Hulst zet werving Belgen voort Terneuzen gul voor waterschap Zeeuw vaker naar alternatieve genezer dan rest Nederland PZC keert terug in Land van Hulst Vlaamse herders met Nederlands bloed Misbruikt kind loopt veel te lang rond met schuldcomplex Jorritsma wil toch doorgaan met verkoop buslijnen Gemeente omzeilt bouwbeperking provincie met vestiging Vlaamse inwoners zeeuwse almanak Jong AXEL - De gemeente Terneuzen is met het waterschap De Drie Ambach ten overeengekomen dat het schap in het waterschapskantóor in de Terneu- zensë binnenstad mag blijven zitten totdat dé nieuwbouw op helDe Hoop- terrein in de Scheidéstad gereed is ge komen. Terneuzen neemt met ingang van vol- gend jaar wel al het gebouw over en betaalt daar ruim vier ton meer voor dan de marktwaarde van het pand (1,2 miljoen gulden). Een jaar gratis huisvesting levert het schap bovendien ook nog eens ruim een ton aan rente op, die vervolgens weer in de nieuwbouw zal worden ge stopt. Dijkgraaf drs, H. Eversdijk van het waterschap bracht gisteren de alge mene vergadering van het schap op de hoogte van de voordeeltjes. Tevens meldde Eversdijk dat het met de bo demverontreiniging op het bouwter rein wel meevalt. Een saneringson derzoek heeft dat uitgewezen. Op zeer korte termijn zal de provincie een saneringsplan voorgelegd wor den, waarna de afgifte van een verkla ring van geen bezwaar - nodig voor de nieuwbouw - zonder problemen kan worden afgegeven. door Conny van Gremberghe HULST - De gemeente Hulst gaat voorlopig door met het werven van nieuwe inwoners over de grens. Op die manier kan Hulst namelijk de provinciale woningcóntingentering omzei len. Nieuwe huizen van Belgen vallen buiten de bouwbeper- kende maatregelen die het pro vinciebestuur de Oost-Zeeuws- Vlaamse stad heeft opgelegd. Hulst mag dè komende jaren slechts 'veertig nieuwbouwwo ningen bouwen, terwijl de vraag een veelvoud van dat aantal is. Volgens burgemeester mr. dr. A Kessen heeft de op Vlaanderen gerichte wervingscampagne, die Hulst vorig jaar begon, de gemeente tot nu toe geen wind eieren gelegd. Kessen nodigde vertegenwoordigers van ruim driehonderd bedrijven in het Waasland en Antwerpen uit om in Hulst de woonmogelijkheden voor hun personeel te bekijken. Ruim een kwart van de aange schreven bedrijven ging op die uitnodiging in. Door middel van advertenties werd de particulie re markt in de grensstreek be werkt. Gevolg is dat het aantal Belgi sche ingezetenen van Hulst het voorbije jaar met ettelijke tien tallen is gestegen. In totaal zijn er sinds april 175 Belgen als nieuwe inwoners van Hulst in geschreven. De groep Belgen is beduidend groter dan de groepen nieuwko mers uit andere gebieden of ge meenten, De campagne heeft overigens wat kwaad bloed gezet bij de Vlaamse buurgemeenten Steke- ne en Sint-Gillis-Waas. Kessen: ,,De bestuurders van die ge meenten waren verrast door on ze actie en vonden dat zij tijdig over onze aanpak geïnformeerd hadden moeten worden. We hebben die kwestie uitgespro ken, want eigenlijk hadden ze gelijk. We komen als grensge meenten, vier maal per jaar bij elkaar om allerhande ontwik kelingen te bespreken en dit on- derwerp had - achteraf bezien - een gespreksthema moeten zijn." Voorlopig gaat Hulst door met de werving over de grens. Het voorbeeld heeft inmiddels na volging gekregen, want ook de gemeente Sluis-Aardenburg maakte onlangs bekend in het grensgebied nieuwe inwoners te •gaan werven. Volgens Kessen wordt de noodzaak om actie te ondernemen ingegeven door het provinciale woningbouwbeleid, dat veel gemeenten de komende jaren fors beperkt op bouwge- bied. Groeigemeenten ,,De afgelopen jaren waren Hulst en Goes de enige grote groeigemeenten in Zeeland. Jaarlijks werden er hier zo'n honderd woningen gebouwd, terwijl er van leegstand in de huursector hoegenaamd geen sprake was. Als er dan zo'n oe kaze van de provincie komt dat het niet meer zo kan, dan valt dat bitter tegen. Ik vei'wacht dan ook dat dit beleid niet over eind gehouden kan worden. Je kunt toch niet in een Europa door Andries Molengraaf VLISSINGEN - Zeeuwen maken vaker gébruik van al ternatieve genezers dan" de gemiddelde Nederlander. Bovendien roken en drinken ze minder. Dat blijkt uit de Gezondheidsenquête van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS), uitgevoerd in alle GGD-regio's in Neder land. De door het CBS onder zochte periode bestrijkt de jaren 1989-1995. Het percentage Zeeuwen dat in de onderzoeksperiode een alternatieve, genezer be zocht,is 7,2. Het landelijk ge middelde ligt op 5,9 Vólgens het CBS is dat. een 'signifi cant'verschil, DeGGD-regio Kop van Noord-Holland scoort met tien procent het hoogst. Als bij de consulten aan alternatieve genezers de bezoeken kan .alternatieve huisartsen worden meege teld, ligt Zeeland ook boven het landelijk gemiddelde (16,2 om 14,9 procent). Die percentages zijn voor het CBS geen reden om van een 'significant' verschil tè spre ken. „Het is niét aan ons om interpretaties van dè cijfers te geven, maar de regionale verschill en zouden te maken kunnen hebben met verschil len in het aanbod van de voorzieningen", zegt CBS- onderzoeker H. Swinkels. België Epidemioloog J. Vrencken van de GGD Zeeland spreekt van een 'verrassende bevin ding' en weet ook niet waar om Zeeuwen vaker alterna tief gaan. „Het is maar gis sen, maar ik zou me kunnen voorstellen dat mensen in Zeeuws-Vlaanderen soms gebruik maken van Belgi sche gezondheidsvoorzie ningen. Misschien dat de weg naar een alternatieve gene zer over de grens vaker ge maakt wordt. Maar ik weet niet hoe dat verzekerings technisch in elkaar zou zit ten." Ook blijkt uit de Gezond heidsenquête dat het percen tage rokers en overmatige drinkers in Zeeland aanmer kelijk lager ligt dan hét lan delijk gemiddelde, Van de Nederlandse bevolking rookt 37 procent. Het percen tage in Zeeland ligt op 33. Het laagste scoort de GGD- regio Delfland, met 31,1 pro cent. Het percentage over matige drinkers (zes glazen of meer op tenminste een dag in de week) ligt in Zeeland eveneens 'significant lager' dan het landelijk gemiddel de. Moet 9,5 procent van de Zeeuwen tot de categorie overmatige drinkers gere kend worden, landelijk ligt dat percentage op 12,8. Het laagste percentage ovërma- tige drinkers telt de regio Zuid-Oost Utrecht. De GGD-regio Helmond scoort op zowel roken als drankge bruik het slechtst, respectie velijk 43,2 en 21,2 procent Vrencken vindt het onder zoek van het CBS 'waarde vol', maar plaatst ook kant tekeningen. Zo vraagt hij zich af wat exact onder een alternatieve genezer moet worden verstaan. Ook blijkt volgens Vrencken uit de cij fers niet dat zaken als bevol kingsopbouw, positie op; de maatschappelijke ladder en woonomgeving (stad of plat teland) zijn meegerekend. „Zeeland is een vergrijsde provincie, met ook een zeer specifieke achtergrond wat geloofsovertuiging betreft. Ook dat heeft zijn invloed op - de gezondheid en op hoe mensen met hun gezondheid bezig zijn." Om echte conclu sies te trekken en gemeenten in staat te stellen beleid, te maken, zijn specifiekere cij fers nodig, aldus Vrencken, Die cijfers komen mogelijk in 1998 beschikbaar, tenzij een uitgebreid gezondheidson derzoek in Zeeuws-Vlaande ren niet doorgaat. „We heb ben behoefte aan cijfers over heel Zeeland, maar voorlo pig ziet het er naar uit dat al leen in Zeeuws-Vlaanderen een groot onderzoek haal baar is. Daar zijnze het verst gevorderd in het ambtelijk overleg." Uiteindelijk moet in heel Zeeland de gezond heidssituatie in kaart wor den gebracht,, waarbij - an ders dan in de CBS-enquête - de regiospecifieke zaken als vergrijzing, religieuze ach tergrond, inkomen en woon situatie aan de orde komen. Het laatste grootschalige Zeeuwse onderzoek vond in 1989 plaats. zonder grenzen, waar verkeer van goederen en personen vrij moet zijn, mensen gaan verbie den dat ze op sommige plaatsen huizen bouwen. Dat gaat veel te ver", vindt Kessen. Hij vreest dat de burgers van Hulst uiteindelijk de dupe zul len zijn van het bouwbeleid van de provincie. „Als gemeente hebben We veel uitgegeven" aan grondaankopen voor het plan Groote Kreek. Daarin investe ren we, omdat we de verwach ting hadden dat de bouwkavels binnen een redelijk tempo zou den worden verkocht. Nu mo gen we op jaarbasis niet de tach tig kavels verkopen waar we bij onze exploiatie-opzet vanuit waren gegaan, maar slechts de helft. Dat levert op den duur forse renteverliezen op. Verlie zen die we niet zomaar uit onze reserves kunnen halen. Die zul len dus gecompenseerd moeten worden met lastenverzwarin gen. Die kans lopen we nu." Het interieur van het nieuwe PZC-kantoor in Hüist. door Barend Pelgrim HULST - De Provinciale Zeeuwse Cou rant is terug met een kantoor in Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Het nieuwe kantoor aan het 's Gravenhofplein in Hulst wordt bemand door twee commercieel admini stratief medewerksters en twee verslag gevers. Daarnaast zijn er ook drie redac tionele medewerkers in de regio actief. Veel bewoners uit dè regio zullen zich nog wel herinneren dat er zich ooit een PZC- kantoor in de Steenstraat bevond. Zo'n tien jaar geleden trok de PZC zich terug uit Hulst. „Dat lag aan de aarzelende Ont wikkeling in het abonneebestand"., ver telt directeur-uitgever W. F. de Pagter. We zijn tegenwoordig echter actiever be zig op de Zeeuwse markt. We concentre ren ons meer en meer op de locale en streekgebonden verslaggeving. Boven-. dién: willen we onze klanten naar behoren kunnen bedienen en daar hoort een regio kantoor in Hulst, bij Burgemeester A Kessen is bi jzonder inge nomen niet de vestiging van het provinci ale dagblad in zijn gemeente. „Hét is prachtig dat dit kantoor in Hulst er is ge komen. Het vormt zonder meer een aan vulling' bij de diensten die er in Hulst al zijn. Al kan ik de bedrijfsfilosofie van de PZC niet hel emaal volgen. Eerst sluiten ze hun kantoor en tien jaar later komen ze er op terug, maar ik vind het prima dat dit herzien is. Ik hoop ten zeerste dat, nu er in Hulst twee verslaggevers zitten, de be richtgeving over Hulst en omstreken wat prominenter wordt. Gunstig „De komst van de PZC is gunstig voor de verslaggeving van het plaatselijke nieuws", reageert R. d'Hondt, van het foto Charles Strijd Midden- en Klein Bedrijf in Hulst. „Ik hoop dat er meer aandacht komt voor de regio. Bovendien is het voor adverteerders gemakkelijker nu er een kantoor in Hulst zit. Het is jammer dat het PZC-kantoor indertijd verdween." Voorzitter G. d'Haens van de Federatie van Ondernemersverenigingen gemeente Hulst laat vergelijkbare geluiden horen. „Het is prima dat de PZC zich in Hulst vestigt. Je krijgt tenminste eens een ande re interpretatie van gebeurtenissen in Hulst en omstreken. Het contact tussen streek en krant was wat verwaterd. Als je niet ter plaatse zit met een kantoor dan ben je vaak een stap te laat." Met vragen, aanvullingen of opmerkingen over het regionale nieuws uit Oost-Zeexiivs-Vlaan- deren kunt u terecht bij de regioverslaggevers René Hoonhorst en Barend Pelgrim. Voor com merciële zaken kunnen Jenny van Bendegein en Astrid Janssen u te woord staan. door René Hoonhorst BEVEREN - De Vlaming Mau- rits Cant is voor regelmatige be zoekers van de Oost-Zeeuws- Vlaamse grensstreek een beken de verschijning. De in zichzelf gekeerde herder loopt al tiental len jaren met de schapen van zijn 'liereboer' Karei Lodewijk Feyen door de Prosperpolder en het Land van Saeftinge. Tot en kele jaren terug begraasden schapen van de familie Cleiren uit het Belgische Temse de schorren op de Noord, de noord oostelijke punt van Het Ver dronken Land. Zeeuws-Vla mingen zijn er mee vertrouwd dat het uitstervende beroep van schaapherder vooral wordt uit geoefend door Vlamingen van de andere kant van de grens. Dat is echter niet altijd zo ge weest en een aantal vroegere Belgische 'schapers' is zelfs van Nederlandse afkomst, bewijst een boek van de hertogelijke heemkundige kring Het Land van Beveren. Tussen de tweede helft van de zeventiende en de tweede helft van de achttiende eeuw vestigden zich meer dan 150 mannen uit de Nederlandse provincies Brabant en Limburg als schaapherder in het Waas land. De meesten van hen kwa men uit de Limburgse plaatseri Nederweert en Weert, terwijl ook veel jongemannen uit de Oost-Brabantse Peel hun heil zochten in het 'soete land van Waes', leerde Piet Verheyen uit gedegen genealogisch onder- Maurits Cant hoedt samen met zijn hond de schaapskudde in de Prosperpolder en het Land van Saeftinge. foto Charles Strijd zoek. Verheyen is één van de meest fanatieke archiefvorsers en stamboompluizers die de hertogelijke (een officiële titel die de hertog van Arenberg ver leende) kring telt. Levensmomenten Tijdens zijn speururen viel hem meermalen op dat veel 'Wase' schaapherders aan het eind van de zeventiende en het begin van de negentiende eeuw afkomstig waren uit Nederland. Dat intri geerde Verheyen 'ten zeerste' en hij besloot hun voornaamste 'le vensmomenten' (geboorte, hu welijk, kinderen, dood) op te tekenen. De weerslag van het intensieve onderzoek is te vin den in het boekje Immigratie van schaapherders uit Neder lands-Limburg en Noord-Bra bant in het Waasland. Maurits Cant is niet tussen de afstamme lingen terug te vinden, maar wordt toch genoemd omdat zijn baas Karei Feyen een afstam meling is van de i n de j aren veer tig van de vorige eeuw uit Ne derweert afgezakte Joannes Feyen. De preciese oorzaak van de trek vanuit zuid-oost Neder land naar het Waasland is niet te door Edith Ramakers MIDDELBURG - Candy Milia voelde zich in februari een een zame roepende toen ze de Actie Veilig Kind oprichtte, maar snel werd haar protest door anderen opgepakt. Woensdagmiddag, op de dag van de rechten van de mens, kon de actiegroep ruim tienduizend handtekeningen tegen seksuele mishandeling van kinderen en kindernporno overhandigen aan officier van justitie mr. D. Veurink, gedepu teerde AM. Dek, N. Peterse van de Provinciale Raad van Kerken en J. Lilipaly van de Tweede Ka mer. De Middelburgse Loskade was gistermiddag het startpunt van de witte-ballonnenmars Actie Veilig Kind. De manifestatie werd ondersteund door het Steunpunt voorlichting kinder mishandeling Zeeland en het Samenwerkingsverband Sek sueel Geweld. Ruim veertig ac tievoerders, die onderweg fol ders uitdeelden, volgden de stille trom. „Ik had wel op meer belangstelling gehoopt, maar de boodschap komt zo toch wel over. We hebben voor witte bal lonnen gekozen, naar Belgisch voorbeeld rondom de affaire Dutroux. We voelen ook mee met die slachtoffertjes in Bel gië", zei oprichtster Candy Mi lia. Schrikbarend De Actie Veilig Kind wil een strengere aanpak van het bezit van kinderporno, hogere straf fen voor de daders van seksuele mishandeling en opheffing van de verjaringstermijn om aangif te te doen van seksueel mis bruik. „Er is schrikbarend veel kinderporno in omloop. Ik vind het Onbegrijpelijk dat volwas senen kinderen seksueel kun nen misbruiken. Daders moeten beseffen dat een kind die pijn nooit meer kwijtraakt", zei Mi lia. De Middelburgse Mireille Rus- scher liep uit pure betrokken heid mee. Ze is het met alle ac tiepunten van de Actie Veilig Kind eens. „Dat er seksueel ge weld ook dichtbij ons gebeurt, moet meer onder de aandacht komen. Dat is belangrijk vóór de kinderen die te maken heb ben met misbruik. Zij lopen vaak veel te lang met een schuldcomplex rond, alsof zij de aanstichters waren van het mis bruik. Dit is een maatschappe lijk probleem dat bespreekbaar gemaakt moet worden. Floris Haverkort zou als het aan hem had gelegen nog ëen kern punt hebben toegevoegd. De jeugdige actievoerder ziet ook in psychologische beïnvloeding een groot gevaar schuilgaan. „Dat onderdeel is nog moeilij ker te grijpen. Als jongeren her haaldelijk op agressieve toon door een ouder persoon worden toegesproken, kunnen ze hele maal in de knoop raken. Dat is ook een vorm van seksuele inti midatie." Voor de ingang van de Nieuwe Kerk werden de witte ballonnen opgelaten. „Wit staat ook voor zuiverheid", aldus Candv Milia, Later zong ze in de kerk vol vuur het zelfgeschreven lied Gebro ken Kinderzielen. De Zeeuwse band Ingeval van Noot verzorg de het muzikale intermezzo. Officier van justitie Veurink sprak evenals de andere spre kers zijn afschuw uit over sek suele kindermishandeling. „In duidelijk Nederlands wil ik hier zeggen: Blijf met je poten van de kinderen af als het om seksuali teit gaat. Het is echter niet in de eerste plaats een probleem van de politie of justitie. Eerder van de hele samenleving, waarbij een belangrijke rol is weggelegd voor de zorginstellingen, onder wijsgevenden, vertrouwensper sonen en -artsen. Justitie loopt echter niet weg voor haar ver antwoordelijkheid. De laatste jaren is de strafbaarstelling in de wet op dit gebied aanzienlijk toegenomen. Justitie kan daar goed mee uit de voeten." door Lianne Sleutjes achterhalen, maar de van Toon Kortooms bekende 'turfetende kinderen' hebben er waar schijnlijk veel mee te maken. Want dat er twee eeuwen terug doffe armoede werd geleden in de Peel en verrre omstreken werd Verheyen wel duidelijk. Hij vond een uitspraak van de Nederweertse pastoor Hendrick de Haes uit 1739. De Limburgse parochieherder schreef dat er 'in dit ellendigh landt niet te winnen is'. De meeste schaap herders slaagden er in het Waas land in elk geval in om een Wase boerendochter aan de haak te slaan, concludeert Verheyen. Zijn boekje is vooral leuk voor mensen die geïnteresseerd zijn in de streekgeschiedenis of die natuurlijk afstammen van een schaapherder (of een wever, dagloner of houtbewerker). Dat afstammelingen ook tegen woordig in geheel andere be roepsgroepen verzeild raken, bewijst de geschiedenis van de familie Tindemans, dat in een apart hoofdstukje wordt uitge licht. De grootvader van de vroeger premier Leo Tindemans liep bijvoorbeeld in de vorige eeuw nog met zijn schapen over de schorren van het Waasland. Immigratie van de schaapher ders...., Piet Verheyen. uitgegeven door de hertogelijke heemkundige kring Het Land van Beveren, prijs 440 Belgische frank (ruim vieren twintiggulden), te koop bij de heem kundige kring, de Dienst Toerisme van Beveren en enkele Beverse boekhandels. DEN HAAG - Minister A Jor ritsma (Verkeer en Waterstaat) wil per 1 januari doorgaan met de marktwerking in het open baar vervoer, ook al ziet een Ka mermeerderheid dat niet zitten zonder een waterdichte wet. Jorritsma denkt dat een zogehe ten experimentartikel uit de huidige wet personenvervoer haar een juridische basis ople vert. Uitgewerkt via een minis teriële regeling voldoet dat arti kel volgens haar tot de nieuwe wet personenvervoer een feit is. Alleen D66 en de WD steunen haar hier in. De Kamer wilde gisteren tijdens een spoeddebat tekst en uitleg van Jorritsma over de gevolgen van een uitspraak van het Colle ge van Beroep voor het bedrijfs leven (CBb). Dat stelde onlangs het Verenigd Streekvervoer Ne derland in het gelijk die be roepszaken had aangespannen tegen de verkoop van buslijnen in de twee proefgebieden Zee land en Limburg. Op Noord-Beveland heeft VSN- dochter ZWN het busvervoer in handen weten te houden. Dat heeft de ZWN Groep extra in spanningen gekost maar die zal geen schadeclaim indienen bij het ministerie. Dat doet de VSN wel in het Limburgse geval waar VSN-dochter Hermes haar concessie verloor aan het Amerikaanse busbedrijf Van- com. Jorritsma noemde gisteren geen concrete bedragen maar zij denkt dat die VSN-claim niet al te hoog zal zijn. Hermes heeft immers het merendeel van de bussen en het personeel over kunnen doen aan Vancom, aldus de minister. De bussen blijven ondanks de uitspraak van het College gewoon rijden in Zee land en Limburg. Jorritsma'! voorgangster Maij- Weggen gebruikte, toen in 1994 de marktwerking op Noord-Be veland en Limburg van start ging, het experimentartikel uit de wet personenvervoer niet. Dat diende volgens haar alleen voor technische proeven, niet voor marktwerking in het open baar vervoer. Landsadvocaat Maij-Weggen baseerde zich daarbij onder meer op een ad vies van de landsadvocaat, zei haar opvolgster. Zij reageerde hiermee op de opmerkingen van CDA, PvdA GroenLinks en SP die opmerkten dat haar minis terie de laatste tijd wel erg vaak door de rechter wordt terugge floten. Het experimentartikel dat tot eind dit jaar geldt, be grenst een experiment tot drie jaar. Dat vond men destijds te kort, aldus Jorritsma. Daarom wil zij het aanpassen en onbe grensd maken. In zijn uitspraak over de ver koop van de Bevelandse en Lim burgse buslijnen vraagt het College zich af waarom het ex periment-artikel niet is toege past. Jorritsma trekt hieruit de conclusie dat zij juridisch sterk staat als zij het wel gebruikt bij verdere proeven in Groningen en Drenthe. Die willen binnen kort alvast beginnen met marktwerking, vooruitlopend op definitieve wetgeving. Volgens Jorritsma leert de Lim burgse ervaring dat marktwer king goed uitpakt voor de bus klanten en het personeel. Er zijn bij Vancom meer mensen aan het werk, aldus de minister. Op Noord-Beveland, dat een kleiner proefgebied is, is het aantal reizigers echter gedaald. Sinterklaas is al enkele da gen vertrokken, maar blijkt nog vers in het geheugen te liggen bij veel kinderen. Collin uit Terneuzen, nét zes geworden, heeft er dagen lang over lopen dubben. Over hoe dat nou toch kón, met die sinterklaas. Want, zo vertelde hij zijn oma, de sint zag er toch echt veel jonger uit clan vorig jaar. Oma kwam met de oplossing: „Sint gebruikt vast van die dure anti-rimpelcrème, joh!" „Nou oma, dan moest jij clat ook maar eens gaan doen!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 35