Archieven over naar Duiveland PZC Met de warme hap breekt de dag even Jacob Cats in vernieuwde omgeving Onveiligste weg van provincie op Tholen wordt mi aangepakt College Vlissingen wil zes ton extra pompen in Maritiem Museum Milieustraat in Goes later in gebruik door zoektocht naar plek zeeland 17 Nieuwerkerk tijdelijk depot Politie pakt 28 hardrijders bij controle Kapelle Kerstactie voor Wroclaw Wijzigingen tracé Zoomweg Raadselachtige vaatjes gevonden Overdracht fregat Kortenaer Gereedschap en computer weg Gevangentoren geeft plan voor bouw serre op mensenwerk donderdag 11 december 1997' door Herre Stegenga ZIERIKZEE - Het college van Schouwen-Duiveland wil de ar chieven uit enkele voormalige gemeentehuizen op het eiland overhevelen naar het voormali ge Duivelandse gemeentehuis in Nieuwerkerk. Dit meldt wet houder G. van de Velde. Wordt het plan daadwerkelijk uitge voerd dan verdwijnt het pand in Nieuwerkerk voorlopig van de verkooplijst van de gemeente, aldus Van de Velde. Volgens de wethouder gaat het om de archieven van de gemeen ten Westerschouwen en Brui- nisse. Hoewel de gemeentehui zen in Burgh-Haamstede en Bruinisse met ingang van dit KAPELLE - De politie heeft 28 automobilisten bekeurd bij snelheidscontroles in de omge ving van Kapelle. Tussen 8.00 uur en 9.50 urn- was de controle op de Postweg waar maximaal vijftig kilometer per uur gere den mag worden. Daar werden 332 auto's gecontroleerd. De snelste auto reed 78 kilometer per uur. Van 10.45 uur tot 12.45 uur was de controle op de Abdijstraat te Biezelinge waar eveneens maxi maal vijftig gereden mag wor den. Daar werden 345 auto's gecontroleerd en waren er 41 overtredingen. De snelste reed hier 86 kilome ter per uur. De derde controle was van 13.00 uur tot 14.00 uur op de rijksweg N289 te Kapelle. Daar passeerden in die tijd 305 auto's waarvan de snelste 113 reed. Er waren twintig overtre dingen. jaar zijn gesloten - ze zijn door de herindeling overbodig ge worden - herbergen ze nog wel gemeentelijke en particuliere archieven. In het pand aan de Nieuwerlcerkse Kerkring is ge noeg plaats voor de archieven uit andere gemeenten, stelt Van de Velde. ,,Het is een grote ruim te die bovendien nog betrekke lijk nieuw is." Overigens zijn de archieven van de gemeente Middenschouwen en het water schap jaren geleden al in Nieu werkerk ondergebracht. Nieuw gemeentehuis De maatregel zal in elk geval zo'n vier tot vijf jaar van kracht zijn; totdat het nieuwe (en defi nitieve) gemeentehuis van Schouwen-Duiveland de deu ren opent in Zierikzee. Volgens Van de Velde biedt het tijdelijke gemeentehuis aan het Hat- fieldpark onvoldoende ruimte voor alle paperassen van de op geheven gemeenten. De archieven in de stadhuizen van Zierikzee en Brouwersha ven zullen voorlopig niet ver huizen. Deze monumentale panden hebben een andere functie gekregen en worden dus niet verkocht. Kopers Al met al blij ven er drie gemeen tehuizen over op de lijst van te verkopen gemeentelijke pan den: die van Burgh-Haamstede, Bruinisse en Scharendijke. Zo als eerder gemeld, kan het gemeentehuis van Wester schouwen zich in de meeste be langstelling verheugen. Hier voor hebben zich zo'n twintig kopers aangemeld. De gemeente bekijkt welke be stemming het best bij de te koop aangeboden gebouwen past. Hierbij wordt rekening gehou den met het maatschappelijk belang. De vei-koopprocedure is enkele maanden geleden in gang gezet. Brouwershaven beschikt over enkele maanden over een heringerichte markt. foto PieterHonhoff door Herre Stegenga BROUWERSHAVEN - Het nieuwe uiterlijk van de Markt in Brouwershaven begint langzaam zichtbaar te wor den. Jacob Cats kan tevreden zijn: rondom zijn voetstuk is een nieuw plateau aangelegd. Momenteel wordt gewerkt aan de rijbaan en de loopstrook aan de westkant van de Markt, voor de deur van het voormali ge stadhuis. De klus is eind september begonnen. Volgens opzichter J. van der Weele van de gemeente Schou wen-Duiveland lopen de werkzaamheden volgens sche ma, hoewel het slechte weer van de laatste tijd waarschijn lijk voor een kleine vertraging zal zorgen. In eerste instantie verwachtte hij dat het karwei eind januari voltooid zou zijn. Een greep uit het werk: langs het plateau dat het standbeeld van Cats omringt, worden nieuwe parkeerplaatsen aan gelegd. Verder wordt de rij strook langs de haven ver smald en geflankeerd door een loopstrook. Bij het voormalige stadhuis, de Zuiddijkstraat en aan beide kanten van de Oude Haven zullen verkeersdrem pels verschijnen. Het plan voor de herinrichting is af komstig van de voormalige ge meente Brouwershaven. door Harmen van der Werf THOLEN - De Bram Groenewe- ge-weg op Tholen is buiten de bebouwde kom de verkeerson- veiligste weg van Zeeland. Ge gevens die de politie heeft ver zameld voor het project gericht verkeerstoezicht wijzen dit uit. Waterschap Zeeuwse Eilanden, de eigenaar van de weg, bezint zich op maatregelen om de Bram Groenewege-weg tussen Poortvliet en Sint-Annaland op korte termijn veiliger te maken. De politie heeft gegevens over aantallen verkeersslachtoffers van 1994 tot en met 1996 in kaart gebracht. De Bram Groe- newege-weg op Tholen komt in die periode als allerslechtste in Zeeland uit de bus, als het aan tal slachtoffers op die weg wordt afgezet tegen de ver keersdrukte. Per miljoen voer tuigkilometers zijn er op de Bram Groenewege-weg 1,177 slachtoffers gevallen. In kille cijfers ging het van 1994 tot en met 1996 om één dode, acht mensen die na een ongeluk naar het ziekenhuis moesten en zes tien andere gewonden. Dit jaar zijn er opnieuw ernstige onge vallen gebeurd. Korte tijd na el kaar kwamen er twee automo bilisten oni. Het waterschap Zeeuwse Eilanden heeft mede naar aanleiding van deze onge lukken besloten de weg aan te pakken. Momenteel wordt er in de gemeente Tholen gewerkt aan een project om alle wegen onder de loep te nemen op ver keersveiligheid. De provincie en het waterschap zijn daar ook bij betrokken. Maatregelen Zeeuwse Eilanden wil niet op afronding van dat project wach ten met maatregelen op de Bram Groenewege-weg. In overleg met de politie wordt een serie verkeersmaatregelen uitge werkt. Er wordt onder meer ge dacht aan een betere markering, het accentueren van de kruis punten en het kappen van bo men in de bochten. De bomen worden waarschijnlijk vervan gen door struiken, waardoor de bochten duidelijker zichtbaar worden. OUWERKERK - De Schouwen-Duivelandse actie voor de Poolse stad Wroclaw heeft een vervolg gekregen. Leerlingen van basisschool 't Stoofje in Ouwerkerk hebben kerstkaarten gemaakt voor patiënten van een ziekenhuis in het armste deel van de stad, die afgelopen zomer werd getroffen door een wa tersnood. Voordat ze worden verstuurd, zijn de kaarten woensdag 17 december nog te bezichtigen in de Hervormde kerk van Ouwerkerk. Tijdens deze mini-expositie zal burge meester J. J. P. M. Asselbergs, tevens voorzitter van de Stich ting Aktie Wroclaw, een prijs uitreiken aan de maker van de mooiste kerstkaart. Het initiatief voor deze vervolgactie is ge nomen door de dominee van de Hervormde kerk. De bijeen komst begint 18.30 uur en duurt tot ongeveer 19.15 uur. BERGEN OP ZOOM - Het college van burgemeester en wet houders van Bergen op Zoom kan instemmen met een aantal wijzigingen in het zogenoemde tracébesluit Rijksweg A4, Dinteloord-Bergen op Zoom. Het gaat om de aanleg van extra geluidswerende voorzieningen langs de A4 ter hoogte van Steenbeigen en de aanleg van een fietspad langs de nieuwe weg tussen Klutsdorp en Steenbergen. Burgemeester en wet houders van Bergen op Zoom hebben hun reactie richting Den Haag gestuurd. Daarin geeft het college tevens aan voorstan der te zijn van een zo spoedig mogelijke aanleg van de Zoom- weg-Noord en zijn volledige medewerking aan dat karwei te willen geven. Een gemeentewoordvoerder: ,,PIet college neemt elke gelegenheid te baat om om spoedige aanleg aan te sturen. Die nieuwe weg kan er niet snel genoeg komen." GOES - Op een opslagterrein van een benzinepompstation in Goes zijn, tussen de vaten afgewerkte olie, drie vaten aange troffen met een onbekende inhoud. De Goese politie heeft in samenwerking met de Milieudienst van de provincie een on derzoek ingesteld maar wat er in de vaatjes zat, is niet te ach terhalen zonder onderzoek door het gerechtelijk laboratori um. Daar zijn de vaatjes dan ook heengestuurd. Over de herkomst van de drie vaatjes en het tijdstip waarop ze ge dumpt zijn is niets bekend. Het gaat om drie rode vaatjes van zestig liter per stuk. Het kan enkele dagen duren voordat het gerechtelijk laboratorium met een conclusie komt. DEN HAAG - Het S-fregat Kortenaer van de Nederlandse marine wordt maandag in Den Helder officieel overgedragen aan de Griekse marine. De Grieken kochten het schip voor zo'n honderd miljoen gul den. Staatssecretaris Gmelich Meijling van Defensie, zijn Griekse collega Apostolakis en de bevelhebbers zeestrijd krachten van beide landen zijn bij de overdracht aanwezig. Inclusief de Kortenaer hebben de Grieken vier fregatten van de Nederlandse marine gekocht. Twee Nederlandse fregatten gingen naar de Verenigde Arabi sche Emiraten. DeS-fregatten zijn bij de Nederlandse marine overbodig geworden na de herstructuering van de krijgs macht die in 1993 begon. Griekenland kocht in 1980 en 1981 twee S-fregatten direct van scheepswerf De Schelde in Vlissingen. Met de Kortenaer beschikken de Grieken nu over zes van dit soort schepen. OOST-SOUBURG - Bij een inbraak in een woning aan de Henri Dunantstraat in Oost-Souburg is tussen dinsdagavond half acht en woensdagochtend half acht voor duizend gulden aan elektrisch gereedschap en computer-apparatuur gesto len. Van het huis was een raam opengebroken. VLISSINGEN - De eigenaar van restaurant De Gevangento ren aan Boulevard de Ruyter in Vlissingen heeft zijn aanvraag voor de bouw van de omstreden serre ingetrokken. „Ik ben er nu dertien jaar mee bezig. Op dit moment kan het nog vijf of zes jaar duren voordat ik een ver gunning heb. Dat duurt mij te lang. Daarom heb ik besloten dat ik mijn energie beter ergens anders in kan steken. Alles blijft zoals het is. Ik ga op de oude voet verder", lichtte A van der Heij den zijn besluit woensdag toe. Bij de gemeente Vlissingen kwam zijn besluit toch nog on verwacht. De voorprocedure voor de wijziging van het be stemmingsplan was inmiddels begonnen. Hierop kwam een stroom van bezwaren binnen. „Je kon hieruit al opmaken dat het nog een lange tijd kon gaan duren. Bezwaarden zouden pro cedures tot aan de Raad van State volgen. Daarna zou ook nog de bouwprocedure moeten worden gevolgd. Maar ik had niet verwacht dat hij zou stop pen", merkte J. van Dam, amb tenaar Economische Zaken van Vlissingen, op. Van der Heiden diende in no vember 1992 bij de gemeente een verzoek in om de serre bij zijn restaurant te bouwen. Het plan ontmoette zowel felle kri tiek als bijval. De gemeente Vlissingen wilde de uitbouw van glas en metaal planologisch ipogelijk maken. Maar met na me bij omwonenden stuitte het bouwplan op groot verzet. De aanbouw zou volgens hen het historisch monument ontsieren. Qok zouden de wandelaars moeten uitwijken naar de rij baan waardoor levensgevaarlij ke situaties ontstaan. Bezwaren De Vereniging van Eigenaren Westerscheldeflat, de Stichting Stadsherstel en de Stichting Menno van Coehoorn tekenden eind 1993 bezwaar aan tegen de bouwvergunning van de ge meente. Pas in 1995 verklaarde d;e Raad van State de bezwaar schriften niet ontvankelijk. Hierdoor liep de planologische procedure van de gemeente ja ren vertraging op. AJ.W.M. Rij pert die namens de drie instanties sprak, reageerde met gemengde gevoelens op het besluit van de exploitant. „Jam mer dat de zaak zo is uit de hand is gelopen. Het had nooit zo ver hoeven te komen. Al van het be gin af aan was duidelijk dat de bouw van de serre niet kon doorgaan." door Inge Heuff Tegenwoordig wonen mensen steeds langer op zichzelf. De gang naar het verzorgingshuis wordt zo laat mogelijk gemaakt. Dat betekent echter niet dat ouderen alles nog kunnen aanpakken. De dagelijkse maaltijd bereiden bij voorbeeld, dat kost sommigen gewoon te veel inspanning. Deze mensen kun nen een beroep doen op Tafeltje Dekje. Een organisatie die warme maaltijden verstrekt aan mensen die, om welke re den dan ook, niet zelf kunnen koken. A den Dekker is al jaren lang chauffeur bij Tafeltje Dekje. Hij brengt de maal tijden naar de klanten in 'zijn' wijk. ,Ik doe dit, denk ik, nu een j aar of zeven en ik hoop er nog heel lang mee door te gaan." Den Dekker is heel stellig. Hij vind het eigenlijk niet zo belangrij k wat hij doet, er zijn mensen die veel interes santer vrijwilligerswerk verzetten, meent hij. Om de vier weken rijdt hij een week lang elke dag rond elf uur naar zorgcentrum Borrendamme in Zierikzee. De keuken van het zorgcen trum heeft dan de maaltijden bereid voor de abonnees van Tafeltje Dekje. De circa honderd kunststof koffertjes staan per wijk klaar voor de vijf chauf feurs die dienst hebben. Zij laden ze in en gaan op pad. Den Dekker rijdt een vaste route. „Ik ga altijd eerst naar De Zuidhoek. Mensen die daar werken, hebben maar een half uurtje om te schaften. Terwijl andere abonnees in principe tijd genoeg hebben." Hij bena drukt nogmaals dat het werk weinig voorstelt: „Ik ben meestal even na twaalf uur weer thuis en ga dan zelf eten." Koude hap Het werk mag dan volgens de vrijwilli ger niét veel voorstellen, voor de oude ren en minder validen die gebruik ma ken van de service van Tafeltje Dekje, ligt dat anders. Zij zijn vaak heel blij als Den Dekker weer op de stoep staat. Hij brengt een smakelijke maaltijd en zijn komst, hoe kort dan ook, breekt de dag even. „Maar tij d voor een praatje heb ik niet, behalve met de laatste klant", legt hij uit. „De andere mensen wachten im mers op hun eten. En een koude maal tijd is niet lekker." Het komt zelden voor dat een koude hap wordt afgele verd. De verpakking is er op gemaakt dat de maaltijd lekker warm aan huis wordt gebracht. Klachten over het eten heeft Den Dek ker nog nooit gehoord. Zelf is hij ook zeer te spreken over de kwaliteit. „Ik kom vaak binnen bij de mensen om te helpen het koffert j e te openen want niet iedereen kan dat. Dan zie ik wat de klant te eten krijgt. Het oogt goed en het ruikt lekker. Als het ooit nodig is, zou ik A den Dekker: „Ik zie wat de klant te eten krijgt. Het oogt goed en ruikt lekker." er zonder meer zelf ook gebruik van maken", verklaart hij. Zijn vrouw valt hem bij. Meestal rijdt zij met hem mee, gewoon omdat het gezellig is, en zij weet dus waarover ze praat. „Het is lek ker eten en er is voldoende keuze", vindt zij. „Bovendien houdt Borren damme rekening met diëten," Menu's De abonnees kunnen uit vier menu's kiezen. Op maandag neemt de chauf feur een li jst mee die de mensen op dins dag ingevuld teruggeven. Daarop staat hun keuze voor het menu van veertien dagen later. Die planning is nodig om de keuken van Borrendamme de kans te geven inkopen te doen. Den Dekker: „Ik lever de keuzelijsten in bij onze coördi natrice. Zij zorgt voor het contact met de keukenstaf van Borrendamme. Ook als mensen een keer niet meeëten, moet dat aan haar worden doorgegeven en niet aan mij Het werk is er volgens Den Dekker de laatste jaren nog makkelijker op ge worden. „Vroeger moesten we maal- tijdbonnen innemen die de mensen hadden gekocht. Dat was best een ge doe. Nu wordt het geld automatisch af geschreven van hun rekening en heb ik er geen omkijken meer naai*. "Als hij een maaltijd brengt, neemt hij het koffertje van de dag er voor mee terug. „Het is me een keer overkomen dat ik aan de deur flink stond te kletsen met een klant", herinnert hij zich lachend.,Toen heb ik per ongeluk het volle koffertje weer mee de auto in genomen en het lege kof- fertje bij de klant gelaten. Gelukkig kon hij me nog tijdig waarschuwen door luid te schreeuwen. Bijna was ik alweer vertrokken. Eigenlijk kun je met dit werk geen fouten maken." Postkantoor Hij is goed te spreken over de organisa tie van Tafeltje Dekje, Alle vrijwilligers worden één keer per jaar door Borren damme uitgenodigd voor een gezamenlijke maaltijd in het zorgcen trum. „Daar kan een restaurant niet aan tippen, zo lekker." Verder is er ook vanuit Tafeltje Dekje zelf één keer per jaar een contactavond voor alle mede werkers. „Dat is wel goed, dan zie je ie dereen eens bij elkaar en kunnen we er varingen uitwisselen. foto Pieter Honhoff Den Dekker heeft vroeger bij de PTT gewerkt, eerst als postbode, toen als waarnemend kantoorhouder en op het laatst bij het rijdend postkantoor. „Ik kan wel stellen dat ik destijds tachtig procent'van de oorspronkelijke bevol king van Schouwen-Duiveland kende. Dal. is ook de reden waarom ik dit werk alleen binnen de veste wilde doen. Daar ken ik de weg goed en ook kom ik oude bekenden tegen. Zo was er een oudere heer die nog met zo langgeleden aan me vroeg of ik nou nog steeds bij de PTT werkte, omdat ik nog steeds bezorg." Den Dekker zat echter al in de VUT toen hij met dit werk begon. „Een buur vrouw deed destijds de coördinatie van Tafeltje Dekje en kwam een chauffeur te kort. Zij vroeg mij toen of ik haar wil de helpen. Zo is dat begonnen, niet om dat ik dit werk zo interessant vind, maar simpelweg omdat ik de buur vrouw wilde helpen. Nu doe ik het voor de mensen zelf en zou ik het niet meer willen missen. Het is echt heel dank baar werk. Bij sommigen kom ik nu al zeven jaar. Dat schept toch een bepaal de band. Ik hoop dit zolang mogelij k vol te houden." door Ab van der Sluis VLISSINGEN - B en W van Vlissingen vinden het verant woord jaarlijks zes ton extra te steken in de exploitatie van een Maritiem Museum in het Lampsinshuis aan de Nieuwen- dijk. Dat stelt het college in een voorstel aan de commissie wel zijn. Het college van B en W heeft sinds 1995 - toen voor het eerst gesproken werd over de toe komst van het Stedelijk Muse um aan het Bellamypark - een aantal studies laten uitvoeren naar de mogelijkheid van een Maritiem Museum. Een eerste onderzoek wees uit dat de ge meente voor een museum met een ambitieuze doelstelling maar liefst twee miljoen gulden per jaar moest neertellen, een verhoging van het huidige ex ploitatietekort met ongeveer 1,6 miljoen. Een 'second opinion' wees uit dat het veel beter is het Lamps inshuis aan de Nieuwendijk te kopen en het pand aan het Bel lamypark af te stoten. Op het moment dat de 'ideale opzét' van het nieuwe Maritiem Muse um is bereikt, zou een exploita tietekort van 9,8 ton ontstaan. Beginnen met een exploitatiete- kortvan 6,2 ton zou evenwel ook mogelijk zijn. B en W vinden de 'tijd rijp' om nu knopen door te hakken. De stichting die het Maritiem Mu seum moet gaan exploiteren heeft twee toezeggingen gehad die de exploitatie mogelijk ma ken. Het gaat om een renteloze lening zonder aflossingsver plichting en een garantie van twee ton op het jaarlijks exploi tatietekort bovenop de jaarlijk se. gemeentelijke bijdrage. Het college wil de nieuwe subsidie- bijdrage op 1 januari 1999 laten ingaan. De commissie welzijn bespreekt de plannen voor het Lampsinshuis maandag 15 de cember vanaf 19.30 uur in het stadhuis van Vlissingen. door Marten de Jongh GOES - De nieuwe milieustraat in Goes gaat een half jaar later open dan aanvankelijk gepland. Dat komt omdat het vinden van een geschikte locatie langer duurde dan verwacht. Het plan de nieuwe voorziening te vesti gen in industriegebied De Poel strandde op bezwaren van om liggende bedrijven. De Goese milieustraat van het Openbaar Lichaam Afvalstoffenverwijde- ring Midden en Noord-Zeeland (Olaz) komt nu zo goed als zeker aan het Geldeloozepad. Aanvankelijk was de bedoeling de nieuwe milieustraat rond de ze tijd in gebruik te nemen. Streven is nu om dat medio vol gend jaar te doen, „Wij waren redelijk ver met De Poel", zegt Olaz-directeur ing P. Louwman. ,Maar wij zijn wat de locatie be treft afhankelijk van de ge meente. Goes moet de plaats aanwijzen. Overigens hebben wij geen probleem met de loca tie aan het Geldeloozepad. De gemeentereiniging zit daar al en er is een gemeentelijke milieu straat. Het combineren van werkplekken kan voordelen op leveren." De aanvraag van een milieuvergunning voor de voor ziening in De Poel is ingetrok ken. Verhuizen De milieustraat moet nu komen op het achterste deel van het ge meenteterrein aan het Gelde loozepad. Ook de gemeenterei niging blijft daar gevestigd. Om plaats te maken voor de milieu straat dient een deel van de ge meentelijke activiteiten echter te verhuizen naar de vestiging van het groenbeheer onder de televisietoren. Milieuwethou der mr. S. J. Heijning (WD) verwacht dat de vergunning procedure voor de milieustraat weinig problemen zal opleve ren. „Met iedereen in de omge ving is gesproken. Je weet het natuurlijk nooit, maar het lijkt erop dat er geen bezwaren zijn, Begrijpelijk, want in feite gaat het om activiteiten die nu ook al op het terrein plaatsvinden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 33