Hulp voor wanhopige asielzoeker Plompe Toren Koudekerke kan niet stuk PZC Akkoord over plan Veldzicht Maatregelen voor Oesterdam succes Fesie instellingen voor verslaafdenzorg blijkt niet haalbaar zeeland 14 Thoolse stichting zet zich in voor uitgeprocedeerden die voor hun leven vrezen lezers schrijven Onderzoek naar onrust vuile grond IJzendijke dinsdag 16 december 1997 door Marco van Barneveld THOLEN - De 'stichting An dersom'. Dat is de naam van een Thoolse stichting die zich sinds kort inzet voor uitgeprocedeer de asielzoekers die bij terug komst in het land van herkomst problemen kunnen verwachten of waarbij procedurefouten zijn gemaakt. De stichting werkt volgens initiatiefnemer T. de Wit vanuit de 'levensbeschou welijke hoek'. „Asielzoekers hebben hier vaak al een ver schrikkelijk zware tijd achter de rug. Eventuele terugkeer naar het land van herkomst zou dan toch rechtvaardig en mens waardig moeten verlopen." De Wit vangt de mensen voor alsnog op in zijn eigen huis in Tholen-stad. De bedoeling is echter een speciale woning in die plaats te vinden waar dit zou kruinen gebeuren. Voor geld heeft de stichting onder meer aangeklopt bij de gemeente. Dit verzoek is ondersteund doorliet bisdom Breda en door het Net werk Religeuzen voor Vluchte lingen uit Heerlen. Het college van burgemeester en wethou ders ziet toekenning van subsi die echter niet zitten. Een ge meentewoordvoerder: „Er is nu eenmaal een bepaald rechtssys teem in Nederland en nadat vluchtelingen daar gebruik van hebben gemaakt en zijn uitge procedeerd, hoeven wij als ge meente niets meer te doen om het verblijf te rekken." De Wit toont begrip voor het KLOETINGE Kerstconcert - Brassband Ex celsior uit Kloetinge verzorgt zaterdag 20 december een kerstconcert in de plaatselijke Geerteskerk. Dat gebeurt in sa menwerking met het jongeren koor l'Esprit uit Goes. Op het programma staan veel bekende kerstliederen. Het concert be gint om 19.30 uur. KWADENDAMME Kerstconcert - Brassband Con Affezzione uit Kwadendamme verzorgt zondag 21 decemberin De Burght. in Kwadendamme een kerst-koffieconcert, Het programma begint om 12 uur. standpunt van de gemeente. „Het Rijk stelt nu eemnaal de regels op voor vluchtelingenza ken. De gemeente hoeft dus in principe niet in actie te komen indien er dingen misgaan. De vraag is echter of je ook werke loos kunt toekijken hoe mensen worden teruggestuurd naar lan den waar ze gevaar lopen. Want die dingen gebeuren gewoon." Bedreigd Her en der in het land schieten volgens De Wit soorgelijke clubs uit de grond. Het werk van deze stichtingen zou het werk van een al langer bestaande in stelling als de stichting Inliadie zich tevens inzet voor uitgepro cedeerde asielzoekers, volgens De Wit niet doorkruisen. „Inlia kijkt heel erg vanuit de juridi sche hoek. Wij werken meer vanuit een levensbeschouwelij ke achtergrond, wij willen men sen gewoon op een menswaardi ge manier behandelen. Ook als ze zijn uitgeprocedeerd. Moeten ze terug naar hun geboorteland, maar worden ze daar met de dood bedreigd, dan kan dat na tuurlijk niet." Kleine stichtingen De Wit wijst er tevens op dat In lia lang niet alle gevallen die zich voordoen aankan. „Daarom komen er ook steeds meer kleine stichtingen zoals de onze bij." Geld krijgt Andersom onder meer via giften. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Wethouder P. M. Bruinooge (Volkshuisves ting) van Middelburg en ir. P. R. J. Smits, lid van de Raad van Bestuur van IBC Vastgoed uit Best, hebben maandag een koop-/ontwikkelingsovereen- komst ondertekend voor de ont wikkeling van het terrein van de voormalige kwekerij Veldzigt. In januari begint de projectont wikkelaar met het bouwrijp maken van de locatie. Volgend jaar al moeten de eerste honderd woningen worden opgeleverd. De bouw van Veldzigt wordt uitgevoerd door bouwbedrijf De Delta bv uit Middelburg en omvat 235 woningen. Het gaat om zestig sociale, gestapelde De eerste honderd woningen in het plan Veldzicht in Middelburg worden volgend jaar opgeleverd. huurappartementen, patiowo ningen, herenhuizen, twee-on- der-een-kapwoningen en zoge heten parkvilla's. De bouw gebeurt in twee delen. De eerste fase bestaat uit de huurapparte menten, die worden verkocht aan de Woningbouwvereniging Middelburg, en uit 45 vrije-sec- torwoningen, respectievelijk grenzend aan de Boreelstraat en de Schroeweg. De verkoop be gint zaterdag 20 december. In juni/juli begint IBC Vastgoed bv met de ontwikkeling van de tweede fase. De prijzen variëren van 250.000 gulden tot zeven honderdduizend gulden. Voor de ontwikkeling van het plan schreef de gemeente een prijsvraag uit. Zes ontwikke laars werden in de gelegenheid gesteld een ontwerp in te die nen. De combinatie IBC Vast goed bv, bouwbedrijf De Delta, architect Inbo en Arcadis Hei- demij kwamen als beste uit de bus. De gemeente vond hen het beste aansluiten bij de de ideeën van de gemeente. Vooral de ma nier waarop de combinatie waardevolle, landschappelijke elementen laat terugkomen was daarbij doorslaggevend. Er werd veel aandacht besteed aan de groen- en watervoorziening. Zeldzame bomen worden her plaatst. De krekenstructuur wordt opnieuw aangelegd en aangesloten op de nog bestaan de waterpartijen. Ir Smits zei dat veel geschreven en gedebatteerd is over vertra ging op zogeheten Vinex-loca- ties, plekken waar gemeenten subsidie voor krijgen als ze wo ningen binnen een afgesproken termijn realiseren. De suggestie dat projectontwikkelaars daar voor verantwoordelijk zijn om de prijs van de woningen op te drijven, noemde hij niet terecht. ,Wij zijn juist gebaat bij een ho ge omloopsnelheid. Dat levert het maximale rendement op. Vertraging komt door een ge brek aan visie op stedenbouw- foto Ruben Oreel kundig gebied. De samenwer king met Middelburg zou als voorbeeld voor anderen moeten dienen." Volgens wethouder Bruinooge is in Veldzigt nadrukkelijk ge kozen voor woningen in allerlei prijsklassen. „In de duurdere sector is behoorlijk wat aanbod. Nu en in de toekomst." Dat de keuze viel op IBC had ook te ma ken het het feit dat bouwbedrijf De Delta een bedrijf uit de regio is. Daarmee is behoud van werkgelegenheid gegaran deerd. Bruinooge overhandigde Smits en de directeur van De Delta allebei een onderdeel van een oude lantaarn, die op de buitenplaats Veldzigt hing. De lamp moet na de ontwikkeling worden teruggeplaatst. door Marco van Barneveld THOLEN - De reeks maatrege len die het afgelopen seizoen is genomen om overlast op en rond de Oesterdam in te perken heeft over het algemeen goed ge werkt. Onder meer gaat het om een speciaal pasjessysteem voor slagbomen bij de dam om par keeroverlast tegen te gaan. Om dezelfde reden is de greppel tus sen de hoofdrijbaan en de paral lelweg doorgetrokken. Verder zijn bijvoorbeeld extra afval bakken geplaatst, al heeft de praktijk de afgelopen zomer ge leerd dat het er nog niet genoeg zijn. Ook het legen van de bak ken gebeurde op sonnnige da gen niet vaak genoeg. Dit concludeert de Werkgroep Handhavingsstrategie Oester dam die speciaal in het leven is geroepen om de overlast aan te pakken. In de projectgroep zitten afge- vaardigden van diverse betrok ken instanties zoals de gemeen te Tholen, de provincie, rijkswaterstaat, de algemene inspectiedienst en de politie. Aanleiding voor de vorming van de werkgroep waren hand over hand toenemende problemen zoals het parkeren in de berm van de autoweg, het achterlaten van afval en misbruik van de parallelweg door verkeer wat daar niet mocht komen. Oor zaak vormt het fors toegenomen aantal recreanten op de dam. Vuilnisbakken De parkeeroverlast is met suc ces bestreden. Ook het afvalpro bleem is kleiner geworden. In het naseizoen is op maandagen echter nu en dan verzuimd de bakken te legen. De gemeente Tholen zal dat probleem nader bekijken. Ook zal worden beke ken waar extra bakken moeten worden geplaatst. Bedoeling is dat de politie er in het volgende seizoen voor gaat zorgen dat de gezamenlijke aanpak beter uit de verf komt. In het algemeen hebben de maatregelen volgens de werk groep het afgelopen seizoen echter goed gewerkt. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Polio Weigeren van poliovaccin op re ligieuze gronden (PZC 8/12). ï)it dwing respect en tegelijk verwondering af. Respect van wege de trefzekerheid van de argumenten contra vaccinatie, die door de orthodox-christelij ke gemeente gegenereerd wordt. Verwondering vanwege de onverwacht positieve hou ding tegenover het aanbod van Volksgezondheid om 'verdacht sanitair' nader te inspecteren. Inspectie van 'de grote bood schap', in het kleinste optrekje, op heilig grondgebied (het Godshuis) gaat de inspectie blijkbaar net iets te ver (blasfe mie!?). Zij volstaat met de aan beveling gelovigen, tijdens de dienst, op sobere wijze gebruik te laten maken van het toilet. Dit verzoek lijkt redelijk en in lijn met de huidige etiquette. Tijdens de maaltijd pleegt men zich evenzeer te onthoden van 'emissies'. En waarom zou dit bij de opname van 'geestelijk voedsel' anders liggen? Geluk kig verspreidt polio zich via ontlasting en niet zozeer via de bloedbaan, zoals bij het HIV-vi rus wel het geval schijnt te zijn. Voor zover mij bekend is het or thodox-christelijk volksdeel nog niet ontraden (onbe schermd- zonder vaccins) bloed vrij te maken ten behoeve van bloedbanken. Mocht dit onver hoopt toch gebeuren dan bete kent dit dat hier sprake zou zijn van 'discriminatie op grond van religieuze geaardheid'. Dat is mijns inziens onnodig 'krokend' en krenkend en dient beslist vermeden te worden. T. Steendam M. L. Kingstraat 52 Vlissingen Middeleeuws bouwwerk aan Oosterschelde begint nieuw leven als bezoekerscentrum Natuurmonumenten door Inge Heuff De Plompe Toren van het verdron ken dorp Koudekerke, tussen Schelphoek en Burghsluis, heeft een lange geschiedenis. Al in de veertien de eeuw was er sprake van een kerk. Koudekerke lag destijds nog een kilo meter of vier landinwaarts van de toenmalige zeedijk. De Oosterschelde was in die dagen een smalle stroom tussen de Schouwse Polder en Noord- Beveland. Aan het eind van de veer tiende eeuw begon deze zijarm van de Schelde zich te verleggen en te verbre den, wat ten koste ging van het land van Schouwen. Koudekerke moet een oud en welva rend dorp zijn geweest. Het had een vermaarde jaarmarkt en een winstge vende kosterij Daar de oude kerk niet langer voldeed, werd er in de laatste jaren van de vijftiende eeuw een nieu we kerk gebouwd. Het is niet hele maal duidelijk of de Plompe Toren al bij de oude kerk hoorde. Maar aange zien er in de archiefstukken alleen over een nieuwe kerk geschreven wordt en niet over een nieuwe toren, mag aangenomen worden dat de toren oorspronkelijk bij de oudste kerk hoorde. De hoge leeftijd van de mid deleeuwse toren is mede af te leiden uit de enorm dikke muren van bak steen. Ook in de bouwstijl lijkt de to ren bij de eerste kerk gehoord te heb ben. Het bouwwerk bestaat uit drie geledingen. De onderste twee zijn vierkant, waarop een achtkantig deel gebouwd is. En wie de Plompe Toren eenmaal gezien heeft, weet hoe hij aan zijn naam komt. Afgebroken De Koudekerkers moeten geen idee hebben gehad van wat hen nog te wachten stond toen besloten werd tot de bouw van een nieuwe kerk. Krap een eeuw later werd deze alweer afge broken en was een groot deel van het dorp verdwenen. Maar tijdens de bouw was de zeedijk nog zo'n drie ki lometer van het dorp verwijderd. Wel waren er in de dertiende eeuw al inla gen in het zuidelijk deel van Schou wen aangelegd. Dit gebeurde als een zeedijk minder betrouwbaar werd. De bewoners die in het inlaaggebied woonden, moesten dan vertrekken. De veertiende eeuw verliep op dit ter rein betrekkelijk rustig, vandaar waarschijnlijk het optimisme van de bouwers van de kerk. In 1475 pas werd er weer een inlaagdijk gelegd, tussen de parochies Oudekerke en Westker- ke. In de loop van de zestiende eeuw volgden de verschillende inlagen el kaar steeds sneller op en won de Schelde meer en meer terrein. Zo ver dwenen er langzamerhand hele stuk ken land in het water. Na Oudekerke De Plompe Toren in het Schouwse Koudekerke begint aan een nieuw leven. foto Pieter Honhoff en Westkerke werden ook dorpen als St. Jacobskerke, Brieskerke en Zuid- kerke van. de kaart geveegd. In 1565 werd begonnen met de aanleg van een inlaagdijk tussen Schelphoek en het voormalige dorp Clauskinde ren, dat in 1511 ondergelopen en ver loren was. Deze dijk bracht het water tot vlak bij Koudekerke. De huidige zeedijk, die rakelings langs de Plompe Toren loopt, dateert van 1581. Toen was het nog een inlaagdijk die dwars door Koudekerke werd aangelegd. De bewoners van het buitendijkse deel van het dorp moesten hun huis verla ten. Koudekerke was ten dode opgeschre ven. In 1654 werd de tegenwoordige inlaagdijk gelegd, iets ten noorden van de zeedijk. Daarmee was de in laag van Koudekerke een feit. De laatste bewoners moesten vertrekken. De kerk was, zoals eerder gezegd, al in 1583 afgebroken. Het houtwerk dat van de kerk afkwam bracht in Zierik- zee nog zestig gulden op. De Plompe Toren was het laatste dat de herinne ring aan het oude volkrijke en welva rende dorp in stand hield. Baken Aangenomen mag worden dat de to ren destijds bewust niet is gesloopt. Voor de zeelieden was het bouwwerk, samen met de bos bij Burgsluis, een baken waarop zij zich richtten bij het binnenvaren van de Oosterschelde via de Roompot. Wie verantwoordelijk was voor het onderhoud van de toren, is niet helemaal duidelijk. Tot in de negentiende eeuw droeg de stad Zie- rikzee daar in elk geval zorg voor. Zij had, door haar levendige scheepvaart, belang bij een goed baken. In 1794 werd de buitenkant van de Plompe Toren nog helemaal hersteld. Maar het tij keerde voor Zierikzee en de to ren raakte verwaarloosd. In 1850 ver zochten bewoners uit de omgeving van het bouwwerk de burgemeester van Haamstede zelfs om sloop van het bouwwerk. Zij hadden veel last had den. van dé kauwen die zich in de open ruimtes nestelden. Aan dat verzoek wérd geen gehoor gegeven. Zeventien jaar later ging het eigen domsrecht van de Plompe Toren naar de rijksdienst De Domeinen die er vervolgens niets aan deed. Dit on danks de aanbeveling van de commis sie van de Koninklijke Academie. Die had namelijk datzelfde jaar een aan beveling gedaan om de toren vanwege zijn vorm en bouwtrant in stand te houden. Een buitenstaander, burge meester van Noordgouwe C. A van Citters, begon in 1928 met een inza melingsactie voor een restauratie. In 1935 werd het middeleeuwse bouw werk voor zover mogelijk in de oor spronkelijke staat teruggebracht. Na de oorlog is de toren nogmaals geres taureerd, maar de geschiedenis her haalde zich: er werd geen onderhoud gepleegd. In 1995 moest de toren zelfs worden gesloten omdat hij in zeer slechte staat verkeerde. Bestemming Op initiatief van de Juniorkamer Schouwen-Duiveland is de toren dit jaar uiteindelijk opnieuw geheel ge restaureerd. De Plompe Toren heeft nu ook een bestemming gekregen. Hij gaat een bezoekerscentrum van Na tuurmonumenten herbergen. De offi ciële heropening vindt vrijdag plaats. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Regionale Commissie voor de Verslavings zorg in Zeeland (RCVZ) geeft het op om het Zeeuwse Consul tatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) en het Huiska merproject voor Drugsverslaaf den (HKPD) tot een fusie te dwingen. Over de fusieplannen spreekt het RCVZ, waarin de wethouders van Goes, Middel burg, Terneuzen en Vlissingen zitting hebben, al zo'n zeven jaar. „Er zat te weinig schot in de zaak. Dan moet je eens beslissen de fusie niet meer van bovenop op te leggen Misschien ontstaat er dan vanuit de instellingen zelf iets moois", reageert wet houder J. C. van Dijk-Sturm van de gemeente Middelburg. Volgens de wethouder was een belangrijk struikelblok in de besprekingen dat het Vlissingse HKPD vreesde zijn eigen identi teit in een nieuwe instelling te verliezen en zouden cultuurver schillen tussen de organisaties opspelen. „Dat is nooit in zoveel woorden gezegd, maar dat is volgens mijn eigen waarneming het geval", vult woordvoerster Van Dijk-Sturm aan. Werkgebieden Het ZCAD (ruim veertig ar beidsplaatsen) en HKPD (onge veer tien arbeidsplaatsen) ver vullen beide een belangrijke rol in de hulpverlening. Het HKPD werkt lokaal in de omgeving van Vlissingen, het ZCAD is een regionale organisatie die zich met meer dan drugsgebruik be zighoudt. „De instellingen hebben ook een andere werkwijze. Voor bei de staat natuurlijk het welzijn van de cliënt centraal. Het ZCAD is echter niet alleen gro ter, maar ook zakelijker dan het HKPD. Het HKPD is meer van uit een idealistische achter grond opgericht. Daardoor krijg je ook verschillen in aan pak van de verslavingszorg. Dat kwam herhaaldelijk in de twee besturen naar voren." De RCVZ is verantwoordelijk voor de besteding van rijksgel- den voor ambulante versla vingszorg. De fusie had ertoe moeten leiden dat de twee in stellingen elkaar positief zou den beïnvloeden en dat ze min der geïsoleerd zouden werken. Bovendien zouden praktische zaken efficiënter geregeld kun nen worden, zoals inkoop van producten. Ook methadonver- strekking en computerspro gramma's zouden op elkaar af gestemd kunnen worden. „Dat levert een. besparing op. Maar we houden nu op om van boven af druk uit te oefenen. I Stel dat we nog eens drie of vier 1 jaar tevergeefs spreken over be stuurlijke samenwerkingsver- banden. Die tijd kunnen we be ter besteden aan cliënten. door Hans Heijt IJZENDIJKE - De provincie heeft een enquêteformulier ver spreid onder circa tien inwoners van IJzendijke die boven de ver vuilde grond in de Gaaipers- straat wonen. De provincie besluit aan de hand van het on derzoek of er maatregelen wor den genomen in de huizen om de ongerustheid onder de IJzendij- kenaren over de verontreinigde grond weg te nemen. De provincie laat na de bouw vak-vakantie van de volgende zomer de vervuilde grond in de Gaaipersstraat saneren. Het sa neringsplan is eind januari ge reed. Het terrein moet worden schoongemaakt, omdat het is vervuild met polyclische aro matische koolwaterstoffen (pak's), minerale olie en vluchti ge aromaten. De' vervuiling is afkomstig van een tramremise uit de jaren vijftig. De provincie wil de vervuilde grond onder de huizen niet mee nemen in de saneringsoperatie, omdat de zware metalen immo biel zijn en geen gevaar voor de gezondheid opleveren. „Maar verschillende bewoners zijn daar niet gerust op", aldus een woordvoerder van de provincie. Daarom houden we een enquê te om in beeld te krijgen hoeveel houten vloeren in cle woningen liggen. Als dat er veel zijn, kun nen we wellicht aanvullende maatregelende nemen,"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 14