Heffing Vrije van Sluis blijft gelijk PZC Brand verwoest keuken flatwoning Bezwaren tegen appartementen op kanaaleiland Sas Kerstman jaagt Sinterklaas land uit zeeland 10 Laatste begroting zelfstandig waterschap lezers schrijven Actieplan mm Man met 'straftegoed' gepakt Certificaten cursussen 'op maat' Dronken motorrijder schept fiets Rookontwikkeling in ruim Brommer gestolen in Terneuzen Drankrijders gepakt Spullen voor rommelmarkt in rook op FAMILIEBERICHTEN maandag 8 december 1997 door René Hoonhorst OOSTBURG - De West- Zeeuws-Vlamingen hoeven in het laatste jaar van waterschap Het Vrije van Sluis niet meer aan ingezetenenomslag te gaan betalen. Het dagelijks bestuur zou zelfs ruimte hebben gevon den om de heffing, van 193 gul den met twee gulden te verla gen, maar mag dat niet doen vanwege het fusieconvenant. Dijkgraaf en gezworenen me nen met handhaving van het ta rief zowel de ingelanden als de twee andere waterschappen niet tekort te doen. Hoewel het laatste begroting van het zelfstandige water schap is, de fusie met De Drie Ambachten en Hulster Am bacht moet op 1 januari 1999 of ficieel zijn beslag krijgen, heeft het dagelijks bestuur ervoor ge kozen zo veel mogelijk vast te houden aan het eerder ingezette beleid. In de nieuwe begroting is zoveel mogelijk gewerkt volgens de principes van beleids- en be heersprocesbenadering (BBP), waardoor een geïntegreerde vi sie en bedrijfsmatige aanpak worden gerealiseerd. Het extra werk dat voor de nieuwe begro tingsopstelling moest worden gedaan, is niet tevergeefs ge weest. Bouwsteen ,,Dit nieuwe begrotingsmodel kan een zeer belangrijke bouw steen zijn voor de financiële in richting van het nieuw te vor men waterschap", stelt het dagelijks bestuur. Overigens heeft het waterschap niet alleen begrotingstechnisch De PZC van 29 november meldt dat de gemeente Oostburg met het opstarten van een project groep bezig is, voor de verdere ontwikkeling van de haven in Breskens. Dat hiervoor250.000 gulden be schikbaar is gesteld, met als doel de Bressiaanse economie na het opheffen van het veer Breskens-Vlissingen nieuw le ven in te blazen ter waarde van 15 a 20 miljoen gulden, oogt am bitieus. Op 14 november was ik aanwezig op een themamiddag Intermodaal Vervoer in Zeeuws-Vlaanderen te Philip pine. De organisatie was in han den van Zeeland Seaports en EVO. Het viel me toen op, dat de deelnemerslijst niet één verte genwoordiger van de gemeente Oostburg bevatte, terwijl meer dan honderd belanghebbenden vanuit transport, industrie en overheid (onder andere Haven schap, ministerie van Verkeer en Waterstaat, Provincie en ove rige Zeeuws-Vlaamse gemeen de koers gewijzigd. De integrale visie komt ook in het uitvoeren van beheerstaken naar voren. Zo is de aanname van het pro ject A2 Groen-Passageule een doorbraak naar de integrale be nadering voor het peilbeheer. Vroeger moesten zelfs de laag- sete gronden voor akkerbouw beschikbaar blijven, nu moeten landbouw én natuur 'kansen tot optimalisatie' wórden geboden, heet het in het jaarverslag over 1996. Zowel de vaststelling van de begroting 1998 als het jaar verslag 1996 komen donderdag 11 december in de algemene vergadering aan de orde. De vergadering wordt gehouden in cultureel centrum Den Hoekzak in Oostburg en begint om 9 uur. De algemene vergadering buigt zich dan ook over een voorstel om de huidige kantoren van Het Vrije te verkopen. De gebouwen aan Brouwerijstraat 18-22 brengen bij de projectontwik kelaar die het nieuwe kantoor in Terneuzen bouwt negen ton op. De woning op Brouwerijstraat 24 (ook in gebruik als kantoor ruimte) wordt te zijner tijd af zonderlijk verkocht. De geza menlijke kantoren van de drie waterschappen brengen 3,7 miljoen gulden in het laatje, zo'n 1,3 miljoen meer dan de boekwaarde. Het geld wordt in gezet voor de betaling van het nieuwe kantoor aan de Kenne- dylaan in Terneuzen (locatie De Hoop). Dat nieuwe onderkomen gaat tussen de tien en elf milj oen gulden kosten. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. ten) aanwezig waren. Tijdens deze themamiddag werden de initiatieven gepresenteerd. Ini tiatieven tot stand gekomen tussen overheid en bedrijfsle ven, met prima resultaten als gevolg. Dat- zie ik anders dan een gemiste kans voor de ge meente Oostburg! De handels haven in Breskens is al j aren een stille dood gestorven. De collec terende graanhandelaren be schikken samen over zo'n 30 a 40 duizend ton graan in West- Zeeuws-Vlaanderen. De aan voer van mest naar onze regio erbij opgeteld, moet dat een ver dubbeling van de tonnage kun nen opleveren. Echter, door het opleggen van allerlei milieu technische beperkingen is het voor deze sectoren niet meer in teressant de handelshaven in Breskens te gebruiken. Kunnen we niet beter concluderen dat de handelshaven in Breskens een ongunstige ligging heeft ten op zichte van de woonkern? Mevr. M. Thomcies-Cammaert Hoofdplaatseiveg la Biervliet Bij de brand op de hoogste verdieping van de Scheldeflat in Terneuzen werd voor tienduizenden guldens schade aangericht. Charles Strijd door René Hoonhorst TERNEUZEN - Bij een keukenbrand in een flatwoning aan de Terneuzense Chur- chilllaan is zaterdagmorgen voor tiendui zenden guldens schade ontstaan. De brand op de tiende verdieping van de Churchill IH-flat is vermoedelijk ont staan door kortsluiting in of bij de afzuig kap. De brandweer kon voorkomen dat de brand oversloeg naar andere appaiie- menten en slaagde er binnen twintig mi nuten in om het sein brand meester te ge ven. De keuken van de getroffen flatwoning brandde geheel uit en in de rest van de wo ning was veel rook- en roetschade. Het be strijden van de brand was overigens niet moeilijker dan bij woningen op de begane grond. Plaatsvervangend brandweer commandant W. van der Peijl: „Op elke verdieping van de Scheldeflats zitten aansluitingen voor de brandslangen. Dat levert geen problemen op voor de water toevoer. Overigens zijn we zuinig mogelijk ge weest met bluswater, waardoor we-water schade voor andere flatwoningen'hebben kunnen voorkomen, denk ik." TERNEUZEN - Een 19-jarige zonder vaste woon- of verblijf plaats werd zaterdagmiddag op de Scheldeboulevard gepakt. Twee surveillerende agenten herkenden de man en wisten dat hij nog gevangenisstraf tegoed had. De man, die was weggelo pen uit een rijksinrichting, verzette zich hevig bij zijn aan houding. Hij moest nog 49 dagen cel uitzitten. Een 25-jarige Terneuzenaar kreeg diezelfde middag een proces-verbaal, omdat hij in de Grenustraat in zijn woonplaats liep, terwijl hij een binnenstadsverbod had. Drie mannen uit Sint-Niklaas (tussen 17 en 20 jaar) werden zaterdag in de vooravond in Hulst aangehouden, terwijl zij geringe hoeveelheden soft drugs bij zichhadden. De verdovende middelen werdeninbe- slag genomen. De jeugdige Belgen konden met een proces verbaal op zak naar huis. TERNEUZEN - Een dozijn medewerkers van het Terneuzen se installatiebedrijf Electron hebben hun certificaat meet- en regeltechniek behaald via een nieuwe cursus van het ROC. Het Regionaal Opleidingen Centrum heeft via ROC Contract een lessencyclus op poten gezet die naast theorie extra veel aandacht aan praktijkervaring geeft. De cursisten leren meet- en regelinstallaties installeren en in bedrijf stellen en worden daarnaast getraind in het oplossen van problemen die zich in de meet- en regelcircuits van bedrijfsinstallaties kun nen voordoen. Op die manier hebben de cursisten direct pro fijt van het geleerde bij het bedrijf waar ze werken. Een twee de cursus meet- en regeltechniek, deze keer voor diverse bedrijven waaronder opnieuw Electron, is intussen van start gegaan. TERNEUZEN - Een 27-jarige Terneuzense motorrijder reed zaterdagavond onder invloed van alcohol eenfietsende 53-ja- rige plaatsgenote op de Rembrandtlaan in Terneuzen aan. De vrouw moest zich onder doktersbehandeling stellen. De mo torrijder kreeg na verhoor een dagvaarding mee naar huis. TERNEUZEN - De brandweer van Terneuzen verdreef vrij dagavond rookontwikkeling uit het vooronder van een tan ker, die lag afgemeerd in de Oostelijke Kanaalarm. Oorzaak was een kortsluiting in de startmotor. Deze had echter geen brand tot gevolg gehad. De inzet van een mobiele afzuigin stallatie loste de overlast op. TERNEUZEN - Uit een berging aan de Terneuzense Zuid- landstraat werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een witte brommer, merk Tomos, kentekenpaat QBF-045, ontvreemd IJZENDIJKE - In Zeeuws-Vlaanderen werden zaterdagmor gen vroeg drie automobilisten aangehouden vanwege rijden onder invloed. Een 26-jarige inwoner van Zaamslag maakte het het bontst. Hij bleek drie keer zoveel te hebben gedronken als is toegestaan toen hij nabij het kruispunt Tivoli bij IJzen- dijke, waar hij zijn auto in de berm had geparkeerd, 's nachts om twee uur werd aangehouden. Zijn rijbewijs werd ingeno men en hij kreeg een dagvaarding. Dat overkwam ook een 40- jarige Axelse die een uur eerder werd aangehouden op de Zuidsingel in haar woonplaats. Een 28-jarige autobestuurder uit Clinge kwam er met een tijdelijk rijverbod en een boete vanaf omdat hij slechts iets meer alcohol op had dan het toe gestane maximum. door Pascalle Cappetti SAS VAN GENT - De bouw van een appartementencomplex op het kanaaleiland in Sas van Gent stuit op ernstige bezwaren van omwonenden en bedrijven. Zuid-Cheinie ziet de hoogbouw absoluut niet zitten, omdat zij vreest dat de bewoners overlast zullen krijgen van de industriële activiteiten op amper driehon derd meter afstand. Omwonen den zien hun geliefde wandel en speelterrein en vrije uitzicht op het kanaal en natuurgebied Canisvliet verdwijnen, waar schuwen voor de teloorgang van waardevolle historische restan ten van het bastion Nassau en vrezen voor wateroverlast en gevaarlijke verkeerssituaties. In hun bedenkingen tegen het bouwplan schrijven de be zwaarmakers, zo'n dertig in to taal, dat zij hoogbouw op deze locatie niet passend vinden. De architectuur past niet bij de bouwstijl van het eiland. De hoogte ervan, zes verdiepingen, belemmert elk uitzicht op het kanaal en Canisvliet. Het bouw plan betekent een aantasting van het specifieke, open en groene karakter van het kanaal eiland. De bewoners van de Prinsenkade en Oostkade plaatsen bovendien vraagte kens bij de commerciële haal baarheid van het project. „Het lijkt ons onwaarschijnlijk dat op korte termijn zich achttien families zullen melden voor de aankoop van dure appartemen ten met uitzicht op de hoog ovens van Sidmar en de schoor stenen van Zuid-Chemie." Ook menen zij dat de bestaande wegen en de oude riolering niet berekend zijn op de toename van het verkeer en de extra aan sluitingen. Een waardevermin- BRESKENS - Een met rommel marktspullen geladen aan hangwagen, die geparkeerd stond aan de J. F. de Milliano- straat in Breskens, ging zater dagmorgen vroeg door nog on bekende oorzaak in vlammen op. De brandweer had het vuur binnen korte tijd onder contro le, de schade is nog niet bekend, dering van de panden is het gevolg. Omwonende en heem kundige E. Sarneel benadrukt vooral de historische waarde van het gebied. De restanten van bastion Nassau en het on dergrondse gangenstelsel am per een meter onder de grond op de plek van het toekomstige ap partementencomplex liggen hem. na aan het hart. „De bouw plannen maken het in de toe komst onmogelijk deze herinne ringen aan roemruchte tijden ooi t bloot te leggen en zodoende voor het nageslacht te bewa ren." In een aparte brief aan het provinciaal depot bodemvond sten vraagt hij te helpen 'in onze strijd voor het behoud van his torisch schoon'. De naam van het project 'Oude Sluis' is vol gens hem ook 'historisch volko men onjuist'. Liever had hij dat het plan Nassaupark heet. Directeur K. ITorstra van Zuid- -Chemie vindt dat het plan niet past binnen het vastgestelde Plan van Aanpak voor de Ka naalzone, waarin is afgespro ken industrie en wonen nadruk kelijk van elkaar te scheiden. Het kanaaleiland 'open en bloot' tegenover het terrein van de kunstmestfabriek behoort volgens Horstra niet tot de stadskern van Sas van Gent. „Industrie is altijd iets dat je zult merken. Dat is bijna niet te vermijden. Door appartemen ten op een afstand van driehon derd meter van het bedrijf te bouwen, creëer je meer klach ten", denkt hij. Hij is bovendien bang voor de gevolgen voor Zuid-Chemie zelf. Uitbreidin gen van het bedrijf kunnen wei- eens lastiger worden. Laat Een woordvoerder van de ge meente Sas van Gent vindt het vreemd dat de m ensen nu pas in het verweer komen. Bij de vast stelling van de stedebouwkun- dige visie voor Sas van Gent, in november 1995, waren er geen negatieve geluiden te horen. Terwijl daarin toch ook de mo gelijkheid van woningbouw op het kanaaleiland was opgeno men. Hij vernacht dat het colle ge begin volgend jaar een be sluit neemt over de bezwaren en het bouwplan van aannemer Van der Poel, architect Ver- planeke en makelaarskantoor Kindt en Biesbroeck. De be zwaarmakers kunnen in eennog te houden hoorzitting hun be denkingen toelichten. door René Hoonhorst AXEL - De kerstman werd ruim twee weken geleden met veel misbaar uit Axel verwij derd. Aan de belangrijkste in valswegen werden borden met een kerstboom neergezet. De rode streep door de kerstboom maakte duidelijk dat in Axel pas na 5 december aan Kerst mis wordt gedacht. Toch was vóór pakjesavond ook in het marktstadje al te zien dat de kerstman niet helemaal kon wachten tot de verjaardag van Sint Nicolaas achter de rug was. Vrijdagmiddag begon een aantal middenstanders al ijve rig met het in kerststemming brengen van hun zaken. Mevrouw A Herman van de gelijknamige wijnhandel aan de Weststraat vindt dat jam mer. Ook in de drankenzaak zijn al speciaal verpakte kerst bieren te vinden, maar de eta lage blijft tot maandag in Sin terklaassfeer. De cafés naast Herman en de modezaak erte genover staan echter al geheel in het teken van de kerst. „Commercieel gezien kunnen wij misschien ook beter cbrect een kerstetalage inrichten. Na de speciale zelfvervaardigde Sinterklaasvei-pakkingen moet vanaf volgende wéék al les in het teken van kerst staan. Het wordt maandag wel erg hard aanpoten om de win kel weer om te bouwen. Maar wij vinden Sint Nicolaas zo'n echt traditioneel Hollands feest dat we graag in ere hou den en we nemen het extra werk dus maar voor lief." Kerstsfeer Kledingzaak Mod'ine is zater dag al helemaal in kerstsfeer. Maar absoluut niet om de goedheiligman te schofferen, verzekert uitbaatster I. Suv. „We hebben samen met café De Pieper een hoogwerker ge huurd om de verlichting aan te brengen. Dat voertuig kun je niet op elk moment huren, dus dat moest vandaag gebeuren. De etaleur die de etalage heeft verdhderd, kon ook alleen op donderdag komen. Met dat soort afspraken heb je in deze drukke tijd te maken. Maar tot gistermiddag hebben wij de Sint wel degelijk de aandacht gegeven die hij verdient." Me vrouw M. Maas van muziek- zaak Kostei-Dey bevestigt dat. De etalages van de mu ziekhandel verwijzen nog naar Sint en Piet, maar uit de boxen klinken zaterdagmiddag kerstliederen van Paul Mc Cartney. „Tot en met 5 decem ber draaien we Sinterklaas liedjes. maar de zesde gaan we over op kerstmuziek. Nu de zesde toevallig een zaterdag is, is dat een beetje vreemd omdat veel mensen vandaag toch nog Sinterklaascadeautjes kopen. Maar je moet ergens een streep trekken." De kerstverlichting in de straat is ook a'l begin december opgehangen. Maar Maas be zweert dat het niet de bedoe ling ld dat die verlichting vóór 6 december aangaat. „Dat dat toch soms gebeurt, komt om dat de verlichting op een paar plaatsen op elektriciteit van een winkelpand is aangeslo ten. Zodra de winkelverlich ting aangaat, brandt dan ook de kerstvex-lichting buiten." Maas vindt dat dergelijke smetjes op de hegemonie van Sinterklaas niet uit te bannen zijn. Wel ergelijk vindt ze dat 'de gemeente zelf eerder deze week al kerstverlichting op de watertoren heeft ontstoken'. De kerstman zelfin het dage lijks leven Jan Harpe, heeft ex- een beetje een tweeslachtig ge voel over-. Aan de ene kant vindt, hij het wel aaidig dat Sint Nicolaas een beetje wordt dwarsgezeten, nadat hij twee weken terug weinig zachtzin nig Axel werd uitgezet. Maar aan de andere kant had hij net overeenstemming bereikt met zijn 'neef Sint Nicolaas' dat hij tot 6 december niet in diens vaarwater zou'zitten. VVV „Die kerstverlichting op de watertoren is volgens mij door de WV aangebracht. Die ver lichting moet natuurlijk ook worden opgehangen als er mankracht en apparatuur voorhanden is. Misschien dat volgend jaar .geregeld kan worden dat de lampjes niet voor 6 december worden ont stoken, want op zich kan ik ex- wel mee leven dat Sint Nico laas tot die datum het rijk al leen heeft", liet de kerstman zaterdagavond weten. Terwijl zaterdag 6 december in Axel de éne winkel Sinterklaas het beeldnog beheerst, zwaait in de volgende de kerstman al de scep ter. foto Charles Strijd Nu mijn man, onze vader en opa er niet meer is resteert alleen de herinering maar die is zo geweldig dat hij daarin voor ons blijft leven. Bedroefd, maar dankbaar voor wat hij in ons leven heeft betekend, geven wij u kennis dat, na een lief devolle verzorging in verpleeghuis Ter Schorre', afdeling 'Zilvermeeuw', vredig is ingeslapen mijn lieve man, onze vader, schoonvader, groot- en over grootvader 6 januari 1917 5 december 1997 FRANS VAN DRIEL echtgenoot van Nel Vermeulen Oud-Brigadecommandant van de Koninklijke Marechaussee te Terneuzen Terneuzen: Nel van Driel-Vermeulen Terneuzen: Piet en Ineke Terneuzen: Elly van der Maas-van Drie! f Bert van der Maas Hoek: Frank en Kitty Valerie Terneuzen: Patricia en Rutger Terneuzen: Margrieth Frank en Saskia Terneuzen: (enny Tak 4532 MB Terneuzen, Churchilllaan 552. De crematieplechtigheid zal plaatsvinden op don derdag 11 december om 14.00 uur in crematorium Terneuzen'. Bellamystraat 28c -te Terneuzen. Gelegenheid tot condoleren na de plechtigheid in de hal van het crematorium. Zij die geen rouwbrief hebben ontvangen, gelieven deze advertentie als zodanig te beschouwen. Met dankbaarheid omdat we haar zo lang in ons midden mochten hebben en bedroefd omdat zij nog zoveel voor ons betekende, delen wij u mede dat, na een liefdevolle verzorging in Verzorgings huis 'Rozenoord', zacht en kalm van ons is heenge gaan, mijn lieve vrouw, onze zorgzame moeder, groot-en overgrootmoeder MARIA VERPLANKE echtgenote van Abraham van der Meulen in de ouderdom van 87 jaar. Sluis: A. van der Meulen Oostburg: M. van der Meulen M. van Fijnaut kleinkinderen en achterkleinkinderen 4524 AD Sluis. 5 december 1997. Hoogstraat 58 De crematieplechtigheid, waarvoor u wordt uitge nodigd, zal plaatsvinden op woensdag 10 december om 13.00 uur in crematorium Terneuzen', Bella mystraat 28c te Terneuzen. Na de plechtigheid is er gelegenheid tot condoleren in de ontvangkamer van het crematorium. Geen bezoek aan huis. Geen bloemen. Zij die geen rouwkaart hebben ontvangen, gelieven deze aankondiging als zodanig te beschouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 28