Hulp voor wanhopige asielzoeker Plompe Toren Koudekerke kan niet stuk Opruiming PZC Jan van Nassauschool verdwijnt Fusie instellingen voor verslaafdenzorg blijkt niet haalbaar Stadsraad wijst Veere op foute informatie over Schotse Huizen Herstel dak van kerk Haamstede kost 1,3 miljoen gulden zeeland 14 Thoolse stichting zet zich in voor uitgeprocedeerden die voor hun leven vrezen lezers schrijven Polio dinsdag 16 december 1997 door Marco van Barneveld THOLEN - De 'stichting An dersom'. Dat is de naam van een Thoolse stichting die zich sinds kort inzet voor uitgeprocedeer de asielzoekers die bij terug komst in het land van herkomst problemen kunnen verwachten of waarbij procedurefouten zijn gemaakt. De stichting werkt volgens initiatiefnemer T. de Wit vanuit de 'levensbeschou welijke hoek'. „Asielzoekers hebben hier vaak al een ver schrikkelijk zware tijd achter de rug. Eventuele terugkeer naar het land van herkomst zou dan toch rechtvaardig en mens waardig moeten verlopen." De Wit vangt de mensen, voor alsnog op in zijn eigen huis in Tholen-stad. De bedoeling is echter een speciale woning in die plaats te vinden waar dit zou kunnen gebeuren. Voor geld heeft de stichting onder meer aangeklopt bij de gemeente. Dit verzoek is ondersteund door het bisdom Breda en door het Net werk Religeuzen voor Vluchte lingen uit Heerlen. Het college van burgemeester en Wethou ders ziet toekenning van subsi die echter niet zitten. Een ge meentewoordvoerder; „Er is nu door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Regionale Commissie voor de Verslavings zorg in Zeeland (RCVZ) geeft het op om het Zeeuwse Consul tatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) en het Huiska merproject voor Drugsverslaaf den (HKPD) tot een fusie te dwingen. Over de fusieplannen spreekt het RCVZ, waarin de wethouders van Goes, Middel burg, Terneuzen en Vlissingen zitting hebben, al zo'n zeven jaar. „Er zat te weinig schot in de zaak. Dan moet je eens beslissen de fusie niet meer van bovenop op te leggen. Misschien ontstaat er dan vanuit de instellingen zelf iets moois", reageert wet houder J. C. van Dijk-Sturm van de gemeente Middelburg. Cultuurverschillen Volgens de wethouder was een belangrijk struikelblok in de besprekingen dat het Vlissingse HKPD vreesde zijn eigen identi teit in een nieuwe instelling te verliezen en zouden cultuurver schillen tussen de organisaties opspélen. „Dat is nooit in zoveel woorden gezegd, maar dat is volgens mijn eigen waarneming het geval", vult woordvoerster Van Dijk-Sturm aan. eemnaal een bepaald rechtssys teem in Nederland en nadat vluchtelingen daar gebruik van hebben gemaakt en zijn uitge procedeerd, hoeven wij als ge meente niets meer te doen om het verblijf te rekken. De Wit toont begrip voor het standpunt van de gemeente. „Het Rijk stelt nu eenmaal de regels op voor vluchtelingenza ken. De gemeente hoeft dus in principe rliet in actie te komen indien er dingen misgaan. De vraag is echter of je ook werke loos kunt toekijken hoe mensen worden teruggestuurd naar lan den waar ze gevaar lopen. Want. die dingen gebeuren gewoon." Bedreigd Her en der in het land schieten volgens De Wit soorgelijlce clubs uit de grond. Het werk van deze stichtingen zou het werk van een al langer bestaande in stelling als de stichting Inlia, die zich tevens inzet voor uitgepro cedeerde asielzoekers, volgens De Wit niet doorkruisen. „Inlia kijkt heel erg vanuit de juridi sche hoek. Wij werken meer vanuit een levensbeschouwelij ke achtergrond, wij willen men sen gewoon op een menswaardi ge manier behandelen. Ook als Het ZCAD (ruim veertig ar beidsplaatsen) en HKPD (onge veer tien arbeidsplaatsen) ver vullen beide een belangrijke rol in de hulpverlening. Het HKPD werkt lokaal in de omgeving van Vlissingen, het ZCAD is een regionale organisatie die zich met meer dan drugsgebruik be zighoudt. „De instellingen hebben ook een andere werkwijze. Voor bei de staat natuurlijk het welzijn van de cliënt centraal. Het ZCAD is echter niet alleen gro ter, maar ook zakelijker dan het HKPD. Het HKPD is meer van uit een idealistische achter grond opgericht. Daardoor krijg je ook verschillen in aan pak van de verslavingszorg. Dat kwam herhaaldelijk in de twee besturen naar voren." De RCVZ is verantwoordelijk voor de besteding van rijksgel- den voor ambulante versla vingszorg. De fusie had ertoe moeten leiden dat cle twee in stellingen elkaar positief zou den beïnvloeden en dat ze min der geïsoleerd zouden werken. Bovendien zouden praktische zaken efficiënter geregeld kun nen worden, zoals inkoop van producten. Ook methadonver- strekking en eomputerspro- gramma's zouden op elkaar af gestemd kunnen worden. De leegstaande voormalige basisschool aan de Beatrixlaan in Vlissingen gaat volgend j aar tegen de vlakte. foto Ruben Oreel door Miriam van der Schot VLISSINGEN - De Graaf Jan van Nas sauschool in Vlissingen wordt begin vol gend jaar gesloopt. De voormalige gere formeerde basisschool in de Beatrixlaan staat al leeg. Waar het terrein voor ge bruikt gaat worden, is nog onbekend. Wel laat het college van burgemeester en wet houders de sector Stadsontwikkeling on derzoeken of er woningen gebouwd kun nen worden. In januari of februari wordt begonnen met de sloop van de basisschool. Er is nog niet besloten wie dat gaat doen. Na de af braak begint Stadsontwikkeling het on derzoek. Dat moet uitwijzen hoeveel en wat voor soort huizen er op de plaats van de school en het achterliggende speelter rein kunnen komen. Stadsontwikkeling verwacht dat het ongeveer een half jaar zal duren voordat zij een advies kan uit brengen aan het college. De Graaf Jan van Nassauschool bestaat i i uit een hoofd- en een bijgebouw die beide gevestigd zijn aan de Beatrixlaan. De ba sisschool is sinds het begin van dit school jaar verhuisd naar de voormalige Marmx- school aan de Van Doornlaan in West- Souburg. De verhuizing was nodig omdat de school te groot was geworden voor het kleine aantal (120) leerlingen. Na overleg mét. de gemeente Vlissingen besloot de school niet te verbouwen, maar in de leeg staande school in de Van Doorhlaan te trekken. ze zijn uitgeprocedeerd. Moeten ze terug naar hun geboorteland, maar worden ze daar met de dood bedreigd, dan kan dat na tuurlijk niet.De Wit wijst er te vens op dat Inlia lang niet alle gevallen die zich voordoen aan kan. „Daarom komen er ook steeds meer kleine stichtingen zoals de onze bij." Geld krijgt Andersom onder meer via gif ten. door Nicole Kluijtmans VEERE - Wethouder M. Brou wer-te Roller (cultuur) heeft de gemeenteraad onvolledig inge licht over het museum De Schotse Huizen in Veere. Dat beweert de Stadsraad Veere in een brief aan de gemeenteraad Veere. Diverse keren heeft de wethouder gesproken over een huur van rond de 35.000 gulden die de Rijksgebouwendienst (RGD) in rekening wil brengen voor het jaarlijks onderhoud van de panden. Ze vergéet ech ter erbij te vertellen dal een deel van de huur moet worden opge bracht door het restaurant in de kelder van De Schotse Huizen. Het deel van de huur dat dan overblijft voor het museum zelf is dan be'duidend lager. Ook kan de gemeente Veere of de Rijks gebouwendienst nog een ver goeding vragen van de huidige bewoonster van een deel van het pand. „De wethouder heeft inmiddels erkend dat, anders dan zij tot dan steeds had gesuggereerd, niet de gemeente Veere, maar de Rijksgebouwendienst daarvoor verantwoordelijk is. Wij moeten helaas constateren dat de infor matievoorziening door de wet houder met betrekking tot dit dossier zodanig onvolledig is, dat deze daarmee feitelijk als onjuist moet worden bestem peld", schrijft de stadsraad. Conclusie „Als het voorgaande in aanmer king wordt genomen, dan kan men tot geen andere conclusie komen, clan dat het bedrag dat aan de Rijksgebouwendienst zal moeten worden betaald eerder in de buurt van de 10.000 a 15.000 gulden zal liggen, dan in de buurt van de door wethouder steeds genoemde 35.000 gulden. Een dergelijk bedrag mag naar onze mening voor de gemeente Veere geen onoverkomelijke be- lemmexing vormen om ook in de toekomst te garanderen dat De Schotse'Huizen als museum in stand kan blijven." door Herre Stegenqa BURGH-HAAMSTEDE - Begin volgend jaar wordt een begin gemaakt met de restauratie van het dak van de monumentale hervormde kerk aan de Ring in Haamstede. Het karwei zal naar schatting zo'n negen maanden duren. De kosten: 1,3 miljoen gulden. De voorzitter van de kerkvoogdij, C. Spruijtenburg, is opgetogen over het feit dat de werkzaamheden eindelijk van start gaan. De bonte knaagkever, houtrot en slecht gerepareerde schade uit de Tweede Wereldoorlog ma ken een restauratie noodzake lijk. Het dakbeschot is verrot, dakpannen moeten worden ver nieuwd en er zijn ladderhaken en andere goten nodig. Tijdens de herstelwerkzaamheden blij ven de kerkdiensten overigens gewoon plaatsvinden in het uit 1506 stammende gebouw. Hoewel het Rijk, de provincie en de gemeente Schouwen-Duive- Iand volgens een vaste verdeel sleutel bijdragen aan de restau ratiekostenvan het dak, blijft er voor de kerkgemeente nog een aanzienlijk bedrag over. Hoe veel, dat kan Spruijtenburg nog niet zeggen. In elk geval is het niet makkelijk voor een 'kleine gemeente in een grote kerk' om aan een dure opknapbeurt bij te dragen, blijkt uit zijn woorden. Er zijn al diverse acties gehou den, van rommelmarkten en de verkoop van oliebollen tot extra collectes. Het Prins Bernard- fonds heeft twee jaar geleden een gift toegezegd van 50.000 gulden. Het dak is niet het enige onderdeel van de kerk dat in slechte staat is. Ook de voor- en achtergevel moeten worden aangepakt. Middeleeuws bouwwerk aan Oosterschelde begint nieuw leven als bezoekerscentrum Natuurmonumenten door Inge Heuff De Plompe Toren vau het ver dronken dorp Koudekerke, tussen Schelphoek en Burghsluis, heeft een lange ge schiedenis. Al in de veertiende eeuw was er sprake van een kerk. Koudekerke lag destijds nog een kilometer of vier land inwaarts van de toenmalige zee dijk. De Oosterschelde was in die dagen een smalle stroom tussen de Schouwse Polder en Noord-Beveland. Aan het eind van de veertiende eeuw begon deze zijarm van de Schelde zich te verleggen en te verbreden, wat ten koste ging van het land van Schouwen. Koudekerke moet een oud en welvarend dorp zijn geweest. Het had een vermaarde jaar markt en een winstgevende kos terij. Daar de oude kerk niet langer voldeed, werd er in de laatste jaren van de vijftiende eeuw een nieuwe kerk gebouwd. Het is niet helemaal duidelijk of dë Plompe Toren al bij de oude kerk hoorde. Maar aangezien er in de archiefstukken alleen over een nieuwe kerk geschreven wordt en niet over een nieuwe toren, mag aangenomen worden dat de toren oorspronkelijk bij de oudste kerk hoorde. De hoge leeftijd van cle middeleeuwse toren is mede af te leiden uit de enorm dikke muren van bak steen. Ook in de bouwstijl lijkt de toren bij de eerste kerk ge hoord te hebben. Het bouwwerk bestaat uit drie geledingen. De onderste twee zijn vierkant, waarop een achtkantig deel ge bouwdis. En wie de-Plompe To ren eenmaal gezien heeft, weet hoe hij aan zijn naam komt. Afgebroken De Koudekerkers moeten geen idee hebben gehad van wat hen nog te wachten stond toen be sloten werd tot de bouw van een nieuwe kerk. Krap een eeuw la ter werd deze alweer afgebro ken en was een groot deel van het dorp verdwenen. Maar tij dens de bouw was de zeedijk nog zo'n drie kilometer van het dorp verwijderd. Wel waren er in de dertiende eeuw al inlagen in het zuidelijk deel van Schouwen aangelegd. Dit gebeurde als een zeedijk minder betrouwbaar werd. De bewoners die in het in- laaggebied woonden, moesten dan vertrekken. De veertiende eeuw verliep op dit terrein betrekkelijk rustig, vandaar waarschijnlijk het op timisme van de bouwers van de. kerk. In 1475 pas werd er weer eeninlaagdijk gelegd, tussen de parochies Oudekerke en West- kerke. In de loop van cle zestien de eeuw volgden de verschillen de inlagen elkaar steeds sneller op en won de Schelde meer en meer terrein. Zo verdwenen er langzamerhand hele stukken land in het water. Na Oudekerke en Westkerke werden ook dor pen als St. Jacobskerke, Bries- kerke en Zuidkerke van de kaart geveegd. Inlaagdijk In 1565 werd begonnen met de aanleg van een inlaagdijk tus sen Schelphoek en het voorma lige dorp Clauskinderen, dat in .1511 ondergelopen en verloren was. Deze dijk bracht het water tot vlak bi j Koudekerke. De hui dige zeedijk, die rakelings langs de Plompe Toren loopt, dateert van 1581. Toen was het nog een inlaagdijk die dwars door Kou dekerke werd aangelegd. De be woners van het buitendijkse deel van het dorp moesten hun huis verlaten. Koudekerke was ten dode opge schreven. In 1654 werd cle te genwoordige inlaagdijk gelegd, iets ten noorden van de zeedijk. Daarmee was de inlaag van Koudekerke een feit. De laatste bewoners moesten vertrekken. De kerk was, zoals eerder ge zegd, al in 1583 afgebroken. Het houtwerk dat van de kerk af kwam bracht in Zierikzee nog zestig gulden op. De Plompe To ren was het laatste dat de herin nering aan het oude volkrijke en welvarende dorp in stand hield. Baken Aangenomen mag worden dat de toren destijds bewust niet is gesloopt. Voor de zeelieden was het bouwwerk, samen met de bos bij Burgsluis, een baken waarop zij zich richtten bij het binnenvaren van de Ooster schelde via de Roompot. Wie verantwoordelijk was voor het onderhoud van de toren, is niet helemaal duidelijk. Tot in de ne gentiende eeuw droeg de stad Zierikzee daar in elk geval zorg voor. Zij had, door haar levendi ge scheepvaart, belang bij een goed baken. In 1794 werd de buitenkant van de Plompe To ren nog helemaal hersteld. Maar het tij keerde voor Zierikzee en de toren raakte verwaarloosd. In 1850 verzochten bewoners uit de omgeving van het bouw werk de burgemeester van Haamstede zelfs om sloop van het bouwwerk. Zij hadden veel last hadden van de kauwen die zich in de open ruimtes nestel den. Aan dat verzoek werd geen gehoor gegeven. Zeventien jaar later ging het ei gendomsrecht van de Plompe Toren naar cle rijksdienst De Domeinen die er vervolgens niets aan deed. Dit ondanks de aanbeveling van de commissie van de Koninklijke Academie. Die had namelijk datzelfde jaar een aanbeveling gedaan om de toren vanwege zijn vorm en bouwtrant in stand te houden. Een buitenstaander, burge meester van Noordgouwe C. A van Citters, begon in 1928 met een inzamelingsactie voor een restauratie. In 1935 werd het middeleeuwse bouwwerk voor zover mogelijk in de oorspron kelijke staat teruggebracht. Na de oorlog is de toren nogmaals gerestaureerd, maar de geschie denis herhaalde zich: er werd geen onderhoud gepleegd. In 1995 moest de toren zelfs wor den gesloten omdat hij in zeer slechte staat verkeerde. Bestemming Op initiatief van de Juniorka mer Schouwen-Duiveland is de toren dit jaar uiteindelijk op nieuw geheel gerestaureerd. De Plompe Toren heeft nu ook een bestemming gekregen. Hij gaat een bezoekerscentrum van Na tuurmonumenten herbergen. De officiële heropening vindt vrijdag' plaats. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Weigeren van poliovaccin op re ligieuze gronden (PZC 8/12). Dit dwing respect en tegelijk verwondering af. Respect van wege de trefzekerheid van de argumenten contra vaccinatie, die door de orthodox-christelij ke gemeente gegenereerd wordt. Verwondering vanwege de onverwacht positieve hou ding tegenover het aanbod van Volksgezondheid om 'verdacht sanitair' nader te inspecteren. Inspectie van 'de grote bood schap', in het kleinste optrekje, op heilig grondgebied (het Godshuis) gaat de inspectie blijkbaar net iets te ver (blasfe mie!?). Zij volstaat met de aan beveling gelovigen, tijdens de dienst, op sobere wijze gebruik te laten maken van het toilet. Dit verzoek lijkt redelijk en in lijn met de huidige etiquette. Tijdens de maaltijd pleegt men zich evenzeer te onthoden van 'emissies'. En waarom zou dit bij de opname van 'geestelijk voedsel' anders liggen? Geluk kig verspreidt polio zich via ontlasting en niet zozeer via de bloedbaan, zoals bij het HIV-vi rus wel het geval schijnt te zijn. Voor zover mij bekend is het or thodox-christelijk volksdeel nog niet ontraden (onbe schermd- zonder vaccins) bloed vrij te maken ten behoeve van bloedbanken. Mocht dit onver hoopt toch gebeuren dan bete kent dit dat hier sprake zou zijn van 'discriminatie op grond van religieuze geaardheid'. Dat is mijns inziens onnodig 'krokend' en krenkend en dient beslist vermeden te worden. T. Steendam M. L. Kingstracit 52 Vlissingen De Plompe Toren in het Schouwse Koudekerke begint een nieuw leven. foto PieterHonhoff ill l§i Schoenmode van de Reepe - Papegaaistraat 8 - Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 24