Museum voor de kinderhelden Chemie verwacht goed jaar PZC is weer terug in Hulst PZC Campings schaffen strandrolstoelen aan zeeland 21 ondernemend zeeland Alleen kunstmestindustrie in Zeeland bleef achter agenda donderdag 11 december 1997 sbw door Bart de Clerck In navolging van welluidende titels als De gladde slipper, De briesende bruid en De wilde weldoener zou Studio Vander- steen Suske Wiske-album nummer 1001 wel eens Het mooie museum kunnen dopen. De striphelden zijn aardig op weg, maar zijn nog lang niet toe aan hun duizend-en-eerste avontuur. Voor het mooie mu seum is al wel gezorgd. In het Belgische Kahnthout, vlakbij de Nederlandse grens, opende onlangs het Suske Wiske- kindermuseum de deuren. De villa van geestelijk vader Willy Vandersteen kreeg een grondi ge facelift en geeft voortaan onderdak aan het onafscheide lijke stripduo. Zesentwintig jaar lang werkte 'de Breugel van het beeldver haal' in dit huis aan de Beau- voislaan en liet er groot en klein via zijn ongebreidelde fantasie honderden avonturen beleven. Bent u een van die vol wassenen die zijn kinderen Suske Wiske-albums cadeau doet omdat u ze zelf zo graag leest? Dan moeten we u teleur stellen, want volwassenen ko men er in het gloednieuwe kindermuseum niet in. Alleen kinderen zijn er welkom, liefst met een hele klas tegelijk. Wegdromen Mati Mommaerts, beheerder van het museum, legt uit wat het jonge volkje er kan doen. ,,Zij krijgen een programma van een halve dag voorgescho teld. Eerst kijken de kinderen in de toren van Barabas naar een video over het maken van een strip, uitgelegd door Suske Wiske zelf en Paul Geerts, het huidige brein achter het Belgische beeldverhaal. In het museumgedeelte stappen de lezertjes binnen in de wereld van Vandersteen. Hier staan Het Suske Wiskemuseum in Kahnthout: onderwij s, spelcomputers en striptekenen. panelen en kijkkastjes met uit vergrote tekeningen, albums en voorwerpen. De kinderen kunnen er wegdromen bij de teletijdmachine en het labora torium van professor Barabas. De klevende boom uit De ko ning drinkt staat er naast een stoel bewerkt met toververnis uit De geverniste zeerovers. Uit schilderijen zijn figuren ge stapt en in klei voorgesteld. Ze komen tot leven, net als in De raap van Rubens. Wiskes trofetelpop Schanulleke is ondertussen Schanul gewor den, want ze zit hier levens- groot. De bezoekers kunnen ook een blik werpen in de origi nele werkkamer van Willy Vandersteen. Na de expositie zetten de kinderen zich neer bij een van de 24 computerscher men die hen een spelprogram- ma rond beeldmanipulatie voorschotelen. Ateliers Vervolgens gaat het richting ateliers, waar de leerlingen zelf aan de slag gaan. Er wordt een beroep gedaan op de creativi teit van de kinderen. Ze kun nen er werken met fimo, een in de ovenbakbare plasticine. Of ze kunnen leren tekenen in de stijl van Da Vinei, Venneer, Van Gogh of Picasso. Blikvanger is zeker het borrelende laborato rium van professor Barabas. Omdat een halve dag te kort is om een strip scenario te beden ken wordt het voorbereidende werk in de klas gedaan. De leerkracht krijgt een handlei ding met voorbeelden en op drachten zodat de kinderen in het museum zelf onmiddellijk met striptekenen kunnen be ginnen. Er zijn acht verschil lende workshops. De jongeren krijgen een basisprogramma aangeboden rond het tekenen van een stripverhaal of nemen .deel aan een doe-activiteit rond geluiden in een strip. An dere workshops gaan over ge laatsuitdrukkingen en expres sieve lichaamshoudingen of over techniek: kinderen con strueren installaties of decor stukken uit de verhalen van Suske Wiske. In november fotoWim Daneels hebben de Kalmthoutse basis scholen de workshops uitge test. Het resultaat is een verba zend knappe tentoonstelling van kinderwerkjes in de gale rij. Zoals in een echt museum worden de creaties van de kin deren tentoongesteld. Een van de Kalmthoutse leer krachten die met zijn klas elf jarigen als proefkonijn diende, is razend enthousiast. Dirk Daelemans van de Vrije Basis school Sint-Jozef in Heide is al van jongsaf aan een stripfa naat. Elk schooljaar is hij wat ontgoocheld als de nieuwko- mertjes niets anders kennen dan Suske Wiske. Tijdens de taallessen laat Daelemans zijn leerlingen kennism aken met de wereld van het stripverhaal en leert hij hen ook minder popu laire reeksen ontdekken. Met die boeken wijst meester Dirk zijn pupillen op de bladinde ling, het effect van camera standpunten, het belang van de decors. Daelemans vindt dat niet te hoog gegrepen voor de jeugdige lezertjes. „Je zou er van versteld staan wat die kin deren allemaal uit die boeken halen. Ze hebben echt maar een klein zetje nodig.'' Thuisvoelen Voor de leerlingen van Daele mans naar het Suske Wiske museum trokken, werden ze door hun leraar serieus 'onder handen genomen'. Ze maakten zelfs een eigen strip: van het uitschrijven van een verhaal, het kiezen van de bladindeling tot het tekenen en inkleuren van de frames met de tekstbal lonnen. Niet te verwonderen dat de kinderen zich in het mu seum direct thuis voelden in de toren van Barabas. Het Suske Wiske-kindermu- seum is een initiatief van het Antwerpse provinciebestuur, maar zou er nooit gekomen zijn zonder een aantal onderne mende jongelui. Sinds enkele jaren wordt er in Antwerpen een kinderprovincieraad ge houden. De honderd enthousi astelingen die daarvan deel uitmaken, hadden een droom. Een echt kindermuseum wil den ze, niet met saaie kijkkas ten en bordjes met 'niet aam-a ken a.u.b.', maar met boeiende presentaties, ook van henzelf en met heel veel activiteiten er- bij- Toen Paul Geerts, voortzetter van Vandersteens levenswerk rond dezelfde periode met het voorstel kwam om de Suske Wiske-ontwerper met een mu seum te vereren, was de kogel vlug door de kerk. Het provin ciebestuur kocht de voormali ge villa van Vandersteen aan en liet er verbouwingen uitvoe ren. Het provinciebestuur van Antwerpen wil in het nieuwe museum jaarlijks zo'n tiendui zend kinderen ontvangen. Leerkrachten kunnen inschrijven voor een bezoek via telefoonnum mer 0032-3-6666485. De handlei ding voor de voorbereiding wordt tijdig toegestuurd. Het museum zorgt voor het nodige materiaal voor de workshop, door Barend Pelgrim HULST - De Provinciale Zeeuwse Courant is weer terug met een kantoor in Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Het nieu we kantoor aan het 's Graven hofplein in Hulst wordt bemand door twee commercieel admini stratief medewerksters en twee verslaggevers. Daarnaast zijn er ook drie redactionele mede werkers in de regio actief. Veel bewoners uit de regio zul len zich nog wel herinneren dat er zich ooit een PZC-kantoor in de Steenstraat bevond. Zo'n tien jaar geleden trok de PZC zich terug uit Hulst. ,,Dat lag aan de aarzelende ontwikkeling in het abonneebestand"., vertelt directeur-uitgever W. F. de Pag- ter. ,,We zijn tegenwoordig ech ter actiever bezig op de Zeeuwse markt. We concentreren ons meer en meer op de locale en streekgebonden verslaggeving. Bovendien willen we onze klan ten naar behoren kunnen bedie nen en daar hoort een regiokan toor in Hulst bij." Burgemeester A Kessen is bij zonder ingenomen met de vesti ging van het provinciale dag blad in zijn gemeente. „Het is prachtig dat dit kantoor in Hulst er is gekomen. Het vormt zonder meer een aanvulling- bij de diensten die er in Hulst al zijn. Al kan ik de bedrijfsfiloso fie van de PZC niet helemaal volgen. Eerst sluiten ze hun kantoor en tien jaar later komen ze er op terug, maar ik vind het prima dat dit herzien is, Ik hoop ten zeerste dat, nu er in Hulst twee verslaggevers zitten, de berichtgeving over Hulst en om streken wat prominenter wordt." Gunstig „De komst van de PZC is gun stig voor de verslaggeving van het plaatselijke nieuws", rea geert R. d'Hondt, van het Mid den- en Klein Bedrijf in Hulst. „Ik hoop dat er meer aandacht komt voor de regio. Bovendien is het voor adverteerders ge makkelijker nu er een kantoor in Hulst zit. Het is jammer dat het PZC-kantoor indertijd ver dween." Voorzitter G. d'Haens van de Federatie van Ondernemers verenigingen gemeente Hulst laat vergelijkbare geluiden ho ren. „Het is prima dat de PZC zich in Hulst vestigt. Je krijgt' tenminste eens een andere in- terpretatie van gebeurtenissen in Hulst en omstreken. Het con tact tussen streek en krant was wat verwaterd. Als je niet ter plaatse zit met een kantoor dan ben je vaak een stap te laat." Zws-Vlaamse vertellers in Biervliet BIERVLIET - De belang- stelling voor het dialect in de streek is groeiende. Vertelavonden in de streektaal winnen steeds meer terrein. De Zeeuvv- sche Vereeniging voor Dialectonderzoek houdt vrijdag 19 december in zaal De Gentsche Poort in Biervliet een Zeeuws - Vlaamse vertelavond. Mevrouw E. Schippers-le Bleu uit Breskens brengt die avond een kerstver haal in het dialect van het land van Cadzand ten ge hore. Zij is bekend vanwe ge haar vertellingen van streekverhalen van pro fessor Van Houte. Ook Hans Pollemans en Su zanne Gielliet uit Bier vliet trakteren de toe hoorders op een verhaal. Gielliet heeft gekozen voor een episode uit een jeugdboek. Piet Scheerders vertelt over een nooit opgehel derde moord in het Land van Hulst. De verteller heeft zelf veel speurwerk verricht naar dit voorval. Biervlietenaai: Raymond Raconté die vele avonden door de streek trok, zal voor de eerste keer voor eigen publiek te horen zijn. Hij komt met een caféverhaal, waarin de mensen, vooral die uit Biervliet komen, veel zul len herkennen. Kaarten voor de vertelavond zijn te krijgen bij 't Winckeltje in Biervliet, boekhandel Van Aken in Terneuzen en boek handel Basting in Oostburg. De avond begint om 20.00 Middenbedrijf blijkt trouw aan zijn huisbankier door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Het midden bedrijf is zijn huisbank trouw. Dat blijkt uit een marktonder zoek van bureau Heliview on der ruim vijfhonderd middel grote bedrijfsvestigingen met twintig tot vijftig voltijdsme dewerkers. Op de vraag of de bedrijven in het komende jaar een andere bank gaan zoeken, antwoordt 95 procent nee. Slechts drie procent overweegt serieus in het komende jaar een volledige of gedeeltelijke overstap te maken naar een andere bank. Nog eens twee procent speelt met die gedachte. Vooral de hoogte van de tarieven van een bank is aanleiding om verder te kijken. Ook vaak genoemd wordt gebrekkige dienstverle ning van de huidige bank. Bewust Vergeleken met onderzoeksre sultaten in 1995 blijken minder bedrijven genegen hun finan ciën elders onder te brengen. Vier van de vijf bedrijven heb ben alle bankzaken bij één bank ondergebracht. De bank- keuze wordt bewust gemaakt op grond van gewenste dien sten en de aanwezigheid van één vaste contactpersoon. Bedrijven die hun zaken sprei den over diverse banken willen zich niet afhankelijk maken van één bank, maar zoeken meestal ook voor elke dienst de goedkoopste aanbieder. Toch zegt 23 procent van deze bankzaakspreiders in 1998 al les te willen concentreren bij één bank. Telebankieren wordt populair in het bedrijfsleven. Meldde in 1995 nog 69 procent gebruik van telebankieren, eind 1997 regelt 82 procent elektronisch bankzaken. De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk wórden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. door Ben Jansen VLISSINGEN - De meeste chemische bedrijven in Neder land stevenen af op een topjaar. Een inventarisatie van de Ver eniging van de Nederlandse Chemische Industrie (VNCI) geeft te zien dat de omzet van deze bedrijfstak in 1997 is ge stegen met 5 miljard gulden tot 54,6 miljard en dat de netto winst met 1,3 miljard omhoog ging tot 6,6 miljard gulden. Dit beeld komt overeen met de gang van zaken bij de chemi sche industrie in Zeeland. Al leen in de kunstmestindustrie, vertegenwoordigd in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone, is sprake van een lager resul taat. De groei in de afzet, is voor een belangrijk deel te danken aan de opleving van de export, zo wel binnen als buiten Europa. De belangrijkste exportmark ten van de Nederlandse chemi sche industrie, Duitsland en het Verenigd Koninkrijk, zijn dit jaar aangetrokken. De ge middeld hoge dollar in heel 1997 stuwde de grondstoffen- prijzen omhoog. Hogere afzet- prijzen en hogere productie konden die prijsstijgingen ruimschoots compenseren. Het komende jaar zal de groei wat minder uitbundig worden, zo verwacht de VNCI. Vooral de valutacrisis in Azië kan roet in het eten gooien, vreest VN CI-voorzitter R. van der Meer. „Door de devaluatie van met name de Koreaanse won wordt het voor de Koreanen goedko per om te exporteren. Die kans is groot, want de economische recessie zorgt voor een vermin derde vraag in die landen zelf." Een teken aan de wand is ook dat de Duitse chemie wat som berder gestemd is over de groei in de nabije toekomst. Omdat Duitsland de belangrijkste ex portmarkt van de chemische industrie in Nederland is, zal dit van invloed zijn op de afzet. Volgens een woordvoerder van Dow Benelux in Terneuzen zal 1997 ook voor het grootste che miebedrijf van Zeeland een goed jaar worden. Hij bevestigt eveneens dat de voortekens voor 1998 minder gunstig zijn. Cijfers over de hoogte van de omzet en de te verwachten winst van Dow zijn volgens hem nog niet te geven. Mare Chemicals, de per 1 juli uit Hoechst Holland verzelfstan digde producent van de was middelgrondstoffen TAED en Alkaansulfonaat in Vlissin- gen-Oost, heeft een bevredi- Wethouder L. Cuelenaere-Faes van Oostburg overhandigde gisteren de gratis strandrolstoel aan de eigenaars van recreatiecentrum Pannenschuur. foto Peter Nicolai gencle tweede helft van 1997 gekend. Dankzij de reorgani satie van Hoechst Holland is Mare Chemicals erin geslaagd, evenals de andere Hoechst-be- drijven die op eigen benen zijn komen te staan, de kostprijzen flink te drukken. Directeur J. G. de LoofE ziet daardoor ook 1998 met vertrouwen tege moet, ook al zijn TAED en Alk aansulfonaat geen brandnieu we producten meer. Zuid-Chemie Directeur K. Horstra van kunstmestproducent Zuid Chemie in Sas van Gent laat een ander geluid horen. Zijn bedrijf heeft dit jaar een sta biele bezetting gekend en een omzet die op hetzelfde niveau lag als die in 1996. Omdat de prijzen van de grondstoffen zijn gestegen en die van kunst mest zijn gedaald, komt het re sultaat in 1997 lager uit. Horstra verwacht dat 1998 gunstiger zal zijn. „De kunst mestindustrie kent een golfbe weging die niet parallel loopt met de rest van de chemische industrie. We lopen altijd wat voor, of achter, het is maar net hoe je het bekijkt." Uit de gegevens van de VNCI blijkt dat de werkgelegenheid in de chemie in Nederland voor het eerst sinds j aren licht groei de met 400 tot 79.000 werkne mers. De reorganisatie bij Hoechst, die 250 arbeidsplaat sen kostte, is er de oorzaak van dat het aantal banen in de Zeeuwse chemie daalde. door Hans Heijt NIEUWVLIET - Bij zeven campings aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust wordt een strandrolstoel, een 'jutter' geplaatst. De recreatieondernemers be sloten de jutter aan te schaffen, omdat er veel positieve reacties kwamen op een proef met de rolstoel bij de cam pings Panneschuur en Het Zwin en ver- huurbureau St. Pierre in Nieuwvliet. Met een jutter wordt het strand ook toe gankelijk voor gehandicapten en oude ren. Bovendien kan de gebruiker met de stoel de zee in. Aan de jutter hangt een prijskaartje van circa vierduizend gul den. De in bruikleen gestelde jutter is verloot onder de bedrijven die de stoel hadden getest. Recreatiecentrum Pannen- schuur was de winnaar en kreeg de strandrolstoel gisteren uitgereikt door wethouder L. Cuelenaere-Faes van de gemeente Oostburg. Voorzitter A Boomert, van de Recron in Zeeuws- Vlaanderen maakte bij die gelegenheid bekend dat er zeven jutters zijn aange schaft door recreatieondernemers. Ze komen nog voor het nieuwe zomersei zoen te staan bij de campings Groede, Zeebad Napoleonhoeve, Welgelegen, Zonneweelde en Hoogduin. De jutter bij Recreatiecentrum Panneschuur kan nu al worden gebruikt. Boomert en collega-ondernemers P de Keuninck en J. van de Velde verzochten de West-Zeeuws-Vlaamse gemeenten meer te doen voor toeristen en recrean ten die minder mobiel zijn. „De ge meente Oostburg heeft een overschot van 1,8 miljoen op het budget voor de Wet Voorziening Gehandicapten", al dus Boomert. „Dus er kan meer gedaan worden dan alleen het toegankelijk ma ken van de voorkant van het gemeente huis." De ondernemers pleitten onder meer voor toiletten aan de kust die voor ie dereen toegankelijk zijn, goede par keervoorzieningen voor gehandicapten en het beter toegankelijk maken van de duinovergangen. De Werkgroep West- Zeeuws-Vlaanderen Gehandicapten beleid (WWG) heeft de gemeenten Sluis-Aardenburg en Oostburg ge vraagd enkele jutters en zeehonden aan te schaffen. Een zeehond is kleiner, kost circa 550 gulden en is veel beter ge schikt voor in zee, omdat de stoel niet gaat drijven. Voorzitter H. de Mul van de WWG opperde dat ook de service clubs wellicht strandrolstoelen kunnen aanschaffen. Wethouder Cuelenaere verklaarde dat de gemeente Oostburg de komende drie jaar enkele duinovergangen beter toe gankelijk gaat maken voor rolstoelge bruikers. Voor dit project en de aanleg van fietspaden is een Europese 5B-sub- sidie aangevraagd. Het besluit over die aanvraag is opgeschort. EVENEMENTEN BERGEN OP ZOOIVI - Stadsschouwburg De Maagd, 20.15 uur: Pater Moeskroen met het muziektheaterprogamma Span ning en Spinazie,- GRIJPSKERKE - Imkerij Poppendamme, 12-17 uur: Christmas Fair: HAAMSTEDE - Dorpshuis De Schutse, 13.30 uur: Lezing over Oost-Afrika door Frank Husslage; MIDDELBURG - Aula Zeeuwse Biblio theek, 19.45 uur: Lezing door prof. dr. A. Wessels 'Wie ontvoert de ziel van Euro pa?'; Stadsschouwburg, 20 uur: Van Houts De Ket met hun cabareteske programma 'Alles mag', Concertzaal, 20 uur: Winterconcert door Het Zeeuws Orkest; De Hoeksteen, 20 uur: Optreden van de Australische zanger Kamahl en het Grootkoor Zeeland; OOST-SOUBURG - Rehoboth, 13.30-21 uur: Kerstmarkt; TERNEUZEN - Grote Kerk, 20 uur: Con cert door het Madrigaal Koor Boekarest; VEERE - Grote Kerk, vanaf 14 uur: Kerst markt met om 14,15 en 16uur: optreden van het Souburgs Mannenkoor; BERGEN OP ZOOM - Roxy, 20 uur. Father's Day en The Game; Cinemactueel, 20 uur: Alien Resurrec tion, Seven years in Tibet en The Peace maker; GOES - Grand, 20 uur: The Peacemaker; 't Beest, 20.30 uur:Trois Vies et une seul mort; HULST - De Koning van Engeland, 20 uur: Seven years in Tibet, Alien 4, The Peacemaker, The Game, Double Team en Father's Day; MIDDELBURG - Cinema, 20.30 uur: A life less ordinary; VLISSINGEN - Alhambra, 20 uur: Seven years in Tibet, Alien 4,The Game en Mur der at 1600; TENTOONSTELLINGEN BERGEN OP ZOOM - Markiezenhof, 14- 17 uur: Peter van Straaten, tekeningen (t/m 10/1); Galerie 't Lievevrouwke, 13.30-18 uur: Karei Panken, keramische sculpturen en May Criado, keramische objecten en et sen op porselein (t/m 10/1); BURGH HAAMSTEDE - Galerie't Zuud- dek, 10-17 uur: Herman Put, beelden, Ida Wendrich en Liesbeth Mullemeister, ke ramiek (t/m 9/1); De Bewaerschole, 13.30-16.30 uur: Ma- rijn van de Ven, foto's (t/m 3/1 CLINGE - Galerie Esprit, 13.30-17.30 en 19-21 uur: Werk van Christiane Mineur en Guy Jasper (t/m 21/12); GOES-Galerie Van den Berge, 13-17 uur: Werk van Marc Nagtzaam, Dave Meijer, Ben Sleeuwenhoek en Robert Wevers (/m 20/12); GRIJPSKERKE - Imkerij Poppendamme, 12-17 uur: 'Appels en peren'en 'Winter- plezier' (t/m 24/12); HEINKENSZAND - Gemeentehuis, 8.30- 12.30 en 17-20 uur: Kees van der Wal, acrylschilderijen (t/m 1/1); HULST - Galerie Rattenfanger, 13.30-17 uur: Werk diverse kunstenaars (olieverf, aquarel, vazen, sculpturen en schalen) t/m 30/1; KAPELLE - Fruitteeltmuseum, 13-17 uur: 'Banana-mania' (t/m 27/3); Gemeentehuis, 8.30-12 en 13-16 uur: P,A, van de Kreeke, schilderijen en conté- tekeningen (t/m 24/12); KRUININGEN - Gemeentehuis. 8.30-12 en 13-16 uur: Kara Jansen, foto's (t/m dec.); MIDDELBURG - Zeeuws Museum, 11-17 uur: 'Nehalennia 350 jaar'(t/m 1/3); Galerie 't Haentje te Paart, 14-16.30 uur: Riet Mooren, objectschilderijen en Mari anne Klunne, objecten (t/m 18/12); Galerie Het Gouden Briefke, 10-17.30 uur: Werken 6 exposanten o.a. hoeden, kleding, tassen, keramiek (t/m 8/1 De Vleeshal, 13-17 uur Dora Garcia (t/m 14/12); Zeeuwse Bibliotheek, 10-21 uur: Daar is n gaat als ikUit de nalatenschap van P.C. Boutens (t/m 10/1); Kerstgroepen uit de collectie van Riet Kruïtbosch (t/m 6/1); Galerie 't Zeepaardje, 9.30-12.30 en 13.30-18 uur: Eleanor Winters, kalligrafie quilt collage en Marion Stoffels, kalligra fie (t/m 2/1); Galerie T, 14-16 uur: Lies Arnold, bron zen en Annemieke Alberts, schilderijen (t/m 31/1); OOST-SOUBURG - Watertoren, 12-17 uur: Werk van Ab van Hanegem, Maren- ne Weiten, Jeroen Buser, Remco Boen der en André Groothuizen (t/m 1/2); OOSTKAPELLE - Toeristisch Centrum Oranjezon, 10-16 uur: Joke Plomp- Kroes, aquarellen (t/m 15/12); Zeeuws Biologisch Museum. 12-17 uur: 'Naar de haaien' (t/m 1/3); Hannie Jozias- se, foto's van paddestoelen (t/m 3/1 SLUIS - Raadskelder, 14-17 uur; Roe meense ikonen van Mariana Papara en haar leerlingen (t/m 4/1); VLISSINGEN - Bellamy 19, 10-17 uur. 'She loves Carrots Very Much', van beel dend kunstenaar Ronald van Dokkum (t/m 11/1); Theo van Doesburgcentrum, 9-20 uur: Zeeuwen kieken 'tZuiden' (t/m 19/12); WOLPHAARTSDIJK Galerie De Hoekweide, 13-17 uur. Wim Vaarzon Mo rel. aquarellen en schilderijen (t/m 3/1 YERSEKE - Museum, 10-16 uur: 'Wat een kreeft beleeft' (t/m aug. '98); IJZENDIJKE - Streekmuseum, 10-12 en 13-17 uur Werk van 5fotografen de ge schiedenis van de camera (t/m 28/3); ZIERIKZEE - Galerie Galerij, 13-16 uur: Arie Berkulin, tekeningen, aquarellen en kleine plastieken (t/m 30/1 );Noordhaven- poort, 11-17 uur: Werk Joke Blom, Rijn- hard Schregardus en Rob Jansen (t/m 3/1); HULPCENTRA Alarmnummer voor geheel Zeeland: tel. 112. Centraal Meldpunt Milieuklachten Zee land, tel. 0118412323. SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 0118 615551 (dag en nacht bereik baar). Chr. Hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 0118 625414. Stichting Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 0118 469869 (dag en nacht bereikbaar). Kindertelefoon Zeeland, tel. 0800 0432 (gratis), dag. van 14.00-20.00 uur. Bureau Vertrouwensarts Kindermishan deling, tel. 0118 628800. Aids Infolijn, tel. 0118 638384. Relaas gevluchte vrouwen thema foto-expositie TERNEUZEN - In de openbare bibliotheek van Terneuzen is tot eind december de expositie On gekend Verweer te zien. Het gaat om een reizende foto-ten toonstelling van het Humanis tisch Overleg Mensenrechten en het Vrouwenberaad Ontwikke lingssamenwerking. De organi satie in Terneuzen is in handen van vluchtelingenwerk. In Ongekend Verweer doen vrouwen uit Somalië, voorma lig Joegoslavië en Iran hun ver haal. De meesten van hen wonen als vluchteling in Nederland en vertellen over hun persoonlijke betrokkenheid en actieve rol in hun land van herkomst. Op de vrijdagavonden 12 en 19 decem ber is er een optreden van de zangeres M. Zarabi Far.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 21