Stilte rond fouten in ziekenhuis DNB en archief kochten joodse bezittingen t Verpatsen joodse sieraden verbaast Soetendorp niets Kordes wil snel klaarheid Boor gaat de grond in voor tweede tunnel binnenland Reconstructie Rembrandthuis Kerk beklad met hakenkruisen Lancee wil gemeentepolitiek in Steun milieu in Derde Wereld Verdachte steekpartij bekent Universiteit Maastricht ontwikkelt nieuw registratiemodel Rechter wijst wraking in strafproces tegen drugsbaron van hand Cijfers over prostaatkanker alarmerend Advertentie Vandaag Kunst- en antiek VEILING 11 december aanvang 14.00 u Zeeuws Veilinghuis Herengracht 74, Middelburg donderdag 11 december 1997 HEINENOORD - In de zuidelijke bouwput van de in aanbouw zijnde Tweede,Heinënöordtuhnel is, drie we ken na voltooiing van het boren van de eerste tunnelbuis, het voorste gedeelte van de lange tunnelbouwmachine ge demonteerd en legt een bouwvakker een treeplank neer die toegang tot de tunnel biedt. De voorste tunnelboor- motor die zich de afgelopen weken langzaam uit de grond geduwd heeft, is met luchtkussentjes en lieren op zijn plaats gezet om begin volgend jaar een tweede buis onder de Oude Maas te bo ren. Deze eerste geboorde land bou w en fietstunnel kost ruim een kwart mil jard gulden en geldt als proefproject voor de toekomstige bouw van de HSL- en de Betuwelijn. foto Ton Borsboom/ANP AMSTERDAM - Het museum Rembrandthuis krijgt van de gemeente Amsterdam een vergunning voor de reconstructie van het 17e eeuwse interieur. Het college van B W ging gis teren akkoord met het vooi'stel. De reconstructie past in het nieuwe concept om de bezoekers een indruk te geven van het woonhuis en het atelier met voorwerpen uit de tijd van Rem brandt. Momenteel wordt het museum aan de Jodenbréè- straat in Amsterdam uitgebreid met een nieuwe vleugel. Het museum wil daar na de verbouwing ruimtes inrichten met 17e eeuwse voorwei-pen die onlangs zijn verkregen. De directeur van het Rembrandthuis is blij met de vexgunning. „We kun nen nu niet alleen de prenten van Rembrandt laten zien, maar ook een impressie geven van zij n woonhuis.Het huidige inte rieur van architect K.RC. De Bazel uit 1911 zal gedeeltelijk naar het Dx-ents Museum in Assen verhuizen. ANP LEEUWARDEN - De gereformeerde kerk in het Friese Ririsü- mageest is beklad met zwarte'hakenkruisen. Op beide toe gangsdeuren werden ook davidssterren gespoten. Op dereek'- tervoorgevel hebben de vandalen een afzender achtergelaten: 'afz. 66 6Dit getal is het nummer van het zogeheten beest, dat zich volgens het laatste bijbelboek Openbaring aan het einde der tijden als de Antichrist zal ontpoppen. Gelovigen zullen deze menselijke tegenspeler van Christus herkennen aan zijn teken, 666, schrijft apostel Johannes in Openbaring 13 vers 18. De politie is een buurtonderzoek naar de bekladding van de kerk gestart. ANP LEEUWARDEN - Oud-politiechef S. Lancee van Schier monnikoog heeft zich kandidaat gesteld als gemeenteraads lid voor de partij Liberalen Schierihonnikoog. Lancee staat op de derde plaats van de kandidatenlijst. In de huidige x-aad zijn twee gemeentex-aadsleden van Libex-alen Schiermonnik oog actief. In totaal staan zeven mensen op de voorlopige lijst. Binnenkort zal het bestuur de definitieve lijst bekendmaken. Lancee wei'd vorig jaar met veel machtsvexloon door een ar restatieteam opgepakt op verdenking van incest met zijn dochter. Zij gaf echter later toe over haar beschuldiging te hebben gelogen. ANP AMSTERDAM - Milieudefensie en de ontwikkelingsorgani satie Hivos gaan samenwerken bij de ondersteuning van de milieubeweging in ontwikkelingslanden. De komende vier jaar ontvangt de milieuorganisatie financiële steun van Hivos voor twee internationale programma's. Met de overeenkomst is jaarlijks een bedrag gemoeid van 175.000 gulden. Het geld is bedoeld voor het programma Eax-th Alarm en de zogeheten Noord-Zuid Agenda van Milieudefensie. Beide voorzien in directe ondex-steuning van lokale milieugroepen in de Derde Wereld, onderzoek en internationale actie. ANP SCHIEDAM - De 18-jax'ige vex-dachte van de dodelijke steek partij in het Schiedamse centrum waarbij de Engelsman John Oldham (29) zaterdagnacht het leven verloor, heeft bekend. De andex-e verdachte, een 17-jaxige Schiedammer die zondag ochtend werd gearresteerd, heeft toegegeven bij de steekpax-- tij betrokken te zijn geweest. Het staat niet vast of hij één van de drie messteken heeft toegediend. Oldham, die elf jaar in Nedexdand woonde en werkte, wex-d neergestoken tijdens een avondje stappen. Toenhij van achteren op zijn hielen werd ge trapt door twee jongeren en daar wat van zei, wex-d hij drie keer gestoken. Ambulancepersoneel heeft nog getracht de Bilt te reanimeren, maar dat mocht niet baten. GPD doorErikvan der Veen DEN HAAG - Slechts één op de veertien fouten in algemene zie kenhuizen wordt daadwerke lijk gemeld bij de directie of een klachtencommissie. Veel mis sers worden niet als zodanig er kend doordat artsen en medisch personeel hierover sterk van op vatting verschillen. Hoe hoger de specialisatiegraad, hoe lager de bereidheid om fouten aan te kaarten. Dit blijkt uit een onderzoek van de Universiteit van Maastricht. Op basis van interviews met deskundigen uit de zorgsector heeft de vakgroep Gezond- heidsethiek en Wijsbegeerte een nieuw model ontwikkeld voor de registratie van fouten in ver zorging en verpleging. Zestig verpleegkundigen legden hun eigen ziekenhuis gedurende twintig diensten langs deze meetlat. Dat leverde bijna 2400 meldingen op, gemiddeld zes per dag. In diezelfde periode wei-den niet meer dan 168 inci denten officieel aangemeld bij de klachtencommissie van de betrokken instellingen. Die score van één op de veertien is volgens de onderzoekers nog veel te laag. De meeste fouten worden gemaakt bij het bijhou den van de medische dossiers van patiënten. In de top-tien staan verder ondermeer: slechte persoonlijke voorlichting over de voortgang van de genezing door de behandelend arts, slechte overdracht van patiën ten en het overslaan of verkeerd voorschrijven van medicatie. De Maastrichtse onderzoekers constateren dat veel zaken die volgens hun nieuwe registratie- boek intern aangekaart moeten worden, door artsen of medisch personeel niet zo worden opge vat. Een fout wordt pas onder kend als er directe schade uit voortvloeit. Menig verzorgende beschouwt bijvoorbeeld een pa tiënt die uren wordt achtergela ten op het toilet niet als een mis ser. Er bestaat ook veel onduide lijkheid over welke incidenten intern moeten worden aange kaart. De onderzoekei-s onderkennen dat het ondoenlijk is alle zaken die volgens hun nieuwe regi stratiemodel als fout aange merkt moeten worden, te laten toetsen door een klachtencom missie. Vertaald naar een alge meen ziekenhuis met twintig af delingen zou dat neer komen op liefst 25.000 klachten per jaar. De onderzoekers willen daarom in discussie met medisch perso neel over manieren om hiermee om te gaan. Zij opperen bijvoor beeld een model waarbij alleen nog ernstige incidenten door de klachtencommissie worden be oordeeld en kleinere fouten op afdelingsniveau. Hierover wordt gedebatteerd tijdens de Nursing Praktij kdagen, die op 15, 16 en 17 december worden gehouden in de Utrechtse Jaar beurs. Tijdens deze dagen wordt ook het onderzoek officieel ge presenteerd. GPD Centrale-bankdirecteur Rost van Tonningen kocht muntencollectie van onze redactie binnenland DEN HAAG -De Nederland- sche Bank en het Gemeentear chief Amsterdam zijn kopers van bezittingen van joodse bur gers in Nederland die in de Tweede Wereldoorlog werden gedeporteerd. Dat gebeurde xxog tijdens de oorlog. Veel goud en zilver werd destijds verkocht aan het bedrijf Degussa in Duitsland. Dat blijkt uit een publicatie van Vrij Nederland van deze week. door Danny Verbaan AMSTERDAM - Het verhaal was hem niet bekend, maar rab bijn Awraham Soetendorp kijkt er niet van op. De onthulling over het verpatsen van sieraden van joden, vormt voor hem de zoveelste bevestiging van de moraal die in Nederland heers te: de slachtoffers van de Holo caust kregen na de Tweede We reldoorlog te maken met een kille en afstandelijke ambtena rij. Het land werkte aan zijn we deropbouw en iedereen diende zich daar naar te schikken. „Ik ben zeker dat er nog meer onthullingen zullen komen", zegt Soetendorp over de be richtgeving van weekblad De 'Groene Amsterdammer, „Het is een zweer die is opengebroken. Soetendorp x-eageert verbitterd op hetgeen eind jaren zestig zou •zijn gebeurd. Volgens het opi nieblad hebben ambtenaren van het Amsterdams Agent schap van het ministerie van fi nanciën joodse bezittingen ge kocht. Het was geroofd door de nazi's en bevond zich nog in de kluizen van de Duitse oorlogs- (Advertentie) 8 T 1: Witte Paarëstr. oLlU Goes I Jl 1 (0113) 21 27 29 i 2 HARRY-HIJTJENS - grf 3 3 TI M K li 12 h t Het weekblad baseert zich op het Liro-archief dat onlangs werd gevonden in een pand aan de Hex-engracht in Amsterdam. Een ander deel van het archief waarin joodse goederen staan geregistreex-d, kwam terecht bij De Groene Amstex-dammer. Uit dat deel kwam naar voren dat in de jaren zestig ambtenaren van het ministerie van Financiën joodse goederen aankochten. Uit de ongeveer 200 steekkaar ten die Vrij Necleiiand in han den heeft, blijkt dat DNB een bank Lippmann-Rosenthal (Li- ro). Voor kleine bedragen zou den de medewerkers horloges, sieraden, maar ook eenvoudige lepeltjes hebben aangeschaft. „Het gaat om emotioneel be langrijke voorwerpen. Ik be greep dat er zelfs een tentoon stelling is geweest. En. dat er moest worden geloot vanwege de belangstelling die er was." Soetendorp kent genoeg schrij nende voorbeelden van de ma nier waarop joden zijn behan deld. „We hadden in de oorlog' bewariërs - mensen aan wie de spullen in bewaring werden ge geven toen de joden werden weggevoerd. Veel van deze be wariërs wisten na de bevrijding zogenaamd van niks meer. Een tante van mij kwam uit Ausch witz. De vrouw die bij terugkeer opendeed, bleek haar jurk aan te hebben. De familie zat op haar sofa. Ja, werd er gezegd, we konden toch niet weten dat u te rug zou komen." Veel joodse bezittingen zijn nooit meer bij eigenaren of na bestaanden teruggekomen. „Ik ben nu bijna dertig jaar rabbijn. Hoe vaak mij al geen boeken en andere voorwerpen zijn aange boden... Die hebben we toeval lig gevonden, wordt er dan ge zegd. Ja, is mijn antwoox'd, maar waar is dan de x-est"? Gevoelens van schaamte en po gingen de werkelijkheid te ont kennen, zouden belangrijke oorzaken zijn voor het gedrag van de Nederlanders na de oor log'. „Slechts één op de vijf joden die in Nederland woonden, heeft de oorlog ovexieefd, Meer dan 110.000 mensen keerden niet terug. Dat is relatief méér dan uit welk West-Europees land dan ook. Slechts een min- muntencollectie kocht. Het Amsterdams gemeentearchief schafte onder meer oude pren- ten aan uit de boedel van Lipp mann-Rosenthal (Liro). Voor de oorlog was dat een joodse bank, maar de Duitsers richtten in 1941 onder dezelfde naam een instelling op die de geroofde joodse goederen verzamelde en verkocht. Directeur H. Blom van het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie noemt deze praktij ken heling. „Als je de inbeslag- derheid van de bevolking stak zijn nek uit. Mijn vrouw en ik hebben ons leven te danken aan mensen die hun hele hebben en houden wel in de waagschaal stelden." „Er was ook een minderheid die met de bezetter collaboreerde. Maar de meerderheid van de be volking deed de deuren dicht en de gordijnen voor de ramen. Men wilde niets zien en niets ho ren. De schaamte daarover is moeilijk te dragen. Omdat er niet genoeg was gedaan, projec teer je dat later op de slachtof fers." De rabbi jn verwijst naar de his toricus J. Presser. Deze stelde in zijn werk 'Ondergang' vast, dat de overheid joden en niet-joden bewust op eenzelfde wijze wilde behandelen. Omdat er anders sprake zou zijn van discrimina tie. Vanuit zo'n zelfde benade ring behandelden notarissen ook de afwikkeling van de nala tenschappen en restitutie van joodse bezittingen. Tot op de komma nauwkeurig werden de bedragen berekend. De schoon vader van Soetendorp ontving 98 cent. Derabbijn weet ook van iemand die een kwaxije tege moet kon zien. „Wilt u dat het wordt overgemaakt, zei de no taris, of komt u het zelf afha len," „De Groningse historicus Lipschits bepleit een parlemen tair onder-zoek. Ik ben het daar mee eens. Maar dat moet zich dan niet alleen richten op de Lippmann-Rosenthal-axehie- ven. Het moet zich ook uitstrek ken naar de hele opvang van jo den na de oorlog." Soetendorp hoopt dat het ook als waarschu wing dient voor volgende gene raties. GPD name bestempelt als roof, ook al is het verkapte roof, dan is de aanschaf van die spullen ge woon heling. Dat geldt ook voor instanties als DNB. Maar we moeten niet vergeten dat veel kopende instellingen onder lei ding stonden vanNSB'ers, zoals Rost van Tonningen bij DNB. De kaarten zijn na de oorlog al onderzocht door het ministerie van Financiën namens de over heid en door de Raad voor het Rechtsherstel. Bedoeling was te achter-halen aan wie de reste rende Liro-boedel toekwam. De namen van de kopers van de be zittingen zijn toen niet in de openbaarheid gekomen. De lijst werd meegenomen in de t onderhandelingen over een 'wiedergutmachung' die de overheid voerde met de Bonds republiek. Individuele claims van joden op bezittingen waren toen niet mogelijk. Onder de kopers zijn ook veel Nederlandse burgers die voor een paar gulden vulpennen, borden of glazen kochten. De Duitse firma Degussa (Deut sche Gold- und Silberanstalt) in Frankfurt am Main was groot afnemer van gouden en zilveren voorwerpen. Die naam komt op de kaarten zo vaak voor dat de klerk voor het gemak een stem pel aanschafte. De Nederlandsche Bank en het Gemeentearchief konden de aantijgingen woensdagmiddag niet bevestigen. Ze zijn de zaak nog aan het uitzoeken. Het ar chief houdt pas sinds de jaren vijftig journaals van aankopen bij. De bewuste aankopen von den echter tijdens de oorlog plaats. ANP door Allard Besse AMSTERDAM - Het verzoek van de verdediging van de ver meende drugsbende van Etien- ne U. om het proces door andere rechters te laten leiden, is gis terochtend afgewezen. De raadslieden wraakten maandag de rechtbank, omdat ze meen den dat de rechters partijdig waren of althans de schijn had den gewekt vooringenomen te zijn. Dat zou zijn gebleken uit hun tussentijdse beslissingen. De in allerijl bijeengeroepen 'wra kingskamer' liet weten het ver zoek te verwerpen. De kamer zag in de voor de verdachten on welgevallige beslissingen van de rechtbank geen aanwijzin gen die wezen op partijdigheid. Bovendien had de verdediging te lang gewacht met het indie nen van het verzoek. Ook vormde het 'opeenstapelen' van argumenten, zoals de verde diging dat de afgelopen weken had gedaan, wettelijk gezien geen basis voor een wrakings- verzoek. Tevens stelden de wra- kingsrechters vast dat wraking van de rechtbank niet bedoeld is om vooruit te lopen op toekom stige beslissingen en het voor komen daarvan U. en zes medeverdachten staan momenteel bij de Amsterdamse rechtbank terecht op verden king van drugshandel en, lid maatschap van een criminele organisatie, De raadslieden lie ten maandag weten dat hun cli ënten geen vertrouwen meer in de rechters hebben. Zij vinden dat een eerlijk proces niet lan ger mogelijk is. De rechters zouden op basis van negatieve publicaties over de U.-clan al bij voorbaat de ver dachten als schuldigen te be schouwen. De raadslieden za gen het vermoeden van partij digheid 'bevestigd' in een lange reeks van door de rechtbank af gewezen verzoeken. Zo hoefden meerdere door de verdediging opgeroepen getui gen niet te komen en werden sommige getuigen door de rechtbank in bescherming ge nomen tegen lastige vragen. De rechtbank weigerde een onder zoek naar mogelijk illegaal vex-- kregen bewijsmateriaal. Ook volgde er geen sanctie tegen het openbaar ministerie dat had na gelaten een voor de verdachten ontlastende verklaring in het dossier te voegen, Een poging tot een tussenoplos sing van U.'s raadsman C. Kor- vinus werd eveneens resoluut van de hand gewezen. Mr. Kor- vinus had de wrakingskamer willen laten ovexieggen met de rechters om enkele beslissingen te herovex*wegen. „Deze sugges tie vindt geen steun in de wet. Het is ook ongewenst dat ande ren dan de zittingsx-echter zich op enigerlei wijze inlaten met de behandeling van de strafzaak", aldus wrakingsx'echterM. Mast boom. GPD ROTTERDAM - Prostaatkan ker lijkt steeds vaker voor te ko men. In zes jaar tijd steeg het aantal mannen bij wie deze ziekte werd vastgesteld met 50 procent, van 4.200 in 1989 tot 6.300 in 1994. Dit blijkt uit cij fers van de Nederlandse Kan kerregistratie. Deskundigen beraden zich over de vraag of het zinvol en haal baar is om een bevolkingson derzoek voor prostaatkanker op poten te zetten. In Rotterdam loop t een proef die over enige ja ren uitsluitsel moet geven over de voor- en nadelen van zo'n on derzoek. ANP (Advertentie) de afce<uaa&z<za4- «w getuid, ew keeld Kreukelmarkt 9 Goes 0113 23 28 36 Havenstr. 1b Temeuzen 0115 69 50 58 Oud-president van de Rekenkamer Kordes (r) met minister Zalm. foto Koen Suyk/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De oud-president van de Alge mene Rekenkamer hoopt eind januari zover te zijn dat hij helderheid kan brengen in het meest pijnlijke deel van de Liro-affaire. Het gaat dan om de beschuldigingen dat ambtena ren van het ministerie van Financiën zich in 1968 verrijkt hebben bij de verkoop van bezit- tingen, die in de oorlog door nazi's zijn geroofd van gedepoi-teerde joodse gezinnen. Hij zei dit gisteren nadat hij de onderzoeksop dracht van minister Zalm (Financiën) aan vaard had. In eenlater stadium zal Kordes rap porteren over het onderzoek naar de gang van zaken rond de archieven, die gegevens bevat ten over de eigenaren van de geroofde bezittin gen. Kordes laat zich bij zijn onderzoek ondersteu nen door het accountantskantoor KPMG. In eerste instantie gaat het om drie medewerkers, maar als het onderzoek daar aanleiding toe geeft kan dat aantal direct worden uitgebreid. Dat hij eventuele getuigen niet kan dwingen verklaringen onder ede af te leggen, exvaart Kordes niet als een klemmend probleem. Kordes sluit niet uit dat zijn onder-zoek zal lei den tot strafrechtelijke vervolging, maar on- derkent dat verjaring van de feiten daarbij een rol kan spelen. Het gaat in het onderzoek in eerste instantie om beschuldigingen aan het adres van mede werkers van het Agentschap/Waax'borgfonds Rechtsherstel. Het agentschap had na de oor log tot taak de claims van joodse burgers te be handelen en te onderzoeken, De medewerkers van het agentschap zouden voorwex-pen als sie raden, hoxioges, vulpennen of huisraad voor zichzelf van de bank gekocht hebben tegen een prijs die ver onder de waarde lag. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5