Catastrofe in Siberische stad (10 wenskaarten' Neonazi houdt rede voor Duitse militaire school 4 WEKEN Parachutesprong boven zuidpool fataal WIBISOERJADI bij brand in Wolphaartsdijk Orthodox-protestanten krijgen aanbod voor preventief onderzoek op polio Man (51) komt om het leven 8° co Nepbommen plagen Rotterdam Russische autoriteiten tasten in het duister naar oorzaak vliegramp Irkoetsk Romme snoept Koss record af VOOR 15,00 JA, ik wil: WK-loting ontsnapt aan aanslag Ook Drenthe zwicht voor chauffeurs Nederland in top vijf verzoeken om asiel - O ZW 6 Veel wolken In de ochtend regen en bewolking, later opklaringen en een bui. Een krachtige zuidwestenwind. Het wordt 8 graden. 240e jaargang no. 291 maandag 8 december 1997 losse nummers 1,75 van onze redactie buitenland SYDNEY - Bij de eerste com merciële parachutesprong bo ven de zuidpool zijn drie van zes springers te pletter gestort doordat hun parachute niet openging. De collectieve sprong boven de zuidpool was georganise'erd door het bedrijf Adventure Network International (ANI), dat sinds 1988 met toeristen over de pool vliegt. In een notitie die Amerikaanse zuidpoolonderzoekers vanuit hun basis McMurdo Station naar de Amerikaanse autori teiten hadden gestuurd werd gezegd dat de zes zondagmor gen waren afgesprongen van uit een Twin Otter. De licha men zijn gevonden door de arts en een reddingsteam van het zuidpoolstation. Omdat de zuidpool niemands land is staat het commerciële bedrijven vrij expedities te or ganiseren. Het Amerikaanse Antarctic Program, en met na me diens poolbasis, heeft wei nig op met de particuliere avonturiers. Als dergelijke or ganisaties in moeilijkheden ra ken komen ze vanzelf terecht bij het Antarctic Program, om dat dat als enige over de facili teiten beschikt om reddingsac ties uit te voeren. Deze acties gaan ten koste van het weten schappelijke ondezoek waar de basis voor bedoeld is en slokken een groot deel van de beschikbare vlieguren op. AP De politie van Rotterdam evacueerde zondagochtend vroeg vijftig inwoners van de wijk Kralingen na een vondst van een verdacht pakketje bij een PTT-kantoor op de Vlietlaan (foto). De politie en het Explosieven Opruimings Commando had den in het weekeinde hun handen vol aan enkele nep bommen die onbekenden op diverse plekken in de stad hadden achtergelaten. Tijdens de wereldbekerwedstrijden schaatsen in Heerenveen is het wereldrecord op de 5000 meter bij de mannen twee keer achter elkaar verbeterd. Nadat Bob de Jong met 6.33,58 als eerste onder de oude toptijd van de Noor Johann-Olaf Koss (6.34,96, links) was gebleven, bracht Gianni Romme (rechts) het wereldrecord in de daaropvolgende rit 1 E verder omla'ag tot 6.30,63. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19 en 20. WmBf^^^^ËÊ^^ÊÊÊÊËÊÊÊÊÊtÊÊÊÊÊÊÊÈÊÊi door Peter van Nuijsenburg BONN - De Duitse strijdkrach ten zijn opnieuw in opspraak geraakt wegens extreemrechtse connecties. Het gezaghebbende weekblad Der Spiegel meldt dat een bekende en wegens zijn ac tiviteiten veroordeelde leider van een neonazistische splinter- groeping in januari 1995 een le zing op de militaire academie in Hamburg heeft gehouden. Man fred Roder was daartoe uitgeno digd door de gouverneur van de academie, die niets zou hebben geweten van de gezindheid van de gastdocent. Roder zou niet over een typisch (neo)nazistisch thema hebben gesproken, maar zijn gehoor deelgenoot hebben gemaakt van zijn inzichten over 'De mi gratie van Wolga-Duitsers in het gebied rond Koningsberg'. Het verweer van de gouverneur niets te hebben geweten van het verleden van Roder stuit in Duitsland op ongeloof. Roder was geen kleine jongen in de rechtsextremistische gelederen. De gewezen advocaat was al in 1982 veroordeeld wegens bom aanslagen en werd door de bin nenlandse veiligheidsdienst in de gaten gehouden. Defensie heeft een onderzoek naar de gang van zaken in Hamburg aangekondigd en de verant woordelijken 'consequenties' in het vooruitzicht gesteld. De Röder-affaire is de nieuwste schandvlek op het blazoen van de Bundeswehi'. In de afgelopen maanden werden video's op de tv getoond, waarin soldaten verkrachtingen en martelingen simuleerden en hun neonazisti sche sympathieën ventileerden. Uit onderzoek naar de politieke voorkeuren van cadetten in Hamburg en München bleek, dat ruim 20 procent sympathi seerde met ultrarechtse opvat tingen. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: MARSEILLE - De loting voor het WK-voetbal donderdag in Marseille is op het nippertje ontsnapt aan een aanslag. De Franse politie maakte zondag bekend dat onbekenden met een tijdbom hebben geprobeerd de loting te saboteren. De politie ontdekte een paar uur voor aanvang het tijdmechanis- me van de bom bij een transfor mator. Het mechanisme was nog niet met de springlading ver bonden. De daders wilden klaarblijkelijk met een explosie een stroomstoring in en om het stadion veroorzaken. DPA Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 ÜM van onze redactie buitenland MOSKOU - De Russische autoriteiten tastten gis teravond nog in het duis ter over de oorzaak van de vliegtuigramp in Siberië, waarbij tientallen mensen om het leven kwamen. Een transporttoestel van de Russische luchtmacht kort na de start op 1,5 kilometer van de startbaan van zeventig meter hoogte neer. Een flatge bouw van vier verdiepingen werd vrijwel met de aardbodem gelijkgemaakt. Omliggende ge bouwen liepen forse schade op. Omdat de Antonov juist hon derd ton brandstof had getankt, brak een enorme brand uit. Op de plek van de catastrofe wa ren zeker 1.600 reddingswer kers actief. Het werk werd be moeilijkt door de extreme koude tot 25 graden onder nul, waardoor bluswater meteen be vroor. Deskundigen sluiten niet uit dat het ongeluk te wijten is aan het uitvallen van twee van de vier motoren, vermoedelijk door slechte brandstof. De zwarte doos met de vluchtgegevens is gevonden. Premier Tsjernomyrdin, die met een delegatie uit de Russische hoofdstad een bliksembezoek aan Irkoetsk bracht, waar schuwde voor te snelle conclu sies. Een adviseur van president Jeltsin voor de lucht- en ruimte vaart noemde de motoren van de An-124 de zwakke plek van het toestel. De Antonov, bijna zeventig me ter lang en met een spanwijdte van ruim 7 3 meter, was met twee gevechtsvliegtuigen beladen. Speculaties dat overbelading de oorzaak van de ramp was, zijn tegengesproken. De Russische luchtvaart wordt de laatste jaren geplaagd dcfor vliegtuigrampen. Door de economische ontwik kelingen in het land laat het on derhoud aan vliegtuigen te wensen over. In januari 1994 stortte, eveneens in Irkoetsk, vlak na de start een Toepolev 154 neer. Alle 120 inzittenden kwamen toen om. Datzelfde jaar stortte er een Airbus neer, nadat de piloot zijn 15-jarige zoon het vliegtuig had laten besturen. In totaal kwa men er in 1994, een rampjaar voor de Russische luchtvaart, in Siberië tenminste 265 mensen om. DPA/ANP ffie, (W c/-!//rf/t± 3%Sè&/ 14 DECEMBER 1997-u.15 DE CONCERTZAAL MIDDELBURG Toegang: 45,- Pas65 40,- Jongeren t/m 25 jaar 50% korting stortte zaterdag neer in een buitenwijk van Ir koetsk. Een inferno a la de Bijlmerramp was het ge- volg. Het ministerie van Defensie kondigde zondag een voorlopig vliegverbod af voor alle toestel len van het betrokken type An- tonov-124, het grootste in serie gebouwde vliegtuig ter wereld. Aanvankelijk werd gesproken over meer dan honderdvijftig slachtoffers. Maar met het vor deren van de bergingswerk zaamheden kon het dodental geleidelijk naar beneden wor den bijgesteld. Onder de slacht offers zijn alle 23 inzittenden van het toestel. Nog 23 mensen gelden als vermist. Het elf jaar oude toestel stortte WOLPHAARTSDIJK - Bij een brand in een woning aan de burgemeester Hackstraat in Wolphaartsdijk, is zondagmorgen de 51-jarige bewoner, P. J. van Doorn om het leven geko men. Om ongeveer tien voor vijf werd de brand ge meld en buurtbewoners vermoedden dat er nog iemand in het pand aanwezig was. Er was wel iswaar geen uitslaande brand maar wel veel rookontwikkeling. Door een raam te breken verschafte de brandweer zich toegang tot de woning waarin op de begane grond het bewus teloze slachtoffer werd aangetroffen. Personeel van de inmiddels gearriveerde zie kenauto heeft nog geprobeerd te reanimeren maar korte tijd later stelde een arts de dood vast. De brand bleek veroorzaakt door een frituur pan. Naast de uitgebrande pan lag een portie saté nog in de verpakking. Het slachtoffer is vermoedelijk van plan geweest de saté te bak ken, maar is op de bank in de woonkamer in slaap gevallen. Landsmeer Bij een soortgelijke brand is zaterdagochtend de 90-jarige F. Drost in zijn woning in Lands meer omgekomen. De doodsoorzaak is ver moedelijk een combinatie van de hitte en kool- m onoxide vergi ftiging Een medewerkster van de thuiszorg ontdekte om half negen dat het huis vol rook stond. De brandweer vond even later in de woning het li chaam van het slachtoffer. Uit onderzoek bleek dat de brand eerder in de ochtend woedde, maar door gebrek aan zuurstof vanzelf uitging. GENEVE - Nederland is met ruim 22.000 asielaan vragen in 1996 vijfde op de wereldranglijst van landen met asielzoekers. Met het toekennen van de vluchtelingenstatus aan asielzoekers is Nederland over de jaren 1987-1996 relatief gezien koploper in Europa. Dit staat in het jaarrap port van de UNHCR, het VN-commissariaat voor de Vluchtelingen, dat vandaag in Genève in de openbaarheid zal worden gebracht. De Verenigde Staten wa ren vorig jaar met ruim 194.000 aanvragen koplo per. gevolgd door Duits land (149.000), Groot- Britannië (35.000) en Ca nada (26.000). Nederland kende in 1987 dertien procent van de asielaanvragers de vluch telingenstatus toe, in 1996 was dit gestegen naar ruim zestig procent. Frankrijk, Groot-Brit- tannië en Duitsland ble ven steken op rond de twintig procent. Europese landen kregen tussen 1991 en 1995 2,4 miljoen asielaanvragen te verwer ken waarvan er ruim vier honderdduizend succes vol waren. ANP ASSEN - De acties bij het bus vervoer in Drenthe zijn voorlo pig van de baan. De provincie liet de bonden zaterdagmiddag weten te wachten op de uit spraak van het kort geding. De provincie schort de aanbe steding op tot 8 januari 1998. 'Dat biedt ruimte om de uit spraak mee te laten wegen in het verdere verloop van de procedu re', aldus de provincie. De rech ter doet donderdag uitspraak. Zoals gemeld liet de provincie Groningen vrijdag al weten pas op de plaats te maken. 'Wij zijn hier erg blij mee. Waarom zou den wij de werknemers tot don derdag rustig moeten houden terwijl de provincie door zou gaan met aanbesteden', aldus bestuurder R. van Riezen van de CNV Vervoersbond. De Vervoersbond FNV laat bij monde van bestuurder R. Hoek- zema weten zijn best te doen om 'de mensen binnen de touwen te houden', en zo vandaag wilde acties te voorkomen. De uitspraak moet duidelijk maken wie bij de aanbesteding verantwoordelijk is voor de werkgelegenheid van de chauf feurs; het rijk of de provincie. Bij het kort geding afgelopen donderdag stelde het ministerie van Verkeer en Waterstaat dat de provincie verantwoorddelijk is. Het ministerie stelde, tot woede van de bonden, dat zij de provincie niet kan dwingen tot het garanderen van banen. De bonden vrezen dat werkgele genheid en arbeidsvoorwaar den op de tocht komt te staan als delen van het openbaar vervoer in andere handen komen. Zij willen dat minister Jorritsma betere regels opstelt voordat zij concurrentie toestaat. ANP De twee linker motoren stopten 10 seconden na opstijgen op een hoogte van 70 meter, waarna het Russische vrachtvliegtuig, een j Antonov 124, neerstortte. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Vijftien tot twin tig scholen die bezocht worden door grote groepen leerlingen die niet tegen ziekten zijn inge ënt hebben het aanbod gekre gen hun toiletten te laten con troleren op de aanwezigheid van het poliovirus. Door onderzoek van onder meer rioolwater kan een dreigende polio-epidemie tijdig worden ontdekt. Poliomyelitis ofwel kinderverlamming' verspreidt zich via de ontlasting. Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne gaat het onderzoek uitvoeren. Het is een van de maatregelen die voortvloeien uit het onlangs verschenen Handboek Polio- zorg. Dat is tot stand gekomen onder begeleiding van een com missie met vertegenwoordigers van orthodox-gereformeerde kerkgenootschappen die veel weigeraars van het poliovaccin onder hun leden hebben. Dat zei dr. Van Wijngaarden, in specteur infectieziekten van het Staatstoezicht op de Volksge zondheid, zaterdag in het Radio 1 Journaal. Van Wijngaarden schat dat 200.000 mensen in Ne derland om religieuze redenen niet tegen polio zijn ingeënt. Dat zijn vooral leden van de Ge reformeerde Gemeenten en de Oud- Gereformeerde Gemeen ten en orthodoxe hervormden rond het blad Het Gekrookte Riet. Vaak sluiten zij ook geen verzekeringen af. Zij schrijven ziekte en andere rampspoed toe aan de voorzienigheid van God. Het handboek beschrijft ook preventieve maatregelen als het bevorderen van maximale toi- lethygiëne op scholen met veel niet-gevaccineerde leerlingen en de aansporing aan streng- gereformeerden om in de kerk het toilet zo min mogelijk te ge bruiken. Volgens Van Wijngaarden heb ben de betrokkenen geen be zwaar tegen de voorgestelde maatregelen. „Het is vooral in het belang van de mensen zelf om het virus snel te ontdekken Volgens een woordvoerder van het ministerie van Volksge zondheid gaat het bij het onder zoek formeel nog om een aan bod, waarmee de besturen van de betreffende scholen nog moe ten instemmen. Of, en zo ja wel ke Zeeuwse scholen zijn aange schreven kon een woordvoerder van het ministerie van volksge zondheid dit weekeinde niet achterhalen. Een reddingswerker inspecteert zondag het neergestorte vrachtvliegtuig, foto Anatoly Maltsev/EPA RUSLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1