Cellen in beurszaak raken leeg Brieven en pakketten PTT belanden op de zeebodem Veteranenziekte duikt op in Dijkzigt Landbouw zwakt inkrimping in varkenssector af Dijkstal tekent voor werk Amnesty Kangoeroe alsnog gevangen UITVERKOOP! binnenland Hoofdverdachte vrijgelaten Advocaat roomt vergoeding af Houda gaat in tegenaanval Celstraf geëist tegen oppas Snorfietsers hoeven geen helm Scholieren kalken SS-tekens Van Mierlo krijgt meer twijfels over Suriname Rijksoverheid tegen beursgang Roccade Kamer slikt verhogen prijzen NS Boetes vanwege illegalenvervoer Penny Time donderdag 11 december 1997 van onze redactie binnenland ROTTERDAM - In het acade misch ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam is een patiënt over leden aan een besmetting met de legionellabacterie. De bac terie huisde in het leidingnet voor warm water, dat vermoe delijk niet warm genoeg was om de bacteriesoort te doden. Dat heeft het ziekenhuis giste ren bevestigd. De man overleed op 18 novem ber aan een longontsteking, veroorzaakt door de besmet ting. De aandoening wordt ook wel veteranenziekte genoemd. Het warme water moet mini maal 60 graden celsius zijn om de bacterie geen kans te geven. Jarenlang heeft het ziekenhuis volstaan met het eens per -maand flink opstoken van de watertemperatuur. Bij toeval ontdekte het ziekenhuis vorig j aar dat dat systeem niet werk te. De bacterie bleek toch voor te komen in het water. Hoogleraar klinische micro biologie H. Verbrugh, verant woordelijk voor de preventie van ziekenhuisbesmettingen, besloot samen met de directie om het hele waterleidingnet te renoveren. Als noodoplossing werden stoomapparaatjes op het net aangesloten om de tem peratuur te verhogen. „Deze apparaten bleken veel last te hebben van kalkafzetting. We waren ook bang dat de water leiding zou barsten. Daarom zijn de apparaten eerder dit jaar verwijderd. Dat is achter af verkeerd geweest. De appa raten zijn nu weer aangesloten en worden geregeld ontkalkt. Wij zijn een beetje in slaap ge sust doordat wij eerst de bacte rie ontdekten, maar geen enke le patiënt daardoor besmet raakte." Rond de jaarwisseling is de re novatie klaar; waarbij de tem peratuur tot aan de tappunten, zoals kranen en douchekop pen, constant boven de zestig graden blijft. Volgens Verbrugh hebben ook hotels rond de Middellandse Zee en sommige woningen in Nederland geregeld de le- gionellabacterie in het water leidingnet. Oorzaak is de te la ge temperatuur van boilers. De bacterie groeit met name bij de tappunten, waar de tempera tuur lager is. De kans op be smetting neemt ook toe wan neer het water lang stilstaat. Woningen met geisers hebben aanzienlijk minder kans op be smetting omdat het water meestal koud blijft. De bactej rie groeit ook nauwelijks bij een temperatuur onder de. 40 graden. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Een van de hoofdverdachten in de beurs fraudezaak is gisteren vrijgela ten door justitie. De verdachte meent dat hij onschuldig is en heeft meteen laten weten een schadeclaim van meer dan tien miljoen gulden te gaan indienen tegen justitie. Volgens het gerechtshof heeft de man zoveel verklaringen afge legd dat het niet nodig is om hem nog langer gevangen te houden. Wel moet hij. zich beschikbaar houden voor ondervraging en mag hij het land niet verlaten. Volgens de advocaat J. Verhoef van de verdachte heeft zijn cli ënt echter alleen een bekentenis afgelegd over een kleine belas tingfraude en niets over reke ningen van anderen die hij on der zijn beheer had. Verhoef ontkent ook dat zijn cliënt het land niet mag verlaten en zich beschikbaar moet houden voor verdere verhoren. Volgens P. Brilman, advocaat generaal bij het gerechtshof, heeft de nu vrijgelaten hoofd verdachte meegewerkt aan het onderzoek. „Hij heeft verkla ringen afgelegd omtrent zijn rol in de beursfraude en vragen be antwoord van de officier van justitie. Het gerechtshof zag daarom geen redenen om de Voorlopige hechtenis te laten voortduren." Slechts één hoofdverdachte zit nu nog vast. Eerder werd de voorlopige hechtenis geschorst van de beheerder van een groot aantal coderekeningen waar justitie achteraan jaagt. Op de rekeningen zou zwart gèld staan en mogelijk ook crimineel geld van onder andere de Heineken ontvoerders en de drugshande laar 'de Hakkelaar'. Inzage De beheerder heeft justitie inza ge gegeven in een aantal reke ningen waarachter Nederlan ders zitten. Een aantal van die rekeninghouders heeft al be kend tegenover justitie. Een van hen, de adjunct-directeur van het Philips Pensioenfonds, zit nog steeds in hechtenis. De hoofdverdachten hebben vol gens justitie via de rekeningen geld witgewassen op de beurs. Ook een ex-directeur van NIB Securities zit nog vast. NIB Se curities is het bedrijf waarvoor de twee hoofdverdachten vroe ger werkten. GPD DEN HAAG - Minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) tekent in de Ridderzaal een steunbetuiging aan Amnesty International tijdens de herdenking van het 50-jarig bestaan van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. Collega Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) had net even eerder zijn handtekening ge zet. Met de bijeenkomst gisteren in Den Haag op de Dag van de Rechten van de Mens, waarbij ook prins Willem-Alexander aan wezig was, luidde de Nederlandse afdeling van Amnesty het nieuwe campagnejaar in. foto Jiri Büller/ANP DEN HAAG - De deken van de Nederlandse Orde van Advo caten heeft bij het tuchtcollege van advocaten een klacht in gediend tegen een raadsman die een percentage kreeg van de vergoeding wegens letselschade die zijn cliënt kreeg. Minister Sorgdrager trad eerder over de kwestie in contact met de Orde. Zij vindt dit systeem, dat in Amerika op grote schaal wordt toegepast bij schadeclaims wegens persoonlijk letsel, niet passen in de Nederlandse rechtspraktijk. Het sti muleert een 'procedeermentaliteit' die volgens haar haaks staat op de Nederlandse lijn van geschillenbeslechting, met een gang naar de rechter als ultieme stap. ANP AMSTERDAM - Het afgetreden Kamerlid Houda (PvdA) opent de tegenaanval, nu de kantonrechter in Amsterdam be schuldigingen tegen hem niet voldoende bewezen acht. Hou da zegt inmiddels een klacht te hebben ingediend bij de De ken van de Orde van Advocaten in Haarlem tegen mr. J. Lenior. Hij is raadsman van twee ex-werkneemsters van het textielbedrijf van Houda die het ex-Kamerlid ervan beschul digden hen onder druk te te hebben gezet om een valse verkla ring te geven over het leiderschap van Houda binnen zijn ei gen bedrijf. Lenior heeft in een tv-uitzending met modder gegooid en kan dat niet waar maken, meent Plouda. Na de verklaringen van de wei'kneemsters werd de druk van uit de PvdA dermate groot dat Houda besloot zich terug te trekken als Kamerlid. ANP ASSEN - De officier van justitie bij de rechtbank in Assen heeft gisteren negen maanden elektronisch toezicht en zes maanden cel geëist tegen een 55-jarige vrouw uit Emmen. De vrouw zou tussen 1 augustus 1995 en 16 april 1996 een toen éénjarige peuter meerdere malen hebben mishandeld. De vrouw was destijds de vaste oppas van het kind. Omdat de ouders al langere tijd het vermoeden hadden dat ze hun kind mishandelde, installeer-den ze op 15 april 1996 een videoca mera, gericht op de box. Op de videoband, waarvan een selec tie werd vertoond tijdens de zitting, was duidelijk te zien hoe het kind werd dubbelgevouwen, door elkaar geschud en hardhandig in de box gegooid. Uitspraak 24 december. ANP DEN HAAG - Minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) is toch niet van-plan een helmplicht voor snorfietsers in te voe ren. De minister heeft in november overleg gevoerd met de Bovag over het illegaal opvoeren van snorfietsen. Deze orga nisatie heeft vervolgens haar leden gewaarschuwd zich aan de afspraken te houden op straffe van royement. De bewindsvrouw wacht nu verder een rapport af van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid over de mogelijkheden om de problemen met brom- en snor fietsen aan te pakken. ANP ROTTERDAM - De politie heeft gisteren op een school aan de Gordelweg in Rotterdam-Noord twee jongens van vijftien jaar aangehouden, die kort daarvoor met twee medescholie ren een trappenhu is in de buurt hadden beklad met j odenster- ren en SS-tekens. Een bewoner van een woning in het trappenhuis waarschuw de bij thuiskomst de politie, nadat de knapen op heterdaad waren betrapt. Die hield de vandalen op basis van hun signa lement aan op school. Na een proces-verbaal wegens discri minatie-mochten ze naar huis. De politie probeert nog uit te zoeken welke andere jongens bij de zaak betrokken zijn. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De gebeurtenis sen in Suriname baren minister Van Mierlo (Buitenlandse Za ken) steeds grotere zorgen. Zo voldoet de instelling van een Waarheidscommissie niet aan alle verwachtingen en ook de bevordering van een Bouterse- getrouwe tot politiecommissa- DEN HAAG - De enige aandeel houder van Roccade, de Neder landse staat, reageert niet en thousiast op de beursplannen van Roccade-directeur Bosma. De overheid beraadt zich mo menteel over de toekomst van het automatiseringsbedrijf, na dat de transactie met Getronics vorige week plotseling afketste. Inmiddels hebben IBM Neder land, Debis Benelux en EDS hun interesse voor Roccade ken baar gemaakt. Bosma stelde na het mislukken van de onderhandelingen al snel dat zijn overheidsbedrijf met de 4.000 werknemers naar de beurs moet gaan. Hij had geen zin in nieuwe, ellenlange onderhan delingen met andere overname partners. „De wens van Bosma om naar de beurs te gaan, wordt bekeken. In het verleden is er niet voor gekozen", merkt de woordvoerster van Binnen landse Zaken op. IBM, Debis en EDS waren al eerder in de running voor Roc cade, maar de overheid gaf de voorkeur aan Gelfronics, omdat die 1,2 miljard op tafel legde. De onderhandelingen liepen echter spaak. ANP ris en de mishandeling van een journalist zit de minisiter niet lekker. Tegenover de Kamer maakte Van Mierlo duidelijk geen al te grote woorden richting Para maribo te willen gebruiken. Dat zou al snel tot een verdere ver slechtering van de broze betrek kingen kunnen leiden. Hij voelde zich wel gedwongen een oordeel te geven over de Waarheidscommissie, die de Decembermoorden uit 1982 moet gaan onderzoeken. Bij die moorden kwam ook de Neder lander Wijngaarde om het le ven. Van Mierlo liet weten de instal latie van de commissie in eerste instantie een positieve ontwik keling te vinden. De twijfel stak echter de kop op toen bleek dat de onderzoeksopdracht 'bui tengewoon vaag' was. Ook de samenstelling van de commis sie, waaraan Bouterses juri disch adviseur Waaldijk leiding geeft, roept vragen op. Op de nieuwe commissaris van politie ging Van Mierlo niet diep in, maar hij somde de aanstel ling wel op in het rijtje ontwik kelingen die hem een ongemak kelijk gevoel bezorgen. Daartoe hoort ook de ontvoering en mis handeling van de fotograaf Troon, de 'echtgenoot van de hoofdredactrice van het dag blad De Ware Tijd. Deze krant is uiterst kritisch over het huidige Surinaamse bewind waarop oud-legerleider Bouterse grote invloed uitoefent. De PvdA oordeelde dat met de mishandeling van Troon de si tuatie in Suriname steeds be denkelijker wordt. Van Mierlo zei geen nadere informatie over het incident te hebben maar zegde toe de Kamer direct in te lichten als dat wel het geval is. ANP wÊmmmmmmB?™ - mmasm De kangoeroe wordt onderzocht door dierenarts Hans van Emden (r). foto Carlo ter Ellen/GPD van onze redactie binnenland ST. ISIDORUSHOEVE - In St. Isidorushoeve hadden ze de hoop al lang opgegeven, maar de kangoeroe die op 10 mei in het Haaksbergse kerkdorp de benen nam, is alsnog gevangen door een gezamenlijke actie van politie, jacht opziener en dierenarts. Het buideldier werd gesignaleerd in een bos tussen Bentelo en Beckum en vervolgens ge vangen met een wildnet. Het vrije bestaan van de nog jonge mannetjeskangoeroe heeft acht maanden geduurd. De kangoeroe van de die rentuin Exoten Tableau bleef, ondanks ver schillende klopjachten, spoorloos. Het dier bi vakkeert nu zo lang in een schuur bij particu lieren. Eind deze maand wordt de kangoeroe herenigd met z'n baas die momenteel nog" door Frankrijk toert. GPD DEN HAAG - De Tweede Kamer gaat akkoord met de tariefsver hogingen die de Nederlandse Spoorwegen hebben aangekon digd. Een motie van Groen- Links voor goedkopere trein kaartjes strandde gisteravond. Alleen de PvdA steunde Groen- Links. Deze partijen zijn bereid geld uit te trekken voor een apart, contract voor goedkopere kaartjes. De NS willen vanaf 1 januari de tarieven verhogen voor kaartjes die vooral door forensen worden gebruikt, zoals jaarkaarten. Dat schoot de Kamer in het verkeer de keelgat. Minister Jorritsma (Verkeer) kreeg enkele weken geleden de opdracht met de NS te praten over aanpassingen. Sindsdien zijn de spoorwegen de bewindsvrouw op één punt tegemoetgekomen: het afschaf fen van de gezinskorting voor jaarkaarthouders wordt een jaar uitgesteld. D66 steunde anderhalve maand geleden nog de motie om Jor ritsma te dwingen met de NS te praten. Toen vond de partij dat de tariefsverhogingen in de spits te ver gingen. Maar tijdens het plenaire debat gisteren bleek D66-kamerlid Van 't Riet, eerder op de dag nog weifelend, haar mening te hebben bijge steld. Jorritsma hoeft van D66 niet nog een keer naar de NS- burelen te gaan. ANP door Sylvia Marmelstein DEN HAAG - Wie begin vorige maand een brief of pakketje heeft verstuurd naar de Verenigde Staten of het Caribisch gebied, loopt grote kans dat de post op de bodem van de zee is beland. Het schip dat de zen dingen veilig aan wal had moeten brengen is namelijk gezonken, zo heeft PTT Post giste ren bekend gemaakt. Ongeveer 20.500 poststukken zijn zoekge raakt, waarvan 500 geregistreerde zendin gen (pakketjes en aangetekende stukken). PTT Post is druk bezig de afzenders op te sporen. 'Maar het is een hele klus om de adressen van al die mensen boven water te krijgen', zegt woordvoerster Roebijn Hijl- kema. Ook zijn ongeveer 20.000 brieven in het water terechtgekomen. Hoeveel schade de klanten hebben opgelo pen is voor de PTT nog een raadsel. 'Wat er precies is verstuurd, dat komen we nooit meer te weten.' Desondanks denkt de woordvoerster niet dat er veel Sinterklaas- en kerstcadeaus tussen zaten. 'De post is bij ons aangeleverd tussen 3 en 11 november, dus dan waren de afzenders er wel heel vroeg bij.' Pijn verzachten Hoewel de PTT niet verplicht is om de scha de te vergoeden aan de afzenders heeft de directie vandaag besloten de pijn toch iets te verzachten. Gedupeerden die een pakketje hebben verstuurd krijgen 75 gulden, afzen ders van aangetekende stukken moeten het doen met 50 gulden. 'Voor de ene gedupeer de zal het dus meer zijn dan de waarde van de inhoud, maar voor een ander kan het te weinig zijn. Het schip, deMSC Carla die twee containers van PTT Post aan boord had, was op weg van Rotterdam naar New Jersey. Nadat het op 25 november bij de Azoren werd getroffen door een orkaan brak het in tweeën, Een week lang is geprobeerd om de lading te redden maar uiteindelijk ver dween ook het voorschip met de PTT con tainers onder het wateroppervlak. De woordvoerder van de PTT betreurt het dat het ongeluk nu pas bekend gemaakt kan worden. 'Maar we hadden tijd nodig om uit te zoeken welke lading er precies aan boord lag.' De PTT heeft een speciaal telefoonnummer geopend (0800-0416) voor klanten die wil len weten of hun post ook is gezonken. De woordvoerster zegt dat het alleen gaat om post voor de Verenigde Staten, Dominica, Monserrat, de Bahama's, Bermuda, de Ca- rolinen, de Marianen. Warshal en Wako.' GPD door Koos van Wees DEN HAAG - Minister Van Aartsen (Landbouw) is bereid de varkensstapel in eerste in stantie slechts met tien procent te korten, in plaats van de eerder beoogde vijftien procent, zo he- ben ingewijden bevestigd. De bewindsman stelt zich daar mee achter een plan van zijn WD-partijgenoot Blauw. Ook de PvdA, die aanvankelijk ande re ideeën had, heeft zich achter dat plan gesteld. Daarmee is een meerderheid ontstaan voor de plannen van Van Aartsen var- kensboeren een deel van hun varkens te ontnemen. Van Aartsen kondigde afgelo pen maandag in een Kamerde bat aan zijn wetsvoorstel voor herstructurering van de var kenssector te zullen wijzigen. Op dat moment bleek er geen meerderheid voor zijn plannen te zijn. De wijziging komt er op neer, zo werd gisteren bekend, dat hij de fases waarin de kwart korting van de varkensstapel dient te verlopen omdraait: eerst 10, dan 15 procent. Boeren krijgen waarschijnlijk een jaar de tijd om de eerste kor ting van tien procent weer terug te kopen. De verwachting is dat door de handel in varkens een fors deel van de markt ver dwijnt, terwijl boeren daar fi nancieel ook van kunnen profi teren. Voor PvdA en WD was het een voorwaarde dat boeren zelf nog invloed konden uitoefe nen op hun situatie. In de plan nen van Van Aartsen was dat niet zo. Terugkopen van de kor ting kon niet en van financiële vergoedingen was ook geen sprake. Nog onduidelijk is of boeren in het gewijzigde wetsvoorstel ook verplicht worden milieuvrien delijker voer te gebruiken. De PvdA heeft als voorwaarde ge steld dat dit 'mineralenverhaal' is terug te vinden in het gewij zigde voorstel. Volgens deze fractie kan via het varkensvoer de mest veel milieuvriendelij ker. Van Aartsen zei deze week daarin niet te geloven. De PvdA heeft aangekondigd zelf met een wijzigingsvoorstel te komen als Van Aartsen het 'voerspoor' niet opneemt in zijn gewijzigde plan. Het aantal varkenshouders dat zich bij het ministerie van Landbouw heeft gemeld voor deelname aan de opkooprege ling is gestegen tot 36. Aan het begin van deze week waren er nog maar dertien meldingen. Het is zo goed als zeker dat de regeling voor de opkoop van mestproductierechten met een week verlengd wordt. GPD HAARLEM - De Koninklijke Marechaussee op Schiphol heeft sinds 1 december vijf vliegtuigmaatschappijen be keurd omdat zij passagiers van buiten de Europese Unie onvol doende op de aanwezigheid van juiste reispapieren hebben ge controleerd. De maatregel van de mare chaussee maakt deel uit van het verscherpte toezicht op de bin nenkomst van zogeheten docu mentloze vreemdelingen. Vol gens een woordvoerder van de marechaussee ging het om bijna veertig verbalen, waarbij 600 passagiers waren betrokken. Het merendeel kwam uit Afrika en Azië en beschikte niet over een transitvisum. ANP (Advertentie) Advertentie KORTINGEN TOTj Gimbrêre LANGE DELFT 16 MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3