PZCskrullebal£ Minister zwakt varkensplan af PZC Grieken zetten EU-uitbreiding op scherp Doden bij brand in banktoren Minister sloeg plank mis bij aanbesteding van streekvervoer 4 WEKEN ja* y 9° M l V Diplomatieke rel rond leergierige zoon Khadaffi Van Aartsen wil inkrimpen veestapel van scherpe kantjes ontdoen Vrijwilligers redden dolfijntje bij Renesse Ongeloof bij herdenking decembermoorden Flats ontruimd na bomalarm VS beloven in Kyoto soepelheid Goes het meest milieubewust Van Huizen verlaat Veere WÊÊBaammsm VOOR 15,00 JA, il ZW 5 Vrij zacht Veel bewolking, en vanavond regen. Vrij krachtige tot krachtige zuidwestenwind. Middagtemperatuur rond 9 graden. Vandaag zo los te knippen of uit de krant te halen - 240e jaargang no. 292 dinsdag 9 december 1997 losse nummers 1,75 door Bob Kroon GENEVE - Gekroonde perso nen en staatslieden studeerden op Zwitserse privé-scholen. Dat was blijkbaar reden ge noeg voor de Libische dictator Khadaffi om zijn zoon Saif daar intellectueel te laten bij spijkeren. Maar Bern weigert de leergierige Saif el-.Islam Khadaffi een visum Saif, die momenteel in Wenen vertoeft, wilde in Genève ver der studeren - 'voor ingenieur', volgens de visumaanvraag. Maar volgens Bern ging het om een tweejarige opleiding tot architect. Edouard Cxittin, sous-chef van de Zwitserse Vreemdelingendienst, bena drukte dat de 24-jarige telg uit het roemruchte Khadaffi7ge- slacht 'uiteraard' peimanente bewaking nodig heeft en dat de Zwitserse Bondsstaat noch het kanton Genève twee jaar lang wil of kan borg staan voor de veiligheid van Khadaffi jr. Khadaffi liet weten de visum weigering als een 'schending van de mensenrechten' te be schouwen, ontzegde alle Zwit serse staatsburgers de toegang tot zijn land enschortte de han delsbetrekkingen op. GPD door Koos van Wees DEN HAAG - Minister Van Aartsen van Land bouw en de Tweede Kamer zijn elkaar licht genaderd in de vraag hoe de var kenssector verkleind moet worden. De bewindsman blijft weliswaar bij zijn plan varkensboeren een kwart van hun varkens af te nemen, maar lijkt bereid zijn plannen van de scherpste kantjes te ont doen. „Ik ben geen scherpslijper", zo zei hij gisteren op voorstellen van onder meer PvdA en WD om boeren die korting van een kwart, deels te laten terugver dienen. Van Aartsen kondigde aan nog voor het afsluitende Kamerde bat van volgende week 'gehoord dit debat' met een aangepast plan te komen. De minister weigerde echter aan te geven op welke punten hij z ij n wetsvoorstel precies zal wijzi gen. Hij benadrukte vast te zul len houden aan het uit de markt nemen van 14 miljoen kilo fos faat voor 1 januari 2000 en het verminderen van de varkens- Eerder stelde hij dat die 25 pro cent minder varkens gebaseerd is op die 14 miljoen kilo fosfaat. Daarmee lijkt de ruimte om minder te korten nauwelijks aanwezig. De Kamer bestookte de WD- mirdster gisteren met alterna tieve plannen. Het plan van de WD 'er Blauw lijkt het meest op dat van zijn paidijgenoot. Waai de laatste de korting wil in twee stappen van eerst 15 en dan 10 procent, daar wil Blauw eerst 10 en dan 15. Bovendien vindt Blauw dat boeren die eerste 10 door Lizette Dalebout RENESSE - Een jonge dolfijn is maandagmorgen vroeg aange spoeld op het strand van de Brouwersdam richting Renesse. Het diertje is vermoedelijk zijn moeder kwijt geraakt. De dren keling, die verschijnselen ver toonde van uitputting en onder voeding, werd gevonden door een passant. Vrijwilligers van de Eerste Hulp bij Zeehonden (EHBZ) waren snel ter plaatse en behoedden de dolfijn tegen uitdroging. M. Geerse van de EHBZ: „Het beestje lag op de grens van de laag waterlijn. Na aankomst hebben we meteen een kuil in het zand gegraven en daar via een pomp constant water in la ten lopen. Op deze manier heb ben we de dolfijn nat gehouden. Als dit niet gebeuld, kunnen ze binnen tien minuten sterven. Allerijl Medewerkers van het Dolfina rium Harderwijk reisden in al lerijl af nadat ze het bericht over het aangespoelde dolfijntje hoorden. Ze arriveerden rond 13.00 uur. Op het eerste gezicht constateerden de medewerkers geen vei*wondingen. Wel vrees den ze dat het dier een longaan doening heeft. Waarschijnlijk zal het aangespoelde dolfijntje voorlopig met kunstmelk wor den gevoed. Geerse: „Een dolfijn heeft tot acht maanden de moeder nodig. Dit beestje is hoogstens een half jaar Het is dus niet waarschijn lijk dat het al vis eet." In 1994 spoelde voor het laatst een le vende dolfijn aan op het strand van Renesse. Voorafgaand aan de herdenking in de kerk werden bloemen gelegd en kaarsen ontstoken bij het monument voor de 15 slachtoffers van de decembermoorden. foto Juan Vrijdag/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De instelling van een commissie in Suriname die onderzoek gaat doen naar de mensenrechtenschen dingen in dat land in de jaren tachtig is 'volstrekt misplaatst' en een 'onaan vaardbare uitholling van de rechtsstaat'. Dat zei advocaat mr G. Spong gister avond tijdens de herdenkingsbijeen komst in Amsterdam voor de vijftien slachtoffers van de 8-decembermoorden in 1982 in Suriname. Volgens Spong, zelf van Surinaamse af komst, wordt de strafrechter buitenspel gezet en gaat een adviseur van cle hoofd- verdachte nu bepalen wanneer de man die hij adviseert (NDP-voorzitter en adviseur van staat Desi Bouterse) amnestie krijgt. Spong, die tijdens zijn toespraak de naam Bouterse zorgvuldig vermeed, heeft geen enkel vertrouwen in de commissie die af gelopen vrijdag door de Surinaamse pre sident Jules Wij denbosch in het leven werd geroepen. Spong vindt dat er een strafproces moet komen om de daders van de decembermoorden te berechten. Spong was één van de sprekers maandag avond tijdens de herdenkingsbijeen komst in de Mozes en Aarohkerk-in Am sterdam die geen van allen vertrouwen uitspraken in mensenrechtencommissie. De nabestaanden van de vijftien slachtof fers betitelen de commissie als een leu gencommissie of een farce. Voorafgaand aan de bijeenkomst in de kerk legden nabestaanden en sympathi santen bloemen bij het monmnent aan de buitenmuur van de kerk. ANP UTRECHT - De politie in Utrecht heeft vannacht negen tig flatwoningen aan de Reit- diepstraat in de Rivierenwijk ontruimd in verband met de vondst van een bom in één van de woningen. De politie heeft de 24-jarige bewoner vanochtend na thuis komst aangehouden en ingeslo ten. De bom, een serieus explo sief volgens een woordvoerster van de politie, was toen al door een team van het Explosieven Opi'uimings Commando ont manteld en afgevoerd voor on derzoek naar het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk. ANP door Paul Koopman BRUSSEL - De Griekse minis ter van Buitenlandse Zaken Pangalos heeft gisteren de voor genomen uitbreiding van de Eu ropese Unie met maximaal elf nieuwe lidstaten op scherp ge zet. Ondanks grote druk van de ove rige veertien huidige lidstaten blijft Griekenland zich fel ver zetten tegen verdere toenade ring tussen de EU en Turkije. Een volgehouden Griekse blok kade kan de top van Europese staatshoofden en regeringslei ders aanstaande vrijdag en za terdag in Luxemburg in het honderd sturen, waarschuwde minister Van Mierlo gisteren. Pangalos gaf in Brussel, on danks de grote druk die op hem werd uitgeoefend, geen krimp. Griekenland blijft gekant tegen deelname van Turkije aan een zogeheten 'peimanente Euro- (Advertentie) Verhoging abonnementsprijzen Kostenstijgingen maken voor de Nederlandse dagbladen een aan passing van hun abonnementstarieven noodzakelijk. In verband hiermee zijn onze abonnementsprijzen per 1 januari 1998 als volgt vastgesteld: automatische maandabonnement kwartaalabonnement jaarabonnement 32,50 91,35 355,- andere betaalwijze 34,- 92,85 356,50 Wij nemen graag aan, dat de abonnees die een machtiging tot auto matische afschrijving hebben verstrekt, ermee akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. Directie PZC pese conferentie', maakte hij duidelijk. Pas als Turkije aan een reeks (Griekse) voorwaai'- den voldoet, zou 'Ankara' bij dit gezelschap kandidaat-lidstaten mogen aanschuiven. Bovendien eist de Griekse rege ring nog steeds dat gelijktijdig met alle elf kandidaten voor toetreding, inclusief Cyprus, wordt onderhandeld. „Dat zou betekenen dat de uitbreiding van de Unie nog twintig jaar gaat duren", concludeerde een diplomaat mismoedig. De rol van Turkije is een van de lastigste px-oblemen die de Eu- ropese staats- en regexingslei- ders tijdens hun 'uitbrei dingstop' komend weekeinde uit de weg moeten ruimen. Voorkomen moet worden dat Turkije Europa gekwetst de rug toekeert, maar men deinst er ook voor terug om Turkije gelij ke rechten op toetreding te ver lenen als bijvoorbeeld Polen of Bulgarije. De gulden tussenweg is de stichting van een 'perma nente conferentie' langs welke Europa met Turkije in gesprek kunnen blijven. De vraag is echter of Ankara wel in zo'n praatclub geïnteresseerd is. Morgen reizen de Luxem burgse premier Junclcer en zijn minister van Buitenlandse Za ken Poos daarom naar de Turkse hoofdstad om aldaar de stem ming te peilen. De vijftien ministers van Bui tenlandse Zaken slaagden ex- onder meer vanwege onenig heid met Griekenland niet in het pad te effenen voor een akkooi'd over de EU-uitbreiding. De Eu ropese Commissie en EU-voor- zitter Luxemburg willen de on- dex-handelingen beginnen met Hongarije, Polen, Tsjechië, Slo venië, Estland en Cyprus, waar na de overige vijf kandidaten (Letland, Litouwen, Bulgarije, Roemenië, Slowakije) nog kun nen 'aanhaken'. Volgens Europese diplomaten wordt er de komende dagen naar gestreefd Griekenland in de discussie over de EU-uitbrei ding verder te isolei-en, zodat premier Simitis tijdens de be- raadslagingen op zatex-dag zal moeten 'buigen of barsten'. GPD Een helikopter lost een lading bluswater boven het brandende bankgebouw in Jakarta. foto Enny Nuraheni/RTR JAKARTA - Een brand in de Indonesische centrale bank in Jakax-ta heeft gisteren aan ze ker vijftien mensen het leven gekost. Vijf mensen raakten gewond. Ten minste zes slachtoffers kwamen vast te zitten in een lift in het nieuwe, 25 verdiepingen hoge gebouw in het centrum van de Indone sische hoofdstad. De brand woedde in een van de twee torens van de 'Bank Indonesia'. Het vuur greep snel om zich heen en veran- dex-de de drie hoogste verdie pingen in een vuurzee. Zeker 200 mensen wisten uit het ge bouw te komen, vier werden door een reddingshelikopter van het dak gehaald. De ver moedelijke oorzaak is kort sluiting in elektrische leidin gen. Suharso, de commandant van de brandweer van Jakarta, zei dat het er op leek alsof de slachtoffers in paniek van kantoor naar kantoor waren gerend, maar niet aan het vuur en de x-ook konden ont snappen. De noodlift in het gebouw zou niet hebben ge werkt. Voor de bestrijding van de brand gingen zeker zeventig brandweeiiieden de kantoor toren in. Ook blushelikopters werden ingezet tegen het vuur. AP procent het eerste jaar weer moeten kunnen tei-ugkopen. Daardoor zal er een levendige handel in vax-kens ontstaan, die zowel boeren financieel onder steunt als zox-gt voor een ver kleining van het aantal varkens, meent hij. Blauws voorstel wijkt fors af van dat van zijn coalitiegenoot Huys (PvdA), die al eerder af stand nam van de plannen van Van Aax-tsen. Huys wil alle boe ren direct vijf procent van hun varkens ontnemen, en 10 tot 25 procent voorwaardelijk. Als boei'en de mineralen in de var- kensmest via beter voer omlaag brengen, en voldoen aan allexiei milieu- en hygiëne-eisen, wordt die laatste korting ongedaan ge maakt. Van Aartsen toonde geen enkel enthousiasme voor de alterna tieve plannen van beide rege ringspartijen. „U zoekt metho den om de zelfwerkzaamheid van boeren te belonen. Die moet je niet overtrekken", zo zei hij. Hij gelooft ook al niet in 'het irdneralenverhaal'. Volgens de minister is door gebruik van be ter varkensvoer nauwelijks nog milieuvriendelijker mest te krijgen. Om die reden bleef hij ook stoïcijns onder het plan van CDA'er Van der Linden, waarin niet gekort wordt, en alleen via het veevoer minder fosfaten in het milieu komen. GPD Terwijl demonstranten in Kyoto buiten de Amerikaanse vice- president Al Gore opriepen tot meer inzet tegen de broeikas gassen, hield hij binnen een toespx-aak tot de kli maatconferentie. Hij zegde toe dat de VS zich soepe ler zullen opstellen. Van de zeventien Zeeuwse gemeenten heeft Goes de beste mi- lieuaanpak. De Ganzestad voertmet een ruime voorsprong de Meetlat Lokaal Duurzaam Beleid aan. De gemeenten Sluis- Aardenburg, Terneuzen en Veere komen als hekkensluiters uit de bus. De gemeenten werden doorgelicht door de Stichting VMC in opdracht van het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling. Het blijft rommelen bij voetbalvereniging Veere. Na het ver trek van hoofdsponsor Paul Hermsen is nu Arthxu- van Huizen opgestapt bij de zaterdag eersteklasser. De aanvaller kan niet meer door één deur met trainer Ron Schxier. „Ik ben te vaak niet eerlijk behandeld." feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4: buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 18 en 19 van onze redactie binnenland WEERT - De aanbesteding van streekbusvervoer in Zuid-Lim burg in 1994, waarmee het mi nisterie van Verkeer wilde expe rimenteren met concurrentie, is onrechtmatig. Voor de vergun ning aan het Amerikaanse bus bedrijf Vancorn ontbreekt elke grond. Dat heeft het College van Be roep voor het Bedrijfsleven gis teren bepaald in een zaak die sinds het voorjaar van 1995 sleept. Daarmee geeft het Colle ge minister Jorritsma van Ver keer een flinke tik op de vingers. De WD-minister wil zo snel mogelijk concuiTentie invoeren in het openbaar vervoer. In het experiment van 1994 ver loor het Verenigd Streekvervoer Nederland (VSN), dat alle streekvervoerders in Nederland in handen heeft, voor het eerst het recht om te rijden in een be paald gebied. Behalve in Zuid- Limburg konden particulieren destijds ook meebieden op het verzorgen van openbaar ver voer op Noord-Beveland. Hier beslechtte de VSN, in de per soon van streekvervoerder ZWN, het pleit in zijn voordeel. Volgens het College van Beroep biedt de Wet pei'sonenvervoer helemaal geen mogelijkheid om openbaar vervoer te gunnen aan de hoogste bieder. Het ministe rie zegt in een eerste reactie de uitspraak nog te willen bestu- deren. De aanbestedingen van vervoer in de provincies Gro- ningen en Drenthe, die nu ter ta fel liggen, gaan met veel tumult worden voor het openbaar ver voer. De ZWN Groep is niet van plan een schadeclaim in te dienen bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat. „Wij hebben wel extra inspanningen moeten ple gen om op het openbaar vervoer op Noord-Beveland in te schrij ven, maar we hebben dat ver voer behouden." ANP/GPD Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) Hoewel het College van Beroep de aanbesteding en de vergun ning aan Vancom uit 1994 heeft vernietigd, blijven de Vancom- bussen gewoon rijden. De 'rechtsgevolgen van de vernie tigde besluiten blijven in stand', zo heet het officieel. Wel moet de minister een schadevergoeding betalen aan busgigant VSN. Woordvoerder E. Geerdes van de ZWN Groep reageerde gis teravond verheugd op de uit spraak. Die maakt volgens hem duidelijk dat overheden zorg vuldig moeten omgaan met de aanbesteding van openbaar vervoer en er 'geen rommeltje' van mogen maken. In die zin is, aldus Geerdes, de gerechtelijke uitspraak ook van belang voor toekomstige aanbestedingen door de provincies, die vanaf 1 januari 1998 verantwoordelijk ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 V-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1