Mysterie rond Torenberg blijft Na de raad een praatje in dialect Het heeft niets met specerij te maken zeeland week 50 Zeeuwind gaat groot met duurzame stroom straatnaam bèl bèl maandag 8 december 1997 en soms van ge meenten, hoewel die allemaal lid onder het bedrijf, maar in Zee land komen solitaire turbines moeizaam van de grond. Meest al door ruimtelijke bezwaren, zoals bijvoorbeeld in Oostburg. Licht Helaas stelt het college zich zeer terughoudend op, terwijl je ook kan bekijken of je voor enkele boeren geen kleine centrale lo catie kan scheppen", vindt Springer. Maar er schijnt licht aan het eind van de tunnel. Een fors park in de Willem Annapol- der, waarbij - ook dat is nieuw voor Zeewind - wordt samenge werkt met een ingenieursbu reau dat de helft het aantal tur bines voor zijn rekening neemt. En nu de provincie groene stroom gebruikt voor haar kan toren in Middelburg, zal Zeeuwind ook gemeenten vra gen zo'n contract af te sluiten. Met nadruk op 'hét goede voorbeeld'. Verder zijn daar de plannen voor grote windmolen parken in de Noordzee, die Springer toejuicht, mits dat niet leidt' tot vertraging van projec ten ter land. En mag het nu alsjeblieft eens flink gaan waaien, want dit en vorig jaar was er weinig wind en daardoor weinig stroomop- brengst. „Dat Zeeuwind dan toch nog winst maakt, vind ik tof." van zijn van Zeeuwind. „De agrarische sector is zeer geïnteres seerd in wind energie, ook als een tweede pijler J. H. P. Springer door Wendy van der Vliet Het ruikt er niet naar kaneel, en er is ook absoluut niets te zien wat met kaneel te maken heeft. Toch heet de dijk ten noordwesten van Kwadeudam- me de Kaneelpolderdijk. Het is een kleine, bochtige dijk, waar aan een enkele boerderij staat. Rechts is de kerktoren van Kwadendanune te zien, links niets dan polders, waar je ook kijkt. Toch is de naam Kaneelpolder simpel te verklaren. Vroeger lag in de Zak van Zuid-Beveland de bevaarbare kreek de Zwake, waarvan nu alleen de Zwaakse Weel nog over is. In de veertien de en vijftiende eeuw werd het gebied ingepolderd. De namen van deze polders zijn over het algemeen niet erg origineel. Zo zijn er bijvoorbeeld veel polders naar personen genoemd: Jan Vierloospolder, Hugo Veer manspolder, en zo zijn er nog" een paar. Andere polders zijn ge noemd naar het water waarin ze zijn bedijkt, bijvoorbeeld de Zwakepolders, de Diepekreek- polder en de Godvlietpolder. Ook de Kaneelpolder werd ver noemd naar het water waarin hij is bedijkt: naar de bevaarba re kreek de Zwake. Kaneel is na melijk een verbastering van het woord kanaal, oftewel bevaar bare kreek. Wirwar In de veertiende en vijftiende eeuw was het inpolderen van de Zwake een echte rage. Iedere ambachtsheer uit die tijd wilde er graag aan meedoen. Het wa ter werd steeds verder terugge drongen en hef uiteindelijke resultaat was al vroeg te voor spellen. In 1312 hielden de am bachtsheren van Baarland er al rekening mee dat de Zwake tus sen Baarland en Zuid-Beveland wel eens helemaal ingepolderd zou kunnen worden. Anderhal ve eeuw later was dat het geval. Om de inpoldering nog sneller te laten verlopen, werden er soms polders bedijkt van een minie me omvang. De ongelooflijke wirwar van dijken en dijkjes in de Zak van Zuid-Beveland ge tuigt nog steeds van dit indivi dualisme en de daarmee ge paard gaande economische kortzichtigheid van de am bachtsheren. In de zestiende eeuw ging men, aan de grootte van de polders te zien, economi scher te werk. De Kaneelpolderdijk. De wirwar van dijkjes iu de Zak van Zuid- Beveland, die zo lieflijk oogt, vindt zijn oorsprong in het onecono misch inpoldergedrag van de Middeleeuwers. foto Willem Moeras door Frank Balkenende Het vlot niet zo met de wind energie in Zeeland. Het streven naar 250 Megawatt in het jaar 2000 lijkt veel te hoog gegrepen, de productie van groene stroom ligt in de provin cie momenteel rond de veertig Megawatt. Met grootschalige locaties tracht gedeputeerde Van Zwieten de windenergie productie op te vijzelen in de hoop dat rond de eeuwwisseling er enige daden kunnen worden genoemd. De Vereniging Zeeuwind maakt het de gedepu teerde in elk geval naar de zin met een plan voor zestien turbi nes in de Willem Annapolder bij Kapelle. Een voor Zeeuwind ongekend groot project. Vandaag (maandag) zal Zeeuwind haar nieuwe plannen uiteenzetten tijdens de algeme ne ledenvergadexring in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Volgens projectcoördina tor J. H. P. Springer heeft 'een bescheiden club als Zeeuwind' zich tot nu toe moeten beperken tot een molentje hier en een paar turbines daar. Nu is de coörpe- ratieve vereniging geen com mercieel bedrijf dat de produc tie per se voortdurend moet opvoeren. Springer: „Kijk, we hebben ons enerzijds gericht op voorlichting, on der meer aan par ticulieren zoals boeren, organisa ties en instellin gen. Dat is aardig gelukt. Ander zijds moet je ook af en toe een windmolen plaat sen om het pu bliek te laten zien dat duurzame energie mogelijk en rendabel is." Dat blij kt nog niet zo eenvoudig. Er is vaak weerstand van omwonenden Reacties op deze rubriek zijn welkom. Indien u wilt reagerenof wanneer u een tip voor ons heeft, kunt u schr ijven of faxen naar de PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, fax 0118-470102, onder ver melding van Bèl, bel. Wethouder Hamelinck Terneuzenvindt Zeeuws niet passend in formele bestuurscultuur bouw. In de twee eeuwen daarna beleefde de Ambachtsheerlijk heid Zaamslag haar grootste bloeiperiode. De heer van Zaamslag, meestentijds verte genwoordigd door een schout, was weliswaar economisch niet erg machtig vergeleken bij de grote abdijen en graafschappen. Maar met het benoemingsrecht van schouten, pastoors en kape laans maakte de heer wel be stuurlijk de dienst uit in de heerlijkheid. De Tachtigjarige Oorlog luidde echter het einde in voor de heer lijkheid. Zaamslag viel ver schillende keren in handen van Spaansen en Staatsen. Plet doorsteken van dijken in 1584 deed het dorp in de rivier ver dwijnen. Toren Met of zonder toestemming van de wisselende machthebbers werden de stenen van de vesting de jaren daarna gebruikt voor bouwwerken elders in de streek. Alleen de toren bleef nog dik een eeuw overeind. Volgens de over levering moet het een behoorlijk bouwwerk zijn geweest wat tot in Vlissingen te zien was. Op een tekening van Francois Horen- bault uit 1569 is de Torenberg prominent te zien. Als Horen- bault nauwkeurig de maten heeft aangehouden, valt het burchtcomplex een beetje te gen. De toren maakt zelfs een wat lullige indruk naast de drie keer zo hoog afgebeelde kerkto ren. „Ach, die tekening is mooi, maar biedt natuurlijk weinig historisch houvast", relativeert De Zeeuw. De amateurarcheo- loog van Zaamslag is al blij dat de Torenberg al meer dan een kwart eeuw beschermd monu ment is.- De boerderij aan de rand van de vliedberg wordt door de huidige bewoners, de familie Van Dijck, opgeknapt volgens de stijl van de vorige eeuw. De Zeeuw had nog liever gezien dat de gemeente Terneu zen de hele omgeving van de To renberg had opgekocht. Een beetje bitter: „Maar Terneuzen heeft nog nooit oog gehad voor de historie, laat staan er geld in gestoken. Ze hebben een paar straten een geschiedkundige naam gegeven en dat was het dan." Piet Hamelinck praat thuis 'Lamzvveerds' tallen onderwerpen liggen in de omgeving van het stadhuis en stadskantoor voor het oprapen, 't Komt uut de lange mande' is een Axelse uitdrukking, die ge bruikt wordt wanneer lang op resultaten moet worden ge wacht. Terneuzenaars hebben minder geduld en zijn meer ge richt op resultaten. Het uitpra ten van de plannen voor de toe komst kan dus prima in het Lamzweerds. 't Is maor 'n weet, ee. Agenda Zaterdag 13 december kan in gebouw De Pompweie in Kort- gene worden gekeken en geluis terd naar een optreden van Engel Reinhoudt en de Zeeuws- -Vlaamse volksmuziekgroep Ambras. Voor meer informatie en voor het reserveren van kaar ten kunt u terecht bij de organi sator, het Nutsdepartement van Noord-Beveland. Voor de tweede achtereenvol gende keer verzorgt de Stich ting Goed Zeeuws, Goed Rond een feestelijke kerstmiddag in de Goesse Prins van Oranje. De foto Charles Strijd bezoekers van de middag kun nen zaterdag 21 december ge nieten vaneen aantal prachtige, sfeervolle verhalen in dialect. En net als tijdens de succesvolle middag van vorig jaar, zullen Engel Reinhoudt en Amdras voor toepasselijke muziek zor gen. Meer informatie is te krijgen via Stichting Goed Zeeuws, Goed Rond, tel. 0113-351317. Via dat nummer kunnen ook kaarten worden gereserveerd. Vorige week verscheen Terneu zen van Toen tot Noe samenge steld door Bram Verlinde. Hij schreef in de periode 1995 - 1996 bijdragen in de Blideklan- ken, het huisblad van verzor gingstehuis De Blide. Het boek bestaat uit twee delen: 'Een wandeling door Terneuzen' en 'Over Terneuzen'. In de verha len zit niet alleen folklore en plaatselijk nieuws, maar ook veel dialect. Vandaar natuurlijk de vermelding in deze rubriek. De prijs is 30,- en het werkje wordt uitgegeven door de Heemkundige Kring Terneu zen. door René Hoonhorst ciaal daartoe opgeworpen vliedberg, de motte, werd een verdedigingstoren gebouwd. Deze 'opperhof' werd later uit gebreid met een voorburcht ('nederhof') met woonboerderij en schuren. Sommige vorsers twijfelden in de jaren tachtig of op de Toren berg een echt mottekasteel stond, omdat in eerste instantie geen overblijfselen van het boe renbedrijf werden gevonden. Voormalig provinciaal archeo loog R. van Heeringen schreef in het Zeeuws Tijd schrift (zesde nummer van 1989) dat on derzoek van de Rijks dienst voor Oudheid kundig Bo demonder zoek wel degelijk had uitgewezen dat er van het eind van de twaalfde tot en met de zestiende eeuw een kasteel - of iets wat er op leek - was op een aarden wal. Grote kuilen die in '87 bij de opgravingen werden gevonden, dienden in de late Middeleeuwen waarschijnlijk als vlasrootputten. Later wer den ze volgestort met vuilnis. Heer Jan Een enkele historische bron ver meldt al omstreeks het jaar 980 een zekere Jan van Saemslacht. Directe opvolgers van Heer Jan zijn echter tot de veertiende eeuw, als Robert van Zaamslag opduikt, niet te vinden. Alge meen wordt aangenomen dat Jan vanBorssele Zaamslag rond 1385 aan het kasteel heeft ge holpen. Tot dan toe was de To renberg niet meer dan een, waarschijnlijk door een machti ge boer opgeworpen, heuvel met een houten woontoren. Jan van Borssele verving de houten be bouwing door een stenen toren en woonhuis en gaf waarschijn lijk ook opdracht voor het op richten van een stenen poortge- Maquettte van het kasteel. Of het er echt zo heeft uitgezien is overigens de vraag. foto Charles Strijd Op deze heuvel in Zaamslag stond vroeger een soort burcht met in elk geval een toren, een poortgebouw en enkele schuren. foto Charles Strijd In het Terneuzense gemeentehuis blijft het dialect volgens Hamelinck beperkt tot informele gesprek ken: „Terneuzen is geen dorp, het is een centrumgemeente waarin je mensen tegenkomt van buiten Zee land." foto Peter Nicolai In het (schelpen)museum van Zaamslag is het kasteel dat in de Middeleeuwen op de Toren berg stond in volle glorie te be wonderen. Een poortgebouw, verschillende boerenschuren, een ophaalbrug en een versterk te burcht. Compleet met vee, boerenknechten en ridders op de kantelen. „Prachtig", vindt museumbe heerder Gerrit de Zeeuw de ma quette die een bevriende Ter- neuzenaar voor het muse um maakte. „Maar of het kasteel er zo heeft uitge zien, is sterk de vraag. Hoogst waarschijnlijk niet. Het enige dat zeker is dat er een soort burcht, com pleet met toren, een poortgebouw en enkele schu ren hebben ge staan. Bij ar cheologische opgravingen zijn funderingen teruggevon den en wees meer op een motte kasteel met voorburcht. Hoe de vesting er precies uitzag, is ech ter onbekend. Of het een echt kasteel was, is allesbehalve ze ker. Het kan ook een'versterkt herenhuis zijn geweest. Wel staat vast dat er een hoge toren bij hoorde en het gebouw moet ook behoorlijk groot zijn ge weest, want in de Tachtigjarige Oor-log is het meermalen onder komen geweest voor groepen soldaten." Net als van het andere kasteel van Zaamslag, dat van de tem pelridders aan de westkant van het dorp, weten historici be hoorlijk wat van de Torenberg. Minstens zoveel bleef echter in nevelen gehuld. Deskundigen buitelen over elkaar heen met tegenstrijdige lezingen over de juiste historische duiding van het verleden. Zo gaan de meeste onderzoekers ervan uit dat op de Torenberg een zogenaamd mottekasteel stond. Op een spe- door Rinus Willemsen Als hij met zijn z'n beleids medewerker bezig is nieu we plannen te ontwikkelen, praat hij in het dialect van zijn geboorteplaats Lamswaarde. De ambtenaar komt uit Bosch- kapelle. In raadsvergaderingen en bij officiële gelegenheden praat hij Nederlands. 'Het is ei genlijk iets, dat zo iix de loop der- jaren gegroeid is', zegt de Ter neuzense wethouder Piet Ha melinck. 'Niet dat ik iets tegen dialect heb, integendeel'. Inmiddels heeft hij er acht jaren opzitten als wethouder en mo menteel loopt hij warm voor de volgende vier jaar. Als we vra gen naar de dialectcultuur in het Terneuzense stadhuis, moet hij toegeven dat daar eigenlijk nog niet echt over gedebatteerd is. 'Vroeger hadden we een col lege met niet-Zeeuwen en dan is het toch moeilijk om over inge wikkelde onderwerpen in het dialect te praten, maar tegen woordig is er een college dat uit allemaal Zeeuwen bestaat en toch praten we geen dialect. Zo'n vergadering heeft, net als een raadsvergadering, toch iets formeels en gevoelsmatig past een discussie in dialect daar ei- genlijk niet bij. Het is vreemd, maar zo voel ik dat nu eenmaal' zegt Hamelinck, die onder an dere wethouder van cultuur in de Scheldestad is. Thuis praat hij natuurlijk dia lect. Dat hoorden we trouwens, toen we hem opbelden en zijn vrouw, nadat ze de telefoon had opgenomen, tegen hem riep: 'Kanne hie nie opnemen?' Ons kent ons Dialect spreken heeft iets gezel ligs, iets amicaals en het hoort dan ook thuis in de sfeer van ons ken ons. Hamelinck geeft grif toe, dat hij geen Nederlands zal spreken als hij in de kantine van de voetbalclub is en daar met de spelers wat nakaart over de af gelopen wedstrijd. 'Dat is nu net de plaats waar een zeer losse sfeer is, waar over en weer open hartig wordt gesproken en waar we op een ongedwongen en na tuurlijke manier met mekaar- omgaan. Ik denk er dan niet aan om Nederlands te gaan praten. Maar in een commissievergade- ring, is dat anders. Tex-neuzen is geen dorp, het is een centrumge meente waarin je mensen tegen komt van buiten Zeeland en dat drukt toch een stempel op de omgangstaal'. Maar na een ver gadering willen de wethoudex-s en de burgemeester nog wel eens in het dialect een praatje ma ken, zo deelt Hamelinck ons mee. 'Ook met m'n beleidsmedewer ker die van Den Bos komt praat ik m'n eigen dialect. Lam zweerds ee. We zitten dan samen om de tafel en discussiëren over de plussen en minnen van een bepaald plan. Dat gaat altijd gewoon in het dialect. Eigenlijk is dat heel gek, want op dat mo ment zijn we er ons eigenlijk niet zo van bewust, dat we in ons moederstaai bezig zijn met al lerlei zaken die in een vergade ring niet in het dialect gevoerd worden.' Over de stx-eektaal is de wethou der dus duidelijk: op de werk vloer kan dat best, maar in de vergaderingen komt daar wei nig van terecht. Niet dat er een bewuste boycot is tegen het dia lect, maar gevoelsmatig past het er niet bij. Net als de voorberei- ding van de x-aadsvoorstellen, is het wel mogelijk dat de officieu ze nabesprekingen ook weer wel in dialect kunnen. Karakter Maar de Zeeuwse cultuur is bre der en dieper dan het dialect. Terneuzen, met de kernen Zaamslag en Hoek, behoren tot het Land van Axel, dat toch wel een heel eigen karakter in het Zeeuwsch-Vlaamse landschap heeft. Die typische kenmerken van weleer vinden we terug in het streekmuseum van het Land van Axel, in Axel. We denken dan aan de klederdrachten en de volksgebx-uiken. 'Vanuit de ker nen Hoek en Zaamslag bereiken ons eigenlijk geen signalen die erop wijzen, dat het eigene van deze dorpen nog duidelijker naar voren moet worden ge bracht', zegt de wethouder, 'maar als die bex-ichten in het stadhuis binnenkomen, dan zullen we daar serieus naar kij ken. Het gemeentelijk beleid is in grote lijnen voorwaarde- scheppend en daar passen die ideeën van een dorp of stads wijk mooi in.' Intussen heeft Terneuzen weer een bloeiende Heemkundige Kx'ing, vinden er historische rondleidingen plaats en is er een bescheiden ondex-wijsmuseum in de binnenstad. Allemaal po sitief. Ternetxzen werkt aan een ander beeld. Hondei'den toeris- ten bezoeken jaarlijks het Por taal Vlaandei'en bij de sluizen van het Kanaal van Tex-neuzen naar Gent. Straks zullen hon derden busseri naar het het informatiecentrum bij de Wes- tei-scheldeturmel rijden. De nieuwe schouwburg zal een uitstraling krijgen tot in Mid delburg en Goes. Wordt het streekeigene dan niet te veel op de achtergrond geschoven? Ha melinck vindt van niet: 'Als er bij ons wensen in die x-ichting binnenkomen, zullen we die se rieus onderzoeken', zegt hij, voorzichtig formulerend. Mis schien kan hij in zijn toekomsti ge wethoudex-speriode een brug slaan tussen moderne kunstvor- men en het streekeigene. Tien-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 9