Dijkgraaf leert zonder te spelen PZC Kr ook: Romme niet ter discussie Van Meggelen even 'wereldnieuws' Ajax favoriet voor deel met Spartak Ex-prof Hoeks zit al maand in de cel Boateng voor vier jaar naar Coventry Schaker Van Wely nadert kwartfinale sport donderdag 18 december 1997 23 Vlissingse volleyballer geniet bij Oranje Club Brugge blijft ongeslagen Tsjechië tegen Brazilianen Nigeria kiest voor Milutinovic Brands technisch manager RKC Sampras sportman van het jaar Dugarry terug naar Frankrijk AZ gaat in aandelen Oorbeet Tyson sportmoment van het jaar door Rolf Finders ROOSENDAAL - John Hoeks, oud-speler van onder meer PSV, NEC, FC Zürich, RBC en onlangs Beerschot, zit in de cel. Hij wordt sinds 24 november vastgehouden in het huis van bewaring in Breda. De 27-jari ge Eindhovenaar werd opge pakt op verdenking van heling en het plegen van meerdere diefstallen. Hoeks moest dit jaar al voor de rechtbank in Antwerpen ver schijnen omdat hij werd ver dacht van het leegroven van een container vol met cd's bij de grensovergang Hazeldonk. Dat delict pleegde hij in 1995. Hoeks heeft altijd ontkend. De voetballer kwam er af met een boete. Handelsgeest Bij het Roosendaalse RBC stond Hoeks er volgens enkele spelers om bekend dat hij re gelmatig aantrekkelijke spul len tegen een zacht prijsje aanbood. „Dan kwam hij bij voorbeeld met Nintendo's aan zetten, van die kleine spelcom puters. Je kon aardig wat bij hem krijgen.Die handelsgeest leverde Hoeks bij RBC de bij naam 'Johnny Container' op. „Er viel kennelijk regelmatig iets van de vrachtwagen af." Zijn vriendin Petra: „John is onschuldig, maar wanneer hij vrijkomt, weet ik niet. Dat kan een maand duren, maar ook een half jaar." RBC brak eind oktober met de langharige middenvelder, die op amateurbasis voor de club uitkwam. Beide partij en waren op elkaar uitgekeken. Een dag na de breuk hing Beerschot al bij Hoeks aan de lijn. Het was snel rond. Maar na twee duels meldde hij zich ziek, terwijl hij al vast zat. Twee weken gele den kreeg zaakwaarnemer Kees van Vossen een telefoon tje van de vriendin van Hoeks, waarbij ze hem de waarheid opbiechtte. Van Vossen, die voor vijftig spelers 'zaken doet', was geschokt. „Dit vind ik heel vervelend. Voor Beer schot en voor mij. Nee, ik wist helemaal niets van zijn prak tijken, anders had ik John nooit begeleid. Ze zetten niet zomaar iemand vast. Dit moet al een tijdje spelen. En als hij schuldig is, dan breek ik met hem. Beerschot heeft Van Vos sen laten weten dat de club geld wil zien. Hoeks heeft na- mêlijk tekengeld ontvangen en Beerschot kan elke frank goed gebruiken. De club werd afgelopen zomer onder curatele gesteld vanwe ge grote financiële problemen. De spelerssalarissen konden op een gegeven moment zelfs niet meer worden betaald. Bar ry Hulshoff, vorig seizoen nog trainer, stapte voortijdig op. GPD door Richard Thannhauser AMSTERDAM - In het domein van de reuzen is Turkije letter lijk klein Duimpje. De anony mus in het internationale vol- leybaleircuit was gisteren in Amsterdam op bezoek bij Olympisch kampioen Neder land. Kanonnen voer voor Oran je, luidde de algemene verwach ting. Maar tot ieders verrassing hielden de Turken Nederland - de ploeg waarin de in Vlissingen geboren Timo Dijkgraaf als bankzitter debuteerde - bijna twee uur bezig. Nederland won wel met 3-0 (16-14, 15-13, 15- 12) maar daarmee was alles ge zegd. Timo Dijkgraaf kon er niet mee zitten. Van hem mocht de eerste kennismaking met Oranje best lang duren. Je zag hem genieten van zijn eerste ervaringen als international. Tijdens de partij legde hij constant zijn oor te luister bij oude rot Peter Blangé, die gisteren eveneens buiten de basis bleef. Dijkgraaf: „Een man als Blangé heeft alles mee gemaakt. Er ontgaat hem niets van wat er in het veld gebeurt. Van zo iemand kun je alleen maar leren." Dat Timo Dijkgraaf gisteren het Oranje shirt met rugnummer drie mocht aantrekken, was een surprise. En niet in de laatste plaats voor hemzelf. „Ik heb driëeneenhalve maand niets ge daan, omdat ik de ziekte van Pfeiffer had. Vier weken gele den ben ik weer gaan trainen, maar in de eredivisie heb ik nog geen wedstrijd gespeeld." Hij keek dan ook raar op, toén bondscoach Toon Gerbrands zondag aan de lijn hing. „Nee, een uitnodiging voor Oanje had ik absoluut niet veracht. Maar er waren veel mensen afwezig en zoveel alternatieven voor de positie van passer/loper zijn er niet. Daarom kwam hij bij mij terecht. Wel zei hij er direct bij, dat ik niet aan spelen zou toeko men, calamiteiten daargelaten. Maar dat maakte mij niets uit. Het is toch al fantastisch om er bij te zijn." Nuchter Dinsdag meldde Dijkgraaf zich voor het eerst bij de selectie. ,Dat is toch wel spannend, want jongens als Bas van de Goor en Peter Blangé kende ook ik al leen van de tv. Maar zenuwach tig was ik geen moment. Ik schiet niet zo gauw in de stress. Bovendien was ik niet de enige debutant. Justin Sombroek en Luc de Nijs waren er ook voor heteerst bijEn die ervaren j on- gens... Ach, we werden meteen in de groep opgenomen. Moet ook wel, want als je bij Oranje komt, bestaat altijd de kans dat je toch aan spelen toekomt." Met zijn uitverkiezing voor Oranje is Dijkgraaf opnieuw een stukje dichter bij de top ge komen. En dat bevalt hem uit stekend. „Het volgende doel is speeltijd krijgen, maar daar over maak ik me nu niet druk. Stel dat het nooit zo ver komt. Dan is mijn volleyballoopbaan echt niet mislukt, hoor. Eerlijk gezegd ben ik niet iemand, die zichzelf doelen stelt. Ik ben nuchter. Ik laat gewoon alles op me afkomen." Voor Dijkgraaf is er dan ook meer dan volleybal. „Ik hoop op korte termijn mijn studie bewe gingstechnologie af te ronden. En daarna zou ik graag een paar ochtenden in de week gaan wer ken. Dan blijft er voor het vol leybal nog tijd genoeg. Stel dat ik ooit een vaste plek in Oranje krijg, dan wordt het misschien een ander verhaal. Maar voorlo pig is dat niet het geval. Ik blijf dan ook gewoon in de zomer beachvolleyballen. Over twee weken is Dijkgraaf opnieuw van de partijwant ook tegen België, op 30 december in Eindhoven, kan Gerbrands geen beroep doen op een aantal internationals. Ook dan zal Dijkgraaf waarschijnlijk niet aan spelen toekomen. Het zal hem een zorg zijn. „Als ik er maar bij ben." VlissingerTimo Dijkgraaf in het shirt van Oranje. foto Hans Steinmeier/ANP BRUSSEL - Club Brugge blijft de ongeslagen lijstaanvoerder in België. Club won gisteren het inhaalduel tegen de nummer achttien FC Antwerp met 1-0. In de vervallen Bosuil werd het 1-0 voor de koploper door een treffer van Jban. Door de over winning heeft Club Brugge een enorm gat geslagen met de nummer twee Harelbeke. Na zestien duels hebben de Brugge- naren 44 punten. Harelbeke heeft er dertien minder. Antwerp blijft laatste met het trieste aantal van acht punten. ANP RIYAD - Tsjechië heeft zich gemakkelijk geplaatst voor de halve finales van de Confederatiebeker in Saucli-Arabië. De finalist van het EK voetbal 1996 maakte korte metten met de Verenigde Arabische Emiraten. De Tsjechen ontmoeten mor gen in de halve finales Brazilië. De andere halve eindstrijd gaat tussen Uruguay en Australië. Tsjechië pakte de Emira ten in met 6-1. Smicer maakte voor de Tsjechen drie goals, Nedved twee. Obajd hielp een handje door in eigen doel te schieten. Voor de Emiraten redde Altalyam de eer. Uruguay klopte Zuid-Afrika met 4-3. De Zuid-Amerikanen werden groepswinnaar, zonder puntenverlies. RTR/ANP LAGOS - De geheimzinnige strijd om de vacature van bonds coach van het Nigeriaanse voetbalelftal lijkt ten einde. De voetbalbond heeft bekend gemaakt dat keuze is gevallen op de Joegoslaaf Bora Milutinovic Demilitaire regering stemt in met de komst van Milutinovic, die nog wel zijn contract moet ondertekenen. Milutinovic, die in november als bondscoach van Mexico werd ontslagen, volgt de Fransman Philippe Troussier op. Jo Bonfrère was ook in de race voor het trainer schap, maar viel af omdat de bond vreesde dat president Aba- cha zijn uitverkiezing zou verbieden. Milutinovic leidde Mexico bij het WK in 1986 naar de kwartfinales en bereikte met Costa Rica in 1990 en de Verenigde Staten in 1994 de achtste finales. SID UTRECHT - Marcel Brands volgt Bert Jacobs op als technisch manager bij RKC. Hij combineert die functie met zijn werk zaamheden als commercieel manager. Het bestuur van RBC zette Jacobs vorige maand op non-actief. De voormalige tech nisch manager heeft de club tot morgen de tijd gegeven een re geling met hem te treffen. Als de Waalwijkse club niet rea geert, spant Jacobs bij de KNVB een arbitragezaak aan. Zijn advocaat mr. Eric Vilé heeft dit gisteren gezegd. ANP COLORADO SPRINGS - Tennisser Pete Sampras is door het Amerikaans Olympisch Comité gekozen tot sportman van het jaar. Sampras sloot dit tennisjaar, voor de vijfde opeenvol gende keer, af als nummer één van de wereld. De 26-jarige Amerikaan won in 1997 acht toernooien, waaronder de Au stralian Open en Wimbledon. Sampras is de eerste tennisser die de onderscheiding wint. Tweede eindigde atleet Allen Johnson, derde werd Todd Eldredge. Het comité koos kunst rijdster Tara Lipinski tot sportvrouw van het jaar. Belga MARSEILLE - Olympique Marseille en Barcelona hebben een principe-akkoord bereikt over de overgang van interna tional Christophe Dugarry naar de Zuid-Franse club. Dat heeft Roland Courbis, trainer van Olympique, gisteren ge zegd. Dugarry ondergaat morgen een medische test. Daarna ligt een contract van 4,5 jaar voor hem klaar. AFP van onze sportredactie ROTTERDAM - George Boa teng tekent vandaag in Enge land een vierjarig contract bij Coventry City. De verdediger van Feyenoord gaat met onmiddellijke ingang aan de slag bij de club uit de En gelse Premier League, waar hij als verdedigende middenvelder of als vleugelverdediger gaat opereren. Feyenoord ontvangt bijna 1 miljoen gulden voor de van oorsprong Ghanese voet baller, die op Varkenoord werd opgeleid. Boateng vloog gisteren met zijn vriendin en zaakwaarnemer Si- gi Lens naar Coventry om de laatste onderhandelingen te voeren met manager Gordon Strachan. In de avonduren had hij een diner met voorzitter Bri an Richardson om de transfer te beklinken. Boateng wordt bij 'Sky-blues' een van de best betaalde spelers. De kans bestaat dat hij zaterdag al zijn debuut maakt voor de club uit de Midlands in het com petitieduel bij Liverpool. Van daag heeft hij ook zijn medische keuring ondergaan en zou hij op zoek gaan naar een woning. Feyenoord heeft op het laatste moment nog geprobeerd de spe ler voor vier jaar vast te leggen, maar de aanvoerder van Jong Oranje vond een vertrek naar Engeland veel interessanter. Boateng treedt daarmee in het spoor van vele andere Neder landse voetballers, die op dit moment furore maken in de Pre mier League. Voorzitter Ri chardson: „Coventry City wil uitgroeien tot een serieuze sub topper. We versterken ons op al le fronten. George is de eerste van een buitenlandse aankoop, we gaan een nieuw stadion bou wen om ons daarmee te verzeke ren van een mooie toekomst." GPD van onze sportredactie HEERENVEEN - Gianni Rom me kan vanavond tijdens de NK afstanden in Heerenveen zijn Olympische nominatie voor de vijf kilometer niet omzetten in een startbewijs voor de Winter spelen in Nagano. De Bi-abander is geveld door de griep en moet het bed houden. Of hij zondag in actie komt op de 10 kilometer is onzeker. Tijdens de nationale afstandskampi oenschappen worden de Olym pische tickets verdeeld. Op de vijf kilometer in Nagano mogen drie Nederlanders uitkomen. De winnaar van de afstand is ze ker van de Spelen, de overige twee plaatsen zijn bespreekge- vallen. Romme is sinds twee weken we reldrecordhouder op de vijf ki lometer (6.30,33) en hoeft zich daarom geen zorgen te maken over deelneming aan de Olym pische Spelen, vindt Ab Krook, topsportcoördinator van de Ne derlandse schaatsbond. „Hij is Nederlands beste op dit mo ment zei Krook gisteren. „Persoonlijk vind ik dat ze niet moeilijk moeten doen. Daarom zijn er destijds aanwijsplaatsen in het leven geroepen. Dit is nu zo'n voorbeeld waarom dat is gebeurd. Als hij nu een 1500 me ter specialist was geweest, zou het moeilijker zijn geweest om dat de concurrentie op die af stand veel groter is", aldus Krook. NK afstanden. Loting eerste dag. "Vrouwen, le 500 nieter, le ril: Van Meggelen - Bollaart; 2e rit: Roguls- ka - Leever, 3e rit: Bakker - Schin- genga; 4e rit: Elke Zijlstra - Straat hof; 5e rit: Zwolle - Nuyt. 6e rit: Ponjee - Oonk; 7e rit: Timmer - Kootstra, 8e rit: Cramer - Wijsman. Mannen, 5000 meter, le rit: Van der Gun - De Wit; 2e ril: KleinHesselink - Uytdehaage; 3c rit: Stam - Land man; 4e rit: Bekers - De Jager; 5e rit: Buitelaar - Rohling; 6e rit: Ritsma - Rykkje; 7e rit: Verheijen - Postma: 8e rit: Zandstra - Nijboer; 9e rit: Beulenltamp - De Jong. GPD/ANP ALKMAAR - AZ gaat 10.000 aandelen uitgeven van 5000 gulden. De 50 miljoen moeten de gezon de financiële basis garanderen voor de club die op termijn een stabiele subtopper in de eredivi sie wil wordenMomenteel is AZ koploper in de eerste divisie. Het startsein voor de emissie werd gisteren gegeven door voorzitter Scheringa, ANP Schaatser wint eerste marathon op natuurijs van onze sportredactie VEENOORD - Zodra de giertank van een boer uit Veenoord water spuit, keren de marathonschaatsers terug naar het Drentse dorpje Veenoord. De plaatselijke speedwaybaan, die in één nacht bij een temperatuur van min acht is ondergespo ten met tweehonderdduizend liter water, heeft een grote aantrekkingskracht op de rijders. Allemaal willen ze er bij zijn: de eerste marathon op natuurijs. De winst ging naar Rob van Meggelen. Hij toonde zich gistermiddag in de eindsprint de snelste van een kopgroep van negen man. Yep Kramer en Heico Bouma werden respec tievelijk tweede en derde. Natuurijswedstrijden worden vaak geas socieerd met mooie sfeerplaatjes van win terse landschappen. Liet decor in Veen oord is echter verre van mooi. Het heeft veel overeenkomsten met een onoverdek te kunstijsbaan. Alleen de vriesmachines ontbreken. De marathon op natuurijs is „wereldnieuws". Zes cameraploegen, dertien fotografen en een twintigtal jour nalisten rukten uit. Het is de eerste en mo gelijk de laatste wedstrijd van dit seizoen en daar moet verslag van worden gedaan. Van Meggelen wist niet wat hem over kwam. De Drentse ijsvereniging Nieuw-Amster- dam/Veenoord heeft al jaren een abonne ment op schaatsprimeurs. Dit jaar bleef de concurrentie tot tevredenheid van voorzitter Bram Jager voor de elfde keer opnieuw achter. „Het is een virus dat bij lage temperaturen begint te werken. In 1986 waren we de eersten die in Neder land een marathon op natuurijs organi seerden. Het is vanaf die tijd een prestige- strijd geworden. Het heeft een groot voordeel om een primeur te hebben. Je bent dan verzekerd van een kwalitatief groot en sterk peloton." En inderdaad, massaal (71 deelnemers, vanwie 41 A-rijders), reisden de mara thonschaatsers naar Veenoord. Behalve veel publiciteit viel er ook nog veel geld te verdienen. De bestuursleden hadden hun spaarpotten speciaal voor de marathon stukgeslagen. Winnaar Van Meggelen kreeg ongeveer ééntiende uit de prijzen- pot van 10.000 gulden. De rit over één uur en tien ronden was een zware. De harde oostenwind zorgde voor een slijtageslag. Het was opvallend dat twee rijders vroeg in de wedstrijd de aan val kozen. Stam en Huizebosch reden een half uur voor het peloton uit. De twee waaghalzen werden achtervolgd door Henk Angenent. De immense inspanning werd echter niet beloond. Kort na de neu tralisatie gingen Bouma en De Vries op avontuur. Het tweetal ringeloorde het pe loton. Een jachtgroep met zes rijders, on derwie Van Meggelen, Kramer en Ange nent haalde dezelfde stunt uit. De negen koplopers bleven bij elkaar. In de eind sprint was Van Meggelen de slimste. ANP van onze sportredactie GRONINGEN - Loek van Wely nadert de kwartfinale van het kandidatentoernooi van het WK-schaken. De Tilburgse grootmeester versloeg de sterke Bulgaar Georgiev met speels ge mak. De Nederlander verwierf zich met deze bliksemzege een mooie uitgangssituatie voor een plaats bij de laatste acht. De manier waarop Van Wely Georgiev van het bord zette, oogstte alom bewondering. Een Dame-Indische opening werd door Van Wely krachtig opgezet en na de witte pion-opstoot 18. d5 stond zwart al op de rand van verhes. Georgiev zat gebroken achter het bord en gebruikte bijna al zijn bedenktijd. Er was geen redden meer aan, want Van Wely wist dat de zege hem niet kon ontgaan. Met het elegante 20. Lxg7 besliste deTilburgerde partij definitief. Acht zetten la ter gaf Georgiev zich gewonnen, vlak voordat hij mat zou worden gezet. Een mooie opsteker voor Van Wely, die nog nooit van de Bul gaar had gewonnen. Intwee eer der gespeelde partijen had Ge orgiev een .11/2-1/2 voorsprong genomen. De manier waarop de Nederlander het eerste duel won, zal ongetwijfeld een klap zijn geweest voor de kleine man uit Sofia. Roda JC loot Vicenza van onze sportredactie GENEVE - Met Spartak Mos kou als opponent in de kwartfi nales van het toernooi om de UEFA-cup mag Ajax niet kla gen. Roda JC was in de Europa cup voor bekerwinnaars minder fortuinlijk. Vicenza kwam uit de koker, de huidige nummer acht in de Serie A in Italië. De Amsterdammers liepen gis teren bij de loting in Genève ploegen als Inter Milan, Schalke 04, Lazio Roma en Atletico Ma drid mis. Ajax is tegen Spartak Moskou de grote favoriet, meent verdediger Frank de Boei-. „De Russische spelers zijn technisch goed, maar als wij goed door drukken, kunnen we ze heb ben." Zowel De Boer als aan voerder Blind hekelde het veld in Moskou. Beiden keken op tv NEW YORK - De inmiddels be ruchte oorbeet van bokser Mike Tyson is na een enquête door een Amerikaans persbureau geko zen tot hèt sportmoment van het jaar. Op 28 juni beet Mike Tyson tij dens het gevecht om de wereld titel in het zwaargewicht Evan- der Holy field een stuk van zijn oor af. Amerikaanse boksoffi- cials namen hem direct zijn bokslicentie af. Het is nog maar de vraag of Tyson een nieuwe li centie krijgt. De resultaten van de jonge Zwitserse tennisster Martina Hingis zijn voor de geënquê teerden goed voor de tweede plaats. De keuze van Athene om de Olympische Spelen te mogen organiseren in 2004 komt op de derde plaats. De opvallende prestaties van golfer Tiger Woods komt op de vierde plaats. Autocoureur Jac ques Villeneuve (wereldkampi oen Formule I) is als vijfde ge ëindigd. Verder ziet de top-tien er als volgt uit: 6. Tourwinnaar Jan Ullrich, 7. wereldkampioen 800 meter Wilson Kipketer, 8. transfer Ronaldo van Barcelona naar Internazionale, 9. basket baller Michael Jordan, 10. kwa- lificatiewedstij den WK voetbal. De enquête is gehouden in der tig landen. SID naar de wedstrijd in de derde ronde tussen Spartak en Karls- ruher SC. „Dat veld zag er niet uit", zei De Boer. „Wij zijn ge baat bij goede omstandighe den", aldus Blind. Fysiek sterk Trainer Morten Olsen reageerde voorzichtig op de loting. „Ik was onaangenaam verrast, vooral omdat de tweede wed strijd in Moskou onder moeilij ke omstandigheden wordt ge speeld. Het lijkt voor ons een voordeel dat de ploeg drie maanden geen competitie speelt, maar tegen Karlsruhe hebben we kunnen zien dat Spartak zonder meer over een talentvolle, fysiek sterke ploeg beschikt." Spartak Moskou veroverde vo rige maand voor de tweede keer op rij de landstitel. De ploeg be reikte de kwartfinales van het UEFA-toernooi via zeges op FC Sion, Real Valladolid en Karls- ruher SC. De zege op Sion in de eerste ronde was een curieuze. De UEFA verklaarde de return in Moskou (1-0) nietig omdat de afmetingen van de doelen niet juist waren. Nadat dat euvel was verholpen, veegde Spartak de Zwitsers met 5-1 van de mat. Gejuich Roda JC treft met Vicenza, de nummer acht van de Serie A een sterke tegenstander. „Een goede ploeg, die speelt op de fout van de tegenstander. Dat ligt ons niet echt", aldus trainer Martin Jol. Liever had de Hagenaar Lo- komotiv Moskou geloot. Bij Vi cenza is de loting in ieder geval met gejuich ontvangen. „Een droomloting", aldus de Uru- guayaanseaanvaller Luiso. „We hebben uitzicht op de halve fi nales." Champions League: Bayer Lever- kusen (Dui) - Real Madrid (Spa), Ju - ventus (Ita) - Dinamo Kiev (Oek), Bayern München (Dui) - .Borussia Dortmund (Dui), Monaco (Fra) - Manchester United (Eng). De wed strijden worden gespeeld op 4 en 18 maart. Europacup voor bekerwinnaars: RODA JC (NED) - Vicenza (Ita), Sla- via Praag (Tsj) - VfB Stuttgart (Dui), AEK Athene (Gri) - Lokomotiv Moskou (Rus), Betis Sevilla (Spa) - Chelsea (Eng). De wedstrijden wor den gespeeld op 5 en 19 maart. UEFA-beker: AJAX (NED) - Spart ak Moskou (Rus), Inter Milan (Ita) - Schalke 04 (Dui), Lazio Roma (It,a) - Auxerre (Fra), Atletico Madrid (Spa) - Aston Villa (Eng). De wed strijden worden gespeeld op 3 en 17 maart. ANP De latere winnaar Rob van Meggelen leidt het peloton in de eerste marathon op natuurijs van het seizoen in Veenoord. Lammert Hui- tema (midden) volgt. foto Harry Tielman/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 23