Borssele grijpt naast fietspad PZC Rietdekken tot de boeren ijs poepen Winters groen siert Vlissingen op zeeland donderdag 18 december 1997 w 18 Provincie lost belofte niet in Denktank voor toerisme Walcheren heeft budget van drie miljoen gulden Bezwaren tegen opslag hoogradioactief afval lezers schrijven Rietdekkers Frits (voorgrond) en Toon Duffhues op het dak van de schuur van P. Joosse in Nieuw- en Sint Joosland. foto Dirk-Jan Gjeltema door Miriam van der Schot NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Terwijl hagel, sneeuw en ijzel neerkletteren, zit ten de rietdekkers van het bedrijf Duff hues uit het Brabantse Oosteind gewoon op het dak van de schuur van P. Joosse in Nieuw- en Sint Joosland. „Het is pas koud als boeren ijs poepen", zegt T. Duffhues. Samen met twee collega's vervangt hij het rieten dak van de zeventiende-eeuwse schuur. Rietdekken is absoluut geen verdwijnend beroep, zeggen de medewerkers van Duff hues. Volgens hen komen rieten daken juist helemaal terug en niet alleen op oude boerderijen, maar ook op nieuwbouwwo ningen. De voornaamste reden daarvoor is dat riet veel beter isoleert dan dakpan nen. Ook de vochtigheidsgraad wordt be ter geregeld door rieten daken. In huizen met dakpannen is het veel moeilijker om vocht weg te krijgen, waardoor onder meer de ruiten snel beslaan. Een andere reden voor de hernieuwde po pulariteit van riet is het milieu, zegt Duff hues. „Rieten daken zijn milieuvriende lijker dan dakpannen. Het groeit vanzelf. Daarna wordt het met de hand of machi naal gesneden, schoongemaakt en kan het zo het dak op. Ook vormt riet geen belas ting voor het milieu wanneer het dak ver vangen moet worden. Het oude riet kan gemakkelijk weg. Het enige nadeel is dat het laten leggen van riet duurder is dan dakpannen, omdat het meer tijd kost." Voorwaarden Niet ieder huis is overigens geschikt voor een rieten dak. „Een dak moet in de eerste plaats groot zijn ten opzichte van de mu ren. En de helling van het dak moet veer tig graden zijn of steiler. Daarbij zijn er ook verschillende manieren van leggen. We kunnen het riet naaien of, zoals hier bij Joosse, binden. Met ijzerdra ad binden we het vast aan de spanten. Ook wordt riet wel gebruikt als isolatie onder een andere bedekking. Voor het dak van deze schuur zijn tussen de vijfduizend en zesduizend bossen riet nodig." In oktober zijn de drie dakbedekkers be gonnen aan de schuur en nu komt bijna de afwerking in zicht. Wanneer het werk klaar is zal het een generatie duren voor dit dak aan vervanging toe is. Het vorige dak van Joosses schuur heeft er ongeveer zestig jaar opgelegen. Het werk van een rietdekker is in de loop der eeuwen bijna niet veranderd, zegt Duffhues. „De woningen worden de laat ste jaren wel anders gebruikt. Vroeger diende de zolder als opslagplaats voor ko ren of spullen. Tegenwoordig worden er mooie kamers in gemaakt. Dan krijgt het riet voor een deel een andere functie. Vroeger maakte het niet uit dat er aan de binnenkant mos tegenaan groeide. Nu kijken mensen er tegenaan. Vaak wordt gedacht dat in rieten daken ongedierte komt, maar dat is niet waar. In riet zit geen voedsel. De ongedierten die langs het riet kropen, kwamen van het koren dat op zol der opgeslagen werd. En met de komst van centrale verwarming is de kans op brand heel erg klein geworden." Er is in Nederland een speciale opleiding rietdekken, maar de meeste rietdekkers leren het beroep van hun vader of in de praktijk. In heel Nederland zijn er 193 be drijven die rieten daken leggen. In Zee land zit er niet een. „Maar dat vinden wij niet erg hoor", zegt Duffhues. door René Schrier BORSSELE - De provincie kan haar toezegging niet nakomen dat nog dit jaar begonnen wordt met een fietspad langs de Mon- sterwegnabij Borssele. Dit laat ste hadden Gedeputeerde Sta ten beloofd in een convenant dat met de gemeente Borsele is afgesloten naar aanleiding van de aanleg van de Westerschelde- tunnel. Echter Rijkswaterstaat, in de vorm van de NV Wester- scheldetunnel in oprichting, heeft het convenant overgeno men met alle rechten en plichten en het gevolg is dat dit jaar nog niet met het fietspad is begon nen. Volgens de directeur van de tun nelmaatschappij, T. Buis. is de aanleg van het fietspad geen zaak voor zijn NV. Los daarvan is er ook onduidelijkheid over het fietspad. In het bewuste convenant dat de provincie nog heeft afgesloten is er sprake van dat het fietspad wordt aange legd in het kader van een ver- keers- en vervoersplan van de provincie. Maar de provincie heeft dat plan ondertussen van tafel geveegd. Kleine moeite Buis: „Kijk als wij voor de we gen naar de tunnel toch met een deel van de Monsterweg aan de slag gaan is het een kleine moei te voor dat stuk weg een fiets pad aan te leggen, maar dan praten we niet over de hele BIGGEKERKE Puzzelrit - Motor- en Autoclub De Zeeuwen houdt op vrij dag 2 6 december een puzzelrit voor au tomobilisten. Voor kinderen tot twaalf jaar is er een aparte puz zel. Deelnemers kunnen zich in drie klassen inschrijven van 13.30 tot 14.30 uur in café Juli ana in Biggekerke. De eerste au to start om 14.01 uur. Monsterweg. Dat is geen zaak voor de NV Westerscheldetun- nel.Buis voegde er wel aan toe dat hij de volgende keer als er bestuurlijk overleg is met de provincie de kwestie aan zal kaarten, om in ieder geval dui delijkheid te krijgen. Vertegenwoordigers van de NV Westerscheldetunnel en de ge meente Borsele hebben woens dagmorgen met elkaar gespro ken. Een van de onderwerpen was een verschil van inzicht tus sen beide partijen over de in richting van het tolplein dat in de buurt van Borssele aange legd wordt. Dat plein is in de eerste plaats bedoeld als de plek waar automobilisten moeten betalen voor een passage door de tuimel. Maar als het aan de gemeente Borsele ligt komen daar nog andere voorzieningen ook. Zo willen B en W van Bor sele daar graag de discotheek Kiek-ier-is/De Geveltjes uit 's- Heerenhoek heen verhuizen. Wezensvreemd Wat Rijkswaterstaat betreft kunnen op het tolplein nog wel een carpoolplaats en een 'park- and-ride'-voorziening komen in combinatie met een bussta tion. Ook behoren een benzine station en een wegrestaurant eventueel tot de mogelijkheden. Een discotheek gaat wat Buis betreft te ver. Hij vindt een dis cotheek een wezensvreemd ele ment op het tolplein en het mag wat hem betreft zeker niet zo zijn dat men van de discotheek direct de tunnel in kan rijden. „Het is een beetje aan de rand van wat acceptabel is en mis schien zelfs wel er overheen", vindt Buis. Als het aan hem ligt geeft Borsele allerlei bedrijven die zich bij de tunneluitgang willen vestigen een plaatsje op het nog in te richten bedrijfster rein Sloepoort. Aan de andere kant realiseert hij zich dat de discotheek een concrete wens van het gemeentebestuur is. door Jacques Cats MIDDELBURG-Ondernemers, bestuurders en professionals gaan zich gezamenlijk inzetten voor een vitale en duurzame ontwikkeling van toeristisch - recreatief Walcheren. De denktank gaat 'Innovatie Co- operatie Walcheren' heten. Voor de komende drie jaar is drie mil joen gulden beschikbaar. Aanleiding is de vaststelling dat het toeristisch product Walche ren onder druk staat. De groei is eruit, de concurrentie ligt op de loer. Met het inspelen op de laat ste trends en het aanbieden van nieuwe vormen van verpozing en vertier moet naar de gunsten van de consument worden ge dongen. Het nog nader in te vullen sa menwerkingsverband is, zo blijkt uit een toelichting van Margot Tempelman van het Projectbureau Zeeland, niet de zoveelste praatgroep, maar een coöperatie die concreet wil wer ken aan het thema kust/ cultuur/steden en de relatie tus sen kust en achterland. Het nieuwe netwerk doet een drin gend beroep op alle bij recreatie en toerisme op Walcheren be trokken bedrijven en organisa ties om een bijdrage te leveren aan de duurzame ontwikkeling en leefbaarheid van Walcheren. Het initiatief wordt onder steund door het ministerie van Economische Zaken. Ook de provincie en de drie Walcherse gemeenten hebben in de buidel getast. Bovendien spelen de Ra- bobanken op Walcheren in het geheel een rol. Zelfs vanuit de Europese subsidiekas komen gelden. door Lianne Sleufjes DEN HAAG - Tegen de ont- werp-beschikking die Covra in Borsele heeft gekregen voor on der meer de bouw van een op slagruimte voor hoogradioac tief afval, zijn tien bezwaren ingediend. Ze zijn afkomstig van Greenpeace, de stichting Miljoenen zijn Tegen, LTO Zee land, de gemeente Borsele, stichting Leefbaar Zeeland, Ge deputeerde Staten van Zeeland en vier omwonenden. Als er deze week nog bedenkin gen binnenkomen, laat het mi nisterie van Economische Za ken, de vergunningverlener, die ook gelden. De termijn sloot, of ficieel vorige week donderdag. Gerechtelijke uitspraken leren dat bezwaren die een week na de sluitingsdatum binnenkomen, ook gelden als zijnde op tijd, al dus een woordvoerster van Eco nomische Zaken. Tijdnood Het merendeel van de reacties is hetzelfde als bij eerdere bezwa ren. Het ministerie verwacht daarom dat het op relatief korte termijn kan reageren op de be zwaren. Officieel staat er een tijd van zes maanden voor. Bij de poging van het ministerie de bezwaren snel af te handelen, speelt mee dat Covra in tijdnood zit. De loods voor hoogradioac tief afval had in 2001 klaar moe ten zijn voor de opslag van op gewerkte splijtstofstaven uit Frankrijk. Dat lukt niet meer. Verzuimd De Raad van State vernietigde in september van dit jaar een daarvoor verleende vergun ning. Er was verzuimd om de minister van Verkeer en Water staat bij de procedure te betrek ken. Dat is in de huidige proce dure rechtgezet. De nieuwe ontwerp-beschik- king geeft Covra toestemming om de loods voor hoogradioac tief afval te bouwen en de be staande gebouwen voor laag- en middelradioactief afval uit te breiden. Bovendien mag Covra van het ministerie ook splijt stofstaven uit de onderzoeksre actoren in Petten en Delft tijde lijk opslaan in een gebouw dat bestemd is voor laag- en mid delradioactief afval. Deze sta ven zijn echter hoogradioactief Ze worden verpakt in speciale containers. De provincie ageert tegen die tijdelijke opslag. Als de veilig heid daarvan zo goed is als de Covra beweert, dan kan die spe ciale loods voor hoogradioactief afval achterwege blijven, rede neert zij. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Asielbeleid II Opnieuw en voor de zoveelste keer laat Vermeulen uit Sluis zijn ware aard zien (PZC 13-12). Steeds opnieuw blij f j e na het le zen van zijn racistische brieven met een vieze smaak in je mond zitten. Volgens hem is de WD de enige die het goede voorbeeld geeft. Maar het is niet de WD als partij, maar z'n voorman die dezelfde misselijke ideeën als Vermeulen heeft. Je zou bijna denken dat hij vroeger nog in Zuid-Afrika heeft gewerkt. Niet de 'vele asielzoekers die hun plaats niet weten' zijn de boosdoeners maar lieden zoals Bolkenstein, Janmaat en Ver meulen. Juist nu je de laatste weken de berichten ziet en hoort over de Joodse bezittingen moet je met lui, zoals bovengenoemd, zeer voorzichtig zijn. H. A Joosse Zusterstraat 51, Middelburg Maan Europa Het artikel in de PZC van 12-12 over de ontdekkingen op de Ju- piter-maan Europa, beweert u, dat deze maan ongéveer zo groot is als onze 'moeder aarde'. Dit klopt echter niet. De maan Europa is kleiner dan onze eigen aardse maan, die een diameter heeft van 3476 km. Daar onze aarde een diameter heeft van 12756 km, betekent dit, dat Eu ropa ongeveer een kwart van de grootte van onze aarde heeft. Tjerk Westerterp Populierenlaan 3 Middelburg Kerncentrale Dat EPZ zich neerlegt bij slui tingvan de kerncentrale in 2004 (PZC, 16-12) lijkt een kwestie van de overwinning gunnen aan de bierkaai. Deze manier van stroomproductie is met draco nische maatregelen veel duur der gemaakt dan redelijk is. Het gevolg is geweest dat hierdoor de veiligste kerncentrale ter we reld ontstond met de hoogste vakkennis. Het is voor de omge ving, Vlissingen incluis, de komende paar duizend jaar on veiliger als deze kerncentrale gesloten wordt. Het soort tech nici dat nu hier werkt kan men goed gebruiken in niet zo verre buitenlanden. Met Doel, waar de centrales minder in kwaliteit maar nog wel veilig zijn, wordt een grotere bedreiging gevormd voor Nederlanders dan met Borssele. Over sluitingsacties daar hoort men niets. Uranium erts komt wereldwijd op diverse plaatsen voor in oppervlaktela- gen, het is dus iets waar we reeds lang mee leven. Het is duidelijk nogal laat in de aardgeschiede- nis uit de lucht komen vallen anders zat het gewoon bij de aardkern. Aangezien uranium- gebieden taboe waren voor mensen die er vlakbij woonden kan men veronderstellen dat zij zich van directe gevaren bewust waren. Het inslaan van de ura nium heeft met zijn fall-out kunnen zorgen voor de grote sauriërsterfte en de sprongen in de evolutie, waaronder het ont waken van de mensheid. Alle gevonden dateringen zijn in dat geval vals, demissing-links ver klaard. De verguisde uranium heeft dan scheppend gewerkt voor onze beschaving, zelfs de tegenstanders van de kernener gie zijn er zo een product van. N. A Blomme Ruys de Beerenbrouckstraat 32 Vlissingen Onschendbaar? Het is toch onbegrijpelijk dat een Europarlementariër zijn blijkbaar niet kostbare tijd ver doet met het willen recht trek ken van een bagatel, namelijk het aanvechten van een boete van een schamele vijftig gulden wegens te hard, rijden (PZC, 16- 12). Hij kan dan wel uitgaan van het principe van parlementaire onschendbaarheid, maar gezien elke Nederlander zijn boetes moet betalen, zou het nogal wat eleganter zijn als hij dat ook stilzwijgend deed, en niet strui kelde over zo een flauwigheid. Parlementariërs hebben im mers al faciliteiten genoeg, al was het alleen maar het genot van belastingvrije dranken en sigaretten. Over andere zaken maar te zwijgen. Parlementaire immuniteit: de tijd dat de bood schapper van het slechte nieuws door een vijandelijk heerser werd omgebracht, ligt ver ach ter ons. Naar mijn gevoel moet dit begrip hoognodig op de hel ling. Wim van Gilst Boogerdlaan 23, Kortgene Marktkauf Directeur D. Joziasse van Intra- tuin uit Koudekerke vindt, dat er absoluut geen plaats is voor zo'ngrootschalig concern (PZC, 10-12). Waar maakt Joziasse zich toch druk om? Intratuin is gevestigd in een agrarisch be- stemmingsgebied en lapt deze bestemming al jaren aan zijn laars. Een ieder, die daar wel eens binnen is geweest, ziet dat het assortiment van Intratuin veel breder is dan agrarische artikelen alleen. Op relatief goedkope vierkante meters drijft Joziasse zijn 'weidewin- kel', koperspubliek uit de bin nensteden van Vlissingen en Middelburg wegzuigend. In de centra van deze steden trachten ondernemers op dure vierkante meters een boterham te verdie nen, in slaap gesust door de ge dachte, dat lokale overheden het beste met hen voor hebben. Dit valt te betwijfelen. Op loca ties, waar volgens een bestem mingsplan alleen bouwmateri alen mogen worden verhandeld, kan men werkelijk alles kopen. Fietsen, lamparmaturen, wijn, kerstartikelen, vult u zelf maar I in. Wanneer men bij de overheid informeert hoe dit toch kan, wordt meegedeeld dat 'het een nevenactiviteit betreft'. In de binnensteden lijken alleen nog 'zotte ondernemers' een negotie te exploiteren, ondernemers die door middel van carnavaleske- /kermisachtige attracties het potentiële koperspubliek naar het centrum proberen te lokken, dat de lokale overheden er door middel van onpopulaire maat regelen zoals parkeerbeleid, hoog parkeertarief, moeilijk toegankelijk maken, éénrich tingsverkeer, autovrij maken van gebieden, enzovoorts uit heeft gejaagd. Nu er een Markt kauf in Vlissingen dreigt te ko men, reageert de heer Joziasse met boter op zijn hoofd als een koekoeksjong, dat een valkje te genkomt. A S. Dorleijn j Lange Delft 90 Middelburg Onveilig Het stond weer eens in de krant: i de Hogelandseweg is volgens de politie zeer onveilig (PZC 11/12). Ja, dat is al heel lang be- I kend. Het is dan ook onbegrij- pelijk dat er langs de Hogeland seweg nog altijd geen fietspad ligt. Al lang voelen velen zich roependen in de woestijn, als i het om de veiligheid van hun kinderen op de Hogelandseweg gaat. Heeft depolitie, hebben de instanties, enige weet van de grote groepen scholieren, en overigens ook andere fietsers, die bij de begraafplaats van Biggekerke de Hogelandseweg oprijden en dan tot aan de Wal- I cherseweg bij Middelburg vo gelvrij zijn verklaard? Het is on begrijpelijk: toeristische fiets paden om 's zomers veilig naar het strand te kunnen fietsen j worden 'zomaar' aangelegd, maar een fietspad langs de Ho- gelandseweg, letterlijk van le vensbelang gedurende het hele j jaar, daar moet éérst weer een, weliswaar lopend, maar waar schijnlijk langdurig onderzoek naar gedaan worden. Wat voor onherroepelijks moet er gebeu ren, voor de verantwoordelijke instanties wakker geschud wor den en eindelij k besluiten tot de aanleg van een fietspad langs de Hogelandseweg? M. Q. H. van Dijk-Schotman Zoutelandseweg 13 Biggekerke Onzorgvuldig Elke krant, helaas óók de PZC, j is soms onzorgvuldig. Zo wordt in de krant van 10 december, in een artikel over het debat in de j gemeenteraad van Middelburg over het gebruik van kleuren op gevels, tweemaal mijn fractie betiteld als OAV/Unie 55+ in plaats van AOV/Unie 55+. Ver volgens wordt op 12 december bij een, overigens voortreffelijk, stuk over de ouderenparijen on der een foto van Bertus Leerkes (Unie 55+) die in het artikel veel waardering krijgt, de naam ge noemd van 'een eenzaam ka merlid, Theo Hendriks', nota bene het kamerlid dat door het AOV geroyeerd is en die de ka mer bij herhaling 'mateloos irri- teert'. Jammer, zulke vermijd bare fouten. R. Visser Touwbaan 27 Middelburg Kerstconcert ZWN-koor MIDDELBURG - Het ZWN Mannenkoor verzorgt vrijdag een kerstconcert in de Concert en Gehoorzaal in Middelburg. Naast het koor werken sopraan Nel van de Broeke-Lensen, or ganist/pianist Rien Balkenende en trompettist Ronald Baljeu. I Solisten van het mannenkoor zijn tenor Edo Zijl en bariton Piet Tramper. Op het, program ma staan klassieke en moderne liederen. Het ZWN Koor bestaat uit (oud-)werknemers van de j vervoersmaatschappij. Het j concert begint om 20 uur. Automobilist laat gewonde achter SINT-JANSTEEN - Een 52-ja- rige fietser uit Hulst raakte dinsdagavond gewond toen hij door een auto werd aangereden op de Hoofdstraat in Sint-Jan- j steen. De man liep een hoofd wond op en enkele lichte verwondingen. Ook werd een hersenschudding geconsta teerd. De automobilist is na de aanrijding doorgereden. Onder meer in Paauwenburg en aan de Vlissingse boulevard werden de afgelopen dagen kerstbomen neergezet en opgetuigd. foto's Lex de Meester door Miriam van der Schot VLISSINGEN - In verschillende Vlis singse wijken zijn woensdag kerstbomen geplaatst. Kinderen uit de buurt en van de ^basisscholen tuigden de bomen op met ei gengemaakte versieringen. De bomen zijn neergezet op initiatief van de wijk- en b uurtbeheergroepen. In Paauwenburg plaatste het wijkcomité drie bomen op de hoeken Alexander Go- gelweg-Gerbrandystraat, Dreesstraat- Sloeweg en de Burgemeester van Woelde- renlaan-Paauwenburgweg. Om 14.00 uur kwamen kinderen in het wijkcentrum Open Hof/De Paraplu hun versieringen ophangen. Daarna konden zij in het wijk centrum chocomel drinken en deelnemen aan activiteiten. In de wijk Westerzicht tuigden leerlingen woensdag ook enkele kerstbomen op. Dat gebeurde bij de ingang van de wijk, bij Weijevliet en de Nieuwe Zuidbeekseweg. De bomen in de wijken Bossenburgh, Hof wijk en Papegaaienburg werden dinsdag geplaatst. Een maand geleden kwamen de buurtbe- heergroepen op het idee hun wijken op te sieren met kerstbomen. Na goedkeuring van de gemeente heeft de sectie Wegen de aansluiting van de verlichting voor haar rekening genomen. De basisscholen heb ben hun lessen aangepast om versieringen te maken en er zijn ouders benaderd om mee te helpen met het aankleden van de kerstbomen. Volgens A Nieste, die de algemene coördi natie op zich nam, is deze actie een voor proefje voor volgend jaar. Dan zal ge poogd worden de actie groter aan te pakken, met meer kerstbomen en een offi ciële opening. De Vlissingse boulevard werd maandag opgesierd met zestig kerstbomen. Bij ie dere lantarenpaal staat een anderhalve meter hoge boom die met witte lintjes ver sierd is. De bomen zijn door twee leden van de vereniging Vrienden van de Vlis singse Boulevard geplaatst. Van 10.30 tot 18.30 uur waren de twee er aan bezig. Met een aanhangwagen brach ten zij de bomen naar de boulevard. De bomen zijn door de vereniging gefinan cierd, met steun van aan de boulevard ge vestigde bedrijven. De kerstbomen blij ven er tot 1 j anuari staan. De vereniging is nu bezig om een kerstman te maken die ook op de boulevard komt te staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 18