Recreatie snakt naar ruimte Zeeuw vaker naar alternatieve genezer dan rest Nederland Kerstdennen boswachterij blijken in trek Hulst omzeilt met vestiging Belgen bouwbeperkingen Jorritsma wil toch doorgaan met verkoop buslijnen Witte ballonnen tegen misbruik kinderen Praathuisje doelwit vandalen Gewonde bij ongeval Rilland zeeuwse almanak Rapport geeft visie op toekomst toeristisch product Walcheren PZC zeeland donderdag 11 december 1997 door Andries Molengraaf VLISSINGEN - Zeeuwen maken vaker gebruik van al ternatieve genezers dan de gemiddelde Nederlander. Bovendien roken en drinken ze minder. Dat blijkt uit de Gezondheidsenquête van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS), uitgevoerd in alle GGD-regio's in Neder land. De door het CBS onder zochte periode bestrijkt de jaren 1989-1995. Het percentage Zeeuwen dat in de onderzoeksperiode een alternatieve genezer be- zocht, is 7,2. Het landelijk ge middelde ligt op 5,9. Volgens het CBS is dat een 'signifi cant'verschil. De GGD-regio Kop van Noord-Holland Scoort met tien procent het hoogst. Als bij de consulten aan. alternatieve genezers de bezoeken: aan alternatieve huisartsen worden meege teld, ligt. Zeeland, ook boven het landelijk gemiddelde (16,2 om 14,9 procent). Die percentages zijn voor het CBS geen reden om van een 'significant' verschil te spre ken. „Het is niet aan ons om interpretaties van de cijfers te geven, maar de regionale verschillen zouden te maken kunnen hebben met verschil len in het aanbod van de voorzieningen", zegt CBS- onderzoekerH. Swinkels. België Epidemioloog J. Vrencken van de GGD Zeeland spreekt van een 'verrassende bevin ding' en weet ook niet waar om Zeeuwen vaker alterna tief gaan. „Het is maar gis sen, maar ik zou me kunnen voorstellen dat mensen in Zeeuws-Vlaanderen soms gébruik maken van Belgi sche gezondheidsvoorzie ningen, Misschien dat de weg naar een alternatieve gene zer over de grens vaker ge maakt wordt. Maar ik weet niet hoe dat verzekerings technisch in elkaar zou zit ten." Ook blijkt uit de Gezond heidsenquête dat het percen tage rokers en overmatige drinkers in Zeeland aanmer kelijk lager ligt dan het lan delijk gemiddelde. Van de Nederlandse bevolking rookt 37 procent. Het percen tage in Zeeland ligt .óp 33. Het laagste scoort de GGD- regio D elfland, met 311 pro cent. Het percentage over matige drinkers (zes glazen of meer op tenminste een dag in de week) ligt in Zeeland eveneens 'significant lager' dan het landelijk gemiddel de. Moet 9,5 procent van de Zeeuwen tot de categorie overmatige drinkers gere kend worden, landelijk ligt dat percentage op 12,8. Het -laagste-percentage overma tige drinkers telt de regio Zuid-Oost Utrecht. De GGD-regio Helmond scoort op zowel roken als drankge bruik het slechtst, respectie velijk 43,2 en 21,2 procent Vrencken vindt het onder zoek van het GBS 'waarde vol', maar plaatst ook kant tekeningen. Zo vraagt hij zich af wat exact onder een alternatieve genezer moet worden verstaan. Ook blijkt volgens Vrencken uit de cij fers niet dat zaken als bevol kingsopbouw, positie op de maatschappelijke ladder en 'woonomgeving (stad of plat teland) zijnmeegerekend. „Zeeland is een vergrijsde provincie, met ook een zeer specifieke achtergrond wat geloofsovertuiging betreft. Ook dat heeft zijn invloed op de gezondheid en op hoe mensen met hun gezondheid bezig zijn." Om echte con clu- sies te trekken en gemeenten in staat te stellen beleid te maken, zijn specifiekere cij fers nodig, aldus Vrencken. Die cij fers komenmogelijk in 1998 beschikbaar, tenzij een uitgebreid gezondheidson derzoek in Zeeuws-Vlaande ren niet doorgaat. „We heb ben behoefte aan cijfers over heel Zeeland, maar voorlo pig ziet het er naar uit dat al leen in Zeeuws-Vlaanderen een groot onderzoek haal baar is. Daar zijn ze het verst gevorderd in het ambtelijk overleg." Uiteindelijk moet in heel Zeeland de gezond heidssituatie in kaart wor den gebracht, waarbij - an ders dan in de CBS-enquête - de regiospecifieke zaken als vergrijzing, religieuze ach tergrond, inkomen en woon situatie aan de orde komen. Het laatste grootschalige Zeeuwse onderzoek vond in 1989 plaats. Ruim veertig demonstranten namen gisteren deel aan de witte-ballonnenmars Actie Veilig Kind in Middelburg, foto Ruben Oreel door Edith Ramakers MIDDELBURG - Candy Milia voelde zich in februari een eenzame roepende toen ze de Actie Veilig Kind oprichtte, maar snel werd haar protest door anderen opgepakt. Woensdagmiddag, op de dag van de rech ten van de mens, kon de actiegroep ruim tienduizend handtekeningen tegen sek suele mishandeling van kinderen en kin derporno overhandigen aan officier van justitie mr. D. Veurink, gedeputeerde AM. Dek, N. Peterse van de Provinciale Raad van Kerken en j. Lilipaly van de Tweede Kamer. De Middelburgse Loskade was gistermid dag het startpunt van de witte-ballon- nenmars Actie Veilig Kind. De manifesta tie werd ondersteund door het Steunpunt voorlichting kindermishandeling Zee land en het Samenwerkingsverband Sek sueel Geweld. Ruim veertig actievoer ders, die onderweg folders uitdeelden, volgden de stille trom „Ik had wel op meer belangstelling gehoopt, maar de boodschap komt zo tóch wel over. We heb ben voor witte, ballonnen gekozen, na ai- Belgisch voorbeeld rondom de affaire Dutroux: We voelen ook mee met die slachtoffertjes in België", zei oprichtster Candy Milia. De Actie Veilig, Kind wil een strengere aanpak van hgk'bezit van kinderporno, hogere straffen voor de daders van seksu- ele mishandeling en opheffing van de ver jaringstermijn om aangifte te doen van seksueel misbruik. „Er is schrikbarend veel kinderporno in omloop. Ik vind het onbegrijpelijk dat volwassenen kinderen seksueel- kunnen misbruiken. Daders moeten beseffen dat een kind die pijn nooit meer kwijtraakt", zei Milia. De Middelburgse Mireille Russcher liep uit pure betrokkenheid mee. Ze is het met alle actiepunten van de Actie Veilig Kind eens. „Dat er seksueel geweld ook dichtbij ons gebeurt, moet meer onder de aandacht komen. Dat is belangrijk voor de kinderen die te maken hebben met misbruik. Zij lo pen vaak veel te lang met een schuldcom plex rond, alsof zij de aanstichters waren van het misbruik. Ditis eenmaatschappe- lijk problèem dat bespreekbaar gemaakt moet worden." Ploris Haverkort zou als het aan hem had gelegen nog een kernpunt hebben toege voegd. De jeugdige actievoerder ziet ook in psychologische beïnvloeding een groot .gevaar schuilgaan. „Dat ondei'deel is nog moeilijker te grijpen. Als jongeren her haaldelijk op agressieve toon door een ou der persoon worden toegesproken, kun nen ze helemaal in de knoop raken. Dat is ook een vorm van seksuele intimidatie." Zuiverheid Voor de ingang van de Nieuwe Kerk wer den de witte ballonnen opgelaten. „Wit staat ook voor zuiverheid", zei Candy Mi lia, die later in de kerk vol vuur een zelf ge schreven lied Gebroken Kinderzielen zong. De Zeeuwse band Ingeval van Noot verzorgde het muzikale intermezzo. Officier van justitie Veurink sprak even als de andere sprekers zijn afschuw uit over seksuele kindermishandeling. „In duidelijk Nederlands wil ik hier zeggen: Blijf met je poten van de kinderen af als het om seksualiteit gaat. Het is echter niet in de eerste plaats een probleem van de politie ,of justitie. Eerder van de hele sa menleving, waarbij een belangrijke rol is weggelegd voor de zorginstellingen, on derwij sgevenden, vertrouwenspersonen en -artsen. Justitie loopt echter niet weg voor haar verantwoordelijkheid. De laat ste jaren is de strafbaarstelling in de wet op dit gebied aanzienlijk toegenomen. Justitie kan daar goed mee uit de voeten." door Herre Steqenqa WESTENSCHOUWEN - De kerstdennen uit de Boswachterij Wes- terschouwen vonden woensdag gretig aftrek. Rond een uur of drie waren er zo'n 55 verkocht bij het kantoortje van Staatsbosbeheer in Westenschouwen. „En dat is meer dan we hadden gehoopt", zei ver koopster Mattie van der Weele. Het is het derde achtereenvolgende jaar dat Staatsbosbeheer dennen te koop aanbiedt. Voor de duidelijkheid: het gaat niet om échte kex-stbomen, dat zijn spai-ren. Die boomsoort is voller; dennen vertonen meer kale plek ken. „Als je altijd een spar in huis hebt gehad, moet je zeker even wennen aan een den", meent Van der Weele. De dennen zijn verwij derd uit de brandsingels die de verschillende bosvakken van elkaar scheiden. Ze hebben zich op een natuui-lijke wijze tussen de loofbo men gezaaid, die een brandvertragende werking hebben. Staats bosbeheer maakt dus van de nood een deugd door de bomen van de hand te doen. Er volgen nog twee verkoopdagen: woensdag 17 en zaterdag 20 december (elke dag van 9.30 tot 16.00 uur). foto Pieter Honhoff SINT-ANNALAND - Het uitgaansleven in Sint- Annalaxxd eist, behalve van bijvoorbeeld auto antennes (afbreken) en bloembakken (verplaat sen), tegenwoordig ook zijn tol op hét Havenplein. Van het pal in het uit gaansgebied gelegen praathuisje zijn het afge lopen jaar al vijf keer rui ten gesneuveld. Dat gebeux-de telkens tij dens weekeinden. Een op lossing voor de pi-oblemen is niet in zicht. Verplaat sing is lastig en zeer duur, omdat het huisje op een betonnen fundering is ge plaatst. J. M. van de Houten, één van de regelmatige ge bruikers van het huisje, is enigszins laconiek over de vernielingen. „Het wordt steeds snel gerepax-eex-d", zegt hij, „maar Ixét is na tuurlijk wel zónde van de onkosten. En we hebben last van de rommel. We hebben vloerbedekking in het huisje liggen. Daar moeten we soms de splin ters tussenuit vissen.Het is volgens Van de Houten maar de vraag of verr- plaatsing van het huisje een oplossing zou zijn. „Ex- wordt wel eens gedacht aan een plekje bij de Ha ven. Dan hebben we een mooi uitzicht. Maar het nadeel is dat we dan veel verder moeten lopen. En daar kan de boel natuur lijk ook worden ver nield. "Eén keer liet een vandaal een bescheiden bijdrage achter om repa ratie mogelijk te maken. „Daar zat een briefje bij", vertelt Van de Houten la chend. „Het was van 'n jongen die een ruitje had ingetingeld om er met z'n meisje te kunnen vrijen. Hij had een briefje achter gelaten waarop 'ie z'n ex cuses aanbood." doorConny van Gremberqhe HULST - De gemeente Hulst gaat voorlopig door met het werven van nieuwe inwoners over de greixs. Op die manier kan Hulst namelijk de provinciale woningcontingentering omzei len. Nieuwe huizen van Belgen vallen buiten de bouwbeper- kende maatregelen die het pro vinciebestuur de Oost-Zeeuws- Vlaamse stad heeft opgelegd. Hulst mag de komende jaren slechts veertig nieuwbouwwo ningen bouwen, terwijl de vraag een veelvoud van dat aantal is. Volgens burgemeester mr. dr. A Kessen heeft de op Vlaanderen gerichte wex-vingscampagne, die Hulst vorig jaar begon, de gemeente tot nu toe geen wind- eiei'en gelegd. Kessen nodigde vex-tegenwoox-digei's van ruim dx-iehonderd bedrijven in het Waasland en Antwerpen uit om in Hulst de woonmogelijkheden voor hun personeel te bekijken. Ruim een kwart van de aange schreven bedrijven ging op die uitnodiging in. Doormiddel van advertenties werd de particulie re max-kt in de grensstreek be werkt. Gevolg is dat het aantal Belgische ingezetenen van Hulst het voorbije jaar met ette lijke tientallen is gestegen. In totaal zijn er sinds apiil 175 Bel gen als nieuwe inwoners van Hulst ingeschreven. De groep Belgen is beduidend groter dan de groepen nieuwkomers uit an dere gebieden of gemeenten. De cainpagne heeft overigens wat kwaad bloed gezet bij de Vlaamse buurgemeenten Steke- ne en Sint-Gillis-Waas. Kessen: „De bestuurders van die ge meenten wax-en ven-ast door on ze actie en vonden dat zij tijdig over onze aanpak geïnfonneerd hadden moeten worden. We hebben die kwestie uitgespro ken, want eigenlijk hadden ze gelijk. We komen als grensge meenten vier maal per jaar bij elkaar om allerhande ontwik kelingen te bespreken en 'dit on derwerp had - achteraf bezien - een gespx-eksthema moeten zijn." Voorlopig gaat Hulst door met de weiving over de grens. Het voorbeeld heeft inmiddels na volging geki-egen, want ook de gemeente Sluis-Aai-denburg maakte onlangs bekend in het grensgebied nieuwe inwoners te gaan werven. Volgens Kessen wordt de noodzaak om actie te ondernemen ingegeven door het px-ovinciale woningbouwbeleid, dat veel gemeenten de komende jax-en fors beperkt op bouwge- bied. Groeigemeenten „De afgelopen jaren wax-en Hulst en Goes de enige grote groeigemeenten in Zeeland. Jaax-lijks werden er hier zo'n honderd woningen gebouwd, terwijl er van leegstand in de huursector hoegenaamd geen sprake was. Als er dan zo'n oe kaze van de px-ovincie komt dat het niet meer zo kan, dan valt dat bitter tegen. Ik veiwacht dan ook dat dit beleid niet over eind gehouden kan worden. Je kunt toch niet in een Europa zonder grenzen, waai' verkeer van goederen en personen vrij moet zijn, mensen gaan verbie den dat ze op sommige plaatsen huizen bouwen. Dat gaat veel te ver", vindt Kessen. RILLAND-BATH - Een 24-jari- ge bestuurder uit Culemborg is woensdag gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval op de rijksweg A58 ter hoogte van Ril land. Hij raakte de macht over het stuur kwijt en botste tegen de vangrail. De bestelbus van de man werd geheel beschadigd en de vangrail liep schade op over een lengte van 100 meter-. De chauffeur is met een ambulance naar het Oosterscheldezieken- huis gebracht. door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Minister A Jor ritsma (Verkeer en Waterstaat) wil per 1 januari doorgaan met de marktwerking in het open baar vervoer, ook al ziet een Ka mermeerderheid dat niet zitten zonder een waterdichte wet. Jorritsma denkt dat een zogehe ten experimentartikel uit de huidige wet personenvervoer haar een juridische basis ople vert. Uitgewerkt via een minis teriële regeling voldoet dat arti kel volgens haar tot de nieuwe wet personenvervoer een feit is. Alleen D66 en de WD steunen haar hier in. De Kamer wilde gisteren tij deus een spoeddebat tekst en uitleg van Jorritsma over de gevolgen van een uitspraak van het Colle ge van Bex-oep voor het bedrijfs leven (CBb). Dat stelde onlangs het Verenigd Stx-eekvervoer Ne- dexiand in het gelijk die be roepszaken had aangespannen tegen de verkoop van buslijnen in de twee px-oefgebieden Zee land en Limburg, Op Noord-Beveland heeft VSN- dochter ZWN het busvexvoer in handen weten te houden. Dat heeft de ZWN Groep extra in spanningen gekost maar die zal geen schadeclaim indienen bij het ministerie. Dat doet de VSN wel in het Limburgse geval waar VSN-dochter Hennes haar concessie verloor aan het Amerikaanse busbedrijf Van,- com. Jorritsma noemde gisteren geen concrete bedragen maar zxj denkt dat die VSN-claim rxiet al te hoog zal zijn. Hermes heeft immers het merendeel van de bussen en het pex-soneel over kunnen doen aan Vancom, aldus de ministei". De bussen blijven ondanks de uitspraak van het College gewoon rijden in Zee land en Limburg. .Jox'i'itsma's voorgangster Maij- Weggen gebruikte, toen in 1994 de nxaxktwerking op Noord-Be veland en Limbuxg van start ging, het experimentartikel uit de wet personenvex-voer niet. Dat diende volgens haar alleen voor technische proeven, niet voor marktwerking in het open baar vervoer Landsadvocaat Maij-Weggen baseerde zich daarbij onder meer op een ad vies van de landsadvocaat, zei haar opvolgster. Zij reageerde hiermee op de opmerkingen van CDA, PvdA, GroenLinks en SP die opmerkten dat haar minis- terie de laatste tijd wel erg vaak door de rechter wordt terugge floten. Het expeiimentax-tikeï dat tot eind dit jaar geldt, be grenst .een experiment tot drie, jaar Dat vond men destijds te kort, aldus Jorritsma. Daarom wil zij het aanpassen en onbe grensd maken. In zijn uitspraak over de veiv koop van de Bevelandse en Lim burgse buslijnen vi-aagt het College zich af waarom het ex- periment-aitikéi niet is toege past. Jorritsma trekt hïei-uit de conclusie dat zij juridisch sterk staat als zij het wel gebruikt bij verdere proeven in Groningen en Drenthe. Die willen binnen kort alvast beginnen met marktwerking, vooruitlopend op definitieve wetgeving. Volgens Jorritsma leert de Lim burgse ervaring dat marktwer king goed uitpakt voor de bus klanten en het pex-soneel. Er zijn bij Vancom meer mensen aan het werk, aldus de ministei-. Op Noord-Beveland, dat een kleiner proefgebied is, is het aantal reizigers echter gedaald.- Sinterklaas is al enkele da gen vertrokken, maar blijkt nog vers i7i het geheugen te liggen bij veel kinderen. Collin uit Terneuzen, nét zes geworden, heeft er dagen lang over lopen dubben. Over hoe dat nou toch kón, met die sinterklaas. Want, zo vertelde hij zijn oma, de sint zag er toch echt veel jonger uit dan vorig jaar. Oma kwam met de oplossing: „Sint gebruikt vast van die dure anti-rimpelcrème, joh!" Nou oma, dan moest jij dat ook maar eens gaan doen!" door Jacques Cats VLISSINGEN-De Walcherse verblijfsrecreatiesector heeft 60 hectare aan ruimte nodig om op langere termijn te kunnen vol doen aan de toenemende wen sen van de veeleisende consu ment. Voorts moeten er nieuwe criteria komen voor de vestiging van minicampings. Aan de kust is geen ruimte meer voor uit breiding van het kleinschalig kamperen. Dit zijn de voornaamste uit komsten van een rapportage waaxin nader wordt aangege ven welke kant het op moet met het toeristisch product Walche ren. De vereniging voor recrea- tieondexTnemex-s (Recron) en de vereniging van minicamping- houders (VEKABO) namen het voortouw voor de ontwikkeling van de toekomstvisie. Het rap- pox-t wordt volgende week dins dag, 's, avonds om 19.30 uur gepresenteerd in De Parel in Domburg. Het ruimtebeslag komt voort uit het streven naar kwaliteitsver betering en het treffen van com fortabele voorzieningen. Niet inspelen op de eisen van de markt leidt volgens de onderne- mex-s onherroepelijk tot een vei-slechteiing van de concur rentiepositie. De helft van de gevraagde ruimte zou, aldus de rappoxtage, al binnen vijf tot ze ven jaar beschikbaar moeten zijn. Koppeling De toekomstvisie pleit voor het loslaten van de koppeling van het kleinschalig kamperen aan de agrarische bedrijfsvoering. Daarnaast wordt aangedrongen op een beleid van zonering en quotering. Concreet komt het er op neer dat in de kuststrook van Walchei-en geen ruimte is meer voor nóg meer minicampings. In het middengebied wordt de ves tiging van maximaal 10 extra minicampings toelaatbaar ge acht. Het al dan niet loslaten van de koppeling van het kleinschalig kamperen met het boerenbe- i-oep is in Zeeland een omstre den kwestie. Een aantal ge meenten is voor handhaving van die koppeling, omdat die zou bijdragen aan het behoud van het landschap. Vekabo- voorzitter Piet Lampert heeft er in het recente verleden geen ge heim van gemaald; voorstander- te zijn van het volgen van de nieuwe Wet op de Openluchtre creatie waar wordt gesteld dat het bieden van kampeermoge- lijkheden niet meer alleen aan de boer is voorbehouden. „Je krijgt anders onherroepelijk problemen met boeren die stop pen en hun minicamping willen aanhouden of verkopen." De mede aan de hand van inter views door het bureau ZKA Markt en Beleid in Breda ont wikkelde toekomstvisie kwam tot stand oncler begeleiding en met financiële steun van de pro vincies en de Walcherse ge meenten. Ook de Kamer van Koophandel en het bankwezen zijn bij het project betrokken. De initiatiefnemers willen met hun rapportage bouwstenen aandragen voor het uit te stip pelen beleid van provincie en gemeenten op toexistisch/x-ecre- atief en planologisch gebied. Het gezamenlijke Walcherse initiatief van Recron (33 cam pings) en Vekabo (162 mini campings) voor het ontwikke len van een toekomstvisie wordt in eigen kring als uniek om schreven. Landurig was er spra- ke van een vijandige sfeer, waarbij de Recron de kampeer- boeren verweet klanten af te pikken. Inmiddels is er op be stuurlijk niveau het besef ge groeid dat beide organisaties uiteindelijk dezelfde belangen hebben. In collegiale kring wordt de vrijage met ax-gusogen bekeken. „Bij de achterban moet het ver-trouwen nog groei en", zo stelt Joke de Witte, voor zitter van Recron-Walcheren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 15