Tolken op de toren van babbel PZC Leider Stnn Fein neemt risico's PZC m WÊÊ feiten en meningen Uitbreiding Europese Unie leidt tot 272 talencombinaties Verkwanseling Knesset accepteert stuntwet die telling van Palestijnen belet donderdag 11 december 1947 donderdag 11 december 1997 Duizenden tolken en verta lers bevolken nu al de Euro pese instellingen en het worden er nog veel meer als de rege ringsleiders zaterdag beslissen over uitbreiding van de Europe se Unie. De keuze voor één taal is geen oplossing: met alleen middelbare school Engels of Frans kotnje er niet. door Mare Peperkoorn Met zichtbaar genoegen wordt de anekdote aange haald. Over het Europese staatshoofd, zelf ook meerdere talen machtig, dat tot zijn ver bazing merkte dat de tolk een geheel eigen draai aan zijn woorden gaf. 'Dat heb ik hele maal niet gezegd', riep het staatshoofd de tolk tot orde. 'Klopt' antwoordde deze zonder blikken of blozen, 'dit was wat u had móeten zeggen'. Noël Muylle, directeur van de gemeenschappelijk tolken dienst van de Europese Com missie, kan er nog steeds om la chen. Want hoewel oud - het voorval speelde zich af tussen de grondleggers van de Europese Unie - is het verhaal zeker niet gedateerd. Met vijftien landen en elf talen spelen de tolken een cruciale rol bij het functioneren van de Europese Unie. „Zonder ons valt alles stil", weet Wolter Witteveen, hoofd van de Neder landse tolkengroep. Het belang van de tolleen wordt eerder groter dan kleiner. Als de Europese staatshoofden en re geringsleiders komend week einde de deur openzetten voor Polen, Hongarije, Tsjechië, Est land, Slovenië en Cyprus, ko men er immers zes nieuwe talen bij. Een eenvoudige rekensom leert dat het aantal vertaalcom binaties daarmee stijgt van 110 nu naar 272 straks. Ook Witteveen en Muylle ken nen de cynische verhalen over de 'Toren van Babbel' die Euro pa heet. En wil die toren niet be-" zwijken onder die nieuwe last, zijn maatregelen nodig. „Goede tolken vind je niet zomaar op straat", stelt Witteveen. Ont stemd vult Muylle aan: „Men doet alsof de oplossing uit de lucht komt vallen. Stress Het gaat beiden aan het hart, de stiefmoederlijke behandeling van het tolkenprobleem door Europese leiders. Want tolken zijn niet gewoon mensen met een talenknobbel. „Een tolk draagt gedachten over", doceert Muylle. „Hij luistert niet naar woorden maar naar wat de spre ker zegt. Daarvoor is kennis no dig van de taal, maar ook van de cultuur van het land, de ge schiedenis. Wij werken daarom uitsluitend met 'native spea kers', tolken uit het land zelf dus waarvoor ze vertalen. Vier we ken op vakantie met een Berlitz- reisgids is niet voldoende." Daarnaast moet de tolk stress bestendig zijn. Muylle: „Ik kan u verzekeren dat er een zekere stress aan vast zit als Kohl en Chirac met elkaar op topniveau spreken." Witteveen kent de spanning waaronder tolken werken uit eigen ervaring. „Tij dens zo'n Europese top werkt de Nederlandse tolkencabine voor minister-president Kok, minis ter VanMierlo, Euro-commissa ris Van den Broek en de Belgi sche premier Dehaene. Dan moet alles gewoon kloppen." Ook als de spreker snel spreekt, of onsamenhangend of uiterst vage verhalen afsteekt. En dat komt nogal eens voor, op Euro pees niveau. Dat de EU-machinerie niet da gelijks in spraakverwarring vastloopt, komt mede door het leger tolleen van Muylle c.s. Vijf honderd zijn er in vaste dienst en daarnaast verlenen bijna driehonderd freelancers hand en spandiensten. „Achthonderd tolken, dat is drie keer zoveel als de VN er in New York en Genève bij elkaar hebben", zegt Muylle met gepaste trots. Zij werken uitsluitend voor de Europese Commissie (het dagelijks be stuur van de EU), de Europese ministerraden, de Euro-top en enkele adviserende comités. Het Europees Parlement telt nog eens ruim eigen 250 vaste tolken en het Hof van Justitie zo'n der- tig- Miljardenzaak En dan zijn er de duizenden ver talers, want alle nota's, voor stellen en de onvermijdelijke wijzigingen daarop dienen ook op papier te verschijnen in de elf officiële werktalen van de EU. Naar schatting eenderde van de EU-ambtenaren zit daar alleen omwille van de taal. Een miljar denzaak, al deze tolken, verta lers, typisten en kopieerders. Overdreven? De heren gaan ei- even voor zitten. Om het tot hun eigen tolken winkel te beperken: zoals de Nederlandse delegatie in de eigen taal wil horen wat de anderen zeggen, eisen die ande ren op hun beurt ieder voor zich een vertaling van de Nederland se inbreng. Omdat de gemiddel de tolk drie tot vier talen mach tig is, heeft qlk land minimaal drie tolken nodig voor een EU- vergadering waar elf talen ge sproken worden. Met vijftig tot zestig vergaderingen per dag is het legertje van achthonderd dan beslist niet overdreven. Wie de rekensom uitbreidt met nog eens zes talen, slaat de schrik om het hart. Met zeven tien talen heeft ieder land per vergadering vijf tot zes tolken nodig. Maar waar vind je de Ne derlanders die Ests begrijpen, Sloveens of Tsjechisch? En vice versa: welke Est kan het Neder lands vertalen of het Fins? Journalisten volgen de vertaling van de verschillende tolken (op de achtergrond) via koptelefoon. foto Rob Keeris/GPD Die zijn er in het begin onvol doende, beamen Muylle en Wit teveen. Hoewel de Oost-Euro- pese nieuwkomers een sterke tolkentraditie kennen - een overblijfsel uit de tijd van de Russische overheersing - zal de eerste jaren vaak worden terug gevallen op wat wel de U-bocht- constructie wordt genoemd: de Estse tolls die alleen het Engels machtig is 'pikt' gewoon de En gelse vertaling van het Neder lands, Duits etc.. Ook de Finnen, die in 1995 tot de EU toetraden, maken nog vaak gebruik van deze methode. Skyboxen Misschien is het maar goed ook dat er niet direct enkele honder den tolken aan de poort ramme len. De huisvesting is namelijk nog zo'n probleem waar het da gelijks bestuur van de EU een krampachtig stilzwijgen over bewaart. De aparte skyboxen, de cabines voor de tolken in de verschillende perszalen, .zitten vol en ruimte voor meer is er niet. Witteveen glimlacht gela ten. „Hoe dachten de dames en heren politici überhaupt te ver gaderen met 21 landen?" Als ie dere minister alleen een (niets zeggend) openingswoordje ten beste geeft, duurt dat al gauw - zonder plaspauze - twee uur. Muylle blikt, nog verder vooruit, want de eerste golf met zes nieuwkomers wordt onvermij delijk gevolgd door een tweede: Bulgarije, Roemenië, Slowa kije, Turkije, Litouwen en Let land staan te trappelen. De ge dachte dringt zich op om dan een heel ingrijpend besluit te nemen: beperk het aantal in de EU gebruikte talen tot maxi maal vijf: Frans, Duits, Engels, Italiaans en Spaans. Frankrijk lanceerde dat idee in 1994 ook al eens. „Dat lukt nooit", meent Witteveen. „Als je voor één taal kiest, is dat Engels, maar dan komen de Fransen in verzet. Kies je voor die twee dan ■willen de Duitsers ook mee doen, en zo gaat dat verder." Witteveen heeft nog een argu ment om de weg van minder ta len te mijden. „Hier in de EU wordt onderhandeld tot op het bot. Het gaat bijna altijd om geld, veel geld zelfs. Degene die dan denkt aan zijn middelbare schoolEngels of Frans genoeg te hebben, kan wel eens bedrogen thuis komen. En arm." GPD De vondst van een deel van het archief van de Duitse roofbank Lippmann-Rosenthal, vorige week in een Amsterdams grachtenpand, heeft meer aan het licht gebracht dan alleen de nauwgezette manier waarop de Nederlandse joden werden uitge kleed voordat ze in de Tweede Wereldoorlog naar de vernietigingskampen werden gezonden. Het voorval, en wat erna is gebleken, heeft ook pijnlijk duidelijk ge maakt hoe Nederland in en na de oorlog omsprong met deze zo zwaar getroffen bevolkingsgroep. De weinige overlevenden van de jodenvervolging die na de oorlog terugkeerden, ontmoetten niet alleen nauwelijks sym pathie voor hun lot; de meesten waren ook al hun bezit tingen kwijt. Waardevolle spullen waren ofwel door middel van het geoliede apparaat van de bank Lipp mann-Rosenthal geconfisqueerd ofwel eenvoudig in beslag genomen door vrienden en bekenden die er niet op hadden gerekend dat de eigenaars nog weerom zou den komen. De ongeïnteresseerdheid voor wat de joodse bevol kingsgroep was overkomen, paste deels in het tijds beeld. Iedereen had tijdens de oorlogsjaren geleden - nou ja, toch in elk geval ongemakken doorstaan. En moest Nederland niet opnieuw worden opgebouwd? Er was geen tijd om bij de pakken neer te zitten en te treu ren om wat in het verleden was voorgevallen. In dat tijdsbeeld hoorde halverwege de jaren 60 ook de sug gestie nu maar eens te stoppen met die jaarlijkse doden herdenking op 4 mei. In die sfeer heeft mogelijk ook de verkoping/verloting onder ambtenaren van het minis terie van Financiën plaatsgehad van kleinoden die na de oorlog boven water waren gekomen en waarvan de eigenaren niet te vinden waren. Het past in de geest van déze tijd zo'n veiling te be schouwen als verkwanseling van joods bezit. Het daar mee getoonde gebrek aan eerbied voor de slachtoffers van de jodenvervolging en het ontbreken van het besef dat die vulpen, dat horloge en die broche mogelijk de laatste blijk van het leven van een tragisch omgekomen landgenoot waren, doen vandaag de dag onwerkelijk aan. Terecht heeft minister Zalm, als erfopvolger aan te spreken op het gedrag van de ambtenaren van toen, een onderzoek gelast. Vanuit joodse kring is woensdag aangedrongen op een parlementaire enquête naar wat er in en na de oorlog met joods bezit is gebeurd en naar de opvang van de uit concentratiekampen en schuiladressen teruggekeerde joden. De tijd lijkt rijp voor zo'n veel breder onderzoek. Niet om af te rekenen met het verleden, want - dat mag de les uit de mentaliteit van verdringing van de eerste decennia na de oorlog zijn - dat lukt toch niet. En dat hoeft ook niet. Het is van historisch en maatschappelijk belang duidelijk te maken op welke manier Nederland met zijn vervolgde bevolkingsgroep is omgesprongen. door Ad Bloemendaal In een theatraal vertoon van macht heeft Israël zijn greep op Oost-Jeruzalem verder versterkt. Binnen 24 uur nadat het kabinet het had goedgekeurd, aanvaard de de Knesset gisteravond een wetswijziging die het houden van een Palestijnse volkstelling in het bezette stadsdeel moet voorkomen. Met hetzelfde doel is er in Oost-Jeruzalem al twee da gen een massale politie macht op de been, versterkt met agenten in burger van de nationale veiligheidsdienst Shin Bet. Minister Avigdor Kahalani van Openbare Vei ligheid heeft laten weten dat Palestijnse veldwerkers die de census uitvoeren zullen worden aangehouden. De Israëlische nervositeit heeft niets te maken met vra genlijsten, maar alles met de status van Oost-Jeruzalem. De Palestijnse Autoriteit wil daar de hoofdstad vestigen van een toekomstige Pales tijnse staat. Israël daarente gen beschouwt het Arabi sche stadsdeel als een onlosmakelijk onderdeel van zijn 'eeuwige en ondeelbare hoofdstad'. Na de Zesdaagse Oorlog van 1967 heeft het on der internationaal protest Oost-Jeruzalem ingelijfd en er zijn wetgeving van toepas sing verklaard. Een maand geleden heeft de Palestijnse Autoriteit (PA) van Jasser Arafat een half miljoen vragenlijsten op de post gedaan, bestemd voor alle Palestijnen in de delen van de Westelijke Jordaan- oever en de Gazastrook waar Palestijns burgerlijk gezag van toepassing is. Een mededeling van de PA dat de census ook in Oost-Je ruzalem wordt gehouden, heeft in Israëlische rege ringskringen de stoppen doen doorslaan. Premier Ne tanyahu noemde het 'on denkbaar' dat 'de Israëlische soevereiniteit in Jeruzalem' wordt geschonden door het houden van een volkstelling. Israël heeft sterke argumen ten tegen de Palestijnse tel ling in Oost-Jeruzalem. Volgens de Israëlisch-Pales- tijnse tussentijdse overeen komst (getekend in Washing ton in 1995) mag de PA alleen overheidsinstituten vestigen en gezag ontplooien in de ge bieden waar ze civiele auto riteit heeft. Oost-Jeruzalem valt daar niet onder. De Pa lestijnen staan minder sterk met hun argument dat er in Oost-Jeruzalem verkiezin gen mochten gehouden voor de Palestijnse Wetgevende Raad en dat 'dus' ook een census is toegestaan. Maar in wezen gaat het niet om een juridisch-technisch dispuut: het is een voorhoedegevecht in de strijd om de uiteindelij ke status van Jeruzalem. De bliksemprocedure, waar mee het Israëlische parle ment gisteren het amende ment aanvaardde, is ook gebruikt in 1981 bij de zoge noemde 'Golan-wet'. Toen breidde Israël, op initiatief van premier Menachem Be gin, binnen een dag zijn ju risdictie uit tot de op Syrië veroverde Golan-hoogte. Het amendement van giste ren komt op een ongelukkig tijdstip: juist nu Israël onder zware Amerikaanse druk staat omverder te gaan in het vredesproces en nu er in Te heran een conferentie gaan de is van de islamitische wereldorganisatie. In de praktijk verandert het niets aan de bestaande toestand, maar de internationale ge meenschap zal er een nieuw bewijs in zien dat Israël de voorziene onderhandelingen over de status van Jeruzalem niet serieus neemt. Bijna-staat De volkstelling is van groot belang omdat niemand pre cies weet hoeveel inwoners de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook tellen. Dat bemoeilijkt economische planning. De enquêteformu lieren van de census bevatten 78 vragen over de meest uit eenlopende zaken, zoals het bezit van duuixame con sumptiegoederen, de ge zondheidstoestand en mid delen van bestaan. Om een maximale deelname te verzekeren, is de volkstel ling de afgelopen weken met veel tamtam aangekondigd. Padvinders gingen de straat op met leuzen als 'De census is de manier om onze staat op te bouwen' en 'Weer een stap op de weg naar een onafhan kelijk Palestina'. GPD Historische ontmoeting in Downingstreet duidt op Noord-Iers compromis door Hans Geleijnse De camera's zullen vanmid dag driftig snorren en klik ken voor de deur van Downings treet 10. Er moet een historisch moment worden vastgelegd, maar heer des huizes Tony Blair zal angstvallig buiten het bereik van de lenzen blijven. Een stuk minder beschroomd zijn Blairs gasten, een zeven personen ster ke Sinn Fein-delegatie onder leiding van partijleider Gerry Adams. Na afloop geeft Adams voor de deur van Downingstreet 10 een persconferentie. Of Adams zich echt prettig zal voelen, mag worden betwijfeld. Hij kent de geschiedenisboeken goed genoeg om te weten dat de laatste Sinn-Fein-bestuurder die in Downingstreet bij een Britse premier aan tafel schoof dat met de dood moest bekopen. Dat was Michael Collins, die in 1921 namens Sinn Fein met de toenmalige premier Lloyd Ge orge het verdrag afsloot dat Ier land zelfstandig maakte maar tevens scheidde van Noord-Ier- land. Een jaar later werd Colli ns neergeschoten door verbitterde rivalen. Deze historische parallel is de afgelopen dagen herhaaldelijk getrokken in Britse en Ierse kranten. Niet in het minst door dat het wemelt van de dissiden ten in de republikeinse gelede ren. Maandag kwam de formele bevestiging dat een groep onte vredenen met het huidige vre desproces zich van de partij heeft afgescheiden. Een klap voor Adams, want de leidster ervan is Bernadette Sands, een zus vandein 1981 alsgevolgvan een hongerstaking overleden Bobby Sands .Sands wordt in de republikeinse beweging als held en martelaar vereerd. Verraad Bernadette Sands en haar me destanders - door Sinn Fein ge marginaliseerd als een Gideons bende - beschouwen Adams en zijn vrienden als verraders van de Ierse zaak. Ze menen dat de huidige Sinn-Feintop zich neer legt bij een nationale grens tus sen de 26 Ierse en zes Noord-Ier se provincies. Volgens Sands moét de bevolking aan beide kanten van de grens met demon straties en andere protestacties bewust gemaakt worden van dit gevaar. Sands wijst daarbij op ontwik kelingen in de al maanden voortslepende vredesonderhan delingen in Belfast. Er zit wei nig vaart in, maar het sein staat onmiskenbaar op compromis. een vies woord in de van extre misten vergeven Ierse politiek. Adams en zijn mede-onderhan delaar McGuinness lijken er niet meer voor weg te lopen. 'Als er (bij het volgens plan afsluiten van de besprekingen in mei vol gend jaar, red) geen verenigd Ierland uit de bus rolt, betekent dat nog niet dat het'streven er naar is geschrapt. Het resultaat is slechts een fase in die ontwik keling', zei Adams afgelopen zondag in een interview. Dat klinkt een stuk realistischer dan de kordate eis die Adams voor de ongeduldig wachtende achterban reserveert. 'Ik zal in Downingstreet onverkort staan op terugtrekking van de Britse militaire macht in Noord-Ier- land', zei hij maandag. Adams weet maar al te goed dat daar van geen sprake zal zijn zonder vredesakkoord. Zelfbestuur De contouren van dat akkoord zijn zelfbestuur voor Noord- Ierland, dat formeel onderdeel blijft van het Verenigd Konink rijk, niaar met de instelling van een secretariaat voor 'grens overschrijdende kwesties' ook Ierland bestuurlijk een vinger in de pap geeft. Het zelfbestuur voorziet in een Noord-Ierse re gering met een eigen parlement, waarin voor de protestanten weliswaar een meerderheidspo sitie is weggelegd, maar de ka tholieke minderheid ruim is vertegenwoordigd. De Ierse premier Ahern heeft al voorgesteld om de Ierse grond wet en Britse wetgeving zo te wijzigen dat elke aanspraak op Noord-Ierland verdwijnt en' wijzigingen in de huidige status slechts kunnen worden bereikt met instemming van de Noord- Ierse bevolking. Het blijft voor lopig nog gehakketak over juri dische begrippen, maar nadat Ahern het maandag allemaal nog eens besproken had met Da vid Trimble, de leider van de grootste protestante partij in Noord-Ierland, leek de lucht aanzienlijk opgeklaard. Wel licht niet in het minst doordat Ahem openlijk zei dat Trimble een prima eerste minister van een toekomstige Noord-Ierse regering zou zijn. Tegen die achtergrond zal Adams in Downingstreet vra gen om een paar concrete bewij zen dat Noord-Iers zelfbestuur niet het einde van de rit is. Ge voegd bij een paar gebaren van goede wil, zoals het vrijlaten Mini-radio Een Duitse technicus heeft een radiotoestel geconstrueerd met minimale afmetingen. Het apparaat, dat nog geen pond weegt, is tien centimeter lang en zes centimeter hoog. Het drie-lampstoestel kan, met zijn vier meter lange antenne, wel veertig radiostations ont vangen. ABC-cabaret In Groede is het ABC-cabaret van Wim Kan en zijn vrouw Copry Vonk aan zijn Zeeuwse toernee begonnen. Wim Kan legde het publiek uit was ca- baret eigenlijk is en hoe hij in het Jappenkamp hij elke week optrad voor de krijgsgevange nen. Kan zong,begeleid door pianist Cor Lemaire, enkele liedj es over zijn kamp tij d VVD opgericht De groep Stikker-Oud zal in 1948 met een nieuwe partij deelnemen aan de verkiezin gen. Naam van de niéuwste loot aan de stam van de Neder landse politiek luidt Volkspar- tij voor Vrijheid: en Democra tie, De leiding van de partij bestaat uit liberalen én oucl- vrijzinnig democraten. Sigaretten De prijzen voor sigaretten en tabak gaan omlaag. Sigaret ten worden in elke prijsklasse 12 cent goedkoper. Dat bete kent dat het duurste pakje 7 2 cent zal kosten. Politiefunctionarissen nemen 16 september dit jaar de schade op van een bomaanslag op de veemarkt van het Noord-Ierse Markethill. Deze veroorzaakte geen slachtoffers. De aanslag was gericht tegen deelname van Sinn Fein aan de vredesbesprekingen. foto Crispin Rodwell/RTR van 'politieke gevangenen' kan hij vervolgens proberen zijn achterban te overtuigen. Blair op zijn beurt zal vandaag moeten slikken als hij met van terrorisme verdachte gespreks partners aan tafel schuift. Adams en mede-onderhande laar Martin McGuinness blijven hardnekkig ontkennen dat ze dubbelfuncties hebben in de IRA, maar met Sinn-Fein-be- stuurslicl Martin Ferris zit Blair tegenover een onmiskenbaar veroordeelde terrorist. Ferris kwam vorig jaar vrij na tien jaar gevangenisstraf wegens wapen smokkel voor de IRA Echt nieuw is die ervaring ech ter niet voor Blair. Hij ontving eerder al de leiders van protes tante milities, die moorden en aanslagen op hun kerfstok heb ben en celstraffen uitzaten. Net zoals Sinn Fein hebben zij zich voor Downingstreet aanvaard baar gemaakt door mee te doen aan de onderhandelingen op be lofte van geweldloosheid en de mocratische gezindheid. 'Je moet risico's nemen om vrede te bereiken' is het motto van Blair. Met nieuwe moordaanslagen in Belfast - dit keer van protestan te extremisten - heet zoiets een understatement. GPD Uitgever: W. F de Pagter Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18 4380AAVIissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel. (0113) 273000 Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen Tel. (0115) 694457 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Zierïkzee: Oude Haven 41 4301 JKZierikzee Tel. (0111)415380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.clty.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118) 470100 Abonnementsprijzen: (met ingang van 1 januari 1998) per kwartaal 95,00 franco per post 125,50 per maand 34,75 per jaar 366,50 franco per post 485,00 bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75 zaterdag 2,50 p.st. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw) Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek, Vlissingen Advertentietarieven: 180 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27,-; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 7,-meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 2