Liro-archief: een corpus delicti Speelplaats moet uitdaging zijn voor kinderen Heer Bommel en de Grauwe Razer Toonder Studio's varia maandag 8 december 1997 De laatste graantjes werden meegepikt uit deportatietreinen het weer puzzel recept snelheidscontroles I- Lagedrukgebied H Hogedrakgsbied lichte sneeuw matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen Zon maandag onder 16.36 dinsdag W op 8.38 Maan maandag onder 1.03 dinsdag op 14.13 door Marij van Donkelaar De vondst van het onlangs in Amsterdam aangetroffen Liro-archief met meer dan vijf duizend omschrijvingen van persoonlijke joodse bezittingen, heeft alom beroering gewekt. Enerzijds veroorzaakte de vondst een schok vanwege het superlakse ministerie van Fi nanciën, anderzijds was die schokkend omdat er toch weer nieuw feitelijk bewijs, een 'cor pus delicti' was opgedoken van de misdaad van deze eeuw: de uitroeiing van de joden. Juridisch zal er met dit 'ver schaalde bewijs' weinig meer zijn aan te vangen, maar in his torisch opzicht mag de vondst van het archief een aanwinst van kaliber heten. De emotione le waarde van de omschrijvin gen van voorwerpen uit een ver verleden zal alleen nog kunnen worden vastgesteld door overle venden van de holocaust, een handjevol hoogbejaarde man nen en vrouwen. J. Presser beschreef in zijn boek 'De Ondergang' de sfeer waarin de Duitsers maatregelen namen tegen weerloze joden. Welke rol de Amsterdamse bank Lipp- mann, Rosenthal Co aan de Amsterdamse Sarpathistraat 55 (Liro) daarbij speelde mag blijken uit wat volgt. 'Wat men ook van cle bezetters mag zeggen, aan vlijt noch toe wijding ontbrak het hen op een terrein waarop zij hoogstens te genvallers, nauwelijks tegen stand en nergens risico's hadden te vrezen...', zegt Presser op pa gina 127 van De Ondergang. Hij doelt dan op een Duitse verorde ning nummer 148, die op 8 au gustus 1941 van kracht werd. Die verordening betrof de be handeling van de joodse gelde lijke vermogens. Presser: 'Het was het begin van de massale onteigening, nu kwamen contant geld, cheques, effecten, tegoeden en bank-de- posito's aan de beurt. Alles moest oveigaan naar de Am sterdamse bankiersfirma Lipp- mann, Rosenthal Co. Een door de Duitsers speciaal voor dit doel opgetrokken 'plurxderfa^a- de.' Op 15 augustus het de Joodse Raad via de ondersteunende Coördinatie-Commissie een toelichting" op de 'Liro-verorde- doorThea van Beek Het cliché van de geijkte kinderspeelplaats be gint langzaamaan af te brok kelen. Architecten, land schapsarchitecten, beeldend kunstenaars, theatermakers en ontwikkelingspsycholo gen buigen zich steeds vaker over de speelwereld van het kind. Want er is meer dan schommelen, glijden en wip pen. Het wiebel-plateau, de hangbrug, kruiptunnel, uit kijktoren of hellingbaan doen in duidelijke samen hang hun intrede. In Amsterdam werd afgelo pen zaterdag het boekje 'Over Spelen, met ruimte en gebouwen' gepresenteerd. De samensteller is architect en bouwkundig" ingenieur Sybolt Meindertsma. Zijn ontwerpbureau Speelomge- vingen en Gebouwen voor Kinderen realiseerde in sa menwerking met andere des kundigen ruim vijftig speel plaatsen, pleinen, gebouwen en speelobjecten. Neeltje Jans Zoals op Neeltje Jans, het voormalige werkeiland van de Oosterscheldekering. Meindertsma realiseerde daar een waterspeelplaats met spannende bouwputten, watervallen, grotten en een enorm waterrad. In een indu striehal in Tilburg verrees dit jaar het speellandschap Hol land, Dezee, woestijnjungle en een Afrikaans dorp dagen kinderen uit tot verken ningstochten en avontuur. Op de hurken Bij zijn ontwerpen gaat Meindertsma op de hurken. „Ik kijk met de ogen van een kind en ga in op het natuur lijk speelgedrag van kinde ren. Die zijn in hun spel pas sief als ze door de omgeving niet worden uitgedaagd. Je moet daar iets aan toevoegen waardoor de fantasie geprik keld wordt." De omgeving moet uitdagen en inspireren tot ontdekken. Kinderen weten immers vaak blindelings de span nende plekken in een buurt te vinden. Al is het maar een glasbak waar je op kunt klimmen. Dat is gevaarlijk, maar nou net juist die extra attractie. Wipkip Een goede en veilige woon- en speelomgeving voor kin deren is tegenwoordig regel matig onderwerp op con gressen of symposia. Ook de politiek krijgt er steeds vaker oog voor. En terecht. Vooral in de grote steden wordt nau welijks rekening gehouden met goede speelmogelijkhe- den. Een zandbak met glij baantje en wipkip en dan hebben we het vaak al gehad. En is er in de buurt een speel tuin, dan voorziet die meest al te weinig in de behoefte van zeer jonge kinderen. Veel kinderen kennen de straat niet eens meer als speelterrein, constateerde de sociaal geografe Lia Karsten een paar jaar geleden. In de grote steden wordt het spelen thuis door de ouders georga niseerd. De straat is te onvei lig. De straat kennen ze al leen nog maar vanaf de achterbank van de auto. Die voert hen naar de sportclub, muziekles of andere sociale activiteiten. Schip Lovend is Karsten over een nieuwe speelplek in het Am sterdamse stadsdeel de Baarsjes. Daar werd een tra ditionele speeltuin omgeto verd tot een plek waar jong en oud elkaar nu ontmoeten. In en rond een schip kunnen kinderen er- klimmen, bewe gen, avonturen beleven en zich uitleven in fantasie. Zo wel zeer kleine kinderen als tieners hebben er hun eigen plek. Volgens Kartens is het een van de best functione rende speelpleinen in Am sterdam. Het ontwerpbureau legt een verband tussen landschap, architectuur, beeldende kun sten, taal en kinderspel. Ook de ki nderen zelf zij n nauw bij het ontwerpplannen betrok ken. Meindertsma: ,,Het ont werpen van een speelplek is meer dan het neerzetten van een paar speeltoestellen." GPD Zeeland: Regenachtig dergedoken joden, belandde bij Liro. Maar ook de tachtig' gul den die het 'Jüdisches Erzie- hungsfonds' jaarlijks voor elk joods kind tussen 7 en 15 moest storten van het toenmalige de partement van Financiën, kwam bij Liro terecht. De Duitse 'Anordnung' van 17 december 1942 werpt ook nog wat licht op een Liro-activiteit. Vanaf 1 januari 1943 doet Liro geen betalingen meer aan joden. Niet alleen geen maandelijkse betalingen meer uit eigen ver mogen, maar ook geen armoe- de-uitkeringen. Op den duur kregen Liro-rekeninghouders, overigens met goedkeuring van de Joodse Raad, helemaal niets meer van hun eigen geld in han den. In de herfst van 1943 was dat probleem geheel opgelost. Er waren simpelweg geen joden meer die nog ergens aanspraak op konden maken. Presser typeert de rol van de Joodse Raad zo: ,Zij koos niet tussen goed en kwaad, maar tussen kwaad en erger'. Wie on der haar paraplu probeerde te schuilen werkte vervolgens noodgedwongen mee aan de 'entjüdung'. Maar de felbegeer de plaats op een 'Sonderiiste' bleek vaak niet meer dan uitstel van deportatie. Een stempel reikte niet verder dan 'bis auf Weiteres'. Sabbat Het 'Verordenungsblatt' van de bezetter ademde medio 1941 al de sfeer die later zo kenmerkend zou zijn voor de omstandighe den waarin de Liro-activiteiten plaats hadden. Het blad wijdt op 26 juni een artikel aan het wegnemen van 'joodse voor rechten'. Kort daarop moeten joodse winkels op de sabbat open blijven. Ook vinden de contacten tussen de Joodse Raad en de bezetter bij voorkeur van die laatste op zaterdagen plaats. Het was joden (en statenlozen) voorts verboden op boten te wo nen of duiven te houden. Bezoek aan theater, concert of expositie was taboe en restaurants, sport velden en dansscholen waren voor alle joden verboden ter rein. Geen jood mocht meer ge bruik maken van het openbaar vervoer. Diezelfde zomer startte Liro energiek de uitvoering van verordening nummer 148. GPD T T tt> i i 1 n Waterstanden MAANDAG 8 DECEMBER Een aantal van de gevonden documenten uit het Liro-archief. ning' verschijnen van de hand van advocaat Marius Leven- bach. Maar drie dagen later volgde de verordening 154 al. Die zou het einde betekenen van al het joodse grondbezit in Ne derland. En zo ging het vervol gens met de joodse kunst en ten slotte ook met de joodse levens. Roofinstantie De bankinstelling Liro is door- de na-oorlog"se Raad voor het Rechtsherstel een 'notoire roofinstantie' genoemd. Dat was niet overdreven. Toen de bank zich zo ongeveer al het be zit van joodse Nederlanders had toegeëigend, pikte zij ook nog wat laatste graantjes mee in het beruchte doorgangskamp Wes- terbork. Geen enkele door Presser aan geroerde bron over Westerbork heeft een goed woord over voor de daar opererende bankem ployés van Liro. Zelf schrijft hij er dit over: 'Doorvoede heren met laarzen, achterover ge kamd haar en gemanicuurde nagels. Ze roofden alles van waarde onder tieren, razen, schelden en slaan. Een van hen, een vrouw, fouilleerde en zoog de vrouwen uit die in haar han den vielen. Ze ontdeed hen van geld en sieraden. Deze 'Überjo- den' - maar wel met ster - klak ten soepel met hun hakken. De ze Liro-agenten wrongen de laatste bezittingen uit van de 'Transportfahigen'. Bankpa pier, vulpennen en horloges werden onder het uitdelen van muilperen uit de deportatietrei nen geroofd. In totaal vertrokken uit Wester bork 93 treinen met ruim 100.000 mensen. Voor het leeu wendeel was Auschwitz de eindbestemming, maar tot 20 juli 1943 reden er ook negentien treinen naar Sobibor met 34.000 mensen. Wat de Liro-agenten van deze ten dode opgeschreve- nen wisten los te krijgen, bleef waarschijnlijk buiten de boek houding, al is het mogelijk dat de heren ook dat in hun grenze loze overmoed te boek hebben gesteld. Het opgedoken archief bevat talloze omschrijvingen van kleine zaken als vulpennen, broches en ringen. Eén transport zal voor Liro vol strekt oninteressant zijn ge weest. In totaal vertrokken er uit de overige kampen Amers foort, Ommen en Vught vijf trei nen. Eén daarvan, die van Vught naar Sobibor, had 3.017 kinde ren tussen 0 en 15 jaar aan boord. Al deze kinderen werden direct na aankomst in Sobibor vergast. foto Cees Zorn/GPD De benaming Liro was een sa mentrekking van de namen Lippman en Rosenthal een aan vankelijk goed aangeschreven joodse bankinstelling, geves tigd aan de Nieuwe Spiegel straat in Amsterdam. De bank kreeg, volgens Lou de Jong, eind mei 1941 een Duitse zaakwaar nemer en kreeg nog datzelfde jaar in een souterrain aan de Sarpathistraat 55 een bijkan toor, kortweg Liro II genoemd. Het bijkantoor had slechts één doel: het uitwissen vanjoodsbe- zit. Pulsen Ook de opbrengst van 'gepuls- de' inboedels (het woord gepulsd verwijst naar het colla borerende Amsterdamse ver huisbedrijf Abraham Puls, red.), vooral het huisraad van gedeporteerde, gevluchte of on- Nautisch bericht Zuidwestenwind kracht 6, goed zicht tijdens buien afnemend tot 5 km. Temperatuur kustwater ongeveer 9,5 graden. „Wat gaat u nu doen?", vroeg Tom Poes verbijsterd. „Wat wilt u met dat afschuwelijke ventje?" „Herstellen wat ik bedorven heb", zei heer Ollie op mooie toon. „Ik heb de stille wereld van dit ongelukkige schepseltje vernietigd en dat schept verplichtingen voor een heer van mijn stand. Ik neem het mee naar een fraaie omgeving, als je begrijpt wat ik bedoel." „Hebben we dan nog niet genoeg ellende gehad?", vroeg Tom Poes boos. „Laat het hier, waar het hoort, anders komt er alleen maar na righeid van." „Genoeg", hernam heer Bommel koeltjes. „Open de bagageruimte en pak een deken." Tom Poes zuchtte diep. Toen haalde hij de schouders op en deed wat hem gezegd was, zodat de grauwe razer zich even later in de kleine ruimte onder het textiel kon terugtrekken. „Ik begrijp deze beklagenswaardige", verklaarde heer Ollie, terwijl hij zijn beschermeling goed instopte. „Hij is niet aan licht en ruimte gewend en daarom moet hij voorlopig een beetje in de schemering blijven. Het zal wel even duren voordat hij van de schoonheid van de natuur zal kunnen genieten. Maar in een mooie omgeving, ver van de slechte invloeden uit zijn jeugd, komt hij wel tot zichzelf; dat zul je zien." Zo sprekende had hij de auto op gang gebracht en reed hij in een rus tig gangetje het bergpad af. Boven hem vloog de kraai, die woedend kraste. Maar hij was te hoog om gehoord te worden. uur cm uur cm uur cm uur cm Viissingen 08.08 174 20.48 189 01.45 138 14.36 175 Terneuzen 08.28 196 21.05 212 02.16 148 15.00 185 Bath 09.23 232 22.03 250 03.12 175 15.55 211 Roompot Buiten 08.10 129 20.50 148 01.55 100 14.25 138 Zierikzee 09.15 130 22.05 149 03.05 106 15.40 144 Wemeldinge 09.30 150 22.10 169 03.10 119 15.40 157 Philipsdam West 09.35 141 22.20 163 03.05 115 15.35 151 DINSDAG Hoog water Laag water 9 DECEMBER uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen, 09.18 173 21.56 192 02.54 133 15.45 173 Terneuzen 09.38 195 22.15 216 03.26 143 16.10 183 Bath 10.33 231 23.12 254 04.20 170 17.06 210 Roompot Buiten 09.20 128 22.00 150 03.00 097 15.30 135 Zierikzee 10.30 129 23.25 150 04.10 103 16.50 141 Wemeldinge 10.35 148 23.25 170 04.15 11616.50 154 Philipsdam West 10.40 14223.25 163 04.10 111 16.45 147 Europa: Verdeeld Janny van der Lee Tagliatelle con le noci (4 personen) Dit vegetarische hoofdgerecht wijkt af van de gebruikelijke pastascho tels met notensaus door het gebruik van (Spaanse) pepertjes. Het re cept vermeld 2 rode pepers, maar als u dat te scherp lijkt, probeer het dan eerst met 1Verwijder altijd de pitjes met de punt van een mes en raak ze niet aan met uw vingers. De pitjes bevatten namelijk capsicum, de stof die zorgt voor het hete branderige karakter van verse peper! Ingrediënten: 400 g tagliatelle zout; voorde saus: 250 g walnoten 2 tenen knoflook 2 rode pepers 2 eetlepels olijfolie 1 bos peterselie 75 g geraspte (Parmezaanse) kaas. Horizontaal:1. Bult, pressie; 2. Chinese af standsmaat, oude vochtmaat, voorzetsel; 4. uitspansel; 5. familielid, windrichting; 6. brandbaar koord, graanafval;7. onderande- re (afk.), tandeloos zoogdier; 8. brancard; 10. voegwoord, gezichtsorgaan, muzieknoot; 11. stemming, lastdier. Verticaal:1. Grootspraak, mikpunt; 2. bolge was, kostbare stof, thans; 3. projectiel; 4. bergruimte, voorzetsel; 5. wisselborgtocht, eskimohut; 6. lengtemaat, pers. vnw.;7. psy chisch; 8. eerste toon, jacobsladder op een baggermolen, pers. vnw.; 9. Engels graaf schap, spoorstaaf. Oplossing zaterdag -W-S hostess ij- -1-o-a- zaakj e-r- e-f--raad rijzen-t-a r-i-eraan ij-e-o-p- koning Bereiding: Breng voor de tagliatelle ruim water aan de kook. Houd een aantal walnoten voorde garnering achteren hak de rest grof in de keukenmachine. Pel de tenen knoflook, halveer de pepers, verwijder de pitjes en snijd het vruchtvlees in ragfijne reepjes. Voeg zout aan het kookwater toe ën laat de tagliatelle in het kookwater glij den. Kook de tagliatelle beetgaar. Verhit de olijfolie en pers hierboven de tenen knoflook uit. Voeg de reepjes pepertoeen na 1 minuut de notenmassa. Rooster dit goudkleurig. Hak ondertussen de peterselie. Giet de tagliatelle af, laat de pasta uitlekken en meng met de notensaus. Bestrooi met de gehakte peterselie en meng opnieuw. Garneer met de achtergehouden walnoten en geef de geraspte kaas er apart bij. De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Den Bosch vice versa; A9 - tussen Alk- maar-Diemen vice versa; A10 - ringweg Amsterdam; N201 - tussen Uit- hoorn-Aalsmeer; A73 - bij Cuijk; A17/A50 - tussen Moerdijk-Roosendaal vi ce versa De weerkaart van Europa voor vandaag en morgen kan verdeeld worden in grofweg twee gebieden. In Italië, Spanje en Joegoslavië komen zonnige perioden en weinig wolken voor. De temperatuur bereikt dankzij dit weertype dan ook aangename waarden, tussen 19 en 22 graden. Wel is het wat meer naar het oosten, in Grieken land en Turkije behoorlijk onbestendig. Daar komen ondereen de pressie veel onweersbuien tot ontwikkeling. De noordelijke helft van Europa, heeft vandaag en morgen te maken met de invloeden van lagedrukgebieden. Aan de westkust van Schotland en Ierland waait een stormachtige westenwind en ten oosten van IJsland komt zelfs een noordooster storm voor. Op de weerkaart voor van daag vinden we de depressie dan ook keurig tussen deze 2 wind velden in, ten noorden van Schotland. Onder de bijbehorende frontale systemen verloopt deze dag bewolkt en nat in Noorwe gen, Zweden en de Benelux. Bovendien komt het in Duitsland van wege de lage temperatuur plaatselijk tot ijzel. Wat meer naar het oosten zal er in Rusland weer een laagje sneeuw bijkomen. De koudste plaats in Europa bevindt zich morgen in Siberië, in de om geving Simbirsk. Het warmst is het vandaag in het zuiden van Is raël en Egypte en de Kaap Verdische eilanden, met zo'n 26 graden. Vooruitzichten weer dinsdag woensdag donderdag vrijdag SÈk max. 8° 9° 10° 7° min. 6° 6° 5° 6° wind ZW 5 ZW 5 ZW 4 W 4 Alhoewel de meningen op het mete- Door: John Havinga orologische vlak voor de langere ter mijn grote verschillen vertonen (de Duitse verwachtingen denken dat het een strenge winter wordt; tegen de Engelse verwachting die een normale tot zachte winter voorzien), ziet het weerbeeld voor vandaag er vooralsnog tamelijk zacht uit. In de ochtenduren passeert een front, met regen en veel bewolking. Achter het front komen er vanaf de tweede helft van de ochtend geleidelijk wat op klaringen voor. De wind, die gedurende de nacht al is aangetrokken naar windkracht 5, doet er dan nog een schepje bovenop. Terwijl die dan uiteen wat meer westelijke richting komt. De opklaringen markeren echter onstabiele lucht, waardoor het niet de hele dag droog kan blijven. Van tijd tottijd zullen er enkele buitjes van de Noordzee de provincie binnenstromen. Het lichtpuntje is toch wel de temperatuur, want alhoewel het kwik in de ochtend rond 3 gra den ligt, loopt zij gedurende de dag op naar ongeveer 8 graden. Gedurende de avond en nacht komen er wolkenvel den en een aantal buien voor. Het koelt vanwege het rela- Regenachtig jj'H 6° I tiefwarme zeewater in com- j 4"1 binatie met de stevig door- rt JTf aSÉÉi QlT'T- jf- J waaiende zuidwestenwind |ZW6' Z5 I maar moeizaam af. Waar- tf door de minimumtemperatu- p/i ren voorde komende nacht, a. i berekend worden rondom 6 U 7° ij j graden. Al met al nog geen I 4° I1S weerbeeld om de verwach- ting van de strenge winterte j jj 8° j'N- voorzien. Het blijft op dit 'xT'" /I front gissen, alhoewel de zachte lijn wel tot en met -~1«A donderdag kan worden voor- 1^mumiem eralu voorvantó' Zien. Mlnimumlemperaluurvoor de komende nacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 4