Dijkversterking vordert erg snel meegenomen! PZC Bezoekers geven Biologisch Museum ruime voldoende zeeland 19 Rijkswaterstaat werkt vlug en leert veel bij Rijk neemt tot 2008 verantwoordelijkheid saneren havenbodems lezers schrijven r BouwCenter JeJagerïolhoek Veel belangstelling voor wedstrijd paleografie donderdag 11 december 1997 door Harmen van der Werf GOES - Als het moet, kan Rijks waterstaat veel, snel en goed werk verzetten. Afgelopen jaar is het bewijs geleverd langs de Westerschelde met de verster king van stukken zeedijk. De politiek zette vorig najaar het licht op groen voor het project zeeweringen, want met veilig heid valt niet te sollen. In snel treinvaart is een projectbureau opgericht, zijn ontwerpen voor nieuwe dijkbekledingen ge maakt, zijn bestekken geschre ven en hebben aanbestedingen plaatsgevonden. Projectmana ger ir. L. D. Boom kijkt tevreden terug. „We hebben een sterk staaltje daadkracht laten zien." Boom laat de eer niet alleen aan Corporaties zijn het eens over fusieplan TERNEUZEN - De besturen van de Regionale Zeeuwsch- Vlaamse Woningbouwvereni ging (RZVW) en Woningbouw vereniging Terneuzen zien voordelen in een nauwe vorm van samenwerking 'die op ter mijn mogelijk kan leiden tot een fusie'. Ze schrijven dat in een gezamenlijke intentieverkla ring die gisteren werd uitgege ven. De besturen zijn het met elkaar eens dat een bundeling van krachten 'een logische stap' is. De corporaties worden gecon fronteerd met een stagnerende bevolkingsgroei, toenemende vergrijzing (wat een ingrijpende wijziging in de vraag naar wo ningen teweegbrengt)- en een forse daling van de vraag naar huurwoningen ten gunste van de koopsector. Kortom, 'de markt in Zeeuws-Vlaanderen is niet onverdeeld gunstig voor de huursector'. In de intentieverklaring wordt de bereidheid uitgesproken alle mogelijke vormen van samen werking te onderzoeken. In de loop van volgend jaar moet dui delijk worden welke vorm de voorkeur geniet.Het streven blijft behoud van de volledige werkgelegenheid voor het hui dige personeel Deze rubriek is uitsluitend be stemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedich ten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdra gen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie be houdt zich het recht voor inzen dingen te bekorten. Over gewei gerde brieven wordt niet gecor respondeerd. Gümüs De maat genomen, te krap be vonden om vervolgens uitgewe zen te worden. Dit overkwam de kleermaker Gümüs die er nu, na zijn terugkeer in het 'thuisland' Turkije, voor ijvert om het ba sisonderwijs in zijn geboorte dorp Ortaoba op een hoger plan te brengen (PZC 8-12). Hoewel hij na deze mini-diaspora geen aanspraak meer kan maken op kinderbijslag voor zijn in Ne derland opgegroeid kroost gaat hij - dankzij de bijdragen van enkele gulle gevers - in Turkije door voor een gefortuneerd man die het zich alleszins kan ver oorloven zijn nakomelingen in het 'buitenland' (België of Ne derland) te laten doorstuderen. De ironie wil dat zijn kinderen zich binnenkort vrijwel zeker kunnen laten inschrijven aan een in oprichting verkerende is lamitische universiteit in Rot terdam. Gepeperd maar waar. De Nederlandse Islamitische Raad (NER) heeft de aanzet hier toe gegeven. En waarom ook niet? Het hebben van identiteit bestaat slechts bij gratie van verzuiling, zo heeft een onlangs gehouden verzuilingsconferen- tie uitgewezen. Eenmaal afge studeerd zouden deze 'kleerma kerskinderen' overigens een aanmerkelijk hoopvoller per spectief hebben om zich verder in de Nederlandse samenleving te laten integreren. 'Grijze wolf- jes' zullen het dan beslist niet worden, zo is de inschatting. Hoewel: Allah's wegen zijn on doorgrondelijk en dat moet ei genlijk maar zo blijven ook. T. Steendam M. L. Kingstraat 52 Vlissingen Rijkswaterstaat. „De techni sche samenwerking in de regio, met de vier waterschappen en de provincie Zeeland, is prima verlopen. Zeeland heeft wat dat betreft een naam hoog te hou den. Hier is traditiegetrouw de kennis van dijkenbouw erg groot. Niet in het minst doordat niet zo lang geleden overal dijk versterkingen zijn uitgevoerd." Dat gebeurde in het kader van het Deltaplan. Langs de Wester schelde zijn alle zeedijken op Deltahoogte gebracht. Alleen een stukje rond de Vlissingse buitenhaven moet nog verder worden versterkt. En ook langs de Oosterschelde zijn de water keringen verhoogd. Verrast Met die investeringen nog vers in het geheugen kwam de mede deling dat veel Deltadijken toch niet sterk genoeg zijn voor me nigeen als een complete verras sing. Waterbouwers hadden het probleem aan zien komen. Zij kenden de jongste studieresul taten op basis van nieuwe in zichten. Dat de problematiek zo omvangrijk zou zijn dat daar mee waarschijnlijk 1,25 miljard is gemoeid, was voor hen ook een verrassing. De dijken zijn hoog genoeg, maar de stenen bekleding moet op een groot aantal plaatsen worden vervangen. In korte tijd wisten de Zeeuwse waterschap pen en de provincie de landelij ke politiek daarvan te overtui gen. „Het is opmerkelijk snel ge gaan", onderkent projectmana ger Boom. „Te vergelijken met het dijkversterkingsproject grote rivieren na het hoge water van begin 1995." In hetzelfde jaar 1995 stond minister A Jor- ritsma op de rivierdijk bij Och- ten -om het startsein té geven voor het eerste project. Hetzelf de is gebeurd langs de Wester schelde, waar voorlopig het zwaartepunt van het project zeeweringen ligt. Begin april dit jaar stond Jorritsma op de dijk bij'Borssele. Financiering „Dat was de vlag waar wij ach teraan gingen. Dat werkte enorm stimulerend. Volgens de normale proceduretijd moeten de ontwerpen in juni gereedzijn voor het volgende seizoen en de Stadsgewest heeft meeste verouderde bedrijfsterreinen DEN HAAG - Het stadsgewest Vlissingen/Middelburg heeft met nog vijf andere steden ver houdingsgewijs de meeste ver ouderde bedrijventerreinen. Dit blijkt uit een inventarisatie van het Nederlands Economische Instituut (NEI) in opdracht van het ministerie van Economische Zaken. Van de negen bedrijventerrei nen in het stadsgewest zijn er zes verouderd: de helft van de in totaal 381 hectare. Ter vergelij king, in Terneuzen zijn volgens het NEI twee van de dertien be drijventerrein verouderd. Die twee terreinen beslaan 89 hec tare van de in totaal 1320 hecta re aan bedrijventerrein die Ter neuzen telt. Bij het onderzoek is alleen geke ken naar terreinen die groter zijn dan vijf hectare, meer dan één bedrijf tellen en waar geen kantoren of instellingen staan. Er is in Nederland sprake van een dreigend tekort aan bedrij venterreinen voor bijvoorbeeld zware industrie en hoogwaardi ge bedrijvigheid. Het opnieuw inrichten van bestaande oude terreinen is een van de moge lij kheden om dat weg te werken. Vlissingen/Middelburg spant volgens het NEI de kroon wat betreft langdurig niet uitgege ven terreinen, Volgens het on derzoek kan na een verbetering 43 hectare worden uitgeven Van de 190 hectare die vallen onder verouderd bedrijventerrein. Dergelijke terreinen hebben volgens het NEI aan de ene kant te maken met een langdurige leegstand van niet uitgegeven gronden. Aan de andere kant kunnen bestaande bedrijven op het merendeel van die terreinen niet terecht voor uitbreiding. Vooral de kosten die gepaard gaan met modernisering van de terreinen zijn een struikelblok in Vlissingen/Middelburg. Dat is ook de grootste drempel voor het opknappen van de twee Ter- neuzense terreinen. Advertentie TEGELMEESTER de erkende tegeladviseur Showroom, Stanleyweg 2 Goes (bij de Zeelandhallen) tel. 0113 -24 66 22 Geopend: dinsdag t/m zaterdag en tijdens de koopavond, maandag gesloten werkbestekken in november. Wij hadden in oktober 1996 nog niets. Er was zelfs nog geen fi nanciering. Op 2 april was dat ook rond, althans wat betreft de voorfinanciering. En er was uit zicht op 1,25 miljard gulden voor het totale project in heel Nederland, met een marge van 35 procent naar bo ven of bene den." Vier Westerscheldedijken zijn dit jaar onderhanden genomen, bij Borssele, Walsoorden, De Griete (Terneuzen) enBreskens. Borssele en Breskens zijn afge rond, bij Walsoorden en De Griete moet nog een deel gebeu ren. Walsoorden heeft vertra ging opgelopen omdat de aan besteding niet zo vlot verliep. De Griete is een ander verhaal, dat ook geldt voor het stuk dijk tussen Breskens en Hoofdplaat. Het projectbureau zeeweringen kreeg in maart de beschikking over golfgegevens; golfhoogtes zijn een maatstaf voor de sterkte van de dijkbekledingen. In juli kwamen er nieuwe gegevens, voor dijkvakken die in 1998 worden aangepakt. Wat bleek? Bij vergelijking van alle infor matie constateerde het project bureau een verschil. De voor De Griete en Breskens berekende stenen constructies waren te licht. Keuze Het pro jectbureau stond voor de keuze: de werken stopzetten en later opnieuw opstarten of als nog een nieuwe bekleding vast stellen. Een geluk bij een onge luk was dat de aannemers nog maar net aan het werk waren. De bestekken konden in overleg worden bijgesteld. „Het was wel even een moeilijk moment", aldus Boom. „Wij hadden ons voorgenomen wer ken in uitvoering niet te veran deren. Wij stonden dus voor een lastige afweging. Op de dijk bij De Griete wilden wij de oude betonblokken hergebruiken door ze rechtop te zetten. Dat scheelt geld en materiaal. Uit eindelijk hebben wij bij De Griete toch gekozen voor zwaardere betonzuilen. En wij zijn met de aannemer overeen gekomen meer vierkante meters weg te zetten." Door de nieuwe eisen bleek het niet mogelijk De Griete dit jaar voor het stormseizoen (1 okto ber) af te ronden. Dat gebeurt in 1998. Bij Breskens is het wel ge lukt de zeewering opnieuw aan te kleden. Dat was een kleiner werk. „Wij hebben van die dis cussie in de zomer opnieuw veel geleerd", zegt Boom. „Momen teel zijn wij aan het bekijken hoe wij met oude en nieuwe ma terialen om kunnen gaan. Uit gangspunt blijft dat wij oude materialen willen hergebrui ken." Al met al is er afgelopen jaar 150.000 vierkante meter dijkbe- kleding aangepast. Nog een veelvoud staat op de rol. Voor volgend jaar heeft projectbu reau langs de Westerschelde 22 kilometer dijk in voorbereiding genomen. Het project wordt voor heel Nederland over vijf tien jaar uitgesmeerd, tot het jaar 2013. door Lianne Sleutjes DEN HAAG - De saneringskos- ten van eventuele bodemvervui ling in de Zeeuwse havens zijn nog niet te schatten. Daarvoor zou eerst het grondoppervlak van totaal vijfduizend hectare onderzocht moeten worden. Dat vertraagt echter de verzelfstan diging van de twee havens. Daarom wil het Rijk tot 2008 de helft van de kosten voor bodem sanering betalen, aldus de mi nisters Jorritsma (Verkeer en Waterstaat), Zalm (Financiën) en staatssecretaris Van de Von dervoort (Binnenlandse Zaken). Die financiële medeverant woordelijkheid geldt echter al leen als de havens door de sane- ringskosten in de rode cijfers komen. Het kabinet heeft in september het wetsvoorstel naar de Tweede Kamer gestuurd dat de terugtrekking van het Rijk uit de havenschappen re gelt per 1 januari 1998. VVD en D66 vroegen in hun schriftelijke reactie op dit voorstel hoeveel de kosten van bodemsanering zouden bedragen. Het Rijk heeft de havenschap pen een afkoopsom betaald van 75 miljoen gulden. Ook de rente daarover, circa 5,6 miljoen gul den is, in de verwachting dat de Kamer het wetsvoorstel goed keurt, alvast overgeboekt. Vlis singen krijgt van het Rijk nog eens 6 miljoen gulden omdat het straks geen onderhoudsbelas- ting meer kan heffen. Dat is een eenmalige compensatie, ant woordt het kabinet op een vraag van de VVD. Het Rijk heeft van 1985 tot en met 1994 bijna 16 miljoen bijge dragen in de nadelige exploita- tiesaldi van de havens. Vanaf 1995 is het Rijk met die bijdra ges gestopt. Gezonde basis Een overweging bij de onder handelingen rond de beëindi ging van de rijksdeelname is volgens het kabinet geweest dat de havenschappen hun activi teiten op een gezonde basis moesten kunnen voortzetten. Dit sluit volgens het kabinet echter niet uit dat zich nog ex ploitatietekorten voordoen. Dat is bij het Vlissingse Havenschap steeds het geval geweest. Volgens het kabinet dienen de ontwikkelingen bij het haven schap echter niet alleen het ren dement, maar bijvoorbeeld ook hét binnenhalen van bedrijven die arbeidsplaatsen opleveren. door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Voor de Eer ste Zeeuwse paleografiewed- strijd, die zaterdag 13 december wordt gehouden, hebben zich al 31 deelnemers gemeld. De krachtmeting is georganiseerd door de Stichting Regionale Ge schiedbeoefening. Aanleiding vormt het verschijnen van het boek 'Werken met Zeeuwse Bronnen, tektst en uitleg bij het lezen van archiefstukken'. De deelnemers krijgen een uur om enkele teksten te ontcijfe ren, waarna een jury uitmaakt wie het predikaat beste Zeeuw se oud-schrift-lezer verdient, De jury bestaat uit Leo Holle- stelle van het Rijksarchief in Zeeland, Huib Uil van het Ge meentearchief Schouwen-Dui- veland en Anneke van Waar den-Koets van het Gemeente archief Middelburg. Werken met Zeeuwse Bronnen is een gids om de (beginnende) onderzoeker van de Zeeuwse geschiedenis te helpen bij het le zen en begrijpen van oude tek sten. Vrijwel alle Zeeuwse ar chiefdiensten hebben aan het boek meegewerkt. De presentatie van het boek is op woensdag 17 december in de filmzaal van de Abdij in Mid delburg. Voorafgaand zijn er le zingen over paleografie door dr. C.L. Verkerk (Universiteit van Amsterdam), drs. R. L. Koops (Rijksarchief in Zeeland) en drs. H. J. Plankeel. Om 15.45 uur krijgt gedeputeerde drs. G. de Kok het eerste exemplaar uitge reikt. (Advertentie) "1 KLOOSTERZANDE - Wethou der B. Pauwels van Hontenisse wilde gisteravond voor eens en altijd duidelijkheid geven. De gemeente Hontenisse zal er nooit en te nimmer in slagen om alle prijzen voor tuin- en bouw grond uniform vast te leggen. „Wel voor nieuwbouwplannen natuurlijk. De raad stelt voor de Geen vaste prijs grondsnippers in Hontenisse gronduitgifte vast voor hoeveel we bouwpercelen en tuinge- deelten we willen verkopen. Maar er zijn in de hele gemeente veel overhoeken en onrendabele stukjes grond die we best kwijt willen. In het ene dorp zijn die nou eenmaal meer waard dan in het andere. Voor die stukjes moet u ons gewoon de ruimte geven om te onderhandelen", verklaarde Pauwels de terugke rende verschillen in prijzen voor 'waardeloze' perceeltjes grond die aan burgers of aannemers worden verkocht. Dakwerkzaamheden deze zomer bij De Griete (Terneuzen). foto Peter Nicolai Het marinarium in het Zeeuws Museum in Oost-Kapelle was dit jaar een van de publiekstrekkers voor de toeristen. foto Ruben Oreel door Nicole Kluijtmans OOSTKAPELLE - Nederlandse en Duitse toe risten komen vaker op de fiets naar het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle dan de Zeeuwse bezoekers. De Zeeuwen komen meestal met de auto. De toegangsprijs vinden zij meestal vrij hoog. De toeristen daarentegen vinden de entree redelijk, maar zij zijn vaker teleurgesteld over dë omvang van het museum. Het museum blijkt kleiner dan verwacht. Dit blijkt uit een publieksonderzoek dat dit jaar onder de honderd bezoekers is uitgevoerd. Het Zeeuws Biologisch Museum wordt voor namelijk bezocht doormensen tussen de dertig 1 en vijftig jaar oud. De niet-Zeeuwen komenre- latief.vaker met meer dan twee personen. Meer dan zestig procent van de toeristen komt met het hele gezin naar het museum, terwijl dertig procent van de Zeeuwen komt met twee perso nen. Deze groep Zeeuwen bestaat overigens voor tachtig procent uit mensen van Walche ren. Het is ooi?: deze groep die al eens vaker het museum heeft bezocht. Voor de Zeeuwen waren de heemtuin, het bloembindersfestival en de verandering in en om Westhove aanleiding tot een bezoek. Op de toeristen hadden het aquarium, de natuur en de gebouwen meer aantrekkingskracht. Meer dan driekwart van de Zeeuwse bezoekers was tevreden over het gebodene, tegenover zestig procent van de niet-Zeeuwen. Van de eigen be volking kreeg het museum dan ook het rap portcijfer 7.8. Het cijfer van de toeristen lag eèn half punt lager. Informatie Het doel van het publieksonderzoek was meer informatie te krij gen over de verschillen tussen Zeeuwse en niet,-Zeeuwse bezoekers. Dit om dat. uit een publieksonderzoek van 1996 was gebleken dat bezoekers meer hadden verwacht dan ze geboden werd. Verondersteld werd dat dit kwam omdat de heemtuin nog niet klaar was en het. nieuwe aquarium nog moest worden gebouwd. Om de bezoeker nog meer waar voor zijn geld te geven streeft de directie naar uit breidingvan de expositieruimte. Volgend jaar wil het Zeeuws Biologisch Muse um opnieuw een publieksonderzoek houden. Dan zullen wandelaars in hét bos van Westho ve en toeristen in de directe omgevinge worden ondervraagclover het museum. 1 I I I I I I I I I I J De PZC en de Zeeuwse boekhandel verrassen u met 10, december-korting op LOCATIES van Wim Riemens Tegen inlevering van deze BOX bij boekhandel of warenhuis betaalt u slechts 39,50 (normale prijs 49,50) voor Wim Riemens' fotoboek LOCATIES van Uitgeverij Uniepers. ISBN 0- 6825 169 4. Naam boekhandel Deze kortingsactie is geldig gedurende de maand december 1997 en alleen in Nederland (actienummer 429-003). Voor de foto's die hij maakte op reizen door Europa gebruikte hij kleur, op even volmaakte en uitgesproken wijze als zijn zwartwit werk. DECEMBER- VOORDEELBON voor PZC-lezers Deze zomer verscheen het prachtige fotoboek LOCATIES met het meest karakteristieke werk van Wim Riemens: perfecte zwart wit foto's waarin Zeeland een hoofdrol speelt - landschappen, mensen, dorps- en stadsgezichten, zee en kust. LOCATIES laat ook een minder bekende kant van Wim Riemens

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 19