Pessimisme over klimaatberaad GOED KOOP PZC °.69 Bomaanslagen op treinen India Groot Zuid-Koreaans concern Halla moet surseance aanvragen Geroofde Britse baby terug bij moeder Leider Hongkong lijdt gezichtsverlies Belgische senaat uit kritiek op regering inzake Rwanda Ambtenarenstaking in Israël beëindigd Radicalen verliezen meerderheid in parlement Srpska buitenland EU probeert te bemiddelen tussen ontwikkelingslanden en Verenigde Staten Tijgers zaaien paniek in Spanje The Full Monty wint filmprijs Zwarte burgemeester in Houston British Airways bestrijdt drank Clinton schaft zich een hond aan Lingerie-model steviger 799 Attractie door Hans Geleijnse LONDEN - Na een groot scheepse speurtocht is de gekidnapte baby Karli Hawt horne zaterdag weer terugge bracht naar haar moeder Tanya in de kraamafdeling van een ziekenhuis in het Engelse Basildon. Voor alle zekerheid bewaakte ook zondag nog poli tieagenten het ziekenhuis, maar de dader was reeds achter slot en grendel. Vandaag ver schijnt ze voor de rechter. haar vriend Karl duurde veer tien uur. Vrijdagmiddag werd Karli gekidnapt door een vrouw, terwijl Tanya lag te be komen van een z ware bevalling huis met familie en vrienden telefoneerde over de geboorte. De vrouw wist te ontkomen in een auto. Na talloze tips van het publiek werd ze zaterdag- woonde vlakbij het ziekenhuis. Over de motieven van kidnap- ster Denise, een 33-jarige moe der van drie kinderen was gis teren nog niets bekend. Ze is De nachtmerrie voor Tanya en en de jonge vader in het zieken- morgen vroeg" gearresteerd. Ze een gescheiden vrouw, die zich na de geboorte van haar laatste kind had laten steriliseren. Volgens buren had ze daar spijt van en wilde dolgraag een dochtertje. Het ministerie van Gezond heidszorg heeft inmiddels een studie gelast naar betere bevei ligingsmaatregelen in zieken huizen. GPD door Judith Stalpers KYOTO - De Nederlandse mi nister Margreet de Boer van Mi lieu is 'alles behalve optimis tisch' over de voortgang op de klimaatconferentie in het Ja panse Kyoto. Vanaf vandaag onderhandelen ministers uit 159 landen over een verdrag om de uitstoot van broeikasgassen te Verminderen. Woensdag moet er een akkoord zijn, maar vol gens De Boer is er vrijwel nie mand te vinden die denkt dat dat lukt. Na een week van (ambtelijke) onderhandelingen kwamen de vijftien EU-ministers van Mi lieu gisteren informeel bijeen om de strategie voor de laatste ronde door te nemen. Omdat gastland Japan, volgens Euro pa, tekort schiet in het geven van krachtdadige leiding, wil len de EU-landen nu zelf het heft in handen nemen. Europa wil met name bemiddelen tus sen de Verenigde Staten, al dagenlang dwarsligger op de conferentie, en de ontwikke lingslanden. Nullijn De VS, grootste uitstoter van broeikasgassen, blijven stug vasthouden aan de nullijn. Dat wil zeggen dat ze de uitstoot willen stabiliseren op het ni veau van 1990, daar waar ande re landen daaronder willen gaan zitten (Japan minus 5 en Europa minus 15%). Met deze en andere voor de rest van de wereld moeilijk acceptabele ei sen, remt Amerika het proces af, aldus de EU. En, in tegenstel ling tot hetgeen daarover in 1995 is vastgelegd, willen de VS ook dat 'belangrijke ontwikke lingslanden een betekenisvolle bijdrage leveren aan het broei kasgasprobleem', zoals presi dent Clinton dat herhaaldelijk noemt. In het algemeen vinden alle rij ke landen dat dat ook zou moe ten gebeuren, maar de vraag is wanneer. In de overeenkomst van 1995 in Berlijn is besloten dat aan de ontwikkelingslan den geen verplichtingen worden opgelegd. De VS willen daar nu vanaf. De ontwikkelingslanden wijzen dit op hun beurt van de hand en willen ook niet over een eventuele toekomstige ver plichting praten, zolang de rijke landen zelf geen verplichting tot aanzienlijke reducties op zich hebben genomen. Want, zo zegt de 'Derde Wereld' de rijke landen zijn verant woordelijk voor 75 procent van de gasuitstoot en zij hebben het huidige probleem veroorzaakt. Ook hebben de rijke landen eco nomisch kunnen groeien zonder beperkende maatregelen. Dat recht willen de ontwikkelings landen ook. Ondertussen kibbelen de deel nemers verder over het aantal gassen (drie of zes) dat in het pakket moet worden overgeno men. C02, methaan en lachgas komen er in ieder geval in. Of de drie industriële gassen (HFK, PFK en SF6) nu of later, en vol gens welke telling erin komen staat nog ter discussie. Welke emissiereductie ook uit de onderhandelingen zal ko men, wetenschappers stellen dat het sowieso niet voldoende is om de klimaatveranderingen die de kans op natuurrampen, epidemieën en mislukte oogsten verhogen, te stoppen. Onder zoekers menen dat een reductie van 80% nodig is. De onderhan delaars hebben dat afgelopen week ook beseft en daarom be sloten ze unaniem een volgende klimaatconferentie volgend jaar november in Buenos Aires te houden. In een week tijd hebben ze zo tenminste één punt van de agen da afgehandeld. GPD HONGKONG - De nieuwe leider van Hongkong, Tung Chee-hwa, valt zaterdag" van een trap tijdens een ceremonie bij het begin van de kiezersregistratie in de voormalige Britse kroonkolonie. De verkiezingen in mei volgend jaar vervangen het bestuur dat China in stalleerde op 1 juli na de overname van Hongkong. foto Raymond Chow/AP maandag 8 december 1997 VALENCIA - Drie ontsnapte circustijgers hebben voor pa niek onder de bevolking van het Oost-Spaanse stadje Bur- jasot gezorgd. De politie riep voor de zekerheid de hulp in van scherpschutters en maande de de bevolking' binnen te blijven. Pas in de nacht van zaterdag op zondag lukte het de dompteur alle dieren weer veilig in hun kooi te kiïjgen. Eén van de tij gers had zich urenlang opgehouden in een school. DPA BERLIJN - De Britse komedie The Full Monty van regisseur Peter Cattaneo heeft zaterdagavond in Berlijn de Europese Filmprijs 1997, de voormalige Felix, gewonnen. De low-budgetrolprent gaat over zes werkloze mannen die, geïnspireerd door het fenomenale succes van de Chippenda- les-strippers, besluiten ook uit de kleren te gaan. De film won tevens de voor het eerst toegekende Europese Publieksprijs. De 'Europese Oscar' voor de beste acteerprestaties was er voor de Franse Juliette Binoche en haar Britse collega Bob Hoskins. Binoche kreeg de onderscheiding voor haar optre den in The English Patient, Hoskins voor zijn rol in Twenty- FourSeven. DPA HOUSTON - De grootste stad van de Ameiïkaanse staat Texas, Houston, heeft voor het eerst in haar geschiedenis een zwarte burgemeester gekregen. Lee Brown won de verkiezingen met 53 procent van de stem men. De zestigjarige Brown was eerder in Washington coördi nator in de strijd tegen verdovende middelen en politiechef in de steden Houston, Atlanta en New Yoi'k. DPA LONDEN - De luchtvaartmaatschappij British Airways heeft harde maatregelen aangekondigd tegen dronken passa giers. Mensen die dronken lijken, zullen niet worden toegela ten aan boord. Bovendien zal de bemanning" mensen die teveel gedronken lijken te hebben geen alcoholische drankjes meer serveren. Ook mag het cabinepersoneel belastingvrij gekoch te drank afpakken van passagiers onder invloed. British Airways zegt gedwongen te zijn met nieuwe maatre gelen te komen na een tweetal onsmakelijke incidenten. Daarbij mishandelden passagiers leden van de bemanning dermate ernstig dat zij later tot twee jaar gevangenisstraf werden veroordeeld. RTR WASHINGTON - Soeks, de kat van het Witte Huis, krijgt een concurrent. De Amerikaanse president heeft zich een hond aangeschaft. De 50-jarige Clinton verloor zijn hart aan een drie maanden oude chocoladekleurige labrador-reu. De hond arriveert niet meteen op het Witte Huis, maar wordt eerst afgericht. Hoe de 'First Dog' gaat heten is nog een staats geheim. RTR STOCKHOLM - De Zweedse confectieketen Hennes Mau- *ritz heeft besloten een ander model te nemen voor het recla memateriaal waarin de lingerie uit de kerstcollectie wordt aangeprezen. Het uiterst slanke model Georgina Grenville zal worden vervangen door de stevigere Sophie Dahl. Een week eerder onthulde het Koninklijk Paleis dat de 20-ja- rige kroonprinses Victoria eetproblemen had. De onthulling leidde tot een publiek debat over anorexia. Hennes Mauritz ontkende dat de vervanging van het model was ingegeven door de onthulling. AP van onze redactie buitenland BRUSSEL - Een Belgische se naatscommissie heeft in een rapport felle kritiek geuit op de toenmalige Belgische coalitie regering die gefaald zou hebben om de volkerenmoord van Hu tu's en Tutsi's in Rwanda in 1994 te voorkomen. De onderzoeks commissie ging na een lang de bat zondagochtend unaniem akkkoord met het rapport. Dat legt de verantwoordelijk heid voor een belangrijk deel bij de toenmalige (en huidige) pre mier Dehaene en de ministers Willy Claes (Buitenlandse Za ken) enLeo Delcroix (Defensie). Het is de eerste keer dat volks vertegenwoordigers openlijk zeggen dat de nationale en in ternationale gemeenschap heeft gefaald, aldus de liberaal Alain Destexhe, lid van de commissie. Hij voegde eraan toe dat de per sonen die genoemd worden, consequenties uit het rapport (Advertentie) COCA COLA diverse smaken, fles 1,5 liter van.235' i RUNDERGEHAK" NU NU GOD OF KAPUCIJNERS literblik NU moeten trekken. Destexhe werkte ten tijde van de slachtin gen voor Artsen zonder Grenzen in Rwanda. Bij de volkerenmoord zijn tus sen de 500.000 en 800.000 Tutsi's en gematigde Hutu's door Hu tu's om het leven gebracht. Bel gië had indertijd 350 militairen in Rwanda als onderdeel van een vredesmacht van de Ver enigde Naties. Zeer kritisch Het rapport is zeer kritisch over de omvang van die troepen macht, de mate waarin zij op de situatie waren voorbereid en de manier waarop zij is terugge trokken. Ook is er niets gedaan om de genocide te voorkomen ondanks dat ér informatie be schikbaar was dat er grote wa- penvoorraden werden opge bouwd. In april 1994 werden ter plekke tien Belgische militairen in hun kazerne vermoord in een sfeer van onverschilligheid van de andere VN-troepen. België be sloot daarop zijn troepen terug te trekken en drong er bij de VN op aan hetzelfde te doen, wat ook is gebeurd. De senaat wijdt op 17 december een plenair debat aan het R wan- d a-rapport. Schendingen De commissaris voor de men senrechten van de Verenigde Naties, Mary Robinson, heeft gisteren na een bezoek van drie dagen de Rwandese regeringbe schuldigd van ernstige schen dingen van de mensenrechten. Zij noemt in een verklaring wil lekeurige arrestaties, langduri ge opsluitingen zonder vorm van proces en slechte detentie- voorwaarden, waaronder een schrijnende overbevolking van de gevangenissen. Volgens de voormalige Ierse president spant het Rwandese regime zich niet genoeg in om de bevol kingsgroepen met elkaar te ver zoenen. Extremisten Robinson erkende dat Rwanda geconfronteerd wordt met het probleem van de Hutu-extre- misten, die delen van het land onveilig maken. Tegelijkertijd viel zij echter scherp uit naar de gewelddaden waaraan het Rwandese leger zich zou bezon digen en naar de concentratie van de macht in de handen van enkelen. RTR/AFP/Belga van onze redactie buitenland NEW DELHI - Minstens tien mensen zijn zaterdag om het leven gekomen en 74 gewond geraakt toen in het zuiden van India krachtige bommen ont ploften in drie verschillende treinen. Dit heeft de Indiase politie meegedeeld. Er vielen vier doden en twintig gewonden toen zaterochtend een bom ontplofte in een twee de klasse coupe van de Pandiy- an-expres van de hoofdstad Madras naar Madurai. ten zuidwesten van de hoofdstad van Tamil Nadu. De aanslag gebeurde kort nadat de trein het station had verlaten. Tien minuten later ontplofte een tweede bom, ook aan boord van een trein die net het station van Madras had verla ten. Twee mensen kwamen om en vijf personen liepen ver wondingen op bij een explosie in de Cheran-expres naar Coimbatore. De derde aanslag was twee uur later in de buurstaat Kerala aan boord van de Alleppev- expres die op weg was naar Madras. De bom ontplofte toen de trein stilstond op het station van Thrissur. Een ge hele wagon werd verwoest, »*§iÊ8Êmm Een door een bomexplosie verwoeste trein staat in het station van Madras. foto E PA waarbij vier mensen het leven verloren. Minstens 49 mensen raakten hierbij gewond, van wie vij ftien ernstig Tot nu toe heeft geen enkele organsatie de verantwoorde lijkheid voor de aanslagen op geëist. Het was zaterdag vijf jaar geleden dat fanatieke hin- du's in het noorden van India een moskee afbraken die vol gens hen gebouwd was op de geboorteplaats van de God Ram. Bij de daarop volgende gevechten tussen aanhangers van beide religies kwamen on geveer 2.000 mensen om het le ven. RTR/AFP van onze redactie buitenland SEOUL - Opnieuw heeft een van de grootste industriebedrij- ven van Zuid-Korea uitstel van betaling moeten aanvragen. Dat betrof dit keer het Halla- concern dat zijn schulden niet meer kon dragen, nadat de Ko rea Exchange Bank, een van de grootste schuldeisers, geen nieuwe kredieten ter beschik king wilde stellen. Het concern, dat op de ranglijst van de grootste bedrijven van het Oost-Aziatische land de twaalfde plaats inneemt, zag zich genoodzaakt zaterdag naai de rechter te stappen om surse ance voor een aantal dochteron dernemingen aan te vragen. De schuldenlast van Halla, dat vooral actief is in de bouw, ma chinebouw en scheepsbouw ligt rond 6,4 bilj oen won (ƒ10,3 mil- jard). Dat is bijna twintig keer zoveel als het aandelenkapitaal van de groep. Halla is daarmee de zesde zoge noemde chaebol dit jaar die niet meer aan zijn betalingsver plichtingen bleek te kunnen voldoen. De staalbedrijven Hanbo en Sammi, het distribu tieconcern Dainong, bierbrou wer Jinro en de autofabrikant Kia gingen Halla voor. Volgens een verklaring van de directie hebben vooral de pro blemen in de scheepsbouw Hal la de das omgedaan. Deze divi sie leed jaar op jaar verlies. Vier jaar geleden had Halla in de stad Yongam in het zuidwesten nog een bedrag" van 600 miljard won (ƒ960 miljoen) in een nieu we scheepswerf gestoken. De beursautoriteiten schortten de handel in de vier genoteerde dochterbedrijven van Halla za terdag op. Op de effectenbeurs moesten de aandelenkoersen aanvankelijk duidelijk terug, mede door berichten dat ook het textielbedrijf Kyung Nam en het farmacieconcern Yungjin met financiële problemen wor stelen. Uiteindelijk sloot de in dex met een minimale winst. Hervormingen van grote bedrij ven, die veelal door rijke fami lies worden geleid was een van de eisen die het Internationaal Monetair Fonds stelde als voor waarde voor een reddingsope ratie met verschillende partijen die gezamenlijk 57 miljard Amerikaanse dollar hebben toegezegd. Schuldenlast Zuid-Korea blijft intussen het ontwikkelingsland met de grootste schuld aan buitenland se banken. Eind juni dit jaar stond het Oost-Aziatische land voor 116,8 miljard dollar in het krijt tegen 108,8 miljard dollar eind vorig jaar. Dat staat in het jongste rapport over de ontwikkeling van de in ternationale banken en financi ële markten. De Bank voor In ternationale Betalingen (BIB), de overkoepelende organisatie van centrale banken, heeft het rapport zondag gepubliceerd. De op een na grootste schulde naar is Thailand dat 98,9 mil jard dollar aan kredieten heeft opgenomen. Nummer drie op de ranglijst van Aziatische ont wikkelingslandenis China (85,7 miljard dollar). In Zuid- en Midden-Amerika is Brazilië (87,6 miljard dollar) koploper, gevolgd door Mexico (73,3 miljard dollar) en Argenti nië (39,3 miljard dollar). In Oost-Europa staat Rusland met 54,2 miljard dollar stijf bo ven aan. Tsjechië volgt op met grote afstand op de tweede plaats. Dit, land moet nog 9,6 miljard dollar aan leningen af lossen. RTR/AFP/DPA van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Israëlische vakcentrale Histadrut heeft gis teravond om negen uur Neder landse tijd een einde gemaakt aan de staking waarmee 700.000 ambtenaren het land sinds woensdag lamlegden. De centrale bereikte in de loop van zondag een akkoord met de re gering over pensioenrechten en privatiseringen. De internationale luchthaven Ben-Gurion bij Tel Aviv blijft voorlopig nog wel doelwit van acties. Maar een Histadrut- zegsman zei te veiwachten dat de bonden actie zullen onderne men om de situatie op het vlieg veld te verlichten, waar duizen den reizigers zijn gestrand, Eerder kwamen de stakers gis teren al overeen om de luchtha ven zestien uur open te stellen. Een groep Nederlanders wordt naar verwachting uiterlijk van ochtend teruggevlogen naar Schiphol. Zaterdag kreeg de KLM toestemming een vlucht Tel Aviv-Amsterdam uit te voe ren, waarmee bijna 400 gestran de reizigers meekonden. De staking trof vooral de ha vens, banken, de post, ministe ries en de effectenbeurs. Dreigement Zondagochtend verkeerden de onderhandelingen tussen de vakcentrale en de regering nog in een impasse. Minister van Fi nanciën Neeman dreigde toen de stakers te verplichten weer aan het werk te gaan. Hij ba- seerde zich bij die beslissing op een wet die nog dateert uit de tijd van het Britse mandaat over Palestina. Die stelt de regering in staat om vitale onderdelen van het land draaiende te hou den. RTR/ANP van onze redactie buitenland SARAJEVO - De radicaal-na tionalistische partijen hebben hun meerderheid verloren in het parlement van de Republika Srpska (RS), de Servische enti teit binnen Bosnië-Herzegowi- na. Dit blijkt uit de uitslag van de op 22 en 23 november gehouden vervroegde verkiezingen, die gisteren is bekendgemaakt door de organisator ervan, de Orga nisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (OVSE). De ultra-nationalistische Ser vische Democratische Partij (SDS) blijft met 24 van de 83 ze tels weliswaar de grootste par tij. Maar dit is een flink verlies ten opzichte van de absolute meerderheid van 45 zetels in het vorige parlement. De partij wordt volgens waarnemers ach ter de schennen nog steeds ge leid door de van oorlogsmisda den verdachte ex-president Ra dovan Karadzic. De extreem-rechtse Servische Radicale Partij (SRS), een bondgenoot van de SDS, komt op vijftien zetels. SRD en SDS lopen dus samen met 39 zetels de absolute meerderheid van 42 zetels mis. De nieuwe Servische Volksalli antie (SNS) van Karadzic' riva le Biljana Plavsic, de president van de RS, krijgt eveneens vijf tien zetels. Een kleine sociaal democratische oppositiepartij die Plavsic steunt., krijgt twee zetels, Plavsic wordt in haar machtsstrijd met Karadzic ge steund door het Westen, omdat zij zich heeft verplicht tot de uitvoering van het vredesak koord van Dayton. De stemmen van de in de mos- lim-Kroatische federatie leven de vluchtelingen uit de RS wa ren goed voor zestien zetels (was veertien) voor de Partij van De mocratische Actie (SD A) van de Bosnische president Alija Izet- begovic, een moslim. AFP/RTR KUALA LUMPUR - Om meer buitenlandse bezoekers te trek ken heeft de Maleisische minis ter voor Toerisme iets nieuws bedacht. Hij prijst massabesnij denissen aan als attractie. De mensen genieten van iets dat afwijkt van de norm, stelt mi nister Chik. Zaterdag zijn bij een ceremonie in Kuala Lumpur 48 jongens besneden. RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5