Promotie Terneuzen opgepept Altijd met plezier naar school M'n kruiwagen hou ik misschien wel Huister hotels willen politieke inzet voor het verblijfstoerisme zeeland donderdag 11 december 1997 z 17 Overdracht fregat Kortenaer Doorgereden na botsing in Sas Politie betrapt jonge dealer Wille leidt lijst PvdA Oostburg Kerstnachtmarkt in Terneuzen Voormalig Dow-voorlichter gaat Centrum Management leiden CDA-lijst Axel aangenomen mensenwerk Besluit over nieuw lokaal Sandeschool uitgesteld Kerstmarkt Hulst viert eerste lustrum DEN HAAG - Het S-fregat Kortenaer van de Nederlandse marine wordt maandag in Den Helder officieel overgedragen aan de Griekse marine. De Grieken kochten het schip voor zo'n honderd miljoen gulden. Staatssecretaris Gmelich Meijling van Defensie, zijn Griekse collega Apostolakis en de bevelhebbers zeestrijdkrachten van beide landen zijn bij de overdracht aanwezig. Inclusief de Kortenaer hebben de Grieken vier fregatten van de Nederlandse marine gekocht. -Twee Nederlandse fregatten gingen naar de Verenigde Arabische Emiraten. De S-fregat- ten zijn bij de Nederlandse marine overbodig geworden na de herstructuering van de krijgsmacht die in 1993 begon. Griekenland kocht in 1980 en 1981 twee S-fregatten direct van scheepswerf De Schelde in Vlissingen. Met de Kortenaer beschikken de Grieken nu over zes van dit soort schepen. SAS VAN GENT - De politie in de Kanaalzone is op zoek naar een automobilist die woensdagmiddag in Sas van Gent brok ken maakte en vervolgens het hazenpad koos. De onbekende reed in de Sasse Zusterstraat achteruit tegen de auto van een 50-jarige Hulstenaar. Deze bleef achter met een schadepost van 2000 gulden. TERNEUZEN-Een 16-jarige jongen uit Axel trof het woens dag slecht toen hij in de Dijkstraat in Terneuzen soft drugs te koop aanbood aan een politieman in burger. Zijn daad kwam de Axelaar op een proces-verbaal te staan. Terwijl de agent dat verbaal aan het opmaken was bleek bovendien dat de j on- gen ook nog een valse naam had opgegeven. Dat kwam hem op nog een boete te staan. OOSTBURG - De leden van de Pvda in de gemeente Oostburg hebben hun goedkeuring gegeven aan de advieslij st voor de gemeenteraadsverkiezingen. Op de definitieve kandidaten lijst voert de huidige fractievoorzitter L. Wille uit Zuidzande de lijst aan. Raadslid J. Wielakker uit Schoondijke is tweede en Marijke van 't Land uit Groede is de eerste nieuwkomer op de derde plaats. Rob Hamelynck uit Breskens is vierde en Oostburger Wim Vermeulen staat op de vijfde plaats. Raads lid W. Verplanke staat niet op een verkiesbare plaats, omdat ze het te druk heeft met haar bedrijf. De PvdA heeft in de ge meente Oostburg een aantal niet-leden op de lijst staan. Het landelijk partijbestuur accepteert de aanwezigheid van niet- leden op de lijst formeel niet en heeft de kwestie in beraad. „Maar volgens het gewestelijk bestuur is er niets aan de hand", stelt bestuurslid B. Scherbeijn van de PvdA West- Zeeuws-Vlaanderen. Ook het concept-verkiezingsprogram ma werd deze week goedgekeurd door de afdeling. Onder het motto 'Spijkers met koppen' maakt de Pvda zich onder meer sterk voor armoedebestrijding, een krachtige aanpak van de economie en zorg voor het milieu. TERNEUZEN - Na het succesvolle experiment van vorig jaar wordt vrijdag 19 december tussen 17 en 23 uur in het vernieuwde centrum van Terneuzen opnieuw een kerstnacht- markt gehouden. Tegen een decor van kerstbomen, sfeerver lichting en kramen met uiteenlopende kerstartikelen brengen muzikanten en zangkoren kerstliederen ten gehore. Ook is er een kerststal met levende dieren en figuranten en kan een ritje worden gemaakt op twee kamelen. De kerstman rijdt in het gebied rond met een speciale koets en een zak vol cadeau-en veloppen voor bezoekers. De organisatie is in handen van de werkgroep Markt-Steenen Beer. Wim en Jotiè Kruidenier nemen na tientallen jaren afscheid van De Schuttershoek in IJzendijke. foto Peter Nicolai door Hans Heijt IJZENDIJKE - De admini stratieve taken zijn aanzien lijk toegenomen en ook in het vergaderen moesten steeds meer uurtjes worden gestoken. Toch zijn Wim en JotieKruide nier uit IJzendijke altijd met plezier naar school gegaan. „Het contact met de scholieren was goed, we zullen ze zeker missen", zegt Wim. „Ook de samenwerking met de colle ga's en ouders was prima. Zon der hen hadden we het nooit zo lang volgehouden." Het IJzendijkse echtpaar neemt op 1 januari officieel af scheid van openbare basis school De Schuttershoek, maar houdt al op vrijdag 12 december een afscheidsrecep tie van 20.00 tot 22.00 uur in de school. Wim heeft 38 jaar op De Schuttershoek gewerkt. Zijn vrouw korter, maar zij verzorgde daarnaast geruime tijd als vrijwilligster lessen. Beiden komen uit Vlissingen en volgden hun opleiding aan de kweekschool in Middel burg. „In die-tijd was er een grote vraag naar onderwijs krachten"., zegt Wim. „Zelf wilde ik snel aan de slag, om dat ik dan niet in dienst hoef de. Ik had de keuze uit IJzen dijke en Ellewoutsdijk, maar koos voor IJzendijke omdat er in Ellewoutsdijk nog een re servekandidaat was." Dé IJzendijkse school was toen gevestigd aan Tivoli, in een gebouw dat rijp was voor de sloop. „Er waren 43 leerlin gen en ik werkte samen met een collega van 62. Ik was nog maar 22, maar wel zijn direc teur." Toen de man met pensi oen ging, was Wim de enige onderwijzer. Jotie was in IJ zendijke komen wonen, werk te eerst als vrijwilliger en later als invalkracht. „Pas in 1984 kreeg ik een vaste betrekking, maar ik bleef toen parttime werken", zegt Jotie, In 1973 werd de nieuwe school geopend en jaren later werd de kleuterschool erbij gevoegd. Jotie: „In de jaren zeventig vestigden veel kunstenaars zich rond IJzendijke. De klas sen waren toen heel kleurrijk. Dat was een leuke tijd." Het aantal leerlingen schommelde voortdurend. „In de jaren ze ventig brak er een periode van groei aan", zegt Wim. „Die duurde tot midden jaren tach tig. Daarna liep het iets terug. Wim wordt opgevolgd door Wim Dieleman en ook Jotie krijgt een opvolger. Het echt paar bekent dat het de school zal missen. Toch kijken ze ook uit naar de toekomst. „Er is nog zoveel te doen", zegt Wim. door Marcel Modde TERNEUZEN - Voormalig be drijf svoorlichter A van Tiel van Dow Benelux gaat leiding geven aan het Centrum Management Terneuzen. Hij is door het sa menwerkingsverband van ge meente, ondernemers en ban ken aangetrokken om de ideeën en plannen van de organisatie nader uit te werken en daad werkelijk vorm te geven. Het CMT-bestuur vergadert eind deze maand over de precieze in houd van zijn 'aanjagersfunc tie', aldus gemeentewoordvoer der F. Neve. De bedoeling is dat Van Tiel 1 januari aan de slag gaat. We zij n een flinke tij d bezig ge weest om de structuur van het Centrum Management op poten te zetten. Nu dat hele spul van de grond is getild, is het aan Van Tiel om de ideeën en plannen verder op de rails te zetten"laat Neve woensdag desgevraagd weten. De 'aanjager' gaat fungeren als coördinator en stimulator bo ven de verschillende partijen binnen de organisatie. Hij zal er onder meer op toezien dat er ge richte activiteiten worden ont plooid om het centrum van Terneuzen te promoten. Het pri- AXEL - De afdeling Axel van het CDA stemde gisteravond snel in met de concept-kandida tenlijst voor de gemeenteraads verkiezingen. Wethouder A van Waes trekt de lijst voor de huidi ge fractievoorzitter M. Murre. De nieuwelingen L. Martinet en N. Houbé-Duinkerke bezetten de plaatsen drie en vier en oud gediende A Kesbeke staat op de vijfde stek. Behalve over de kandidatenlijst stemden de 37 aanwezige CDA'ers (de afdeling telt 87 leden) ook over het ver kiezingsprogramma. In dat pro gramma worden nog wat kleine wijzigingen en verbeterde for muleringen aangebracht. Begin volgende week treden de christen-democraten met hun plannen in de openbaarheid, verklaarde voorzitter E. de Kort. maire doel blijft het aantrekken van meer bezoekers en het op vullen van de leegstand in de winkelpanden in de Noord straat en Steenen Beer. Pretenties Of het Centrum Management met de aanstelling van Van Tiel afziet van de benoeming van een centrummanager, kon Neve gis teren nog niet aangeven. Dat is afhankelijk van de uiteindelijke functie-omschrijving van de aanjager en diens pretenties. De kans is groot dat de taken elkaar overlappen en dat 'na verloop van tijd' wordt besloten de aan jager een andere 'titel' te geven, aldus de zegsman. Van Tiel was tot zijn vervroegde uittreding verantwoordelijk voor de orga nisatie van feesten en de interne communicatie bij Dow in Ter neuzen. Tot dusver vertolkte het inge huurde bureau Metamorphosis van 'evenementenspecialist' A Knobbe min of meer de functie van aanjager. Zowel bij de ge meente als'binnen de onderne mersvereniging City Terneuzen bestaat echter onvrede over de wijze waarop Knobbe zijn opdracht tot dusver heeft vol bracht. Verantwoordelijk wet houder K. Van der Hoofd kon digde enkele maanden geleden al aan dat een deel van de over eengekomen betaling niet zou worden overgemaakt, indien Metamorphosis in gebreke zou blij venZ o ver is het volgens Ne ve nog niet. Afgesproken is dat Knobbe blijft doorwerken aan zijn plan om Terneuzen te be trekken in een roulerend ste- denspel, samen met plaatsen van vergelijkbare omvang. „Dat vergt blijkbaar toch iets meer tij d dan aanvankelijk werd aan genomen." Helpende hand Van Tiel heeft als doel voor ogen om de. 'grote gemene deler te zoeken' onder de deelnemende partijen aan het Centrum Ma nagement, zegt hij in een reac tie. „Datgene wat leeft en uitge broed wordt in Terneuzen op een positieve manier gestalte geven. Er lopen een hele hoop mensen rond met goede ideeën. Het ontbreekt ze alleen vaak aan tijd en mogelijkheden om die plannen uit te voeren. Ik wil daar, voor Terneuzen, graag de helpende hand aanbieden." KLOOSTERZANDE - Of de openbare basisschool van j Kloosterzande, de Sandeschool, een permanent nieuw klaslo- 1 kaal of een noodvoorziening krijgt, wordt pas begin volgend jaar duidelijk. De meerderheid van de gemeenteraad van Hon- tenisse stemde gisteravond in met het collegevoorstel om de uitvoering van het lokaal af te laten hangen van de begin vol gend jaar te houden prognoses. Alleen A Rensen (Progressief Hontenisse) kon zich niet met dat voorstel verenigen. Hij vond dat de raad direct moet ldezen voor nieuwbouw, omdat dat on derwijskundig gezien het beste is. Rensen liet in een lang betoog ook weten dat het niet meer dan 'rechtvaardig' zou zijn dat het openbaar onderwijs een écht nieuw lokaal krijgt. Ervaringen met De Oostvogel in Lamswaar- de hebben uitgewezen dat een noodlokaal alleen rampspoed en ellende geeft. Bang voor pre cedentwerking hoeft Hontenis se niet te wezen, omdat elk nieuw voorstel op zijn merites moet worden bekeken, stelde Rensen, die af en toe werd ge- souffleerd door een fractievolg ster. Hij toonde zich teleurge steld over de houding van de meeste andere fracties. Hij had tijdens de commissievergade ring begrepen de meeste raads leden voor een blij vend geb ouw waren en hoopte dan ook dat de raad daar voor zou kiezen. Onafhankelijk raadslid F. van Driessche, zelf onderwijzer bij De Oostvogel, heeft niet veel vertrouwen in de prognosecij fers, omdat die cijfers voor De Oostvogel enige jaren geleden ook niet erg klopten. Hij had echter ook begrepen dat als Hontenisse de wettelijke spelre gels volgt er 'niets anders opzit dan akkoord te gaan'. P. Kindt (Algemeen Belang) had graag gezien dat de raad alsnog over het al of niet plaatsen van nieuwbouw kan beslissen als uit de tellingen in januari blijkt dat de Sandeschool slechts één of twee leerlingen tekort komt voor het plegen van nieuwbouw. Maar aan de conclusie van CDA'er A Sponselee dat de prognose 'maatgevend' is, valt niet te ontkomen, bevestigde burgemeester T. Steenkamp. Tegen die tijd dat de maatge vende tellingen worden gehou den, is misschien ook duidelijk hoeveel leerlingen staatssecre taris Netelenbos volgend jaar nog in klassen wil zien. door Jean-Lou de Gucht HULST - Hans Beaart van de Stichting Toeristisch Hulst roept de politieke partijen in Hulst op zich in hun verkie zingsprogramma's sterk te ma ken voor het verblijfstoerisme. „Terwijl op dit moment het ver blijfstoerisme in Nederland de grootste bedrijfstak aan het worden is, wordt het verblijfs toerisme in Hulst door de ge meente tegengewerkt." De Stichting Toeristisch Hulst, een samenwerkingsverband van de hotels in Hulst, werd in 1992 opgelicht om meer toeris ten naar Hulst te halen. Als er in Hulst over toerisme wordt ge sproken, gaat het volgens Beaart eigenlijk altijd over het dagtoerisme. Voor verblijfsgas- ten is in Hulst geen aandacht, terwijl er wel een markt voor is. Beaart: „We zijn er in het verle den in geslaagd om door middel van een aantal arrangementen toeristen naar Hulst te halen. Succesvol waren het fietsarran- gement en het antiekarrange ment, omdat je toeristen na tuurlijk geen dagen kunt laten rondlopen in Hulst. Milock-terrein Op dit moment kan de Stichting Toeristisch Hulst echter weinig doen om het verblijfstoerisme te promoten. De bestaande hotel accommodatie is te klein en moet op korte termijn worden» uitgebreid. Maar de gemeente Hulst werkt volgens Beaart niet mee. „Waarom wil de gemeente geen medewerking verlenen? Je had het Milock-terrein daar uit stekend voor kunnen gebrui ken. Maar nee, de gemeente kiest weer voor een supermarkt en niet voor het toerisme. Als je als gemeente belang zegt te hechten aan het toerisme, waar om steun je dat dan niet meer Wat er nu gedaan gaat worden met het Milock-terrein is de slechtst denkbare oplossing." „Wat in Hulst ontbreekt, is een lange termijnvisie. Denk je eens in wat er in Hulst niet allemaal mogelijk is met een goede hotel accommodatie. Er liggen legio mogelijkheden op de con- gresmarkt. Dat zou bovendien een aanjagende functie kunnen hebben voor andere bedrijven. De ondernemers in Hulst willen echt wel samenwerken, de krui deniersmentaliteit zijn we in de loop der jaren gelukkig kwijtge raakt." Wanneer in de toekomst die goede hotelaccommodatie is ge realiseerd, ziet Beaart samen werking wel zitten met Den Dullaert bij het organiseren van congressen. Maar dan moet Den Dullaert wel centraler komen te liggen, dichter bij het centrum. Hij pleit ervoor Den Dullaert op termijn af te bouwen en dan bij voorbeeld op het 's Gravenhof plein of net buiten het centrum opnieuw te bouwenMet een ge privatiseerde horecafunctie zou dat het uitgaansleven kunnen ondersteunen. „Het zou een ver rijking voor Hulst zijn als we dan Den Dullaert zouden ge bruiken om meer culturele eve nementen te organiseren. Op dit moment is er in Hulst weinig of geen aandacht voor cultuur. Dat is nu juist het grote probleem in Hulst, We hebben te weinig oog voor kwaliteit, alles is hier te veel op de middelmaat gericht." HULST - Hulst staal morgen (vrijdag) voor de vijfde keer in het teken van de kerstmarkt. Net als de voorgaande succes volle uitgaven neemt de onder nemersvereniging Hulst Rey- naertstad de organisatie op zich. In de binnenstad wordt met een scala aan activiteiten kerstsfeer gecreëerd. Talloze kraampjes met artikelen, war me dranken en lekkernijen zijn vanaf 16.00 uur bemand. Burge meester A Kessen verricht om 18.00 uur de officiële opening van dit lustrumfeest. Tegen de avond worden de vuurkorven aangestoken. Over het marktterrein klinkt passen de muziek. Live-optredens met kerstmuziek worden vanaf 19.00 uur op een podium voor het stadhuis verzorgd door de koren Good Company, de Wal noten, Music Exchange en Sint Cecilia uit Nieuw-Namen. In het stadhuis geeft het jeugdor kest The Young Ones om 21.00 uur uiting aan de kerstgedach te. Op de Vismarkt staat een le vende kerststal met onder meer een os, ezel, kameel en schapen opgesteld. Het Hulster Jonge renkoor brengt hierbij kerst liedjes ten gehore. Traditioneel ontbreekt ook de kerstman niet. Hij maakt in zijn huifkar een rondrit. De winkels blijven tot middernacht geopend. door Edy de Witte Hij is een clubman in hart en nieren. De 67-jarige Theo Neve heeft als fervent supporter van de voetbalver eniging Hontenisse het blauw-witte hart op de juiste plaats zitten. Daar naast is hij met hand- en spandiensten een waardevolle kracht achter de schermen. Het sportief beleid laat hij aan de kenners over. Maar de oud pa pieractie, een belangrijke bron van in komsten voor menige amateurclub, komt bijna volledig op het conto van Theo Neve. Bij de maandelijkse op haalactie is Neve altijd paraat. Verder gaat hij dagelijks nog alleen op pad om her en der oude kranten en karton in te zamelen. De hobbyist, zo noemt Theo Neve zich zelf, is met zijn kruiwagen met oud pa pier niet meer weg te denken uit het straatbeeld van Kloosterzande. „Al bijna 25 jaar ga ik van maandag tot en met vrij dag met mijn kruiwagen papier ophalen. Iedereen kent me intussen. Er komen steeds meer posten bij's Mor gens om 9 uur ga ik de deur uit. 's Mid dags gaat de riem eraf. De jaartjes gaan ook meetellen. Een middagdutje heeft inmiddels een vaste plaats in mijn le venspatroon gekregen." Als ex-voorman uit de bouw weet Theo Neve van aanpakken. „Stilzitten doet roesten", meent hijBezig zijn en vooral als je alleen huist, veel onder de mensen komen is een elixer. Als je daarbij nog je club een dienst bewijst zit er tevens een stuk plezier achter. De vereniging waardeert dit werk zonder meer." Container „Momenteel heb ik een container naast de deur staan. Dat was in het verleden wel anders. Het papier dat ik dan op haalde verzamelde ik thuis tot de club rond de derde zaterdag van de maand enkele containers liet aanrukken. Eerst werd mijn schuurtje volgetast. Als mijn fiets en kruiwagen er nog in konden, was het goed. De rest stapelde ik achter in de tuin met een zeiltje erover. Veel mensen, die bij de maandelijkse rondrit hadden vergeten "hun papier buiten te zetten, kwamen de stapel vaak zelf aanvullen. Ook nu met de container voor de deur heb ik liever dat ze het bij mij thuis afzetten. Zomaar in de contai ner gooien, betekent voor mij dubbel werk. Het papier en karton stapel ik een beetje geordend op. Kartonnen dozen nemen veel plaats in. Scheur je deze in kleinere stukken dan win j e weer plaats en kan er meer getast worden." Als Theo Neve niet met zijn in de club kleuren van Hontenisse geschilderde kruiwagen onderweg is, dan zit hij wel ergens in een container. Want om een Voor het gemak heeft Theo Neve een container naast zijn huis staan. Zijn schuurtje raakte al snel vol. foto Peter Nicolai. beetje economisch te werken staat er ook vlakbij het voetbalveld nog een vaste container. Papier van de regio Groenendijk belandt bij Theo in de An jerstraat. Als de kruiwagen richting centrum Kloosterzande rijdt, wordt er gelost in de tweede opslagplaats. „Het uitstippelen van de route en telkens de dichtstbijzijnde container benutten spaart tijd en energie", vindt Neve. „Met een volgeladen kruiwagen, waar je amper nog overheen kunt kijken, het hele dorp doorlopen is misschien wel leuk om te zien. Het mannetje achter de kruiwagen bekruipt weieens een ander gevoel. Hoe meer werk ik kan verzetten, hoe sneller de maandelijkse ophaal- beurt achter de rug is. Rond de middag vallen we dan de kantine binnen om on der het genot van een drankje nog wat na te babbelen." De drogist, de gemeente, de dokter en plaatselijke kruidenier weten inmid dels dat op gezette tijden de blauwe kruiwagen langs komt. Onderweg wordt Neve vaak aangesproken door mensen of hij ook bij hen even een voor raadje oude kranten kan komen opha len. Daarnaast krijgt de papierophaler nog vele telefoontjes zodat hij zelden werkloos thuis zit. Supporter Door dit. sorteren bij de bron is de bevol king niet alleen milieubewust bezig, maar steunt ze ook de voetbalvereni ging Hontenisse. Bij deze vierdeklasser, die sportief in de lift zit, brengt Theo Neve de nodige uurtjes door. Van het eerste team is hij vaste supporter zowel thuis als bij uitwedstrijden. Op zater dag en zondag zorgt hij ervoor dat tij dens de rust van de wedstrijden de spe lers een welverdiend kopj e thee krijgen. Vuile kleedlokalen kri jgen indien nodig een veegbeurt. Als er hulp nodig is bij het lijnen van de velden of een karwei tje op welk gebied dan ook is het bijna vanzelfsprekend dat Theo Neve de han den laat wapperen. De waardering mag er ook zijn. De ver eniging zorgt er wel voor dat haar ma nusje van alles op een feestavond niet ontbreekt en zeker niets te kort komt. Opvolger Toch mag Hontenisse in haar beleids- pla n al eens gaan nadenken over het op vullen van de vacature 'oud papier' als Theo Neve er een punt achter zet. „Je kunt het beter op tijd zeggen. Maar als ik over enkele jaren zeventig word stop ik er definitief mee. Indien een opvolger zich op tijd aandient kan hij door mij nog ingewerkt worden." Een positieve werkhouding en vooral een clubhart zijn de minimale vereisten. Als de krui wagen op tijd een verfje krijgt kan die nog jaren mee. Alhoewel, Theo weet nog niet of hij zijn kruiwagen wel afstaat. „Het zou een mooie herinnering zijn aan 25 jaar clubwerk." Uit het straatbeeld van Kloosterzande verdwijnt dan een mar kant figuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 37