PZC zeeland Haven is wachten op loodsen beu Melkertbanen pikken jongelui bij vrijwilligersorganisaties weg Honderdste hoogstam in Hollandsche Hoeve Scheldemondraad kwijnt weg onder Euroscepsis in regio Antwerpen zet Vlaamse regering onder druk om dienst te hervormen Messentrekker aangehouden Lastige jongeren krijgen boetes Slagader doorstoken bij rel Ruiten vernield in Terneuzen Ylissingen verhoogt grondprijzen Enorme Finse kerstboom ontdooit in Philippine Sinterklaas vraagt politie ook kerstman te ontzien zeeuwse almanak Eigen schuld maandag 8 december 1997 door Harmen van der Werf ANTWERPEN - De Antwerpse haven is het wachten beu op een hervorming van het Vlaamse loodswezen. De politiek reali seert zich niet, volgens de Ant werpse Scheepvaartvereniging, hoe noodzakelijk een reorgani satie is. De Antwerpse Scheep vaartvereniging gaat daarom met het Antwerps Havenbedrijf de druk opvoeren in de richting van de Vlaamse regering. Al jaren wordt er gesproken over hervorming van het Vlaamse loodswezen. Het ad viesbureau Andersen Consul ting vo erde b egin j aren negentig een haalbaarheidsstudie uit naar een reorganisatie van de loodsdienst. Op basis van dit onderzoek presenteerde oud minister van Verkeer J. Sau- wens een ontwerp-wetsvoor- stel. Sauwens is ondertussen al weer enige tijd geleden vervangen door minister E. Baldewijns. Vorig jaar leek er schot in de zaak te komen. Er werden ambi tieuze plannen gelanceerd, maar de vaart is er opnieuw uit. Voorstellen tot privatisering van de loodsdienst, invoering van helikopterbeloodsing en andere reorganisatieplannen zijn stuk voor stuk op de lange baan geschoven of onderweg gesneuveld. Besluit Inmiddels lijkt de Vlaamse overheid zover te zijn, dat zij de ze maand een besluit zal nemen over de toekomst van de loods dienst. Volgens woordvoerders van de loodsenverenigingen blijft het loodswezen een staats bedrijf. En verder bestaat er vooral veel onduidelijkheid. Dat begint het Antwerps be drijfsleven de keel uit te hangen. De Antwerpse Scheepvaartver eniging pakt uit in haar jongste nieuwsbrief. Het Vlaamse loodswezen moet eindelijk een moderne en efficiënte organisa tie worden die in staat is in te spelen op de noden van de he dendaagse scheepvaart. Verlanglijstje De vereniging presenteert ver volgens een uitgebreid verlang lijstje: erkenning van het princi pe 'algemene loods' voor zowel het zee- als riviertraject, perma nente helibeloodsing, snelle loodsboten, verzelfstandiging van het loodswezen en uitge breide toepassing van loodsen op afstand. Het is duidelijk waar de Antwerpse Scheep vaartvereniging naar toe wil. Zij wil dat de vaartijd van en naar Antwerpen aanmerkelijk wordt bekort. Veel van de wensen die de ver eniging formuleert, zijn al wer kelijkheid bij het Nederlandse Loodswezen dat in 1988 is ge privatiseerd. Alleen het vaker toepassen van loodsen op af stand (het loodsen vanaf de wal met behulp met moderne com- municatie-apparatuur) gebeurt niet, omdat een loods op een schip altijd nog veiliger is dan beloodsing vanaf de wal. Politiek Dat de reorganisatie van het Vlaamse loodswezen zo lang zaam verloopt, wijt de Scheep vaartvereniging in Antwerpen aan de 'politieke beleidsverant woordelijken'. „De door hen ge volgde timing getuigt niet van inzicht in de hoogdringendheid van hervormingen bij de loods dienst." Veranderingen bij de Vlaamse loodsdienst liggen onder meer zo moeilijk, omdat Vlaamse loodsen een weerbarstige be roepsgroep vormen. Zij staan voor hun verworven rechten en schromen niet naar het actie middel te grijpen. Van de andere kant worden zij door de Vlaam se overheid niet als gespreks partners erkend. Officiële vakbonden voeren de bespre kingen, maar daar is vrijwel geen loods bij aangesloten. doorMieke van der Jagt GOES - De Goese burgemeester D. .T. van der Zaag heeft zaterdag een zoete Zeeuwse morel geplant in de lxoogstam- boomgaarden van de Hollandsche Hoe ve in Goes. Het hoogstamboompje van een ouderwets kersenras, was het hon derdste in een beheersplan dat in 1990 is opgesteld. De Koninklijke Nederlandse Natuur historische Vereniging (KNNV) heeft in nauwe samenwerking met de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) een plan gemaakt om de originele hoog- stamboomgaarden rondom de Hol landsche Hoeve, vroeger een fruitbe- drijf nu een recreatiegebied, zoveel mogelijk in stand te houden. Dat bete kent onderhoud aan de oude hoogstam- men en vervanging van de bomen die echt niet langer mee kunnen. Een nauwkeurige inventarisatie in 1990 wees uit dat binnen een tijdspanne van pakweg vijftien j aar 175 bomen zouden moeten worden vervangen. De werk groep beheer van de KNNV-afdeling Beveland tekent voor het onderhoud en het herplanten en de SLZ stelt groot materieel beschikbaar. De gemeente Goes, eigenaar van het gebied, betaalt de bomen, de palen en het gaas. De werkgroep beheer van de KNNV op Zuid-Beveland heeft dertig leden, waarvan er altijd wel twintig beschik baar zijn om te zagen, te snoeien en te graven onder leiding van Tonny Outer- mans en Ton de Koning. Om het heuglij- ke feit te onderstrepen dat het beheers plan zo trouw en nauwgezet wordt uitgevoerd, kregen de gasten een fles wijn mee. „Houd de bongerds hoog", stond er op het etiket. De wijn is door KNNV-lid Martin de Korte gemaakt van perziken, die aan hoogstammen zijn gegroeid op Bevelandse klei. Burgemeester D. J. van der Zaag plant de honderdste hoogstamboom, een zoete Zeeuwse morel. foto Willem Mieras TERNEUZEN - Een 27-jarige Westdorpenaar werd zondag morgen vroeg bij een café aangehouden, nadat hij twee Ter- neuzenaren met een mes had gestoken. Eén van de Terneuze- naren moest een verwonding door een dokter laten hechten, de ander kon zonder doktersbehandeling naar huis. De West- dox-penaar was in het Terneuzense uitgaanscentrum op zoek naar de degene die de tas van zijn vriendin had gestolen. Hij werd kwaad toen hij een café niet binnen mocht. De messen trekker zit vast in een Terneuzense cel en wordt morgen, dins dag, voorgeleid aan de officier van-justitie in Middelburg. MIDDELBURG - In de binnenstad van Middelburg zijn za terdagnacht tien jongelui bekeurd. Vier jongens kregen een boete omdat zij tegen openbai'e gebouwen stonden te plassen. Dat kostte hen ieder zestig gulden. Di'ie anderen bevonden zich in de portalen van publieke ruimten terwijl zij daartoe niet bevoegd waren. Zij moesten ieder tachtig gulden betalen. Twee jongens kregen een boete van zestig gulden omdat zij op de openbare weg alcoholische dranken nuttigden. Voor het kapotgooien van een bierglas is tegen een andere jongen pro ces-verbaal opgemaakt. De politie bekeurde de jongelui toen zij bezig was met projectmatig toezicht ter bestrijding van overlast in de binnenstad van Middelburg. DOMBURG - Een 23-jarige man uit Kamperland is zaterdag nacht door de politie van Noord-Beveland aangehouden vanwege zijn betrokkenheid bij een vechtpartij in de Sta- tionsstraat in Dombui'g. Daarbij liep een 21-jaiïge man uit Meliskerke een slagadei'lijke bloeding op. Door snel en goed ingiijpen van omstanders kon het slachtoffer naar het zieken huis in Vli,ssingen worden gebracht. De politie Walcheren zet te de wegen rondom Domburg af omdat de mogelijke daders met de auto waren vertrokken. Bovendien wei'd de hulp van de politie van Noord-Beveland ingeroepen. Die hield even la ter de man uit Kampeiiand aan. TERNEUZEN - De politie is op zoek naar een man zonder vaste woon- of verblijfplaats die vrijdagavond een ruit in sloeg van het opvangcenti'um voor drugsverslaafden aan het Terneuzense Schelpenpad. Ook wordt gezocht naar een onbe kende die Zondagmorgen vroeg een ruit van een winkelpand in de Noordstraat vernielde. De politie zorgde ervoor dat het winkelpand weer van een nieuwe ruit werd voorzien. VLISSINGEN - Het Vlissingse college van B en W wil de grondprijzen met ingang van volgend jaar verhogen. Alle gronden voor woningbouw gaan vanaf 1 januari 205 gulden per vierkante meter kosten. Dat was 195 gulden. Voor binnen stedelijke locaties die moeilijk zijn te ontwikkelen en voor gronden die verkocht worden voor openbare doeleinden, wil het college 185 gulden per vierkante meter gaan vragen. Daar moet nu nog 175 gulden voor worden neergelegd. Kavels voor sociale huur- en koopwoningen krijgen een basisprijs van 17.500 gulden. Dat is een prijsstijging van vijfhonderd gul den. De bedragen zijn exclusief btw. De bedrijfsgronden op Baskensbui'g' II, de Buitenhaven en Vrijburg worden voorals nog niet verhoogd omdat dat de concurrentiepositie in de re gio zou aantasten. De commissies economische zaken en fi nanciën bespreken het voorstel voor de nieuwe grondprijzen in hun verga deringen op respectievelijk maandag 8 en woens dag 10 december. door Richard Hoving MIDDELBURG - De provincie Zeelaixd neemt op 1 januari 1998 geruisloos het voorzitter schap van de Scheldemondraad over. De voortgang die de afge lopen drie jaar in het overkoe pelende orgaan van de grens- overschrijdende samenwerking tussen de provincies Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland is geboekt, geeft, volgens commis saris van de koningin drs. W. T. van Gelder, geeix aanleiding tot feestgedruis. „De scepsis over de Euregio is aan beide kanten van de grens nog erg groot." Invulling geven aan het voorzit terschap van de Scheldemond- raad plaatst Van Gelder voor een dilemma. Voor hem pex-- soonlijk is het belang van grens overschrijdende samenwerking duidelijk. „Het is een heilig moeten. Het is ondenkbaar dat Zeeland het zonder samenwer king met andere Europese re gio's kan stellen." Als commissaris van de konin gin moet Van Gelder de opvat ting die in Provinciale Staten en de Zeeuwse samenleving leeft uitdragen. In zowel de Staten, bij gemeentebestuurders als de onder de bevolking bestaat een grote dosis twijfel ten aanzien van de Scheldemondraad, er kent Van Geldex-:Als ik iets ver velend vind, dan is het wel de scepsis waarmee over de samen werking in de Euregio Schelde- mond wordt gesproken. Van Gelder heeft zich vanaf zijn benoeming tot commissaris van de koningin van Zeeland sterk gemaakt voor grensoverschrij dende samenwerking. „De profielschets die destijds is op gesteld voor een nieuwe com missaris vroeg expliciet om ie- mand met enthousiasme voor Europese zaken en attentie voor het uitbouwen van de contacten en ondexiinge samenwerking met Belgische overheden." Van Gelder heeft zelf, onder an- dex-e als voorzitter van de Bel- gisch-Nedei'landse Vereniging Ze'eland, ruimschoots aan deze eis voldaan. De speelruimte die de Staten van Zeeland hem bie den om invulling te geven aan Europese samenwerking is ech ter rxiet groot. Volgens de com- missaris heeft dit gevolgen voor de rol die hij volgend jaar speelt tijdens het Zeeuwse voorzitter- schap van de Scheldemond raad.. „Mijn optreden wordt bepaald door de ruimte en moti vatie die ik vanuit de Staten en de samenleving krijg." De Scheldemondraad is sinds de oprichting in 1993 onderhe vig aan kritiek. Het organisatie van activiteiten binnen de al be staande Eux-egio Scheldemond verliep tx-aag en zonder veel re sultaat. In een vergadex-ing van de Statencommissie algemeen bestuur werd vorig jaar gering schattend gesproken over de Scheldemondraad als een or gaan waarin 'allerlei eurozaken aan de orde komen die het pre dikaat luchtkasteel verdienen'. Betrokkenheid Om de invloed van de raad te vergroten werd begin dit jaar door de deelnemende partijen een intentieverklaring gete kend. Hierin werd gepleit voor een sterkere structuur en grote- x-e betrokkenheid. Met name de rol van gemeentebestuux-ders moest worden versterkt. Van Gelder constateert dat het dx'aagvlak van de Schelde mondraad bijna een jaar latei- niet is vergroot. „Er wordt nog steeds erg negatief gedacht. Niet alleen in Zeeland maar ook aan de andere kant van de gi-ens." Opheffen van de raad is echter niet aan de orde, verze kert hij. „Er staan te veel belan gen op het spel," Tot en met het jaar 1999 wox'dt de grensover schrijdende samenwerking nog financieel ondersteund met subsidies in het kader van het Europees stimuleringspro gramma Intereg II. Omdat ex- nagenoeg zeker geen Intereg III komt, krijgt de raad een zware verantwoordelijkheid. Het is in het jaar 2000 het enige overleg orgaan dat Oost-, en West- Vlaanderen en Zeeland bindt en gezamenlijke activiteiten fi nancieel kan stimuleren. Dodelijk Als de Scheldemondraad de ko mende jaren een kwijnend be staan blijft leiden, vreest Van Gelder dat het orgaan bij de eeuwwisseling niet sterk genoeg is om het wegvallen van het Eu ropees stimuleringsgeld op te vangen. Het Zeeuwse voorzit terschap van de raad moet er, volgens de commissaris, in de eerste plaats dan ook op gericht zijn om de bestaande structuur minimaal te behouden. „De tweede taak is het wegnemen van de scepsis, want die is dode lijk voor de toekomst. De informatiemarkt voor vrijwilligersorganisaties werd gehouden in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg, foto Lex de Meester door Maurits Sep MIDDELBURG - „Je krijgt hier een goed overzicht van wat er in Middelburg mogelijk is aan vrijwilligerswerk. Wat dat betreft is het een zeer zin volle activiteit. Exx het is natuurlijk goed voor de onder linge contacten tussen vereni gingen." Directeur R van der Linden van de stichting Sociaal Kul- tureel Werk Middelburg (SKWM) was bijzonder tevre den over het initiatief voor de Vrijwilligersinformatiemarkt die zaterdag wex-d gehouden in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. De markt vond plaats in het kader van de In- tex-nationale Vrijwilligersdag. Nieuwe vrijwilligers ver wachtte Van der Linden zater- dagnietecht. „Mijnex-varingis dat mensen zich niet zo snel opgeven vanwege zo'n markt. Dat gebeurt veel meer in de praktijk, vanuit de deelnemers aan activiteitenWe werven ei- genlijk constant. Het is vooral moeilijk vrijwilligers te vin den voor het jongei-enwei'k. Dat is immers geen gemakke lijk werk en het kost je avond uren. We hebben bij SKWM in totaal 250 vrijwilligers. Met hen kunnen we al onze activi teiten draaiende houden. In tegenstelling tot SKWM mocht het Activiteiten Cen trum Middelburg zaterdag ochtend al drie potentiële vrijwilligers begroeten. „Ze hebben interesse in vrijwilli gerswerk en hebben beloofd naar onze open middag te ko men op 6 januari", aldus een tevreden T. Tempelaars. Het Activiteiten Centrum Middel burg heeft op dit moment nog voldoende vrijwilligers. Tem pelaars: „Maar het wox-dt wel moeilijker jongelui te krijgen. Die raken we kwijt aan Mel- kex-tbanenDit jaar hebben we er zo al acht verloren. Dat wordt een probleempje voor ons. Weetje, je vergrijst dan zo als organisatie." De informatiemarkt werd bij zonder goed bezocht. De pu blieke belangstelling overtrof de verwachtingen van voorzit ter M. Manuhutu van de Jeugdbrandweer Middelburg. „Er wordt behooxiijk wat in formatie meegenomen. Het heeft alleen nog niets con creets opgeleverd. Onze wachtlijsten zijn nog leeg." Zorgelijk is dat echter niet. De vrijwillige brandweer van Middelburg heeft volgens Ma nuhutu meestal weinig moeite om nieuwe vrijwilligers te vin den. „Het enige probleem is dat je ook een opleiding moet volgen en die vindt pl aats in de avonduren." PHILIPPINE - In Philippine is zaterdagmorgen onder grote belangstelling de hoogste kerst boom van Zeeland geplaatst. De bijna twaalf meter grote spar kreeg een plaatsje op het gras veld bij het Havenplein. Het nautisch bedrijf Ara Shipping bood de boom bij de gemeente Sas van Gent aan. Het is een cadeautje van de Fin se havenstad Tornio. De boom werd in het noordelijke puntje van Lapland gekapt en per boot naar de aanlegplaats in de Axel- se Vlakte veivoexri. Medewer kers van Ara Shipping en de ge meente Sas van Gent zoi'gden exvoor dat de bij aankomst nog gedeeltelijk bevroren spar op de plaats van bestemming terecht kwam. Gemeentesercretaris W. Zwar- telé van Sas van Gent was dui delijk in zijn nopjes met dit ca deau. „We hebben er een leuke locatie voor gezocht en een sfeervolle parel verlichting in aangebracht. Vooral in het don ker kan de boom je bij het bin nenrijden van Philippine niet ontgaan. Het groen levert in combinatie met het golvende en fonkelende lichteffect een spe ciale bijdrage aan de seeivolle aankleding rond de kersttijd", aldus Zwartelé. WESTKAPELLE - Sinterklaas is, mét zijn staf, weer huis waarts gekeerd. Die had de Goedheiligman vrijdag laten liggen bij een radarkast van de politie langs de Grindweg in Westkapelle, weer opgehaald. J. C. Bakker van de politie Wal- cheren wilde zatei'dag de juten zak en de staf van Sint ophalen, maar die bleken al te zijn mee genomen. Sint had er wel een andere staf. gevuld met snoep, en een bood schap voor Bakker en diens col lega's achtergelaten. Sinter klaas vraagt de politie daarin zijn collega de Kerstman ook te ontzien als die eind december in zijn slee over de Walcherse dre ven rijdt: Als dank voor het mogen galop- peren, wil ik u hierbij mijn mini- staf offreren, 't Was weer aange naam in 't Zeeuwse Land, on danks de kastjes aan de kant. Zelfs op Omroep Zeeland is 't geweest, voor mijn media-Piet een waar feest. Knijp af en toe een oogje toe, ook de Kerstman is de bonnen moe. Autowasserettes zijn tegen woordig geen taboe meer voor de mens met een groen- bewustzijn. Wie zijn auto thuis met een emmertje en een spons ivast, laat allerlei vervuild water in het riool lo pen. Wasserettes daarente gen vangen het vieze water op en voeren het milieuvrien delijk af. Klantvriendelijk is weer een geheel andere kwestie. Voor dat iemand de wasstraat bin nenrijdt wordt hij gewaar schuwd dat hij dit op eigen risico doet. Niet geheel onbe grijpelijk omdat het voor de exploitant ondoenlijk is te bewijzen of dat krasje op de lak niet door een te harde borstel is gemaakt. Soms gaat het beroep op niet- aansprakelijkheid wel erg veiondervond een Vlissing se automobilist. Na betaald te hebben, hoorde hij dat de wasstraatmedeiverker veel moeite had om de dakanten ne naar beneden te buigen. Na wat gevloek en getier volgde,er een flinke dreun op het dak ivaarna zijn ivagen in de wasstraat verdween. Die kwam er spic-en-span weer uit. Toen de Vtissinger zijn antenne weer recht wilde zet ten liet- die onmiddellijk los. Verbolgen liep hij naar de carwashoperator. Met zijn duim wijzend naar het bordje 'Wij aanvaarden geen aansprakelijkheid' zei deze: „Ja. meneer, u zult ei- wel te hard aan getrokken hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 7