Banenplan voor 900 werklozen Niets zo erg als het sociaal isolement PZC Kerststal hoort op bijzondere plek College Vlissingen wil zes ton extra pompen in Maritiem Museum Hulster hotels willen politieke inzet voor het verblijfstoerisme zeeland donderdag 11 december 1997 w 17 Middelburg zet traject uit Overdracht fregat Kortenaer Raadselachtige vaatjes gevonden Gereedschap en computer weg Schade bij kop-staartbotsing Middelburgse gewond bij val Wijzigingen tracé Zoomweg mensenwerk Gevangentoren geeft plan voor bouw serre op door Ab van derSluis MIDDELBURG - De afdeling Sociale Zaken van de gemeente Middelburg wil in '98 bijna ne genhonderd uitkeringsgerech tigden begeleiden bij het vinden van een baan. Dat staat in het Beleidsplan Algemene Bij standswet voor volgend jaar. Belangrijkste hulpmiddel daar bij zijn trajectplannen. Met de uitkeringsgerechtigden wordt dan een plan opgesteld dat er uiteindelijk toe moet leiden dat de man of vrouw een betere kans krijgt op betaald werk. Hoof do el van het beleidsplan is voortdurend activiteiten te ont plooien, gericht op het zoeken naar werk voor langdurig werk lozen. De gemeente verwacht van cliënten van de sociale dienst dat zij zich inspannen om een baan te vinden. Dat kan door scholing, het volgen van sollicitatietrainingen en het ge richt zoeken naar parttime of tijdelijk werk. Mensen die nau welijks een kans hebben op de arbeidsmarkt kunnen vrijwilli gerswerk doen. Drietal Op 1 januaii treedt een drietal nieuwe wetten in werking. Ge meenten krijgen dan het beheer over een 'werkfonds' dat kan worden gebruikt om langdurig werklozen en werkloze jonge ren aan het werk te helpen. Dat kan door werkervaringsplaat sen op te zetten, maar ook door SEROOSKERKE (W) Zangdienst - In de hervormde kerk van Serooskerke (W) wordt zondag 14 december een dienst met zang gehouden met als the ma Keuzes maken. Voorganger is P. van der Maas. Er is muzika le medewerking van de gospel groep Warna Iman uit Oost- Souburg. De zang is in het Ne derlands, Engels en Maleis. ondersteunende maatregelen in de vorm van kinderopvang en loonkostensubsidies. Experimenten Volgend jaar wil de gemeente Middelburg meer experimenten in het leven roepen. Op dit mo ment is al een aantal projecten actief, samen met de gemeenten Vlissingen en Veere. Het gaat onder meer om een oppaspro- ject, waarbij uitkeringsgerech tigden zich aanbieden als oppas voor kinderen van andere uitke ringsgerechtigden, het Project Gered Gereedschap waarbij ge reedschap wordt hersteld en klaargemaakt voor verzending naar ontwikkelingslanden en het Project Praktijkervarings plaatsen. In dat laatste geval kunnen uitkeringsgerechtigden praktijkervaring opdoen gedu rende drie maanden. De kans op werk wordt zo vergroot. Bijzondere bijstand Voor Bijzondere Bijstand is in '98 een bedrag van één miljoen gulden beschikbaar. Dat bedrag is bedoeld voor mensen die zon der aanvullende zorg in de (fi nanciële) problemen dreigen te komen. Daarnaast heeft de ge meente nog eens vijftigduizend gulden in de kas van het Sociaal Fonds. Door voorlichting te ge ven, hoopt Sociale Zaken dat ex- vaak een beroep wordt gedaan op het potje. De gemeente houdt er op dit moment geld aan over. Op 1 juli '98 treedt ook de Wet Inkomensvoorziening Kunste naars (WIK) in werking. Die wet is eiwoor bedoeld om kunste naars tijdelijk te helpen bij het opzetten van een goed lópende praktijk of ervoor te zorgen dat zij toch geld hebben bij een te rugval in inkomsten. De ge meente Middelburg is één van de veertig door de minister aan gewezen gemeenten die de WIK moeten uitvoeren. Middelburg moet daarover nog afspraken maken met Vlissingen en Veere. DEN HAAG - Het S-fregat Kortenaer van de Nederlandse marine wordt maandag in Den Helder officieel overgedragen aan de Griekse maiine. De Grieken kochten het schip voor zo'n honderd miljoen gulden. Staatssecretaris Gmelich Meij- ling van Defensie, zijn Griekse collega Apostolakis en de be velhebbers zeestrijdkrachten van beide landen zijn bij de overdracht aanwezig. Inclusief de Kortenaer hebben de Grie ken vier fregatten van de Nederlandse marine gekocht. Twee Nedeiiandse fregatten gingen naar de Verenigde Arabi- scheEmiraten. De S-fregatten zijn bij de Nedexiandse marine overbodig geworden na de herstructuering van de krijgs macht die in 1993 begon. Griekenland kocht in 1980 en 1981 twee S-fregatten direct van scheepswerf De Schelde in Vlissingen. Met de Kortenaer beschikken de Grieken nu over zes van dit soort schepen. GOES - Op een opslagterrein van een benzinepompstation in Goes zijn, tussen de vaten afgewerkte olie, drie vaten aange troffen met een onbekende inhoud. De Goese politie heeft in samenwerking met de Milieudienst van de provincie een on derzoek ingesteld maar wat er in de vaatjes zat, is niet te ach terhalen zonder onderzoek door het gerechtelijk laboratori um. Daar zijn de vaatjes dan ook heengestuurd. Over de herkomst van de drie vaatjes en het tijdstip waarop ze ge dumpt zijn is niets bekend. Het gaat om diie rode vaatjes van zestig liter per stuk. Het kan enkele dagen duren voordat het gerechtelijk laboratoiium met een conclusie komt. OOST-SOUBURG - Bij een inbraak in een woning aan de Henri Dunantstraat in Oost-Souburg is tussen dinsdagavond half acht en woensdagochtend half acht voor duizend gulden aan elektrisch gereedschap en computer-apparatuur gesto len. Van het huis was een raam opengebroken VLISSINGEN - Bij een kop-staartbotsing op de Niéuwe Zuidbeekseweg in Vlissingen zijn woensdagochtend rond kwart voor twaalf twee auto's aanzienlijk beschadigd. Beide bestuurders bleven ongedeerd. Een 20-jaiige man uit Almere reed tegen de achterkant van een wagen, bestuurd door een 38-jaiige bestuurder uit Vlis singen. Deze stopte bij een wegversmalling in de weg om tege moetkomend verkeer doorgang te verlenen. De man uit Alme re had dat te laat in de gateji. Zijn wagen moest wol-den weggesleept. MIDDELBURG - Een 36-jarige vrouw uit Middelburg is woensdag licht gewond geraakt bij een val van haar fiets. Zij reed rond tien voor negen op de kruising Gexbrandylaan/ Montgomerylaan. Zij fietste daar met haar dochtertje naast zich. Op de kruising raakten zij elkaar De vrouw viel daai'bij Zij hep enkele kneuzingen op. De Middelburgse is behandeld in het ziekenhuis. BERGEN OP ZOOM - Plet college van burgemeester en wet- houdei-s van Bergen op Zoom kan instemmen met een aantal wijzigingen in het zogenoemde tracébesluit Rijksweg A4, Dinteloord-Bergen op Zoom. Het gaat om de aanleg van exti-a geluidswei-ende voorzieningen langs de A4 ter hoogte van Steenbergen en de aanleg van een fietspad langs de nieuwe weg tussen Klutsdorp en Steenbergen. Kerststallen uit de hele wereld staan klaar om bewonderd te worden in de Zeeuwse Bibliotheekf oto R u be n O ree I door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Ruim 35 uit eenlopende kerstgroepen worden momenteel tentoon gesteld in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. De groe pen komen uit de collectie van Riet Kruitbosch uit Goes, die ze van over de hele wereld heeft verzameld. De expositie is nog tot 6 januari te bewon deren. Op de tentoonstelling zijn Ne derlandse kerststallen te vin den die gemaakt zijn van klei en brooddeeg en ook een zoge noemde 'arme-mensen-stal'. Dat zijn gefiguurzaagde stal len uit de periode van de Twee de Wereldoorlog die tegen woordig erg veel kosten. Ook worden in de bibliotheek groe pen geëxposeerd uit Nigeria, Israël, Maleisië en Zuid-Ame rika van diverse materialen. Bijzonder aan deze tentoon stelling zijn, buiten dat de meeste werken met de hand zijn gemaakt, de verschillen in groepen uit andere landen. Een voorbeeld daarvan is dat in Afrika geen os en ezel bij de stal staan, maar een koe en een lama. De mooiste groep die in Middelburg is te zien is vol gens dé eigenaresse een groep uit Frankrijk. De Maria van die groep wordt niet zittend afgebeeld, zoals meestal het geval is, maar liggend met haar kindje in haar armen. Daar komt nog bij dat deze fi guren gemaakt zijn van ge steente uit de Pyreneeën. Vingerhoedje „Ik ben van kindsaf aan al ge fascineerd door kerstgroe pen" zegt de Limburgse over haar verzameling. „Later gin gen mijn kinderen ze zelf ma ken op de kleuterschool en daarna kreeg ik van familie stalletjes uit Mexico en Nige ria. Zo is langzaam maar zeker mijn collectie van honderd vijftig groepen ontstaan." Daar zijn niet alleen de tradi tionele kerststallen bij geteld, maar ook groepen die afge beeld zijn op een vingerhoedje of verwerkt zijn in een eitje. Sinds 1994 is Riet Kruitbosch lid van de vereniging Vrienden van de Kerstgroep. De veertig leden van deze vereniging houden zich niet alleen bezig met het verzamelen eix ver vaardigen van kerststallen, maar zij leggen zich ook toe op het behouden van kerstgroe pen die vanwege sluitingen van kerken bedreigd zijn Mevrouw Kruitbosch is van mening dat Kerstmis enkel en alleen draait om de geboorte van Jezus Christus. Daarom vindt zij het belangrijk dat de kerststallen op een bijzondere plek in huis komen te staan. „Vaak Wordt een stal onder een kerstboom gezet, maar dan lijkt de stal net weggemoffeld. Bij ons thuis staat de groep al tijd op de televisie." De gezel ligheid van bomen, lichtjes en diners heeft volgens haar wei nig met Kerstmis te maken. „Speciale diners hebben we gelukkig tegenwoordig iedere dag al. Wat wij wel eten om Christus" geboorte te vieren, is beschuit met muisjes. Dat ligt in ieder geval ten grondslag aan het feest," Sinterklaas „Ik vind het best jammer dat veel mensen de boom al vanaf Sinterklaas binnen hebben staan", zegt de verzamelaar ster. „Want dan zijn ze het te gen Kerstmis beu en wordt het de dag erna al weggegooid. Thuis zetten we de groep al wel een tijdje voor Kerstmis op, maar de boom plaatst mijn man vlak van tevoren. Bij ons blijven de boom en stal staan tot Driekoningen." door Josette van Velzen VLISSINGEN - De eigenaar van restaurant De Gevangento ren aan Boulevard de Ruyter in Vlissingen heeft zijn aanvraag voor de bouw van de omstreden serre ingetrokken. „Ik ben er nu dertien jaar mee bezig. Op dit moment kan het nog vijf of zes jaar duren voordat ik een ver gunning heb. Dat duurt mij te lang. Daarom heb ik besloten dat ik mijn energie beter ergens anders in kan steken. Alles blijft zoals het is. Ik ga op de oude voet verder", lichtte A van der Heij den zijn besluit woensdag toe. Bij de gemeente Vlissingen kwam zijn besluit toch nog on verwacht. De vöorp'rocedure voor de wijziging van het be stemmingsplan was inmiddels begonnen. Hierop kwam een stroom van bezwaren binnen. „Je kon hieruit .al opmaken dat het nog een lange tijd kon gaan duren, Bezwaarden zouden pro cedures tot aan de Raad. van State volgen. Daarna zou ook nog de bouwprocedure moeten worden gevolgd. Maar ik had niet verwacht dat hij zou stop pen", merkte J. van Dam, amb tenaar Economische Zaken van Vlissingen, op. Van der Heiden diende in no vember 1992 bij de gemeente een verzoek in om de serre bij zijn restaurant te bouwen, Het plan ontmoette zowel felle kri tiek als bijval. De gemeente Vlissingen wilde de uitbouw van glas en metaal planologisch mogelijk maken. Maar met na me bij omwonenden stuitte het bouwplan op groot verzet. De aanbouw zou volgens hen het historisch monument ontsieren. Ook zouden de wandelaars moeten uitwijken naar de rij baan waardoor levensgevaarlij ke situaties ontstaan. Bezwaren De Vereniging van Eigenaren Westerscheldeflat, de Stichting Stadsherstel en de Stichting Menno van Coehoorn tekenden eind 1993 bezwaar aan tegen de bouwvergunning van de ge meente. Pas in 1995 verklaarde de Raad van State de bezwaar schriften niet ontvankelijk. Hierdoor liep .de planologische procedure van de gemeente ja ren vertraging op. AJ.W.M. Rijpert die namens de drie instanties sprak, reageerde met gemengde gevoelens op het besluit van de exploitant. „Jam mer dat de zaak zo is uit de hand is gelopen. Het had nooit zo ver hoeven te komen. Al van het be gin af aan was duidelijk dat de bouw van de serre niet kon I dooi'gaan." door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Ben W van Vlissingen vinden het vex-ant- woord jaarlijks zes ton extra te steken in de exploitatie van een Maritiem Museum in het Lanxpsinshuis aan de Nieuwen- dijk. Dat stelt het college in een voorstel aan de commissie wel zijn. Het college van B en W heeft sinds 1995 - toen voor het eerst gesproken werd over de toe komst van het Stedelijk Muse um aan het Bellamypark - een aantal studies laten uitvoeren naar de mogelijkheid van een Maritiem Museum. Een eerste onderzoek wees uit dat de ge meente voor een museum met een ambitieuze doelstelling maar liefst twee miljoen gulden per jaar moest neertellen, een verhoging van het huidige ex ploitatietekort met ongeveer 16 miljoen. Een 'second opinion' wees uit dat het veel beter is het Lamps- inshuis aan de Nieuwendijk te kopen en het pand aan het Bel lamypark af te stoten. Op het moment dat de 'ideale opzet' van het xxieuwe Maritiem Muse um is bereikt, zou een exploita tietekort van 9,8 ton ontstaan. Beginnen met een exploitatiete- kox-t van 6,2 ton zou evenwel ook mogelijk zijn. Knopen doorhakken B en W vinden de 'tijd rijp' om nu knopen door te hakken. De stichting die het Maritiem Mu seum moet gaan exploitex-en heeft twee toezeggingen gehad die de exploitatie mogelijk ma ken. Het gaat om een renteloze lening zonder aflossingsver plichting en een garantie van twee ton op het jaarlijks exploi tatietekort bovenop cle jaarlijk se, gemeentelijke bijdx'age. Het college wil de nieuwe subsidie- bijdrage op 1 januari 1999 laten ingaan. De commissie welzijn bespreekt de plannen voor het Lampsins- huis maandag 15 december vaxx- af 19.30 uur in het stadhuis van Vlissingen. door Jean-Lou de Gucht HULST - Hans Beaart van de Stichting Toeristisch Hulst roept de politieke partijen in Hulst op zich in hun verkie zingsprogramma's sterk te ma ken voor het verblijfstoerisme. „Terwijl op dit moment het ver blijfstoerisme in Nederland de grootste bedrijfstak aan het worden is, wordt het verblijfs toerisme in Hulst door de ge meente tegengewerkt." De Stichting Toexïstisch Hulst, een samenwerkingsverband van de hotels in Hulst, werd in 1992 opgericht om meer toexis- ten naar Hulst te halen. Als er in Hulst over toerisme wordt ge sproken, gaat het volgens Beaaxi eigenlijk altijd over het dagtoerisme. Voor verblijf sgas- ten is in Hulst geen aandacht, terwijl er wel een markt voor is. Beaart: „We zijn er in het vexie- den in geslaagd om door middel van een aantal arrangementen toeristen naar Hulst te halen." Op dit moment kan de Stichting Toeristisch Hulst echter weinig doen om het verblij f stoexisme te promoten. De bestaande hotel accommodatie is te klein en moet op korte termijn worden uitgebreid. Maar de gemeente Hulst werkt volgens Beaaxl niet mee." Wanneer in de toekomst die goede hotelaccommodatie is ge realiseerd, ziet Beaart samen werking wel zitten met Den Dullaert bij het organiseren van congressen. Maar dan moet Den Dullaex-t wel centraler komen te liggen, dichter bij het centrum. „Het zou een verrijking voor Hulst zijn als we dan Den Dul laert zouden gebruiken om meer culturele evenementen te orga niseren. Op dit moment is er in Hulst weinig of geen aandacht voor cultuxxr. Dat is nu juist het grote probleem in Hulst. We hebben te weinig oog voor kwa liteit, alles is hier te veel op de middelmaat gericht." Vroeger werd door de kerk vaak vaix alles opgelegd. De laatste decennia wordt die kerk steeds actiever en staat zij niet meer naast, maar volledig in de maatschappij", zegt Annie Mosterd, se cretaris van de werkgroep Disk Mid delburg. „Vroeger had de kerk haar me ning al klaar. Werkloos zijn was je eigen schuld. Als je maar je best deed, had je zo weer een baan. Nu wil de kerk geluk kig meer luisteren in plaats van vertel len hoe het al dan niet moet." DISK staat voox- Dienst in de Industxië- le Samenleving vanwege de Kerken. Een wat vreemde, maar toch zeer toe passelijke naam, vindt Ad Kodde, voor zitter van Disk Middelburg. „Disk be geeft zich in de wereld van economie, arbeid en uitkeringen." Jan Scheffers was 17 jaar arbeidspastor van Disk Midden-Zeeland. In septem ber dit jaar formuleerde hij in zijn af- scheidsnotitie het doel van Disk als pastorale dienst in de wereld van arbeid en economie als volgt: 'geïnspi reerd door en werkend vanuit de bijbel se boodschap meewerken aan de vox'- xxxing van een maatschappij waai'in mensen op een waardige en rechtvaar dige wijze betaalde en onbetaalde ar beid kunnen verrichten'. Vrijmoedig Het werk van Disk is duidelijk te onder- scheiden van de belangenbehartiging van de vakbonden of van het bedxijfs- maatschappefijk werk en het personeelswerk. „Disk biedt de unieke mogelijkheid tot vrijmoedig en profe tisch spreken en tot het samenbrengen van mensen en groepen met uiteenlo pende belangen in gezamenlijk beraad en solidair handelen." Het is een interkerkelijke organisatie, gevormd door zes kerkgenootschap pen: rooms-katholiek, hervormd, gere formeerd, remonstrants, doopsgezind en Luthers. In Zeeland telt Disk de dis tricten Zeeuws-Vlaanderen, Midden- Zeeland en Noord-Zeeland. Die zijn weer onderverdeeld in een aantal plaatselijke werkgroepen, die px-ofes- sionele ondersteuning van een arbeids pastor krijgen. „We zitten nu in Mid den-Zeeland even zonder. Na het vertrek van de katholiek Jan Scheffers is er door de protestantse kerken beslo ten dat zij hier nu voor een arbeidspas- tor in deeltijd zullen zorgen", aldus Kodde. Limburgse mijnen De zeven leden tellende werkgroep in Middelburg bestaat ongeveer dertien jaar. Landelijk stamt Disk uit begin ja- x'en zestig. „Disk is een moderne vorm van pastoraat. De oorsprong ligt in DISK-secretaris Annie Mosterd, temiddexx van andere leden van de dienst. 1943, toen de eerste arbeidspastor be gon in de Limbux'gse mijnen. Het be zoekje van vroeger aan de ax'beider die in moeilijkheden zat, is uitgegroeid tot een intensief contact met het bedrijfs leven. Tot het brengen van bezoeken aan bedrijven, gesprekken met direc ties en ondernemingsraden en het mee denken over vragen vanuit het bedrijfs leven op onder andere het gebied van bedrijfsethiek enmilieuproblematiek" legt Kodde uit. „Disk is ontzettend bx-eed bezig, op bijna alle gebieden van de maatschappij." Gedetineerden De groep bezoekt ook bejaax'den- en ziekenhuizen en een paar xxxaanden ge leden zelfs de penitentiaire inrichting Torentijd in Middelburg. „Dat was een heel interessant bezoek", vex-telt Kod de. „Als thema's hadden we de werk druk en de 'werkzame detentie' van de gedetineerden. We zaten met zo'n veer tig mensen in een zaal. Voor ons stond de koffie klaar en een grote schaal bo lussen. „De directeur begon met zijn toespraak. En dat duurde en duurde maar. Iedereen zat ondertussen verlek kerd naar de bolussen te kijken, maar de directeur ging gewoon door. Na een klein uurtje zei hij dan eindelijk dat we ons waarschijnlijk wel afvroegen waarom we nog steeds geen koffie had den gehad. Hij vertelde daarmee te wil len laten zien hoe gedetineerden zich voelen. Die moeten al tij d eerst toestem ming krijgen om iets te doen. Hun eigen wil is helemaal uitgeschakeld, ze moe ten alles maar afwachten." Sociale dienst In Middelburg begeeft Disk zich verder veel op het gebied van de gemeentelijke politiek. Ze bezoekt regelmatig de vel schillende fracties, waarbij ze haar bevindingen meedeelt en aandacht vraagt voor de minst draagkx-achtigen. Met de sociale dienst onderhoudt ze goede contacten en twee leden partici peren in het Activiteiten Centrum Mid delburg, „Er is niets zo erg als iemand die niet meer deelneemt aan de samen leving, die al a fgeschreven is. Het Acti viteiten Centrum is ontzettend belang rijk voor de sociale contacten. Het voorkomt enigszins dat werklozen exx arbeidsongeschikten in een sociaal iso lement raken", zegt Annie Mosterd. De werkgx-oep heeft ook zitting in een pro ject van de gemeenten Middelburg en Vlissingen samen. Het is opgezet om de zogenaamd onbemiddelbaren onder de uitkeringsgerechtigden toch wat werk ervaring op te laten doen. 'Gered Ge reedschap' en de fietsenstalling in de Zusterstraat in Middelburg zijn hier voorbeelden van. „En we zijn door de gemeente uitgenodigd öm deel te ne men aan een brainstormmiddag over vrijwilligerswerk", aldus Mosterd. Zorgarbeid Regelmatig houdt Disk symposia en thema-avonden over onder andere be drijfsethiek en technologie en ethiek. In de Leeskring wordt ieder jaar een boek behandeld. „Dit jaar lezen we De wet van het hart, van Dorien Pesser. Plet gaat over de zorgarbeid. Gedurende drie avonden praten we daarover en voor de vierde avond nodigen we de au teur uit, om onze vragen te beantwoor den en van gedachten te wisselen. "Dat Disk gewaardeerd wordt, blij kt volgens Ad Kodde uit de vele contacten die in de loop der jaren zijn gelegd. En die de be drijven ook ieder jaar opnieuw geconti nueerd willen zien. „De naam Disk kom je overal tegen. Er wordt wel degelijk rekening met ons gehouden. Of het echt zoden aan de dijk zet, is natuuiiijk heel moeilijk te meten." foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 17