Alarm bij maatschappelijk werk M ARDI KEUKENS B.V. PZC Bundeling van werk en inkomen heeft in Reimerswaal succes Bergse Plaat verlost van poldervrees VILLA, VOOR EEN KEUKEN VAN GOEDEN HUIZE Koffieshops Bergen op Zoom moeten om 20.00 uur dicht Jacob Cats vertoeft in een vernieuwde omgeving zeeland b 18 Zonder extra hulp gemeenten groeit wachtlijst en verdwijnen banen donderdag 11 december 1997 door Marten de Jongh KAPELLE - De Stichting Maatschappelijk Werk Ooster- schelderegio kan haar werk niet meer goed uitvoeren als de deel nemende gemeenten geen extra subsidie beschikbaar stellen. De wachtlijsten zullen langer worden. Dat zei stichtingdirec teur H. K. Teunissen woensdag morgen na afloop van de be stuursvergadering van het Samenwerkingsverband Wel zijnszorg. Hij reageerde ge schrokken op signalen van wet houders die betwijfelen of hun gemeenten bereid zijn dieper in de buidel te tasten. Drie forma tieplaatsen gaan verloren als er geen geld op tafel komt. De wethouders zelf willen de Kerstmarkt in Terneuzen TERNEUZEN - Na het succes volle experiment van vorig jaar wordt vrijdag 19 december tussen 17 en 23 uur in het ver nieuwde centrum van Terneu zen opnieuw een kerstnacht- markt gehouden. Tegen een decor van kerstbo men, sfeerverlichting en la-a men met uiteenlopende kerstar tikelen brengen muzikanten en zangkoren kerstliederen ten ge hore. Ook is er een kerststal met levende dieren en figuranten en kan een ritje worden gemaakt op twee kamelen. De kerstman rijdt in het gebied rond met een speciale koets en een zak vol ca deau-enveloppen voor bezoe kers. De organisatie is in han den van de werkgroep Markt- Steenen Beer. Doorgereden na botsing in Sas SAS VAN GENT - De politie in de Kanaalzone is op zoek naar een automobilist die woensdag middag in Sas van Gent brok ken maakte en vervolgens het hazenpad koos. De onbekende reed in de Sasse Zusterstraat achteruit tegen de auto van een 50-jarige Hulstenaar. Deze bleef achter met een schadepost van 2000 gulden. noodzakeh jke structurele en in cidentele verhoging van het subsidiebudget verdedigen in hun gemeenten. Vraag is echter hoe de raadsfracties zullen oor delen. Wethouder J. W. P. Cor- nelissen (CDA) van Reimers- waal waarschuwde alvast dat het moeilijk zal worden zijn ge meente te overtuigen. Dat werd onderschreven door wethou ders die namens andere ge meenten in het bestuur van het samenwerkingsverband zitten. De stichting heeft structureel een kleine twee ton extra nodig. Daar bovenop moet als risico dekking een eenmalig bedrag komen van 1,35 gulden per in woner. Het samenwerkingsver band wil dat de gemeenten uiterlijk maart volgend jaar duidelijkheid verschaffen. Geschrokken ,,Het is heel positief dat de wet houders zich achter de verho ging van het subsidiebudget scharen", zegt Teunissen. „Maar ik ben geschrokken van hun reactie over de haalbaar heid in de gemeenten. Het opti misme is nu toch wel een beetje verdwenen. Dat terwijl we het voortraject ambtelijk heel zorg vuldig hebben voorbereid." Vol gens Teunissen werkt de stich ting op dit moment met een wachtlijst van 78 mensen die ge middeld twee maanden in de rij staan. „Die wachtlijst kan oplo pen tot driehonderd mensen." Tot de stichting maatschappe lijk werk behoren het algemeen maatschappelijk werk, het bu reau sociale raadslieden en de jongeren advies en informatie- bureau's. Bij de stichting werken in totaal zo'n vijftig mensen. Inleveren Het algemeen maatschappelijk werk en het bureau sociale raadslieden moeten inleveren als de subsidieverhoging uit blijft. Die onderdelen tellen nu bij elkaar 16,5 formatieplaats. Dat extra geld nodig is, heeft di verse oorzaken. De invoering van een nieuwe CAO is er één van. Ook de verzelfstandiging van de stichting per 1 januari '96 speelt een rol. Teunissen: „Vroeger waren we totaal geïn tegreerd in de thuiszorg. Nu we volledig zelfstandig zijn, heb ben we een duidelijk inzicht in kosten en baten." foto Willem Mieras Er wordt volop gebouwd op de Bergse Plaat, waar nog eens vijfhonderd woningen zullen verrijzen. Woonwijk aan het water na moeizaam begin nu erg in trek door Marco van Barneveld BERGEN OP ZOOM - De Bergse Plaat in Bergen op Zoom begint, na een moeizame start, behoorlijk vol te lopen. Zo'n twee duizend woningen telt het ingepolderde gebied aan het Markiezaatsmeer inmid dels. Bedoeling is dat er nog ongeveer vijf honderd bij komen. „En dan is de bouw ruimte in die hoek helemaal op. Wellicht wijken we dan uit naar de Augustapolder, naast de Bergse Plaat", meldt wethouder G. Janssen van ruimtelijke ordening. Tweeduizend woningen was oorspronke lijk het streefgetal. Na een moeizaam be gin bleek het wonen op de plaat echter zo in trek dat er vijfhonderd extra bijkomen. Janssen: „En er komt nog een woontoren op de noordpunt van de plaat. Dat moet een baken worden dat vanaf de snelweg te zien is." Reden voor de trage start, zo'n acht jaar geleden, was volgens de wethouder het feit- dat Bergenaren heel vreemd tegen het wonen in de polder aankeken. „Mensen zijn hier gewend om op hoge zandgronden te wonen. Een polder vonden ze echt heel raar. Er kwamen zelfs gevoelens van angst bij kijken.Verder speelde mee dat de eer ste woningen er weinig aantrekkelijk uit zagen, middenin de verlaten zandvlakte die de Bergse Plaat in het begin was. Bo vendien wijst de wethouder er nog op dat het tij om te kopen destijds niet gunstig was. Bergen op Zoom schiep destijds de Bergse Plaat, omdat in gemeente nagenoeg geen bouwruimte meer voorhanden was. Bo vendien werd toen het Markiezaatsmeer aangelegd. „Wij hadden niet verwacht dat mensen er moeite mee zouden hebben", zegt Janssen. „Het is op zich toch een mooie plek. En we waren ervan overtuigd dat het een mooi plan was." Het begon zo'n zeven j aar geleden te lopen toen de rentestand gunstiger werd om te kopen. Gevolg daarvan is dat er relatief veel koopwoningen zijn verrezen (85 pro cent van het woningbestand). Daar komt bij dat de kwaliteit van de huizen in de loop van de jaren is verbeterd. Janssen is trots op de nieuwe woonwijk. Hij noemt het een 'heldere' wijk, met een overzichtelijkewegenstructuur en veel groen. Bovendien prijken twee 'bergen' in de wij k: één pal in het midden en één in het Beatrixbos. Opvallend is verder dat de woningen die dichterbij het water staan, steeds verder uit elkaar zijn gebouwd. De aansluiting met de binnenstad wordt ge vormd door een boulevard met twee stranden en gescheiden fiets- en wandel paden. Aan die boulevard moeten nog een zwembad en 'urban villa's' (luxe flats) verrijzen. door Mieke van der Jagt KRUININGEN - De samenwer king tussen uitkeringsverstrek- kende instellingen en arbeids voorziening in de gemeente Reimerswaal werpt vruchten af Van alle Zeeuwse gemeenten re gistreerde Reimerswaal procen tueel de grootste daling in het aantal werkzoekenden. In het derde kwartaal zaten er in Rei merswaal 140 minder werklo zen in de kaartenbakken, een daling met 23 procent ten op zichte van drie maanden ervoor. Ten opzichte van vorig jaar was de daling nog altijd zo'n 15 pro cent. Een jaar geleden begon in Rei merswaal een experiment waarin de Sociale Dienst van Reimerswaal, Arbeidsvoorzie ning, Start en GAK samenwer ken. J. de Pooter, hoofd van de sociale dienst, is laaiend en thousiast over de resultaten, al had hij er bij de start ook al hoge verwachtingen van. Zo'n an derhalf jaar geleden werd bij ons het plan geboren om meer te gaan samenwerken. Wij zijn per slot van rekening allemaal met werk en inkomen bezig en dat hangt nauw met elkaar samen. Door in één gebouw te gaan zit ten, een gezamenlijk systeem erop na te houden, voortdurend te overleggen, zijn de lijnen kor ter en oplossingen meestal eer der gevonden." Zelfde idee Juist op het moment dat de Rei- merswaalse plannen vorm be gonnen te krijgen, kwam de re gering met hetzelfde idee op de proppen. In heel Nederland konden twaalf pilot-projecten worden opgezet, om te onder zoeken in welke vorm de samen werking moet worden gegoten. De Pooter: „Het lag voor de hand dat Reimerwaal één van de projecten zou gaan uitvoeren, wij waren immers al een eind op dreef." Nu het project, dat in principe twee jaar duurt, een jaar draait, kunnen de resulta ten bemoedigend worden ge noemd. „Voor onze klanten is het allemaal veel inzichtelijker geworden. Ze hoeven niet drie keer dezelfde informatie te ver schaffen en het is al een paar keer voorgekomen dat mensen voor een uitkering kwamen en met werk de deur uit gingen." Inmiddels is de Tweede Kamer akkoord gegaan met een plan om de samenwerking tussen uitkeringsverstrekkende instel lingen en arbeidsvoorziening overal te stimuleren. Weerstand tegen Ruit-project in bestuur Drie Ambachten door Conny van Gremberghe AXEL - Een deel van de be stuurders van het waterschap De Drie Ambachten loopt niet warm voor het project De Ruit Oost-Zeeuws-Vlaanderen. De hoofdingelanden vrezen dat het project, dat gericht is op het ver keersveiliger maken van grote delen van de regio en dat vol gende week officieel begint, veel weerstand zal opleveren onder burgers en boeren. Die tegenstand zal zich dan vooral richten tegen de voorge nomen plannen om diverse pol derwegen in het gebied voor het doorgaand verkeer af te sluiten, de aanleg van drempelé en an dere verkeersremmende maat regelen en de overdracht van sommige wegen aan andere be heerders. De hoofdingelanden A van Pa- gee, J. Dees en A Paauwe dron gen er bij het dagelijks bestuur op aan niet. mee te werken aan onderdelen van het project die alleen maar zouden resulteren in een verplaatsing van ver keersproblemen. „Als je de Pol derweg bij Zaamslag afsluit, hetgeen de bedoeling is, dan verplaatst het verkeer zich on herroepelijk naar de Groene- weg en daarmee los je niets op. Bovendien is die weg volstrekt ongeschikt voor druk verkeer", zei Paauwe. Ook Van Pagee had zo een paar voorbeelden. Gezworene B. IJsebaert (verkeer) was minder bevreesd dan de algemene be stuursleden. „Bepaalde maat regelen zullen echt niet zo ver gaan. Bovendien is het zo dat al le voorgestelde ingrepen nog be spreekbaar zijn. GEZOCHT Moderne kunststof keuken. Compleet met koelkast, kookplaat, afwasautomaat, oven, schouw, werkblad en spoelbak. Combi-magnetron Inhoud 29 liter. 10 Vermogenstanden. Luxe witte landhuis-keuken met extra hoge hangkasten. Compleet met koelkast, kookplaat, combi-magnetron, afzuigkap, werkblad en spoelbak. Luxe hoekopstelling met vierzijdig afgerond kunststof front. Compleet met extra hoge hangkasten, korven, koelkast, afwasautomaat, oven, kookplaat, schouw, werkblad en spoelbak. Integreerbare koelkast Netto inhoud 151 liter. 3-sterren vriesvak. Aut. ontdooiing.l Keramische kookplaat Met 4-kookzönes. High-Trans glaskeramiek. Afzuigkap Brouwershaven heeft binnen enige maanden een heringerichte markt. foto Pieter Honhoff Wie een keuken van goede komaf zoekt, is bij ons aan het juiste adres. Want in onze showroom staan de betere keukens in soorten, maten en kleuren. Chique keukens, zeer luxueuze keukens, deftige keukens, u zegt 't maar. Echter één ding willen wij duidelijk stellen. Over de prijzen van onze riante villakeukens doen wij niet duur. Tenslotte kost een villa al kapitalen genoeg. U woont niet in een villa, zegt u? Nog mooier. Dan hebben wij voor u de keuken die van uw gewone huis toch een ongewone villa maakt. door Herre Stegenga BROUWERSHAVEN - Het nieuwe uiterlijk van de Markt in Brouwershaven begint lang zaam zichtbaar te worden. Jacob Cats kan te vreden zijn: rondom zijn voetstuk is een nieuw plateau aangelegd. Momenteel wordt gewerkt aan de rijbaan en de loopstrook aan de west kant van de Markt, voor de deur van het voor malige stadhuis. De klus is eind september be gonnen. Volgens opzichter J. van der Weele van de ge meente Schouwen-Duiveland lopen de werk zaamheden volgens schema, hoewel het slech te weer van de laatste tijd waarschijnlijk voor een kleine vertraging zal zorgen. In eerste in stantie verwachtte hij dat het karwei eind ja nuari voltooid zou zijn. Een greep uit het werk: langs het plateau dat het standbeeld van Cats omringt, worden nieuwe parkeerplaatsen aan gelegd. Verder wordt de rijstrook langs de ha ven versmald en geflankeerd door een loopstrook. Bij het voormalige stadhuis, de Zuiddijkstraat en aan beide kanten van de Ou de Haven zullen verkeersdrempels verschij nen. Het plan voor de herinrichting is afkom stig van de voormalige gemeente Brouwersha ven. door Marco van Barneveld BERGEN OP ZOOM - Koffie shops in Bergen op Zoom moe ten voorlaan om acht uur 's avonds dicht. Bovendien moe ten twee shops de deuren slui ten. Het gaat om koffieshop Af rica, waar herhaaldelijk te veel handelsvoorraad aanwezig was, en om de Theepot. Die be vindt zich te dicht bij een school. De maatregelen zijn bedoeld om overlast voor de inwoners van Bergen op Zoom tegen te gaan. De gemeente heeft de vervroeg de sluitingstijden begin dit jaar doorgevoerd. Eén van de zes koffieshops in de gemeente, de Theepot, had daar echter ge rechtelijke procedures tegen aangespannen. Vervroeging van de sluitingstijd zou volgens deze zaak discriminatie zijn van bui tenlanders. Nogal wat Belgen en Fransen komen immers in Bergen op Zoom softdrugs ha len. De rechter vindt dat argu ment echter ongeldig. Ook Ber genaren zelf die softdrugs willen kopen zijn immers de du pe van de vroege sluitingstijd. Verder stelt de rechter dat de maatregel in het belang van de gemeente is. De burgemeester van Bergen op Zoom, A van den Berg, is blij met de uitspraak van de rechter. De door het college van burge meester en wethouders voorge nomen sluitingen vloeien voort uit grootscheepse drugscontro les die onlangs zijn uitgevoerd onder de noemer actie Frontaal In Bergen op Zoom zijn daarbij alle koffieshops gecontroleerd. Bij vijf var) de zes shops werden overtredingen geconstateerd. 'Burgemeéster Van den Berg: „Ze moeten zich aan de regels houden als koffieshop, anders valt het doek. Dat is de bood schap die we willen uitdragen." Koffieshops die bezwaar willen maken tegen de voorgenomen maatregelen hebben daarvoor nog tot 24 december de tijd. Plaats uw familieberichten n da PZC 97/C/04 Afbeeldingen kunnen afwijken Prijs- en zetfoulen onder voorbehoud Ceciliaweg 4 - Sint-Annaland - Tel. 0166-653448 Open: Ma. t/m Za. 09.30-18.00 uur. Vr. tot 21.00 uur. (Tevens 's avonds geopend op afspraak). I Erkend door de Centrale Branchevereniging Wonen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 32