Politie boos over nepbommen PZC ShowBizCity Van den Ende opent morgen zijn poorten PZC Deeltij d werk-wet strandt mogelijk in Eerste Kamer Tarkan geeft concert voor Gümüs YVD lanceert nieuw plan voor Inkrimping van de varkensstapel binnenland Verdachte objecten veroorzaken op verschillende plaatsen in Rotterdam overlast Nationaal Compliment uitgedeeld Automobilist van tien gepakt Introductie bioluier stokt Hand kwijt door strijkerbom Middel tegen hoofdluis niet pluis maandag 8 december 1947 Woede over vernietigen MID-archief maandag 8 december 1997 van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De politie en het Explosieven Opruimings Commando (EOC) hebben dit weekeinde hun handen vol ge had aan enkele nep-bommen die onbekenden op diverse plekken in Rotterdam hadden achtergelaten. Gisteravond moest metrosta tion Eendrachtsplein worden ontruimd nadat in een treinstel een verdachte pakketje was ge vonden. De politie constateerde echter al snel dat het een na- maak-bom betrof. Bussen wer den ingezet om passagiers te vervoeren. Rond dezelfde tijd werd bij een versmarkt in Kra lingen een verdacht object aan getroffen. Hier werd de EOC in geschakeld. Die onderzocht het pakketje met een robotwagen tje, waarop een camera was ge monteerd. Na enige tijd bleek het opnieuw te gaan om een na gemaakte bom. Zaterdagnacht al moesten in Kralingen enkele tientallen mensen worden geëvacueerd, nadat bij een pinautomaat aan de Vlietlaan een op een bom ge lijkend voorwerp was aanger- troffen. Er werd in eerste in stantie rekening mee gehouden dat het een echt explosief was. Medewerkers van de EOC na men röntgenfoto's van het pak ketje en stelden vast dat er geen gevaar was. Na enkele uren konden de bewoners van ont- ruimdepanden, die tijdelijk wa ren ondergebracht in een ver zorgingscentrum, terugkeren naar hun huizen. De politie neemt deze zaken van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een wettelijk recht op deeltijdwerk lijkt niet haalbaar. De Eerste Kamer heeft grote moeite met een initi- tiefwet van de leider van Groen- Links, Paul Rosenmöller. Hij kwam al in 1993 met die wet en zwakte die later af om meer steun "te verwerven. Morgen gaat het in de Eerste Kamer om een wettelijk recht voor werk nemers om hun arbeidsduur met twintig procent te verkor ten, met inlevering van salaris. Maar dat geldt niet als deeltij d- wei'k in de CAO geregeld is, ook al gaat het om minder dan twin tig procent. De initiatiefwet lijkt vooral de tijdgeest tegen te hebben gezien de Nederlandse overleg-econo- mie waarin geen dwingelandij van de wetgever past. De orga nisaties van de werkgevers heb ben dan ook al laten weten dat de wet volgens hen in strijd is met de contractvrijheid van hoog op. Vermoedelijk zijn de 'bommenleggers' op een idee ge bracht na het opduiken van een echte bom met tijdmechanisme, afgelopen woensdagnacht op het Mathenesserplein. Het doel van deze actie was vrijwel zeker het opblazen van een geldauto maat. Tot dusver kon in verband hiermee niemand worden aan gehouden. „Waarschijnlijk heeft het mechanisme niet ge functioneerd. Overigens, ook als hij was afgegaan, dan nog is het niet zo dat de duizendjes uit de lucht komen neerdwarrelen, aldus een politiewoordvoerder. De 'bom' bij de automaat aan de Vlietlaan was een soortgelijke constructie. Ook hier was spra ke van een koker of kokertjes waaruit draadjes staken. De af deling Wapens en Munitie van de regiopolitie Rotterdam-Rijn mond haalde de EOC erbij. „Als de kosten van alle maatregelen zaterdagnacht verhaalbaar zijn op de dader, dan zullen we dat zeker niet nalaten, aldus de zegsman van de politie, die spreekt van een actie van 'één of ander ziekelijk figuur' Sergeant G.A de Graaff van de EOC benadrukt dat onlangs in Breda een rekening van enkele tienduizenden gulden is gepre senteerd aan de dader na een dergelijk incident. Een man had een verdacht uitziend pakje on der de auto van een collega ge legd. De politie zette de buurt af, de GGD werd opgetrommeld, evenals de EOC. „Laat degenen die dit soort dingen uithalen er mee rekening houden voor de kosten te moeten opdraaien. De EOC stelt dat het bij 90% van de gevallen om loos alarm gaat. Jaarlijks wordt de dienst, on derdeel van het Explosieven Opruimingscommando van de Koninklijke Landmacht, ge middeld 300 keer ingeschakeld. „Elke melding moet echter seri eus worden genomen, waar schuwt de EOC'er, 'dus nooit zo'n object even oppakken en weggooien. Want het kan wel eens de laatste keer zijn dat je zoiets doet.GPD werkgevers en werknemers. In 1992 was Nederland al de koploper van Europa als het gaat om deeltijdwerk. Met een aandeel van 33 procent aan deeltijdarbeid in de totale werkgelegenheid stak Neder landveruit boven België (12%), Duitsland (14%) en Frankrijk (13%). Van 1993 tot 1996 steeg het aantal banen van 20 tot 34 uur per week met 17 procent tot meer dan 1,3 miljoen banen. Het aantal banen van minder dan 20 uur per week steeg zelfs nog wat sneller. Een belangrijk bezwaar tegen de wet van Rosenmöller is dat het averechts kan werken. Het zijn vooral jonge vrouwen die in deeltijd willen werken. Vooral kleine werkgevers, die weinig ruimte hebben om met perso neel te schuiven, kunnen in de problemen komen als werkne mers zich kunnen beroepen op de wet. Werkgevers zouden dus terughoudend kunnen worden in het werven van jong vrouwe lijk personeel. ANP Fans van Tarkan - de Michael Jackson van Turkije - gaan volledig uit hun dak. foto Mare Bolsius/ANP van onze redactie binnenland DEN BOSCH - Het benefiet concert van de Turkse zanger Tarkan zaterdagavond in Den Bosch voor de familie Gümüs heeft 6.500 opgebracht. Het optreden van de zanger in de Brabanthallen werd bijge woond door 4.500 enthousias te bezoekers. De voormalige kleermaker Gümüs uit de Amsterdamse Pijp, die in september met zijn gezin het land moest verlaten omdat hij niet-kon aantonen dat hij zes jaar lang wit in Ne derland had gewerkt, kwam speciaal voor dit concert met zijn gezin terug naar Neder land. Gümüs wil de opbrengst van het optreden gebruiken voor het opzetten van een bi bliotheek en voor de aanschaf van schoolspullen voor de ba sisschool in zijn Turkse ge boortedorp Ortaoba. ANP UTRECHT- Op de Internationale Vrij willigersdag in Utrecht zijn gisteren vijf regionale projecten in Nederland tot win naar uitgeroepen. De projecten zijn onderscheiden met het Nationale Compliment. Tal van Nederlandse instellingen kunnen hun doelstellingen uitsluitend waarmaken dankzij de inzet van duizenden vrij willigers, aldus een woordvoerder van de Nederlandse Orga nisaties Vrijwilligerswerk (NOG). Daarom looft de organisa tie jaarlijks Nationale Complimenten uit. De prijswinnaars van 1997 zijn Plet Tweede Huis in Nederas- selt, Limburgs Openluchtmuseum Eynderhoof in Neder- weert, het woonproject voor autistische kinderen in Zeeland, Terminale Thuiszorg zuid-west-Friesland en het gezamenlij ke EHBO-project van het Rode Kruis en Vluchtelingenwerk in Utrecht. ANP UTRECHT - De politie in Utrecht heeft zaterdag een tienjari ge knaap aangehouden die over de Boelesteinlaan reed in een Fiat Panda. De agenten besloten de auto aan te houden, om dat de bestuurder van de auto wel erg klein leek. De jongen werd door de politie aangesproken, nadat deze de auto voor de ouderlijke woning had geparkeerd. ANP WAGENINGEN - Babybilletjes kunnen tegen dezelfde prijs biologisch verantwoord worden drooggehouden en de afval berg kan tegelijkertijd met 5 procent slinken. Met een groot schalige introductie van de bioluier kan het beste voor baby en milieu hand in hand gaan. Vanwege terughoudendheid van chemische industrie om grootschalig in bioplastic te investeren, komen er echter jaar lijks nog vele volle poepluiers op de afvalberg terecht, waar ze honderden jaren blijven liggen. De klacht komt van AW. Sijthoff van de finna Cullotte Bio- products. Hij denkt dat binnen vijf jaar de hele markt van on afbreekbare luiers is vervangen door de biologisch afbreek bare variant. Sijthoff komt echter niet aan de slag, omdat de industrie niet in staat is genoeg grondstof te leveren. ANP SWIFTERBANT - Een 21-jarige man uit Swifterbant bij Le lystad is zaterdagmiddag na een vuurwerkongeval zwaarge wond opgenomen in het Sophia Ziekenhuis in Zwolle. De man probeerde kruit van strijkers in een huls te krijgen. On verwacht ontplofte het kruit in het patroon die de man in zijn hand hield. Door de explosie werd de helft van het lichaamsdeel wegge slagen, met inbegrip van een aantal vingers. Volgens de politie liep de man ook ernstige verwondingen op in de maagstreek en aan de onderarm. Het slachtoffer zal een deel van de hand moeten missen. ANP DEN HAAG - Bepaalde middelen tegen hoofdluis zijn moge lijk gevaarlijk voor kinderen, zeker als ze te vaak worden toe gepast. Het gaat om middelen die het bestrijdingsmiddel ma- lathion bevatten. Deze kunnen bij onjuist gebruik schadelijk zijn voor de gezondheid. Het gaat om middelen die bij apo theek en drogist vrij verkrijgbaar zijn. Minister Borst van Volksgezondheid vindt het echter voorals nog niet nodig om maatregelen te nemen. Dat schrijft de D66- bewindsvrouwe in antwoord op vragen van het Tweede-Ka merlid Varma (GroenLinks). Ze wijst erop dat de bijgeleverde informatie duidelijk waarschuwt tegen een te frequent ge bruik. Ook wacht ze op de uitslag van Brits onderzoek naar malathion bevattende lotions. ANP van onze parlementsredactie RIJSWIJK - Aan de vooravond van een nieuw overleg tussen de Tweede Kamer en minister Van Aartsen van Landbouw over de herstructurering van de var kenssector presenteert de VVD een nieuw plan. Het belangrijk ste verschil met het kabinets plan is dat de algemene korting van 25 procent bij alle varkens houders ontbreekt. Zo blijft de dynamiek in de sector behou den, aldus landbouwwoord- voerder Blauw. Het doel van het WD-plan is de UTRECHT - De Vereni ging Voorkom Vernieti ging (VVV) gaat bij justi tie aangifte doen tegen de vernietiging van een deel van de dossiers van de Mi litaire Inlichtingendienst MID. De VW heeft voor haar leden ruim honderd processen lopen voor in zage in deze dossiers. De VW is bijzonder nij dig dat nu opnieuw ar chieven van de MID zijn versnipperd. Eerder ge beurde dat ook al met de len van de archieven van de Binnenlandse Veilig heidsdienst (BVD) en van de Inlichtingendienst Buitenland (IDB). De MID zegde in 1992 nog de Tweede Kamer toe dat vooralsnog geen vernieti ging van dossiers zou plaatsvinden. Voor het opruimen van archiefma teriaal is altijd toestem ming nodig van de Alge meen Rijksarchivaris. Minister Voorhoeve (De fensie) zei zaterdag dat het -wel meevalt met de vernietiging. Hij erkent dat archieven zijn opge ruimd, maar hij noemt dat een normale gang van za ken. ,,ITet zou kunnen dat meer is opgeruimd dan had gemoeten maar dat is nu stopgezet"aldus Voor hoeve. ANP productie van fosfaat uit mest met 14 milj oen kilo te verminde ren. Dat betekent niet per defi nitie dat er dan 25% minder varkens zullen zijn. De eerste fase van het WD-plan bestaat uit een korting van 10% op de varkensrechten per 1 ja nuari 1998. Boeren kunnen deze rechten echter desgewenst weer terugkopen op de markt als in het totaal naar 10% van dp markt blijft. In tegenstelling tot het wetsvoorstel hoeven de boe ren om terug te kopen niet me teen aan de nieuwste eisen op het gebied van welzijn te vol doen, aldus Blauw. Op 1 januari 2000 heeft de twee de korting plaats van in princi pe 15%. Dit percentage wordt echter verminderd met de hoe veelheid rechten die via het sys teem van afroming van de markt zullen verdwijnen. Dat bete kent dat een boer die rechten koopt daar een vast percentage van moet inleveren. Dit deel verdwi j nt dus ook van de markt Voer Een ander deel van de vermin dering met 14 miljoen kilo fos faat, maximaal 5%, moet in het WD-plan worden bereikt door aanpassing van het voer, waar mee de uitscheiding van fosfaat via de mest wordt verminderd. Voor het deel van de 15% dat dan nog over is moet de overheid volgens Blauw ongeveer 50 per kilo fosfaat betalen. De sec tor moet dan dit resterende deel van de varkensrechten aanbie den aan de overheid. De sector moet aan het plan 25 miljoen gulden bijdragen. Dit geld is samen met de 47 5 milj oen die het kabinet uittrok, nodig voor om- en bijscholing van werknemers en voor sanering van slachterijen en exportver zamelplaatsen. Positieve punten Blauws PvdA-collega Huys ziet positieve punten in het WD- voorstel, maar hij mist stimu lansen om tot een kwalitatief betere sector te komen. „Het is in ieder geval beter dan het plan van de minister. Maar of het al lemaal goed doorgerekend is op de effecten in de praktijk vraag ik me af. De PvdA-er kwam eerder al met een eigen plan. Daarin blijft de korting achteiwege als de boer op tijd aan alle eisen op het ge bied van welzijn, milieu en dier gezondheid voldoet. ANP De entree van de ShowBizCity. foto Phil Nijhuis/GPD door Berrit de Lange AALSMEER - Niets meer en niets minder dan het publiek een gezellig avondje uit bieden, was het doel van Joop van den En- de toen hij het startsein gaf voor de bouw van een enorm uitgaanscomplex naast zijn tv-studio's in Aalsmeer. Zijn missie is geslaagd, want morgen opent ShowBiz City zijn deuren. Dagelijks kunnen 2500 personen zich vermaken in het entertain- mentcomplex. Zo'n dertig verschillende attracties slaan volledig in het teken van showbizz, televisie en musical. Zaterdag was de beloofde glitter en gla mour in de enorme hal nog" ver te zoeken. De hoogste baas heeft er echter alle ver trouwen in dat morgen de eerste bezoe kers kunnen worden ontvangen. Daarmee gaat een droom in vervulling, vertelt Van den Ende, 'want hier zijn alle dingen uit mijn entertainmentcarrière samenge bracht.' Aanleiding voor ShowBizCity is het suc ces van Van den Endes tv-programma's en musicals. Hij gaat ervan uit dat mensen die op zijn shows en soaps afstemmen of uit alle uithoeken van Nederland naar het Circustheater in Scheveningen reizen staan te popelen om zélf een avondje de ster te zijn. Mogelijkheden daarvoor zijn er te over in het 12.000 vierkante meter tellende uit gaanscentrum. Bij binnenkomst wordt de bezoeker toegelachen door Linda, Roos en Jessica, wassen klonen van de zingende idolen uit Van den Endes successoap Goe de tijden slechte tijden. De populaire serie vormt een van de hoofdattracties, fans kunnen favoriete scènes oproepen, stem men welke ex-GTST-ers terug moeten ke ren en zélf een rolletje spelen. Aan de Ursul de Geer Boulevard ligt het Musical Café, waar 's avonds korte shows worden opgevoerd en de Comedy Club, waar volkskomieken uit Ron Brandste- ders Moppentoppers optreden, maar ook talentvolle bezoekers acte de présence kunnen geven. Vrouwen De Beach Club Bar is alleen toegankelijk voor vrouwen, die worden geamuseerd door schaars geklede Chippendales- adepten. Frequent opgestelde geldauto maten spuwen 'Showbiz dollars', cüe de bezoekers in een pakhuis-achtige straat kunnen spenderen in verschillende 'marktkraampjes' aan musical- en televi sieartikelen. De drie restaurants op de eerste verdie ping passen het menu aan aan de tijden van The Broadway Soul Jam Show in het Broadway Theater. Op het terras van het 't Is Hier Fantasties Café, volgens Van den Ende 'een authentieke Amsterdamse kroeg', zitten Marco Borsato, Lee Towers en René Kroger, allen uiteraard van was, klaar om met de bezoekers op de foto te gaan. Een van Van den Endes parade- paardjes is de Magie Store. „Een feno meen dat ik rechtstreeks uit Amerika heb overgenomen." Twee goochelaars doen continu trucs, die de toeschouwer kan aanschaffen om thuis de show te stelen. Wie lang genoeg in de schij nwerpers heeft gestaan, kan zich uitleven in The Big Ap ple Megadisco, te bereiken via de Ron Brandsteder Brug. De enorme disco staat in het teken van New York, met een gigan tische Statue of Liberty en een futuris tisch verlichte skyline over de gehele breedte. Vanaf maart zal John Jones er een Saterday Night Live-achtige tv-show presenteren. GPD De openingstijden: woensdag, donderdag en zondag19.00 tot 00.30 uur, vrijdag en zater dag: 19.00 tot 01.00 uur. Zondagmiddag: 12.00 tot '17.00 uur. Op woensdag, donderdag en zon dag is de toegangsprijs 59,50, op vrijdag en za terdag komt daar nog een tientje bij. Kinderen mogen 's zondagsmiddags voor f 25 naar bin- Jubileum Gustav V Gustav V van Zweden is van daag veertig j aar koning. Door zijn eenvoudig optreden is de 89-jarige vorst populair bij zijn volk. Tot op hoge leeftijd was hij sportief, maar vorig jaar moest hij op last van zijn dokter stoppen met tennissen. Wederopbouw In Oostburg is het eerste gere noveerde winkelpand onder de kap. De winkelier is de eni ge onder de middenstanders die het lukte een vergunning voor de herbouw van zijn zaak te krijgen. De vlag op de nok is een bijzonderheid omdat het met wederopbouw van West- Zeeuws-Vlaanderen niet vlot. Burgemeester Hoekzema hoopt dat snel meer winkel panden volgen. Duinafslag Bij de laatste stormen en hoge vloeden zijn cle duinen van Oostkapelle op verschillende plaatsen sterk afgeslagen, op sommige plaatsen meer dan vijf meter. Verschil! endezware bunkers in de duinen zijn naar beneden gestort. Noordoostpolder Landbouwers, ook in Zeeland, hebben grote belangstelling voor gronden in de Noordoost polder. Voor de eerste 105 uit te geven landbouwbedrijven, met een gezamenlijk opper vlak van 2800 hectare, hebben 350 gegadigden zich aange meld. Uitgever: W, F. de Pagter Hoofdredactie: A L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000; Redactiefax: (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur in het weekeinde; verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000. Goes: Voorstad 22, 4461 KN Goes. Tel. (0113) 273000. Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen. Tel. (0115) 694457. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. (0111)415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8,00 tot 17,00 uur Openingstijd Zierikzee van 8,30 tot 17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: n t/m vrijdag; op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax(0118) 470100, Abonnementsprijzen: per kwartaal 92,85, franco per post 122,00; per maand 34,00 per jaar 356,50, franco per post 471,50; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting losse nummers maandag t/m vrij dag 1,75, zaterdag 2,50 p.st. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr. 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 180 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27,-; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 7,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3