Sociaal werk luidt noodklok Restauratie Basiliek Hulst is bijna klaar Bergse Plaat verlost van poldervrees Ik ben onbedorven, da's een voordeel SKWM streeft naar Intensiever gebruik van wijkgebouwen zeeland donderdag 11 december 1997 w 18 Roep om meer subsidie Hogelandseweg zeer onveilig volgens politie Door proef fors minder werkzoekenden in de gemeente Reimerswaal door Marten de Jongh KAPELLE - De Stichting Maatschappelijk Werk Ooster- schelderegio kan haar werk niet meer goed uitvoeren als de deel nemende gemeenten geen extra subsidie beschikbaar stellen. De wachtlijsten zullen langer worden. Dat zei stichtingdirec teur H. K. Teunissen woensdag morgen na afloop van de be stuursvergadering van het Samenwerkingsverband Wel zijnszorg. Hij reageerde ge schrokken op signalen van wet houders die betwijfelen of hun gemeenten bereid zijn dieper in de buidel te tasten. Drie forma tieplaatsen gaan verloren als er geen geld op tafel komt. De wethouders zelf willen de noodzakelijke structurele en in cidentele verhoging van het subsidiebudget verdedigen in hun gemeenten. Vraag is echter hoe de raadsfracties zullen oor delen. Wethouder J. W. P. Cor- nelissen (CDA) van Reimers- waal waarschuwde alvast dat het moeilijk zal worden zijn ge meente te overtuigen. Dat werd onderschreven door wethou ders die namens andere ge meenten in het bestuur van het MIDDELBURG Kerstzang - De commissie Zin gen in Middelburg houdt zater dag 20 december vanaf 19.30 uur samen met de evangelisatie commissie van de Christelijk Gereformeerde Kerk een kerst zangavond in de Nieuwe Kerk te Middelburg. Het Christelijk Ge mengd Koor De Lofstem uit Sint-Laurens zingt onder lei ding van Anneke Huijbregtse en het Juliana Blaasorkest onder leiding van Jaap Eversen verle nen muzikale medewerking. Ook ds. L. Wüllschleger en ds. G. J. H. Vogel zijn van de partij samenwerkingsverband zitten. De stichting heeft structureel een kleine twee ton extra nodig. Daar bovenop moet als risico dekking een eenmalig bedrag komen van 1.35 gulden per in woner. Het samenwerkingsver band wil dat de gemeenten uiterlijk maart volgend jaar duidelijkheid verschaffen. Geschrokken „Het is heel positief dat de wet houders zich achter de verho ging van het subsidiebudget scharen", zegt Teunissen. „Maar ik ben geschrokken van hun reactie over de haalbaar heid in de gemeenten. Het opti misme is nu toch wel een beetje verdwenen. Dat terwijl we het voortraject ambtelijk heel zorg vuldig hebben voorbereid.Vol gens Teunissen werkt de stich ting op dit moment met een wachtlij st van 7 8 mensen die ge middeld twee maanden in de rij staan. „Die wachtlijst kan oplo pen tot driehonderd mensen." Tot de stichting maatschappe lijk werk behoren het algemeen maatschappelijk werk, het bu reau sociale raadslieden en de jongeren advies en informatie- bureau's. Bij de stichting werken in totaal zo'n vijftig mensen. Inleveren Het algemeen maatschappelijk werk en het bureau sociale raadslieden moeten inleveren als de subsidieverhoging uit blijft. Die onderdelen tellen nu bij elkaar 16,5 formatieplaats. Dat extra geld nodig is, heeft di verse oorzaken. De invoering van een nieuwe CAO is er één van. Ook de verzelfstandiging van de stichting per 1 januari '96 speelt een rol. Teunissen: „Vroeger waren we totaal geïn tegreerd in de thuiszorg. Nu we volledig zelfstandig zijn, heb ben we een duidelijk inzicht in kosten en baten." door René Hoonhorst HULST - De restauratie van de Hulster Willibrordusbasiliek zal volgend jaar helemaal wor den afgemaakt. Het bisdom Breda heeft de parochie toe stemming gegeven om een le ning van twee ton aan te gaan om de financiering van de laat ste fase - het opknappen van het onderste deel van de koorkerk - geheel rond te breien. Het paro chiebestuur geeft volgende maand officieel opdracht voor het afmaken van de restauratie. Het ministerie van cultuur schoot deze zomer een onrust barend gat in de begroting door slechts zeventig procent in plaats van de eerder beloofde tachtig procent van de laatste restauratiefase te vergoeden. Het parochiebestuur- en de ge meente Hulst probeerden op al lerlei manieren de bezuiniging terug te laten draaien, maar slaagden daar niet in. Subsidie Extra subsidie van provincie of Rijksdienst voor Monumenten zorg bleek niet mogelijk, alleen al door het gevaar van prece dentwerking. De Stichting Redt de Basiliek helpt het parochie bestuur met de haar beloofde bijdrage van een miljoen gulden een eind uit de brand. De ont brekende tweehonderdduizend gulden leent het parochiebe stuur nu tegen gunstige condi ties. „Er moest natuurlijk een oplos sing komen. Nu we zo ver zijn met het weer in fantastische staat brengen van de basiliek kunnen we het laatste stuk niet zomaar laten zitten"zegt P. Ha melink coördinator restauratie namens het kerkbestuur. Piet Basiliek Hamelink, die van de Hulster burgemeester A Kessen de geu zennaam Piet Basiliek mee kreeg, wijst tijdens een korte rondleiding op hetgeen de afge lopen jaren al is gerealiseerd. Schip en toren van het middel eeuwse kerkgebouw zijn bijna volledig onder handen geno men. De gevel aan de Steen straat, waar de hoofdingang van de kerk is gesitueerd, ziet er uit om door een ringetje te ha len. Alleen het bouwhout waar mee de toegangsdeur is afgetim merd, ontsiert het aanzicht. „De oude deuren worden ook weer prachtig hex'steld. Zo worden ze ondergedompeld in een speciale verflaag om ze beter te conser veren. Over een paar maanden worden ze teruggeplaatst." De fases 1 (het schip en de westzijde van de kerk) en 2 (de toren en al wat erbij hoort) zijn bijna afge rond. Aan het bovenste deel van de koorkerk wordt sinds enige tijd ook al gewerkt. „In januari volgend jaar zullen we de opdracht geven voor het onderste deel van de koorkerk. We hopen nog steeds dat de ba siliek eind volgend jaar hele maal klaar is, zodat we Kerst mis '98 in de totaal opgeknapte kerk kunnen vieren. Wel zal er ook nog eens ongeveer een half miljoen gulden nodig zijn voor de inrichting van de kerk. Zo moet er onder meer verlichting komen, een nieuwe houten vlondervloer, toiletten en een glazen scheidingswand." Offensief De stichting Redt de Basiliek begint vandaag een eindej aars offensief om nog enkele tiendui zenden guldens binnen te halen. Zeventig vrijwilligers gaan de komende dagen zo'n vierdui zend adressen in de stad Hulst af met formulieren voor vrijwilli ge bijdragen. Burgemeester Kessen, voorzitter van Redt de Basiliek, hoopt dat de actie zo'n tien mille opbrengt. Verdubbeld „Het opgehaalde bedrag wordt verdubbeld door uitzendbureau Tence. Als de filmpremière van James Bond dan ook nog eens tienduizend gulden oplevert, hebben we eind dit jaar er weer dertig mille bij. We hebben eer der al zo'n acht ton bij elkaar ge spaard,dusblijfternogl70mil- I le over om het streefbedrag van een miljoen te halen." Er wordt volop gebouwd op de Bergse Plaat, waar nog eens vijfhonderd woningen zullen verrijzen. foto Willem Mieras Woonwijk aan het water na moeizaam begin nu erg in trek door Marco van Barneveld BERGEN OP ZOOM - De Bergse Plaat in Bergen op Zoom begint, na een moeizame start, behoorlijk vol te lopen. Zo'n twee duizend woningen telt het ingepolderde gebied aan het Markiezaatsmeer inmid dels. Bedoeling is dat er nog ongeveer vijf honderd bij komen. „En dan is de bouw ruimte in die hoek helemaal op. Wellicht wijken we dan uit naar de Augustapolder, naast de Bergse Plaat", meldt wethouder G. Janssen van ruimtelijke ordening. Tweeduizend woningen was oorspronke lijk het streefgetal. Na een moeizaam be gin bleek het wonen op de plaat echter zo in trek dat er vijfhonderd extra bijkomen. Janssen: „En er komt nog een woontoren op de noordpunt van de plaat. Dat moet een baken worden dat vanaf de snelweg te zien is." Reden voor de trage start, zo'n acht jaar geleden, was volgens de wethouder het feit dat Bergenaren heel vreemd tegen het wonen in de polder aankeken. „Mensen zijn hier gewend om op hoge zandgronden te wonen. Een polder vonden ze echt heel raar. Er kwamen zelfs gevoelens van angst bij Rijken." Verder speelde mee dat de eer ste woningen er weinig aantrekkelijk uit zagen, middenin de verlaten zandvlakte die de Bergse Plaat in het begin was. Bo vendien wijst de wethouder er nog op dat het tij om te kopen destijds niet gunstig was. Geen bouwruimte Bergen op Zoom schiep destijds de Bergse Plaat, omdat in gemeente nagenoeg geen bouwruimte meer voorhanden was. Bo vendien werd toen het Markiezaatsmeer aangelegd. „Wij hadden niet verwacht dat mensen er moeite mee zouden hebben", zegt Janssen. „Het is op zich toch een mooie plek. En we waren ervan overtuigd dat het een mooi plan was Het begon zo'n zeven jaar geleden te lopen toen de rentestand gunstiger werd om te kopen. Gevolg daarvan is dat er relatief veel koopwoningen zijn verrezen (85 pro cent van het woningbestand). Daar komt bij dat de kwaliteit van de huizen in de loop van de jaren is verbeterd. Heldere wijk Janssen is trots op de nieuwe woonwijk. Hij noemt het een 'heldere' wijk, met een overzichtelijke wegenstructuur en veel groen. Bovendien prijken twee 'bergen' in de wijk: één pal in het midden en één in het Beatrixbos. Opvallend is verder dat de woningen die dichterbij het water staan, steeds verder uit elkaar zijn gebouwd. De aansluiting met de binnenstad wordt ge vormd door een boulevard met twee stranden en gescheiden fiets- en wandel paden. Aan die boulevard moeten nog een zwembad en 'urban villa's' (luxe flats) verrijzen. D66-lijsttrekker Esther Spuesens streeft in Sas verfrissende politiek na door Harmen van der Werf MIDDELBURG - De Hogeland seweg in het hart van Walche ren, van Biggekerke richting Middelburg, behoort buiten de bebouwde kom tot de verkeers- onveiligste wegen in Zeeland. Gegevens van de politie over aantallen verkeersslachtoffers wijzen dit uit. Op de Hogelandseweg vallen in absolute aantallen niet zoveel slachtoffers. In de periode 1994- '96 ging het om één persoon die na een ongeval naar het zieken huis moest en zes andere gewon den. Verhoudingsgewijs zijn dit er echter veel. De politie heeft gekeken naar het aantal slachtoffers afgezet tegen de verkeersdrukte; het aantal ongevallen met slachtof fers per miljoen voertuig-kilo meters. Dan scoort de Hoge landseweg plotseling erg slecht. Na de doorgaande weg tussen Sint-Annaland en Poortvliet staat de Hogelandseweg dan op de tweede plaats in Zeeland. De waterschapsweg op Tholen zit op 1,177 slachtoffers per mil joen voertuig-kilometers en de Hogelandseweg op 1,152. De derde weg in dit rijtje, de pro vinciale weg van Oost-Souburg naar Vlissingen-Oost, komt uit op 0,710. De Hogelandseweg wordt ge bruikt als sluiproute en er rijden veel scholieren over. Van ver schillende kanten, onder meer door een inwoner van Westka- pelle, is bij het waterschap Zeeuwse Eilanden al eens aan gedrongen op de aanleg van een fietspad langs de Hogelandse weg. Of dat fietspad er moet ko men, wordt meegenomen in een lopend onderzoek naar de alge hele wegenstructuur op Wal cheren. Door de langgerektheid van de Hogelandseweg nodigt de weg uit tot snel rijden. door Mieke van der Jagt KRUININGEN - De samenwer king tussen uitkeringsverstrek- kende instellingen en arbeids voorziening in de gemeente Reimerswaal werpt vruchten af. Van alle Zeeuwse gemeenten re gistreerde Reimerswaal procen tueel de grootste daling in het aantal werkzoekenden. In het derde kwartaal zaten er in Rei merswaal 140 minder werklo zen in de kaartenbakken, een daling met 23 procent ten op zichte van drie maanden ervoor. Ten opzichte van vorig jaar was de daling nog altijd zo'n 15 pro cent. Een jaar geleden begon in Rei merswaal een experiment waarin de Sociale Dienst van Reimerswaal, Arbeidsvoorzie ning, Start en GAK samenwer ken. J, de Pooter, hoofd van de sociale dienst, is laaiend en thousiast over de resultaten, al had hij er bij de start ook al hoge verwachtingen van. Zo'n an derhalf jaar geleden werd bij ons het plan geboren om meer te gaan samenwerken. Wij zijn per slot van rekening allemaal met werk en inkomen bezig en dat hangt nauw met elkaar samen. Door in één gebouw te gaan zit ten, een gezamenlijk systeem erop na te houden, voortdurend te overleggen, zijn de lijnen kor ter en oplossingen meestal eer der gevonden." Zelfde idee Juist op het moment dat de Rei- merswaalse plannen vorm be gonnen te krijgen, kwam de re gering met hetzelfde idee op de proppen. In heel Nederland konden twaalf pilot-projecten worden opgezet, om te onder zoeken in welke vorm de samen werking moet worden gegoten. De Pooter: „Het lag voor de hand dat Reimerwaal één van de projecten zou gaan uitvoeren, wij waren immers al een eind op dreef." Nu het project, dat in principe twee jaar duurt, een jaar draait, kunnen de resulta ten bemoedigend worden ge noemd. „Voor onze klanten is het allemaal veel inzichtelijker geworden. Ze hoeven niet drie keer dezelfde informatie te ver schaffen en het is al een paar keer voorgekomen dat mensen voor een uitkering kwamen en met werk de deur uit gingen." Inmiddels is de Tweede Kamer akkoord gegaan met een plan om de samenwerking tussen uitkeringsverstrekkende instel lingen en arbeidsvoorziening overal te stimuleren. door Nicole Kluijtmans MIDDELBURG - Het onder houd van de accommodaties die de stichting Sociaal Kultureel Werk Middelburg (SKWM) huurt van de gemeente Middel burg laat te wensen over. Ook worden in wijkcentra te weinig activiteiten op touw gezet. Om hier wat aan te doen wil de SKWM wijkcentra omvormen van 'zalenverhuurbedrijven' tot sociaal-culturele centra. Instel lingen en wijkbewoners zullen in de toekomst zelf meer activi teiten moeten gaan opzetten. Dit schrijft de SKWM in de noti tie accommodatiebeleid., waar in de stichting een koppeling maakt tussen gebouwen en acti viteiten. De stichting wil allei-- eerst een aantal knelpunten op lossen. Genoemd worden het achterstallig onderhoud van het jongerengebouw Dauwendaele, de grote afhankelijkheid van enkele centra van het commer cieel verhuur, de inbraakgevoe- lige ligging van het gebouw in de Stromenwijk, lage bezet tingsgraad van diverse centra en het gemeentelijk beleid ten aanzien van de functies vaïi wijkcentra. Uit de notitie blijkt dat een ac commodatie voor elke doel groep onbetaalbaar is. Daarom zullen de accommodaties maat werk moeten leveren. De SKWM denkt aan een algemene ontmoetingsplaats voor de wijkbeVolking, informatiever strekking over de gemeente, wijkorganisaties en instellin gen, het stimuleren van zelfor ganisatie en zelfwerkzaamheid van bewoners ten aanzien van hun leefomgeving en tenslotte het verlenen van faciliteiten als vergaderruimtes en uitlenen van apparatuur. De SKWM wil een aantal wijk centra blijven exploiteren, maar dan zonder commerciële horeca. Nu moeten sociale acti viteiten nog vaak plaatsmaken voor commerciële activiteiten, omdat daar winst mee te beha len is. Voor het Zuiderbaken en het Ontmoetingscentrum komt een overgangsfase. De huidige horecafunctie moet op den duur worden vervangen door een non profit variant. De exploitatie komt dan in handen van vrijwil ligers en wijkbewoners, onder steund door beroepskrachten. De SKWM moet er voor zorgen dat de wijkcentra bruisen van activiteiten. De stichting stelt voor een werkgroep op te zetten die de voorstellen gaat uitwerken. Eerst zullen alle accommoda ties per wijk moeten worden be keken en worden onderworpen aan een haalbaarheidsonder zoek. Vandaag, dondei'dag, wordt de notitie behandeld in de commis sievergadering onderwijs, sport en infrastructuur die om 19.30 uur begint in het stadhuis. Sfeermaker uit Zweedse bossen In Terneuzen TERNEUZEN - Het is een tra ditie die al 27 jaar stand houdt. Of het nou ook de grootste uit de regio is, een centrumgemeente waardig, daarover lopen de me ningen uiteen. Feit is wel dat de dik twaalf meter hoge den uit de Zweedse bossen het Stadhuis plein in Terneuzen een sfeervol le aanblik geeft, zo in de donke re dagen voor Kerst. Wèthouder A Stahl-Hemelsoet (Welzijn) ontstak woensdag sa men met directeur J. Gyllêm van de Zweedse pulpproducent Sö- dra de tachtig lampjes in de woudreus. De boom is een ge schenk van Södra, een zakenre latie van Verbrugge Terminals, aan Terneuzen. De den is per schip aangevoerd. Alcomobiliste VEERE - Een veertigjarige au tomobiliste uit Veere heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een bekeuring van 350 gulden gekregen voor rijden onder in vloed. De politie betrapte haar op de Zanddijk in haar woon plaats. Naast de boete kreeg de vrouw een rijverbod van twee uur. OOSTKAPELLE Beestenboel - In het Zeeuws Biologisch Museum wordt woensdag 17 december de laat ste Beestenboel van het jaar ge houden. Kinderen van 7 tot 12 jaar kunnen dan 's middags deelnemen aan een activiteit in het museum. Tijdens een bos wandeling wordt materiaal ver zameld, daarvan wordt een kerststukje gemaakt. De mid dag duurt van 14.00 tot 16.00 uur. en milieu hebben haar speciale aandacht. „Maar de inwoners bepalen dat zelf. Wat zij be langrijkvinden, vinden wij ook belangrijk. Ik ben voor een ge meentebestuur dat zo dicht mogelijk bij de mensen staat, dat openstaat voor andermans meningen en suggesties en dat laagdrempelig is." Of ze zich zelf als wethouder ziet? „Het lijkt me wel heel leuk. Maar we proberen eerst maar eens de twee zetels vast te houden. Al les meer is meegenomen." Esther Spuesens beseft best dat dat moeilijk zal zijn. Het Sasse college van burgemees tér en wethouders blinkt vol gens haar niet echt uit in res pect voor andere meningen. „De houding van het college vertoont duidelijk tekenen van starheid, het lijkt een eigen ko ninkrijkje. De mening van de volksvertegenwoordiging wordt te weinig meegenomen in haar besluitvorming. Af en toe bekruipt mij zelfs het ge voel dat de raad niet helemaal serieus wordt genomen." Nieuw gezicht Eén nieuw gezicht kan daar ongetwijfeld niet zo veel aan veranderen, maar wat Spue sens begrepen heeft van andere partijen, zullen er meer nieuwe gezichten te zien zijn. „Ieder een heeft de hoop dat volgend jaar alles gaat veranderen. Zelf ben ik daar iets voorzichtiger in: zijn we met z'n allen niet te optimistisch?". De Philippiense keerde na een studie Internationale Betrek kingen in Utrecht naar Zeeuws-Vlaanderen terug en vond daar vorig jaar werk als logistiek en kwaliteitsmana ger bij Unitron Networks in IJ- zendijke. „Ik kende door mijn studie wel een beetje de inter nationale politiek, maar wat er plaatselijk gebeurde, daar had ik geen idee van. En D66 was altijd al mijn partij, vanwege het feit dat zij mensen van al lerlei kaliber in huis heeft." Grijze pakken Dat de politiek zo weinig jon geren en vrouwen telt, was een belangrijke redenen om zich beschikbaar te stellen voor een raadszetel. „De politiek heeft nog altijd het imago van grijze pakken. Dat wilde ik doorbre ken." Dat ze tot lijsttrekker door Pascalle Cappetti PHILIPPINE - Of ze de jongste in de provincie is, weet ze niet. Maar dat Esther Spuesens uit Philippine tot de jongere garde behoort, is wel duidelijk. De 27-jarige is onlangs tot lijst trekker van D66, afdeling Sas van Gent, gekozen. Zij ziet de komende raadsverkiezingen met vertrouwen tegemoet en wil in elk geval de strijd aan binden met de gevestigde orde in de Sasse gemeentepolitiek. „Door open, eerlijk en vriende lijk te zijn, denk ik respect te kunnen afdwingen." werd gekozen, was evenwel een verrassing. „Ik moest wel even slikken. Ik ben tenslotte nog maar kort politiek actief en relatief onervaren. Maar ik heb besloten het toch te doen, omdat ik het als een echte uit daging zie. Misschien dat het ook mijn voordeel is, ik ben nog onbedorven. Men zal ongetwij feld ook proberen mij onderuit te halen, maar daar ben ik niet bang voor. Ik blijf gewoon me zelf. Als ze katten, zal ik zo vriendelijk mogelijk blijven. Dat betekent niet dat je alles moet pikken. Het kan niet zo zijn dat de één wel mag inter rumperen en de ander niet. Spuesens heeft naar eigen zeg gen bewondering voor Maurice Weemaes en Miel Ferket, 'die hun persoonlijke wens om lijsttrekker te worden, opzij hebben gezet om mij te steu nen'. Hoewel het verkiezings programma van D66 nog niet klaar is, weet ze wel waar haar belangstelling naar uitgaat. Jongeren, verkeersveiligheid Het lijsttrekkerschap kwam voor Ester Spuesens als een verrassing: „Ik moest wel even slikken." foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 18