werk Alarm bij maatschappelijk Bergse Plaat verlost van poldervrees Bundeling van werk en Inkomen heeft in Reimerswaal succes Bergen op Zoom pakt koffieshops aan Ik ben onbedorven, da's een voordeel zeeland donderdag 11 december 1997 s 18 Sfeervolle den uit Zweden Zonder extra hulp gemeenten groeit wachtlijst en verdwijnen banen Walcherse weg zeer onveilig Middelburg komt met banenplan voor 900 uitkeringsgerechtigden Kerstmarkt Hulst viert eerste lustrum Succes hulpkaarten meterkast nog vaag Woonwijk aan het water na moeizaam begin nu erg in trek door Marco van Barneveld BERGEN OP ZOOM - De Bergse Plaat in Bergen op Zoom begint, na een moeizame start, behoorlijk vol te lopen. Zo'n twee duizend woningen telt het ingepolderde gebied aan het Markiezaatsmeer inmid dels. Bedoelingis dat er nog ongeveer vijf honderd bij komen. „En dan is de bouw ruimte in die hoek helemaal op. Wellicht wijken we dan uit naar de Augustapolder, naast de Bergse Plaat", meldt wethouder G. Janssen van ruimtelijke ordening. Tweeduizend woningen was oorspronke lijk het streefgetal. Na een moeizaam be gin bleek het wonen op de plaat ech.ter zo in trek dat er vijfhonderd extra bijkomen. Janssen: „En er komt nog een woontoren op de noordpunt van de plaat. Dat moet een baken worden dat vanaf de snelweg te zien is." Reden voor de trage start, zo'n acht jaar geleden, was volgens de wethouder het feit dat Bergenaren heel vreemd tegen het wonen in de polder aankeken. „Mensen zijn hier gewend om op hoge zandgronden te wonen. Een polder vonden ze echt heel raar. Er kwamen zelfs gevoelens van angst bij kijken.Verder speelde mee dat de eer ste woningen er weinig aantrekkelijk uit zagen, middenin de verlaten zandvlakte die de Bergse Plaat in het begin was. Bo vendien wijst de wethouder er nog op dat het tij om te kopen destijds niet gunstig was. Geen bouwruimte Bergen op Zoom schiep destijds de Bergse Plaat, omdat in gemeente nagenoeg geen bouwruimte meer voorhanden was. Bo vendien werd toen het Markiezaatsmeer aangelegd. „Wij haddenniet verwacht dat mensen er moeite mee zouden hebben", zegt Janssen. „Het is op zich toch een mooie plek. En we waren ervan overtuigd dat het een mooi plan was. Het begon zo'nzeven jaar geleden te lopen toen de rentestand gunstiger werd om te kopen. Gevolg daarvan is dat er relatief veel koopwoningen zijn verrezen (85 pro cent van het woningbestand). Daar komt bij dat de kwaliteit van de huizen in de loop van de jaren is verbeterd. Heldere wijk Janssen is trots op de nieuwe woonwijk. Hij noemt het een 'heldere' wijk, met een overzichtelijke wegenstructuur en veel groen. Bovendien prijken twee 'bergen' in de wijk: één pal in het midden en één in het Beatrixbos. Opvallend is verder dat de woningen die dichterbij het water staan, steeds verder uit elkaar zijn gebouwd. De aansluiting met de binnenstad wordt ge vormd door een boulevard met twee stranden en gescheiden fiets- en wandel paden. Aan die boulevard moeten nog een zwembad en 'urban villa's' (luxe flats) verrijzen. door Mieke van der Jagt KRUIN1NGEN - De samenwer king tussen uitkeringsverstrek- kende instellingen en arbeids voorziening in de gemeente Reimerswaal werpt vruchten af. Van alle Zeeuwse gemeenten re gistreerde Reimerswaal procen tueel de grootste daling in het aantal werkzoekenden. In het derde kwartaal zaten er in Rei merswaal 140 minder werklo zen in de kaartenbakken, een daling met 23 procent ten op zichte van drie maanden ervoor. Ten opzichte van vorig jaar was de daling nog altijd zo'n 15 pro cent. Een jaar geleden begon in Rei merswaal een experiment waarin de Sociale Dienst van Reimerswaal, Arbeidsvoorzie ning, Start en GAK samenwer ken. J. de Pooter, hoofd van de sociale dienst, is laaiend en thousiast over de resultaten, al had hij er bij de start ook al hoge veiwachtingen van. Zo'n an derhalf jaar geleden werd bij ons het plan geboren om meer te gaan samenwerken. Wij zijnper slot van rekening allemaal met werk en inkomen bezig en dat hangt nauw met elkaar samen. Door in één gebouw te gaan zit ten, een gezamenlijk systeem erop na te houden, voortdurend te overleggen, zijn de lijnen kor ter en oplossingen meestal eer der gevonden." Zelfde idee Juist op het moment dat de Rei- merswaalse plannen vorm be gonnen te krijgen, kwam de re gering met hetzelfde idee op de proppen. In heel Nederland konden twaalf pilot-projecten worden opgezet, om te onder zoeken in welke vorm de samen werking moet worden gegoten. De Pooter: „Het lag voor de hand dat Reimerwaal één van de projecten zou gaan uitvoeren, wij waren immers al een eind op KRUISLAND Kerstsnuffelmarkt - De stich ting Kruislands Karnaval in Kruisland houdt zondag een kerst- en snuffelmarkt in Dorpshuis Siemburg. Van 10.00 tot en met 16.30 uur is onder meer antiek en curiosa te koop. dreef." Nu het project, dat in principe twee jaar duurt, een jaar draait, kunnen de resulta ten bemoedigend worden ge noemd. „Voor onze klanten is het allemaal veel inzichtelijker geworden. Ze hoeven niet drie keer dezelfde informatie te ver schaffen en het is al een paar keer voorgekomen dat mensen voor een uitkering kwamen en met werk de deur uit gingen." Inmiddels is de Tweede Kamer akkoord gegaan met een plan om de samenwerking tussen uitkeringsverstrekkende instel lingen en arbeidsvoorziening overal te stimuleren. CDA-lijst Axel aangenomen AXEL - De afdeling Axel van het CDA stemde gisteravond snel in met de concept-kandida tenlijst voor de gemeenteraads verkiezingen. Wethouder A van Waes trekt de lijst voor de huidi ge fractievoorzitter M. Murre. De nieuwelingen L. Martinet en N. Iioubé-Duinkerke bezetten de plaatsen drie en vier en oud gediende A Kesbeke staat op de vijfde stek. Behalve over de kandidatenlijst stemden de 37 aanwezige CDA'ers (de afdeling telt 87 leden) ook over het ver kiezingsprogramma. In dat pro gramma worden nog wat kleine wijzigingen en verbeterde for muleringen aangebracht. Begin volgende week treden de christen-democraten met hun plannen in de openbaarheid, verklaarde voorzitter E. de Kort. TERNEUZEN - Het is een tra ditie die al 27 jaar stand houdt. Of het nou ook de grootste uit de regio is, een centrumgemeente waardig, daarover lopen de me ningen uiteen. Feit is wel dat de dik twaalf meter hoge den uit de Zweedse bossen het Stadhuis plein in Terneuzen eén sfeervol le aanblik géeftDe boom is een geschenk van Södra, een zaken relatie van Verbrugge Termi nals, aan Terneuzen. Er wordt volop gebouwd op de Bergse Plaat, waar nog eens vijfhonderd woningen zullen verrijzen. foto Willem Mieras doorMarten de Jongh KAPELLE - De Stichting Maatschappelijk Werk Ooster- schelderegio kan haar werk niet meer goed uitvoeren als de deel nemende gemeenten geen extra subsidie beschikbaar stellen. De wachtlijsten zullen langer worden. Dat zei stichtingdirec teur H. K. Teunissen woensdag morgen na afloop van de be stuursvergadering van het Samenwerkingsverband Wel zijnszorg. Hij reageerde ge schrokken op signalen van wet houders die betwijfelen of hun gemeenten bereid zijn dieper in de buidel te tasten. Drie forma tieplaatsen gaan verloren als er geen geld op tafel komt. MIDDELBURG- De Hogeland- seweg in het hart van Walche ren, van Biggekerke richting Middelburg, behoort buiten de bebouwde kom tot de verkeers- onveiligste wegen in Zeeland. Gegevens van de politie over aantallen verkeersslachtoffers wijzen dit uit. Op de Hogelandseweg vallen in absolute aantallen niet zoveel slachtoffers. In de periode 1994- '96 ging het om één persoon die na een ongeval naar het zieken huis moest en zes andere gewon den. Verhoudingsgewijs zijn dit er echter veel. De politie heeft gekeken naar het aantal slachtoffers afgezet tegen de verkeersdrukte; het aantal ongevallen met slachtof fers per miljoen voertuig-kilo- meters. Dan scoort de Hoge landseweg plotseling erg slecht. Na de doorgaande weg tussen Sint-Annaland en Poortvliet staat de Hogelandseweg dan op de tweede plaats in Zeeland.De Hogelandseweg wordt gebruikt als sluiproute en er rijden veel scholieren over. Van verschil lende kanten is bij het water schap Zeeuwse Eilanden al eens aangedrongen op de aanleg van een fietspad langs de Hogeland seweg. De wethouders zelf willen de noodzakelijke structurele en in cidentele verhoging van het subsidiebudget verdedigen in hun gemeenten. Vraag is echter hoe de raadsfracties zullen oor delen. Wethouder J. W. P. Cor- nelissen (CDA) van Reimers waal waarschuwde alvast dat het moeilijk zal worden zijn ge meente te overtuigen. Dat werd onderschreven door wethou ders die namens andere ge meenten in het bestuur van het samenwerkingsverband zitten. De stichting heeft structureel een kleine twee ton extra nodig. Daar bovenop moet als risico dekking een eenmalig bedrag komen van 1,35 gulden per in woner. Het samenwerkingsver band wil dat de gemeenten uiterlijk maart volgend jaar duidelijkheid verschaffen. Wachtlijst „Het is heel positief dat de wet houders zich achter de verho ging van het subsidiebudget scharen", zegt Teunissen. „Maar ik ben geschrokken van hun reactie over de haalbaar heid in de gemeenten. Het opti misme is nu toch wel een beetje verdwenen. Dat terwijl we het voortraject ambtelijk heel zorg vuldig hebben voorbereid.Vol gens Teunissen werkt de stich ting op dit moment met een wachtlijst van 7 8 mensen.die ge middeld twee maanden in de rij staan. „Die wachtlijst kan oplo pen tot driehonderd mensen." Extra geld nodig Tot de stichting maatschappe lijk werk behoren het algemeen maatschappelijk werk, het bu reau sociale raadslieden en de jongeren advies en informatie- bureau's. Bij de stichting werken in totaal zo'n vijftig mensen. Het algemeen maat schappelijk werk en het bureau sociale raadslieden moeten in leveren als de subsidieverho ging uitblijft. Die onderdelen tellen nu bij elkaar 16,5 forma tieplaats. Dat extra geld nodig is, heeft diverse oorzaken. De invoering van een nieuwe CAO is er één van. Ook de verzelf standiging van de stichting per 1 januari '96 speelt een rol. Teu nissen: „Vroeger waren we to taal geïntegreerd in de thuis zorg. Nu we volledig zelfstandig zijn, hebben we een duidelijk inzicht in kosten en baten." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De afdeling Sociale Zaken van de gemeente Middelburg wil in '98 bijna ne genhonderd uitkeringsgerech tigden begeleiden bij het vinden van een baan. Dat staat in het Beleidsplan Algemene Bij standswet voor volgend jaar. Belangrijkste hulpmiddel daar bij zijn trajectplannen. Met de uitkeringsgerechtigden wordt dan een plan opgesteld dat er uiteindelijk toe moet leiden dat de man of vrouw een betere kans krijgt op betaald werk. Hoofdoel van het beleidsplan is voortdurend activiteiten te ont plooien, gericht op het zoeken naar werk voor langdurig werk lozen, De gemeente verwacht van cliënten van de sociale dienst dat zij zich inspannen om een baan te vinden. Dat kan HULST - Hulst staat morgen (vrijdag) voor de vijfde keer in het teken van de kerstmarkt. Net als de voorgaande succes volle uitgaven neemt de onder nemersvereniging Hulst Rey- naertstad de organisatie op zich. In de binnenstad wordt met een scala aan activiteiten kerstsfeer gecreëerd. Talloze kraampjes met artikelen, war me dranken en lekkernijen zijn vanaf 16.00 uur bemand. Burge meester A Kessen verricht om IS.00 uur de officiële opening van dit lustrumfeest. Tegen de avond worden de vuurkorven aangestoken. Over het marktterrein klinkt passen de muziek. Live-optredens met kerstmuziek worden vanaf 19.00 uur op een podium voor het stadhuis verzorgd door de koren Good Company, de Wal noten, Music Exchange en Sint Cecilia uit Nieuw-Namen. In het stadhuis geeft het jeugdor kest The Young Ones om 21.00 uur uiting aan de kerstgedach te. Op de Vismarkt staat een leven de kerststal met onder meer een os, ezel, kameel en schapen op gesteld. Het Hulster Jongeren koor brengt hierbij kerstliedjes ten gehore. Traditioneel ont breekt ook de kerstman niet. door scholing, het volgen van sollicitatietrainingen en het ge richt zoeken naar parttime of tijdelijk werk. Mensen die nau welijks een kans hebben op de arbeidsmarkt kunnen vrijwilli gerswerk doen. Op 1 januari treedt een drietal nieuwe wetten in werking. Ge meenten krijgen dan het beheer over een 'werkfonds' dat kan worden gebruikt om langdurig werklozen en werkloze jonge ren aan het werk te helpen. Dat kan door werkervaringsplaat sen op te zetten, maar ook door ondersteunende maatregelen in de vorm van kinderopvang en loonkostensubsidies. Experimenten Volgend jaar wil de gemeente Middelburg meer experimenten in het leven roepen. Op dit mo ment is al een aantal projecten actief, samen met de gemeenten Vlissingen en Veere. Het gaat onder meer om een oppaspro- ject, waarbij uitkeringsgerech tigden zich aanbieden als oppas voor kinderen van andere uitke ringsgerechtigden, het Project Gered Gereedschap waarbij ge reedschap wordt hersteld en klaargemaakt voor verzending naar ontwikkelingslanden en het Project Praktijkervarings plaatsen. In dat laatste geval kunnen uitkeringsgerechtigden praktijkervaring opdoen gedu rende drie maanden. De kans op werk wordt zo vergroot. Bijzondere bijstand Voor Bijzondere Bijstand is in '98 een bedrag van één miljoen gulden, beschikbaar. Dat bedrag is bedoeld voor mensen die zon der aanvullende zorg in de (fi nanciële) problemen dreigen te komen. Daarnaast heeft de ge meente nog eens vijftigduizend gulden in de kas van het Sociaal Fonds. Door voorlichting te ge ven, hoopt Sociale Zaken dat er- vaak een beroep wordt gedaan op het potje. De gemeente houdt er op dit moment geld aan over. Op 1 juli '98 treedt ook de Wet Inkomensvoorziening Kunste naars (WIK) in werking. Die wet is ervoor bedoeld om kunste naars tijdelijk te helpen bij het opzetten van een goed lopende praktijk of ervoor te zorgen dat zij toch geld hebben bij een te rugval in inkomsten. De ge meente Middelburg is één van de veertig door de minister aan gewezen gemeenten die de WIK moeten uitvoeren. Middelburg moet daarover nog afspraken maken met Vlissingen en Veere. door Marco van Barneveld BERGEN OP ZOOM - Koffie shops in Bergen op Zoom moe ten voortaan om acht uur 's avonds dicht. Bovendien moe ten twee shops de deuren slui ten. Het gaat om koffieshop Af rica, waar herhaaldelijk te veel handelsvoorraad aanwezig was, en om de zaak de Theepot. Die bevindt zich te dicht bij een school. De maatregelen zijn be doeld om overlast voor de inwo ners van Bergen op Zoom tegen te gaan. De gemeente heeft de vervroeg de sluitingstijden begin dit jaar doorgevoerd. Eén van de zes koffieshops in de gemeente, de Theepot, had daar echter ge rechtelijke procedures tegen aangespannen. Vervroeging van de sluitingstij d zou volgens deze zaak discriminatie' zijn van buitenlanders. Nogal wat Bel gen en Fransen komen immers in Bergen op Zoom softdrugs halen. De rechter vindt dat ar gument echter ongeldig. Ook Bergenaren zelf die softdrugs willen kopen zijn immers de du pe van de vroege sluitingstijd. Verder stelt de rechter dat de maatregel in het belang van de gemeente is, De burgemeester van Bergen op Zoom, A van den Berg, is blij met de uitspraak van de rechter. Met die uit spraak op papier zou het mak kelijker zijn het aangescherpte beleid uit te voeren. De door het college van burge meester en wethouders voorge nomen sluitingen vloeien voort uit grootscheepse drugscontro les die onlangs langs de Neder landse grens zijn uitgevoerd on der de noemer actie Frontaal. In Bergen op Zoom zijn daarbij, al le koffieshops gecontroleerd. Bij maar liefst vijf van de zes shops werden overtredingen ge constateerd. In de meeste geval len ging het om het feit dat te veel voorraad aanwezig was. Africa moet dicht omdat in die zaak al vaker dezelfde overtre ding is geconstateerd. Een an dere shop, Sahara, moet voor overtreding van die voorraad een half jaar de deuren sluiten. Doel van de gemeente is het aantal shops uiteindelijk bin nen enkele jaren terug te drin gen van zeven naar vier. Burgemeester Van den Berg: „Ze moeten zich aan de regels houden als koffieshop, anders valt het doek. Dat is de bood schap die we willen uitdragen." Koffieshops die bezwaar willen maken tegen de voorgenomen maatregelen hebben daarvoor nog tot 24 december de tijd. door René Schrier THOLEN - Het succes van de actie nreterkastkaart van de Thoolse politie is maar moei lijk te meten. Dat is ervaring van hoofdagent C. Schaart van het bureau Tliolen. In augustus werden kaarten verspreid waarop mensen te- lefoonnumers van familiele den, hun huisarts of anderen die in geval van nood ge waarschuwd kunnen wor den. De bedoeling was die kaarten in de meterkasten te hangen. De achterliggende gedachte was dat politie mensen en andere hulpverle ners in geval van nood snel iemand kunnen waarschu wen, zonder dat ze naar allerlei telefoonnummers moeten gaan zoeken. Meter kasten zijn meestal snel te vinden. Schaart heeft sindsdien nog maar één keer een situatie meegemaakt waarin het in derdaad gemakkelijk was dat zo'n kaart beschikbaar- was. „Eigenlijk zou.je eens bij de mensen langs moeten gaan met de vraag of zé de kaart ook hebben opgehan gen. Maar in de praktijk komt het daar niet van, Ver der ben ik nog niet zo vaak zo'n ding tegengekomen." Destijds zijn de kaarten huis- aan-huis bezorgd. De actie ging gepaard met een publi- citei tscampagne van de poli tie. Nadien was het voor de politie afwachten of de inwo ners van de gemeente Tholen het initiatief ook zouden op pikken. Mensen die nu nog belangstelling hebben voor zo'n kaart kunnen er een af halen bij de politie. D66-lijsttrekker Esther Spuesens streeft in Sas verfrissende politiek na door Pascalle Cappetti PHILIPPINE - Of ze de jongste in de provincie is, weet ze niet. Maar dat Esther Spuesens uit Philippine tot de jongere garde behoort, is we) duidelijk. De 27-jarige is onlangs tot lijst trekkervan D66, afdeling Sas van Gent, gekozen. Zij ziet de komende raadsverkiezingen met vertrouwen tegemoet en wil in elk geval de strijd aan binden met de gevestigde orde in de Sasse gemeentepolitiek. „Door open, eerlijk en vrien delijk te zijn, denk ik respect te kunnen afdwingen." Esther Spuesens beseft best dat dat moeilijk zal zijn. Het Sasse college van burgemees ter en wethouders blinkt vol gens haar niet echt uit in res pect voor andere meningen. „De houding van het college vertoont duidelijk tekenen van starheid, het lijkt een ei gen koninkrijkje. De mening van de volksvertegenwoordi ging wórdt te weinig meegeno men in haar besluitvorming. Af en toe bekruipt mij zelfs het gevoel dat de raad niet hele maal serieus wordt genomen." Nieuw gezicht Eén nieuw gezicht kan daar ongetwijfeld niet zo veel aan veranderen, maar wat Spue sens begrepen heeft van ande re partijen, zullen er meer nieuwe gezichten te zien zijn. „Iedereen heeft de hoop dat volgend jaar alles gaat veran deren. Zelf ben ik daar iets voorzichtiger in: zijn we met z'n allen niet te optimistisch?" De Philippiense keerde na een studie Internationale Betrek kingen in Utrecht naar Zeeuws-Vlaanderen terug en vond daar vorig jaar werk als logistiek en kwaliteitsmana gerbij UnitronNetworks in IJ- zendijke. „Ik kende door mijn studie wel een beetje de inter nationale politiek, maar wat er plaatselijk gebeurde, daar had ik geen idee van. En D66 was altijd al mijn partij, van wege het feit dat zij mensen van allerlei kaliber in huis heeft." Grijze pakken Dat de politiek zo weinig jon geren en vrouwen telt, was een belangrijke redenen om zich beschikbaar te stellen voor een raadszetel. „De politiek heeft nog altijd het imago van grijze pakken. Dat Malde ik doorbre ken." Dat ze tot lijsttrekker Het lijsttrekkerschap kwam voor Ester Spuesens als een verrassing: „Ik moest wel even slikken." foto Peter Nicolai werd gekozen, was evenwel een verrassing. „Ik moest wel even slikken. Ik ben tenslotte nog maar kort politiek actief en relatief onervarenMaar ik heb besloten het toch te doen, omdat ik het als een echte uit daging zie. Misschien dat het ook mijn voordeel is, ik ben nog onbedorven. Men zal on getwijfeld ook proberen mij onder-uit te halen, maar daar ben ik niet bang voor. Ik blijf gewoon mezelf. Als ze katten, zal ik zo vriendelijk mogelijk blijven, Dat betekent niet dat je alles moet pikken. Het kan niet zo zijn dat de één wel mag interrumperen en de ander- niet. Jongeren Spuesens heeft naar eigen zeg gen bewondering voor Mauri ce Weemaes en Miel Ferket, 'die hun persoonlijke wens om lijsttrekker te worden, opzij hebben gezet om mij te steu nen'. Hóewei het verkiezings programma van D66 nog niet klaar is, weet ze wel waar haar belangstelling naar uitgaat. Jongeren, verkeersveiligheid en milieu hebben haar speciale aandacht. „Maar de inwoners bepalen dat zelf, Wat zij be langrijk vinden, vinden wij ook belangrijk. Ik ben voor een gemeentebestuur dat zo dicht mogelijk bij. de mensen staat, dat openstaat voor andermans meningen en suggesties en dat laagdrempelig is." Of ze zich zelf als wethouder ziet? „Het lijkt me wel heel leuk. Maar we proberen eerst maar eens de twee zetels vast te houden. Al les meer is meegenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 34