Belofte fietspad niet nagekomen PZC Aanpak Thools kruispunt begonnen P. Vollaard trekt lijst PvdA Borsele Yerseke zit dit jaar zonder ijsbaan zeeland donderdag 18 december 1997 b 18 Openbaar debat nodig over vermeend racisme bij BBR lezers schrijven Taak van provincie naar tunnel-NV, die met afspraak niet uit de voeten kan Bezwaren tegen opslag hoogradioactief afval Rommelpotten klinken weer in Tholen-stad door René Schrier BOKSSELE - De provincie kan haar toezegging niet nakomen dat nog dit jaar begonnen wordt met een fietspad langs de Mon- sterwegnabij Borssele. Dit laat ste hadden Gedeputeerde Sta ten beloofd in een convenant dat met de gemeente Borsele is afgesloten naar aanleiding van de aanleg van de Westerschelde- tunnel. Echter Rijkswaterstaat, in de vorm van de NV Wester- scheïdetunnel in oprichting, heeft het convenant overgeno men met alle rechten en plichten en het gevolg is dat dit jaar nog niet met het fietspad is begon nen. Volgens de directeur van de tun nelmaatschappij, T. Buis, is de aanleg van het fietspad geen zaak voor zijn NV. Los daarvan is er ook onduidelijkheid over het fietspad. In het bewuste convenant dat de provincie nog heeft afgesloten is er sprake van dat het fietspad wordt aange legd in het kader van een ver- keers- en vervoersplan van de provincie. Maar de provincie heeft dat plan ondertussen van tafel geveegd. Kleine moeite Buis: „Kijk als wij voor de we gen naar de tunnel toch met een deel van de Monsterweg aan de Automobilist laat gewonde fietser achter SINT-JANSTEEN - Een 52-jarige fietser uit Hulst raakte dinsdagavond om streeks 21 uur gewond toen hij door een auto werd aangereden op de Hoofdstraat in Sint-Jan- steen. De man liep hierbij een hoofdwond op en enkele lichte verwondingen, ook werd een hersenschud ding geconstateerd. De automobilist is na de aan rijding doorgereden. De toedracht en oorzaak van het ongeval wordt nog onderzocht. slag gaan is het een kleine moei te voor dat stuk weg een fiets pad aan te leggen, maar dan praten we niet over de hele Mon sterweg. Dat is geen zaak voor de NV Westerscheldetunnel." Buis voegde er wel aan toe dat hij de volgende keer als er bestuurlijk overleg is met de provincie de kwestie aan zal kaarten, om in ieder geval dui delijkheid te krijgen. Tolplein Vertegenwoordigers van de NV Westerscheldetunnel en de ge meente Borsele hebben woens dagmorgen met elkaar gespro ken. Een van de onderwérpen was een vei'schil van inzicht tus sen beide partijen over de in richting van het tolplein dat in de buurt van Borssele aange legd wordt. Dat plein is in de eerste plaats bedoeld als de plek waar automobilisten moeten betalen voor een passage door de tunnel. Maar als het aan de gemeente Borsele ligt komen daar nog andere voorzieningen ook. Zo willen B en W van Bor sele daar graag de discotheek Kiek-ier-is/De Geveltjes uit 's- Heerenhoelc heen verhuizen. Wezensvreemd Wat Rijkswaterstaat betreft kunnen op het tolplein nog wel een carpoolplaats en een 'park- and-ride'-voorziening komen in combinatie met 'een bussta tion. Ook behoren een benzine station en een wegrestaurant eventueel tot de mogelijkheden. Een discotheek gaat wat Buis betreft te ver. Hij vindt een dis cotheek een wezensvreemd ele ment op het tolplein en het mag wat hem betreft zeker niet zo zijn dat men van de discotheek direct de tunnel in kan rijden. ..Het is een beetje aan de rand van wat acceptabel is en mis schien zelfs wel er overheen", vindt Buis. Als het aan hem ligt geeft Borsele allerlei bedrijven die zich bij de tunneluitgang willen vestigen een plaatsje op het nog in te richten bedrijfster rein Sloepoort. Aan de andere kant realiseert hij zich dat de discotheek een concrete wens van het gemeentebestuur is. „Je zit met z'n tweeën om de tafel en als de gemeente daar nou zwaar aan hecht, dan moet het maar. Maar ik blijf er bij dat het we zensvreemd is op het tolplein." door Marco van Barneveld THOLEN - In Tholen-stad is begonnen met de aanpak van het kruispunt Grind weg/Ten Ankerweg en omgeving. De bo men langs de Ten Ankerweg zijn inmid dels gerooid. Na de feestdagen zal aan de kant van de Molenvlietsedijk verder wor den gewerkt aan de aanleg van fiets- en voetpaden. Vervolgens zullen richting de Grindweg^ fietspaden worden aangelegd. Als laatste staat de aanleg van een rotonde op de plek van de huidige kruising op het program ma. In juni volgend jaar, net voor de zo mervakantie, moet het karwei volgens een gemeentewoordvoerder klaar zijn. De komst van de rotonde, het belangrijk ste onderdeel van de werkzaamheden, heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Na ettelijke discussies heeft de raad daar toe in juli van dit jaar ^besloten. Tegen standers (D66, RPF/GPV, WD en CDA) wezen er in het verleden herhaaldelijk op de ruimte te klein te vinden om een echt veilige rotonde aan te leggen. Zij wilden een gescheiden fietspad bij de rotonde, maar dat is met het oog op ruimtegebrek geen haalbare kaart. Het college van bur gemeester bleef, evenals de fracties van SGP en PvdA echter van mening dat een rotonde de best denkbare oplossing fs om de veiligheid te verhogen. doorWendy van der Vliet KRUININGEN - Eeu openbaar debat kan duidelijkheid ver schaffen over de vermeende ra cistische houding van de partij Bewoners Belangen Reimers- waal. BBR-lijsttrekker M. van Overloop opperde deze moge lijkheid in een reactie op de uit spraak van de PvdA in Reimers- waal tegen samenwerking in één college met de huidige BBR- vertegenwoordigers. Volgens Marjan de Koster, se cretaris van de PvdA in Rei- merswaal, zijn de leden van de partij erg ontevreden over de houding van de BBR. Dit kwam naar voren op de ledenvergade ring van de PvdA begin deze week. „De manier waarop de BBR de afgelopen periode ge opereerd heeft staat ons niet aan. Er is gedreigd en er is ook sprake van intimidatie. Ookzijn we niet tevreden over de onaar dige houding van de BBR tegen over de buitenlandse medebe woners van Reimerswaal. Deze zaken hebben ertoe geleid dat we in een volgend college niet willen samenwerken met die partijaldus De Koster. Peuterspeelzaal Vorige week kwam de BBR al in opspraak toen raadslid A Geertse-Filius uit de partij stapte. Zij wenste niet langer deel uit te maken van een partij die heel erg anti-asielzoekers en anti-culturele minderheden is. Directe aanleiding voor Geertse was de rel in Rilland rond de peuterspeelzaal en de huisves ting van de Turkse Kulturele Vereniging. Die vereniging moet uit het gebouwtje waar ze twaalf jaar lang gebruik van heeft gemaakt. Peuterspeelzaal de Doordouwertjes zou samen met de Turkse Kulturele Vereni ging gebruik moeten maken van het oude kleuterschooltje in Ril land. Deze huisvestingsdiscus sie is hoog opgelaaid. Nu komen ook de leden van de PvdA in Reimerswaal met be schuldigingen richting de BBR. Van een samenwerking in een nieuw te vormen college lijkt voorlopig geen sprake. De Kos ter: „In de huidige BBR-verte genwoordiging verwachten we weinig verbetering. We willen graag een wethouder leveren, maar niet ten koste van alles." BBR-lijsttrekker Van Overloop respecteert het standpunt van de PvdA, maar vindt het een slechte zaak voor de democra tie. „Het is ondemocratisch om bepaalde mensen uit te zonde ren, zoals de PvdA dat met ons doet. Maar ik denk niet dat we het op deze manier moeten spe len. Al die politieke spelletjes zijn nergens goed voor. Een openbaar debat lijkt me een goede oplossing, zodat we met de andere partijen en de bevol king alle vragen kunnen beant woorden. Daar ben ik toe bereid, want ik heb niets te ver bergen", aldus Van Overloop. Souburgers willen licht bij Berlijnse Muur OOST-SOUBURG - De Berlijn se muur van Oost-Souburg. Zo wordt de muur van de nieuwe TV-studio van Omroep Zeeland al door buurtbewoners ge noemd. Bewoners van de Poortugaal- straat die tot voor kort via hun brandgang uitkeken op de Ka naalstraat, kijken tegenwoor dig uit op een drie meter hoge muur van baksteen. Met deze muur willen ze best leren leven, maar dan moet Omroep Zeeland wel zoals beloofd de brandgang verlichten. W. Buijs, één van de omwonen den, heeft al bij de omroep aan de bel getrokken. Tot nu toe ech ter tevergeefs. Er is nog geen antwoord.op een brief gekomen. Buijs wil dat de brandgang weer kan worden gebruikt. De hoge muur neemt al het licht vanuit de directe omgeving weg. Met name tijdens deze korte dagen is de donkere brandgang levens gevaarlijk. Naast het tegelpad zitten putten in de grond waar over de gebruikers - waaronder veeLoudere omwonenden - kun nen struikelen. Ook is een veertig jaar oude doorgang naar de Kanaalstraat door het gebouw opgeslokt. Directeur van Omroep Zeeland Flip Feijzegt in een reactie dat eerst de elektriciteit moet wor den aangelegd. Dan pas komt de verlichting. Volgens hem is dat een kwestie I van hooguit een paar weken. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Asielbeleid II Opnieuw en voor de zoveelste keer laat Vermeulen uit Sluis zijn ware aard zien (PZC 13-12). Steeds opnieuw blij f j e na het le zen van zijn racistische brieven met een vieze smaak in je mond zitten. Volgens hem is de WD de enige die het goede voorbeeld geeft. Maar het is niet de WD als partijmaar z'n voorman die dezelfde misselijke ideeën als Vermeulen heeft. Je zou bijna denken dat hij vroeger nog in Zuid-Afrika heeft gewerkt. Niet de 'vele asielzoekers die hun plaats niet weten' zijn de boosdoeners maar lieden zoals Bolkenstein, Janmaat en Ver meulen. Juist nu je de laatste weken de berichten ziet en hoort over de Joodse bezittingen moet je met lui, zoals bovengenoemd, zeer voorzichtig zijn. H. A Joosse Zusterstraat 51 Middelburg Maan Europa Het artikel in de PZC van 12-12 over de ontdekkingen op de Ju- piter-maan Europa, beweert u, dat deze maan ongeveer zo groot is als onze 'moeder aarde'. Dit klopt echter niet. De maan Europa is kleiner dan onze eigen aardse maan, die een diameter heeft van 3476 km. Daar onze aarde een diameter heeft van 12756 Ion, betekent dit, dat Eu ropa ongeveer een kwart van de grootte van onze aarde heeft. Tjerk Westerterp Populierenlaan 3 Middelburg Kerncentrale Dat EPZ zich neerlegt bij slui ting van de kerncentrale in 2004 (PZC, 16-12) lijkt een kwestie van de overwinning gunnen aan de bierkaai. Deze manier van stroomproductie is met draco nische maatregelen veel duur der gemaakt dan redelijk is. Het gevolg is geweest dat hierdoor de veiligste kerncentrale ter we reld ontstond met de hoogste vakkennis. Het is voor de omge ving, Vlissingen incluis, de komende paar duizend jaar on veiliger als deze kerncentrale gesloten wordt. Het soort tech nici dat nu hier weikt kan men goed gebruiken in met zo verre buitenlanden. Met Doel, waar de centrales minder in kwaliteit maar nog wel veilig zijn, wordt een grotere bedreiging gevormd voor Nederlanders dan met Borssele. Over sluitingsacties daar hoort men niets. Uranium erts komt wereldwijd op diverse plaatsen voor in oppervlaktela- gen, het is dus iets waar we reeds lang mee leven. Het is duidelijk nogal laat in de aardgeschiede- nis uit de lucht komen vallen anders zat het gewoon bij de aardkern. Aangezien uranium- gebieden taboe waren voor mensen die er vlakbij woonden kan men veronderstellen dat zij zich van directe gevaren bewust waren. Het inslaan van de ura nium heeft met zijn fall-out kunnen zorgen voor de grote sauriërsterfte en de sprongen in de evolutie, waaronder het ont waken van de mensheid. Alle gevonden dateringen zijn in dat geval vals, de missing-links ver klaard. De verguisde uranium heeft dan scheppend gewerkt voor onze beschaving, zelfs de tegenstanders van de kernener gie zijn er zo een product van. N. A Blomme Ruys de Beerenbrouckstraat 32 Vlissingen Onschendbaar? Het is toch onbegrijpelijk dat een Europarlementariër zijn blijkbaar niet kostbare tijd ver doet met het willen recht trek- ken van een bagatel, namelijk het aanvechten van een boete van een schamele vijftig gulden wegens te hard rijden (PZC, 16- 12). Hij kan dan wel uitgaan van het principe van parlementaire onschendbaarheid, maar gezien elke Nederlander zijn boetes moet betalen, zou het nogal wat eleganter zijn als hij dat ook stilzwijgend deed, en niet strui kelde over zo een flauwigheid. Parlementariërs hebben im mers al faciliteiten genoeg, al was het alleen maar het genot van belastingvrije dranken en sigaretten. Over andere zaken maar te zwijgen. Parlementaire immuniteit: de tijd dat de bood schapper van het slechte nieuws door een vijandelijk heerser werd omgebracht, ligt ver ach ter ons. Naar mijn gevoel moet dit begrip hoognodig op de hel ling. Wim van Gilst Boogerdlaan 23 Jack gestolen TERNEUZEN - Uit een winkel aan de Noordstraat in Terneu- zen werd dinsdag namiddag een jack gestolen. Het personeel kon de dieven, een man en een vrouw, niet achterhalen. foto Willem Mieras De bomen langs de Ten Ankerweg zijn inmiddels gerooid. door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Tegen de ont- werp-beschikking die Covra in Borsele heeft gekregen voor on der meer.de bouw van een op slagruimte voor hoogradioac tief afval, zijn tien bezwaren ingediend. Ze zijn afkomstig van Greenpeace, de stichting Miljoenen zijn Tegen, LTO Zee land, de gemeente Borsele, stichting Leefbaar Zeeland, Ge deputeerde Staten van Zeeland en vier omwonenden. Als er deze week nog bedenkin gen binnenkomen, laat het mi nisterie van Economische Za ken, de vergunningverlener, die ook gelden. De termijn sloot of ficieel vorige week donderdag. Gerechtelijke uitspraken leren dat bezwaren die een week na de sluitingsdatum binnenkomen, ook gelden als zijnde op tijd, al dus een woordvoerster van Eco nomische Zaken. Het merendeel van de reacties is hetzelfde als bij eerdere bezwa ren. Het ministerie verwacht daarom dat het op relatief korte termijn kan reageren op de be zwaren, Officieel staat er een tijd van zes maanden voor. Bij de poging van het ministerie de bezwaren snel af te handelen, speeltmee dat Covra in tijdnood zit. De loods voor hoogradioac tief afval had in 2 0 01 klaar moe ten zijn voor de opslag van op gewerkte splijtstofstaven uit Frankrijk. Dat lukt niet meer. Verzuimd De Raad van State vernietigde in september van dit jaar een daarvoor verleende vergun ning. Er was verzuimd om de minister van Verkeer en Water staat bij de procedure te betrek ken. Dat is in de huidige proce dure rechtgezet. De nieuwe ontwerp-beschik- king geeft Covra toestemming om de loods voor hoogradioac tief afval te bouwen en de be staande gebouwen voor laag- en middelradioactief afval uit te breiden. Bovendien mag Covra van het ministerie ook splijt stofstaven uit de onderzoeksre actoren in Petten en Delft tijde lijk opslaan in een gebouw dat bestemd is voor laag- en mid delradioactief afval. Deze sta ven zijn echter hoogradioactief. Ze worden verpakt in speciale containers. De provincie ageert tegen die tijdelijke opslag. Als de veiligheid daarvan zo goed is als de Covra beweert, dan kan die speciale loods voor hoogra dioactief afval achterwege blij ven, redeneert zij. door Marco van Barneveld THOLEN - Een oude traditie wordt in Tholen-stad nieuw le ven ingeblazen. Ruim honderd kinderen zullen, onder het zin gen van gouwe ouwen als 'klein zieltje', met Oud en Nieuw de rommelpot weer eens flink laten rammelen. Op oudjaarsdag zullen zij 's och tends onder begeleiding van de boerenkapel van Concordia de deuren langs gaan met hun rom melende potten. Voor wie het nog niet wist; de bedoeling is dat daar een kleinigheid in wordt gestopt. „Vroeger was dat een dubbeltje of een kwartje. Tegen woordig kan het natuurlijk iets meer zijn", zegt J. Aalbrechtse van de stichting Tholen-stad Aktief' (TSA), initiatiefnemer van het festijn. De komende rommelpotfanfare is eigenlijk bedoeld om warm te lopen voor de naderende eeuw wisseling. TSA wil die overgang naar het jaar 2000 namelijk al lesbehalve stilletjes laten verlo pen. Aalbrechtse: „Normaal wordt hier niets georganiseerd met oud en nieuw. Maar daar gaan we verandering in bren gen." Enthousiast TSA bezint zich op nog meer ac tiviteiten voor de eeuwwende. De rommelpot-fanfare is de eer ste activiteit waarvan het zeker is dat die er moet komen„Twin tig jaar geleden is er voor het laatst een grote optocht met de rommelpotten geweest. Dat was ook een succes. Nu zijn de kin deren ook weer erg enthousi ast." Tijdens de jaarwisseling 1999-2000 is het de bedoeling de opbrengst van de optocht te be steden aan een goed doel. „We denken eraan om het geld dan bijvoorbeeld aan de Clini- clowns te geven, de clowns die in ziekenhuizen optreden voor kinderen." TSA organiseert de optocht in samenwerking met de Thoolse basisscholen Ter Tolne, Eben- haezer en De Veste. door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Pieter Vol laard, de huidige wethouder van ruimtelijke ontwikkeling, gaat de PvdA-lijst voor de ge meenteraadsverkiezingen in Borsele aanvoeren. De afdeling Boi'sele van de PvdA stelde een kandidatenlijst vast met acht tien namen. Tweede op de lijst is het zittende raadslid, en vroege re wethouder, Rinus de Bart uit Hoedekenskerke. Hij wordt ge volgd door een nieuwkomer op de lijst: huisaxds Conny Mier- mans uit 's Heer Abtskerke. Een nieuwe naam is ook Arno Wit kam uit 's Heerenhoek op vier, in tegenstelling tot de nummer vijf, Hubert Uitterhoeve uit Heinkenszand. Uittei'hoeve is één van de vijf zittende raadsleden in de ge meenteraad van Borsele. Dat geldt ook voor Maud Eveleens uitEllewoutsdijk, die op de zes de plaats terecht is gekomen en voor Adrie Menheere uit Lewe- doxp, die naar de elfde plaats is gegaan, De twee raadsleden hebben te kennen gegeven een raadszëtel niet meer zo heftig te ambiëren. Sloegebied In het verkiezingsprogramma kent de afdeling Borsele van de PvdA een hoge prioriteit toe aan de ontwikkelingen in het Sloe gebied. Economische ontwik keling moet duurzaam zijn evenals de alternatieve manie ren van energieopwekking bij de sluiting van de kerncentrale in 2004. De PvdA Boisele blijft veel waarde hechten aan de ont wikkeling van de Sloerand. De plannen om een Sloebos in te planten zouden moeten worden doorgezet met minstens de helft van de opbrengst van bouwle- ges voor grootschalige ontwik keling in het Sloe. De PvdA inBox-sele wil inspelen op verandei'ende woonwensen en -mogelijkheden door de ver koop van duurdere huxuwonin- geri door de woningbouwcorpo ratie. De opbrengst zou opnieuw moeten worden geïn vesteerd in sociale woning bouw, maar dan zo goedkoop mogelijk. Identiteit De sterke positie van de dorpen op de woningmaxJct moet wor den behouden door te beschex-- nxen wat de dorpen zo aantrek kelijk maakt. Daarom moet nieuwbouw naar aai-d en schaal woi'den aangepast aan de iden titeit van de kernen. 'De buiten kant van een huis is de binnen kant van het dorp', bloklettert het programma een paragraaf verderop. Toch moet het noodzakelijke welstandstoezicht vriendelij- kei; meer oplossingsgericht en inzichtelijker woi'den voor de klanten. door Mieke van der Jacjt YERSEKE - De IJsvereniging Yerseke zit komende winter zonder ijs. Het parkeerterrein bij het bungalowpark aan de Burenpolder- weg, dat altijd werd gebruikt, houdt geen water meer. Het asfalt is zodanig gescheurd dat het water wegloopt. Vorig jaar, toen de ijs- vereniging het terreintje nog wel liet vollopen, ontstond zeer slecht en zelfs gevaarlijk ijs; zogenaamd bomijs. Voorzitter E. Koussemaker van de IJsvereniging heeft eerder al bij de gemeente Reimerswaal aan de bel getrokken over het probleem. „De gemeente begroot herstel van het asfalt op 20.000 gulden. De IJsvereniging kan nooit meer dan tienduizend gulden betalen. Daar komt bij dat het bungalowpark wil uitbreiden en een optie heeft op het parkeei-teerrein. De IJsvereniging noch de gemeente voelen er voor om geld te steken in een zaak die het misschien maar een jaar uithoudt." De IJsvereniging Yei'seke zoekt nu naar een alternatieve locatie. „Wellicht kunnen we er-gens een speelveldje of een sportveldje van een folielaag voorzien. Dan moeten we wel zeker weten dat we het tot in lengte van jaren kunnen gebruiken. Een voorziening van ge meentewege zit er de komende jaren zeker niet in", aldus de voorzit ter. Geen ijs dus, dit seizoen in Yerseke. Koussemaker: „We hebben ge zegd: geen ijs, geen contributie. We hebben 650 leden en die hopen we wel te houden totdat er een nieuwe ijsbaan is gevonden. Het stre ven is dat dat volgend jaar zal zijn." foto Willem Mieras Het asfalt van het parkeerterrein zit vol scheuren, waardoor het water wegloopt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 30