Nederland lijdt aan loterijkoorts PZC Dieet vaak slecht voor gezondheid Heer Bommel en de Grauwe Razer Toonder Studio': varia vrijdag 5 december 1997 Hoge prijzen zijn belangrijker dan kans op winnen het weer puzzel snelheidscontrole recept van onze redactie buitenland Een dieet is vaak slecht voor de gezondheid. De wereld is een doolhof van tegenspraak en verwarring waar het om afslan ken gaat. In het ene land is een forse schep zout geen enkel pro bleem, terwijl in het andere land zelfs voor een korreltje moet worden gevreesd. Dat blijkt uit een internationale studie, waarbij dieetvoorschrif- terrin 21 landen zijn vergeleken. Over het algemeen komt Neder land als gemiddeld uit het on derzoek. Met zout mag net als in België en Duitsland echter wat ruimer worden gestrooid. Eieren Ook over het gebruik van eieren zijn de internationale meningen verdeeld. De Britten moeten zich van de gezondheidsautori teiten beperken tot eentje per week, voor de Amerikanen is vier geen probleem, de Wereld gezondheidsorganisatie gaat akkoord met tien eieren. Het Nederlandse voorlichtingsbu reau voor de voeding houdt het op drie. Het onderzoek, uitgevoerd door (Advertentie) HET SODA-CLUB SYSTEEM Dè frisdranksensatie waarmee je in een hand omdraai spuitwater én frisdrank J maakt. Tot 31 december '97 bij aankoop van het systeem korting of sprankelende cava cadeau. Voor verkoopadressen: Sa GRATIS 0800v 0223637 Ga nu naar de winkel de Universiteit van Reading in Engeland, wil de wetenschap pelijkheid van veel dieetvoor- schriften doorprikken. Hoewel er in totaal 350 factoren zijn waargenomen die kunnen bij dragen tot het ontstaan van hart- en vaatziekten, is het toch meestal voedingsvet (in de vorm van rood vlees of eieren) dat als hoofdschuldige wordt aange wezen. Deze aanpak vertekent de rol die cholesterol speelt in het menselijk dieet. In bijna alle leefregels gaat het om voeding- scholesterol dat verantwoorde lijk zou zijn voor het opbouwen van vet in de aderen. In werke lijkheid speelt de bloedcholes- terol, die in de lever ontstaat, een rol bij het dichtslibben van de aderen. Bouwsteen Sommige diëten zijn zelfs ge vaarlijk. De angst voor vet, ge baseerd op oude studies van Amerikaanse mannen van mid delbare leeftijd, is op zijn minst zwaar overdreven, zegt prof. D. Warburton, leider van het on derzoek. „Vet is zo'n belangrijke bouwsteen in de kindervoeding dat speciaal gezuiverde tonijn olie wordt toegevoegd aan melk voor te vroeg geboren babies. Toch leggen ouders vaak hun ei gen dieet met een laag vetgehal te op aan hun kinderen." Dr. J. Snel van de Universiteit van Amsterdam, een van de Ne derlandse onderzoekers, meent dat mensen zich vaak dingen ontzeggen waarvan zij houden, omdat zij geloven dat zij hier door gezonder worden. „Heel vaak wordt ziekte niet veroor zaakt van door wat we eten, maar door wat we ons ontzeg gen." Genieten „Mensen moeten meer genie ten", zegt Snel. „In plaats van zich te baseren op voorschrif ten, zouden mensen voor de ver betering van hun dieet moeten genieten van een matig gebruik van verschillende voedingsmid delen." Niet geheel toevallig is dat ook het oogmerk van de internatio nale groep onafhankelijke aca demici, die opdracht heeft gege ven tot het onderzoek, Zij hebben zich verenigd onder de naam Arise: Associates for Re search Into the Science of En joyment (Genootschap voor on derzoek naar de wetenschap van het genieten). ANP door Annemiek Veelenturf Het is de hoge jackpot, zegt de sigarenhandelaar en dat is het alleen. Hoe hoger de jack pot, hoe meer loten wij verko pen. De wetenschapper beaamt: „Hoe groot de kans is op een prijs, laat de spelers koud. Raar maar waar. Het gaat ze om de il lusie. Ze kopen de droom heel erg rijk te worden." De hulpver lener voegt toe: „Het is hebzucht, die bovendien door reclames steeds meer wordt ge stimuleerd. Je voelt je zo lang zamerhand een uitzondering als je niet in een loterij meespeelt." Een record aantal goklustigen liet zich deze maand verleiden mee te dingen naar de vetste jackpot die de Staatsloterij ooit te vergeven had. Maar liefst 3,6 miljoen loten passeerden de kassa's om hun kopers een mi niem kansj e te geven op een prij s van ruim dertien miljoen gul den. De Postcodeloterij met een hoofdprijs van 16,4 miljoen voor een straat deelnemers zit er nog aan te komen. En dan volgt natuurlijk ook nog de immens populaire Oudej aarsloterij Woordvoerder A de Lange van de Staatsloterij spreekt van een 'ware loterijkoorts'. „Dat is on der Nederlanders een betrekke lijk nieuw verschijnsel", con stateert jurist Arjan van 't Veer van de Rotterdamse Erasmus Universiteit, die werkt aan een proefschrift over kansspelen. „Het calvinistisch idee dat gok ken moreel verwerpelijk is wordt langzaam aan losgelaten. Hoorde gokken vroeger thuis bij seks en geweld, tegenwoordig is gokken 'entertainment'. Het is zelfs sociaal gezien volkomen geaccepteerd wanneer je een vriend een staatslot voor zijn verjaardag geeft." Spanning Mensen wagen een gokje omdat ze houden van de spanning die daarmee gepaard gaat, zo blijkt uit onderzoek. „Verder komt naar voren dat de goede doelen, die met de meeste loterijen wor den gesteund, veel mensen over de streep trekken om loten te kopen, zegt Van 't Veer. „Ook speelt vluchtgedrag een belang rijke rol. Even helemaal opgaan in de gedachte wat je allemaal kunt doen als je die jackpot van Gokken wordt steeds meer verpakt in een glittershow. foto GPD dertien miljoen zou winnen. Even helemaal weg van de pro blemen van alledag. Mensen praten daar ook graag met el kaar over." Volksgekte De goklust onder Nederlanders mag dan toenemen, bewoners van andere landen hebben op dit gebied nog wel een enorme voorsprong. De volksgekte die enkele jaren geleden bijvoor beeld in Engeland losbrak toen de National Lottery een hoofd prijs van vijftig miljoen pond had te vergeven, haalde over de hele wereld de voorpagina's. Nergens in Nederland stonden de afgelopen weken rijen voor de sigarenwinkels, maar de En gelsen verdrongen zich toen massaal voor de loterijverkoop- punten om maar geld te kunnen inzetten. Duitsland is met enige regelmaat in de ban van een lo terij en ook in een land als Span je weten ze wat gokken is. Een gemiddelde Spanjaard besteedt per jaar zo'n 1.200 gulden aan kansspelen. Daar steekt de 200 a 250 piek die de Nederlander jaarlijks voor het gokspel over heeft maar magertjes bij af. Arjan van 't Veer is dan ook niet echt onder de indruk van de half miljoen staatsloten die deze keer extra over de toonbank gingen in vergelijking met de vorige recordverkoop. „Zeker niet als je daarbij de jackpot van dertien miljoen in ogenschouw neemt." Want het gaat de gok kers", aldus Van 't Veer, „uitslui tend om de grootte van de hoofdprijs, zoals blijkt uit on derzoek van prof. dr. W.A Wage naar, de huidige rector magnifi cus van de Leidse universiteit. De grootte van de kans op die prijs speelt vreemd genoeg geen enkele rol. Dat het gokken in Nederland zo achterblijft bij gokken in ande re landen heeft te maken met, zoals Van 't Veer zegt, 'het Ne derlandse DNA'. „Het Spaanse DNA staat voor plezier, lol in spanning, losheid. In Nederland heerst de moraal van 'doe maar gewoon'. Nederlanders vinden ook dat je geld eigenlijk niet zo maar kunt krijgen. Je moet iets doen voor geld." Zeeland: Zachter Meespelen in een loterij vormt op zichzelf geen risico voor een gokverslaving, zegt Steef Mer- kelbach van de Rotterdamse or ganisatie voor gokhulpverle ning 'Game Over'. 'Game Over' heeft wel cliënten die maande lijks voor honderden guldens lo ten kopen, maar zij doen dat vrijwel altijd in combinatie met spelen op fruitautomaten. Toch vindt Merkelbach het geen goede ontwikkeling dat loterij en een steeds klemmender beroep doen op burgers. „De re clames worden steeds schreeu weriger en steeds wervender. De mailings van de Postcodeloterij maken mij in vette letters dui delijk dat ik me schuldig zou moeten voelen als ik niet met de rest van de straat meedoeDaar bij wordt voortdurend geappe- leerd aan mijn hebzucht. En voortdurend krijg ik de bood schap dat ik de goede doelen te kort zou doen als ik niet zou meespelen. Ik vind die combi natie onsmakelijk." Onderzoeker Van 't Veer vindt dat het tijd is keuzes te maken in het kansspelbeleid. „De over heid richt zich nu op kanalise ring van het kansspelaanbod, met het doel enerzijds de illega liteit tegen te gaan en anderzij ds spelers bescherming te bieden." Dat is niet helemaal zuiver, vindt hij. „De overheid profi teert aan de ene kant van gok lust en beperkt die aan de ande re kant. Ik zou het beter vinden wanneer de overheid onom wonden kiest. Ik zou zeggen: kies voor de grote prijzen en daarmee voor grotere inkom sten voor staat gn goede doelen. Daar hangt mee samen dat je de spelers meer vrijheid geeft. Wel vind ik dat de randvoorwaarden voor een dergelijk beleid goed moeten zijn. Dus gokverslaving en fraude moeten met duidelij ke regels en goed toezicht wor den tegengegaan. Zeer benieuwd is Arjan van 't Veer naar het antwoord op de vraag waar de half miljoen ex tra loten terecht zijn gekomen. „Zijn die gekocht door mensen die toch al meespelen of door nieuwe gokkers? Dat is interes sant, want dat geeft ons veel in formatie over de manier waarop je nieuwe spelersgroepen kunt aanboren." GPD Door: Margot Ribberink Vooruitzichten weer max. min. wind 9° 3° WZW4 vrijdag onder 16.37 zaterdag op 8.35 Maan vrijdag onder 22.31 zaterdag op 12.49 Nautisch bericht Westzuïdwesten-wind, kracht 3. Zicht is matig tot goed. Temperatuur van het kustwater ligt rond 9 graden. Geen kans op onweer, toenemende kans op mist. Hij liep snel verder zonder om te zien en nu kreeg hij tot zijn blijde verrassing de Oude Schicht in het oog. Het voertuig was op wonder baarlijke wijze bij het neerstorten op zijn wielen terechtgekomen. En zo hecht is de constructie van automobielen uit dat bouwjaar, dat het nagenoeg geen schade had opgelopen. „Dat is mooi, heer Ollie!", riep Tom Poes verheugd. „We kunnen rij den! Kom gauw!" Toen merkte hij echter dat hij alleen was. Heer Bommel stond in grote tweestrijd bij het puin en keek naar de grauwe razer, die met de handen voor het gelaat zat te schreien. „Tut, tut", zei heer Ollie, aan zijn jas plukkend. „Huil niet zo! Het is eigenlijk allemaal je eigen schuld, nietwaar? Ik bedoel, je bent heel ruw en onbeleefd tegen me geweest en een Bommel verdraagt zoiets niet. Ik werd driftig, bedoel ik. Ik heb je berg niet expres omgegooid, ik bedoelde het niet zo, heus niet!" Maar het monster weende voort met krijsende uithalen, zodat het de gevoelige heer akelig te moede werd. Hij wendde zich besluiteloos om en begon terug te lopen, doch nu geraakte de razer, die meende dat hij werd aangevallen, geheel in paniek. Gillend sprong hij op en vluchtte, doch omdat hij door zijn handen en door het licht verblind werd, rende hij tegen een paal aan, die om- knapte. „Vreselijk", prevelde heer Bommel. „Hier sta ik tegenover een be klagenswaardig wezen, wiens wereldje ik verwoest heb. Maar ik zie mijn plicht." Doorloper Horizontaals. Bouwmateriaal; 2. Spanje op (auto's), papegaai, lidwoord, Neder landse omroep; 3. vervoermiddel, secon de,^. ondergrondse, tennisterm; 5. rivierin Duitsland, rivier in Duitsland; 6. plant, houtsoort; 7. werklust, ton, kalium, een en ander; 8. ternauwernood, vrucht; 9. broe der, geestdrift, meisjesnaam; 10. domoor, ontheemde (Eng. afk.), vod; 11. gedoofd, vreemde munt, streling; 12. vet, Israëlitisch (afk.); 13. huilgeluid, Gode zij lof, deel van een schip. VerticaalsRoofdier, portemonnee; 2. die renverblijf, de volle omvang bepalen; 3. zonnegod, karaat, straf, pennenkoker; 4. ti tel, elasticiteit, autowedstrijd, zonder kos ten (afk.); 5. geweerdolk, verlies; 6. diena res in een harem, persbureau, Nederland (op auto's), Duitsland (op auto's); 7. aarts bisschop (afk.), kaartspel, reisdeken; 8. her kauwer, vrede, tandeloos dier, vruchtbare plaats; 9. roeipen, boom, ruimtevaartorga nisatie, Romeinse Rijk, godsdienst. Oplossing donderdag: Horizontaal: 3. Witgoed; 6. winkel; 8. slak; 11. maart; 13. Weesp; 14. nieten. Verticaal: 1Pink; 2. egels; 4. Erna; 5. zwammen; 7. naadje; 9. lier; 10. kip; 12. twee. Janny van derLee_ De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Den Bosch vice versa; A9 - tussen Alkmaar-Diemen vice versa; A10 - ringweg Amsterdam; N201 - tussen Uithoorn-Alkmaar; A67 - bij Maasbree; A6 - Noordoostpolder wegwerkzaamheden Ketelbrug Bitterkoekjes- pudding (4-6 personen) Als u de bitterkoekjes liever niet met rum besprenkelt kunt u ze ook zacht laten worden door ze even kort in de hete melkte laten weken en er met een schuimspaan weer uit te nemen. Verkruimel de bitter koekjes in dit geval niet, maar laat ze heel. Ingrediënten: 200 gram bitterkoekjes 2-3 eetlepels rum 1 liter melk 2 zakjes vanillesuiker 120 gram custardpoeder ca.100 gram suiker. Bereiding: Breek de bitterkoekjes eventueel in grove stukken boven een grote schaal óf schik ze in hun geheel op de bodem. Besprenkel de bitter koekjes met rum. Breng de melk op 1 dl na, met de vanillesuiker, al roerend aan de kook. Roer achter gehouden melk met suiker en cus tardpoeder glad. Neem de pan van het fornuis en roer er de custard- oplossing door. Plaats de pan te rug op het vuur en breng de pud- ,ding al roerend aan de kook. Laat de custard 2-3 minuten doorkoken en roer hierbij onophoudelijk. Schenk de custard over de bitter koekjes en laat de pudding afkoe len. Wanneer u de pudding direct afdekt met plasticfolie vormt zich geen vel op de pudding. Waterstanden VRIJDAG 5 DECEMBER Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Wemeldinge Philipsdam West ZATERDAG 6 DECEMBER Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Wemeldinge Philipsdam West Hoog water uur cm uur cm 05.05 220 17.27 229 05.26 244 17.48 254 06.26 281 18.49 295 05.05 16417.25 178 06.35 151 19.10 165 06.40 177 19.10 190 06.05 16418.40 171 Hoog water uur cm uur cm 05.55 202 18.26 210 06.15 22618.45 233 07.18 262 19.45 275 05.55 149 18.25 163 07.25 144 20.05 159 07.30 167 20.05 182 06.55 153 20.25 166 Laag water uur cm uur cm 11.42 195 23.55 161 12.06 203 - 00.43 203 13.12 225 11.25 145 23.50 113 00.15 119 12.45 141 00.20 135 12.45 161 00.15 127 12.50 155 Laag water uur cm uur cm 12.29 189 ----- - 00.23 171 12.58 198 01.26 19414.00 221 12.20 144 - 01.05 115 13.35 14E 01.10 130 13.40 16! 01.10 12413.40 151 lichte sneeuw matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen Omdat de wind vandaag gedraaid is naar de westhoek wordt iets mildere lucht aangevoerd. Het kwik loopt vanmiddag op naar6a7 graden. Er is vrij veel bewolking aanwezig waaruit af en toe wat re gen zal vallen. De wind stelt nog niet veel voor. Hij is zwak tot matig kracht 2 a 3. Vanavond zal de wind wat gaan toenemen tot wind kracht 4. Komende nacht kan er plaatselijk mist ontstaan. Het wordl niet erg koud met minimumtemperaturen rond 3 a 4 graden. In hel noorden van ons land valt op zaterdag enige regen. In onze regio blijft het overwegend droog. Wel is het zaterdag overdag grijs met mist of bewolking. De regen in het noorden wordt veroorzaakt dooi de aanvoer van zachtere lucht. Ondanks het grijze weer zal het kwik zaterdag bij ons oplopen tot 9 a 10 graden. In de nacht van zaterdag op zondag kan de mist zich opnieuw uitbreiden. Het wordt niet koud met minimumtemperaturen rond 4 a 5 graden. Zondag over dag blijft het opnieuw over wegend droog, maar wel wat grijs, 's Middags breekt mo gelijk de zon door. Het wordt opnieuw oen vrij milde dag met temperaturen die rich ting de dubbele cijfers gaan. Waarschijnlijk worrit he; vol gende week opnieuw wat kouder. Dat is vooral te mer ken in het oosten van het land, en niet /o/eer in on/e regio. Het kwik loopt overdag op tot 6 a 7 graden, 's Nachts komt het hier niet tot vorst, in het oosten van het land gaat het mogelijk wel weer een graadje vriezen. Er is vrij veel bewolking aanwezig waaruit af en toe een klein beetje re gen kan vallen. Europa: Depressies Een hogedrukgebied overheerst vandaag het weerbeeld in West- Europa. Dit betekent niet automatisch mooi weer, maar naast wol j kenvelden zijn daar toch ook wel opklaringen en het is overwe- gend droog. Alleen aan de Spaanse noordkustvallen een paarbui- en. Wel is het met maxima tussen 2 en 8 graden vrij koud. In Span je en Portugal is het met 10 tot 15 graden iets zachter en bovendief vrij zonnig. In de rest van Europa zetten depressies de toon. Zo trekt een actieve oceaandepressie Noorwegen binnen, terwijl in Noord-Scandinavië nog een oud lagedrukgebied ligt. In bijna hee Scandinavië sneeuwt het daardoor van tijd tot tijd, in Zuid-Noor- wegen en op het noorden van de Britse eilanden is het zachter en regent het. Een derde depressie brengt in grote delen van Rusland sneeuw, in het zuiden en in de Oekraïne regen. Ook bij de kust van Noord-Afrika ligt een lagedrukgebied. Dit veroorzaakt daar en in Zuid-ltalië perioden met regen, veel wind en lokaal onweer. Opd® Balkan is na een periode met nogal regenachtig weer een herstel ingetreden. Een uitloper van het West-Europese hogedrukgebied zorgt hiervoor opklaringen en vrijwel overal is het vandaag d rooa De temperaturen bereiken maxima tussen 5 en 10 graden, maarifl Griekenland is het duidelijk zachter: rond 15 graden. ^VVwJEh4- ^csdnoeK.-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 4