Kapelle verhoogt grondprijzen Van zoveel ellende word je wel hard PZC Onveiligste weg van provincie op Tholen wordt nu aangepakt Milieustraat in Goes later in gebruik door zoektocht naar plek Succes hulpkaarten meterkast nog vaag zeeland 17 Extra inkomsten worden benut voor aanleg vq,n dure voorzieningen Raadselachtige vaatjes gevonden Wijzigingen tracé Zoom weg Kerstactie voor Wroclaw Overdracht fregat Kortenaer Gereedschap en computer weg Kerstconcert in kerk Goes Radarcontroles bij Kapelle Politie betrapt jonge dealer mensenwerk Benzine uit auto gestolen donderdag 11 december 1997 door René Schrier KAPELLE - Het gemeentebe stuur van Kapelle is van plan de grondprijzen voor nieuwe wo ningen op te schroeven. In som mige nieuwbouwplannen is vol gens burgemeester G. C. de Groot nog sprake van uitver- koopprijzen. Overigens boert de gemeente Kapelle goed met de uitgifte van bouwgrond. Op verschillende plannen worden tonnen winst gemaakt. Eliwerve 3 heeft bijvoorbeeld een netto-resultaat van 208.000 gulden opgeleverd. In het verle den is al een overschot van 1.240.000 gulden onttrokken aan het plan. Het complex Schore levert naar verwachting een overschot van 70.000 gul den op, het complex Kapellerie 260.000 gulden, het complex Reepweg 230.000 gulden en Overtieringe naar verwachting 900.000 gulden. Het bedrijfster rein Smokkelhoek kost de gemeente geld en wel naar ver wachting 26.000 gulden. Overi gens is voor de opbrengst van de Kapellerie al een bestemming gevonden. Die wordt gebruikt als dekking voor de reconstruc tie van de Biezelingsweg 'in 1998. Voorzieningen Burgemeester De Groot wil het beeld vermijden dat Kapelle ve le tonnen winst maakt met de verkoop van bouwgrond en als klap op de vuurpijl nog eens de vierkante meterprijs gaat ver hogen. De gemeente heeft het geld dat uit de exploitatie van de bestemmingsplannen komt hard nodig om allerlei dure voorzieningen aan te leggen. Als voorbeeld noemt hij wegenaan sluitingen en rioleringen, voor zover die niet opgenomen zijn in de exploitatie van de bouw plannen. Weliswaar bestaat het BAARLAND Volkskerstzang - De muziek vereniging Prinses Juliana houdt maandag 22 december een volkskerstzangavond in de gereformeerde kerk aan de Nieuweweg te Baarland. Deze muzikale avond begint om 19.30 uur. Het geheel staat on der leiding van dirigent Ary Goud. grootste deel van de gemeente lijke inkomsten uit de bijdrage uit het gemeentefonds, maar daar wordt ook steeds meer aan getornd, aldus De Groot. Daar om is de gemeente blij met in komsten uit de onroerende zaakbelasting en de verkoop van bouwgrond. De Groot: „Plet is de enige manier om wat reser ves op te bouwen voor boven- wijkse voorzieningen." Hij ontkent dat Kapelle nu pas tot verhoging van de grondprij zen overgaat omdat het er naar uitziet dat er in de toekomst toch niet meer zo veel gebouwd mag worden in Zeeland. Hij wijst er op dat de grond in Over tieringe nu nog 160 gulden per vierkante meter kost: „Dat is een uitverkoopprijs, gewoon niet reëel." De Groot: „Mijn collega's pla gen me er ook wel eens mee dat Kapelle met concurrerende grondprijzen bewoners weg probeert te kapen bij naburige gemeenten. Maar aan de hand van de cijfers kan dat weerlegd worden. In tien jaar tijd is Ka pelle slechts gegroeid van 10.000 naar 11.000 inwoners. D at is één procent groei per j aar. Er is geen sprake van concur rentie. Daar heeft Kapelle ook geen belang bij." In een voorstel aan de gemeen teraad geven burgemeester en wethouders aan dat de grond prijzen in het complex Schore met tien gulden per vierkante meter naar boven kan. In dat complex kan nog 3396 vierkan te meter verkocht worden. In het complex Reepweg te Wemel- dinge kan de prijs omhoog met 20 gulden per vierkante meter. Daar kan nog 16.840 vierkante meter uitgegeven worden. In het complex Overtieringe willen B en W de prijzen verhogen voor twee onder één kap en voor vrij - staande woningen, met 20 gul den per vierkante meter. In dit complex is begonnen met de verkoop van de eerste fase. In oktober was in totaal 26.053 vierkante meter verkocht. In to taal is er nog 18.593 vierkante meter beschikbaar. Verder is het bedrijventerrein haven- en sluizencomplex te Wemeldinge in de aanbieding. Het is bouwrijp gemaakt en er is 18.640 vierkante meter grond beschikbaar. De grondprijs be draagt 53 gulden per vierkante meter. door Harmen van der Werf THOLEN - De Bram Groene- wege-wëg op Tholen is buiten de bebouwde kom de ver- keersonveiligste weg van Zee land. Gegevens die de politie heeft verzameld voor het pro ject gericht verkeerstoezicht wijzen dit uit. Waterschap Zeeuwse Eilanden, de eige naar van de weg, bezint zich op maatregelen om de Bram Groenewege-weg tussen Poortvliet en Sint-Annaland op korte termijn veiliger te maken. De politie heeft gegevens over aantallen verkeersslachtof fers van 1994 tot en met 1996 in. kaart gebracht. De Bram Groenewege-weg op Tholen komt in die periode als aller slechtste in Zeeland uit de bus, als het aantal slachtoffers op die weg wordt afgezet tegen de verkeersdrukte. Per miljoen voertuigkilometers zijn er op de Bram Groenewege-weg 1,177 slachtoffers gevallen. In kille cijfers ging het van 1994 tot en met 1996 om één dode, acht mensen die na een onge luk naar het ziekenhuis moes ten en zestien andere gewon den. Dit jaar zijn er opnieuw ernsti ge ongevallen gebeurd. Korte tijd na elkaar kwamen er twee automobilisten om. Het wa terschap Zeeuwse Eilanden heeft mede naar aanleiding van deze ongelukken besloten de weg aan te pakken. .Momen teel wordt er in de gemeente Tholen gewerkt aan een pro ject om alle wegen onder de loep te nemen op verkeersvei ligheid. De provincie en het waterschap zijn daar ook bij betrokken- Zeeuwse Eilanden wil niet op afronding van dat project wachten met maatregelen op de Bram Groenewege-weg. In overleg met de politie wordt een serie verkeersmaatregelen uitgewerkt. Er wordt onder meer gedacht aan een betere markering, het accentueren van de kruispunten en het kappen van bomen in de boch ten. De bomen worden waar schijnlijk vervangen door struiken, waardoor de boch ten duidelijker zichtbaar wor den. Punt blijft, aldus Filius, dat de Bram Groenewege-weg 'een weg is waar je hard kunt lij den'. Extra snelheidscontroles zijn daarom nodig. GOES - Op een opslagterrein van een benzinepompstation in Goes zijn, tussen de vaten afgewerkte olie, drie vaten aange troffen met een onbekende inhoud. De Goese politie heeft in samenwerking met de Milieudienst van de provincie een on derzoek ingesteld maar wat er in de vaatjes zat, is niet te ach terhalen zonder onderzoek door het gerechtelijk laboratori um. Daar zijn de vaatjes dan ook heengestuurd. Over de herkomst van de drie vaatjes en het tijdstip waarop ze ge dumpt zijn is niets bekend. Het gaat om drie rode vaatjes van zestig liter per stuk. Het kan enkele dagen duren voordat het gerechtelijk laboratorium met een conclusie komt. BERGEN OP ZOOM - Het college van burgemeester en wet houders van Bergen op Zoom kan instemmen met een aantal wijzigingen in het zogenoemde tracébesluit Rijksweg A4, Dinteloord-Bergen op Zoom. Het gaat om de aanleg van extra geluidswerende voorzieningen langs de A4 ter hoogte van Steenbergen en de aanleg van een fietspad langs de nieuwe weg tussen Klutsdorp en Steenbergen. Burgemeester en wet houders van Bergen op Zoom heb ben hun reactie richting Den Haag gestuurd. Daarin geeft het college tevens aan voorstan der te zijn van een zo spoedig mogelijke aanleg van de Zoom- weg-Noord en zijn volledige medewerking aan dat karwei te willen geven. Een gemeentewoordvoerder: „Het college neemt elke gelegenheid te baat om om spoedige aanleg aan te, sturen. Die nieuwe weg kan er niet snel genoeg komen." OUWERKERK - De Schouwen-Duivelandse actie voor de Poolse stad Wroclaw heeft een vervolg gekregen. Leerlingen van basisschool 't Stoofje in Ouwerkerk hebben kerstkaarten gemaakt voor patiënten van een ziekenhuis in het armste deel van de stad, die afgelopen zomer werd getroffen door een wa tersnood. Voordat ze worden verstuurd, zijn de kaarten woensdag 17 december nog te bezichtigen in de Hervormde kerk van Ouwerkerk. Tijdens deze mini-expositie zal burge meester J. J. P. M. Asselbergs, tevens voorzitter van de Stich ting Aktie Wroclaw, een prijs uitreiken aan de maker van de mooiste kerstkaartHet initiatief voor deze vervolgactie is ge nomen door de dominee van de Hervormde kerk. De bijeen komst begint 18.30 uur en duurt tot ongeveer 19.15 uur. DEN HAAG - Het S-fregat Kortenaer van de Nederlandse marine wordt maandag in Den Helder officieel overgedragen aan de Griekse marine. De Grieken kochten het schip voor zo'n honderd miljoen gul den. Staatssecretaris Gmelich Meijling van Defensie, zijn Griekse collega Apostolakis en de bevelhebbers zeestrijd- la-achten van beide landen zijn bij de overdracht aanwezig. Inclusief de Kortenaer hebben de Grieken vier fregatten van de Nederlandse marine gekocht. Twee Nederlandse fregatten gingen naar de Verenigde Arabi sche Emiraten. DeS-fregatten zijn bij de Nederlandse marine overbodig geworden na de herstructuering van de krijgs macht die in 1993 begon. Griekenland kocht in 1980 en 1981 twee S-fregatten direct van scheepswerf De Schelde in Vlissingen. Met de Kortenaer beschikken de Grieken nu over zes van dit soort schepen. OOST-SOUBURG - Bij een inbraak in een woning aan de Henri Dunantstraat in Oost-Souburg is tussen dinsdagavond half acht en woensdagochtend half acht voor duizend gulden aan elektrisch gereedschap en computer-apparatuur gesto len. Van het huis was een raam opengebroken. GOES - In de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes wordt vrijdag 19 december een popu- lair-klassiek kerstconcert gege ven. Centraal staat daarbij het Allen-orgèl, dat bespeeld wordt door Martin Weststrate. Verder geeft het Goese jongerenkoor Matthónja voor het eersteen op treden in Goes zelf. Het 130 leden tellende koor trad sinds de oprichting in 1996 al vele malen in en buiten Zeeland op en werkte mee aan muziekre- gistraties. Het Allen-orgel is een concert kerkorgel van Amerikaanse makelij. Weststrate geeft vanaf 15.00 uur een demonstratiecon cert, met onder meer improvisa ties, Frans-romantische orgel werken en veel samenzang, 's Avonds verleent het interker kelijke koor medewerking, on der leiding van Peter Wideman. De avond begint om 20.00 uur; vanaf 19.15 uur zijn de deuren van de kerk open. KAPELLE - De politie heeft snelheidscontroles gehouden in de omgeving van Kapelle. Tus sen 8.00 uur en 9.50 uur was de controle op de Postweg waar jnaximaal vijftig kilometer per uur gereden mag worden. Daar werden 332 auto's gecontro leerd en er waren 28 overtredin gen. De snelste auto reed 78 ki lometer per uur. Van 10.45 uur tot 12.45 uur was de controle op de Abdijstraat te Biezelinge waar eveneens maxi maal vijftig gereden mag wor den. Daar werden 345 auto's gecontroleerd en waren er 41 overtredingen. De snelste reed hier 86 kilome ter per uur. De derde controle was van 13.00 uur tot 14.00 uur op de rijksweg N289 te Kapelle. Daar passeerden in die tijd 305 auto's waarvan de snelste 113 reed. Er waren twintig overtre dingen. TERNEUZEN - Een 16-jarige jongen uit Axel trof het woens dag slecht toen hij in de Dijk- straat in Terneuzen soft drugs te koop aanbood aan een politie man in burger. Zijn daad kwam de Axelaar op een proces-verbaal te staan. Terwijl de agent dat verbaal aan het opmaken was bleek boven dien dat de jongen ook nog een valse naam had opgegeven. Dat kwam hem op nog een boete te staan. door Anita Hoekman De zogenaamde 'vloedgolf' van vluchtelingen die Nederland 'overstroomt' bestaat in Gommert Bur ger zijn ogen niet. Met de stichting IN- LIA-Zeeland zet Burger zich in voor uitgeprocedeerde asielzoekers. „Je hoort alleen van vluchtelingen die bin nenkomen, nooit over hoeveel vluchte lingen er weer zijn uitgezet of hoeveel aanvragen er zijn behandeld. 'Ze moe ten toch niet allemaal blijven', is een opmerking die ik regelmatig hoor. Nee, dat zeg ik ook niet. Maar ik wil ook geen mensen terugsturen die in eigen land gevaar lopen. Dat wil ik gewoon niet op mijn geweten hebben." Een kantoor in het Provinciaal Her vormd Kerkcentrum/Gereformeerd Sociaal centrum in Middelburg is alles wat Internationaal Netwerk van Loka le Initiatieven INLIA-Zeeland heeft. Een kamer, een aantal vrijwilligers en een kast met daarin zo'n driehonderd dossiers. Uit zijn binnenzak haalt de in Schore woonachtige Gommert een adresboekje. „Hierin staan de adressen waar ik in noodgevallen op terug kan vallen. Als ik dit ooit kwijtraak, dan..." Het komt eruit alsof het één van zijn grootste nachtmerries is. „INLIA-Zee land is een stichting waar een enorme groep mensen achter staat. Dat ben ik niet alleen. Dat zou ook nooit kunnen. Ik heb ze allemaal, stuk voor stuk no- dig." Solidariteit Inlia als stichting is volgens Gommert onmisbaar. De stichting bestaat uit kerkelijke gemeenschappen die steun en solidariteit beloven aan vluchtelin gen en asielzoekers die uitgeproce deerd zijn of dreigen te raken. „Er zijn niet veel instanties die zich bezig hou den met uitgeprocedeerde asielzoekers. Vluchtelingenwerk behartigt de belan gen van asielzoekers, maar aan het eind van de procedure houdt dat op. Als ze een aanvraag indienen ondernemen wij actie." De taak van Inlia is te proberen de juridische procedure ^veer op de rails te krijgen. Burger: „Er moet wel per spectief zijn. Als ze naar Canada willen, moet er familie zitten. Als ze terugmoe ten naar hun thuisland proberen we de angst weg te nemen en we kijken of het veilig is. Als ze willen blijven, onder zoeken we of er nog mogelijkheden zijn de asielaanvraag opnieuw te behande len. Zonder perspectief kunnen ook wij niets doen." Ellende Gommert Burger geeft toe dat het werk is waar je hard van wordt. „Van zoveel ellende aanhoren, word je wel hard. De Gommert Burger, steunpilaar voor uitgeprocedeerde asielzoekers: „Vluchtelingen wéten niet hoe bet er in Nederland aan toe gaat." foto Dirk-Jan Gjeltema verkrachtingen, de martelingen. Vrese lijk. Als de vluchtelingen Nederland binnenkomen, worden ze binnen 24 uur verhoord. Dat gaat heel fel hoor. Klopt er een geboortedatum niet, dan heb je je niet vergist, maar keihard gelogen. Vluchtelingen weten ook niet hoe het er in Nederland aan toe gaat. Natuurlijk vertellen ze niet gelijk dat ze meerdere malen verkracht of gemarteld zijn. Dat zouden jij en ik ook niet doen. Na zo'n gesprek wordt onmiddelijk een schif ting gemaakt tussen kansrijke en kans arme asielzoekers. Dat kan je dus de das omdoen." Eén van Gommerts cliënten, een Alge rijnse leraar, moest Nederland uit. De rechter bestempelde zijn verhaal als 'ongeloofwaardig'. Er was ook niet voldoende bewijs om aan te tonen dat hij gevaar bij terugkeer naar Algerije. De leraar klopte bij Inlia aan. Hij ver telde hetzelfde verhaal dat hij de eerste dag op Schiphol had afgestoken voor de mensen van de Immigratie- en Natura- lisatieDienst (IND). Nu vertelde hij zijn verhaal wat uitgebreider en het werd met berichten van Amnesty In ternatio nal onderbouwd. „Pas na twee jaar kwam zijn zaak in hoger beroep. De rechter vond zijn onderbouwde verhaal dit keer 'geheel geloofwaardig'. Maar een verblijfsvergunning konden ze hem niet geven. De andere rechter had met de toen beschikbare infonnatie de juis-> te beslissing genomen. 'Vraag maar op nieuw asiel aan' was het advies van de rechter. Dat is nu alweer een half jaar geleden. Die man staat te popelen om te gaan werken. Hij heeft nog een vijfjarig kind in Algerije. Dan denk ik: geef die man nu eens zekerheid. Daar kan ik mij zo over opwinden, Mensenlevens Gommert Burger is een man die jaren in het zakenleven werkzaam was. „In dat wereldje draait alles om geld. Danspre ken ze van 'centenkwesties'. Bij Inlia gaat het om mensenlevens. Hij kan fel reageren als het over zijn cliënten gaat. „Hoe kun je zigeuners uit Macedonië, die geen reisdocumenten meer hebben, gewoon laten vallen als verzorgings staat. Ze kunnen niet terug, maar de staat onderhoudt ze ook niet. Dus wo nen ze ergens als illegalen, stelen ze brood, drinken ze uit het kanaal en jat ten ze eens een handtas. Als je ze niets geeft, dan pakken ze het gewoon. Ei genlijk kunnen ze niet anders. Ze moe ten in leven zien te blijven. We dwingen ze tot stelen. INLIA geeft ze drie rijks daalders per dag om van te eten en vijf tien gulden zakgeld in de week. Dat is dus boterhamworst in plaats van ros bief en gewoon brood, geen krenten brood. Dat is te duur. We hebben altijd te kampen met geldgebrek. Dus komt het voor dat je een gezin weg moet stu ren, omdat je ze niet kan onderhouden. Da'shard hoor." door Marten de Jonph GOES - De nieuwe milieustraat in Goes gaat een half jaar latei- open dan aanvankelijk gepland. Dat komt omdat het vinden van een geschikte locatie langer duurde dan verwacht. Het plan de nieuwe voorziening te vesti gen in industriegebied De Poel strandde op bezwaren van om liggende bedrijven. De Goese milieustraat van het Openbaar Lichaam Afvalstoffenverwijde- ring Midden en Noord-Zeeland (Olaz) komt nu zo goed als zeker aan het Geldeloozepad. Aanvankelijk was de bedoeling de nieuwe milieustraat rond de ze tijd in gebruik te nemen. Streven is nu om dat medio vol gend jaar te doen. „Wij waren redelijk ver met De Poel", zegt Olaz-directeuringP. Louwman. „Maai* wij zijn wat de locatie be treft afhankelijk van de ge meente. Goes moet de plaats aanwijzen. Overigens hebben wij geen probleem met de loca tie aan het Geldeloozepad. De gemeentereiniging zit daar alen er is een gemeentelijke milieu straat. Het combineren van werkplekken kan voordelen op leveren." De aanvraag van een milieuvergunning voor de voor ziening in De Poel is ingetrok ken. De milieustraat moet nu komen op het achterste deel van het ge meenteterrein aan het Gelde loozepad. Ook de gemeenterei niging blijft daar gevestigd. Om plaats te maken voor de milieu straat dient een deel van de ge meentelijke activiteiten echter te verhuizen naar de vestiging van het groenbeheer onder de televisietoren. Milieuwethouder mr. S. J. Heij- ning (WD) verwacht dat de ver gunningprocedure voor de mi lieustraat weinig problemen zal opleveren. „Met iedereen in de omgeving is gesproken. Je weet het natuurlijk nooit, maar het lijkt erop dat er geen bezwaren zijn. Begrijpelijk, want in feite gaat het om activiteiten die nu ook al op het terrein plaatsvin den. De omstandigheden wor den er alleen maar beter op." GOES - In de nacht van dinsdag op woensdag is vanuit een op de Rooseveltstede in Goes gepar keerde personenauto dertig li ter benzine gestolen. Door middel van braak werd de ben zinedop van de tank verwijderd, waarna de bezine is overgehe veld. Een 35-jarige inwoner uit Goes deed van deze diefstal aangifte. door René Schrier THOLEN - Het succes van de actie meterkastkaart van de Thoolse politie is maar moeilijk te meten. Dat is ervaring van hoofdagent C. Schaart van het bureau Tholen. In augustus werden kaarten verspreid waarop mensen telefoonnumers van familieleden, hun huisarts of anderen die in geval van nood gewaarschuwd kunnen worden. De bedoeling was die kaarten in de meterkasten te hangen. De achterliggende gedachte was dat politiemensen en andere hulpverleners in geval van nood snel iemand kunnen waarschu wen, zonder dat ze naar allerlei telefoonnummers moeten gaan zoeken. Meterkasten zijn meestal snel te vinden. Schaart heeft sindsdien nog maar één keer een situatie mee gemaakt waarin het inderdaad gemakkelijk was dat zo'n kaart beschikbaar was. „Eigenlijk zou je eens bij de mensen langs moeten gaan met de vraag of ze de kaart ook hebben opgehan gen. Maar in de praktijk komt het daar niet van. Verder ben ik nog niet zo vaak zo'n ding te gengekomen." Destijds zijn de kaarten huis- aan-huis bezorgd. De actie ging gepaard met een publiciteits campagne van de politie. Na dien was het voor de politie af wachten of de inwoners van de gemeente Tholen het initiatief ook zouden oppikken. Mensen die nu nog belangstelling heb ben voor zo'n kaart kunnen er een afhalen bij de politie. Nieuwbouwactiviteiten in Kapelle. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 31