbeidsvoorziening Zeeland heeft zonder al te veel proble men van het Centraal Bestuur Arbeidsvoorziening het geld ge kregen om deze taakstelling waar te maken. Dat is een ver betering vergeleken met de twee voorgaande jaren. Toen kreeg de regio Zeeland steeds bezuini gingen opgelegd en moest het benodigde budget telkens wor den afgedwongen. Samenwerking Samenwerking en scholing staan voor Arbeidsvoorziening centraal om de doelstelling voor 1998 waar te maken. Volgend jaar moet de intensieve samen werking met gemeenten en uit keringsinstanties, waarmee dit jaar in Reimerswaal is geëxperi menteerd, in heel Zeeland zijn beslag krijgen. Bouw (met de personeelsvoorziening voor de aanleg van de Westerschelde- tunnel voorop), detailhandel, groothandel, horeca en gezond heidszorg zijn in 1998 de speer punten van Arbeidsvoorzie ning. Het is de bedoeling dat in deze sectoren het marktaandeel verder wordt vergroot. De scholingsmogelijkheden die Arbeidsvoorziening aanbiedt, zijn in de eerste plaats bestemd voor werkzoekenden die niet op eigen kracht een nieuwe plek in het veranderende sociaal-eco nomisch landschap kunnen vin den. Daarnaast zullen scholing en training steeds vaker worden ingezet als middel om de kloof tussen vraag en aanbod op de arbeidsmarkt niet groter te la ten worden. Vooral aan goed ge schoold personeel in technische beroepen bestaat dringend be hoefte. Volgend jaar krijgt Arbeids voorziening er een nieuwe doel groep bij: de gedeeltelijk arbeidsongeschikten. De ar beidsbureaus nemen de taak van het GAK over om deze cate gorie weer aan het werk te krij gen. van onze regioredactie VLISSINGEN - Het verkeer in Zeeland is woensdagochtend overvallen door de ijzel. Door de plotselinge gladheid vonden di verse ongelukken en slippartij en plaats. Vier mensen raakten gewond. Omdat de gemeenten, water schappen en Rijkswaterstaat de ijzel zagen aankomen, waren al le doorgaande wegen binnen een paar uur bestrooid en goed begaanbaar. Bij het begin van de gladheid, aan het einde van de ochtend, gebeurden de meeste ongeluk ken. Op Schouwen-Duiveland deden zich volgens de politie vier ongevallen voor. Het eerste vond plaats in de Beddeweeg in Zierikzee, waar een vrachtauto tegen een geparkeerd staand bedrijfsbusje gleed. De vracht wagenchauffeur kon niet ach terhaald worden omdat hij doorreed. Ook elders in Zierikzee, in de Caustraat, vond een glijpartij tegen een geparkeerde auto plaats. De chauffeur van de glij dende auto reed aanvankelijk ook door, maar meldde de aan rijding later toch op het politie bureau. Op de N59, bij Bruinis- se, vond eveneens een ongeval plaats. Op de kruising met de Rijksstraatweg gleed een auto tegen een lantaarnpaal. De N57 bij Burgh-Haamstede was door de gladheid ook het decpr van een ongeluk. Daar gleed een vrachtauto van de weg af. In Wolphaartsdijk botsten op de kruising Stadseweg-Dooldijk- Kaaidijk twee inwoners van Wolphaartsdijk met hun auto's frontaal op elkaar. Noch de 21- j arige bestuurder van een perso nenauto, noch de 64-jarige be stuurder van een busje, had nog enige greep op het besturings mechanisme door het gladde wegdek. De bestuurder van het busje en diens 61-jarige echtge note raakten gewond. Op in Oostkapelle waren twee personenauto's betrokken bij een frontale botsing. Een 25-ja- rige bestuurder uit Vrouwen polder komend uit de richting van Domburg slipte en botste op een auto die werd bestuurd door een 21-jarige Domburger. De passagier van de Domburger en de bestuurder uit Vrouwenpol der werden met een ambulance afgevoerd. Ze mochten na be handeling in het ziekenhuis weer gaan. Rond half twaalf waren vijf au to's betrokken bij slippartijen op de hoordelijke rijbaan van rijksweg A58 nabij Nieuw- en SintJoosland. De auto's beland den in de sloot of talut. Op de Koudekerkseweg binnen de be bouwde kom van Middelburg werd om 11.00 uur een snel heidscontrole gestaakt vanwe ge de ijzel. Óp de zuidelijke rijbaan van de Rijksweg A58 zorgde de plotse ling opkomende gladheid voor aanzienlijke schade bij twee slippartijen. Het KNMI in Middelburg voor spelt voor vandaag weer kans op ijzel. Het heeft die Goesenaar nog al wat overredingskracht ge kost. Zijn dochtertje kon maar moeilijk inzien dat niet alle aan de natuur verbonden handelingen wereldkundig gemaakt hoeven worden. Hij moest haar echt inprenten dat ze, als ze de telefoon aan pakte terwijl hij zich in de sa nitaire ruimte bevond, dien de te melden dat haar vader eventjes niet te spreken was. En dus niet 7?ioest zeggen: „Pappa zit op de wc." Sinds kort heeft, hij de be schikking over een draadloze telefoon. Zo'n ding verlost een mens van veel proble men, maar hij heeft er ook een - opvoedkundig - vraag stuk bij. Dat ze geen mededelingen van intieme aard naar buiten mag brengen, weet ze intus sen wel. Thans probeert hij zijn doch ter bij te brengen dat ze niet dat ding niet op de deur van het toilet moet bonken en roepen dat er voor hem ge beld is. door Wout Bareman HULST - Hoe bestaat het. Ter wijl op een boogscheut afstand de grootste cinema van Europa wordt geopend in het hartje van Antwerpen, wordt in het wat kleiner uitgevallen hart van Hulst de zevende zaal van bioscoop De Koning van En geland geopend. Heel officieel, dat spreekt. Secretaris-gene raal Ben Hennekamvan de Be nelux kwijt zich voorbeeldig van die taak. Hennekam? Tuurlijk. De man is een meer dan goede vriend van burgemeester Toine Kes- sen van Hulst, ook zo'n door gewinterd Europeaan. Ze krij gen cadeautjes, zwaaien elkaar lof toe, omhelzen de 'beau monde' van Zeeuws- Vlaanderen en heffen het glas champagne op een wijze die doet vermoeden dat hier ken ners aan het werk zijn. De kleine 300 gasten druppe len binnen. -Ze worden gecon fronteerd met gastvrouwen die in stemmige Chinese kledij de jassen, de duffels en de bontjes aannemen. Voor de heren is er een leuke zilverachtige speld met de aanduiding '007' - van de snelle held James Bond dus - en voor de dames is die speld simpelweg verwerkt in een mooi rood lint. Want daar draait alles deze woensdag avond om: de première van de nieuwste Bondfilm Tomorrow Never Dies. De opbrengst van de gala voorstelling komt ten goede aan de stichting Red de Basi liek. En de stemmig geklede fotografie Charles Strijd gasten worden bij aankomst vergast op een lasershow van Martin Walhout. Op de oude stenen van het bouwwefk wandelt het 007-logo heen en weer. Rxxim twee jaar geleden pre senteerde Gery Cattoir in de 'servicebioscoop' de vorige Bond-film Golden Eye ook een première. Het doet Rein Schenk van het filmconcern United International Pictures woensdagavond verzuchten: „Gery, hoeveel Bond-films moeten we hier nu nog in pre- mière laten gaan voor die basi liek echt helemaal is gerestau reerd..." Burgemeester Kessen wil in ruil voor een mooi Bond- horloge ('cadeautje!best ver klappen dat het met de actie voor de basiliek de goede kant op gaat. Het streefbedrag is in zicht. In de hal slaan vertegenwoor digers van de 'beau monde' el kaar op de schouder. Gister nog in de beslotenheid van de Rotary, vandaag naar James Bond. Gezien worden, daar gaat het om. Dus deelt Jacques Duerinck visitekaartjes uit. Namens de communicatiefir- ma Ericsson verloot hij na de filmvex-toning een pracht-por- table telefoontje. En dus schudt BMW-verkoper Rien Verbrugge uit Terneuzen vele handen. „Films? Ik val er altijd bij in slaap. Maar in deze film rijden nogal wat BMW's rond..." Duerinck kon ook niet wegblijven. Die telefoons van dat concern zijn erg dominant aanwezig in de film. Mooie film trouwens. door Andries Molengraaf den. Het zijn de kleinere dingen ZIERIKZEE - Chronisch zie ken, hulpbehoevenden, gehan- j dicapten en bejaarden op I Schouwen-Duiveland hoeven i voortaan niet meer alleen op fa milie en kennissen te rekenen als ze praktische hulp of gezel schap nodig hebben. Met ingang van 1 januari kunnen ze daar dankzij het project Vrijwillige Thuiszorg ook vrijwilligers voor inschakelen. Het inititiatief komt van de I Schouwen-Duivelandse afde lingen van het Rode Kruis,Het gaat ons erom mensen met ge zondheidsproblemen hulp te bieden waar familieleden en kennissen, om wat voor reden dan ook, daartoe even niet in staat zijn", zegt projectleider M. L. Snijders van het Rode j Kruis. „Stel dat van een gezin de moeder ziek is. Veel zorg komt dan van de echtgenoot en de kinderen, de zogeheten mantel- j zorg. Als die man nou opeens drie dagen naar het ziekenhuis I moet en er is geen veivangende hulp uit de omgeving, dan kun nen wij ingeschakeld worden. Snijders benadrukt dat het om eenvoudige voxmen van hulp gaat. „Het is absoluut niet de bedoeling om taken van de pro fessionele thuiszorg over te ne men. Nee, wij denken vooral aan het halen van recepten bij de dokter voor mensen die niet de straat op kunnen, voorlezen, boodschappen halen, een rondje i wandelen, de hond uitlaten of gewoon even gezelschap hou- die anders familie of buren zou den doen." Dergelijke vrijwillige hulp be stond op Schouwen-Duiveland al wel, maar was niet goed ge structureerd en vaak inciden teel. Met het project komt daar verandering in. Door de vrijwil lige zorg voor het hele eiland on der te brengen bij één meldpunt, het meldpunt SVOZ (Stichting Vrijwilligers Overleg Zorgsec tor), kan voor elke hulpvraag die vrijwilliger worden inge schakeld die het dichtst bij de vrager woont. Omdat het meld punt bovendien in het gebouw van de Oosterschelde Thuiszorg in Zierikzee zit, is een goede sa menwerking met de professio nele thuiszorg mogelijk. „Hulp vragen die eigenlijk meer op het gebied van de professionele thuiszorg liggen, kunnen wor den doorgespeeld. Dat werkt ook andersom. Er is nu dus dui delijk sprake van samenwer king met de professionele hulp. terwijl die de vrijwilligers voor heen juist een beetje als knoei ers beschouwde." Operationeel Inmiddels hebben zich dertig vrijwilligers voor het project aangemeld. Voldoende, maar meer is altijd welkom, zegt Snij ders. Het project Vrijwillige Thuiszorg gaat officieel op 1 ja nuari van start. Toch is het nu al operationeel. Eerder zij n ook el ders in Zeeland, onder andere namen weliswaar, vrijwillige thuiszorgprojecten van start ge gaan. Onder meer op Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen. opgevallen dat er de laatste tijd minder activiteiten van stropers worden ont dekt. Dat zou wel eens te maken kunnen hebben, suggereexi hij, met het feit dat de veldpolitie is opgeheven. Als gevolg daarvan geven de mensen ook minder tips dooi*. Het is met de stroperij in ieder geval niet meer zo erg als het geweest is, volgens Megens. Overigens hoeven de jagers hun gewe ren volgend jaar niet in het vet te zetten en op te bergen. De LTO-raad Zeeland heeft namelijk met een aantal jachtor- ganisaties, de Nederlandse Bond van Postduivenhouders en de afdeling Zee land van de Vereniging van Nederland se Gemeenten aan de gemeenten ge vraagd een ophokplicht voor postdui ven in te stellen. Dat zou moeten gelden voor de periode vanaf zaterdag 3 janua ri tot en met zaterdag 17 januari. Tevens wordt aan iedere jachthouder gevraagd in zijn eigen jachtgebied in die periode extra jacht op duiven te maken. Daar naast zal aan een dertigtal jagers ver spreid over de provincie worden ge vraagd, extra jacht te maken op verwil derde duiven. Dit is bedoeld om de schade in te tomen die deze dieren vol gens de LTO-raad aanrichten aan de volksgezondheid en aan land- en tuin- bouwgewassen. Gedacht wordt onder meer aan groepen verwilderde duiven die op dorpspleinen en in steden rond zwermen. door Lianne Sleufjes I DEN HAAG - Middelburg is een van de twintig gemeenten die I een proef uitvoeren om sluik bouw tegen te gaan. Sluikbouw is het bouwen door bedrijven I die niet deugen. De controle op malafide bouw bedrijven is nu moeilijk, vol gens staatssecretaris D. Tommei van Volkshuisvesting. Op zijn verzoek voeren de gemeenten het experiment uit. Als de proef bevalt, wil hij er een wettelijke I regeling van maken. Het experi ment duurt een half jaar. De j keuze van de gemeenten is wil lekeurig. Vergunning I De proefgemeenten publiceren voortaan tweewekelijks de bouwvergunningen in het open baar. De gegevens over de bou wer, verkregen van degene aan wie de vergunning is verleend, worden naar de Stichting Be hartiging Algemene Bouwbe- langen gestuurd. De SBAB verwerkt die gegevens. In ver dachte gevallen kan deze stich- i ting om extra informatie vra gen. Als de zaak dan nog niet helder is, kan zij de bouwplaats als verdacht aanmerken en de politie vragen een proces-ver baal op te maken. De SBAB kan dit vervolgens melden aan de Economische Controledienst, I de Fiscale Inlichtingen- en Op- I sporingsdienst en het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. Er bestaat al een regeling om bouwen door malafide bedrij ven tegen te gaan. Er is een Geen extra geld bestrijding muskusrat DEN HAAG - De provincies ge ven geen extra geld voor de be strijding van de muskusrat. Een advies om 25 miljoen gulden uit te trekken voor een tijdelijke, intensieve bestrijding om zo de muskusrat nationaal onder controle te krijgen, leggen zij naast zich neer. Het Interprovinciaal Overleg (IPO) vindt dat een verricht on derzoek te veel op cijfertjes was gericht en dat er niet is gekeken naar hetgeen al is bereikt. Vol gens dat onderzoek was de hui dige bestrijding onvoldoende. Met die 25 miljoen gulden zou den tijdelijk vijftig extra rat tenvangers aangesteld moeten worden om de overlast in negen van de twaalf provincies, waar onder Zeeland, tegen te gaan. openbaar bouwregister, waar bij de afgegeven bouwvergun ningen moeten worden gemeld. Dat register werkt echter niet zo goed, aldus een woordvoerder van Tommei. Het wordt weinig geraadpleegd en gemeenten zien veelal het nut niet dit regis ter bij te houden. Bouwers vin den op hun beurt dat het register slecht toegankelijk is. fotografie Pieter Honhoff. door René Schrier OUD-VOSSEMEER - Het is mooi weer voor de jacht. En het is er ook de tijd voor. Tegen de kerst trekken veel jagers traditiegetrouw het buitengebied weer in. In de eerste plaats omdat de vries kisten met het oog op de feestmaaltij den gevuld moeten worden. Maar ook om de simpele reden dat nogal wat mensen de laatste twee weken van de cember vrije dagen hebben. Het wordt ook dringen, want op 31 de cember loopt de jacht op een aantal diersoorten af. Op patrijzen, hazen, fa zanten, houtduif, zwarte kraai, kauw en ekster mag daarna niet meer gej aagd worden. De jacht op de fazantenhaan, wilde eend, meerkoet, smient, grauwe gans, kolgans en rietgans sluit op 31 ja nuari. Op de vlaamse gaai mag alleen van 15 juli tot en met 30 april gejaagd worden. Het hele jaar* door mag er ge jaagd worden op konijnen, vossen en verwilderde katten. Fazanten Zeeland is bij uitstek een provincie voor de jacht op fazanten en hazen, vertelt de consulent voor Zuid-West Nederland van de Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging, Cees van Hulst. Het feit dat Zeeland een open en vlakke provincie is wil niet zeggen dat het saai is voor de ja gers. De aanwezigheid van een aantal grote polders, vaak van één eigenaar, heeft een positieve invloed op de wild stand in die polders. Van Hulst heeft het over een aantal heel interessante jacht velden. „Eigenlijk heeft ieder gebied interessante aspecten. Het feit dat Zee land open is wil nog niet zeggen dat het daarmee gemakkelijker is voor de jager. Het wild zelf ziet de jagers daardoor ook sneller. Daar komt bij dat fazanten snelle vliegers zijn. Een kaal land wil dus nog niet automatisch zeggen dat het ook gemakkelijk jagen is. Meestal betekent het dat het wild ook weer baarder is." In Zeeland wonen tegen de 2000 jagers, op een totaal aantal van 33.000 in heel Nederland. T. Megens is jachtopziener van de wild beheereenheid Reimerswaal. Hem is

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 33