Ontwerp landinrichting gereed Middelburgse flats wachten op sloper PZC Kapelle zoekt weg uit isolement drugsbeleid Brandweer spuit nieuwe kazerne in Amnesty steekt in kersttijd vervolgden hart onder de riem zeeland 10 Landbouwnatuur en recreatie gaan harmonieus samen in Schouwen-Oost Auto over de kop geslagen Dieven halen kampeerauto leeg Poging tot inbraak in slijterijen Auto gestolen in Zierikzee Automobiliste bij botsing gewond Goes bedankt vrijwilligers Dronken motorrijder schept fiets maandag 8 december 1997 door Mieke van der Jagt BROUWERSHAVEN - Met een kleurig rapport en een bijna glossy brochure heeft de landin richtingscommissie Schouwen Oost de plannen voor ruilverka veling en een strategisch groen project in het oostelijk deel van Schouwen wereldkundig ge maakt. Het voorontwerp is het eerste resultaat van een nieuwe aanpak van de Dienst Landelij ke Gebieden (DLG) die sinds kort de dialoog-aanpak voor staat. Al voordat een penne- streek op papier werd gezet werd iedereen aan de tafel ge nood om wensen, ideeën en voorwaarden kenbaar te ma ken. Het voorontwerp Schouwen Oost, een plan voor het groene hart van Schouwen, beoogt ver beteringen langs vier sporen: natuur, landbouw, recreatie en verkeersveiligheid. Het open gebied achter de duinen heeft grote potenties voor landbouw, natuur en recreatief medege bruik en het plan beoogt het scheiden van de functies waar dat nodig is en het samengaan waai- dat mogelijk is. Zo zal een strook langs de Oosterschelde natuurgebied worden en wordt goede landbouwgrond elders gereserveerd voor de landbouw. De zoute kwel, die de landbouw altijd dwars heeft gezeten, wordt aangewend ten faveure van de natuur terwijl boeren be tere grond en een doelmatiger verkaveling tegemoet kunnen zien. Door het nieuwe natuurge bied, door het open landbouw gebied, langs grote waterlopen en de zeearmen, zullen fietspa- den komen te liggen en hier en daar een wandelpad, zodat ook recreanten kruinen meegenieten van natuur en landschap. De verkeersveiligheid wordt ge diend met de aanleg van roton den, asverleggingen en het ont moedigen van slrnpverkeer. Een van de meest urgente knelpun ten, de kruising bij Kerkwerve, zal vervroegd worden uitge voerd terwijl ook de verdere door Mieke van der Jagt KAPELLE - Het dagelijks ge meentebestuur van Kapelle gaat nog een keer proberen om de hand te krijgen achter een ge meentelijk drugsbeleid. Nu een meerderheid in de gemeente raad zich heeft gekeerd tegen een gezamenlijk drugsbeleid voor het Oosterscheldebekken, staat het college in feite met lege handen tegenover de altijd drei gende vestiging van koffie shops. In de, door Kapelle afgewezen, nota drugsbeleid, was de nulop tie voor coffeeshops in de platte landsgemeenten rondom de Oosterschelde gebaseerd op een gedoogbeleid voor Goes. Met maximaal twee koffieshops in Goes wilden justitie en politie wel afspraken maken met de ge meenten over extra aandacht, gerichte opsporing en snel op treden bij dealen in de dorpen. De raad van Kapelle wenste echter in meerderheid niet te ge- aankoop van grond voor na tuurontwikkeling al volgend jaar plaatsvindt. Het vooront werp, waarop nog volop kan worden ingesproken, wordt pas in de loop van volgend jaar een echt plan en de uitvoering be gint officieel pas in 1999. De landinrichtingscommissie houdt donderdag 11 december een bijeenkomst in het Tonnen- magazijn in Brouwershaven. Belangstellenden kunnen dan opnieuw bedenkingen, ideeën en opmerkingen kenbaar ma ken. En natuurlijk vragen stel len. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Een tentoonstelling over het voorontwerp staat maandag 15 januari van 13.00 tot 21.00 uur in het dorpshuis in Kerkwerve en woendag 17 de cember op dezelfde uren in het dorpshuis in Scharendijke. dogen en zal het nu moeten doen zonder die afspraken. De gemeenteraad van Kapelle vergadert dinsdag 16 september over een voorstel om toch, zij het voor Kapelle alleen, voor een nuloptie te kiezen en te verkla ren dat er in Kapelle geen plaats is voor een koffieshop. De gemeente moet daarmee haast maken omdat in de omrin gende gemeenten de nota wel is onderschreven, zodat de buren de koffieshophouders het vuur nader aan de schenen kunnen leggen. Het college wil op korte termijn de Algemene Plaatselij ke Verordening aanpassen en een preventiebeleid gaan voe ren. Over het preventiebeleid, zoals dat in de Nota Drugspro blematiek was verwoord, had de gemeenteraad geen twijfels. Tijdens de openbare raadsver gadering, die om 19.30 uur be gint, komt ook het Plan 'van Aanpak aan de orde voor glas tuinbouw in de Willem Anna- polder. De nieuwe brandweerkazerne in Kamperland, De Kreeke, biedt plaats aan twee blus voertuigen. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt KAMPERLAND - Twee Van de Kreelte's, Piet en Gerard, hebben zaterdagmiddag de nieuwe brandweerkazerne in Kamperland opengeblust. Door deskundig spuiten ont hulden ze de naam van de ka zerne: De Kreeke. Samen met de kreek die achter de kazerne aan de Ruiterplaatweg loopt, gaven de Van de Kreeke's (geen familie maar wel allebei al tientallen jaren vrijwillig brandweerman) de naam aan een gebouw dat er maar moei zaam is gekomen. Burgemees ter M. L. Everaers, die als por tefeuillehouder openbare orde en veiligheid de leiding had over de blusactie, memoreerde in zijn toespraak de moeite die het heeft gekost om een nieuwe kazerne te krijgen. De beslissing om nieuw te bou wen werd over de herindeling heengetild, waardoor pas in 1995 spijkers met koppen kon den worden geslagen. Uitein delijk is iedereen blij met de nieuwe voorziening, waarin twee blusvoertuigen kunnen staan. In Kamperland is welis waar maax één tank-auto- spuit operationeel maar de. brandweerlieden hebben al ja ren een oude Chevrolet onder handen. 'De Oude Reus', zoals de brandweerwagen wordt ge noemd, krijgt vanaf zaterdag weer volop de aandacht van de sleutelende liefhebbers. Nu de verhuizing achter de rug is en de brandweerlieden niet meer, zoals vroeger, voortdu rend hoeven te klussen aan de brandweergarage, is de ver wachting dat de Oude Reus er binnenholt weer blinkend en zachtjes ronkend bij zal staan. Samengaan Verschillende sprekers memo reerden tijdens de officiële opening de problemen die ont stonden toen Kamperland en Wissenkerke één korps moes ten vormen. Nu dat inmiddels al een paar jaar achter de rug is, blijkt iedereen tevreden, óók de sceptici. Samenwer king, zo luidde de algemene opvatting, is onontbeerlijk als de brandweer topkwaliteit wil blijven bieden, even onont beerlijk als doelmatige huis vesting en goed materieel. De opmerkingen waren vooral bedoeld voor de korpsen uit het oosten van Noord-Beve land, In de voormalige ge meente Kortgene werken de brandweerkorpsen nog niet samen. BRUINISSE - Een 32-jarige inwoner van Bruinisse is zater dagavond rond acht uur gewond geraakt toen hij met zijn au to op de Parallelweg langs de Grevelingendam in de berm raakte en over de kop sloeg. De man moest met nog onbekende verwondingen in het zie kenhuis worden opgenomen. De auto werd geheel vernield. In het ziekenhuis moesten nog bloedproeven worden genomen omdat het vermoeden bestond dat er drank in het spel was. SCHARENDIJKE - Uit de kampeerwagen van een 45-jarige Duitser zijn zaterdag op de Brouwersdam tussen 12.00 en 13.00 uur papieren, eenmobiele telefoon en een portemonnee met geld gestolen. De man was bij de Brouwerdam een uurtje, aan het surfen. Toen hij terugkwam bij zijn kampeerauto, bleek die openge broken. ZIERIKZEE - In twee slij terij en in ZierikzeeGall en Gall aan de Verrenieuwstraat en aan de Melkmarkt, hebben onbeken den geprobeerd in te breken in de nacht van vrijdag op zater dag. Gepoogd was de sloten te forceren. Verder dan het weghalen van de slotplaten kwamen de inbrekers niet.. ZIERIKZEE - Een inwoonster van Zierikzee trof zaterdag haar Fiat Uno, die ze vrijdag geparkeerd had aan de Nieuwe Boogerdtraat, niet meer aan. De rode auto, met het kenteken FN-XT-09, bleek gestolen. GOES - Bij een aanrijding op de Nieuwe Rijksweg tussen Goes en 's-Heer Hendrikskinderen is een 51-jarige inwoon stervan Goes gewond geraakt. Zij reed in haar auto richting 's Heer Arendskerke toen een 83- jarige inwoner van 's Heer Henderikskinderen vanuit stiltand plotseling de weg opreed. Beide auto's werden zwaar bescha digd. De Goese moet met een ambulance naar het ziekenhuis worden gebracht. GOES - De gemeente Goes houdt donderdag 11 december een vrij willigersavond in het Goese Lyceum. De gemeente wil alle vrijwilligers die actief zijn op het gebied van sociaal -cultureel werk bedanken voor hun inspanningen van het afgelopen jaar door hen een programma aan te bie den. De avond begint om 19.00 uur met koffie en cake en een toe spraakje van de wethouder, Dvan der Merwe. Er is een infor matiemarkt ingericht en er zijn optredens door het jeugdcir- cus Hogerop, de troubadour Engel Reinhout en Bubbling - Goese jongeren met een dans-act. TERNEUZEN - Een 27-jarige Terneuzense motorrijder heeft zaterdagavond onder invloed van alcohol een fietsende 5 3-ja rige plaatsgenote aangereden op de Rembrandtlaan in Ter- neuzen. De vrouw moest zich onder doktersbehandeling stel len. De motorrijder kreeg na verhoor een dagvaarding mee naar huis. N-Beveland en lokale bedrijven samen aan de slag WISSENKERKE - 'Maatschap pelijk Ondernemen' wordt het nieuwe toverwoord voor de ge meente Noord-Beveland. Het fenomeen is uitgebroed door be leidsmakers in Den Haag en het betekent zoveel als samenwer king tussen lokale overheden en lokale ondernemers. Doel is het inlopen van achterstanden op economisch gebied en het ont wikkelen van economische ini tiatieven die passen in de gege ven kaders voor het betreffende gebied. Ondernemers en ge meente zoeken hierbij samen naar mogelijkheden. De com missie bestuurlijke zaken en fi nanciën van Noord-Beveland bespreekt morgen (dinsdag) een voorstel om op het eiland een zogeheten pilotproject te begin nen in samenwerking met het Platform Noord-Beveland On dernemend. Het is de bedoeling dat op Noord-Beveland een stuur groep van ondernemers en ver tegenwoordigers van het ge meentebestuur - onder leiding van een projectfunctionaris - bekijkt welke ontwikkelingen op Noord-Beveland kunnen plaatsvinden. Door de korte lij nen tussen gemeentebestuur en het Platform Noord-Beveland Ondernemend, kan snel duide lijk zij n of i ni tiati even d e moeite waard zijn of niet. Ook de korte lijnen naar andere besturen en organisaties garanderen bij de uitvoering van projecten een snellere invulling van rand voorwaarden. Ambtelijke molens De inbreng van burgers is in het principe van Maatschappelijk Ondernemen gewaarborgd door de voorgeschreven procedures die de gemeente moet volgen bij elk besluit. Maatschappelijk Ondernemen is, behalve een po ging om aanwezige deskundig heid, slagvaardigheid en mid delen breed in te zetten, ook een poging om ambtelijke molens sneller te doen draaien. Niet iedereen kan zomaar maat schappelijk gaan ondernemen. Het Rijk heeft een aantal gebie den aangewezen waar pilotpro- jecten kunnen worden opgezet en Noord-Beveland is er één van. Het Rijk betaalt driekwart van de kosten en ook de provin cie heeft een bijdrage toegezegd, Voorlopig wil Noord-Beveland 90.000 gulden beschikbaar stellen om het pro ject, dat twee jaar gaat duren, te betalen. De openbare commissieverga dering wordt gehouden in het gemeentehuis in Wissenkerke en begint om 19.30 uur. Laatste bewoonster appartementen Stromenwijk vertrokken door Edith Ramakers MIDDELBURG - Ook de laat ste bewoonster van de vijf por tiekflats aan de Maas- en Wes- terscheldestraat kan moeilijk afscheid nemen van haar ap partement. Woningbouwver eniging Middelburg (WVM) begint echter op vijftien janua ri met de sloop van de 84 ap partementen in de Middel burgse Stromenwijk. Annemarie Velde zal de laatste zijn die de deur dichttrekt. „Het is een lugubere omgeving aan het worden. Voor iedereen was het een schok toen we hoorden dat op zo'n korte ter mijn deze flats gesloopt zou den worden. Veel hadden hier nog jaren willen blijven wo nen", zegt Annemarie Velde. De WVM kwam begin dit jaar tot de conclusie dat de kosten voor renovatie van de fiats te hoogwaren, Afbraak, gevolgd door nieuw bouw zou lucratiever zijn. „Het bleek erg kostbaar om de woonkwaliteit van die appar tementen te verbeteren. We hebben wel lang getwijfeld. Daarom hebben we het in mei - en dat is vrij laat - aan de bewo ners verteld. Een extra moeilijkhei d was dat we moesten bepalen welke blokken in de Westersehelde- straat voor sloop in aanmer king kwamen", zegt C. Min- derhoud, projectleidster nieuwbouw van de WVM. Prijzen Het terrein van P. C. Koole is bij de nieuwbouwplannen be trokken. Op de vrijgekomen ruimte komen zo'n zeventig eengezinswoningen, die tussen 220.000 en 295.000 guldenkos- ten, 37 huurappartementen voor rond 750 gulden per maand en 40 koopapparte menten die vooral voor oude ren zijn bestemd. Volgens Minderhoud is voor deze prijs klasse gekozen omdat het in Middelburg ontbreekt aan nieuwbouw voor starters en doorstromers. „Die zijn te vaak aangewezen op bestaan de bouw, Dat hebben we niet uit een onderzoek, maar dat bewijst de markt." Impuls J. P. Onderdijk, directeur van WVM, zegt dat de hele buurt door de nieuwbouw een impuls moet krijgen. In het ontwerp van het bureau Karelse Van der Meer Architecten Rotterdam komen de kleuren steenrood en wit terug. Er is veel hout ge bruikt en enkele woningen krijgen een fors dakterras. Er zijn vijf woon/werk woningen in de plannen opgenomen en in de herstructurering is aan dacht besteed aan groenvoor ziening in de vorm van bomen en bloembakken. De Hooge Plaaten, met enkele autoluwe straten, wordt vólgens Onder- dijk wéér een verzorgde wijk. Van de nieuwbouwplannen raakt de 87-jarige mevrouw L. Vogel niet onder de indruk. Zij verlaat volgende week haar appartement in de Maasstraat. Meer dan 27 jaar woonde zij er naar volle tevredenheid. „Ik kan het bijna niet meer aan. Dit was mijn eigen vertrouwde kotje, dat van alle gemakken was voorzien. Op mijn leeftijd moet ik nog verhuizen. Het is heel erg óm iedereen om me heen te zien vertrekken. Ik ben de laatste van dit blokje. Voor de woning in de Volderijlaagte moet ik het dubbele aan huur betalen. Ik moet bezuinigen. Toen ik in mei hoorde dat we hier uit moesten, wilde ik het niet gelo ven. De woningbouwvereniging had me meer tij d moeten geven om aan dit idee te wennen. Ik ben niet meer zo goed ter been, maar zolang ik de trappen nog op kon, had ik hier willen blij ven wonen. Verhuiskosten Om het ongemak te verlichten besloot WVM. tegemoet te ko men in de verhuiskosten. Een medewerkster Werd aange steld bij de begeleiding en be woners kregen voorrang bij het toewijzen van woningen en het recht van eerste koop of huur bij de nieuw te bouwen wonin gen. De 26-jarige Annemarie Velde is te spreken over de medewer king van de WVM. Ze verhuist naar een eengezinswoning in deizelfde buurt. Volgens haar past de nieuwe wijk niet in de Stromenwijk. „Deze nieuwbouw wordt een wijkje op zich. Te gesloten, om dat de woningen niet naar de andere huizen zijn gericht. Bo vendien zijn het dure huizen. Deze knusse flats in de Maasd en Westerscheldestraat krijgen we nooit meer terug. Het waren niet alleen de goedkoopste flats van Middelburg, maar ook de gezelligste." De was hangt buiten in de laatste portiekflat in deMaassrtaat in Middelburg die nog bewoond is. foto Ruben O reel door Mieke van der Jagt GOES - Stel je voor: je zit in de gevangenis. Niet omdat je een misdaad hebt begaan maar om dat j e een overtuiging hebt. Om dat je vindt dat iedereen be hoorlijk te eten moet hebben, dat het niet uitmaakt tot welke god je bidt of omdat je lid bent van een bepaalde politieke par tij. Overheden die mensen om zulke redenen opsluiten, staan meestal niet voorop als het gaat om de menswaardige behande ling van gevangenen. Doel is het morele verzet van het individu te breken en een beproefd mid del is isolatie. Politieke gevan genen verkeren heel vaak in ab solute onzekerheid omtrent het lot van hun familie, weten heel dikwijls niet of hun medestan ders van hun gevangenneming op de hoogte zijn en voelen zich niet zelden verlaten en vergeten door iedereen, behalve hun be wakers. Voor wie in zo'n situatie een kaartje krijgt van iemand, het geeft niet waar vandaan, met de mededeling dat de buitenwe reld op de hoogte is van het lot van de gevangene en de belofte te zullen aandringen op vrijla ting, kan het leven ineens weer dxaaglijk worden. Met dat prin cipe is Amnesty International tientallen jaren geleden begon nen. Het symbooltje, een kaars die achter prikkeldraad blijft branden, geeft aan dat Amnesty in de beginjaren nog niet de macht had, die de organisatie nu heeft. De internationale men senrechtenorganisatie heeft in middels de netwerken om gede gen onderzoek te doen over de hele wereld, brengt gezagheb bende rapporten uit en is in staat grote politieke druk uit te oefenen. Kerstmarkt Maar dat alles is nog steeds niet voldoende om de schending van de mensenrechten en het marte laarschap van politieke gevan gen de wereld uit te helpen. Daarom keert Amnesty Inter national regelmatig terug naar de wortels van de organisatie om gevangenen een hart onder de riem te steken. De werkgroep Goes van Amnesty Internatio nal houdt morgen "(dinsdag) een schrijf actie tijdens de kerst markt in de Grote Kerk in Goes. Wie een kerstgroet wil sturen aan eén politieke gevangene, kan daar de hele dag terecht. Amnesty zorgt dat de groet op een goede plaats belandt. Dat een leventeken van de buiten wereld alle verschil maakt, blijkt wel uit de brief van Koigi wa Wamwere uit Kenia, die kort na zijn vrijlating schreef: „Wij zeggen altijd: een hond ver drinkt niet als hij de oever ziet. In de gevangenis ben ik ook niet verdronken omdat jullie mij bleven steunen en mij de oev^r lieten zien. Om deel te nemen aan de actie is het overigens niet per se nodig de kerstmarkt te bezoeken. Een kaart aan Am nesty International in Amster dam met een extra gulden aan postzegels, komt ook bij een verdediger van de mensenrech ten in een verre gevangenis te recht. Fakkeloptocht De Dag van de Rechten van de Mens, waarmee gevierd wordt dat de Verenigde Naties vijftig jaar geleden een verklaring on dertekenden, wordt in Goes op donderdag 11 december gehou den, Niet met toeters en trom petten maar met een fakkelop tocht omdat er er nog steeds meer te herdenken dan te vieren valt. Tijdens de optocht, die om 18.45 uur begint bij de Infom aan de Albert Joachimikade, zal regelmatig aandacht worden gevraagd voor verschillende onderdelen uit de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. Iedereen kan meelopen en de tocht duurt tot ongeveer 20.00 uur. KAPELLE Bloedafname - De afdeling Ka pelle van het Nederlandse Rode Kruis houdt morgen, dinsdag van 18.30 tot 20.30 uur een bloedafnamedagin de Vroone in Kapelle. GOES Unicef-verkoop - Het regionaal Unicef comité de Bevelanden verzorgt vanaf vrijdag 12 de cember weer een verkoopstand in het lunchcafé Stadhuis in Goes. Kerstkaarten, wenskaar ten, agenda's, kalenders en boe ken zijn elke dag behalve zon dag en maandag van 10.00 tot 17.00 uur te koop en op donder dag tot 21.00 uur. De winst gaat naar projecten van Unicef over de hele wereld. Zaterdag 20 de cember staan de vrijwilligers voor Unicef voor het laatst in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 24