Plan woonzorgflat wordt herzien De mannenclub is voor ingewijden PZC zeeland donderdag 18 december 1997 b 17 Kinderen openen verkeersplein Organisaties oneens over bescherming Borsels schraalland Gemeente buigt voor critici project in Wemeldinge Tholen ontvangt nieuwkomers Video en cd's gestolen in Goes Beloning opsporing vandalen Geld voor vakantiehuis patiëntjes mensenwerk Scholen kunnen milieuzorg in eigen huis verbeteren Automobilist laat gewonde fietser achter Ongewenste vreemdeling door René Schrier WEMELDINGE - B en W van de gemeente Kapelle willen hun plan voor een vier verdiepingen hoog woonzorgcomplex in We meldinge intrekken. Hét is de bedoeling begin volgend jaar met een aangepast voorstel te komen, dat op meer steun van de bevolking van Wemeldinge kan rekenen. Dat is niet de verdien ste van het gemeentebestuur, maar van het feit dat een aantal omwonenden een vier verdie pingen hoog gebouw weigerde te accepteren. Of zoals een van de oudere aanwezigen G. van der Kuijl, woensdagavond op een informatiebijeenkomst in Wemeldinge het verwoordde: „Het is een goede zaak dat de burgers zich hebben laten horen en nog op tijd mee konden pra ten en meedenken." B en W van Kapelle hebben niet de schoonheidsprijs verdiend met de manier waarop ze de voorbereidingen voor het woon zorgcomplex hebben aange pakt. Er moesten besloten vergaderingen van de gemeen teraad (een zogenaamde werk vergadering) en bijeenkomsten achter gesloten deuren van de fractievoorzitters aan te pas ko men om alle neuzen in dezelfde richting te krijgen. Verder was er kritiek op het feit dat de om wonenden niet of te laat over de plannen zijn geïnformeerd. In de voorbereidingen zijn essenti- ele zaken aanvankelijk verge ten, zoals het honorarium van de architect en een aantal isole rende maatregelen, in totaal een slordige half miljoen. Vasthouden Ook in de gemeenteraad was er kritiek, onder meer van de frac tie van Gemeentebelang. Die fractie is nog steeds van mening dat niet het beste plan voor We meldinge is gekozen, zo liet fractievoorzitter P. A Ganse man na de informatieavond we ten: „We moeten kiezen uit de minst slechte. Het vervelende is dat er geen woonzorgcomplex komt als je vast blijft houden aan je bezwaren." Opmerkelijk was verder dat een eerdere sug gestie van omwonenden - om ouderenappartementen boven- het dorpshuis te bouwen - aan vankelijk van tafel werd ge veegd en nu ineens opduikt in het nieuwe plan waarmee het college van B en W wil komen. Het was woensdagavond verrassend om te zien hoe ge makkelijk de bibliotheek, het kruisgebouw, de basisschool en huizen van omwonenden ge sloopt zouden kunnen worden om het. woonzorgcomplex mo gelijk te maken. Alles moest wijken, zo leek het. Terwijl bij voorbeeld de bibliotheek nog in prima staat is en voldoende ruimte biedt. Een nieuwe bi bliotheek zou acht ton kosten, zo was al becijferd. Zeker een tiental varianten kwam voor het voetlicht. De bijeenkomst was dan ook vooral bedoeld als po ging om de mensen die bezwaar hebben gemaakt op andere gedachten te brengen. In het al ternatief van B en W gaat het complex van vier naar drie bouwlagen en wordt een lichte re steenkleur gébruikt. Verder schuift het complex wat meer op in de richting van het dorpshuis. Vandaag (donderdag) wordt er weer een informatiebijeen komst gehouden. Daar is ieder een, voor.zover die door het ge meentebestuur op de hoogte is gesteld, welkom - vanaf 20.00 uur in het dorpshuis. door Marten de Jongh GOES - Feest rond de Beren kuil. Het Verkeersplein-West in Goes werd woensdagmid dag officieel geopend. Samen met enkele kinderen onthulde wethouder C. R. M. M, Linssen (CDA) de nieuwe naam: Tien denplein. Of die naam het zal winnen van de in de volksmond populaire benaming Berenkuil is nog even afwachten. Na de onthulling werden vuurpijlen afgeschoten en ballonnen los gelaten. Kinderen bliezen op fluitjes en zwaaiden met ratels. Het rood-wit-blauw werd in top gehesen. Daarna maakten de genodigden dat zij in de Vip- bus kwamen om de koude lede maten te kunnen warmen. Het verkeer kan al geruime tij d rondjes rijden' maar helemaal af is de rotonde nog niet. Klaar is het verkeersplein pas vol gend voorjaar als de fietsen stalling er staat en de definitie ve toplaag en de belijning zijn aangebracht. In het hart van de rotonde Is nog ruimte over. „Bijvoorbeeld voor een kunst- wei'k", aldus Linssen. De wet houder sprak gisteren trots over de mooiste rotonde van Nederland. „De plek was des tijds zeer onveilig, vooral voor fietsers en kinderen. Ik moest mij wel inzetten voor dat pro bleem." Niet gehinderd door automobilisten kunnen fiet sers nu via tunneltjes onder de rotonde doorrijden. De auto's een verdieping hoger hebben twee rijbanen tot hun beschik king om richting; de gewenste afslag te rijden. De wethouder schoof de kinde ren naar voren als hoofdrol spelers bij de opening. Zowel nu als in de toekomst zijn zij immers belangrijke gebruikers van het. verkeersplein. Alle omwonenden werden bedankt voor het geduld dat zij op brachten gedurende de werk zaamheden. De gemeente heeft bij hen een bloemetje laten be zorgen. Linssen toonde zich opgelucht dat de werkzaamhe den geen grote verkeerstechni sche chaos hebben veroorzaakt het afgelopen j aar. Een compli ment voor de uitvoerders. De aanleg van de rotonde vergde een investering van 3,4 miljoen gulden. De gemeente Goes be taalde zelf het leeuwendeel. De provincie droeg zo'n 770.000 gulden bij. De naam Tienden- plein' herinnert aan de Tien- denschuur die vroeger onge veer op de plek van het verkeersplein stond. Daar werden agrarische producten opgeslagen die boeren afdroe gen als een soort belasting. foto Willem Mieras SINT-MAARTENSDIJK- Enkele tientallen nieuwe inwoners van de gemeente Tholen hebben gisteravond een speciale voorlichtingsbijeenkomst bijgewoond in het gemeentehuis van Sint-Maartensdijk. Daar kregen zij tekst en u itleg over de werkwijze van het Thoolse gemeentelijk apparaat. Elk jaar wordt voor de 'nieuwe Tholenaren' zo'n bijeenkomst georga niseerd. Tot nu toe werden dit jaar 651 nieuwe inwoners geteld in Tho len, volgens een gemeentewoordvoerder éen 'normaal' aan tal. Vorig j aar werden er bij voorbeeld 744 nieuwe i nwoners geteld en het jaar daarvoor waren het er 841„Dat het er nu nog wat minder zijn komt omdat we nog maar tot 1 november hebben geteld. Daar komt nog wel wat bij." Dat slechts een klein percentage van de nieuwe inwoners op de informatiebijeenkomst afkomt is volgens de woordvoerder gebruikelijk. „Niet iedereen is daarin geïnteresseerd. Bovendien zitten er onder nieuwe inwoners ook altijd heel veel mensen die al eer der in de gemeente hebben gewoond. Die weten dan wel hoe het werkt." GOES - Uit een woning aan de Monnetstede in Goes werden dinsdagavond zestig cd's gestolen en een videorecorder. De inbrekers kwamen binnen door een deur te forceren. De waar de van de gestolen goederen is niet bekend. WOLPHAARTSDIJK - De eigenaar van Kouters Botenshop uit Wolphaartsdijk, D. C. Kouters, heeft duizend gulden belo ning uitgeloofd voor degene die inlichtingen kan geven over de bekladding van zijn eigendommen in de nacht van 15 op 16 december. In die nacht wex'den een aantal speedboten, de garagedeuren en de pui bij Kouters Botenshop overgoten met rode verf. On dernemer Kouters schat de schade op enkele tienduizenden guldens. „Ik heb geen idee waarom iemand zoiets zou doen", verklaart Kouters. „De politie vermoedt dat het iemand is die mij hier weg wil hebben. Ik zit hier al zes jaar jnet deze zaak en ik heb met niemand problemen, maar het ziet er wel naar uit dat het iemand geweest is die speciaal mij wil raken De rode verf is zomaar uit de pullen over de boten uitgegoten. „Er zijn erbij die twee kleuren hebben, met metallic en een linnen kap, overal zit die verf op. Plet kost me duizenden gul dens om dat schoon te maken en over te spuiten. Die beloning loof ik niet uit omdat ik geen vertrouwen in de politie heb, die doen ook hun best. Maar ze hebben net zomin als ik een aan knopingspunt. Wie weet, heeft iemand wat gezien", aldus Kouters. RENESSE - De stichting vakantiehuis Thuredriht heeft van de stichting Help Colin Breas een cheque ontva ngen ter waar de van 29.500 gulden. Met het geld wil de stichting een' deel van de bouw financieren vaneen nieuw vakantiehuis voor ge zinnen met kinderen met kwaadaardige aandoeningen zoals kanker of leukemie. De stichting Help Colin Breas is met de overhandiging van de cheque in feite opgeheven. Begin jaren negentig werd de stichting opgericht door naasten van wijlen Goesenaar Colin Breas, een jongen die destijds aan kanker leed. Het zag er indertijd naar uit dat de jongen alleen nog maar kon worden geholpen met een nieuwe, peperdure be handelmethode, waarvoor hij echter niet verzekerd was. De speciale stichting die werd opgericht had via allerlei acties enkele tonnen bij elkaar vergaard. In 1994 overleed Colin ech ter. Voor het resterende bedrag is nu een bestemming gevon den. door Anita Hoekman door René Schrier GOES - Het milieubeleid van de scholen op Zuid-Beveland en Tholen kan beter. Dat blijkt uit een onderzoek van het Samen werkingsverband uitvoering Milieutaken Zuid-Beveland en Tholen (SMZT). Het onderzoek was gericht op zogenaamde be drijfsinterne milieuzorg. Het moet gezien worden als de voor bereiding voor twee projecten die in januari in Goes beginnen. In totaal zijn 41 scholen aange schreven en hebben er 31* geant woord. Uit deze inventarisatie is geble ken dat de gescheiden inzame ling van afval uit het restafval op verschillende scholen verbe terd kan worden. Zo was er on der meer onduidelijkheid over de vraag of het gescheiden afval van scholen wel wordt opge haald. Datblijktwelhet geval te zijn. Verder kunnen scholen bij het inkoopbeleid ook beter let ten op milieuvriendelijke pro ducten. Wat wel in orde is, is de papierinzameling op de meeste scholen. Verder worden meestal ook de batterijen wel apart ge houden, evenals het klein ge vaarlijk afval. Energiebesparing Uit de eerste resultaten van het onderzoek blijkt dat twintig scholen al eens iets aan milieu zorg hebben gedaan; elf scholen al aan energieregistratie doen; 23 scholen aan praktische ener giebesparing doen; dertien scholen rekening houden met het milieu bij inkoop van mate rialen en slechts vijftien scholen gft-afval apart inzamelen. In totaal 30 scholen van de 31 die ihebben meegedaan aan het on derzoek zamelen oud-papier in. Om scholen verder op weg te helpen bij hun interne mileu- ;zorg gaat het SMZT samen met de gemeente Goes twee school- iprojecten inzetten. Het gaat om een project over energiebespa ring en een project over afval preventie. Als de projecten geslaagd zijn op twee proef scholen kunnen ze op meerdere scholen in de regio Zuid-Beve land en Tholen worden opgezet. V oorbeeldfunctie De gemeenten die tot het sa menwerkingsverband horen, iwillen dat er voor al hun gebou- jwen, waar ook scholen onder vallen, een bedrijfsintern mi- lieuzorgplanis. Dat heeft te ma- Jcen met het feit dat gemeenten op dit terrein een voorbeeld functie menen te hebben. doorCaroline Moerland HEINKENSZAND - Land bouw en natuurbeschermings organisaties zijn het niet eens over de manier waarop zogehe ten schraallanden in de ge meente Borsele het best kunnen worden beschermd. Om de na tuurgebiedjes (veelal bloemrijk gras) tegen verzuring te be schermen, is dit voorjaar een verordening vastgesteld. Om dat deze regelgeving de boeren in het gebied beperkt in de bed rijsvoering, vond de gemeente raad dal landbouw en natuur beschermingsorganisaties nog dit jaar een convenant moesten sluiten. Tot nu toe hebben de partijen echter geen overeen stemming bereikt. Net als voor bloemdijken geldt voor schraallanden dat ze arm zijn aan voedingsstoffen. Dat maakt dat bijzondere planten en bloemen zich op dergelijke gronden thuisvoelen. De gebie den zijn dan ook gevoelig yoor verzuring (door een te hoog ge halte aan stikstof en ammoniak in de bodem). Om dergelijke gronden te beschermen is er de Interimwet Ammoniak en Vee houderij. Het maken van regels voor verzuringsgevoelige gebie den kleiner dan vijf hectare heeft het Rijk echter overgedra gen aan de gemeenten. Verzuring Zo heeft Borsele dit jaar een ver ordening gemaakt voor de be scherming van gebieden die ge voelig zijn voor verzuring, zoals bloemdijken en schraallanden. De gemeenteraad stelde echter als voorwaarde dat er voor 19 9 8 een convenant voor schraallan den zou komen, net zoals dat er is voor bloemdijken. Zo'n over eenkomst tussen landbouw- en n a tuurb es c her mingso rganis a- ties biedt de mogelijkheid om onderlinge afspraken te maken, zodat de verordening niet hoeft te worden toegepast. Akker bouwers die hun bedrijf willen uitbreiden door vee te gaan hou den, kunnen daar bijvoorbeeld tegenover stellen dat ze maatre gelen nemen om de voor verzu ring gevoelige gebieden te be schermen. Een meerderheid van de ge meenteraad koos voor zo'n overeenkomst om de landbouw ruimte te kunnen blijven geven om uit te breiden. Als het conve nant er niet komt, gelden name lijk de door boeren als beper kend ervaren voorwaarden uit de pas gemaakte verordening. Natuurmonumenten en de Zeeuwse Milieufederatie voelen echter niets voor een convenant voor de schraallanden. „Schraallanden zijn niet te ver gelijken met bloemdijken", zegt districtsbeheerder ing. G. de Groot van Natuurmonumenten. „Bij een dijk kan het teveel aan voedingsstoffen wegspoelen, in het geval van schraallanden kan dat zich alleen maar ophopen." Verder, kunnen volgens De Groot de maatregelen die de landbouw zou kunnen nemen ter bescherming van de schraal landen het verlies aan natuur waarden niet compenseren. Tenslotte wil Natuurmonumen ten een goede regeling omdat het aantal schraallanden zich in de toekomst nog wel eens zou kunnen uitbreiden als gevolg van de geplande natuurontwik keling in het gebied. Bij een mogelijk convenant zijn behalve gemeente, Natuurmo numenten en ZMF nog enkele andere partijen betrokken. Het gaat om het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, de provincie, land bouworganisatie LTO Zeeland en de milieu-inspectie. Bestuur ders van deze zes organisaties gaan in januari weer met elkaar om de tafel gaan zitten. SINT-JANSTEEN - Een 52-ja- rige fietser uit Hulst raakte dinsdagavond omstreeks 21 uur gewond toen hij door een auto werd aangereden op de Hoofd straat in Sint-Jansteen. De man liep hierbij een hoofdwond op en enkele lichte ^verwondingen. Ook werd een hei'senschudding geconstateerd. De automobilist is na de aanrijding doorgereden. De Toedracht en oorzaak wor den nog onderzocht. SAS VAN GENT - In Sas van Gent heeft de politie woensdag avond een ongewenst verklaar de vreemdeling aangehouden. Deze dertigjarige man werd in gesloten in afwachting van zijn uitzetting naar het Tand van herkomst. Eén keer per jaar komen de zestig mannen van het cloveniersgilde in Sckerpenisse bijeen. In de gildeweek, de week na Pinksteren, drinken ze vier dagen lang bier, eten ze eieren en lap pen ze de gilderegels aan hun laars. En kel en alleen om de kas te spekken. Voor buitenstaanders een 'vreemde vereni ging', maar ook een unieke. Voor inge wijden, zoals deken H. Suurland, een gilde die in één zucht genoemd moet worden met Seherpenisse. Een mann enclub die zijn weerga in Nederland niet kent. Al twintig jaar is H. Suurland deken van het cloveniersgilde in Seherpenisse - de opperbevelhebber. Als achttienja rige werd hij in 1953 tot het gilde toege laten en sinds die tijd is hij apetrots een gildebroeder te zijn. Zijn taak als deken is de orde onder de manschappen te be waren. Hij ziet erop toe dat de leden zich aan de reglementen houden en de tradities niet worden gebroken. Zo mag er in de gildekamer bovenin het ge meentehuis niet gevloekt worden. Suurland: „De zestig leden komen om met elkaar bier te drinken. Er wordt geen ruzie gezocht, niet gescholden. Er wordt alleen bier gedronken. Geen bor reltje, geen whisky, maar bier. Jubileum In het vierhonderdjarige bestaan van het cloveniersgilde is de vereniging sterk geworteld geraakt in de samenle ving van het dorpHet gilde werd opge richt om Scheipenisse tegen vijanden te bewaken. Het. gilde vantegenwoor- dig houdt alle tradities hoog, maar heeft zijn originele taak verloren. De mannen van het dorp staan doorgaans te trappelen van ongeduld om opgeno men te worden in het gilde. Er is zelfs een wachtlijst, want het cloveniersgil de mag nooit meer dan zestig leden tel len. Suurland: „Je moet minstens acht tien jaar oud zijn, tenminste een jaar in Seherpenisse wonen en het mannelijk geslacht hebben. Wil je lid worden dan moet je wachten tot er een broeder sterft of verhuist. Anders kom je er nooit tussen." Boete Vrouwen en klompen zijn taboe in de gildekamer. „Er zijn wel vrouwen bin nen geweest hoor, journalisten bijvoor beeld. Maar mijn echtgenote is er in al die jaren lidmaatschap nog nooit bin- nengeweest. Of ze daar moeite mee heeft? Als vrouw van een gildebroeder weet je dat het een mannengenootschap is. Zo is het altijd geweest.De tradities zijn heilig binnen het cloveniersgilde. Geen vrouwen, geen klompen, niet Deken H. Suurland van het cloveniersgilde in Seherpenisse: Er wordt alleen bier gedronken. Geen borreltje, geen whisky, maar bier." foto Willem Mieras vloeken, alleen bier drinken tijdens de gildeweek - die in oeroude tinnen kan nen uitgeschonken wordt -, eieren eten, niet meer dan zestig leden en op de koop en verkoop van goederen in de gildeka mer staat een boete. Niets kopen en verkopen dus als jein de gildekamer bent. De enige traditie die veelvuldig gebx'oken wordt. De boetes voor handelen lopen de laatste jaren de spuigaten uit. De gildebroeders nemen expres spullen mee om te verkopen. De ken Suurland kan zich er niet druk om maken. Hij moedigt zijn manschappen zelfs aan de regels te breken. „.Natuur lijk doen ze het expres. Zo wordt de kas gespekt. Het is een van de weinige bron nen van inkomsten die we hebben. Een fles wijn van vier gulden brengt in de gildekamer al snel twintig gulden op. Zowel de koper als de verkoper krijgen een boete en dat geld belandt samen met de twintig gulden in de kas. Hoe hoog de boete is? Veertig cent. Traditie Het cloveniersgilde is als we kijken naar de inhoud van de kas zeker geen rijke vereniging. De leden betalen twintig gulden contributie. „Daar drinken ze van woensdag tot en met za terdag bier van." En het gilde heeft een stukje land in bezit waar ze nog wat pacht van ontvangen. Arm of toch niet? Het gilde heeft heel wat antieke stuk ken in haar bezit. De eeuwenoude vlag met het wapen, de vier tinnen bierkan nen en een prachtige zilveren adelaar uit 1630. „Die komt. op de kist van een gildebx'oeder te liggen als we hem naar het graf dragen. Tenminste... dat is de traditie. Eigenlijk hebben we dat dit j aar weer voor het eerst gedaanToen is er een broeder bij een brand om het le ven gekomen. Een gx'oot verlies. Zijn vi'ouw vroeg of we dat wilden doen. Nu wil ik de zilveren adelaai'traditie weer invoex-en. Het is een mooi afscheid." „Het klinkt hard, maar de enige manier om toegelaten te worden is als er een broeder vertrekt. Of dat nu om verhui zen gaat of om iexnand die komt te over- lijden. We mogen de zestig xiiet .overschx-ijden. Dat is de enige manier waarop er plaatsen vx-ijkomen." Vier dagen bier drinken, eieren etexx en veel. heel veel boetes oplopen blijft de man nen van Schex-penisse tx-ekken. Of het nu om het bier te doen is, om het uni form of omdat er geen vrouwen toegela ten worden? Suurland kan het eigenlijk niet verklaren. „Het cloveniersgilde hoort gewoon bij Seherpenisse. Zekun- nen na vierhonderd jaar niet meer los worden gezien van elkaai'. Dat zal het wel zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 29