Buijs zet Dieleman uit ploeg JUUS Hé, waarom staat Brouw onderaan? PZC sport maandag 8 december 1997 20 Volleyballer moet weg Ewoud van Hecke en Cor Jansen leiders in titelstrijd schaken De Boer blijft voorzitter van de tennisbond Liesbeth van de Velde zegeviert fraai in Axel Van Tongeren profiteert in Elderschanscross De Zeeuwse sport leefde vroeger van de burenru zies. De derby was een begrip. Niet alleen op het voetbalveld, want ook de andere teamsporten leef den van de regionale top- duels. En verschil tussen tuus en uut was er niet, want de derby stond al tijd garant voor span ning, sensatie, emoties en onvoorspelbare uitsla gen. De laatste jaren is de rivaliteit afgenomen, mdar de derby bestaat nog steeds. In dit seizoen zal de sportredactie van de PZC wekelijks aan dacht schenken aan een bijzondere wedstrijd. Vandaag: de vergeefse missie van Brouwersha ven doorSjaak Sinke AARDENBURG - De dertiende editie van de Elderschanscross in Aardenburg be zorgde favoriet Edwin de Leeuw zaterdag niet de begeerde overwinning. Pijnscheu ten in de lever dwongen De Leeuw in de zevende ronde even tot wandelen. Daar door moest hij zeker twintig seconden inleveren op Miquel van Tongeren die zojuist een versnelling had ingezet. Onbe dreigd greep Van Tongeren de zege waar door hij meteen de leiding in de tussen stand van de CZ-crosscompetitie heeft genomen. In de beginfase van de wedstrijd trok ti telverdediger Edwin de Leeuw (Dynami- ca) het veld meteen uit elkaar. Alleen i clubgenoot Miquel van Tongeren kon, met het schuim op de mond, de ontketende De Leeuw bijhouden. „Ik was vastbesloten I om De Leeuw zo lang mogelijk bij te hou den", zei Van Tongeren. I Theo Rabout (Dynamica) en Frans Roe- lofs (AV'56) verloren in het bos rond het kasteeltje De Elderschans geleidelijk aan meer terrein op de koplopers. Alwin Ver- meulen (AV'56), John Quaak (Delta Sport) en Eric Goossen (Scheldesport) konden geen potten breken. Na bijna tien kilometer kon een lachende Miquel van Tongeren de overwinning en de 150 punten binnenhalen. Theo Rabout finishte als tweede. Frans Roelofs hield de derde plaats knap vast voor Edwin de Leeuw die met zijn vierde plaats 24 punten verspeelde. „Ik kreeg'pijn, net onder mijn ribben, ik moest wel wandelen", zei een teleurgestelde De Leeuw die voor de wedstrijd een kop kof fie had genuttigd. Met nog vier wedstrijden te gaan kan De Leeuw dit slechte resultaat wegpoetsen zodat de strijd om de titel nog lang niet be slist is. Jan de Wilde (AV'56) kreeg in Aardenburg zijn revanche en won onbedreigd de race bij de veteranen H40. Sjaak Luteyn (Wie lingen) verraste met een tweede plaats. Jo van Waesberghe (RKHAV) boekte zijn vierde overwinning bij de veteranen H50. Kees van de Pol (AV'56) leverde bijna een minuut in op de winnaar maar bleef wel Job Matthijsse (Dynamica) voor. Hans Bostelaar het in de oudste categorie er geen twijfel over bestaan wie de sterkteis. Stefan Krijnen gaat na zijn derde over winning stevig aan de leiding in klasse ment op de korte cross. Zonder de tegen stand van Rutger Veerman, die naar een centrale training moest, het hij veteraan Eddy Smit (Delta Sport) ruim achter zich. Leonie Ton (Dynamica) boekte bij de vrouwen haar tweede zege voor Karin Bastian (Dynamica) die na een lastige blessure en operatie langzamerhand weer in vorm komt. Slechts een halve minuut moest Bastian inleveren op de verrassen de nieuwelinge Leonie Ton, die in de tus senstand ruim aan de leiding gaat terwijl nog maar zes vrouwen aan de vereiste zes wedstrijden kunnen komen. Marianne de Kok (AV'56) komt wegens een zwangerschap voorlopig niet aan de start. Als Marianne de Voogd (Dynamica) nog een wedstrijd mist, komen er niet vijf vrouwen in de eindstand en is er geen offi cieel kampioenschap. Datzelfde pro bleem doet zich ook voor bij de veteranen. Theoretisch kunnen nog acht vrouwen in het eindklassement opgenomen worden. Nelly van Horssen (Dynamica) haakt om gezondheidsredenen af. Winnares in Aar denburg, Jopie Daane gaat met ingang van 1 januari over van Dynamica naar Ve teranen Nederland en kan dan geen pun ten meer verzamelen. Greet je Smit voert na haar tweede overwinning de ranglijst aan op de korte cross. door Peter van Kouteren ZEVENHUIZEN - Volleyballer Martijn Dieleman is met onmid dellijke ingang uit de selectie van eredivisionist Nesselande gezet. Trainer Teun Buijs ver wijt de jeugdinternational uit 's-Gravenpolder een gebrek aan teamgeest. Dieleman zou te veel uit zijn op eigen roem. De 18-ja- rige Zeeuw, wiens belangen be hartigd worden door Hans Kos ter, hoopt zijn carrière in het buitenland te kunnen voortzet ten. Martij n Dieleman was bezig aan zijn derde seizoen bij de voor malig landskampioen. De vol leyballer uit 's Gravenpolder maakt nog steeds deel uit van Jong Oranje. Dat keurkorps moet zich komend voorjaar zien te kwalificeren voor het Euro pees kampioenschap, dat vol gend jaar zomer in Duitsland wordt afgewerkt. Dieleman gaat ervan uit dat zijn verkie zing voor Jong Oranje - waar Teun Buijs ook de selectie be paalt - niet in het geding is. „Bij Jong Oranje zal de beste selectie moeten spelen. Daar hoor ik nog steeds bij." Doelstelling De jeugdspeler lag bij Nesselan de geregeld in de clinch met trainer Buijs, die anderhalf jaar geleden naar Zevenhuizen kwam. Vorige week kwam er op initiatief van de clubleiding een eind aan de samenwerking. Buijs: „Er zijn dingen voorge vallen, waardoor we niet meer met elkaar verder kunnen. Iede re topsporter heeft een doelstel ling. Die heeft Martijn ook. Maar de doelstelling van het team is belangrijker. Dat bete kent dat een speler zich onder geschikt moet maken aan het team. Martijn is op zijn manier- bezig. Ik zie absoluut vooruit gang, maar niet op alle fronten. Hij moet aan alle tekortkomin gen willen werken. Wij hebben een selectie van elf man. Als het niet goed gaat, word je gewis seld." Volgens Buijs is de maatregel van de club een optelsom. „In anderhalf jaar dat je samen werkt, maak je veel met elkaar mee. Het vervelende is dat Mar tijn een groot talent is, dat is voor iedereen duidelijk. In dit geval zijn er geen winnaars, maar alleen verliezers." Dieleman, die als libero dit sei zoen regelmatig in de basis be gon, voert de oorzaak van de problemen terug op gebrekkige communicatievaardigheden van Buijs. „Als ik gewisseld werd, kreeg ik dikwijls niet te horen waarom. Buijs vindt dat ik te weinig bezig ben met mijn verdedigende kwaliteiten, maar ik vind dat ik daar wel aan werk. Al sinds zijn komst klikt het niet. Ik heb af en toe laten blij ken dat ik het geen prettige sa menwerking vond. Dat is de laatste weken alleen maar erger- geworden. Binnen de groep wa ren er meer mensen niet tevre den over de samenwerking met Teun. Ik ben misschien iets te eerlijk geweest. Ik dacht dat ik dat makkelijk kon uiten en ge steund zou worden door mede spelers. Maar achteraf blijkt ie dereen te kiezen voor zijn eigen plek." De jeugdinternational, die van volleybal zijn beroep wil maken en onder meer een cursus Itali aans volgt, beseft dat het moei lijk zal worden om halverwege het seizoen bij een andere club onderdak te vinden. „Van mijn zaakwaarnemer heb ik begre pen dat 20 december de over schrijvingstermijn sluit. Er zijn contacten met clubs, ook in het buitenland. Ik hoop natuurlijk dat ik nog-aan spelen toekom, het liefst in België, Maar ik kan er geen zinnig woord over zeg gen." door Paul van Dijke ZIERIKZEE - Cor Jansen en Ewoud van Hecke zijn na vier speelronden de leiders in lret Zeeuws schaakkampioenschap. Nadat beiden in de derde ronde het volle punt behaalden ein digde de onderlinge partij in de vierde ronde in remise. Met nog drie partijen te spelen, is de strijd nog volledig open, want ook jeugdspeler Koen Leen- houts en Paul van Rooijen zijn met een half punt achterstand nog volop in de race. Nadat de eerste twee ronden de volle winst hadden opgeleverd voor Cor Jansen, René Tiggel- man en Ewoud van Hecke stond voor de derde ronde de partij Tiggelman-Jansen op het pro- gramma. Door familie-omstandigheden gedwongen moest Tiggelman op het laatste moment verstek la ten gaan. Hij kreeg hierdoor in de ochtendronde een reglemen taire verliespartij en Cor Jansen kon zonder te spelen een vol punt incasseren. Ewoud van Hecke moest in de derde ronde wel aan de bak te gen de verrassend sterk acteren de jeugdspeler Sven Stange. Vuist In de middagpartij stond de confrontatie tussen Van Hecke en Jansen op het programma. Van Hecke kon met wit in een Nimzo-Indische partij geen vuist maken en op het moment dat beide spelers ieder voor zich vonden dat zij iets minder ston den werd tot remise besloten. Hierdoor kregen diverse spelers de kans om tot een half punt te komen van de leiders. Jeugd speler Koen Leenhouts rekende gedecideerd af met Corné Boog aard. Ook Paul van Rooijen kwam op drie uit vier door in zijn derde witpartij Johan de Wolf weg te drukken. Hierdoor is de strijd in groep 1 nog volledig open. Ook René Tiggelman, die nu op twee en een half punt staat kan zich mis schien nog in de strijd om de prijzen melden. Hij kan immers nog tegen alle topspelers inge deeld worden. Zware tijden Onderin breken zware tijden aan voor Peter Kalisvaart. Hij wist weliswaar- tegen Bert Hen- derikse zijn eerste halfje te ha len, maar verloor in de vierde ronde van Roeland Alders en staat nu alleen onderaan. Net boven hem staan Van Dijke, Jonkheer en Dieperink. Een andere Leenhouts-telg, Veerle, gaat in groep 2 met drie en een half punt aan de leiding. Zij leidt samen met nog een jeugdig talent, Middelburger Willem-Jan Pannekoek. In de confrontatie met Johan Paauwe in de vierde ronde wist Veerle Leenhouts overtuigend te win nen, terwijl Pannekoek won van Martin de Bock. Op een half punt achterstand van he't leidende tweetal volgen met drie punten Paauwe, Sirhce, Steijn, Quakkelaar en Kuijs, zo dat ook in deze groep een span nende afloop gewaarborgd is. AMERSFOORT - De hei-verkie zing van Ruurd de Boer tot voorzitter liep zaterdag in Amersfoort op de algemene le denvergadering van de tennis bond (KNLTB) soepeler dan het tellen van de stemmen. De ver gadering ging akkoord met de extra termijn van één jaar voor De Boer. Zij leek ook haar fiat te geven aan de motie van het district Den Bosch, waarin het bestuur de opdracht kreeg te kappen met Pecoma, het bedrijf dat de software voor de slepende auto matisering leverde. Hoewel penningmeester Nieweg de ver gadering voorhield dat die mo tie een verlies van 2,6 miljoen gulden betekende, haalde het voorstel van Den Bosch een meerderheid. Voor de herverkiezing van De Boer was wijziging van het huishoudelijk reglement nood zakelijk. De Boer, reeds negen jaar voorzitter, was na vier her benoemingen van twee jaar niet meer herkiesbaar. Vier van de negentien districten stemden tegen: Rotterdam, Gelderland, Den Haag en Overijssel. De wij ziging werd met 139.783 tegen 95.356 stemmen aangenomen. ANP Johnny de Leeuw wint damtopper 's-GRAVENPOLDER - De top per in het Zeeuws damkampi oenschap tussen Johnny de Leeuw en Peter Schunselaar is zaterdag in het Dorpshuis van 's-Gravenpolder gewonnen door De Leeuw. De titelhouder uit Goes over brugde daarmee de kloof van twee punten die hem scheidde van d^ oud-kampioen uit Vlis- singen.Hij had zijn twee achter stallige partijen tegen Kees de Jonge en René Dusebout in winst omgezet en had zodoende een comfortabele voorsprong op de rest van het deelnemersveld opgebouwd. Al vanaf de eerste zet maakte Peter Schunselaar geen geheim van zijn strategie: hij was alleen gebaat bij vereenvoudigingen. Waarschijnlijk nam hij in de opening een ruiltje te veel, want op een bepaald moment kreeg De Leeuw goede mogelijkheden om de stelling van zijn tegen stander in de tang te nemen. Toen Schunselaar in het late middenspel een 'besmet' cen- trumveld bezette maakte De Leeuw met een krachtige ma noeuvre nog voor de vijftigste zet een einde aan de partij. Cees Rijk zag zijn poging tegen Erwin Hamers om samen met De Leeuw en Schunselaar aan de leiding te komen stranden. Rijk deelt de derde plaats na za terdag met Daaf Kasse, die een eenvoudige overwinning op Re né Dusebout behaalde. Arjo Kousemaker staat met een puntje achterstand op Kasse en Rijk vijfde. De speler uitYerse- ke profiteerde in een spannende partij van een ernstige fout van Kees de Jonge. Aart Walraven en Jaap Veerhoek deelden in een gelijk opgaande klassieke partij de punten, hetzelfde deden Ko Louwerse en Frans Blaas. Jan de Jonge deed goede zaken in de promotieklasse, De veteraan uit Nieuwerkerk versloeg mede koploper Jaap de Jonge en zag Wim Koppejan verliezen van Jan Sinke. Arie den Hollander blijft de grootste kanshebber' in de eerste klasse. De Middelburger speel de remise tegen Jan Grim, maar- zijn voornaamste concurrent Jan-Willem van der Hart be haalde hetzelfde resultaat tegen Adriaan Mol. In de tweede klasse won koplo per Chris Korstanje van Jan Poppe. De speler uit Biezelinge behield daarmee zijn riante koppositie. Opvallend blijft het optreden van de twaalfjarige Bennie Pro voost die door een mooie combi natie ve overwinning op Willem van Oppen zijn tweede plaats verstevigde. door Lucien Roelandt AXEL - Voor de overgrote meer derheid van de dressuurruiters in manege Magrette kon zater dag het weekend niet meer stuk. Winstpunten, daar gaat het in de rijkunst om. Meer dan zestig procent van de deelnemers aan de tweede wedstrijd in de competitie om de Graeve Jan Dressuur Trofee mochten zo'n extraatje aan hun totaal toe voegen. Op het hoogste niveau, de klasse klasse Z2 gewonnen door ïna Nijssen, was de winst- puntenoogst zelfs honderd pro cent. Dat de krachtverhoudingen in de Zeeuwse top elkaar bijzon der- weinig ontlopen, bleek ook weer in de Axelse manege. Het verschil tussen Joke Nij ssen met de veel uitstraling tonende Ika- rus en de nummer twee, Elles Kole en de bijzonder fraai lo pende It's Me, bedroeg slechts één schamel puntje. Ook de op de derde stek eindigende Joke Nijssen met Jade moest slechts vijf puntjes toegeven op haar tweeling zus. Fraai Na een oorspronkelijk wat lang zame start in de klasse Z1 blijkt Liesbeth van de Velde de juiste 'knoppen' bij Kiriano te hebben gevonden. Getuige de fraaie wijze waarop de amazone uit Yerseke de ruin met de goede score van 194 punten naar de eerste plaats stuurde. Voor de op de tweede stek eindigende Carla Haak met Icara, staakte het tel- raam van de jury het werk op 187 punten. De amazone uit Hoek bleef hiermee leider in het algemeen klassement, Luc Sa- vat met Kairoun, een puntje voor, Ook in de klasse M2 moest Carla Haak genoegen nemen met de tweede stek. De overwinning- werd een prooi voor Marja Klei man met Imposant Star van de Axelse Oranjeruiters. Zij bleef haar clubgenote Carla Haak met Jessica verrassend vijf pun ten voor. Ineke Cysouw met Etrichta maakte in deze klasse de overheersing van de Oran jeruiters kompleet door met 160 punten de derde stek voor zich. op te eisen. Zilveren Vuurtoren In tegenstelling tot Axel waren in de tweede wedstrijd van de competitie om de Zilveren Vuurtoren van de Vroonruiters in Westkapelle de winstpunten duur. Vooral in de hogere klassen wer den deze extraatjes slechts mondjesmaat uitgedeeld. In de in handicap verreden klasse Z1/Z2 kwam alleen winnares Corine van de Berge met de ge routineerde Bonanza hiervoor in aanmerking. Niet slecht Jurylid Henk Maljaars: „Het was zeker niet slecht. Maar het geheel was te weinig bevestigt. Er werd te weinig taktmatig ge reden. De stuwkracht vanuit de achterhand ontbrak." Vicky Honig met Chianthy en Tannie van Belzen met Gravin R eindigde met 178 punten op ge lijke hoogte achter Corine van de Berge. Dankzij het beslissen de onderdeel wist Vicky Honig zich te verzekeren van de twee de stek. Ook in de klasse M2 mocht slechts de winnende combinatie een winstpunt aan haar totaal toevoegen. Die eer eiste Kees Frankcke met Zorro voor zich op. De ruiter uit Grijpskerke stuurde zijn imponerende hit zwarte Fries naar de goedé score van 162 punten. Francke bleek hiermee duidelijk een maatje te groot voor de concurrentie. Ge tuige de dertien punten voor sprong op tweede prijswinnaar, Annemieke Hengst met Bagha- ra. Zoals al het gehele seizoen ont popte ook in manege De Zand- booi in Westkapelle de klasse L zich als hoop voor de toekomst. Ruim vijftig procent scoorde hier een voldoende voor een winstpunt. JanBrasser buitte met Cione het thuisvoordeel volledig uit. Als eerste starter zette de manege houder met een totaalscore van 176 punten hoog in. Naar later bleek te hoog voor de concur rentie. Gezien het verschil met de nummer twee, Nicoline Vos met Kai, acht punten bedroeg, Met een score van 164 punten werd Lianne de Visser met Kwi- riene P een goede derde prijs winnaar. Afscheid Wedstrijdsecretaresse Barbara Akkerdaas nam met een eer-vol le vierde plaats voorlopig af scheid van de wedstrijdsport. Akkerdaas: „Renaldo is nu ze venentwintig jaar. Vandaag be wees hij dat hij het nog altijd kan. Maar na zo'n proef is de rek er duidelijk uit. Daarom vind ik het tijd dat hij van zijn rust gaat genieten. Dankzij Renaldo heb ik aan de sport geweldige veel plezier beleeft. Het zou dan ook niet eerlijk zijn om met hem door te gaan tot hij er bij neer valt, dat heeft hij beslist niet verdiend." De vergeefse jacht van Schouwse derdeklasser op eerste seizoenzege De selectie van Brouwershaven wacht in de kleedkamer op het sein van de scheidsrechter om aan de wedstrijd te beginnen. foto PieterHonhoff Edwin de Leeuw (links) heeft gas terug moeten nemen door pijn in de lever. Miquel van Tongeren profiteert. foto Charles Strijd pech als verklaring voor de te genvallende resultaten. „Ik weet dat het een cliché is in de voetballerij, maar als je succes hebt, zijn er nauwelijks blessu res. Als het tegenzit, heb je vaak moeite om elf man op de been te brengen." Feller „Bovendien", vervolgt Potap- pel, „zijn we ingedeeld in een Brabantse derde klasse. Die ploegen zijn naar mijn mening vaak een stuk feller dan Zeeuwse clubs. En ze hebben veel meer leden, waardoor er vanuit de jeugd automatisch meer doorstroming is naar het eerste elftal." Toch gelooft de trainer in een overwinning vandaag, maar of zijn spelers dat ook allemaal doen? 14.25 uur. Buiten staat de ge blesseerde Cees Kraayenbrink. De slechte prestaties van zijn club gaan hem - hij is al tien jaar eerste elftalspeler - zeer aan het hart. „Het doet pijn als je op het werk steeds te horen krijgt: hé, waarom staat 'Brouw' onderaan?" Of het aan de trainer ligt? „Absoluut niet", laat Kraayenbrink met klem weten. „Pim Potappel is enorm gedre ven bezig. De spelers eigenlijk ook, maar ik denk dat je ge woon eerlijk moet vaststellen dat het niveau van deze derde klasse voor ons te hoog gegre pen is. We hebben inderdaad pech, maar bijna iedereen mist ook het vertrouwen. Dat zie je zo duidelijk tijdens onze wed strijden. Karakteristiek 14.50 uur. Martin Quist en doelman Van Mourik brengen perfect in beeld wat Kraayen brink voor de wedstrijd al aan kondigde. Bij een voorzet vanaf de flank komen de ver dediger en de doehnan samen naar de bal toe. Wanneer bei den aarzelen, schiet de arme Quist het speeltuig ongelukkig achter zijn verbouwereerde keeper. In de dug-out vraagt Pim Pot appel zich vertwijfeld af waar aan hij en zijn ploeg zoveel mi sfortuin verdiend hebben. Brouwershaven is in de eerste helft absoluut van goede wil, maar de ploeg blijkt simpel weg gespeend van enig ver trouwen in eigen kunnen, Slechts éénmaal komt een aan valler in de buurt van het vij- ij andelijke doel, maar na een knappe actie van William Smits brengt de paal redding voor WIK. Uit de tegenaanval 1 valt vervolgens prompt de 2-0. 15.20 uur. In de kleedkamer ,i heerst een grafstemming. Pim Potappel probeert vertwijfeld het moraal van zijn manschap pen op te vijzelen met de woor- den: „Het kan nog. We hebben nu.de wind in ons voordeel." Die hoop wordt echter vanuit j een hoek 'van het kleedlokaal vakkundig de grond inge boord: „Wedden dat de wind gedraaid is als we straks weer buiten komen?" De tweede helft heeft weinig meer om het lijf. WIK loopt uit tot 3-0 alvorens René Dale bout de eer redt voor zijn ploeg. i Na afloop likken de verliezers hun wonden, Pim Potappel ,1 constateert dat zijn team be- j halve tegen weer een neder laag, ook tegen twee nieuwe blessures is aangelopen. In de kleedkamer wordt cy nisch vastgesteld dat Brou wershaven nu 'los' staat van de concurrentie. Maar dan wel aan de verkeerde kant van de ranglijst. door Maarten Wijffels KERKWERVE - Brouwersha ven-doelman John van Mourik bekent het eerlijk: hij moest zaterdagmorgen toch een paar keer extra naar het toilet. Aan zijn gezicht te zien, meent-ie het bloedserieus. Voor hem is de derby tegen WIK meer dan zomaar een competitiewed strijd. Verliezen tegen een Bra bantse tegenstander kan, maar verliezen tegen een buurver- eniging is onverteerbaar. „Dat heeft met eergevoel te maken, je mag niet falen op een dag als deze." 14.00 uur. In de kleedkamer- van Brouwershaven hangt een gespannen sfeertje. Er klinkt geforceerd gelach, spelers drentelen zenuwachtig heen en weer en de klink van de toilet deur schudt vele handen. Ie dereen lijkt ervan doordron gen, dat het vandaag in de derby tegen WIK moet gebeu ren. Brouwershaven is in de derde klasse van het zaterdagvoetbal nog zonder overwinning en de ploeg van trainer Pim Potappel komt de twijfelachtige eer toe de rode lantaarn in bezit te hebben, met een schamel pun tentotaal van drie. "Het is een fikse tegenvaller voor de Schouwse ploeg na het kampi oenschap van vorig jaar en na de bemoedigende resultaten in de voorbereiding tegen de Bel gische profclubs AA Gent en Lokeren. Het lijken herinne ringen uit een ver verleden. Laatste kans Pim Potappel probeert zijn manschappen op scherp te zet ten. De oefenmeester uit Sta- venisse weet dat de derby tegen WIK in het teken staat van de laatste kans om het seizoen te redden. Zelf is hij nog steeds scherp, zegt-ie. En hoewel de stand op de ranglijst redelijk uitzichtloos is, wanhopen doet hij niet: „Er heerst nog steeds een positieve sfeer in de groep. Die eerste overwinning moet gewoon een keer komen, dan doorbreek je de negatieve spi raal." Potappel komt met het beken de verhaal over blessureleed en

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 20