VS bijten in zand op klimaattop Kamer ziet niets in enquête joods goud '«life WIBISOERJADI EU stelt ban op T-bonesteak uit 4 WEKEN Dopingarts sleept FIOD voor rechter Tribunaal blundert Dansende kranen strijken neer in Utrecht A 't Is eigenlijk te goedkoop Nederland heeft weinig over voor onderwijs Plan voor handel in emissie van broeikasgassen door conferentie afgeschoten De straat op tegen misbruik kind El-AI-Boeing VOOR 15,00 JA, ik wik PSV heeft niets aan remise 11° ZW7 Opnieuw regen Eerst regen, later droger. Vrij krachtige tot harde zuidwestenwind. Middag- temperatuur rond 11 graden. 240e jaargang no. 294 donderdag 11 december 1997 losse nummers 1,75 pagina 4 De Gulle Weken van Gall Gall. Deze week schenkt Gall Gall per ingestuurde stempel f 5,00. Tijdens De Gulle Weken krijgt u bij aankoop van ieder deelnemend merk een stempel op uw deelnemerskaart. Gelukkig is er volgende ■9Vn99Vn| week weer een Gulle Week. Bent u er dan ook bij? Altijd iets bijzonders. van onze redactie buitenland SARAJEVO - Aanklagers van het Internationale Joe- goslavië-Tribunaal in Den Haag hebben in Sarajevo een van oorlogsmisdaden ver dachte Kroaat laten gaan. Zij waren niet op de hoogte dat de Kroaat in staat van be schuldiging is gesteld in een geheime aanklacht van het tribunaal. De Sfor-troepenmacht in Sa rajevo bevestigde het bericht dat Miroslav Bralo, een Kro aat die wordt gezocht door het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag, zich in juli had overgegeven aan Nederland se troepen in Vitez. eentraal- Bosnië. Sfor-officieren vroe gen het kantoor van het tri bunaal in Sarajevo over Bra lo. Dit zei .niet te weten van enige aanklacht tegen de Kroaat, aldus een Sfor- woordvoerder. Na dit te heb ben gecontroleerd lieten de troepen de Kroaat op zijn verzoek gaan, zei hij. Later bleek dat Bralo is be schuldigd van massamoord op moslim-burgers tijdens de Bosnische oorlog van 1992 tot. 1995. De Nederlandse troepen bo den, nog steeds volgens de Washington Post, aan een operatie te houden om Bralo weer op te pakken. Maar een hoge Amerikaanse officier in Sarajevo wees dit aanbod af. RTR WtC6/'/ r/Z/'f///-L /j/j-i/ Niet verder vertellen, eerst zelf komen kijken. We gaan onze showroom .opnieuw inrichten en'daarom mogen de keukens die daar staan opgesteld weg met fikse kortingen. :BouwCenter-. DeJager-Tolhoek Stanleywog 2 Goes (bij de Zeelnndhallen) lel. 0113 - 24 66 22 Geopend: dinsdag i/m zaterdag, donderdag avond koopavond, maandag gesloton van onze redactie binnenland ZOETERMEER - Nederland heeft niet veel over voor onder- Wijs, maar de resultaten zijn goed. Dit blijkt uit onderzoek van de Organisatie van Econo mische Samenwerking en Ont wikkeling (OESO). Die publi ceerde gisteren voor het vijfde achtereenvolgende jaar verge lijkende cijfers van de 29 aange sloten landen. Vergeleken bij andere indu strielanden zijn de Nederlandse onderwijsuitgaven zelfs scha mel. Met 5,4% van het Bruto Nationaal Product (BNP) zit Nederland onder het gemiddel de. De norm voor de uitgaven van de OESO zit op 6% van het BNP. Denemarken (8,4), Ver enigde Staten (6,6), Frankrijk (6,4) en Duitsland (6,0) halen die eis wel. Voor alle sectoren in Nederland geldt dat de uitgaven per leer ling c.q. student onder het ge middelde liggen. Uit de vergelijking blijkt dat het aantal voortijdige schoolverla ters in Nederland erg hoog is. Het Nederlandse onderwijs le vert niettemin goede prestaties. De Nederlandse leraar maakt veel uren, heeft een grote klas, maar wordt daarvoor goed be taald. In het basisonderwijs springt de Nederlandse klasse grootte er uit. ANP (Advertentie) 14 DECEMBER 1997-i4.i5mr DE CONCERTZAAL MIDDELBURG Toegang: 45,- Pas65 40,- Jongeren t/m 25 jaar 50% korting Telefoon kassa: (0118) 65 96 59 http://WWW.SOERJADI.COM (24 uur per dag) DEN HAAG - Mr. R. Hoekstra, lid van de Raad van State, is de voorzitter 'van een commissie van drie leden die onderzoek gaat doen naar aanleiding van de vliegtuigramp in de Bijlmer, waarbij vijf jaar geleden 43 mensen om het leven kwamen. Mensen die de Bijlmerramp overleefden hebben gezond heidsklachten, die veroorzaakt zouden zijn door verarmd ura nium in de neergestorte Boeing van de Israëlische luchtvaart - maaschappij El Al. ANP Ruim veertig demonstranten liepen gisteren in Middelburg op de dag van de rechten van de mens mee met de witte-bal- lonnenmars Actie Veilig Kind. Er werden ruim tienduizend handtekeningen tegen seksuele mishandeling van kinderen en kinderporno overhandigd aan onder an- *ïj deren gedeputeerde AM. Dek. 170.000 BSE-runderen geteld. Ook dit jaar kwamen er - on danks talloze voorzorgsmaatre gelen - zo'n 3800 bij. Zeven andere Europese landen (Nederland, België, Luxem- burg, Frankrijk, Duitsland, Ita lië en Portugal) zijn evenmin BSE-vrijmaar hier gaat het bij elkaar om enkele tientallen BSE-gevallen, wat de kans op besmet vlees minimaal maakt. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) O een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Straat: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen'gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 van onze redactie buitenland KYOTO - De Verenigde Staten hebben gister avond op de klimaattop in Kyoto een gevoelige ne derlaag geleden. De con ferentie schrapte een door de Amerikanen gewenst plan over handel in broei kasgassen. Ontwikkelingslanden bleken uiteindelijk te veel moeite te hebben met het Amerikaanse voorstel. Dit behelste dat de VS landen in de Derde Wereld hulp geven om industrieën die veel broeikasgas uitstoten sluiten. De reductie in de uitstoot die zo bewerkstelligd wordt, komt op het conto van de VS. Die hoeven zelf dan minder te doen. Washington eiste de zogeheten emissiehandel als tegenpresta tie voor zijn steun aan de ver mindering van de uitstoot van broeikasgassen. Na lang soe batten kwamen de geïndustria liseerde landen gisteren overeen de uitstoot met met zes procent te verminderen. Een algeheel akkoord kwam hierdoor dich terbij, maar er zijn nog zo veel kwesties niet opgelost dat de be raadslagingen vandaag nog doorgaan. Er is bijvoorbeeld nog geen overeenstemming bereikt over de vrijwillige deelname van ontwikkelingslanden. Een overgrote meerderheid van deze landen vindt reducties voorals nog een taak van de grootste vervuilers. Als de honderdzestig lidstaten van de Verenigde Naties in Kyo to,vandaag tot een concept-ver drag komen, dan zal een aantal belangrijke twistappels daar slechts op hoofdlijnen zijn be handeld. Het idee is om deze onderwer pen op de volgende klimaatcon ferentie, volgend jaar in Buenos Aires, verder uit te werken. Ondertussen maakte cle Ameri kaanse senaat duidelijk dat hij een verdrag over de beperking van broeikasgassen zal verwer pen. De leider van de Republi keinse meerderheid in de se naat, Lott, zei zich te verbazen over de verklaring van vice-pre sident Gore dat Amerikaanse onderhandelaars zich soepeler zouden opstellen. ,,Ik heb de president duidelij k gemaakt dat de senaat niet een slecht kli maatverdrag zal onderteke nen", zei Lott. RTR/AFP/ANP Een voor iedere meter strijdend PSV heeft de kwartfinales van de Champions League niet gehaald. De Eindhovenaren speelden in eigen huis met 2-2 gelijk tegen Barcelo na. Feyenoord sloot z'n optreden in de Champions O O League af met een 1-0 zege bij Kosice. feiten en meningen: 2; binnenland: 3 en 5; varia: 4; buiten land: 7; financiën en economie: 9; radio en televisie: 11; zee land: 15,16,17,19 en 21; sport: 23 en 25 (Advertentie) door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Een algeheel ver bod op de verkoop van T-bone- steaks, runderkoteletten en os senstaart komt er voorlopig niet in de Europese Unie. De Euro pese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, heeft een be sluit hierover tot 1 april volgend jaar opgeschort. Groot Brittannië en Ierland be sloten vorige week wel tot een dergelijk verbod uit angst dat het rundvlees met botten de voor mensen dodelijke variant van BSE (gekke-koeien-ziekte) kan overbrengen. De Britten vermoeden dat rund vlees rond de ruggengraat (T- bonesteak) en vlees waar zenu wen in zitten (koteletten) moge lijk BSE kan overdragen. Om ie der risico, hoe klein ook, uit te sluiten, doen de Engelsen al het botvlees in de ban. BSE kan bij mensen de fatale hersenziekte Creutzfeld-Jacob veroorzaken, wat in Engeland reeds bij twin tig personen is geconstateerd. Veterinaire wetenschappers van de EU hebben zich afgelo pen dagen gebogen over de stu dies die hun Britse collega's tot "het verbod brachten. De EU- deskundigen delen de mening dat zowel de ruggengraat als de zenuwen bij runderen (en scha pen) verdacht zijn. Datzelfde geldt voor de ingewanden en longen, die veelal in worst en frikadellen worden verwerkt. De EU-deskundigen adviseren deze onderdelen van het rund buiten de voedselketen te hou den. Ook de verwerking tot diervoeder wordt afgeraden. De wetenschappers voegen hier echter aan toe, dat de omvang van het risico nader onderzocht moet worden. Van belang daar bij is onder andere de leeftijd van het rund en de vraag uit welk land het komt. In Groot Brittannië zijn inmiddels ruim UTRECHT - De dansende kranen, die Amsterdamse cultuurliefhebbers enige tijd De aanleiding is hier evenwel beduidend aardser: het gaat om demonstraties in het geleden in de ban hielden, lijken in Utrecht te zijn neergestreken. kader van de deze week lopende vakbeurs Bouwmaterieel. Daar wordt het silhouet rond de Jaarbeurs nu bepaald door iele'staalconstructies. foto Ton Borsboom/ANP van onze sportredactie MAASTRICHT - De Geleense arts Sanders zal de Fiscale in lichtingen- en opsporingsdienst (FIOD) voor de rechter slepen. Dit omdat de rechtbank in Maastricht gisteren oordeelde dat de dienst het medisch be roepsgeheim van de arts tegen over zijn patiënten ernstig heeft geschonden. De FIOD-mensen hadden bij een huiszoeking vanwege vermeende belasting ontduiking door dr. Sanders van alle medische dossiers en van onze redactie binnenland DEN HAAG - De grote partijen in de Tweede Kamer voelen voorlopig niets voor een parle mentaire enquête naar de ge beurtenissen rond geroofd joods bezit uit de Tweede Wereldoor log. Diverse joodse organisaties riepen gisteren op tot zo'n on derzoek, na de onthullingen over het onderling verdelen door ambtenaren van Financiën van geroofd joods goud uit de kluizen van een Duitse oorlogs- bank. Volgens de organisaties is de woede en verslagenheid in de joodse gemeenschap groot. De Kamer acht de wens tot een groot onderzoek hoe ons land sinds 1945 is omgegaan met de joodse overlevenden en hun ge stolen bezittingen zeer begrij pelijk, maar vindt dat daarvoor het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie (RIOD) moet worden ingeschakeld. Minister Zalm van Financiën heeft oud-president van de Re kenkamer Kordes gisteren op dracht gegeven tot een tweele dig onderzoek. Allereerst moet de precieze toedracht worden vastgesteld van de onderhandse (Advertentie) verkoop van joodse goederen aan ambtenaren in 1968. Daar naast moet Kordes beoordelen of ons land na de oorlog vol doende zorgvuldig is omgegaan met de archieven over de bezit tingen van weggevoerde joden. Kordes achtte het gisteravond denkbaar dat de verkochte joodse goederen alsnog moeten worden teruggegeven aan nabe staanden. De ambtenaren die eind jaren zestig joods goud en sieraden voor een zacht prijsje aanschaf ten, hoeven zich overigens niet bezorgd te maken dat ze alsnog een strafproces aan de broek krijgen. Als ze al strafbare fei ten gepleegd hebben, heling en/of verduistering, dan zijn die normaal gesproken verjaard en juridische deskundigen zien weinig mogelijkheden voor ver volging. Het College van Rabbijnen van het Verbond van Liberaal-Reli gieuze Joden pleitte gisteren voor een parlementaire enquête om de hele na-oorlogse periode eens goed in kaart te brengen. De historicus Lipschits, voor malig RIOD-medewerker Van der Leeuw en oud-staatssecre taris Grapperhaus van Financi en sloten zich gisteren bij die oproep aan. Volgens Lipschits is het tijd voor volledige .ophelde ring over hoe de 'onverkwikke lijke manier waarop de joodse gemeenschap na de oorlog beje gend en bestolenis'. Toenmalig staatssecretaris Grapperhaus van financiën zei gisteren - evenals zijn minister Witteveen een dag eerder - niet geweten te hebben van de ver koop door zijn ambtenaren van joodse sieraden en goud. Witte veen liet weten zich daarom niet moreel verantwoordelijk te voe len. Grapperhaus zei zich wel ge schaamd te hebben toen hij de berichten hoorde. GPD zie ook pagina's 2 en 5 gegevens, moeten afblijven. Ook als het ging om het geven van het dopingmiddel Eprex, aldus de Maastrichtse rechter. Sanders werd gisteren wel ver oordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk wegens belas tingontduiking. Daarbij sloeg de rechter geen acht op de in middels geopenbaarde 'doping- documenten' en verklaringen over het medisch handelen van Sanders, afgegeven door assis tenten. Sanders' raadsman Hid- dema: „Het vonnis onder schrijft mijn. stelling dat de FIOD zelfs met instemming van een rechter te ver is gegaan. Dat de rechtbank ook de rechter commissaris, die de huiszoeking goedkeurde, terugfluit is op merkelijk. In hoger beroep zal dat van groot belang zijn." Sanders: „De uitspraak geeft slechts een beetje voldoening. Ik ben nu alleen voor 70.000 gul den die op een Belgische reke ning stond, veroordeeld. Dat was geld van de wielerploeg PDM. Het bedrag staat nauwe lijks in verhoudi ng tot de tij d die ik in die ploeg heb gestoken. Meer pijn doet het feit dat je toch beschadigd bent. Alsof ik als grote man van een netwerk de hele wereld van doping heb voorzien. Mijn patiënten weten het wel, maar toch," GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1