Restauratie Basiliek bijna klaar imf 7U Sfeermaker uit Zweedse bossen CDA Terneuzen wil meer aandacht voor de soeiaal zwakkeren Ruit-project ontmoet weerstand in bestuur De Drie Ambachten Kerkhof Lamswaarde krijgt er ruimte bij Ik ben onbedorven, da's een voordeel zeeland donderdag 11 december 1997 z 18 Bisdom geeft parochie Hulst toestemming voor geldlening laatste fase VERBOUWINGSOPRUIMING: T IS KLEEREWEER BIJ VAN ZEE door Marcel Modde TERNEUZEN - Het is een traditie die al 27 jaar stand houdt. Of het nou ook de grootste uit de regio is, een centrumgemeente waardig, daarover lopen de menin gen uiteen. Feit is wel dat de dik twaalf meter hoge den uit de Zweedse bossen het Stadhuisplein in Ter- neuzen een sfeervolle aanblik geeft, zo in de donkere dagen voor Kerst. Wethouder A Stahl-Hemelsoet (Welzijn) ontstak woensdag samen met directeur J. Gyllêm van de Zweedse pulpproducent Södra de tachtig lampjes in de woudreus. De boom is een geschenk van Södra, een zakenrelatie van Verbrugge Terminals, aan Terneuzen. De den is per schip aangevoerd. foto Charles Strijd door Marcel Modde TERNEUZEN - Het CDA in Terneuzen is voorstander van een gestructureerde opvang van dak- en thuislozen. Om het maatschappelijk herstel van de ze groep te bevorden, pleit de huidige coalitiepartij in haar verkiezingsprogramma voor vergaande samenwerking van de hulpverlenende instellingen met woningcorporaties, kerken, werknemers- en werkgeversor ganisaties. Het CDA geeft aan, voorstander te zijn van een wijkgerichte aanpak van de verslavingszorg en het jeugdbeleid. Om dat te bereiken wil het CDA buurtbe woners, winkeliers en de hulp verlenende organisaties 'aan moedigen' tot een gezamenlijke inspanning voor het leef baai- maken en houden van de woon omgeving. Daartoe wordt ook de ontwikkeling van speel plaatsen voor kinderen en 'ver- blijfsplekken' voor jongeren gerekend. De partij denkt de veiligheid te kunnen vergroten door het aanstellen van huis meesters, stads-dorps-, nacht en verkeerswachten. Stille armoede Extra aandacht moet er volgens de christen-democraten in de komende raadsperiode worden besteed aan de stille armoede onder inwoners van de gemeen te Terneuzen. In dat verband wordt gepleit voor opheffing van het drempelbedrag om in aanmerking te komen voor de bijzondere bijstand en verrui ming van het kwijtscheldings- beleid van gemeentelijke hef fingen. Ook met betrekking tot het toewijzen van aanvragen voor een bijdrage uit de Wet Voorzieningen Gehandicapten wenst het CDA een 'ruimharti ger' beleid. Van belang vindt de partij eveneens dat de gemeente in wijken en buurten met veel maatschappelijke problemen extra faciliteiten biedt aan peu terspeelzalen. Daarnaast kiest het CDA voor uitbreiding en sti muleren van de mogelijkheden voor na-schoolse opvang van jongeren. De partij is voorstan der van een onderzoek naar de mogelijkheid van privatisering van het zwembad in Zaamslag. In het hoofdstukje economische zaken pleit het CDA voor een re gionaal loket waar het bedrijfs leven met vragen terecht kan. Ook aangaande de beleidsaf stemming op dit vlak streven de christen-democraten uit Ter neuzen naar een intergemeente lijke samenwex-king. Wat de fi nanciële uitgaven betreft houdt het CDA vast aan de huidige lijn van de coalitie: sober, efficiënt en kostendekkend. Bolijn opnieuw lijsttrekker D&T ZUIDZANDE - De leden van Dorpsbelangen Toerisme in de gemeente Oostburg hebben de kandidatenlijst samenge steld voor de verkiezingen. Als lijsttrekker blijft Carien Bolijn- Hertzberger staan. De wethou der houdt zich ook volgend jaar weer beschikbaar voor deze functie. De plaatsen twee tot en met vijf worden ingenomen door de zittende raadsleden, Li ber Baarends, Sander de Putter, Bram Heijboer en Henny Groos- man. Nieuwkomer is Marianne Carels-Steenbergen op zes. Het raadslid Harry van dèr Weegen heeft besloten zich te rug te trekken uit de actieve po litiek. Hij staat nu als lijstduwer onderaan. Met de samenstelling van de kieslijst heeft de D &"T nadrukkelijk voor een verjon ging en vertegenwoordiging van alle woonkernen gekozen. De partij gaat er vanuit dat zij de zes zetels, die zij vier jaar gele den in de wacht sleepte, kan vasthouden. SINTJANSTEEN EHBO - De EHBO-vei-eniging in Sint Jansteen houdt zaterdag voor de vijftiende keer een j eugd EHBO-wedstrijd om de Me vrouw Valketrofee. Vanaf 13.30 uur bekwamen negen teams zich in het gemeenschapscen trum De Warande in de eerste hulpverlening. De teams be staande uit een commandant en twee helpers krijgen zowel een theoretische als praktische op dracht te verwerken. Lotus slachtoffers van de groep Oost- Zeeuws-Vlaanderen verlenen hun medewerking. De deelne mende jeugd A- en B-teams zijn afkomstig van regionale vereni gingen. SINTJANSTEEN Dansavond - De dansamuse- mentsclub Sint Jan houdt zater dag een dansavond in De Wa rande. De muziek wordt vanaf 20.30 uur verzorgd door het Jumbo Trio. door René Hoonhorst HULST - De restauratie vaii de Hulster Willibrordusbasiliek zal volgend jaar helemaal wor den afgemaakt. Het bisdom Breda heeft de parochie toe stemming gegeven om een le ning van twee ton aan te gaan om de financiering van de laat ste fase - het opknappen van het onderste deel van de koorkerk - geheel rond te breien. Het paro chiebestuur geeft volgende maand officieel opdracht voor het afmaken van de restauratie. Het ministerie van cultuur schoot deze zomer een onrust barend gat in de begroting door slechts zeventig procent in plaats van de eerder beloofde tachtig procent van de laatste restauratiefase te vergoeden. Het parochiebestuur en de ge meente Hulst probeei'den op al- leiiei manieren de bezuiniging tei'ug te laten draaien, maar slaagden daar niet in. Extra subsidie van provincie of Rijks dienst voor Monumentenzorg bleek niet mogelijk, alleen al door het gevaar van precedent werking. De Stichting Redt de Basiliek helpt het parochiebe stuur met de haar beloofde bij drage van een miljoen gulden een eind uit de brand. De ont brekende tweehonderdduizend gulden leent het parochiebe stuur nu tegen gunstige condi ties. „Er moest natuurlijk een oplossing komen. Nu we zo ver zijn met het weer in fantastische staat brengen van de basiliek kunnen we het laatste stuk niet zomaar laten zitten"zegt P. Ha melink coördinator restauratie namens het kerkbestuur. Hamelink, die van de Hulster burgemeester A Kessen de geu zennaam Piet Basiliek mee- kreeg, wijst tijdens een korte rondleiding op hetgeen de afge lopen jaren al is gerealiseerd. Schip en toren van het middel eeuwse kei'kgebouw zijn bijna volledig onder handen geno men. De gevel aan de Steen straat, waar de hoofdingang van de kei-kis gesitueerd, ziet ex- uit om door een ringetje te ha len. Alleen het bouwhout waar mee de toegangsdeur is afgetim- merd, ontsiert het aanzicht. „De oude deuren worden ook weer prachtig hersteld. Zo worden ze ondergedompeld in een speciale vei'flaag om ze beter te conser- veren. Over een paar maanden worden ze tei-uggeplaatst." De fases 1 (het schip en de westzijde van de kerk) en 2 (de toren en al wat erbij hoort) zijn bijna afge rond. Aan het bovenste deel van de koorkerk wordt sinds enige tijd ook al gewerkt. „In januari volgend jaar zullen we de op dracht geven voor het ondei-ste deel van de koorkerk. We hopen nog steeds dat de basiliek eind volgend jaar helemaal klaar is, zodat we Kerstmis '98 in de to taal opgeknapte kerk kunnen vieren. Wel zal er ook nog eens ongeveer een half miljoen gul den nodig zijn voor de inrich ting van de kerk. Zo moet er on der meer verlichting komen, een nieuwe houten vlondexvloei- toiletten en een glazen schei dingswand." De stichting Redt de Basiliek begint vandaag een eindej aars- offensief om nog enkele tiendui zenden guldens binnen te halen. Zeventig vx-ijwilligex-s gaan de komende dagen zo'n vierdui zend adressen in de stad Hulst af met formulieren voor vrijwilli ge bijdragen. Burgemeester Kessen, voox-zitter van Redt de Basiliek, hoopt dat de actie zo'n tien-mille opbrengt. „Het opge haalde bedrag wordt verdub beld door uitzendbureau Tence. Als de filmpremière van James Bond dan ook nog eens tiendui zend gulden oplevert, hebben we eind dit jaar er weer dex-tig mille bij. We hebben eerder al zo'n acht ton bij elkaar ge spaard, dus blijft er nog 170 mil le over om het streefbedrag van een miljoen te halen." door Conny van Gremberghe AXEL - Een deel van de be stuurders van het waterschap De Drie Ambachten loopt niet warm voor het project De Ruit Oost-Zeeuws-Vlaanderen. De hoofdingelanden vrezen dat het project, dat gericht is op het ver keersveiliger maken van grote delen van de regio en dat vol gende week officieel begint, veel weerstand zal opleveren onder burgers en boeren. Die tegenstand zal zich dan vooral richten tegen de voorge nomen plannen om diverse pol derwegen in het gebied voor het doox-gaand verkeer af te sluiten, de aanleg van drempels en an dere vex-keersx-emmende maat regelen en de overdracht van sommige wegen aan andere be- heex-ders. De hoofdingelanden A van Pa- gee, J. Dees en A Paauwe dron gen er bij het dagelijks bestuur op aan niet mee te werken aan onderdelen van het px'oject die alleen maar zouden resulteren in een verplaatsing van ver keersproblemen. „Als je de Pol derweg bij Zaamslag afsluit, hetgeen de bedoeling is, dan verplaatst het verkeer zich on herroepelijk naar de Groene-, weg en daarmee los je niets op. Bovendien is die weg volstrekt ongeschikt voor dnik verkeer", zei Paauwe. Bespreekbaar Ook Van Pagee had zo een paar voorbeelden. Gezworene B. IJsebaert (verkeer) was minder bevreesd dan de algemene be stuursleden. „Bepaalde maat regelen zullen echt niet zo ver gaan. Bovendien is het zo dat al le voorgestelde ingrepen nog be spreekbaar zijn." door René Hoonhorst LAMSWAARDE - Het kerkhof van de Heilige Corneliusparo- chie in Lamswaarde wordt bin nenkort uitgebreid met duizend vierkante meter. Door de uit breiding hoeven de graven in de toekomst niet meer met de hand te worden gedolven, maar kan het parochiebestuur een graaf- machientje inzetten. Bovendien heeft de beheerder plannen om een centraal pleintje op de be graafplaats aan te leggen. Het is nog slechts een paar jaar geleden dat een aantal graven op het Lamswaarder kerkhof is gei'uimd. Toch is de begx-aaf- plaats over enige tijd al weer te klein. Beheerder A van Leem put laat weten dat er tussen de tien en twintig begrafenissen per jaar plaatsvixxden. Niet al leen de dorpelingen willen na hun dood graag in Lamswaarde blijven. Ook mensen die jaren elders hebben gewoond, willen toch graag in him geboortedorp worden begraven. „Het gebeurt regelmatig dat mensen uit de Randstad voor hun laatste rust- plaats weer naar Lamswaax'de komen", weet Van Leemput. De beheerder van het kerkhof legt uit dat de begraafplaats anders moet worden ingericht. De gra ven liggen nu dicht op elkaar, met erxkele voetpaden ertussen. „Onze grafdelver is achter in de zeventig. Hij is nog gezond en wil zijn zestigjarig jubileum als grafdelver halen, maar in de toekomst moeten we het waar schijnlijk toch op een andere manier gaan doen. Bovendien vinden we het vexvelend dat mensen nergens op fatsoenlijke wijze afscheid kunnen nemen van de overledene. Als er een klein pleintje is, kunnen de na bestaanden met zijn allen rond de kist staan om op properé wij ze afscheid te nemen." De uitbreiding van de begraaf plaats geeft op zich geen garan tie voor het voortbestaan van de Corneliuskerk in Lamswaarde, zoals een kerkhofbezoeker deze week wat voorbarig conclu deerde. „De beslissing over het voortbestaan van het kerkge bouw is aan het bisdom. De be graafplaats hooit wel bij de kerk, maar het is natuuxiijk niet zeker dat de kerk blijft ge spaard. Ik mag het als kerkhof beheerder eigenlijk niet zeggen, maar we hopen dat de kerk in gebruik blijft." D66-lijsttrekker Esther Spuesens streeft in Sas verfrissende politiek na door Pascalle Cappetti PHILIPPINE - Of ze de jongste in de provincie is, weet ze niet. Maar dat Esther Spuesens uit Philippine tot de jongere garde behoort, is wel duidelijk. De 27-jarige is onlangs tot lijst trekker van D66, afdeling Sas van Gent, gekozen. Zij ziet de komende raadsverkiezingen met vertrouwen tegemoet en wil in elk geval de strijd aan binden met de gevestigde orde in de Sasse gemeentepolitiek. „Door open, eerlijk en vrien delijk te zijn, denk ik respect te kunnen afdwingen." Esther Spuesens beseft best dat dat moeilijk zal zijn. Het Sasse college van burgemees ter en wethouders blinkt vol gens haar niet echt uit in res pect voor andere meningen. „De houding van het college vertoont duidelijk tekenen van starheid, het lijkt een ei gen koninkrijkje. De mening van de volksvertegenwoordi ging wordt te weinig meegeno men in haar besluitvorming. Af en toe bekruipt mij zelfs het gevoel dat de x-aad niet hele maal serieus wordt genomen." Nieuw gezicht Eén nieuw gezicht kan daar ongetwijfeld niet zo veel aan veranderen, maar wat Spue sens begrepen heeft van ande re partijen, zullen er meer nieuwe gezichten te zien zijn. „Iedereen heeft de hoop dat volgend jaar alles gaat veran deren. Zelf ben ik daar iets voorzichtiger in: zijn we met z'n allen niet te optimistisch?" De Philippiense keerde na een studie Internationale Betrek kingen in Utrecht naar Zeeuws-Vla anderen terug en vond daar vorig jaar \yerk als Het lijsttrekkerschap kwam voor Ester Spuesens als een verras sing: „Ik moest wel even slikken." foto Peter Nicolai logistiek en kwaliteitsmana ger bij Unitron Networks in IJ - zendijke. „Ik kende door mijn studie wel een beetje de inter nationale politiek, maar wat er plaatselijk gebeurde, daar had ik geen idee van. En D66 was altijd al mijn partij, van wege het feit dat zij mensen van allerlei kaliber in huis heeft." Grijze pakken Dat de politiek zo weinig jon geren en vrouwen telt, was een belangrijke redenen om zich beschikbaarte stellen voor een raadszetel. „De politiek heeft nog altijd het imago van grijze pakken. Dat wilde ik doorbx-e- ken." Dat ze tot lijsttrekker werd gekozen, was evenwel een verrassing. „Ik moest wel even slikken. Ik ben tenslotte nog maar kort politiek actief en relatief onervaren. Maar ik heb besloten het toch te doen, omdat ik het als een echte uit daging zie. Misschien dat het ook mijn voordeel is, ik ben nog onbedoiwen. Men zal on getwijfeld ook proberen mij onderuit te halen, maar daar ben ik niet bang voor. Ik blijf gewoon mezelf. Als ze katten, zal ik zo vriendelijk mogelijk blijven. Dat betekent niet dat je alles moet pikken. Het kan niet zo zijn dat de één wel mag interrumperen' en de ander niet." Jongeren Spuesens heeft naar eigen zeg gen bewondering voor Mauri ce Weemaes en Miel Ferket, 'die hun pei'soonlijke wens om lijsttrekker te worden, opzij hebben gezet om mij te steu nen'. Hoewel het vex-kiezings- programma van D66 nog niet klaar is, weet ze wel waar haar belangstelling naar uitgaat. Jongeren, verkeersveiligheid en milieu hebben haar speciale aandacht. „Maar de inwoners bepalen dat zelf. Wat zij be langrijk vinden, vinden wij ook belangrijk. Ik ben voor een gemeentebestuur dat zo dicht mogelijk bij de mensen staat, dat openstaat voor andermans meningen en suggesties en dat laagdrempelig is." Of ze zich zelf als wethouder ziet? „Het lijkt me wel heel leuk. Maar we proberen eerst maar eens de twee zetels vast te houden. Al les meer is meegenomen." KOSTUUMS COLBERTS JACKS VANAF 499,- VANAF 299,- VANAF 199,- PULLOVERS BROEKEN OVERHEMDEN VANAF ƒ119,- VANAF ƒ109,- VANAF 49,90 \J IT E R E X' M O I) E St. Adriaanstraat 7 Goes tel.: 01 13-215652 MAANDAG GESLOTEN - DONDERDAG KOOPAVOND Oók grote maten (tot maat 62 en lengtemaat 57] halen leuke dingen weg in onze verbouwingsopruiming

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 38