Extra inzet scholing werklozen Jagers ruiken het jaareinde James Bond voor behoud basiliek Ministerie schiet recreatieschap Veerse Meer te hulp Plotselinge gladheid verrast verkeer in Midden-Zeeland Plan arbeidsbureaus Middelburg proefgebied actie tegen sluikbouw zeeuwse almanak Opvoeding door Ben Jansen MIDDELBURG - Arbeidsvoor ziening Zeeland/Goeree- Overflakkee wil volgend jaar 6300 werklozen aan een baan helpen. Daarmee schroeven de arbeidsbureaus en de eraan ge koppelde scholingsinstituten hun taakstelling fors op. In 1996 waren het er bijna dui zend minder en het aantal per sonen dat dit jaar via de ar beidsbureaus aan het werk komt, zal ongeveer 5800 bedra gen. In het beleidsplan 1998 be toont Arbeidsvoorziening zich ambitieus. De toename van het aantal te helpen werklozen moet worden bereikt in een situ atie waarin het aantal vacatures nauwelijks zal toenemen. Voorzichtigheidshalve gaat Ar beidsvoorziening uit van een zeer geringe groei van het aantal vacatures. Reden daarvoor is onder meer dat mogelijk nog re organisaties bij Zeeuwse be drijven te wachten staan. De ar beidsbureaus in Zeeland en op Goeree-Overflakkee verwach ten volgend jaar 5300 personen in een vacature te plaatsen. Het gaat daarbij voornamelijk om werklozen, van wie een deel door begeleiding, scholing, trai ning en ervaring geschikt wordt gemaakt voor een baan op de ar beidsmarkt. De uitzendbureaus Start en Vedior, waarmee sinds dit jaar een samenwerkingsver band bestaat, zullen nog eens 700 plaatsingen voor hun reke ning nemen. Arbeidsvoorzie ning veronderstelt dat daar naast 300 bij de arbeidsbureaus ingeschreven werklozen op ei gen kracht een baan vinden. Arbeidsvoorziening Zeeland heeft zonder veel problemen van het Centraal Bestuur Ar beidsvoorziening het geld ge kregen om deze taakstelling waar te maken. Samenwerking en scholing staan voor Arbeids voorziening centraal om de doelstelling voor 1998 waar te maken. Volgend j aar moet de in tensieve samenwerking met gemeenten en uitkeringsinstan ties, waarmee dit jaar in Rei- merswaal is geëxperimenteerd, in heel Zeeland zijn beslag krij gen. Bouw (met de aanleg van de Westerscheldetunnel voor op), detailhandel, groothandel, horeca en gezondheidszorg zijn in 1998 de speerpunten van Ar beidsvoorziening. De scholingsmogelijkheden die Arbeidsvoorziening aanbiedt, zijn in de eerste plaats bestemd voor werkzoekenden die niet op eigen kracht een nieuwe plek in het veranderende sociaal-eco nomisch landschap kunnen vin den. Daarnaast zullen scholing en training steeds vaker worden ingezet als middel om de kloof tussen vraag en aanbod op de arbeidsmarkt niet groter te la ten worden. Vooral aan goed ge schoold personeel in technische beroepen bestaat dringend be hoefte. Volgend jaar krijgt Arbeids voorziening er een nieuwe doel groep bij: de gedeeltelijk arbeidsongeschikten. De ar beidsbureaus nemen de taak van het GAK over om deze cate gorie weer aan het werk te krij gen. door Lianne Sleufjes DEN HAAG - Middelburg is een van de twintig gemeenten die een proef uitvoeren om sluik- bouw tegen te gaan. Sluikbouw is het bouwen door bedrijven die niet deugen. De controle op malafide bouw bedrijven is nu moeilijk, vol gens staatssecretaris D. Tommei van Volkshuisvesting. Op zijn verzoek voeren de gemeenten het experiment uit. Als de proef bevalt, wil hij er een wettelijke regeling van maken. Het experi ment duurt een half jaar. De keuze van de gemeenten is wil lekeurig. Vergunning De proefgemeenten publiceren voortaan tweewekelijks de bouwvergunningen in het open baar. De gegevens over de bou wer, verkregen van degene aan wie de vergunning is verleend, worden naar de Stichting Be hartiging Algemene Bouwbe- langen gestuurd. De SBAB verwerkt die gegevens. In ver dachte gevallen kan deze stich ting om extra informatie vra gen. Als de zaak dan nog niet helder is, kan zij de bouwplaats als verdacht aanmerken en de politie vragen een proces-ver baal op te maken. De SBAB kan dit vervolgens melden aan de Economische Controledienst, de Fiscale Inlichtingen- en Op sporingsdienst en het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. Er bestaat al een regeling om bouwen door malafide bedrij ven tegen te gaan. Er is een Geen extra geld bestrijding muskusrat DEN HAAG - De provincies ge ven geen extra geld voor de be strijding van de muskusrat. Een advies om 25 miljoen gulden uit te trekken voor een tijdelijke, intensieve bestrijding om zo de muskusrat nationaal onder controle te krijgen, leggen zij naast zich neer. Het Interprovinciaal Overleg (IPO) vindt dat een verricht on derzoek te veel op cijfertjes was gericht en dat er niet is gekeken naar hetgeen al is bereikt. Vol gens dat onderzoek was de hui dige bestrijding onvoldoende. Met die 25 miljoen gulden zou den tijdelijk vijftig extra rat tenvangers aangesteld moeten worden om de overlast in negen van de twaalf provincies, waar onder Zeeland, tegen te gaan. openbaar bouwregister, waar bij de- afgegeven bouwvergun ningen moeten worden gemeld. Dat register werkt echter niet zo goed, aldus een woordvoerder van Tommei. Het wordt weinig geraadpleegd en gemeenten zien veelal het nut niet dit regis ter bij te houden. Bouwers vin den op hun beurt dat het register slecht toegankelijk is. door Wout Bareman HULST - Hoe bestaat het. Ter wijl op een boogscheut afstand de grootste cinema van Europa wordt geopend in het hartje van Antwerpen, wordt in het wat kleiner uitgevallen hart van Hulst de zevende zaal van bioscoop De Koning van En geland geopend. Heel officieel, dat spreekt. Secretaris-gene raal Ben Henneltam van de Be nelux kwijt zich voorbeeldig van die taak. Hennekam? Tuurlijk. De man is een meer dan goede vriend van burgemeester Toine Kes- sen van Hulst, ook zo'n door gewinterd Europeaan. Ze krij gen cadeautjes, zwaaien elkaar'lof toe, omhelzen de 'beau monde' van Zeeuws- Vlaanderen en heffen het glas champagne op een wijze die doet vermoeden dat hier ken ners aan het werk zijn. De kleine 300 gasten druppe len binnen. Ze worden gecon fronteerd met gastvrouwen die in stemmige Chinese kledij de jassen, de duffels en de bontjes aannemen. Voor de heren is er een leuke zilverachtige speld met de aanduiding '007' - van de snelle held James Bond dus - en voor de dames is die speld simpelweg verwerkt in een mooi rood lint. Want daar draait alles deze woensdag avond om: de première van de nieuwste Bondfilm Tomorrow Never Dies. De opbrengst van de gala voorstelling komt ten goede aan de stichting Red de Basi liek. En de stemmig geklede fotografie Charles Strijd gasten worden bij aankomst vergast op een lasershow van Martin Walhout. Op de oude stenen 'van het bouwwerk wandelt het 007-logo heen en weer. Ruim twee jaar geleden pre senteerde Gery Cattoir in de 'servicebioscoop' de vorige Bond-film Golden Eye ook een première. Het doet Rein Schenk van het filmconcern United International Pictures woensdagavond verzuchten: „Gery, hoeveel Bond-films moeten we hier nu nog in pre mière laten gaan voor die basi liek echt helemaal is gerestau reerd..." Burgemeester Kessen wil in ruil voor een mooi Bond- horloge ('cadeautjebest ver klappen dat het met de actie voor de basiliek de goede kant op gaat. Het streefbedrag is in zicht. In de hal slaan vertegenwoor digers van de 'beau monde' el kaar op de schouder. Gister nogiq de beslotenheid van de Rotary, vandaag naar James Bond. Gezien worden, daar gaat het om. Dus deelt Jacques Duerinck visitekaartjes uit. Namens de communicatiefir ma Ericsson verloot hij na de filmvertoning een pracht-por- table telefoontje. En dus schudt BMW-verkoper Rien Verbrugge uit Temeuzen vele handen. „Films? Ik val er altijd bij in slaap. Maar in deze film rijden nogal wat BMW's rond..." Duerinck kon ook niet wegblijven. Die telefoons van dat concern zijn erg dominant aanwezig in de film. Mooie film trouwens. Jacht op Tholen. fotografie Pieter Honhoff. door René Schrier OUD-VOSSEMEER - Hét is mooi weer voor de jacht. En het is er ook de tijd voor. Tegen de kerst trekken veel jagers traditiegetrouw het buitengebied weer in. In de eerste plaats omdat de vries kisten met het oog op de feestmaaltij den gevuld moeten worden. Maar ook om de simpele reden dat nogal wat mensen de laatste twee weken van de cember vrije dagen hebben. Het wordt ook dringen, want op 31 de cember loopt de jacht op een aantal diersoorten af. Op patrijzen, hazen, fa zanten, houtduif, zwarte kraai, kauw en ekster mag daarna niet meer gejaagd worden. De jacht op de fazantenhaan, wilde eend, meerkoet, smient, grauwe gans, kolgans en rietgans sluit op 31 ja nuari. Op de vlaamse gaai mag alleen van 15 juli tot en met 30 april gejaagd worden. Het hele jaar door mag er ge jaagd worden op konijnen, vossen en verwilderde katten. Fazanten Zeeland is bij uitstek een provincie voor de jacht op fazanten en hazen, vertelt de consulent voor Zuid-West Nederland van de Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging, Cees van Hulst. Het feit dat Zeeland een open en vlakke provincie is wil niet zeggen dat het saai is voor de ja gers. De aanwezigheid van een aantal grote polders, vaak van één eigenaar, heeft een positieve invloed op de wild stand in die polders. VanHulst heeft het over een aantal heel interessante jacht velden. „Eigenlijk heeft ieder gebied interessante aspecten. Het feit dat Zee land open is wil nog niet zeggen dat het daarmee gemakkelij ker is voor de jager. Het wild zelf ziet de jagers daardoor ook sneller. Daar komt bij dat fazanten snelle vliegers zijn. Een kaal land wil dus nog niet automatisch zeggen dat het ook gemakkelijk jagen is. Meestal betekent het dat het wild ook weer baarder is." In Zeeland wonen tegen de 2000 jagers, op een totaal aantal van 33.000 in heel Nederland. T. Megens is jachtopziener van de wild beheereenheid Reimerswaal. Hem is opgevallen dat er de laatste tijd minder activiteiten van stropers worden ont dekt. Dat zou wel eens te maken kunnen hebben, suggereeil hij, met het feit dat de veldpolitie is opgeheven. Als gevolg daarvan geven de mensen ook minder tips door. Het is met de stroperij in ieder geval niet meer zo erg als het. geweest is, volgens Megens. Overigens hoeven de jagers hun-gewe- ren volgend jaar niet. in het vet te zetten en op te bergen. De LTO-raad Zeeland heeft namelijk met een aantal jachtor- ganisaties, de Nederlandse Bond van Postduivenhouders en de afdeling Zee land van de Vereniging van Nederland se Gemeenten aan de gemeenten ge vraagd een ophokplicht voor postdui ven in te stellen. Dat zou moeten gelden voor de periode vanaf zaterdag 3 janua ri tot en met zaterdag 17 januari. Tevens wordt aan iedere jachthouder gevraagd in zijn eigen jachtgebied in die periode extra jacht op duiven te maken. Daar naast zal aan een dertigtal jagers ver spreid over de provincie worden ge vraagd, extra jacht te maken op verwil derde duiven. Dit is bedoeld om de schade in te tomen die deze dieren vol gens de LTO-raad aanrichten aan de volksgezondheid en aan land- en tuin- bouwgewassen. Gedacht wordt onder meer aan groepen vex-wilderde duiven die op dorpspleinen en in steden rond zwermen. door Jacques Cats MIDDELBURG-Het recreatie schap Veerse Meer is voorlopig uit de brand. Het dagelijks be stuur heeft van het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij de toezegging gekre gen, dat er voldoende geld be schikbaar komt om hethuidige voorzieningenniveau ook vol gend jaar te kunnen handhaven. Het schap stond met de rug te gen de muur- door de achterblij vende resultaten van de heffing van parkeer- en liggelden. Daardoor waren er geen midde len meer vooi'handen om nood zakelijk onderhoud te plegen. De nijpende situatie leidde tot overleg met het ministerie. Het dagelijks bestuui- van het schap kan nu volgens voorzitter gede puteerde J. G. van Zwieten op gelucht ademhalen. Waaruit de door LNV aangebo den handreiking precies bestaat kon de schapsvoorzitter nog niet vertellen. Daarvoor is nog verder overleg nodig, zowel met het ministerie als met staats bosbeheer. Van Zwieten maakte gewag van 'een chique oplos sing, die het recreatieschap in staat stelt om in een redelijk be stuurlijke rust en zonder al te veel financiële zorgen te kunnen zoeken naar een oplossing van de problemen'. Goes De tussenkomst van het minis terie geeft ook meer lucht aan de in het schap deelnemende ge meenten. Goes dreigde al eerder uit het samenwerkingsverband te zullen stappen vanwege de al maar stijgende kosten voor de participanten. Van Zwieten deelde mee dat er thans geen ex tra aanslag op de portemonnee van Goes wordt gedaan. Oók de andere deelnemende gemeenten kunnen gerust zijn over de bij drage die er van hen wordt ver wacht. Van Zwieten: „Wat er in de begroting staat dat is het' Dat het ministerie zich bereid heeft verklaard nadrukkelijk mee te denken over de situatie waarin het recreatieschap ver zeild is geraakt, heeft alles te maken met de aanwijzing van het Veerse Meergebied tot pilot- project. Deze door het ministe- rie geïnitieerde voorbeeld-aan pak is bedoeld om de recreatie sector minder afhankelijk te maken van financiering uit al gemene middelen. Basis In januari begint een adviesbu reau met een onderzoek naar de bestuurs- en beheersstructuur van het recreatieschap. Dat moet bouwstenen opleveren om te komen tot een hechtere finan ciële basis. Verwacht wordt dat in de tweede helft van het vol gend jaar definitieve beslissin gen kunnen worden genomen. Rode Kruis start met thuishulp op Schouwen ZIERIKZEE - Chronisch zie ken, hulpbehoevenden, gehan dicapten en bejaarden op Schouwen-Duiveland hoeven voortaan niet meer alleen op fa milie en kennissen te rekenen als ze praktische hulp of gezel schap nodig hebben. Met ingang van 1 januari kunnen ze daar dankzij het project Vrijwillige Thuiszorg ook vrijwilligers voor inschakelen. Het inititiatief komt van de Schouwen-Duivelandse afde lingen van het Rode Kruis. Zij wil mensen met gezondheids problemen hulp bieden als fa milieleden en kennissen, om wat voor reden dan ook, daartoe even niet in staat zijn.Eerder zijn ook elders in Zeeland, on der andere namen weliswaar, vrijwillige thuiszorgprojecten van start gegaan. Onder meer op Walcheren en Zeeuws-Vlaande- - - van onze regioredactie VLISSINGEN - Het verkeer in Zeeland is woensdagochtend overvallen door de ijzel. Door de plotselinge gladheid vonden di verse ongelukken en slippartij en plaats. Vier mensen raakten gewond. Omdat de gemeenten, water schappen en Rijkswaterstaat de ijzel zagen aankomen, waren al le doorgaande wegen binnen een paar uur bestrooid en goed begaanbaar. Bij het begin van de gladheid, aan het einde van de ochtend, gebeurden de meeste ongeluk ken. In Wolphaartsdijk botsten op cle kruising Stadseweg-Dooldijk- Kaaidijk twee inwoners van Wolphaartsdijk met hun auto's frontaal op elkaar. Noch de 21- jarige bestuurder van een perso nenauto, noch de 64-jarige be stuurder van een busje, had nog enige greep op het besturings mechanisme door het gladde wegdek. De bestuurder van het busje en diens 61-jarige echtge note raakten gewond. Op de Domburgseweg in Oost- kapelle waren twee personen auto's betrokken bij een fronta le botsing. Een 25-jarige bestuurder uit Vrouwenpolder komend uit de richting van Domburg slipte en botste op een tegemoetkomende auto die werd bestuurd door een 21-jari- ge Domburger. De passagier van de Domburger en de bestuuftler uit Vrouwenpolder werden met een ambulance afgevoerd. Ze mochten na behandeling in het ziekenhuis weer gaan. Rond half twaalf waren vijf auto's be trokken bij slippartijen op de noordelijke rijbaan van rijks weg A58 nabij Nieuw- en Sint Joosland. De auto's belandden' in de sloot of talut. Sommige au to's moesten door een kraanwa gen weer op de weg worden ge holpen. Op de Koudekerkseweg binnen de bebouwde kom van Middelburg werd om 11.00 uur een snelheidscontrole gestaakt vanwege de ijzel. Vanaf 915 wa ren toch nog 141 bekeuringen uitgeschreven. Op de zuidelijke rijbaan van de Rijksweg A58 zorgde de plotse ling opkomende gladheid vooi: aanzienlijke schade. Een 24-ja- rige bestuurster van een auto had haar snelheid weliswaar aan de weersomstandigheden aangepast, maar ze raakte alle controle over haar stuur kwijt ter hoogte van Rilland. Haar au to klapte in een ronddraaiende beweging met alle zijden tegen de vangrail en raakte rondom beschadigd. De vangrail werd over een lengte van dertig meter vernield. De vrouw uit Bergen op Zoom kwam met de schrik vrij maar de auto moest in de ta kels worden afgevoerd. Hetzelf de lot onderging een bedrijfsau to bestuurd door een 27-jarigé man uit Temeuzen. De Terneu- zenaar zelf liep geen verwon dingen op. De gladheidleidde op Schou wen-Duiveland en Zeeuws- Vlaanderen alleen tot materiële schadeHet KNMI in Middel burg voorspelt voor vandaag weer kans op ijzel. Het heeft die Goesenaar nog al wat overredingskracht ge kost. Zijn dochtertje kon maar moeilijk inzien dat niet alle aan de natuur verbonden handelingen wereldkundig gemaakt hoeven worden. Hij moest haar echt inprenten dat ze, als ze de telefoon aan pakte terwijl hij zich in de sa nitaire ruimte bevond, dien de te melden dat haar vader eventjes niet te spreken was. En dus niet moest zeggen: „Pappa zit op de ivc." Sijids kort heeft hij de be schikking over een draadloze telefoon. Zo'n ding verlost een 'mens van veel proble men, maar hij heeft er ook een - opvoedkundig - vraag stuk bij. Dat ze geen mededelingen van intieme aard naar buiten mag brengen, weet ze intus sen wel. Thans probeert hij zijn doch ter bij te brengen dat ze met dat ding niet op de deur van het toilet moet bonken en roepen dat er voor hem ge beld is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 15