Kabinet op scherp door varkens I w TlO 4 WEKEN Vier gewonden op gladde Zeeuwse wegen KLM vindt in Alitalia toch nog een partner Trage PTT-Post zorgt onbedoeld voor stille crematie in Terneuzen 1o T MM Tupolev vermist Minister Borst door het stof VOOR 15,00 JA? ik wil: Kok moet met crisis dreigen om D66 in het gareel te krijgen Zevenllng Russen ruziën met de Navo James Bond voor basiliek 8° ZO 4 Zachter Veel bewolking met regen. Matige tot vrij krachtige, op zee harde zuidoostenwind. Temperaturen oplopend tot 8 graden. 240e jaargang no. 300 donderdag 18 december 1997 losse nummers 1,75 Administratie- en Belastingadviesburo Veerseweg 5 - Middelburg Wij wensen u prettige kerstdagen en een voorspoedig 1998. W. Advertentie LAND - EROVER, AUTO VENTURA Verrijn Stuartweg 10 4462 GE Goes Telefoon 0113 - 222498 ATHENE - Een Oekraïns vlieg tuig met 71 a 73 inzittenden aan boord dat woensdagavond in het Noord-Griekse Thessaloni ki had moeten landen, is van de radarschermen verdwenenHet toertel was rond middernacht nog steeds zoek. Dit is vernomen van het minis terie van Defensie in Athene. De Griekse luchtmacht en mari ne en de havenpolitie zijn aan een zoekactie begonnen in het westen van de Egeïsche Zee en in de bergen vlakbij de plaats Katerini. Volgens het publieke tv-station ERT1 heeft een bos wachter in de regio Katerini een explosie gehoord op het mo ment dat het toestel van de ra darschermen is verdwenen De chartervlucht met een Tupo- lev-toestel was van Kiev via Odessa onderweg naar Thessa loniki. AFP HET PRIJZENGELD VAN DEZE WEEK: De Gulle Weken van Gall Gall. Deze week schenkt Gall Gall per ingestuurde stempel f 4,66. Tijdens De Gulle Weken krijgt u bij aankoop van ieder deelnemend merk een stempel op uw deelnemerskaart. De komende week, in de allerlaatste ronde, verdubbelen we de pot. Dan verdelen we maar liefst flOO.OOO,-. U kunt er maar beter bij zijn' Zie voor meer informa tie de advertentie elders in deze krant. Altijd iets bijzonders. DEN HAAG - D66-minis- ter Borst is gisteren door het stof gegaan voor de Tweede Kamer. Zij bood haar excuses aan voor haar oproep deze week aan de D66-fractie om het verzet te handhaven tegen het kabinetsbesluit over de inkrimping van de var kenssector. Als minister, die onver kort het standpunt van het kabinet moet uitdra gen, had zij deze uit spraak niet mogen doen. ,,Als dienaar van de kroon had ik dit niet mogen zeg gen. Dat roept verwarring op over de eenheid van het kabinet. Ik heb deze uit spraken echter gedaan in mijn sympathie voor mijn politieke geestverwanten. Staatsrechtelijk was het niet juist". Minister Borst beloofde in de toekomst niet opnieuw zo'n uitglijder te zullen maken. „In het leven van een minister is weinig plaats voor gevoelens. Aan de ene kant staat een minister voor het kabi netsbeleid, maar aan de andere kant zijn er de ge voelens voor de eigen par tij. Het eerste gaat dus voor. Ik zal mij daaraan houden". Minister-president Kok zei niet gelukkig te zijn met de uitspraak van Borst omdat de eenheid van het kabinet hiermee in het geding is gekomen. Maar hij vond ook dat de situatie niet moet worden overdreven. „De minister heeft haar excuses aange boden en daarmee is de kous af". GPD van onze redactie economie AMSTELVEEN - Alitalia en KLM zijn het eens geworden over samenwerking. De samen werking krijgt volgens KLM ge stalte in een zogenoemd multi- hubsystem, waarbij de luchtha vens Schiphol, Fiumicino (Ro me) en Malpensa (Milaan) een belangrijke rol krijgen in het ge zamenlijke routenet. Nadere details worden morgen bekend gemaakt. Andrea Monorchio, directeur begroting bij de staatshoudster- maatschappij LRI waar Alitalia onder valt, maakte gisteravond als eerste melding van de over eenkomst. KLM liet later weten dat de samenwerking is geba seerd op overeenkomsten in passagiers- en vrachtvervoer met een lange looptijd en dat er geen wederzij dse belangen wor den genomen. Minister Jorritsma is blij dat KLM een geschikte partner heeft gevonden. Dat onder steunt het streven van de maat schappij om ,een 'global airline' te worden. Volgens de minister kan KLM onder de huidige om standigheden van grote concur rentie en schaalvergroting zijn vooraanstaande rol bestendi gen. Bezien wordt nog of de rol van de staat als aandeelhouder (25%) in het geding is bij het af sluiten van verdragen, aldifë de verklaring van Jorritsma. De Italiaanse minister van Transport, Claudio Burlando, noemde KLM een ideale part ner, die goed aanvullend kan werken op onder meer de inter continentale vrachtroutes. 'Een jaar geleden leek Alitalia dood, maar nu kunnen we ons richten op de volgende stap', aldus de minister. Burlando doelde daar mee op de privatisering die vol gend jaar zal plaatsvinden.Ali talia maakte na jaren van verlies in de eerste helft van dit jaar winst. Daar was wel een forse kapitaalinjectie voor no- dig. KLM was al lange tijd op zoek naar een Europese partner. De maatschappij dreigde als vrij wel enige maatschappij ovér te blijven zonder bondgenoot. Ze wil in Europa een marktaandeel krijgen van 15 procent en zon der partner is dat onmogelijk. KLM is wat groter dan Alitalia. Weliswaar telde de vloot van de Italiaanse maatschappij met 144 vliegtuigen meer toestellen dan de 120 van KLM, maar Ali talia vliegt met meer kleine vliegtuigen. De samenwerldng richt zich hoogstwaarschijnlijk op geza menlijke vluchtnummers en het afstemmen van vluchten. ANP zie ook pagina 2 Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissmgen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant De gladheid zorgde voor pret bij jeugd, zoals hier in Vlissingen, werk voor strooidiensten en veel blikschade in het verkeer. fotografie Ruben Oreel van onze regioredactie VLISSINGEN - Tamelijk onverwacht heeft de winter Nederland woensdag in zijn greep geno men. Vanuit Zeeland trok in de loop van de dag een ijzelfront over het land. Enkele honderden slippartijen en aanrijdingen in het hele land wa ren het gevolg. In Oostkapelle en Wolphaartsdijk liepen bij on gevallen vier mensen verwondingen op. Bij de aanrij dingen en botsingen elders in de provincie bleef de schade beperkt tot gedeukt blik. In Alkmaar kwam een 66- j arige inwoner van die stad om het leven toen hij met zijn auto op een voorligger reed, die vervolgens op de auto daar voor botste, In Den Haag zag de politie zich 's middags genoodzaakt enkele straten af te zet ten, omdat strooiwagens van Gemeentewerken de gladheid niet konden bijbenen. De Maastun nel in Rotterdam werd enige tijd afgezet nadat een auto over de kop was geslagen. De Verkeersdienst van de politie in Driebergen noteerde aan het begin van de avond een totaal van 170 kilometer file. In veel delen van het land moest het verkeer stapvoets rijden. In het Zuid- Oosten van het land viel de overlast mee. Voor het eerst ook dit seizoen stuurde Rijkswater staat strooiwagens de weg op. De ANWB-Wegenwacht had het vooral 's och tends razend druk met auto's die niet wilden starten. „We hebben zeker drie keer zoveel pechgevallen aan huis geholpen dan op andere dagen. Later op de dag verleende de Wegen wacht vooral assistentie op doorgaande we gen," illustreert een woordvoerder het verloop. zie ook pagina 15 DES MOINES - De enige zeven ling in de wereld is woensdag in het Amerikaanse Des Moines vier weken oud geworden. De vier jongens en drie meisjes van Bobbi en Kenny McCaughey hebben een manager gekregen. Het echtpaar McCaughey heeft een bureau ingehuurd om de wereldfaam van hun op 19 no vember geboren zeven kinderen te benutten. De manager zal de christelijke levensovertuiging van de familie en de behouden de gemeenschap waarin ze wo nen beklemtonen. RTR door Koos van Wees en Maurice Wilbrink DEN HAAG - De halstar- rige weigering van D66 om een compromis te aan vaarden in de varkens kwestie, heeft de verhou dingen binnen de coalitie gisteravond op scherp ge zet. De verwachting is dat premier Kok vandaag zal dreigen met een kabinetscrisis, teneinde de democraten alsnog het rege ringsvoorstel te laten slikken voor de vermindering van de varkensstapel. Binnen de regeringscoalitie hebben PvdA en VVD nu de hakken in het zand gezet. Een voor-stel van D66 om het ver minderen van het aantal var kens uit te smeren over een lan gere periode, is resoluut van de hand gewezen door de coalitie partners. Daax'mee is het var kensdebat in een volledige pat stelling beland. De democraten op hun beurt houden hardnekkig vast aan hun eis dat het 'voerspoor' uit het wetsvoorstel van land bouwminister Van Aartsen moet verdwijnen. Van Aartsen hoopt met milieuvriendelijk voer te bereiken dat er minder fosfaatrijke mest vrij komt. Daarmee ontlopen de boeren een korting van vijf procent op hun varkensstapel. De minister is niet bereid dit onderdeel van het wetsvoorstel te laten vallen en wordt hierin gesteund door PvdA en WD. WD-landbouwspecialist Blauw kon gisteravond zijn er gernis over de opstelling van D66 niet onderdrukken. Hij be nadrukte dat er een serieuze handreiking aan D66 was ge daan om tegemoet te komen aan haar belangrijkste bezwaar te gen het voerspoor, namelijk de controleerbaarheid van de maatregel. „D66 mag zelf aan geven hoe ze de controle op de maatregel zo goed mogelijk zou willen geregeld zien. Maar de fractie wil het niet op papier zetten." Ook PvdA-woordvoer der Huys was teleurgesteld. Hij gelooft dat „de race nu is gelo pen". D 66-fractieleider De Graaf her haalde echter dat de andere re geringspartijen „zullen moeten bewegen" om tot een compro mis te komen. „Wat er nu ligt, is voor ons onvoldoende. We zul len tot het einde toe strijden voor ons voorstel." Het debat werd gisteren voort gezet na een dag vol politiek overleg. Premier Kok had 's morgens vanuit het kabinet op geroepen om te komen tot een akkoord, maar de landbouw- woordvoerders kwamen er in een apart overleg opnieuw niet uit. Minister Van Aartsen beperkte zich gisteravond tot een techni sche verdediging van zijn wets voorstel. Hij weigerde in de Tweede Kamer in te gaan op de politieke implicaties van de te genstellingen die er in de rege ringscoalitie zijn gegroeid over het varkensprobleem. Vanmid dag gaat het debat zijn laatste ronde in, waarbij het voor D66 een kwestie wordt van buigen of barsten. In de afgelopen nacht en in de ochtenduren is nog koortsachtig geprobeerd een oplossing te vinden. De ver wachting is overigens dat D66 het uiteindelijk niet zal aandur ven het kabinet over deze kwes tie te laten struikelen. De moeilijkheden voor D66 wa ren eerder deze week al vergroot door het optreden van beoogd lijsttrekker Borst. Zij. moest gis teren in de Tweede Kamer haar spijt betuigen voor het feit dat ze vanuit het kabinet had opge roepen tot verzet tegen het wetsvoorstel van Van Aartsen. Daarmee had ze de eenheid in het kabinet ondermijnd. GPD feiten en meningen: 2; binnenland: 3 en 5; varia: 4; buiten land: 7; financiën en economie: 9; radio en televisie: 11; zee land: 15,16,17,19 en 21; sport: 23 en 25. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Begrafenison dernemers ixx heel Nederland zijxx uitermate slecht te spreken over de nieuwe methode die PTT-Post heeft uitgedacht voor het verzenden en bezorgexx van rouwbrieven. Sinds de PTT enkele maanden geleden de speciale blauwe en velop. voor rouwkaarten intro duceerde komen de kaarten niet eerder, maar vaker niet aan op de plaats van bestemming. De gevolgen zijn soms bijzonder triest. Zo werd de voorbije week in Terneuzen een crematie ge houden waarbij slechts drie na bestaanden aanwezig waren. De directe familie en de begra fenisondernemer hadden op zo'n zestig mensen gerekend. De rouwkaarten bleken de meeste familieleden en kennissen van de overledene niet tijdig te heb ben bex-eikt. Begrafenisondernemer J. de Voogd uit Terneuzen is woest op PTT-Post. „Het is bij mij nu al diverse keren voorgekomen dat rouwkaarten die ik zelf bij de PTT in Terneuzen heb afgele verd in de inmiddels beruchte blauwe enveloppen, niet of veel te laat zijn aangekomen. Die en veloppen, waar de begrafenis ondernemers ook nog 4,80 gul den extra voor moeten betalen, werden speciaal ingevoerd om i-ouwkaarten met voorrang be steld te krijgen, In de praktijk deugt er niets van", zegt De Voogd. Ook deze week ging het weer maar allereerst vallen veel kaarden niet meer te traceren en ten tweede hebben mensen wei nig aan een excuusbriefje als de post te laat of niet bezorgd wordt. Ik vind dit echt beneden peil." Bij Dela in Eindhoven, 's lands grootste uitvaartonderneming en -verzekeraar, vinden ze dat ook. Directeur Uitvaartverzor ging G. Morren: „Toen de PTT de nieuwe blauwe envelop in troduceerde had de sector al be denkingen, maar de PTT beloof de rouwbrieven met spoed te zullen behandelen. Als je dan voor die betere service een paar gulden moet betalen kan dat. Maar de PTT kan het beloofde niet waarmaken. Sterker nog, het regent klachten en dat is toch bijzonder gênant." Morrens maatschappij heeft de problematiek van de PTT-be- stelling al onder de aandacht gebracht van de twee standsor ganisaties in de sector. „De VOU, de vereniging van onder nemingen in de uitvaartverzor ging, zal de kwestie in j anuari in een overleg met de PTT aan de ox-de stellen. Bij de PTT-klantenservice is men van de klachten op de hoogte. Niet alleen begrafenis ondernemers hebben gebeld, maar ook particulieren. „We zullen dit intern aankaarten, want er moet voor dit probleem echt een oplossing gevonden worden. Dit soort dingen mag natuurlijk nooit gebeuren", zei een woordvoerder van de PTT in Goes. Rusland wil meer betx-okken worden bij belangrijke beslissin gen van de Navo. Dat geldt in het bijzonder voor plannen met de stx-ijdkrachten van voox-malige bondgenoten in Oost-Eu ropa, zo maakte de Russische minister van buiten landse zaken Primakov gisteren duidelijk in het hoofdkwartier van de Navo in Brussel. Hulst sloeg met de première van de nieuwe Bondfilm twee vliegen in één klap. De gala-avond voor tout Hulst bracht geld in het la tje voor de basiliek. En bioscoop Koning van Engeland nam een nieuwe zaal in gebruik. mis. „Maandagmiddag leverde ik twee enveloppen af bij de post, die zouden daags erop bij de nabestaanden in de bus lig gen. Ik krijg ver-volgens woens dag een telefoontje van de fami lie waar-uit blijkt dat geen familielid in de Randstad iets heeft ontvangen.", weet De Voogd. Hij deed zijn beklag bij de PTT in Terneuzen, Goes en Leeuwarden. „Daar kreeg ik dan te horen dat ze het spijtig vonden, dat het anders moet en dat ze - voor de goede orde - bij de getraceerde kaax-ten een ex cuusbriefje zouden insluiten. Dat kan nou wel gezegd worden, (Advertentie) (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1