Economie N-Beveland krijgt steun 99 90 93 1.93 e 1.99; F 1.99 L 4.50 Amnesty steekt vervolgden in kersttijd hart onder de riem PZC Een keuze uit onze weekreklames Brandweer spuit nieuwe kazerne in A DUIDELIJK DE GOEDKOOPSTE! zeeland 10 Project gebiedsontwikkeling Diefstal uit kampeerauto Gewonde bij buiteling auto Goud gestolen uit woning in Vlissingen p 1,23 391 95; TÏ&99 \z 1,93 1^ 111 Automobiliste bij botsing gewond Goes bedankt vrijwilligers Spiegels vernield voor de 'kick' Weinig boetes bij drankcontrole Vlissingen verhoogt grondprijzen Kapelle zoekt weg uit isolement drugsbeleid Plan landinrichting Schouwen-Oost gereed maandag 8 december 1997 door Mieke van der Jagt WISSENKERKE - 'Maatschap pelijk Ondernemen' wordt het nieuwe toverwoord voor de ge meente Noord-Beveland. Het fenomeen is uitgebroed door be leidsmakers in Den Haag en het betekent zoveel als samenwer king tussen lokale overheden en lokale ondernemers. Doel is het inlopen van achterstanden op economisch gebied en het ont wikkelen van economische ini tiatieven die passen in de gege ven kaders voor het betreffende gebied. Ondernemers en gemeente zoe ken hierbij samen naar moge lijkheden. De commissie be stuurlijke zaken en financiën van Noord-Beveland bespreekt SCHARENDIJKE - Uit de kam peerwagen van een 45-jarige Duitser zijn zaterdag op de Brouwersdam tussen 12.00 en 13.00 uur papieren, een mobiele telefoon en een portemonnee met geld gestolen. De man was bij de Brouwerdam een uurtje aan het surfen. Toen hij terug kwam bij zijn kampeerauto, bleek die opengebroken. GOES Unicef - Het regionaal Unicef- comité de Bevelanden verzorgt vanaf vrijdag 12 december weer een verkoopstand in het lunch- café Stadhuis in Goes. Kerst kaarten, wenskaarten, agen da's, kalenders en boeken zijn elke dag behalve zondag en maandag van 10.00 tot 17.00 uur te koop en op donderdag tot 21.00 uur. De winst gaat naar proj ecten van Unicef over de he le wereld. Zaterdag 20 decem ber staan de vrijwilligers van Unicef voor het laatst in Goes. morgen (dinsdag) een voorstel om op het eiland een zogeheten pilotproject te beginnen in sa menwerking mét het Platform Noord-Beveland Onderne mend. Het is de bedoeling dat op Noord-Beveland een stuur groep van ondernemers en ver tegenwoordigers van het ge meentebestuur - onder leiding van een projectfunctionaris - bekijkt welke ontwikkelingen op Noord-Beveland kunnen plaatsvinden. Door de korte lij nen tussen gemeentebestuur en het Platform Noord-Beveland Ondernemend, kan snel duide- lij k zijn of initiatieven de moeite waard zijn of niet. Ook de korte lijnen naar andere besturen en organisaties garanderen bij de uitvoering van projecten een snellere invulling van rand voorwaarden. Ambtelijke molens De inbreng van burgers is in het principe vanMaatschappelijk Ondernemen gewaarborgd dooi de voorgeschreven procedures die de gemeente moet volgen bij elk besluit. Maatschappelijk Ondernemen is, behalve een po ging om aanwezige deskundig heid, slagvaardigheid en mid delen breed in te zetten, ook een poging om ambtelijke molens sneller te doen draaien. Niet iedereen kan zomaar maat schappelijk gaan ondernemen. Het Rijk heeft een aantal gebie den aangewezen waar pilotpro- jecten kunnen worden opgezet en Noord-Beveland is er één van. Het Rijk betaalt driekwart van de kosten en ook de provincie heeft een bijdrage toegezegd. Voorlopig wil Noord-Beveland 90.000 gulden beschikbaar stellen om het pro ject, dat twee jaar gaat duren, te betalen. De openbare commissieverga dering wordt gehouden in het gemeentehuis in Wissenkerke en begint om 19.30 uur. BRUINISSE - Een 32-jarige in woner van Bruinisse is zater dagavond rond acht uur ge wond geraakt toen hij met zijn auto op de Parallelweg langs de Grevelingendam in de berm raakte en over de kop sloeg. De man moest met nog onbe kende verwondingen in het zie- VLISSINGEN - Bij een inbraak in een woning aan het Wester- zicht in Vlissingen zijn zaterdag gouden sieraden gestolen met een totale waarde van enkele duizenden guldens. De inbraak vond plaats tussen 12.30 en 19.00 uur. De inbreker kwam binnen door de achterdeur open te breken. De nieuwe brandweerkazerne in Kamperland, De Kreeke, biedt plaats aan twee blusvoertuige foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt KAMPERLAND - Twee Van de Kreeke's, Piet en Gerard, hebben zaterdagmiddag de nieuwe brandweerkazerne in Kamper land opengeblust. Door deskundig spui ten onthulden ze de naam van de kazerne: De Kreeke. Samen met de kreek die achter de kazerne aan de Ruiterplaatweg loopt, gaven de Van de Kreeke's (geen familie maar wel al lebei al tientallen jaren vrijwillig brand weerman) de naam aan een gebouw dat er maar moeizaam is gekomen. Burgemees ter M. L. Everaers, die als portefeuille houder openbare orde en veiligheid de lei ding had over de blusactie, memoreerde in zijn toespraak de moeite die het heeft ge kost om een nieuwe kazerne te krijgen. De beslissing om nieuw te bouwen werd over de herindeling heengetild, waardoor pas in 1995 spijkers met koppen konden wor den geslagen. Uiteindelijk is iedereen blij met de nieuwe voorziening, waarin twee blusvoertuigen kunnen staan. In Kam perland is weliswaar maar één tank-auto spuit operationeelmaar de brandweerlie den hebben al jaren een oude Chevrolet onderhanden. 'De Oude Reus', zoals de brandweerwagen wordt genoemd, krijgt vanaf "zaterdag weer volop de aandacht van de sleutelende liefhebbers. Nu de vérhuizing achter de rug is en de brandweerlieden niet meer, zoals vroeger, vooitdurend hoeven te klussen aan de brandweergarageis de verwachting dat de Oude Reus er binnenkort weer blin kend en zachtjes ronkend bij zal staan. Verschillende sprekers memoreerden tij dens de opening de problemen die ont stonden toen Kamperland en Wissenker ke één korps moesten vormen. Nu dat inmiddels al een paar jaar achter de rug is blijkt iedereen tevreden, óók de sceptici. Samenwerking, zo luidde de opvatting, is onontbeerlijk als de brandweer topkwali teit wil blijven bieden, even onontbeerlijk als doelmatige huisvesting en goed mate rieel. De opmerkingen waren vooral be doeld voor de korpsen uit het oosten van Noord-Beveland. In de voormalige ge meente Kortgene werken de brandweer korpsen nog niet samen. kenhuis worden opgenomen. De auto werd geheel vernield. In het ziekenhuis moesten nog bloedproeven worden genomen omdat het vermoeden bestond dat er drank in het spel was. KAPELLE Bloedafname - De afdeling Ka- pelle van het Nederlandse Rode Kruis houdt morgen, dinsdag van 18.30 tot 20.30 uur een bloedafnamedag in de Vroone in Kapelle. BIEZELINGE Oliebollenverkoop - Het jonge renkoor Nova Melodica houdt vrijdag 12 december de jaarlijk se oliebollenverkoop. Vanaf 9.30 uur gaan de leden met vers gebakken bollen langs de deu ren. De oliebollen kunnen ook worden afgehaald in de her vormde kerk van Biezelinge. De fakkeloptocht van Amnesty in Goes vorig jaar. Donderdag branden de fakkels weer. foto Willem Mieras A-'i, A 1 Antwerps Chocobroodjt Pe' sM - - - -JA i Bolussen \- 5 stuks St. Remy stollen yv v- A Feestelijke Ministollen A,r 5 stuks 3 Kip Krokant Schnitzel 4- gj, Venz Chocolade Hagel yo.v ■- melk, puur of coromel k Grillworst Maaslander kilo \A9ti Achterham ■r 100 gram r Maaslander Belegt 1 kilo JJ90 Reddy Frituurvet "i I kilo 9 t Coberco Luchtig Toetje diverse smoken van Doornestraat 2 Goes 100 gram -C smoten 7 rouge of blanc aanbiedingen zijn geldig vanaf maandag 8 december 8.30 vur t/m zaterdag 13 december door Mieke van der Jagt GOES - Stel je voor: je zit in de gevangenis. Niet omdat je een misdaad hebt begaan maar om dat je een overtuiging hebt. Om dat je vindt dat iedereen be hoorlijk te eten moet hebben, dat het niet uitmaakt tot welke god je bidt of omdat je lid bent van een bepaalde politieke par tij- Overheden die mensen om zulke redenen opsluiten, staan meest al niet voorop als het gaat om de menswaardige behandeling van gevangenen. Doel is het morele verzet van het individu te bre ken en een beproefd middel is isolatie. Politieke gevangenen verkeren heel vaak in absolute onzekerheid omtrent het lot van hun familie, weten heel dikwijls niet of hun medestanders van hun gevangenneming op de hoogte zijn en voelen zich niet zelden verlaten en vergeten door iedereen, behalve hun be wakers. Kerstmarkt Voor wie in zo'n situatie een kaartje krijgt van iemand, het geeft niet waar vandaan, met de mededeling dat de buitenwe reld op de hoogte is van het lot van de gevangene en de belofte te. zullen, aandringen op vrijla ting, kan het leven ineens weer draaglijk worden. Met dat prin cipe is Amnesty International tientallen jaren geleden begon nen. De internationale mensen rechtenorganisatie heeft daar naast intussen ook de netwerken om gedegen onder zoek te doen over de hele wereld brengt gezaghebbende rappor ten uit en is in staat grote poli tieke druk uit te oefenen. Regelmatig keert Amnesty ech ter terug naar de wortels van de organisatie om gevangenen een haid onder de riem te steken.De werkgroep Goes van Amnesty International houdt morgen (dinsdag) een schrijfactie tij dens de kerstmarkt in de Grote Kerk in Goes. Wie een kerst groet wil sturen aan een politie ke gevangene, kan daar de hele dag terecht. Amnesty zorgt dat de groet op een goede plaats be landt. Dat een leventeken van de buitenwereld alle verschil maakt, blijkt wel uit de brief van Koigi wa Wamwere uit Ke nia, die kort na zijn vrijlating schreef: „Wij zeggen altijd: een hond verdrinkt niet als hij de oe ver ziet. In de gevangenis ben ik ook niet verdronken omdat jul lie mij bleven steunen en mij de oever lieten zien. Fakkeloptocht Om deel te nemen aan de actie is het overigens niet per se nodig de kerstmarkt te bezoeken. Een kaart aan Amnesty Internatio nal in Amsterdam met een extra gulden aan postzegels, komt ook bij een verdediger van de mensenrechten in een verre ge vangenis terecht. De Dag van de Rechten van de Mens, waarmee gevierd wordt dat de Verenigde Naties vijftig jaar geleden een verklaring on dertekenden, wordt in Goes op donderdag 11 december gehou den. Niet met toeters en trom petten maar met een fakkelop tocht, omdat er er nog steeds meer te herdenken dan te vieren valt. De optocht begint om 18.45 uur bij de Infom aan de Albert Joachimikade. Iedereen kan meelopen en de tocht duurt tot ongeveer 20.00 uur GOES - Bij een aanrijding op de Nieuwe Rijksweg tussen Goes en 's-Heer Hendrikskinderen is een 51-jarige inwoon ster van Goes gewond geraakt. Zij reed in haar auto richting 's-Heer Arendskerke toen een 83-jarige inwoner van 's-Heer Henderikskinderen vanuit stil- tand plotseling de weg opreed. Beide auto's werden zwaar be schadigd. De Goese moet met een ambulance naar het zieken huis worden gebracht. GOES - De gemeente Goes houdt donderdag 11 december een vrij willigersavond in het Goese Lyceum. De gemeente wil alle vrijwilligers die actief zijn op het gebied van sociaal-cultu reel werk bedanken voor hun inspanningen van het afgelopen jaar door hen een programma aan te bieden. De avond begint om 19.00 uur met koffie en cake en een toe spraakje van de wethouder, D. van der Merwe. Er is een infor matiemarkt ingericht en er zijn optredens door het jeugdcir- cus Hogerop, de troubadour Engel Reinhout en Bubbling - Goese jongeren met een dans-act. MIDDELBURG - Een vijftienjarige jongen uit Middelburg is zaterdag aangehouden vanwege zijn vermoedelijke betrok kenheid bij het beschadigen van drie personenauto's op een parkeei*teiTein aan de Pottenbakkerssingel in Middelburg. Dat was vrijdagavond gebeurd. Toen werd al direct een ande re vijftienjarige jongen uit Middelburg aangehouden. Van de auto's werden beide spiegels afgetrapt. Bij andere een auto werd ook een deuk in een portier getrapt.De jongens ver klaarden de auto's te hebben beschadigd voor 'de kick'. Tegen de twee is proces-verbaal opgemaakt. VLISSINGEN-Bij een grootscheepse alcoholcontrole van de politie Walcheren en Veilig Verkeer Nederland zijn op Wal cheren zaterdagnacht drie automobilisten bekeurd voor het rijden onder invloed van alcohol. Zij kregen elk een boete van 350 gulden. Twee andere bestuurders moeten binnenkort voor de rechter verschijnen omdat zij met te veel alcohol op achter het stuur waren gekropen. De controles vonden plaats op de Laan der Verenigde Naties in Middelburg, de Veerseweg in Zanddijk, de Middelburgsestraat in Koudekerke en de Sloeweg in Vlissingen. In totaal werd van 302 bestuurders een blaastest afgenomen. Buiten deze controle om wérd diezelfde nacht op de President Rooseveltlaan in Vlissingen een 23-jarige Vlissinger bekeurd voor het rijden onder invloed van alcohol. De man kreeg een boete van 350 gulden en een rijverbod van twee uur. VLISSINGEN - Het Vlissingse college van B en W wil de grondprijzen met ingang van volgend jaar verhogen. Alle gronden voor woningbouw gaan vanaf 1 januari 205 gulden per vierkante meter kosten. Dat was 195 gulden. Voor binnen stedelijke locaties die moeilijk zijn te ontwikkelen en voor gronden die verkocht worden voor openbare doeleinden, wil het college 185 gulden per vierkante meter gaan vragen. Daar moet nu nog 175 gulden voor worden neergelegd. Kavels voor sociale huur- en koopwoningen krijgen een basisprijs van 17.500 gulden. Dat is een prijsstijging van 500,-. De bedrijfsgronden op Baskensburg II, de Buitenhaven en Vrijburg worden vooralsnog niet verhoogd omdat dat de con currentiepositie in de regio zou aantasten. De commissies economische zaken en financiën bespreken het voorstel voor de nieuwe grondprijzen in hun vergaderin gen op respectievelijk maandag 8 en woensdag 10 december. door Mieke van der Jagt KAPELLE - Het dagelijks ge meentebestuur van Kapelle gaat nog een keer proberen om de hand te krijgen achter een ge meentelijk drugsbeleid. Nu een meerderheid in de ge meenteraad zich heeft gekeerd tegen een gezamenlijk drugsbe leid voor het Oosterscheldebek- ken, staat het college in feite met lege handen tegenover de altijd dreigende vestiging van koffieshops. In de, door Kapelle afgewezen, nota drugsbeleid, was de nuloptie voor coffee shops in de plattelandsgemeen ten rondom de Oosterschelde gebaseerd op een gedoogbeleid voor Goes, Niet gedogen Met maximaal twee koffieshops in Goes wilden justitie en politie wel afspraken maken met de ge meenten over extra aandacht, gerichte opsporing en snel op treden bij dealen in de dorpen. De raad van Kapelle wenste echter in meerderheid niet te ge dogen en zal het nu moeten doen zonder die afspraken. De gemeenteraad van Kapelle vergadert dinsdag 16 september over een voorstel om toch, zij het voor Kapelle alleen, voor een nuloptie te kiezen en te verkla ren dat er in Kapelle geen plaats is voor een koffieshop. De ge meente moet daarmee haast maken omdat in de omringende gemeenten de nota wel is onder schreven, zodat de buren de kof fieshophouders het vuur nader aan de schenen kunnen leggen. Het college wil op korte termijn de Algemene Plaatselijke Veror dening aanpassen en een pre ventiebeleid gaan voeren. Over het preventiebeleid, zoals dat in de Nota Drugsproblematiek was verwoord, had de gemeen teraad geen twijfels. Glastuinbouw Tijdens de openbare raadsver gadering, die om 19.30 uur be gint, komt ook het Plan van Aanpak aan de orde voor glas tuinbouw in de Willem Anna- polder. door Mieke van der Jagt BROUWERSHAVEN - Met een kleurig rapport en een bijna glossy brochure heeft de landin richtingscommissie Schouwen Oost de plannen voor ruilverka veling en een strategisch groen project in het oostelijk deel van Schouwen wereldkundig ge maakt. Het voorontwerp is het eerste resultaat van een nieuwe aan pak van de Dienst Landelijke Gebieden (DLG) die sinds kort de dialoog-aanpak voorstaat. Al voordat een pennestreek op papier werd gezet werd iedereen aan de tafel genood om wensen, ideeën en voorwaarden kenbaar te maken. Vier sporen Het voorontwerp Schouwen Oost, een plan voor het groene hart van Schouwen, beoogt ver beteringen langs vier sporen: natuur, landbouw, recreatie en verkeersveiligheid. Het open gebied achter de dui nen heeft grote potenties voor landbouw, natuur en recreatief medegebruik en het plan beoogt het scheiden van de functies waar dat nodig is en het samen gaan waar dat mogelijk is. Zo zal een strook langs de Ooster schelde natuux-gebied worden en wordt goede landbouwgrond elders gereserveerd voor de landbouw. De zoute kwel, die de landbouw altijd dwars heeft gezeten, wordt aangewend ten faveure van de natuur terwijl boeren be tere grond en een doelmatiger verkaveling tegemoet kunnen zien, Door het nieuwe natuurgebied, door het open landbouwgebied, langs grote waterlopen en de zeearmen, zullen fietspaden ko men te liggen en hier en daar een wandelpad, zodat ook recrean ten kunnen meegenieten van natuur en landschap. De ver keersveiligheid wordt gediend met de aanleg van rotonden, as- verleggingen en het ontmoedi gen van sluipverkeer. Een van de meest urgente knel punten, de kruising bij Kerk- werve, zal vervroegd worden uitgevoerd terwijl ook de verde re aankoop van grond voor na tuurontwikkeling al volgend jaar plaatsvindt. Het vooront werp, waarop nog volop kan worden ingesproken, wordt pas in de loop van volgend jaar een echt plan en de uitvoering be gint officieel pas in 1999.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 22