PZC zeeland Alcoholfuiken in de grensstreek Tijd te kort voor vertaling van eeuwenoude teksten Politie controleert van Zeeuws-Vlaamse kust tot Liefkenshoek Cu' J 1 Voetballers brengen dozen met cadeautjes naar Werkendam Boom valt op man Gewonde bij botsing tegen boom Bon voor dronken snorfietser Automobilist rijdt van dijk Bestelwagen gestolen Inbraak in tehuis Twee bromscooters gestolen Strandexpress wil catamaran-veer voor toeristen langs kust Brandweer Middelburg komt twee keer in actie Inbraken in Buinisse Man schiet radarkasten Goeree kapot zeeuwse almanak Aanbieding door Pascalle Cappetti SAS VAN GENT - Honderd mensen van de regiopolitie Zeeuws-Vlaanderen, Konink lijke Marechaussee, Belgische gemeentepolitie en rijkswacht en Veilig Verkeer Nederland hebben zaterdagnacht langs de grens tussen Zeeuws-Vlaande ren en Oost- en West-Vlaande- ren deelgenomen aan een grootschalige alcoholcontrole. Veertig van de ruim dertienhon derd bestuurders bleken te veel te hebben gedronken. Automobilisten die de grens passeerden kwamen bij Kapel- lebrug, Clinge, Nieuw-Namen, Koewacht, Philippine, Sas van Gent, Zelzate, Watervliet, Eede en Sluis in een fuik terecht. Op andere grensovergangen reden vliegende brigades om de be stuurders aan een blaastest te onderwerpen. Van Belgische zijde waren zes tig politiemensen ingezet, aan de Zeeuws-Vlaamse kant veer tig. De Belgen hielden tussen twaalf en vijf uur 's morgens 25 automobilisten aan die niet meer helemaal nuchter waren. Dit warén niet alleen maar Ne derlanders die na een avondje stappen in Gent, Brugge of Ant werpen naar huis terugkeerden. Aan het begin van de controle waren het ook veel Belgen die de grens overstaken. De Neder landse politie betrapte vijftien mensen met een slok op achter het stuur. Woordvoerder J. van Mourick van de politie Zeeland vindt veertig bestuurders onder invloed veel. „Dat is bijna vijf procent!" Tegelijkertijd met de alcohol controle deelden de deelnemers bekeuringen uit omdat bestuur ders geen autogordel droegen, vanwege defecte verlichting, drugs- en wapenbezit en het rij den met een verlopen rijbewijs of een lekke uitlaat. Bob De gezamenlijke actie kreeg de naam 'een Bob zonder grenzen' mee. In België is Bob inmiddels een bekend persoontje. „Bob is geen sullige onnozelaar, maar een Bourgondische feestvierder die plezier kan hebben zonder alcohol te drinken, en ervoor zorgt dat zijn gezelschap veilig thuis komt", verklaarde staats secretaris J. Peeters voor aan vang van de actie aan de Neder landers die dat nog niet wisten. Peeters hoopte niet alleen dat Bob ook in Nederland meer be kendheid krijgt, maar ook dat grensoverschrijdende acties als deze in de toekomst worden her haald en uitstralen naar andere grensregio's in de Europese Unie. Voor België zijn de verkeersvei- ligheidscampagnes rond het einde van het jaar in ieder geval succesvol gebleken. Het aantal ongevallen met letsel nam met bijna tien procent af. „Gezien het hoge aantal verkeersdoden hebben Belgen en Zeeuws-Vla mingen - België telt gemiddeld twee keer zoveel verkeersdoden als Nederland - echter nog steeds een stok achter de deur nodig", aldus Peeters. Dat blijkt volgens hem ook uit de resulta ten van de eindejaarscontroles. Vier tot vijf procent van de auto mobilisten blaast positief. Wan neer de aandacht rond de actie weer wat is verslapt, blijkt ne gen tot tien procent van de be stuurders te veel te drinken. Districtchef F. Goudswaard wist te vertellen dat de politie in Zeeuws-Vlaanderen dit jaar tweehonderd processen-ver- baal meer heeft opgesteld dan in werkafspraken was vastgelegd. „Niet echt successen waar we op zitten te wachten." Dit betekent volgens hem niet dat er in de re gio nu zoveel meer gedronken wordt dan andere jaren. Aange paste controletijden, alsmede het feit dat de politie nu altijd een blaastest afneemt bij be trokkenen bij een verkeerson geval droegen hieraan bij. De grensoverschrijdende con trole komt volgens gedeputeer de J. Hennekeij van verkeer en vervoer en voorzitter van het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland toevallig op een treffend moment. Maandag on dertekent hij in Dén Haag na mens de provincies, met de minister en de Vereniging Ne derlandse Gemeenten en de Unie van Waterschappen het Startprogramma Duurzaam Veilig, wraarin ook intensivering van de verkeershandhaving is opgenomen. Hennekeij zou het geen slecht idee vinden om - ge zien het succes van de Belgische campagne - Bob ook te introdu ceren in Zeeuws-Vlaanderen. stil -Mi Een van de controlefuiken van de politie bij de grensovergang Sas van Gent/Zelzate. foto Peter Nicolai door Pascale Cappetti TERNEUZEN - De leerlingen van openbare basisschool De Meerpaal in Terneuzen had den afgelopen week zo hun best gedaan om zoveel moge lijk schoenendozen te beplak ken, te versieren en te vullen met cadeautjes. Tweehonderd dozen, bestemd voor kinderen in de vluchtelingenkampen in Angola, Liberia en Albanië, stonden in de hal van de school te wachten. Maar hoe kwamen al die pakjes in het inzamel punt in Werkendam terecht? Even zag het er naar uit dat de schoenendozen, het resultaat van een landelijke actie van de Christelijke Unie van Scholen, in Terneuzen moesten blijven staan. Maar toevallig moest het tweede elftal van voetbal vereniging Hoek afgelopen za terdag tegen de Kozakken Boys spelen - in Werkendam. Leerkracht Barbara Dekker, echtgenote van trainer Arie Dekker bedacht dat de voet ballers mooi de pakketten konden meenemen. Samen met het team vertrok zij in alle vroegte, met de do zen, naar in Werkendam. Daar stonden nog eens dertig vrij willigers klaar om de schoe nendozen in de loods te zetten. Het is de bedoeling dat de pak ketten voor de kerst in de vluchtelingenkampen en kin dertehuizen terecht komen.. De dozen bevatten ondér meer viltstiften, zakdoekjes, kleur potloden, snoepjes en koekjes voor de kinderen daar. Spullen waar in die landen een groot gebrek aan is! Nadat de voet ballers de dozen keurig had den afgeleverd, gingen zij het veld op. Helaas verloren ze met vier-nul. maandag 15 december 1997 NOORDGOUWE - Doordat de boom die hij in Serooskerke (S) aan het omzagen was vroeger omviel dan voorzien, is een 37-jarige man uit Noordgouwe zaterdag danig bekneld ge raakt. Hij moest met rug- en ribkwetsuren worden overge bracht naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam. Het ging om een bedrijfsongeval. De arbeidsinspectie stelt een nader onderzoek in. MIDDELBURG - Een negentienjarige automobilist uit Mid delburg is zaterdag met een beenwond vervoerd naar het zie kenhuis in Vlissingen. De man raakte rond tien over twaalf 's nachts in een slip in een bocht op de Golsteinseweg in zijn woonplaats. Hij verloor de macht over het stuur en botste te gen een boom. Zijn auto werd totaal vernield. DOMBURG - De politie heeft zaterdagavond om kwart voor twaalf een achttienjarige snorfietser uit Serooskerke be- keux-d voor rijden onder invloed. De jongeman reed vanaf de Singel in Domburg de Roosjesweg op. In de bocht viel hij met zijn snorfiets en botste tegen een tegemoetkomende auto op. Beide voertuigen werden beschadigd. De jongen bleek te veel te hebben gedronken. Hij kreeg een procés-verbaal. THOLEN - Een 24-jarige Tholenaar is in de nacht van zater dag op zondag met zijn auto van een dijkgereden, waarbij hij diverse bomen beschadigde. Direct, na het ongeval heeft de man zich uit de voeten gemaakt, maar hij kon gisteren in de loop van de dag worden aangehouden. Het ongeval gebeurde op de Oude Zeedijk in Sint-Annaland. Ter hoogte van het fietserstunneltje zou de man de macht over het stuur zijn kwijtgeraakt. Na het ongeval heeft hij samen met wat vrienden een poging gedaan de auto weg te krijgen van de plek des onheils. Toen dit niet bleek te lukken, is.hij huiswaarts gekeerd. De 24-jarige heeftproces-verbaalgekre gen. MIDDELBURG - Uit de F. G. Alemanstraat in Middelburg is zatei-dag tussen 0.05 en 9 uur een grijze bestelauto van het merk KIA gestolen met het kenteken VF-PN-30. Op de auto staat het opschrift Ter Beek, Hand}'Men en Klussenbedrijf. In de bestelauto zitten gereedschappen, zoals boonnachines en andere handgereedschappen. GOES - Inbrekers hebben in de nacht van zaterdag op zondag hun slag geslagen in een gezinsvervangend tehuis aan het Troelstrapad in Goes. Zij gingen er vandoor met enkele geld kistjes met contanten en waardepapieren. De bewoners lagen te slapen. De politie is op zoek naar getuigen. VLISSINGEN - In Vlissingen zijn tussen vrijdagavond en za terdagmiddag twee bromscooters gestolenVanaf de Hercules Segherslaan verdween een zwart/grijze Peugeot, type Zenith met het verzekeringsnummer WZJ025 met een waarde van 3300 gulden. Uit de Molenstraat werd een gele Aprillia, type Amigo gestolen. Het verzekeiïngsnummer is TZR773. De waarde van de bromscooter is 3900 gulden gestolen. door Pascalle Cappetti CADZAND - Als het aan de stichting Strandexpress ligt, krijgt West-Zeeuws-Vlaande- ren er binnen afzienbare tijd tenminste twee nieuwe attrac ties bij. Een rondvaartboot van Sluis naar Damme en een cata maran-veerboot voor tweehon derd passagiers tussen Breskens en Oostende moeten toeristen en inwoners van de streek meer mogelijkheden tot dagtochtjes bieden en de mensen uit de auto halen. Directeur H. Bouma van de ZWN doet het plan af als 'luchtfietserij'. Volgens P. de Keuninck van de stichting Strandexpress, initia tor van de tramlijn Breskens- Knokke en de fietsopstapbus, zou de ZWN belangstelling heb ben om de hopperdienst te gaan verzorgen. De vervoersmaat schappij vaart sinds een jaar bij wijze van experiment op werk dagen heen én weer tussen Dor- drecht en Rotterdam met een catamaran. De veerdienst richt zich met name op forensen die de files willen omzeilen. In de zomermaanden juli en augustus wordt de boot niet ge bruikt; dan zou hij prima inge zet kunnen worden om toeris- ten, dagjesmensen en Zeeuws- Vlamingen vanaf Breskens naar Oostende te vervoeren. Daarbij vaart hij even buiten de territo riale wateren en dus mag de boot ook een taxfreeshop aan boord hebben. Ook in Knokke, Zeebrugge en Blankenberghe kunnen de passagiers uitstap pen. De boot, niet te verwairen met een zeilboot, heeft het be langrijke voordeel op andere schepen dat hij weinig diepgang kent. Ook in getij denhavens kan de catamaran tei'echt. Tunnel De stichting Strandexpress, ini tiator van de tramlijn Breskens- Knokke, juicht het initiatief toe. De Keuninck voorziet een toe name van toeristen en meer mogelijkheden tot seizoensver lenging. De Cadzandse campinghouder ziet in de catamaran bovendien een goed alternatief voor de veerverbin- ding tussen Vlissingen en Bres- kens die na de aanleg van de Wester sch eldetu nnel verd wi. j nt Ook een Belgische vervoerder heeft volgens hem interesse ge toond. Directeur Bouma van de ZWN noemt het plan echter 'veel te prematuur'. Hij schaard het in de eategoiie 'wilde plannen', geopperd tijdens brainstorm sessies over het toerisme rond 'een zee van cultuur'. „Mocht het er van komen, dan zal dat niet voor de 2 le eeuw zijn. Van de rondvaartboot tussen Sluis en Damme heeft De Keu ninck eveneens hoge verwach tingen. Zo'nboot - gefinancierd met Euregiogelden - zou vol gens hem prima aansluiten op de bestaande rondvaartboot Lamme Goedzak in Damme en kan een trekpleister zijn voor Sluis. In januari is de eerste bij eenkomst met de gemeenten Sluis-Aardenburg, Damme, de Rabobank Sluis, de WV-orga- nisaties en andere betrokkenen. Het is de bedoeling dat dan een kerngroep wordt opgericht die de ideeën verder uitwerkt, aldus de ondernemer. Promotie De bestaande vervoersprojec- ten krijgen volgend jaar vrijwel zeker een hextxaling. De zomer- buslijn (Lijn 14) heeft dit jaar in juli en augustus 62.000 reizigers vervoerd. Dat zijn er ruim dui zend meer dan het jaar daar voor; voldoende reden om de buslijn te handhaven. De fietsopstapbus, die in juni bij wijze van proef van start ging, telde in totaal duizend passa giers. Geen geweldig resultaat, vindt De Keuninck, maar dat heeft alles te maken met het ge brek aan promotie. Met een be tere campagne en betere opst applaatsen, ook in Knokke, moet het lukken om meer men sen met fiets in de bus te krijgen. Alleen de discobus, die zomers tussen campings en uitgaansge legenheden aan de kust rijdt, baart hem zorgen. Deze heeft afgelopen jaar een fors verlies geleden. Oorzaak is de gebrek kige samenwerking tussen de ZWN en de taxiondernemers. „Wellicht moeten de taxibedrij ven duidelijker hun gebied afbakenen." De stichting Strandexpress is in elk geval voorstander van het behoud van de discobus. De gemeente Oost burg is gevraagd om in nood bij te springen. Bouma ziet dit laatste niet meer zitten. Wat hem betreft, stopt de ZWN met de discobus. „Kapers op de kust, taxi-ondernemers, belemmeren dat er iemand geld aan verdient. Daar heeft nie mand wat aan. Pogingen om af spraken te maken zijn al vaker gedaan en steeds mislukt. Nee, wij houden er mee op." Een loep en een lineaal, meer hulpmiddelen mochten de deelnemers aan de wedstrijd paleografie niet gebruiken, foto Ruben Oreel door Ab van derSluis MIDDELBURG - In de raadzaal van het Middelburgse stadhuis wordt geschiede nis geschreven. Tweeëndertig deelnemers buigen zich zaterdag over drie historische teksten tijdens de eerste Zeeuwse paleo- grafiewedstrijd. Zij maken onderling uit wie zich aan het einde van de middag kampioen oud schrift lezen mag noemen. Er wordt niet gezucht in de raadzaal. Het enige geluid is het geritsel van papieren. Aad de Klerk, consulent regionale ge schiedbeoefening in Zeeland, spreekt op voorhand al van een succes. De organisa tie had vooraf niet gerekend op een zo'n groot aantal deelnemers. De Klerk wijst in zijn openingswoord op een tekst die sinds mensenheugenis een muur van de Middelburgse raadzaal siert: Wie sal 't maecken,dat niemand 't kan laecken. „Een passender entourage is nauwelijks denkbaar. Wie kan zijn werk zo doen, dat niemand er iets op aan te merken heeft. Wie levert straks foutloos werk in?" Woor denboeken en paleografische atlassen zijn verboden tijdens de wedstrijd. De enige toegestane hulpmiddelen zijn een loep en een lineaal. „U hebt een halve minuut om te kreunen, te steunen en te mopperen richting jury", vertelt juryvoorzitter Huib Uijl van het Streekarchivaat Schouwen-Duiveland. „We hebben gekozen voor een gemakke lijke. een lastige en een moeilijke tekst." De deelnemers krijgen een stuk uit een veldboek voorgeschoteld uit het archief van de Polder Drieschor, waarin de hoogte van het geschot wordt bepaald uit 1651. De tweede tekst is een brief van enkele predikanten uit 1650, gericht aan de clas sis van Zuid-Beveland. Het moeilijkste verhaal tenslotte dateert uit 1551 en gaat over een conflict tussen wijnkooplieden en een bemiddeling door de Admiraliteit van Veere. De deelnemers krijgen iets meer dan een uur de tijd. Die tijd blijkt later te kort te zijn. De Klerk: „De derde was echt een hersenkraker. We wilden ons ook niet vastpinnen op één tekst. Variatie is een groot goed." De organisatie, erkent hij, heeft zich verkeken op het aantal teksten en de tijd die daarvoor beschikbaar was. Gemeente-archivaris Peter Blom uit Vee- re is een van de deelnemers. Hij vertelt na afloop moeite te hebben gehad met afkor tingen in de tekst. „Daar zijn wel regeltjes voor, maar die heb ik niet zo goed in m'n hoofd zitten. De teksten waren gelukkig heel leuk, zodat je daar wel wat uit kon opmaken. Alles was goed te lezen, maar om het ook nog juist, op te schrijven is bij paleografie altijd lastig." Over zijn moti vatie om deel te nemen, zegt hij: „Het is natuurlijk altijd leuk om je met anderen te meten. Er zit een gezonde concurrentie bij. Daar kan je - als je wint - nog jaren op teren." Voordeel René van Dijk uit Utrecht, gemeente-ar chivaris van Gorinchem, wint de eerste prijs, voor Albert Meijer uit Middelburg en Eline Sturm uit Koudekerke, beiden van het Rijksarchief Zeeland. Van Dijk noemde het een voordeel dat hij door zijn werk veel te maken heeft met oude tek sten. „Tijdens je werk ben je daar constant mee bezig. Ik vond het vooral leuk om te kijken of ik mee kon doen met anderen die goed zijn in paleografie. De wedstrijd was vol gens mij vooral voor dé jury lastig, die moeten heel consequent en streng zijn en het onderling eens zijn welke regels je hanteert. De teksten vond ik prachtig: keurig geschreven en kwalitatief goed ge reproduceerd. Die waren perfect.." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De Middel burgse brandweer is zaterdag twee maal uitgerukt voor een brandmelding, 's Middags blus te het korps een brandje in een zolder aan de Prinsenlaan en 's avonds moest de brandweer in actie komen voor een melding in Grieks restaurant Saloniki in de Gravenstraat. De totale schade van beide branden bedraagt zestigduizend gulden. Persoon lijke ongevallen deden zich niet voor. Om half drie 's middags werd de brandweer gealarmeerd voor de zolderbrand. Het korps rukte uit met twee tankautospuiten en een ladderwagen. Op de zol- der bleek een wasdroger in brand te staan. De brandweer, die binnen zes minuten aanwe zig was, had het vuur binnen een kwartier onder controle. De overloop van de zolder-verdie ping brandde geheel uit. De schade wordt geschat op vijftig duizend gulden. De vermoede lijke oorzaak is oververhitting van de wasdroger. 's Avonds om tien over zeven rukte de brandweer uit met een tankautospuit en een ladder-wa gen voor de brand in het Griekse restaurant. Het vuur bleek te zijn ontstaan in de meterkast. BRUINISSE - Inbrekers 2ijn in de nacht van zaterdag op zon dag op twee plaatsen aan de Dijkstraat in Bruinisse actief geweest. De dieven brachten een bezoek aan een horecagelegenheid, waaruit ze geld ontvreemdden. Ook werd er ingebroken in een kantine aan de Dijkstraat; maar daar wisten de daders niets naar hun gading te vinden. Personeel had met het brandje al een poederblusser geblust. Omdat de zaak vol rook hing, moesten de ongeveer zestig klanten op last van de brand weer het pand verlaten. De brandweer ventileerde daarop het restaurant. De zaak kan pas weer open als de elektrische in stallatie is gerepareerd. De ver moedelijke oorzaak is overbe lasting van de installatie. De brandweer schat de bouwkun dige schade op tienduizend gul den. Om kwart voor acht kon de brandweer inrukken. OUDE TONGE - Een nog onbekende automobilist heeft vrijdagnacht met schoten uit een vuurwa pen twee kasten voor snel heidscontroles langs de N2I5 bij Oude Tonge op Goeree Overflakkee uit geschakeld. De politie vond na een melding van een getuige bij één raclarkast vier ko gelinslagen. De kast aan de andere kant van de pro vinciale weg bleek te zijn geraakt door drie kogels. De getuige zag dat de schutter wegreed in een auto. Hoewel de radarkasten door de kogels niet meer werkten, hoopt de politie de dader van de vernielin gen toch te kunnen ach terhalen. Het laatste beeldje van de films in de camera's zou wel eens uit sluitsel over de schutter kunnen geven, verwacht de politie. ANP We troffen de annonce on langs in een huis-aan-huis- blad, „Wie nu eenzonnebankkaart aanschaft voor tien keer een bezoek aan de zonnebank mag de elfde keer gratis. Dat betekent dus tien keer zon nen en maar elf keer betalen! Zo'n aanbieding brengt kleur in het leven. En op de wangen van de zon nebankexploitant. Van schaamte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 7